Elektrina - rast ceny

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
darkwalker
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa darkwalker »

Zdravím, chcel by som sa opýtať akým spôsobom by sa dalo investovať do rastu cien elektrickej energie na Slovensku? Táto komodita sa obchoduje na pražskej burze.
Mám účet u Interactive brokers, bohužial tam nie je táto burza zaradená.

Existuje nejaký fond alebo ETF, ktoré by kopírovalo ceny energií na Slovensku?
Prípadne aké sú iné možnosti investovania v tejto oblasti v rámci brokera IB?

Vďaka za rady.

pokus
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 6:11 pm

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa pokus »

Ake mas skusenosti s obchodovanim komodit okrem toho, ze si v tv pocul, ako drazie elektrina?

darkwalker
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Príspevok od používateľa darkwalker »

Nemám zatiaľ žiadne skúsenosti s komoditami, nakoľko mám účet u brokera iba 2 mesiace. Tam mám momentálne nakúpených zopár ETF a akcií. Niečo mám naštudované tak okrajovo, čo sa týka budúcich kontraktov - futures. Cena elektriny podla všetkého nadol nepôjde v budúcom roku, preto by ma to zaujímalo, čo by som mohol ako začiatočník v tomto segmente spraviť.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

Myslim si, ze ako zaciatocnik najlepsie asi spravis, ked nic nespravis... Alebo sa "zahraj" s par peniazmi, o ktore ked prides, tak to nebude boliet a bude to fajn skolne

Ryman
Dátum registrácie: St 03 02, 2021 6:46 pm

Príspevok od používateľa Ryman »

Elektrinu bude treba vždy a preto som v čase covid-u kúpil akcie Enel-u. Oplatilo sa, lebo ten prepad vtedy bol len dočasný. Momentálne je Enel znova dole, takže to môže byť dobrá investičná príležitosť. Neviem prečo akcie Enel-u tak klesly, vie niekto?
Investovať do elektriny nejde, keďže sa nedá skladovať, ale dajú sa kupovať akcie energetických spoločností. Enel vydáva aj dividendy, je to dividendová akcia.

wladas
Silver Member *
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

Tipnem si. Plyn ide raketovo hore a zneho sa vo velkom vyraba elektrika (turbiny)

ATHena
Active Member
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm

Príspevok od používateľa ATHena »

darkwalker napísal:
So 04 09, 2021 12:36 pm
Zdravím, chcel by som sa opýtať akým spôsobom by sa dalo investovať do rastu cien elektrickej energie na Slovensku? Táto komodita sa obchoduje na pražskej burze.
Mám účet u Interactive brokers, bohužial tam nie je táto burza zaradená.

Existuje nejaký fond alebo ETF, ktoré by kopírovalo ceny energií na Slovensku?
Prípadne aké sú iné možnosti investovania v tejto oblasti v rámci brokera IB?

Vďaka za rady.
riešil som presne to isté čo ty, mám aj účet vo fiu kde je pražská burza len mám obavy o likviditu namiesto toho som chcel kúpiť toto https://finance.yahoo.com/quote/ttf=f/ to by si mal byť schopný kúpit aj z IB
Tu je k tomu fact sheet https://www.theice.com/products/2799666 ... as-Futures

Pozeral som sa na to keď to bolo za 60 :/ ale povedal som si, že hádam nebudem kupovať ATH.

Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Platinum Member ***
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Preto existuje take ze scale in/average down. 🙃

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

tak na hranie mam akcie CEZu cez FIO... tiez platia divi a dokonca po rokoch stupla cena (na chvilu poriadne... ale teda poriadne v ceskych korunach, nie eurach) :)

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

Zaujímavé informácie od Radovana Vávry ohľadom krachu Bohemia Energy. Od 10 min
https://www.youtube.com/watch?v=1aSFQ7hjOOI

Ak som to dobre pochopil, tak bývalý zákazníci skrachovanej Bohemia Energy budú teraz nakupovať elektrinu za spotovú cenu, ktorá je násobne vyššia a výrazne im zvýšia zálohy za elektrinu...nevedel som, že odberateľ elektriny(plynu) ručí za riskantné "shorty" svojho dodávateľa, ako to popisuje v prvej časti videa Vávra. :?
Neviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
https://www.slovakiaenergy.sk/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným
účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-Pravda je dcérou času.

jaja
Gold Member **
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm

Príspevok od používateľa jaja »

Oni automaticky dostají šestiměsíční smouvu. Což znamená při současných cenách a nastávající zimě ohromně vysoké zálohy (vyšší zimní spotřeba x vysoké aktuální ceny). Mohou ale uzavřít nové smlouvy, kde jsou ve stejné situaci jako ti, kterým končí fix.

Rado
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal:
So 13 11, 2021 5:09 pm
Neviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
Doteraz som nezaplatil ani cent. Mám už novú zmluvu, ale posledné čo som platil bol konečné vyúčtovanie do SLOVAKIA ENERGY. (začiatok októbra)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

danno
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm

Príspevok od používateľa danno »

Nedavno som pozeral podmienky. Ak padne dodavatel, zastupi ho dodavatel poslednej instancie. SSE teraz zverejnuje kazdy mesiac novy cennik v oktobri to bolo 222 EUR/MWh a teraz v novembri 321 EUR/MWh, oproti klasickym cenam je to 2x drahsie. Dodavatel poslednej instancie ti dodava elektrinu 3 mesiace, za ten cas si mozes najst niekoho noveho. Ak si necinny 3 mesiace platis zvysenu tarifu a potom s tym dodavatelom uzavries novu zmluvu.

Rado
VETERAN MEMBER *****

jogo napísal:
Zaujímavé informácie od Radovana Vávry ohľadom krachu Bohemia Energy. Od 10 min
https://www.youtube.com/watch?v=1aSFQ7hjOOI
Ďakujem za video. Príjemne strávený čas.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

wladas
Silver Member *
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal:
Kedze povodny dodavatel krachne tak zakaznikovi nema kto dodavat. Dodavatel poslednej instancie sluzi len aby pokracovala dodavka. Nieje povinny dat rovnaku cenu ako skrachovany dodavatel. Niekto tu vyssiu cenu musi zaplatit, z neba nepadne - odoberatel, novy dodavatel (preco by to robil?) alebo stat cez dotacie.

Rado
VETERAN MEMBER *****

jogo napísal:
Prišlo mi vyúčtovanie za október. Cena rovnaká ako v SLOVAKIA ENERGY. Nič sa pre mňa nezmenilo. :like:

Kos3
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Príspevok od používateľa Kos3 »

Nemecky 1y forward na elektrinu opat pri oktobrovych spike hodnotach, som zvedavy kam to pojde
ger 1y baseload elect.PNG

Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"