Zemný plyn, UNG, NG

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

E_XsEIFXsAoRBQZ.png

len pre ilustraciu aky problem ma Europa s plynom a to USA zemny plyn lame rekordy. Co potom mozeme hovorit o cenach toho nasho europskeho +450% , Putin bude v zime kral ... Neviem ci europsky vyrobcovia toto ustoja. Bude urcite znizovanie vyroby.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Št 16 09, 2021 10:29 am Co potom mozeme hovorit o cenach toho nasho europskeho +450% , Putin bude v zime kral ... Neviem ci europsky vyrobcovia toto ustoja. Bude urcite znizovanie vyroby.
Cez čo by sme vedeli shortnúť európsky plyn?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

preco by si ho chcel shortovat? neviem europsky plyn ani europskych producentov neobchodujem, tieto info sem davam ked sa vyskytnu na USA diskusnych forach, ich data nesledujem vobec.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa rasto800 »

No ja som sa uz tiez tu pytal ci cez IB sa da nejake to TTF obchodovat co by teda mal byt ten europsky plyn ale nikto nic nevie asi a ja som to v IB ponuke nenasiel.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa makx »

JUGGLER napísal: Št 16 09, 2021 3:36 pm Cez čo by sme vedeli shortnúť európsky plyn?
https://www.home.saxo/-/media/documents ... 168C7C703F}
Saxo ma v ponuke TTF futures pre retail
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Št 16 09, 2021 3:45 pm preco by si ho chcel shortovat?
Lebo +450% je neudržateľné. Rusom už zrejme liezlo na nervy ako sa ich snažila odstaviť Amerika ( a dodávať viac US skvapalneného plynu ), tak odkazujú EU: nenechajte si skákať po hlave a pustťe Nordstream, ináč budete platiť za plyn 5 x viac a zničite si ekonomiku.

P.S. neviem či kvoli tomu nezačal posilňovať USD voči EUR...normálne rozmýšlam zrušiť hedžing USD a zarobiť na tom...veď tie vysoké ceny plynu zničia EU a euro začne oslabovať...

makx napísal: Št 16 09, 2021 6:59 pm https://www.home.saxo/-/media/documents ... 168C7C703F}
Saxo ma v ponuke TTF futures pre retail
Ale IB to nemá.
TTF means the Title Transfer Facility (TTF) is a virtual trading point for natural gas in the Netherlands.

Jediné likvidné futures sú tie TTF na Nymexe a potom som našiel, že natural gas futures by mali ísť cez Nasdaq Nordic, kde sa špecificky obchoduje plyn UK, Belgicky, Nemecky, Francuzsky. Ten TTF je ako už vieme je Nederland. Mám však obavy, že cez nasdaq Nordic nebudú futures pre retail, ale real veľké kontrakty s fyzickou dodávkou.
Prílohy
Nasdaq EU energies.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

:) pri komoditach ako je plyn, ked pride naozaj k tomu , ze fyzicky nebude molekula na trhu cena v pohode pojde aj cez 100 eur , to ze to bude iba na par tyzdnov je jedno , na to treba mat nekonecny ucet. Urcite by som teraz pred zimou plyn nesortoval v EU . Aj v USA vysli uz 2 x po sebe medvedie zverejnenia zasob a trh to iba nakupuje, kazdy vidi iba prichadzajucu zimu . Uvidime aka bude zima , zvyknu to predavat uz na zaciatku januara ked je uz jasne cca ake budu zasoby na jar. Inak pri studenej zime bude v EU problem priemysel bude mat odstavky, velke skody... Takze snad pride tepla zima. Nie nadarmo mala teta Merkel v lete tour po Ukraina, Rusko, USA hasila co sa da , ale moc toho sa uz neda stihnut.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hm. Staré baby vravia, že bude krutá zima. Vraj bohato zakvitla akácia a tá má veľa kvetov vtedy, ked potrebuje prežiť krutú zimu.

Viera v to, že kvitnutie akácie predpovedá, aká bude v danom roku zima je nielen z ľudových povier. Akácia je jedným z mála stromov s 80-90 percentnou presnosťou predpovede. Hovorí sa však, že akácia nikdy nemá chybu. Predpovedala pamätnú zimu 2009/2010, keď sa celú neskorú jar ohýbala pod obrovským množstvom kvetov. Tento rok tiež bohato zakvitol. A to naznačuje jednu vec - veľmi krutú zimu.

Skoré počítačom generované modely počasia túto predikciu čiastočne podporujú. Avizujú mrazivý november a január. Bude celá zima 2021/2022 podobná?


Uvidíme (povedal slepý ). :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa makx »

TTF je najlikvidnejsi na ICE Endex (prave tam ponuka Saxo pristup). Na Nymexe sa tiez obchoduje ale likvidita je niekolkonasobne nizsia. Na Nasdaq OMX je tiez kotovany ale tam je OI par MW, to je mrtvy trh.

Suhlas s chodcom. Front month ma teraz nevyspytatelnu volatilitu (vcera high bolo cca 79). Backwardation ako prasa na krivke. Je to podobne ako minuly rok v aprili WTI front month stalo par dolarov a kto si povedal, ze super prilezitost nakupit, ze sa to vrati a podrzal do last trade day, tak zakrvacal poriadne, ked zatvaracka skoncila -37.

Non kamikadze short by bol Apr22 a vzdialenejsie kontrakty. Ale tie sa skoro neobchoduju na Nymexe. Na ICE to bude o nieco lepsie. Idealne by bolo Q222 z pohladu likvidity ale initial margin uz nebude uplne pre retail.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Zacinam mat pocit, ze enviroment na plynovom trhu sa zmenil a to tak , ze ceny sa posadia z range 1,8 -5 usd do noveho vyssieho range 4 - 8 USD ? . Dospel som k tomu presvedceniu , pretoze NG sa momentalne /par tyzdnov/ odtrhla od fundamentu a aj vyslovene medvedie spravy su nakupovane.Myslim, ze sa uz zapocitava inflacia a tiez rastuce ceny energii do buducna v dosledku fanatickej zelenej energetiky. Ak by som mal pravdu , to sa potvrdi po januari 2022 v pripade normalnej zimy, ak pride studena zima tak az v lete 2022, tak celkom rozumna volba je investovat do FCG . Kto chce razatnejsie tak OVV / Burryho leader/ je silnejsia ako FCG.Ja sam som v FCG takze upozornujem, ze moj pohlad moze byt skresleny konfirmacnym biasom :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Ne 10 10, 2021 2:37 pm Ak by som mal pravdu , to sa potvrdi po januari 2022 v pripade normalnej zimy, ak pride studena zima tak az v lete 2022, tak celkom rozumna volba je investovat do FCG . Kto chce razatnejsie tak OVV / Burryho leader/ je silnejsia ako FCG.Ja sam som v FCG takze upozornujem, ze moj pohlad moze byt skresleny konfirmacnym biasom :).
Aj ja si myslím, že to bude normál. A treba investovať TERAZ, lebo už včera bolo neskoro. Na burze vyhrávajú tí, čo dokážu predvídať.
Burry nakupoval OVV v priemere pri 27 USD a to niekedy v máji, júni..takže je v zisku +42%.

Ďakujem, že si to pripomenul, lebo som sa vrátil k jeho portfóliu, ktoré som rozpracoval pred mesiacom a konečne som to nahádzal do pozorovacieho portfólia kde môžem sledovať performance, aj fundamentálno-technické parametre.

Samozrejme, tip zverejním ešte dnes vo vlákne Michael BURRY.

Akcie ako OVV sú výberom najvyššej kvality, lebo kým akciové trhy zažívali korekciu, OVV dalo cca +30%. Nevravím, že Burry je ideálny manažér, ale fascinuje ma, že je tu konečne niekto, kto aktívne spravuje portfóliá v hodnote 100mil + ( celkove nad 2mld. ) a nedrží akcie ako ,,hluchý dvere,,.

Burry drží v súčasnosti 8 akcií, pričom okrem OVV (15%) má 8,5% vo výrobe koksu SXC a 8,3% v tankeroch na ropu a plyn: STNG. Takže nenadarmo predal veľké technologické akcie ako FB, Google a investoval do energií a materiálov.

Moje osobné tipy, ktoré sú možno zaujímavé v súvislosti z nárastom cien energií:

SHELL (RDS-B ) myslím že bude profitovať s energ. krízy v EU a vypláca divi 3,2%..pozdravujem Ladisa, lebo táto akcia roky klesala..
Cheniere Energy (LNG )
Cheniere Energy partners ( CQP ) ktorá má divi 6,4%
EQT..najväčší producent zemného plynu v USA ( aj skvapalnený plyn )
Kinder Morgan (KMI)s divi 6,2%

Tie zväčšené sa mne osobne páčia, ale berte v úvahu, že nie som investor, len vyjadrujem názor.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa miobaspe »

Nasiel som clanok kde je pekne vysvetlene, ze EU nebude mat v zime plyn aj napriek poslednemu vyjadreniu Putina

https://e.dennikn.sk/2592446/my-europan ... televizii/
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Adammd »

paywall
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa miobaspe »

V Číne vyrábajú elektrinu z dieselových agregátov a palivo tak už chýba na pumpách
Rusi nesľúbili, že čoskoro dodajú viac plynu európskym zákazníkom, iba to, že ho viac dovezú do vlastných zásobníkov v EÚ.
Ruský prezident zasa úradoval cez televíziu a hra na čistý nepolitický biznis v ruskom plynárenstve sa tak tento týždeň definitívne skončila.
Autor je energetický analytik

Globálne energetické trhy, vrátane toho nášho európskeho, nezaznamenali v poslednom októbrovom týždni výrazné zmeny. Ale treba si všimnúť dve udalosti, ktoré aspoň čiastočne oslabili tlak na ceny kľúčových energetických surovín.

Tou prvou bol nárast zásob ropy a ropných produktov v Spojených štátoch. Ten sa spolu s nižším ako pôvodne očakávaným nárastom americkej ekonomiky, pozitívnymi signálmi o vývoji rokovaní s Iránom o jeho jadrovom programe a tým pádom aj vyššej šance na oslabenie sankcie voči jeho exportu ropy, premietol do znižovania cien tejto strategickej komodity pod úroveň 85 dolárov za barel.

To je dobrá správa vzhľadom na stále napätú situáciu na energetickom trhu v Číne a preto, že nám na severnej pologuli rázne klope na dvere zimná sezóna.

Aktuálne novinky hovoriace o tom, že na čínskych čerpacích staniciach sa objavil akútny deficit pohonných hmôt, hlavne nafty, čo viedlo k prídelovému systému pre nákladnú dopravu, naznačuje, že Číňania začali výpadky v dodávkach elektriny naozaj kompenzovať prevádzkou dieselových agregátov.

To by však znamenalo, že tlak na spotrebu ropy bude stúpať minimálne do konca roka, pokiaľ by sa teda komunistom v Pekingu nepodarilo do nástupu zimných mrazov stabilizovať svoju energetickú sústavu.

Keďže čoskoro budú hostiť zimnú olympiádu, musia to urobiť aj z prestížnych dôvodov, aby počas nej eliminovali výpadky v dodávkach elektriny.

Putinova plynárenská šou

Druhá udalosť zahýbala energetickým trhom v Európe, konkrétne trhom so zemným plynom. Ruský prezident Vladimir Putin využil osvedčený propagandistický nástroj, ktorým je televízna obrazovka, a priamo pred kamerami dal šéfovi Gazpromu Alexejovi Millerovi pokyn, aby koncern začal od 8. novembra zapĺňať ním vlastnené zásobníky plynu na území Nemecka a Rakúska.

Bol to odkaz nielen Európanom, ale hlavne Putinovým voličom, ktorým takto ukázal, kto rozhoduje o tom, či budú mať v európskych domácnostiach a firmách počas zimy teplo alebo nie. Putin pritom nezabudol zdôrazniť, že Gazprom začne zapĺňať svoje európske zásobníky až po tom, čo úplne naplní tie svoje doma v Rusku.

Okrem zjavne vyrátaného propagandistického zámeru je na tomto kroku najzaujímavejšie, že sám Putin, priamo pred kamerami svojej ruskej televízie definitívne vyvrátil toľko omieľané tvrdenia Moskvy, ale aj Berlína, Viedne a mnohých plynárenských partnerov Gazpromu v Európe, že obchod s ruským plynom je výlučne komerčnou záležitosťou a nemá nič spoločné s politikou.

Ak o normálnej logisticko-obchodnej záležitosti, akou je napĺňanie zásobníkov, rozhoduje nie samotné vedenie plynárenskej spoločnosti, ale hlava štátu v Kremli, ťažko si môžeme predstaviť pádnejší dôkaz o politizácii dodávok sibírskeho plynu pre Európu.

To len potvrdzuje, že Putin a jeho vedenie Gazpromu definitívne odhodili historický odkaz a dlho osvedčenú taktiku sovietskych a ruských plynárov a legendárnych zakladateľov Gazpromu Viktora Černomyrdina a Rema Viachireva, ktorí sa politizácii plynárenskej spolupráce s Európou veľmi citlivo vyhýbali.

Tento moment by sme si mali všetci v Európe zapamätať a vyvodiť urýchlene z celej „TV talk šou“ Putina a Millera patričné závery.

Ceny plynu idú dole len veľmi opatrne

Nateraz azda jediným pozitívnym momentom pre nás zákazníkov je, že trh zareagoval na vyhlásenie Putina opatrným znížením ceny plynu na spotových trhoch.

Aspoň európske a slovenské médiá štvrtkový pokles na najväčšom z nich, holandskom TTF, dali práve do súvislosti s Putinom. Aj keď pri pohľade na denný vývoj obchodovania sme mohli vidieť v jeho úvode naopak nárast ceny pre dodávku v novembri, najprv na úroveň až 82 eur/MWh, potom postupne počas dňa pokles pod hranicu 80 eur, aby až na konci obchodovania k večeru sa cena znížila výraznejšie až k úrovniam 75 až 76 eur.


Preto objektívne ťažko povedať, nakoľko na znížení ceny mali podiel stredajšie vyhlásenia ruského prezidenta, a nakoľko iné trhové faktory, ktoré napríklad v ten istý deň viedli aj k znižovaniu cien ropy na svetových burzách.

Skepsu ohľadom relevantnosti Putinových slov totiž naznačujú ceny pre december a úvodné mesiace budúceho roka, kde sme žiaden naozaj výraznejší pokles cien plynu od stredy doteraz nezaznamenali. To môže mať niekoľko príčin.

Otázniky nad Putinovými slovami a možný vabank s Nord Stream 2

Zvýšenie dodávok plynu do Európy Putin sľuboval už takmer pred mesiacom, a odvtedy sa nič v tomto smere neudialo, skôr naopak.

Ďalším dôvodom na opatrnosť je dôležitý detail, ktorý ušiel pozornosti aj európskych médií. Ten spočíva v tom, že Gazprom by mal síce začať v novembri zvyšovať dodávky do Európy, ale do svojich vlastných zásobníkov. A to ešte neznamená, že ho počas zimy aj uvoľní a že tento plyn „dotečie“ až k európskym spotrebiteľom.

V tejto súvislosti treba pripomenúť dlhodobý prístup Gazpromu k svojej štatistike, kde do exportu zahrňuje len plyn, ktorý už predal európskym zákazníkom, ale komoditu, ktorú si drží vo svojich európskych zásobníkoch, do exportu ešte nezarátava.

Dôležitým momentom je aj to, že zásobníky Gazpromu sa majú začať plniť v polovici novembra, čo bude veľmi ťažké, pretože to sa nám už naplno rozbehne vykurovacia sezóna. Počas nej sa zásobníky neplnia, ale naopak, vyťažujú sa na pokrytie výrazne narastajúcej spotreby.

Preto je nereálne, aby ich Gazprom výraznejšie naplnil. To, čo sa mu predsa do zásobníkov podarí dostať, využije len na pokrytie svojich záväzkov z dlhodobých kontraktov, keďže počas zimy, zvlášť ak je chladnejšia, znižuje svoje priame dodávky z Ruska. To ale znamená, že v konečnom dôsledku o žiadnom zvýšení dodávok nemôžeme hovoriť.

Nuž a v neposlednom rade je otázkou, ako chce Gazprom sľubované objemy do zásobníkov v Nemecku a Rakúsku dostať. To mohol bez problémov aj doteraz cez plynovody Jamal-Európa a cez ukrajinskú tranzitnú sieť. Nerobil to však, a ako vieme, na november si cez tieto jediné voľne dostupné trasy odmietol opäť objednať nutné kapacity na prepravu nad rámec dlhodobých kontraktov.

A kontroverzný Nord Stream 2 v novembri určite ešte nebude mať povolenie na prevádzku. A jeho starší súrodenec Nord Stream 1 ide na plnú prípustnú kapacitu.

Je však možné, že by Gazprom s Nemcami aj bez definitívneho povolenia spustili dodávky cez už plne dokončenú a natlakovanú prvú líniu Nord Stream 2. Technicky je to možné, ale s rizikom pokuty. Ak si na to Rusi s Nemcami a ďalšími partnermi Gazpromu v projekte predsa trúfnu, oveľa väčším rizikom by boli politicko-právne konzekvencie na fungovanie jednotného energetického trhu v EÚ a stabilitu vzťahov vnútri samotnej Únie.

To by Moskve prekážať nemuselo, skôr naopak, ale hlboký konflikt Berlína a Viedne s nemalou časťou partnerov v Únii by mohol mať nedozerné následky.

Ako hovorí jedno ruské príslovie: požijeme a uvidíme.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Adammd »

Velmi to teda nesledujem, ale Gazprom plni svoje obchodne kontrakty alebo nie? Ak ano, preco tolko hejtu? Ak ano, preco sa v denniku N cuduju, ze nadbytocny plyn si najprv chcu uskladnit pre seba?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

takze preco nie je v EU plynu?
1. historicky dlha a silna zima minuly rok
2. vypadok veternych zdrojov - fukalo malo vetru na jar, jesen, zima.
3. hlupa energeticka koncepcia EU , odstavenie jadra,odstavenie uhlia , nahradenie ich vetrom a slnkom , len tym sa porucit neda... tak ostava pre spickovy vykon plyn, ktory sa aj riadne spaloval tento rok.
4. lode s LNG, USA, Katar... ktore by pomohli vykryt nedostatok v EU sa odklonili do Azie , ta zaplatila viac ako skostnatena EU.
Ale chapem, ze politicky je lepsie povedat volicom , ze za to moze zly Putin , ako si priznat totalne zlyhanie.
5.Plynu zatial aspon v USA je dost, to ze je vysoka cena na trhoch zapricinila EU a Azia.
6.Inflacia vseobecne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presne tak. Sám denník N o tom písal pred pár týždňami:

Európa si núdzu o plyn spôsobila sama, Rusi plnia kontrakty, hovorí Křetínskeho manažér

Elektriny a plynu je nedostatok a ich ceny zotrvávajú na historických rekordoch. Dôvodom je hospodárske oživenie a aj postupné vypínanie jadrových a plynových elektrární. Európania si ich odstavujú, aj keď zatiaľ nemajú alternatívu, hovorí Miroslav Haško, jeden z lídrov česko-slovenskej energetickej skupiny EPH.


Európske zásobníky sú naplnené na 74 percent, vlani boli skoro plné.
Rusi posielajú menej plynu už druhý rok, ale zmluvy plnia.
Úbytok nahrádza skvapalnený plyn (LNG), ktorý je ale drahý, lebo sa prispôsobuje vysokej cene v Ázii.
Na konci zimy môže mať Európa málo plynu, ale cítiť to môže iba priemysel. SPP – distribúcia má pre domácnosti vytvorené bezpečnostné zásoby.
V priebehu roka 2022 vypadnú ďalšie uhoľné elektrárne.
Aby sa aktuálny stav núdze neopakoval, Európa si musí do budúcnosti zabezpečiť viac plynu cez kontrakty s pevnými cenami a podporiť vlastnú ťažbu.

https://e.dennikn.sk/2572790/europa-si- ... o-manazer/


Vo veciach plynu treba spomenúť aj neustále provokovanie Rusov zo strany USA, ked sa vzdialená krajina za oceánom neustále mieša do politiky EU a chcela stopnúť Nordstream 2. To nie sú politické dôvody?


Pravda by o plyne mohla reportovať nezaujato, bez hejtu. Aha, aj tak sa dá:

Podľa hovorcu štátom kontrolovanej poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG z východu aktuálne prúdi oveľa menej plynu, ako je bežné, ale Poľsko stále dostáva objemy, ktoré sú v súlade s jeho kontraktom.

Rusko v novembri zvýši dodávky zemného plynu pre Európu, aby pomohlo zmierniť dopady energetickej krízy. Štátnemu plynárenskému monopolu Gazprom to v stredu nariadil prezident Vladimir Putin. Dodávky do Nemecka a Rakúska sa zvýšia hneď po tom, ako Rusko naplní svoje podzemné zásobníky, informovala štátna tlačová agentúra Tass.

Riaditeľ Gazpromu Alexej Miller uviedol, že spoločnosť by mohla s posilnením dodávok začať 8. novembra.
Putin v poslednom čase opakovane spomínal dodávky, ktoré už Rusko realizovalo nad rámec zmluvne dohodnutých objemov. Vzhľadom na rekordne vysoké ceny plynu sa tiež zasadzuje za rýchle sprevádzkovanie kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, ktorý má prepravovať ruský plyn do Európy po dne Baltského mora.
Kritici Gazpromu nedávno vyjadrili podozrenie, že spoločnosť nereaguje na zvýšený dopyt z Európy, aby si vynútila rýchle sprevádzkovanie plynovodu. Ruská strana tieto obvinenia odmieta.

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/ ... n=mostread

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/ ... -novembri/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len pre info posielam tabulku (ne) pripravenosti EU na zimu... ktora zacne dnes 21.12.2021 cca o 16,00 hod.
EU plyn.png
EU plyn.png (72.11 KiB) 6038 zobrazenia
Rakusania su premianti 37% kapacity :( .
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Glogol »

sprava z CTK.
Ceny plynu v Evropě dnes vystoupily na rekord po zprávě, že se zastavily dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur za megawatthodinu (ČTK).
Som zvedavy dokedy pre domacnosti vyzdzia nezdrazovat.
Zatial platia 30 za MWH. https://www.spp.sk/sk/domacnosti/plyn/tarify-a-ceny/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ceny sa dojednavaju na mesiace dopredu, takze teraz problem s cenou by nemal byt ved sa velki odberatelia v pohode mohli hedznut. Ci sa hedzli je otazne , to je o odbornosti manazerov napr. SPP. Problem je ze chyba plyn fyzicky, EU nedokazalo zabezpecit pre obyvatelov zasoby a to je neospravedlnitelne...o probleme vedeli minimalne od konca minulej zimy.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Kazdy kto predava plyn ho chce predavat za trhovu cenu a to nechapu uradnici z EU . Nekupili LNG z USA , nekupili plyn z Ruska a aziati nas predbehli. Naco miesat politiku do biznisu, hlupost. Inak deja vu z vakcinami, kolko nezaockovanych muselo zomriet, ze EU mala malo a neskoro vakciny.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Glogol »

Cena 30e za MWH sa kalkulovala z burzovej okolo 20e za MWH. 2022 este pojde podla starych cien. A kedze dlhe roky bol hedzing stratovy lebo ceny sa nehybali + Nord Stream 2 kludne by som povedal ze niektori to aj riskli a nehedzovali. Opat uvidime natiahnute ruky ku statu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa rasto800 »

osamely chodec napísal: Ut 21 12, 2021 7:46 pm Kazdy kto predava plyn ho chce predavat za trhovu cenu a to nechapu uradnici z EU . Nekupili LNG z USA , nekupili plyn z Ruska a aziati nas predbehli. Naco miesat politiku do biznisu, hlupost. Inak deja vu z vakcinami, kolko nezaockovanych muselo zomriet, ze EU mala malo a neskoro vakciny.
Uradnici z EU predsa ale plyn nekupuju, to si predsa kazdy dodavatel sam riesi. Hadam len SPP takto nikto nemanazuje. Dufam :)
Z vakcinami to bolo ine, tam sa to predsa len nejak centralne manazovalo ako pises.

Ale inak pokus o prispevok vyssie spravne napisal, ze konecne sa hadam staty v EU spamataju a hadam to trochu pomoze zas takato kriza aby sa znizila zavislost na plyne od rusov. Nemci by tomu napriklad hned aj mohli pomoct keby zas nejake jadrove elektrarne oprasili a nastartovali. Aspon kym tej zelenej energie nebude viac alebo este lepsie povedane kym sa nevyriesi pokrokom nejake tie lepsie baterky a uskladnenie toho slnka a vetra.

Inak odkial mas taku peknu tabulku zo zasobami? Da sa to niekde online pozerat?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

https://public.tableau.com/app/profile/ron.h8870

Problem je ze politika zasahuje do biznisu. Ja som polovicu zivota pocuval ako su zli americania a druhu pocuvam zasa ako su zli rusi. Ani jedno ani druhe nebola pravda. Media vymyvaju mozgy ludom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Dam Vianocny tip na plyn long UNG 12,10 -12,20 STOPKA 10,95
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

osamely chodec napísal: Št 23 12, 2021 7:36 pm Dam Vianocny tip na plyn long UNG 12,10 -12,20 STOPKA 10,95
EXIT 15.40
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

plyn.png
vcelku zaujimava expiracia februara :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja som zvedavy na cenove vymery za plyn na rok 2023 cena isla hore z cca 18 EUR na priemer 80 EUR. Toto odkomunikovat beznym spotrebitelom bude fakt vyzva.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

N
FMBu75LWUAEkTb0.jpg
Niekto na fore chcel vidiet zavislost EU krajin na Ruskom plyne. V tomto kontexte vyzera pripadny konflikt EU s Ruskom dost nepravdepodobny. Ibaze by sme chceli zit bez tepla a elektriny ako v nejakej rozvojovej krajine.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Adammd »

Podla clanku, Ceny na trojnásobku, vysáté zásobníky. Data ukazují, kde hledat viníka drahého plynu, sa zavislost EU na RU plyne v r 2021 dokonca zvysila
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa andre »

osamely chodec napísal: Po 21 02, 2022 6:18 pm NFMBu75LWUAEkTb0.jpg Niekto na fore chcel vidiet zavislost EU krajin na Ruskom plyne. V tomto kontexte vyzera pripadny konflikt EU s Ruskom dost nepravdepodobny. Ibaze by sme chceli zit bez tepla a elektriny ako v nejakej rozvojovej krajine.
Oni nam ten plyn aj tak radi dodaju, len je otazka za aku cenu
Dmitry Medvedev

Deutschlands Bundeskanzler Olaf Scholz hat den Stopp der Zertifizierung der Gaspipeline Nord Stream 2 angeordnet. Na ja. Herzlich willkommen in einer neuen Welt, wo die Europäer bald schon 2000 Euro pro Kubikmeter Gas zahlen werden!

https://twitter.com/MedvedevRussiaE/sta ... 2915361798
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa rasto800 »

Ale hlavne kapacity je z Ruska do EU az az aj bez NS2.
A keby som to uplne cynicky chcel napisat tak ved teraz ked zaberu UA tak uz nebudu musiet ani tie tranzitne poplatky platit heh, no cierny humor nooo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Domacnosti plyn nepotrebuju..
A vyroba? Ved to exportujeme do Ciny, ako v minulosti.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

iceberg8 , za EU cisla nesledujem , ale v USA cca 50% zimnej spotreby plynu spotrebuju domacnosti, takze v EU to nebude ine skor este viac.
Inak energeticka kriza sa zacina dotykat bezneho zivota , napr. dusikate hnojiva sa vyrabaju s pomocou zemneho plynu, je malo hnojiv bude malo potravin, hute bez plynu alebo s drahym plynom vyrabaju menej ocele ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hnojivo by nebolo treba, ak by ludia pestovali viac nenasilne.. (permakultura napriklad), okrem toho, mam pocit, ze ludia vyhadzuju takmer polovicu potravin, a potom ich davaju este do benzinu/nafty, ale udaje presne nenam...
Ocel je uz dnes problem s cenou.. To je pravda.. Ale da sa nahradit niekedy (kompozitne tyce), no tanky ocel potrebuju, to je tiez blbe :)

Mas nejaky udaj, tak z hlavy (nemusis hladat a stracat tym cas), kolko spotrebuje USa domacnost toho plynu v priemere?

Mne google nasiel rychy udaj

On a daily basis, the average U.S. home uses 196 cubic feet of natural gas.

To je cca 60kwh energie denne, to je vela... Tak bud to tankuju do aut, alebo tym vyhrievaju bazeny, alebo vyrabaju tu ocel, ale toto je celkom problem spolocnosti, ktora si kupuje aj perinu na páku a potom ked pride na lamanie chleba, tak zacnu stresovat.. Pripadne maju 300m2 domy v severnej polovici USA..
Odoslané z počítača
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa frakan »

iceberg8 napísal: St 23 02, 2022 12:53 pm Hnojivo by nebolo treba, ak by ludia pestovali viac nenasilne.. (permakultura napriklad), okrem toho, mam pocit, ze ludia vyhadzuju takmer polovicu potravin, a potom ich davaju este do benzinu/nafty, ale udaje presne nenam...
Ocel je uz dnes problem s cenou.. To je pravda.. Ale da sa nahradit niekedy (kompozitne tyce), no tanky ocel potrebuju, to je tiez blbe :)

Mas nejaky udaj, tak z hlavy (nemusis hladat a stracat tym cas), kolko spotrebuje USa domacnost toho plynu v priemere?

Mne google nasiel rychy udaj

On a daily basis, the average U.S. home uses 196 cubic feet of natural gas.

To je cca 60kwh energie denne, to je vela... Tak bud to tankuju do aut, alebo tym vyhrievaju bazeny, alebo vyrabaju tu ocel, ale toto je celkom problem spolocnosti, ktora si kupuje aj perinu na páku a potom ked pride na lamanie chleba, tak zacnu stresovat.. Pripadne maju 300m2 domy v severnej polovici USA..
No a sú tu ešte Nemecké plynové elektrárne, ktoré majú nahradiť odstavené jadrové elektrárne. Skús si vyrátať koľko za rok spotrebuje taký jeden 400MW blok plynu . Jedna taká elektráreň stojí mimochodm aj u nás pri Malženiciach. Inak Slovensko je až na nejaké vzdialené kopanice prakticky na 100% plynofikované a veľká väčšina ľudí ani nemá inú alternatívu ako kúriť plynom.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak by nebolo chemie (hnojiva) a vynalezu spalovacieho motora tak ludstvo hladuje. Obezita je problemom poslednych 30 rokov :) max. Este moj stary otec, ked som rekreacne zacal ako mlady behat, sa nevedel zmierit s tym je som nadarmo palil energiu , nie na robotu. Ceny kukurice, psenice posledne dekady vytrvalo klesali, dokonca su na to medvedie spredove strategie.
Inak to ze amici maju poslednu dekadu pristup k svojej lacnej rope a plynu im dava obrovsku konkurencnu vyhodu vo svete.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pokus napísal: Ut 22 02, 2022 9:31 am Preto je super, ze EU ma v plane s plynom skoncit do 2050. Drzim nam v tom vsetkym palce. A ano, za vyssi princip som si ochotny aj priplatit. Aj za cisty vzduch, aj za lepsie zivotne podmienky alebo lepsiu zdravotnu starostlivost. Pokojne budem platit viac, na to tie peniaze su. Nepotrebujem neustale ekonomicky ziskavat.
Pokus: máš nejakú linku, že EU má v pláne skončiť s plynom do 2050? Dosť ma to prekvapuje, lebo čítam, že plyn je velmi perspektívna zelená energia:

Ak si určíme cieľ dekarbonizovať energetiku do roku 2050, potom naozaj potrebujeme inovácie, aby posunuli plynárenské odvetvie, ale aj iné energetické odvetvia, na úroveň, ktorú dnes nemajú. Elektroenergetika nie je dekarbonizovaná, vykurovanie nie je dekarbonizované, doprava nie je dekarbonizovaná. Všetky tri odvetvia potrebujú významné inovácie. Vezmite si jednu z nich: premena elektriny na plyn (power – to – gas). Ide o využívanie nadbytočnej elektriny a jej premenu buď na hydrogén, alebo – ako spomenul eurokomisár – na syntetický plyn s fantastickou možnosťou skladovania v existujúcej infraštruktúre.

Je to obrovská inovácia, ktorá privedie plyn do zelenej sféry a zároveň vyrieši veľký problém elektroenergetiky – skladovanie elektriny z obnoviteľných zdrojov. Dnes dokážu batérie skladovať elektrinu len krátkodobo. My však potrebujeme dlhodobé, sezónne skladovanie. Oveľa viac energie potrebujeme v zime ako v lete. Tento typ sezónneho skladovania umožňuje technológia premeny elektriny na plyn.

Európska komisia tvrdí, že plynárenské odvetvie prežije po roku 2050, ak bude inovovať.

Schäfer (šéf Eurogasu )predstavil cestovnú mapu pre úlohu plynu v prechode k zelenej ekonomike. „Technológia aj infraštruktúra sú už na mieste,“ podotkol šéf Eurogasu. Do roku 2030 by chcel vidieť významnejšiu rolu pre plyn vo vykurovaní domácností. „V Nemecku používa 60 percent domov vykurovací olej,“ uviedol Schäfer, ktorý zároveň vedie nemeckú spoločnosť Uniper.


Plynári by sa mali orientovať viac aj na dopravu, aj lodnú. Schäfer uviedol príklad lode poháňanej skvapalneným zemným plynom (LNG), ktorá bude od roku 2019 premávať medzi pevninou a Baleárami. Cieľom pre rok 2030 by malo byť nahradenie uhoľných plynovými elektrárňami.

https://www.oplyne.info/buducnost-zemneho-plynu-v-eu/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

osamely chodec napísal: St 23 02, 2022 2:32 pm Ak by nebolo chemie (hnojiva) a vynalezu spalovacieho motora tak ludstvo hladuje. Obezita je problemom poslednych 30 rokov :) max. Este moj stary otec, ked som rekreacne zacal ako mlady behat, sa nevedel zmierit s tym je som nadarmo palil energiu , nie na robotu. Ceny kukurice, psenice posledne dekady vytrvalo klesali, dokonca su na to medvedie spredove strategie.
Inak to ze amici maju poslednu dekadu pristup k svojej lacnej rope a plynu im dava obrovsku konkurencnu vyhodu vo svete.
Tu musim oponovat.. Myslim si, ze medzi hladom a obezitou je este vela priestoru. Vdaka hnojivam je potom obezita vyznamnym cinitelom v zdravotnictve.
A prave tento postup vo vede (stroje, ale nie nutne traktor, ten je zbytocny podla mna, existuje bezorbova metoda) pomaha permakulture este viac.. Len na tom sa neda zarobit, tak isto ako bigfarma nezarobi na tvojom behu, ktorym sa drzis v kondicii. I ked na konkretne beh som pocul, ze to nie je sport v pravom slova zmysle, lebo je to len rychla chodza. Ale dnes je sport uz vsetko, sach, aj counterstrike..


JUGGLER
Schäfer (šéf Eurogasu )predstavil cestovnú mapu pre úlohu plynu v prechode k zelenej ekonomike. „Technológia aj infraštruktúra sú už na mieste,“ podotkol šéf Eurogasu. Do roku 2030 by chcel vidieť významnejšiu rolu pre plyn vo vykurovaní domácností. „V Nemecku používa 60 percent domov vykurovací olej,“ uviedol Schäfer, ktorý zároveň vedie nemeckú spoločnosť Uniper.
Napr moja domacnost plyn nepotrebuje a dufam ze mi to nikto tlacit nebude.. Podla mna tahat do domu 2 skupenstva energie je zbytocne.. Plyn potrebuje kotol, a ten potrebuje revizie, je vybusny, je to samostatna infrastruktura o ktoru sa treba starat. Podla mna je to ako mat v aute aj elektrinu aj benzin/naftu/plyn.. Plyn sa podla mna oplati pre obrovske objemy, cize pre firmy..

Zaujimalo by ma, co potom urobia s tym olejom, a ake splodiny ma ten olej v porovnani s drevom, ktory je v mode u nas na Slovensku a potom v zime potrebujem hlmovky, ked prechadzam cez dediny, aj na "luxusnom" zapade SR.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

iceberg8 :

v 1960 zilo na planete cca 3 mld ludi dnes skoro 8 mld. ludi cim by si ich nakrmil, kazdy potrebuje jest aspon 1x denne.

Napr moja domacnost plyn nepotrebuje.

Potrebuje len ty o tom nevies. Mas teplo a elektrinu?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"