Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ahoj,
Plánujem založiť sro, ktorá bude výrobného charakteru. Podľa mojich zistení, budem teda potrebovať prevádzkáreň. Ja ako FO mám vlastnú garáž. Túto garáž by som chcel využiť ako prevádzkareň.
Napadajú ma 2 možnosti ako to ošetriť tak, aby sa to panovníkom páčilo.

Variant A
Ja ako FO budem prenajímať vlastnú garáž mojej vlastnej sro (v ktorej budem konateľom), za trhovú cenu (vraj musí by trhová, inak hrozí problém).
Plusy: v prípade firemných problémov, exekútor mi nemôže zobrať garáž, lebo som v nej len v prenájme
Mínusy: ako FO musím riešiť dane z príjmu z prenájmu a evidovať sa na DÚ

Variant B
Ja ako FO vložím pri zakladaní sro moju garáž do firmy ako súčasť základného imania.
Plusy: menej administratívy
Mínusy: v prípade firemných problémov, exekútor mi môže zobrať garáž
Ďalšie mínusy (?): v prípade likvidácie firmy, alebo jej odpredaja, čo sa stane s garážou?

U variant B mi nie je jasné, čo sa stane s garážou, ktorú si chcem po prípadnom ukončení podnikania zachovať v osobnom vlastníctve ako FO. Aký by bol postup? Napadá ma nie príliš jednoduchá možnosť, že ak by som ako FO chcel garáž nazad, tak by mi moja sro musela tú garáž odpredať a potom ešte aj platiť daň z predaja a pod...? Je to tak?

A celkovo, je moja úvaha s variant A a variant B správna? Uniká mi nejaký zásadný plus, alebo mínus u niektorej z vymenovaných možností?
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa osamely chodec »

prenajom garaze za cca 60 eur/mesiac to mas rocne 720 eur , myslim , ze pri takom prijme ani nepodavas danove priznanie ako FO. Takze za mna jednoznacne prenajom, pri problemoch s.r.o garaz nie je majetok spolocnosti takze exekutor na nu nema dosah.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa andre »

Firma tu garaz moze vyuzivat aj bezplatne. Pravny titul je "zmluva o vypozicke".

Existuje aj stanovisko MF, ze ako FO mozes firme poskytnut veci bez uhrady, kedze ty ako FO sa nemusis riadit pravidlami pre transfer pricing.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa rmaly »

osamely chodec napísal: Ut 20 04, 2021 5:00 pm prenajom garaze za cca 60 eur/mesiac to mas rocne 720 eur , myslim , ze pri takom prijme ani nepodavas danove priznanie ako FO. Takze za mna jednoznacne prenajom, pri problemoch s.r.o garaz nie je majetok spolocnosti takze exekutor na nu nema dosah.
no, do 500 eur nepodavas danove (500/12=41.66 eur mesacne)... asi ak by garaz bola v BSM, tak to bude 1000 (cize dvojnasobok najmu)... a potom je pravda, ze by to mal byt trhovy najom (kvoli transferovemu ocenovaniu / spriaznene osoby).

Ja by som to spravil tak, ze na zaciatok urcite do prenajmu a su dve moznosti:
1, grey zone... do prenajmu tak, aby to bolo bez dane a tvarit sa, ze nie su spriaznene osoby... Asi v malom po teba financna sprava nepojde a ak ano, tak dodanis rozdiel a budes sa kajat :) :)
2, vsetko ciste... das drhovu cenu a ak musis, tak budes ako FO podavat dan z prenajmu (musis sa tiez zaregistrovat na financnej sprave)...

asi pre prve roky, nez budes milionar, tak by som isiel cez bod 1, ale nenavadzam ta... A ked budes uz rozbehnuty tak to spravis poriadne alebo aj tak sa presunies do vacsich priestorov...
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa hal_sk »

andre napísal: Ut 20 04, 2021 6:49 pm Firma tu garaz moze vyuzivat aj bezplatne. Pravny titul je "zmluva o vypozicke".

Existuje aj stanovisko MF, ze ako FO mozes firme poskytnut veci bez uhrady, kedze ty ako FO sa nemusis riadit pravidlami pre transfer pricing.
To zatiaľ znie najlepšie. Našiel by sa ešte niekto, kto by validoval vyššie uvedený názor?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Ut 20 04, 2021 6:49 pm Firma tu garaz moze vyuzivat aj bezplatne. Pravny titul je "zmluva o vypozicke".

Existuje aj stanovisko MF, ze ako FO mozes firme poskytnut veci bez uhrady, kedze ty ako FO sa nemusis riadit pravidlami pre transfer pricing.
Ahoj, nemas nahodou link? To by bolo super. Ja ako FO prenajimam byt svojej sro a ta ho prenajima dalej a damoklov mec transfer pricing ma mata v noci :) :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa andre »

Usmernenie mam ulozene, nechce sa mi hladat link, tak ho prikladam v prilohe.

hal_sk: Kedze sa jedna o bezodplatne poskytnutie plnenia spolocnosti v tomto pripade by sa aplikoval 1. priklad:

Príklad č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti od spoločníka (konateľa) tejto obchodnej spoločnosti
Fyzická osoba poskytla v marci 2015 spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je táto fyzická osoba v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2015 povinná upraviť základ dane o úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu ?

Odpoveď
Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona sa vzťahuje iba na fyzickú osobu, ktorá vykazuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona. Ak by úroky z poskytnutej pôžičky predstavovali pre fyzickú osobu príjem z kapitálového majetku, ktorý podlieha dani z príjmov podľa § 7 zákona, fyzickej osobe nevzniká povinnosť postupovať podľa § 17 ods. 5 zákona a základ dane zvýšiť o výšku obvyklého úroku na trhu. Nakoľko sa jedná o obchodnú transakciu medzi závislými osobami, obchodná spoločnosť je povinná viesť dokumentáciu podľa §18 zákona, nakoľko vykazuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov.


rmaly: Pokial ale prenajimas za odmenu, musis vies transferovu dokumentaciu. Tu by sa aplikoval priklad c. 4:

Príklad č. 4 - prenájom nehnuteľnosti obchodnej spoločnosti
Fyzická osoba, ktorá je spoločníkom a konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným, uzatvorila v roku 2015 s touto spoločnosťou nájomnú zmluvu na prenájom nehnuteľnosti na obchodné účely. Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti fyzická osoba zdaňuje podľa § 6 ods. 3 zákona. Vzťahujú sa na túto fyzickú osobu ustanovenia § 17 ods. 5 a § 18 zákona?

Odpoveď
Pri prenájme nehnuteľnosti medzi fyzickou osobou a právnickou osobou, ktoré sú závislými osobami (ekonomicky, personálne alebo inak prepojené osoby), sa jedná o obchodnú transakciu medzi osobami, ktoré zisťujú základ dane podľa § 17 až § 29 zákona, a z toho dôvodu sa na tieto osoby vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 5, ako aj § 18 zákona účinného od 1.1.2015. Obidve zmluvné strany sú povinné viesť dokumentáciu v rozsahu určenom usmernením.
Prílohy
Usmernenie_FS_2016_02_19_Informacia_uprava_ZD_zavisle_osoby.pdf
(101.35 KiB) 200 stiahnutia
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa rmaly »

Velmi pekne dakujem... toto je este lepsie...... ale teda je to tak ako som si myslel (obaval sa) :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Nehnutelnosť v sro - možnosti užívania

Príspevok od používateľa andre »

Na 2. stranu je prenajom jednym z najmenej zdanovanym prijmom u FO. Teda do 37 000Eur zaplatite len 21% dan. Uz len z dividendy pri trzbach (pozor nie zisku) do 50 000Eur z s.r.o. zaplatite dan 15% + 7% dan z dividend. Ked chcete tie peniaze dostat na uroven FO. Nad 50 000Eur to je za tento rok 21% + 7%.

Menej zdanovane su len prijmy u urokov a kuponov dlhopisov u slovenskych bank a spravcov, kde je zrazkova dan 19%.
Samozrejme 1 rocny ten na CP s 0% je vytaz.

Cize si treba zvazit, ci pre Vas nema zmysel takyto prijem z prenajmu, ktory sa da vyuzit aj pri ziadosti o hypoteku..
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"