Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti

Re: Zlato + Gold

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:18 pm

JUGGLER píše:Banka Ti požičia 200 tisíc . Tých 200 tisíc ide reálne na účet predávajúceho.
Ten to minie, teda posunie ďalej do ekonomiky. Sú to reálne peniaze. Ty splatíš dlh, teda 200 tísic tiež reálnymi peniazmi, ktoré si

1. Banka ti pozicia - tu by som zacal. Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu. Ked ti banka pozicia to znamena, ze ti pripisu peniaze na tvoj ucet. Banka potrebuje voci tomuto iba mat povinne minimalne rezervy, ktore od nej chce centralba banka. To presne neviem kolko je bolo to kedysi 10%, potom uz iba 2%. Trend je ze to bude nula. Myslim Fed uz ma nula teraz. Aj keby banka potrebovala tie rezervy, tak si ich zade pozicia na medzibankovom trhu, cize realne nepotrebuje ziadne rezervy.

2. Ked splatis dlh tak tie realne peniaze stiahnes z nejakej banky a posles tej svojej banke. Kruh sa uzavrel.

3. Pozeral si to video s Wernerom?
"There is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage." Charlie Munger
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:35 pm

Rado píše:Komerčná banka môže požičať len to, čo má v bilanci

1. To mas odkial? Uved zdroj.

2. Prevo sa bavis o Ray Daliovi a nejakom jeho videu? Ja regujem na video s Richardom Wernerom, ktore dal Milankos. Videl si ho?

3. Werner jasne hovori, ze ked si zoberies uver, nema to ziaden minus na ziadnom inom ucte v banke. Pozri video a potom sa porozpravame.

4. Ak komercna banka moze poziciavat iba to co ma v bilancii, ako je mozne, ze ma komercna banka 40x viac aktiv ako primarnych vkladov?

5. Trestny cin to je pre vsetky ine subjekty, fyzicke ci pravnicke, ale nie pre komercne banky.

6. Ja by som ti pozical, keby som bol komercna banka.
"There is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage." Charlie Munger
MartinPillar

Poslaťod Rado » Sob 06 06, 2020 11:41 pm

MartinPillar píše:Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu.

Teda veľa toho o účtovníctve nevieš a celému tomu nerozumieš. Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív? Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).

Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje. Na čo by potom ECB emitovala peniaze, keď ich komerčné banky vlastne nepotrebujú.
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:48 pm

Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).

Ale ved to sa neodporuje.

Ked da banka uver klientovi, tak jej zaroven vzrastu vklady, lebo mu ten uver pripise na bezny ucet. :shock:
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:54 pm

Rado píše:
Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív?

Vies citat ci nevies? To presne hovorim, ze sa nedeje.
Banka neuctuje tak ako ta ucili na Ekonomickej v Petrzalke.
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Ned 06 07, 2020 12:06 am

Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje.

Presne tak.

Finta je v tom, ze banke sa naraz zvysia aj aktiva aj pasiva, ked ti da uver.

Aktiva - novy uver
Pasiva - novy vklad z poskytnuteho uveru
MartinPillar

Poslaťod Rado » Ned 06 07, 2020 1:04 am

Ak pozeráš len na jednu transakciu, tak to tak je. Je to to isté ako keby si sa pozrel na to, či má skutočne banka takú hotovosť, aby vyplatila všetky účty?
Ak by to bolo také jednoduché, tak by si banky nemuseli medzi sebou nič požičiavať. Na čo? Bilanciu by si nafúkli sami ako potrebujú.
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod MartinPillar » Ned 06 07, 2020 10:18 am

Praveze museli.

Ked ten vklad z noveho uveru klient posle do inej banky, alebo zaplati za hypo predvajucemu atd., tak banke klesnu pasiva a musi ist na medzibankovy trh si tie zdroje pozicat (co mu ta banka kde tie peniaze skoncili rada da). Alebo moze repovat statne dkhopisy co ma v aktivach s CB.

Ked sa uver splati vsetko ide opacne a peniaze zaniknu.

Problem je s urokom, lebo klient splati viac ako si pozical. Teda de facto banka stiahne z trhu viac penazi ako vytvorila. A preto aby karavana mohla ist dalej treba vytvorit nove a nove peniaze cez nove a nove uvery. aby bolo z coho platit uroky.

Preto je dolezite drzat uroky nizko, najlepsie na nule a este lepsie negativne. Hovorim to z pohladu udrzatelnosti tejto schemy.

Inflacia je zaroven vyssia ako uroky (negativne realne sadzby) co poskodzuje sporitelov (primarne vklady). Banky v tomto systeme slabnu a sporitelia tiez. Podla mna to nie je dlhodobo udrzatelne a vedie to ku kolapsu systemu.
MartinPillar

Predchádzajúci

Späť na Komodity, komoditné akcie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia