S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 22 12, 2021 1:16 am Ako živnostník si podnikateľ a zdaňuješ príjmy z podnikania. Pre SZČO neexistuje možnosť, aby si mal v ŽL predmet podnikania, že môžeš obchodovať na vlastný účet. To môžeš len ako právnická osoba.

https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... na-zivnost
Plánujem si otvoriť s.r.o., aby som neručil celým majetkom za svoju prácu. Tak by som si tam hodil aj investičné činnosti.
Niekde si však spomínal, že ako právnicka osoba mam u brokera oveľa vyššie náklady ako fyzická osoba. Ale nemám šancu ten tvoj príspevok nájsť.
Môžeš mi tu v krátkosti zosumarizovať náklady, ktoré máš u IB ako právnická osoba, vyššie?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
asteroid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 10:11 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa asteroid »

jogo napísal: St 22 12, 2021 8:33 am Plánujem si otvoriť s.r.o., aby som neručil celým majetkom za svoju prácu...
jogo, ak si v s.r.o. sam, tak z pravneho hladiska rucis celym svojim majetkom dalej tak ako szco. myslim, ze par ludi uz na tom vyhorelo, nepochopili ze uz nie je rok 1995. odporucam, aby ste v s.r.o. boli aspon traja (aktivne) ak ti ide ochranu majetku.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

skratka s.r.o. znamena spolocnost s rucenim obmedzenym , som nieco nepochopil?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
asteroid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 10:11 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa asteroid »

osamely chodec napísal: St 22 12, 2021 10:01 am skratka s.r.o. znamena spolocnost s rucenim obmedzenym , som nieco nepochopil?
nepochopil si v akom state zijeme :) nechce sa mi googlit alebo predkladat tu dokazy, len varujem, ze jogo mozno opravnene z hladiska definicie ale neopravnene z hladiska pravneho chce postavit ochranu svojho majetku (ak bude sam) cez s.r.o. a v tom pripade ale neruci len do vysky vkladu, ale celym majetkom. takato s.r.o. je potom de facto to iste ako szco, s jedinym rozdielom a to vyska rucenia. a pre tento fakt sud s vysokou pravdepododnostou zrusi ochranu rucenia danej s.r.o s tym, ze bola vytvorena iba na znizenie ochrany "odberatela" jogovych sluzieb a na nic ine jeho s.r.o. nesluzi, a teda jej existencia bola vytvorena na obidenie povinnosti (rucenie celym majetkom) szco. sice moze existovat ako s.r.o., ale ruci celym majetkom. koho to zaujima viac, pouzite google. ekonomicka definicia a zakon zial nezarucuje 100% ochranu, pretoze su tu vzdy aj ine okolnosti, ktore v pripade sudu budu potom brane do uvahy.

tldr: pre 1 cloveka je s.r.o. namiesto szco len kvoli ochrane majetku zly napad, sud taku ochranu majetku neuzna.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

Ty vole, asteroid ma asi pravdu. :shock:
Konateľ

Konateľ je výkonný orgán, ktorého právom a povinnosťou je riadiť spoločnosť a za spoločnosť konať. Konateľ pri založení spoločnosti nevkladá žiadny vklad na základnom imaní a ani neručí za dlhy spoločnosti.

Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť s odbornou starostlivosťou tak, aby predchádzal vzniku škody na strane spoločnosti, ktorú riadi. V opačnom prípade je konateľ zodpovedný celým svojim majetkom za škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojej funkcie, čo popisuje ustanovenie § 135a zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov.

V prípade vzniknuia takejto situácie je možnosť, že ak si spoločnosť nebude vymáhať škodu, ktorú spôsobil konateľ od konateľa, môžu si túto škodu vymáhať priamo veritelia.

Konateľa je možné zbaviť zodpovednosti za náhradu škody aj zo strany spoločnosti aj zo strany veriteľov. Na preukázanie zbavenia zodpovednosti je potrebné preukázanie, že konateľ postupoval pri výkone svojej funkcie s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že mu ide o záujmy spoločnosti.

Žiaducim krokom by tiež bolo, aby počas výkonu svojej funkcie nechal jednotlivé závažné hospodárskej kroky a rozhodnutia k odsúhlaseniu valného zhromaždenia, resp. spoločníkov.
Keď mam jednoosobovú s.r.o., tak som automaticky jej konateľ a z hore uvedeného vyplýva, že za škodu ručím celým majetkom.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
asteroid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 10:11 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa asteroid »

1. to je prva cast pravdy o ruceni jedno-osobovej s.r.o. vs szco:

"Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť s odbornou starostlivosťou tak, aby predchádzal vzniku škody na strane spoločnosti, ktorú riadi."

velmi pohodlna definicia, za tym sa moze skryvat cokolvek.

2. druha cast pravdy je to, co som pisal vyssie:
asteroid napísal: St 22 12, 2021 10:24 am ... takato s.r.o. je potom de facto to iste ako szco, s jedinym rozdielom a to vyska rucenia. a pre tento fakt sud s vysokou pravdepododnostou zrusi ochranu rucenia danej s.r.o s tym, ze bola vytvorena iba na znizenie ochrany "odberatela" jogovych sluzieb a na nic ine jeho s.r.o. nesluzi, a teda jej existencia bola vytvorena na obidenie povinnosti (rucenie celym majetkom) szco.
vychadzam zo sudnych pojednavani a tie sa hladaju na nete tazko. preto len varujem :) ale neviem priamo dokazat, ze mam pravdu. zakon je faktova informacia, ale vzdy su tu aj okolnosti a niekedy maju vyssiu vahu ako zakon a to v zmysle, ze dany zakon za danych okolnosti nie je mozne uplatnit.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja som sa v praxi (podnikam desatrocia) nestretol, aby nejaky majitel, konatel ... z akejkolvek s.r.o. rucil majetkom sa danu s.r.o. Ja prvy by som bol za, aby to tak bolo, razom by sme sa stali pravny stat a tunelari by nemali sancu. Ale zial takto to realne nefunguje. Sak dajte ak ma niekto vedomost ze niekto zaplatil.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 22 12, 2021 1:30 pm Sak dajte ak ma niekto vedomost ze niekto zaplatil.
Mam známeho, ktorému skrachovala s.r.o. a lízingovky od neho vymáhali dlh aj nad rámec ručenia s.r.o. Vraj tam mali lízingovky nejaké klauzuly v lízingových zmluvách. Detaily neviem, nevypytoval som sa ho.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Juro
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 12, 2021 12:16 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Juro »

JUGGLER napísal: St 22 12, 2021 1:16 am Áno. Jedine ako fyzická osoba ( občan ) môžeš využiť daňové oslobodenie po 1 roku držania cenných papierov. Keďže píšeš, že chceš investovať dlhodobo na dôchodok - to je pre teba podstatné.

Ako živnostník si podnikateľ a zdaňuješ príjmy z podnikania. Pre SZČO neexistuje možnosť, aby si mal v ŽL predmet podnikania, že môžeš obchodovať na vlastný účet. To môžeš len ako právnická osoba.

https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... na-zivnost
Ok, dakujem
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa cico29 »

jogo napísal: St 22 12, 2021 2:14 pm Mam známeho, ktorému skrachovala s.r.o. a lízingovky od neho vymáhali dlh aj nad rámec ručenia s.r.o. Vraj tam mali lízingovky nejaké klauzuly v lízingových zmluvách. Detaily neviem, nevypytoval som sa ho.
je to realne ako konatelovi mi banka tiez nechala podpisat biankozmenku pri povolenom precerpani uctu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Blankozmenka je ale uplne iny pripad , tam sa sam zavazujes ako fyzicka osoba. Ved prave preto, aby sa istila banka proti nevymozitelnosti svojej pohladavky voci s.r.o. tak pozadovala asi blankozmenku konatela.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

asteroid napísal: St 22 12, 2021 10:24 am nepochopil si v akom state zijeme :) nechce sa mi googlit alebo predkladat tu dokazy, len varujem, ze jogo mozno opravnene z hladiska definicie ale neopravnene z hladiska pravneho chce postavit ochranu svojho majetku (ak bude sam) cez s.r.o. a v tom pripade ale neruci len do vysky vkladu, ale celym majetkom. takato s.r.o. je potom de facto to iste ako szco, s jedinym rozdielom a to vyska rucenia. a pre tento fakt sud s vysokou pravdepododnostou zrusi ochranu rucenia danej s.r.o s tym, ze bola vytvorena iba na znizenie ochrany "odberatela" jogovych sluzieb a na nic ine jeho s.r.o. nesluzi, a teda jej existencia bola vytvorena na obidenie povinnosti (rucenie celym majetkom) szco. sice moze existovat ako s.r.o., ale ruci celym majetkom. koho to zaujima viac, pouzite google. ekonomicka definicia a zakon zial nezarucuje 100% ochranu, pretoze su tu vzdy aj ine okolnosti, ktore v pripade sudu budu potom brane do uvahy.

tldr: pre 1 cloveka je s.r.o. namiesto szco len kvoli ochrane majetku zly napad, sud taku ochranu majetku neuzna.
Toto je podla mna nezmysel, este som sa s takymto "vykladom" zakona v praxi nestetol. Ako popisujes jednoosobove firmy funguju v Rakusku, Nemecku aj z pohladu zdanovania.. ale nie u nas.

To samozrejme nic nemeni na ruceni konatela za svoje rozhodnutia, ako bolo popisane v clanku.
osamely chodec napísal: St 22 12, 2021 1:30 pm Ja som sa v praxi (podnikam desatrocia) nestretol, aby nejaky majitel, konatel ... z akejkolvek s.r.o. rucil majetkom sa danu s.r.o. Ja prvy by som bol za, aby to tak bolo, razom by sme sa stali pravny stat a tunelari by nemali sancu. Ale zial takto to realne nefunguje. Sak dajte ak ma niekto vedomost ze niekto zaplatil.
Ja som uz take pripady zazil, ale to musi veritel.. podat trestne oznamenia, aby sa to riesilo. Ale stale to je skor rarita, ako pravidlo. V praxi sa vacsina firiem, co sa dostane do problemov prepise na tzv. bielych koni a necha "vyfucat". Kedze kon podpise, ze prebral aj vsetky uctovne a pravne dokumenty je dokazovanie velmi komplikovane a nase organy nemaju velku snahu to riesit pokial tam nejde aspon o miliony..

Je aj par medialne znamych pripadov napr. riaditel Vahostavu, ale neviem ci mu nejak aj zosobnili vzniknutu skodu.. https://www.ta3.com/clanok/185493/cin-p ... rel-dohodu

EDIT: aj Basternaka odsudili na 5 rokov + prepadnutie majetku za neopravnene DPH vratky, co sposobil ako konatel s.r.o. https://www.noviny.sk/slovensko/422171- ... -pat-rokov
jogo napísal: St 22 12, 2021 2:14 pm Mam známeho, ktorému skrachovala s.r.o. a lízingovky od neho vymáhali dlh aj nad rámec ručenia s.r.o. Vraj tam mali lízingovky nejaké klauzuly v lízingových zmluvách. Detaily neviem, nevypytoval som sa ho.
Zmenky a rucenie konatelmi a spolocnikmi su bezne pri uveroch a lizingoch na firmu. Skor je vynimka, ked to banka nepozaduje napr. sa ruci nehnotelnostou s 2 nasobnou hodnotou..

Rozne rucitelske zavazky su bezne v zmluvach aj pri objednavkach z velkoskladov.. Dnes je bezne v zmluve uvedene, ze aj tovar "na fakturu" sa stava majetkom kupujuceho az po uhradeni 100% kupnej ceny a sucasne konatel / spolocnik ruci za zaplatenie aj ako FO.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa lepka »

Asi by to moderatori mohli hodit do samostatnej temy.

Ja ked som uvazoval, ci ist na zivnost alebo sro a robit zakazky pre viacere firmy, tak po studii tejto problematiky som prisiel k tomu, ze zivnost je z hladiska rucenia prilis rizikova a sro moze byt kvoli vyssie spmenutym problemom tiez riziko, ak je clovek aj konatel.

Mozete si sice dat vseliake poistky na zodpovenost, ale su dost drahe a teoreticky bez horneho limitu skody. Tak my vyslo, ze aj ked je danove zatazenie vacsie a prijem o dost nizsi iba z jedneho zamestnavatela, tak chcem mat radsej klud.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lepka napísal: Pi 24 12, 2021 2:28 pm Asi by to moderatori mohli hodit do samostatnej temy.
Yes, Sir. Done. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
asteroid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 10:11 am

S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa asteroid »

andre napísal: Pi 24 12, 2021 9:12 am Ja som uz take pripady zazil, ale to musi veritel.. podat trestne oznamenia, aby sa to riesilo. Ale stale to je skor rarita, ako pravidlo. V praxi sa vacsina firiem, co sa dostane do problemov prepise na tzv. bielych koni a necha "vyfucat". Kedze kon podpise, ze prebral aj vsetky uctovne a pravne dokumenty je dokazovanie velmi komplikovane a nase organy nemaju velku snahu to riesit pokial tam nejde aspon o miliony..
lenze jogo asi nebude v pripade problemov hladat bieleho kona a spoliehat sa na to, ze to mozno nikto nebude neriesit ked nejde o miliony. ak som to spravne pochopil, hlada skor istoty ako nejaku pravdepodobnost ze dana udalost nenastane.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa user27 »

Ake ma clovek moznosti ?

Silno uvazujem o prechode z Full time zamestnania na nejaky kontrakt zivnost, alebo neviem co je vyhodne. Zaplatit tomuto statu co najmenej na odvodoch a riesit si dochodok vo vlastnej rezii. Pracujem v IT, tieto moznosti su docela bezne.

Riesili ste to niekto takto ?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Co poznam ITckarov, vela z nich slo cestou jednoosobovej sro, tj. min. odvody a investovat po svojej osi. Prvy rok sa teoreticky oplati aj zivnost, kedze platis len zdravotku, no ak by si chcel hned usetrit aj na zdravotke tak sro.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
wonks
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 10 07, 2022 3:56 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wonks »

Rozdiel zivnost/sro a TPP nie je len o odvodoch, ale mas aj rizika a komplikacie.

Napr. hypoteka, zodpovednost do vysky celeho majetku (ani sro nie je zazrak, ak si zaroven aj konatel). Neviem, ci len tak najdes napr. taku poistku zodpovednosti, ktora by ta vysla lepsie, ako tych par stoviek navyse na odvodoch.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Aj ked ideme uz mimo temu...
Skus tu myslienku tych rizik a komplikacii trosku rozvinut.

Banky pri hypotekach velmi dobre zohladnuju jednoosobove srocky, lebo vedia ako ludia funguju ked riesis hypo ako fyzicka osoba. Poistenie zodpovednost v zmysle coho, ze nieco zle nakodis a bude to mat impact na performance firmy?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja som mal take povedomie, ze konatelovi sa mozes siahnut na majetok nad ramec majetku sro, ak konal v rozpore so zakonom alebo nedbanlivo... proste ak spravim v dobrej viere obchod, ktory sa nepodari, tak som safe... Ak spravim preukazatelny tunel, tak samozrejme (ci uz sa jedna o 1osobovu alebo viac osobovu sro) mi siahnut aj na osobny majetok...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa andre »

Nemusis ist o "tunel", ani umysel staci nedbalost, opomenutie povinnosti a pod.

Konateľ je výkonný orgán, ktorého právom a povinnosťou je riadiť spoločnosť a za spoločnosť konať. Konateľ pri založení spoločnosti nevkladá žiadny vklad na základnom imaní a ani neručí za dlhy spoločnosti.

Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť s odbornou starostlivosťou tak, aby predchádzal vzniku škody na strane spoločnosti, ktorú riadi. V opačnom prípade je konateľ zodpovedný celým svojim majetkom za škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojej funkcie, čo popisuje ustanovenie § 135a zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov.

V prípade vzniknuia takejto situácie je možnosť, že ak si spoločnosť nebude vymáhať škodu, ktorú spôsobil konateľ od konateľa, môžu si túto škodu vymáhať priamo veritelia.

Konateľa je možné zbaviť zodpovednosti za náhradu škody aj zo strany spoločnosti aj zo strany veriteľov. Na preukázanie zbavenia zodpovednosti je potrebné preukázanie, že konateľ postupoval pri výkone svojej funkcie s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že mu ide o záujmy spoločnosti.

Žiaducim krokom by tiež bolo, aby počas výkonu svojej funkcie nechal jednotlivé závažné hospodárskej kroky a rozhodnutia k odsúhlaseniu valného zhromaždenia, resp. spoločníkov.
https://www.onlineinvest.sk/258=ako-funguje-rucenie-sro
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, cize das a povedat, ze staci aby sa niekto nalepil na konatela s.r.o. a naraficil na neho nejaku pascu, a uz to ma zratane?
Priklad:
konatel (murar) ide realizovat stavbu plotu, vsetko v dobrej viere, pretoze ho to bavi a chce dlhodobo budovat meno firmy, chce byt pre spolocnost prinosnym, a budovat svoje meno. No ale objednavatelovi sa pokazilo Ferrari za 2 miliony, a nechce si to priznat, ze spalil spojku vlastnou chybou a tak zaparkuje toto Ferrari blizko k plotu a v noci plot na Ferrari zhodi. Zazaluje murara (s.ro.cku) a ten si moze ist piskat a splacat 2 miliony na nove Ferrari ?
Plot mi napadol preto, lebo som cestou rano videl murarov plotu a islo im to velmi rychlo.. Scenar moze byt lubovolny, aj na ITckara.. Sofer, ktory mi nosi potraviny, mi rozpraval ze jeho syn si objednal plot za 11tisic eur, a firma mu to postavila tak, ze sa o plot oprel a plot spadol. Skoda, ze neviem podrobnosti, ale zijeme v zaujimavej krajine neobmedzenych moznosti, pre tych spravnych ludi..
Odoslané z počítača
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: S.R.O. a SZČO - ručenie a zodpovednosť

Príspevok od používateľa xerces »

Priznam sa ze tomuto ruceniu nerozumiem. Preci sa ruci celym majetkom? Ved to je taky bianko sek. Nechapem preco v zakone nie je moznost dohodnut si vysku rucenia a to pre SZCO ako aj pre SRO. Kazdy by jasne vedel za co a cim sa ruci a podnikatel by sa mohol poistit. Bolo by to bezpecne a vyhodne pre obe strany.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"