Zemný plyn, UNG, NG

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Peter222
Gold Member **
Príspevky: 429
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 40 times
Been thanked: 48 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Peter222 »

Jasné, beriem, len ten samotný nadpis akosi nekorešponduje s tým textom v tom "researche". Ale tak čo by človek čakal od bruselských "analytikov" :)
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13633
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 218 times
Been thanked: 434 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: So 10 09, 2022 3:15 pm A napokon grandiózny plán EU v 4 bodoch:
(i) all countries bringing forward every available supply-side flexibility, (ii) all countries making comprehensive efforts to reduce demand, (iii) a political commitment to maintain energy markets and cross-border flows, (iv) compensation for the most vulnerable consumers. This grand bargain
can be the first step on a new course towards united energy policy at EU level.
PREKLAD:

(i) všetky krajiny využijú všetku dostupnú flexibilitu na strane ponuky,
(ii) všetky krajiny vyvinú komplexné úsilie na zníženie dopytu,
(iii) politický záväzok zachovať trhy s energiou a cezhraničné toky,
(iv) kompenzácie pre najzraniteľnejších spotrebiteľov.

Táto veľká dohoda môže byť prvým krokom na ceste k jednotnej energetickej politike na úrovni EÚ.

___________________________________________________________
Že prvým krokom. :lol: Ani slovo o kritike do vlastných radov o nedostatkoch energetickej politiky založenej čisto na trhových cenách a green deale. Ani slovo o tom, ako sankcie nepoškodili Rusko, ale zruinujú ekonomiku EU. Ani slovo o tom, že treba vyvodiť zodpovednosť a spraviť reformy, , že záujmy EU nie sú na prvom mieste.

jednoznačne, za všetko môže Rusko, sucho,, hrdza...

_____________________________________________

PREKLAD:

Začiatkom júla 2022 Rusko posielalo jednu tretinu predtým predpokladaných objemov, čo viedlo k viac ako desaťnásobnému zvýšeniu cien plynu v EÚ.
- Nešťastné náhody zhoršili už aj tak napätú energetickú situáciu Európy.
Korózia prinútila Francúzsko odstaviť mnohé z jeho jadrových elektrární, čím sa zvýšila
potrebu plynu na výrobu energie.
Veľké sucho vysušilo rieky a jazerá na extrémne a ohrozuje výrobu vodnej energie a tiež tepelné elektrárne, ktoré si vyžadujú chladenie, a uhoľné elektrárne, ktoré sa pri dodávke uhlia spoliehajú na vodné toky (Toreti et al, 2022).
To zvýšilo dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), ktorý bol len čiastočne
uspokojený nedávnymi značnými investíciami do výroby LNG v Spojených štátoch a pokračujúcimi
spomalenie čínskej ekonomiky, vďaka ktorému je pre Európu k dispozícii viac LNG

P.S. Takže zavedieme sankcie na Rusko a potom sa dívíme, že neposielajú predpokladané množstvá plynu ( nie zazmluvnené, ale predpokladané !!! )
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13633
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 218 times
Been thanked: 434 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ukazuje sa však, že ceny energií nie sú len výsledkom fyzického nedostatku plynu v európskych zásobníkoch a obmedzovania až vypínania dodávok suroviny z Ruska.

Aj v tomto prípade platí, že veľkú časť majú na svedomí minulé politické rozhodnutia a dlhodobé špekulácie na trhoch.

Burza v Amsterdame

Okrem známych faktov o tom, ako Nemecko zapredalo energetickú bezpečnosť Európy v mene svojho sna o záchrane celosvetovej klímy a v dôsledku tejto ideológie sa uplo na zemný plyn ako „prechodný“ zdroj energie, ktorý má vyrovnávať objektívne nerovnováhy v produkcii fotovoltaických a veterných elektrární, je tu ešte jeden parameter, na ktorý sa momentálne upierajú zraky kritikov doterajšej energetickej politiky Európskej únie.

Tým je burza v Amsterdame, v skratke TTF, ktorá je referenčným bodom toho, aké sú ceny plynu v Európe. (A keďže EÚ naviazala ceny elektriny na ceny plynu, tak aj toho, aké sú ceny elektriny.)

A podobne ako v prípade cien obilia sa objavujú podozrenia z toho, že k vysokým cenám energií prispeli aj burzové špekulácie. Neexistuje priamy dôkaz, no ciaceré okolnosti a fungovanie samotnej burzy naznačujú, že vysoké ceny energií nie sú len dôsledkom geopolitického zápasu medzi Ruskom a Európou.

Najprv drobné porovnanie: na londýnskej burze Brent sa každý deň realizujú kontrakty na nákup a predaj ropy v hodnote okolo 2 000 miliárd dolárov. Každý, kto tu s ropou obchoduje, musí byť schopný kedykoľvek nakupovať a predávať, ale aj zabezpečovať riziká obchodu tým, že je krytý potrebnou likviditou, resp. objemom obchodovanej suroviny.

Hoci fyzické objemy spotrebovaného plynu sú porovnateľné s objemami ropy, na TTF v Amsterdame sa denne obchodujú kontrakty len za približne 1 – 2 miliardy eur, čo je tisíckrát menej ako na burze ropy. Navyše obchodníci nemajú dostatočnú zábezpeku ako na burze Brent. Obchoduje sa s virtuálnymi objemami a čím menej plynu fyzicky na trhu je, tým sú obchody intenzívnejšie a cena rastie.

Navyše všetky kontrakty budúcich dodávok, tzv. futures, sa dajú obchodovať až do ich realizácie, teda cena, ktorá dnes platí na dodávky napríklad v decembri alebo v januári, nehovorí vôbec nič o tom, koľko v tom čase bude približne plyn stáť.

Problém s plynovým trhom v Amsterdame je rovnaký ako s inými burzami, na ktorých sa obchoduje s komoditami.
Tým, že sa oddelila fyzická existencia komodity od obchodovania s ňou, vznikol priestor pre prakticky nepredvídateľný cenový vývoj.

V Amsterdame sa navyše udomácnili aj tzv. hedgové fondy, ktoré často na investovanie využívajú požičané peniaze, za ktoré nakupujú akcie s odhadovaným rastom.

Hoci vieme do istej miery odhadovať objem dodávok podobne, ako vieme odhadovať pravdepodobnú úroveň úrody poľnohospodárskych komodít, obchodníci, ktorí s týmito komoditami obchodujú, nemajú samotnú komoditu k dispozícii, nevedia teda priamo naplniť požadované dodávky. Ich finančné garancie stoja na dlhoch.

Všetko je založené na očakávaniach. Ak by sme si takýto trh predstavili ako auto, ide o nástroj, ktorý mimoriadne posilňuje výkon motora. Takému autu však chýbajú brzdy, ktoré by mu v prudkých zákrutách či zoči-voči múru umožnili spomaliť a vyhnúť sa tragickým následkom.

Takto vyzerá aj trh v Amsterdame. Amsterdamskému trhu navyše chýba brzda v podobe zastavenia obchodovania v prípade, že cena akcií prekročí istú percentuálnu úroveň či už v raste, alebo v poklese. Rovnako ako keď neustále zvyšujete rýchlosť, hoci vidíte, ako sa vám dymí spod kapoty.

A tak hedgoví obchodníci vo všeobecne panujúcej atmosfére toho, že plynu je a bude málo, ťahali cenu, kam to len išlo. Burzové regulácie, ktoré vlády aj Európska únia schvaľovali po finančnej kríze z prelomu prvého a druhého desaťročia, sa tak akoby plynovej burzy v Amsterdame nijako netýkali. A práve túto burzu si EÚ zvolila za svoj referenčný bod.

Celý - riadne dlhý článok: https://www.postoj.sk/113804/spekuluju-burzy-s-cenami
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Na riešenie výnimočného nárastu cien energie Západ rozpútal množstvo dotácií vrátane núdzovej podpory domácnostiam, štátnej pomoci podnikom a zníženia daní, ktoré majú stimulačný charakter a nerobia nič pre riešenie strany ponuky. Na druhej strane to pravdepodobne vedie k vyššej inflácii, pretože to nijako nerobí pre obmedzenie dopytu. Zostavil som zoznam toho, čo máme doteraz od začiatku tohto roka.

Spojené štáty americké

Federálna vláda USA poskytuje viac ako USA8,3 miliardy dolárov pomôcť rodinám a jednotlivcom s nákladmi na energiu v domácnosti vrátane letného chladenia prostredníctvom programu energetickej pomoci pre domácnosti s nízkymi príjmami (LIHEAP).

Veľká Británia

Britská vláda oznámila podporný balík vo výške 15 miliárd GBP, ktorý pokrýva zľavu vo výške 550 GBP pre približne 28 miliónov domácností. Očakáva sa, že všetci domáci odberatelia energie v Británii dostanú grant vo výške 400 GBP na pomoc s nákladmi na ich účty za energiu prostredníctvom systému podpory účtov za energiu.

Spojené kráľovstvo

Novovymenovaný britský premiér Truss navrhol dvojročnú "záruku ceny energie", čo znamená, že priemerné účty domácností za vykurovanie a elektrinu nebudú vyššie ako 2 500 libier ročne. Britská vláda nepovedala, koľko bude stáť cenový strop, ale odhady ho odhadujú na viac ako 100 miliárd libier.

Francúzsko

Francúzsko ponúklo oprávneným domácnostiam "energetický šek" v hodnote od 48 eur do 277 eur podľa ich príjmu a veľkosti domácnosti. Francúzsko tiež prinútilo elektrárenskú spoločnosť EDF obmedziť nárast veľkoobchodných cien elektrickej energie na 4 percentá na jeden rok. Domáca daň z konečnej spotreby elektrickej energie v krajine bola tiež obmedzená z 22,50 EUR/MWh (megawatthodina) len na 1 euro/MWh pre domácnosti a 0,50 EUR/MWh pre podniky.

Taliansko

Taliansko schválilo nový balík pomoci v hodnote približne 17 miliárd EUR, ktorý má pomôcť ochrániť firmy a rodiny pred rastúcimi nákladmi na energiu a rastúcimi spotrebiteľskými cenami.

Španielsko

Španielsko znížilo daň z pridanej hodnoty (DPH) na účty za energiu z 21 percent na 10 percent a zároveň znížilo existujúcu daň z elektriny zo 7 percent na 0,5 percenta. Španielsko tiež zaviedlo ročný strop cien plynu, ktorý zabezpečuje, že zostanú nižšie ako v priemere 50 EUR/MWh.

Portugalsko

Portugalsko nasledovalo Španielsko a tiež stanovilo ročný strop pre ceny plynu, ktorý zabezpečuje, že zostanú nižšie ako v priemere 50 EUR/MWh.

Holandsko

Domácnostiam s nízkymi príjmami bola prostredníctvom obce ponúknutá dodatočná podpora vo výške 800 eur. Vláda tiež znižuje DPH na energiu z 21 percent na 9 percent a znižuje daň na benzín a naftu o 21 percent, a to do konca roka. Okrem toho medzi ďalšie podporné opatrenia pre všetky domácnosti patria nižšie dane z energie a zvýšenie paušálnej zľavy z daní z účtu za energiu.

Dánsko

Dánsko ponúka starším ľuďom hotovosť a ďalšie opatrenia v celkovej výške 417 miliónov EUR vrátane zníženia dane z cien elektrickej energie. "Tepelný šek" v hodnote 269 miliónov eur bude vyplatený viac ako 400 000 domácnostiam postihnutým rastúcimi účtami za energiu.

Nemecko

Nemecko sa zaviazalo znížiť DPH na zemný plyn z 19 percent na 7 percent do konca marca 2024. Nemecko tiež schválilo dva balíky pomoci v celkovej výške 30 miliárd EUR na pomoc svojim občanom s rastúcimi cenami energie v tomto roku. Nemecká vláda ponúkne jednorazovú paušálnu sadzbu ceny energie vo výške 300 EUR všetkým daňovým poplatníkom s chudobnými rodinami, ktorí dostanú viac.

Grécko

Grécko už od minulého roka vynaložilo približne 8 miliárd eur (8 miliárd dolárov) na dotovanie účtov za elektrinu. Mitsotakis sa zaviazal, že si podporu zachová minimálne do konca roka.

Taliansko

V máji talianska vláda schválila "Decreto Energia 2022". Vyhláška o energetike zaviedla zníženie spotrebných daní z benzínu a nafty používaných ako motorové palivo. Zvýšenie daňových úľav pre energeticky náročné spoločnosti (z 20 % na 25 %) a daňových úľav pre spoločnosti s vysokou spotrebou zemného plynu (z 15 % na 20 %). Medzi ďalšie opatrenia patria platby v splátkach účtov za energiu, mzdové dotácie a daňové úľavy na nákup palív v odvetví poľnohospodárstva a rybolovu.

Rakúsko

Federálna vláda prijala niekoľko opatrení oznámených ako súčasť balíkov úľav s jednorazovými platbami a zmenami v daňovom systéme.

Rakúsko začína vyplácať platby proti inflácii bonusom v rodine vo výške 180 EUR. S rastom inflácie rakúska vláda pripravila niekoľko jednorazových platieb pre rodiny a obyvateľov. Cenový strop pre elektrinu bude trvať do 30. júna 2024, z čoho bude mať úžitok každá domácnosť v Rakúsku. Dotácia bude stáť verejné pokladnice. Minister financií Magnus Brunner (ÖVP) uviedol, že náklady budú predstavovať 3 miliárd až 4 miliárd EUR.

Rakúska vláda odhaduje, že toto opatrenie pomôže rakúskym domom ušetriť od 400 do 800 EUR za účty za energiu ročne. Ministerstvo financií dodalo, že priemerné úspory domácností budú 500 EUR.

Nórsko

Keď sa ceny na trhu s energiou zvyšujú po celom svete, Nóri zaplatia iba stanovenú sumu, o ktorej rozhodla vláda minulý rok. Podľa systému zavedeného vládou v roku 2021 Norci platia účty v plnej výške iba vtedy, ak sú ceny nižšie ako 70 korún (7) za kWh. Keď účty za energiu prekročia túto hranicu, vláda pokrýva 80 percent z celkového počtu.

Bulharsko

Bulharsko v máji schválilo balík 2 miliárd levov (1 miliárd EUR) zameraný na ochranu spoločností a spotrebiteľov s nízkymi príjmami pred prudkým nárastom cien energie a potravín spôsobeným konfliktom na Ukrajine.

Od júla vláda ponúka zľavu 0,25 lev (0,13 EUR) za literEhm benzínu, nafty a skvapalneného ropného plynu a metánu do konca roka a zošrotuje spotrebné dane zo zemného plynu, elektriny a metánu.

Fínsko

Fínska vláda v septembri 4 uviedla, že plánuje poskytnúť energetickému sektoru až 10 miliárd EUR záruk likvidity, aby pomohla predchádzať finančnej kríze.

"„Vládny program je možnosťou financovania v poslednej inštancii pre spoločnosti, ktorým by inak hrozilo platobné neschopnosť,“ uviedla fínska premiérka Sanna Marin na tlačovej konferencii.

Maďarsko

Maďarsko od novembra obmedzilo maloobchodné ceny pohonných hmôt na 480 forintov (1,19 EUR) za liter, čo je výrazne pod súčasnými trhovými cenami. Opatrenie viedlo k takémuto zvýšeniu dopytu, že vláda bola nútená obmedziť oprávnenosť na tento systém.

Prudký nárast cien plynu a elektriny tiež prinútil vládu, aby obmedzila celoročné obmedzenie maloobchodných účtov za energie a stanovila limit na priemernú úroveň spotreby v jednotlivých štátoch, s trhovými cenami platnými nad túto cenu.

Maďarsko tiež uložilo zákaz vývozu palív a nedávno zrušilo predpisy týkajúce sa ťažby dreva s cieľom uspokojiť zvýšený dopyt po tuhých palivách, ako je palivové drevo.

Poľsko

Poľsko oznámilo zníženie daní z energie, benzínu a základných potravín, ako aj výplaty v hotovosti pre domácnosti. Do roku 2027 tiež rozšírila regulované ceny plynu pre domácnosti a inštitúcie, ako sú školy a nemocnice.

Vláda sa v júli dohodla na jednorazovej platbe 3 000 zlotých (633 EUR) domácnostiam s cieľom pomôcť pokryť rastúce náklady na uhlie. Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že celkové náklady na obmedzenie cien energie v Poľsku dosiahnu približne 50 miliárd zlotých.

Rumunsko

Rumunská koaličná vláda zaviedla systém obmedzujúci účty za plyn a elektrinu pre domácnosti a ostatných používateľov až do určitej mesačnej úrovne spotreby a kompenzujúci dodávateľom energie rozdiel. Schéma má byť zavedená do marca 2023.

Premiér Nicolae Ciuca vo februári odhadol, že podporná schéma bude stáť približne 14,5 miliárd lei (3 miliárd EUR), ale analytici teraz očakávajú, že prekročí 10 miliárd EUR.

Švédsko

Švédsko vyčlenilo 6 miliardy švédskych korún (559 miliónov EUR) na kompenzáciu domácností, ktoré boli najviac postihnuté prudkým nárastom cien elektrickej energie.

Premiérka Magdalena Anderssonová v septembri 3 uviedla, že Švédsko ponúkne energetickým firmám niekoľko stoviek miliárd švédskych korún v zárukách likvidity, aby pomohli odvrátiť finančnú krízu po tom, ako Gazprom uzavrel Nord Stream 1 plynovod.

Česká republika

Vláda schválila sporiaci tarif. Priemerná výška energetickej podpory sa bude pohybovať okolo 15 000 CZK, z čoho domácnosti dostanú tento rok okolo 4 000 CZK. Sporiaca tarifa je určená pre domácnosti.

Celková výška pomoci kombinuje príspevok prostredníctvom sadzby na úsporu nákladov a vzdania sa poplatku za obnoviteľné zdroje energie, ktorý predstavuje 599 CZK za každú megawatthodinu elektriny. Zrieknutie sa poplatku za obnoviteľné zdroje sa vzťahuje nielen na domácnosti, ale aj na spoločnosti alebo organizácie.

Belgicko

Každá belgická domácnosť dostala jednorazovú platbu vo výške 100 EUR, s výnimkou samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré počítajú svoje náklady na energiu ako obchodné náklady, a preto majú zmluvu uzatvorenú v rámci svojej spoločnosti.

Dotácia bola na domácnosť, nie na osobu. Nezáleží na tom, aký druh energie sa používa, napríklad plyn, vykurovací olej, pelety atď.

Estónsko

V dôsledku zvýšenia ceny energie štát začne vyplácať energetické dotácie domácnostiam s nízkym alebo stredným príjmom. Dotácia čiastočne kompenzuje ichnáklady na elektrinu, plyn a diaľkové vykurovanie.

Príjem osoby / domácnosti sa považuje za nízky alebo stredný, ak je ich priemerný plat počas obdobia subvencie:

· 1126 EUR za jediného / prvého člena domácnosti;

· 563 EUR (alebo 50 %) na každého člena domácnosti vo veku 14 a viac rokov;

· 338 € (alebo 30 %) na každého člena domácnosti mladšieho ako 14 rokov.

Malta

Cieľom energetického prínosu je zmierniť vplyv zvýšenia výdavkov na účty za vodu a elektrinu rodín s nízkymi príjmami.

Osoba, ktorá má nárok na energetickú dávku automaticky alebo prostredníctvom testu príjmových prostriedkov, má právo:

Suma na kompenzáciu 30 % spotreby elektriny pred ekologickým znížením až do maximálnej pomoci 75 EUR ročne na osobu v domácnosti a

Ak je majiteľom účtu navrhovateľ alebo manžel / manželka, majú nárok na dotáciu vo výške najviac 65 EUR ročne, pokiaľ ide o nájomné elektromeru, a dotácia vo výške najviac 59 EUR ročne na prenájom vodomeru.

Stručne povedané, kľúčovým jedlom je to, že žiadna z týchto vecí sa nezaoberá stranou ponuky. Západ sa bude musieť týmito otázkami zaoberať alebo sa bude roky pluhovať do nepopierateľnej katastrofy.


Takze rozdavanie penazi pokracuje...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
uhlikova_stopa
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ak rozdavanie penazi pokracuje, znamena to ze ich aj nadalej tlacia a inflacia ide dalej? Co tie kroky ECB? Zvysovanie urokov?
hifron
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Been thanked: 3 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa hifron »

Takže máme tu výnimočnú situáciu na trhu a to znamená, že tu máme veľa dodávateľov, veľa spotrebiteľov, a aj nejaké firmy v centri diania... Nejaký Game Over v hokeji alebo futbale je ešte ďaleko, keď liga je slabá a TV prenosy ako nie sú a nebudú, keďže tu máme monopol alebo koristnícky systém pchajúcim práva do poskytovateľov, keď mať všetko na predplatenke je akosi (ComputerScience)no-go ... :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 27 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Raz som cital o koncepte na dialniciach v buducnosti - budu kolony, ale za prednostny pruh sa bude dat platit a tym padom ho vyuzivat. Platby sa rozdelia pre tych, ktori ten pruh nevyuziju. (tj, zavadziam ti? pustim ta pred seba za X eur).
Takto nejak by mohla fungovat aj distribucia energie - nekupim energiu, ale ten kto ju kupi mi za to ze mu ju necham, ludovo povedane, zaplati..
Otazne je, ci by sa tym vyriesila ponuka (ako pise osamely chodec), Asi nie, kedze by to ponukou ani nehlo (jedine ak by kleosl dopyt tak, ze by ponuka musela trhovo nieco robit pre to aby bol pre nu aj adekvatny dopyt)

Nieco ako tepla voda v bojleri, nech su v domacnosti dvaja, cize prvy ma narok na 50%, ale ak chce druhy 60%, prvy moze predat svojich 10% druhemu.

Toto by bolo podla mna viac motivacne pre ludi, aby setrili, ako sa im vyhrazat brutalnym narastom cien. EU sa rada vyhraza vlastnym ludom uz dlhodobo, rada sa ohana slovami sankcie, sankcie, sankcie... Aj ked je to v jadre to iste, co povodny navrh... Takto by bolo setrenie zabavnejsie, nez stres z toho, ze "ak budem mat 20C v domacnosti, nedoplatim sa" bude to skor psychologia "dam 19C? zarobim"

Ale myslim, ze je to neimplementovatelne do praxe :)
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 104 times
Been thanked: 89 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

EK navrhne omezování spotřeby elektřiny. Podobá se to přídělovému systému, hlásí Bloomberg - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/SzavR/zpravy-zahran ... -elektriny
michael89
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 5 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa michael89 »

Táto diskusia mi už trochu pripomína hystériu. A denníky informujúce o každom jednom návrhu či už EK alebo našich politikov (ktoré ešte neboli ani prerokované a ani schválené!) sa na tejto vlne hystérie iba vezú, pretože kliknutia a zisky z reklám.

Čakal by som na tomto fóre viac investorov a diskutérov s chladnými hlavami.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pridaj nieco s chladnou hlavou ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
michael89
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 5 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa michael89 »

S chladnou hlavou môžem napísať toľko, že nerozumiem, aký má zmysel zdieľať každú jednu titulku, na ktorú narazíte.

Jedno médium píše "máme plné zásobníky na celú zimu, dnes ceny plynu klesli o 7 percent", druhý denník napíše "EK navrhne obmedzenie spotreby elektriny, podobá sa to prídelovému systému."
Reagovať a najmä riadiť sa takýmito článkami nie je nič iné ako hystéria.

A kebyže sa aj stane, že budeme musieť polroka zhasínať verejné osvetlenie o 22:00 alebo namiesto štyroch notebookov nabíjať a používať iba dva, je to niečo, kvôli čomu máte byť vy, investori, hysterickí? Keď na toto fórum posledné mesiace zavítam, nič iné sa tu nepreberá, len predikcie doslova každého možného, komu sú schopní uverejniť článok.

Keď sem prídem po týždni, je tu 300 príspevkov, ktorých výpovedná hodnota je takmer nulová, lebo to, z čoho tu bola hystéria v pondelok, už neplatí v stredu a z čoho bola hystéria v stredu, je v piatok zažehnané.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 104 times
Been thanked: 89 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

michael89

tie clanky, kto nechce predsa citat nemusi. Su to iba urcite informacie a ich hodnotu si urcuje kazdy sam. :)
michael89
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 5 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa michael89 »

Hodnotu (v tomto prípade písaného textu) si neurčuje každý sám, ale určujú ju fakty. Faktom je, že ak niekto dá bombastický titulok o téme, ktorá je iba "v uvažovaní" a má ďaleko od prerokovania či schválenia, je to zavádzajúce.

Takéto zavádzajúce nadpisy a portály sa samozrejme nevyhýbajú ani investičným témam a to bola aj pointa môjho príspevku - bol som totiž v tom, že medzi ľuďmi, ktorí sa dostali k investovaniu, študujú si jeho zákonitosti a vývoj, je oveľa viac jedincov s kritickým myslením a nadhľadom. Ale asi som sa mýlil, moja chyba :)
hifron
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Been thanked: 3 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa hifron »

Takže ako z tohto vykorčuľovať? Lebo keď tu zrazu bude nejaký euroval ale z plynu, do ktorého si každý členský štát vopchá, čo momentálne potrebuje...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

michael89 napísal: Ut 13 09, 2022 1:17 pm A kebyže sa aj stane, že budeme musieť polroka zhasínať verejné osvetlenie o 22:00 alebo namiesto štyroch notebookov nabíjať a používať iba dva, je to niečo, kvôli čomu máte byť vy, investori, hysterickí?
:) ak by bola taka OPTIMISTICKA situacia v EU ako ju ty popisujes tak by som sem nenapisal ani jedno slovko o plynovej situacii v EU... co tak tak trosku sam postudovat . Chcel som ti napisat ze tie info co tu dostavas stoja presne tolko, kolko si ty za ne zaplatil... NIC, ale zial aspon v mojom pripade to nie je pravda, lebo ich zbieram , sam analyzujem a zadara posuvam dalej. Cas je pre mna najdrahsia komodita a vsetko co robim stoji moj cas. Kym som sa v tejto problematike NG zorientoval potreboval som aspon 5 rokov... Skus ty nieco sam zanalyzovat a napisat predikciu buduceho vyvoja udalosti. To ze ty nerozumies zmysel tych prispevkov co sa objavuju na fore, nemusi byt nutne problemom fora...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 104 times
Been thanked: 89 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Většina střední Evropy je už na ruském plynu nezávislá. Výjimku tvoří Slovensko a Maďarsko - Ekonomický deník
https://ekonomickydenik.cz/vetsina-stre ... .sznhp.box
Peter222
Gold Member **
Príspevky: 429
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 40 times
Been thanked: 48 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Peter222 »

To kto môže takéto drísty napísať? Veď keď Rusi vypnú plyn tak aj my sa staneme úplne nezávislými od ich plynu :D takí Nemci by o tom vedeli rozprávať, v tabuľke v článku im už pekne svieti 0% podiel na dovoze plynu z RU. "Zvíťazili", stali sa nezávislými, mali by to ísť osláviť, Oktoberfest začína už cez víkend :wink:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 104 times
Been thanked: 89 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Peter222 napísal: Št 15 09, 2022 3:02 pm To kto môže takéto drísty napísať? Veď keď Rusi vypnú plyn tak aj my sa staneme úplne nezávislými od ich plynu :D takí Nemci by o tom vedeli rozprávať, v tabuľke v článku im už pekne svieti 0% podiel na dovoze plynu z RU. "Zvíťazili", stali sa nezávislými, mali by to ísť osláviť, Oktoberfest začína už cez víkend :wink:
ak by Rusko prestalo na Svk zasielat svoj plyn, tak sa bude vyuzivat severne prepojenie s Polskom, tj norsky plyn alebo z polskych LNG terminalov. :) A vzdy je este moznost aj z chorvatskeho LNG terminalu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Gold Member **
Príspevky: 487
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 30 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa wladas »

To je sice pekne ze plyn bude ale cena moze byt pre vela ludi nepristupna.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 104 times
Been thanked: 89 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Buduci rok sa ma vraj zvysovat cena plynu o 34percent. Je to sice informacia este z jula, ale neviem ze by bolo nejake novsie vyhlasenie, cena je regulovana vladou.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 27 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To moze byt pre dochodcov pomerne dost, kedze plyn nebude jediny, ktory pojde "hore"...

To mi pripomina vedlajsie ucinky alebo pochybne zlozenie urcitych povinnych "lieciv" - vzdy sa hovori, ze ved mikrogram toho ta nezabije, no jasne ze nie, ak to izolujeme a nic ine by tam nebolo, tak to ani neohrozi, ale daj mikrogram tu, mikrogram tam, a mas z toho kvapka ku kvapke = ocean..
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Glogol »

zaheslovane ale staci
Bankári: Nekupujte plyn, cena sa zrúti počas zimy. Gazprom prehral
https://www.trend.sk/ekonomika/bankari- ... om-prehral
keby pes ne...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

a teraz tu o karkulke, v Trende su na to odbornici...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Murosik
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Murosik »

Naopak by som tomu aj veril. “Data bez pantosu” k tomuto davaju dobre prispevky.
Nad rámec toho, ceny energii celkovo mali velmi vysoky rast a nedavaju ekonomický zmysel. Ale uvidime co bude. Snazim sa pripraviť na najhorsie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 6243
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 90 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jogo »

Murosik napísal: So 17 09, 2022 4:02 pm Naopak by som tomu aj veril. “Data bez pantosu” k tomuto davaju dobre prispevky.
Nad rámec toho, ceny energii celkovo mali velmi vysoky rast a nedavaju ekonomický zmysel. Ale uvidime co bude. Snazim sa pripraviť na najhorsie
Bude ako bude, ale bude to mať jedno pozitívum. Aj plyn(LNG) sa bude prepravovať podobne ako ropa tankermi. Bude síce drahší o desiatky percent, ale nebudú hroziť takéto regionálne cenové anomálie ako teraz.
Však Čína aj Japonsko idú roky na LNG a nemali násobne vyššie ceny. Len predstavitelia EU sa neskoro spamätali.
Veď ropa je v pohode, ruské tankery sa presmerovali do Číny a Indie, Arabské tankery sa presmerovali do Európy a cena nedosahuje extrémy ako plyn.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ropy aj plynu je celkovo prebytok.Ropa je globalna komodita takze vykyvy ceny su mensie plyn sa globalnou stava ( LNG). Problem je u nas ze EU nenastupila na vlak pokroku v tazbe plynu z bridlic a teraz budeme ekonomicky pykat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 6243
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 90 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jogo »

Vyzerá to tak, že existujúce plynovody nemajú veľké úniky vodíka, keď ho chú na budúci rok začať primiešavať do zemného plynu. Ak sa da prepravovať, tak sa da aj skladovať v plynových zásobníkoch.
Tým pádom by sme prebytky elektriny z fotovoltaiky mohli meniť elektrolýzou s účinnosťou 50% na vodík a skladovať ho na zimu. Cena elektriny z veľkých solárnych elektrárni je tuším 20€/Mwh, to by bolo pri účinnosti 50% takých 40€/Mwh za vodík. Začína to vyzerať celkom nádejne,...a pozície vo fotovoltaike a elektroautách asi postupne navýšim. :wink:

https://euractiv.sk/section/energetika/ ... u-kritici/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Platinum Member ***
Príspevky: 921
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 44 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@osamely chodec, all: Prosím, nemáte nejaký zdroj, kde nájdem dáta (historické dáta) cien plynu a elektriny?

Chcel by som to prebehnúť bublino-metrom (napr. tieto - https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... eur-30-let) ale akosi neviem nájsť zdroj - dáta :(

PS: Pár posledných príspevkov som prehodil do denného pokecu, zajtra denný pokec vylúčime spolu s Andre zo zobrazovania na home page. Fórum začnem po večeroch opäť viac čistiť. Viac komentárov nemám.
Keď je ochota na jednej strane, môže vzniknúť ochota aj na strane druhej.
Kým sa človek nevzdá, je silnejší ako osud.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2490
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 27 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tomáš virdzek napísal: Po 19 09, 2022 5:24 pm @
Toto by nepomohlo?

https://www.energy-charts.info/charts/p ... v&month=-1

(je tam moznost exportu napr do CSV)
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Platinum Member ***
Príspevky: 921
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 44 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vďaka iceberg, toto žiaľ nevyužijem, ideálne by boli dáta ako z finance yahoo, denné, týždenné či mesačné. Hmm... Odkiaľ berú tie dáta na kurzy.cz
Keď je ochota na jednej strane, môže vzniknúť ochota aj na strane druhej.
Kým sa človek nevzdá, je silnejší ako osud.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13633
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 218 times
Been thanked: 434 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Po 19 09, 2022 5:50 pm ideálne by boli dáta ako z finance yahoo, denné, týždenné či mesačné. Hmm... Odkiaľ berú tie dáta na kurzy.cz
Na americký plyn dáta nie sú problém. Na yahoo sú asi len americké:
Henry Hub Natural Gas Last Day (NNX22.NYM)...https://finance.yahoo.com/quote/NNX22.NYM?p=NNX22.NYM
Natural Gas Oct 22 (NG=F) ..https://finance.yahoo.com/quote/NG=F?p= ... c=fin-srch
E-mini Natural Gas Futures,Oct- (QG=F)

Na český plyn s pražskej burzy PXE: https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/plyn ...dole sú spotové ceny
European Energy Exchange AG: hore náš MARKET DATA: https://www.eex.com/en/
Takisto tu: https://www.powernext.com/spot-market-data

holandské TTF GAS futures ..tie (asi jediné z EU ) môžeme obchodovať:
https://www.theice.com/products/2799666 ... Id=5429405

grafy futures TTF Gas sú aj na barcharte: https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*1
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Platinum Member ***
Príspevky: 921
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 44 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vďaka Juggler :)

Prvý zdroj: https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/plyn - dáta sú len za pár dní, potrebujem dlhšiu dobu...
Druhý zdroj: https://www.eex.com/en/market-data/eex- ... excel-tool ceny dát za mesiac sú v tabuľke...
Tretí zdroj: sú tam len grafy a aj to len cca mesačné, ťahá to z eex, teda zasa platené https://www.powernext.com/sites/default ... 005%29.pdf

Jj tie holandské TTF mi našiel aj @andre, ale tie práve nechcem aj keď sú jediné End of day dostupné na stiahnutie. Proste iné EOD dáta historické žiadne free nie sú :roll: Jedine žeby som ich kopíroval ručne stranu po strane z tabuliek na kurzy.cz :-?
Keď je ochota na jednej strane, môže vzniknúť ochota aj na strane druhej.
Kým sa človek nevzdá, je silnejší ako osud.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 541
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 35 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jaja »

Historii všeho, co se obchoduje v IB můžeš vytáhnout přes TWS API
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 6243
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 90 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ne 25 09, 2022 12:33 am Priatelia, teraz keď Nemci musia platiť aj 35 násobne vyššie faktúry za plyn, musíme sa aj my viac zaoberať tepelno-energetickou bilanciou naších príbytkov.
Najhoršie scenáre sa začínajú napĺňať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
makx
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 16 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa makx »

tomáš virdzek napísal: Po 19 09, 2022 5:24 pm @osamely chodec, all: Prosím, nemáte nejaký zdroj, kde nájdem dáta (historické dáta) cien plynu a elektriny?

Chcel by som to prebehnúť bublino-metrom (napr. tieto - https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... eur-30-let) ale akosi neviem nájsť zdroj - dáta :(

PS: Pár posledných príspevkov som prehodil do denného pokecu, zajtra denný pokec vylúčime spolu s Andre zo zobrazovania na home page. Fórum začnem po večeroch opäť viac čistiť. Viac komentárov nemám.
Tych cien je velmi vela. Zavisi aku lokaciu dodavky ma cena reprezentovat (v pripade elektriny je to krajina (Nemecko, Francuzsko, Slovensko, atd.) a v pripade plynu je to trading hub (TTF (Holandsko), PSV (Francuzsko), PEG Nord (Taliansko), NBP (UK)) a potom ake obdobie dodavky ma cena reprezentovat (intraday, day-ahead, week, month, quarter, season, year).

Co si dal link na cenu elektriny kurzy.cz, tak sa jedna o dodavku elektriny v CR na obdobie Cal23. Nikde nevidim, ci sa jedna o continuous front year contract alebo to je iba vyslovene Cal23 (front year).

Predpokladam, ze ta zaujimaju nejake referencne ceny.
V pripade elektriny je to Nemecko a front futures month, quarter, cal (year) a zdroj burza EEX
https://www.eex.com/en/market-data/powe ... ures%22%7D

Casove rady historickych napr. settlement cien sa zhanaju pre retail dost tazko a myslim, ze volne dostupne nie su nikde (aspon o tom neviem).
Isiel by som radsej cestou kupy datasetov zo zoznamu poskytovatelov dat ak ich niekto z nich ma.
https://quantpedia.com/links-tools/?cat ... rical-data
Idealne ak maju continuous futures contract a este zavisi akou metodou su upravene ceny spatne a ci vobec a kedy nastava rollovanie.
Alebo si ten continuous (napr. front month) vytvoris sam (napr. z jednotlivych front month contractov) a v pripade Nemeckej elektriny je dolezite pamatat na fakt, ze niekde okolo 2017 (+-1/2 roky) nastal decoupling s Rakuskom. Na cenu to asi nema az tak velky dopad ale tie contracty mali iny symbol/ticker od EEX.

Asi najjednoduchsia cesta je ak ti niekto doda continuous front (month, quarter, year) contract z terminalov ako je Refinitiv Eikon (byvaly Reuters) alebo Bloomberg. Najskor to bude bez spatnej upravy cien, co moze byt pri dlhsich casovych radach zavadzajuce. Velmi zavisi na aky ucel chces pouzit tie ceny.

V pripade plynu, tak referencny kontrakt kontinentalnej Europy je TTF a potom pre UK NBP a pre USA Henry Hub.
Ten je lepsie dostupny a bude ich mat vacsina zdrojov z quantpedia alebo Barchart.
TTF https://www.barchart.com/futures/quotes ... res-prices
NBP https://www.barchart.com/futures/quotes ... res-prices
Henry Hub https://www.barchart.com/futures/quotes ... res-prices

Inak plati to iste ako pri elektrine a vseobecne u futures/forward trhoch. Ak chces mat spojitu casovu radu, tak si bud stiahnes alebo sam vytvoris continuous futures contract a je na tebe akou metodu spravis na spatnu upravu ceny, datum kedy sa rolluje contract a ake obdobie dodavky zvolis (najcastejsie sa pouziva front month (velakrat nazyvany ako "spot" ale v skutocnosti je to len first front month contract).

Zadarmo je pristupny first front month contract na investingu v zalozke "Historical Data" a jedna sa o continuous front month bez ziadnej spatnej upravy ceny a rollovanie je myslim v last trading day.
Henry Hub https://www.investing.com/commodities/natural-gas

Doplnenie: mal som na mysli EOD (settlement ceny). Super je ak za rozumny peniaze sa daju kupit aspon denne OHLCV (pripadne OI). Kto chce intraday, tak si priplati viac ale zas zavisi, ci staci hodinove, 5min, 1min, 30sec, atd.
makx
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 16 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa makx »

makx napísal: Ne 18 09, 2022 10:16 pm Aby bol moj prispevok aj k teme: super blog za akych podmienok a o kolko bude musiet Nemecko znizit spotrebu zemneho plynu tuto zimu
https://www.kpler.com/blog/will-germany ... -beyond-15
Kedze mi tu moderatori/vlastnik fora presunul cely prispevok mimo, tak vratim aspon spat studiu, kde si spravili domacu ulohu a spocitali toky zemneho plynu do a z Nemecka, ich spotrebu, plavajuce skvapalnovacie terminaly a planovanu vystavbu pevnych LNG terminalov a vyslo im priblizne kolko potrebuje Nemecko kapacity z NS1 aby nenastala demand destruction a pripadne kolko nastane. Kazdopadne uz na aktualne ceny spotrebitelia zareagovali a demand destruction sa deje (uz je hlasena nizsia spotreba zemneho plynu v Nemecku za leto 2022 oproti 2021).
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: Ne 25 09, 2022 10:06 am
JUGGLER napísal: Ne 25 09, 2022 12:33 am Priatelia, teraz keď Nemci musia platiť aj 35 násobne vyššie faktúry za plyn, musíme sa aj my viac zaoberať tepelno-energetickou bilanciou naších príbytkov.
Najhoršie scenáre sa začínajú napĺňať.
ked mi na cislach nieco nesedi (35 nasobok je uz dost od veci ) , vzdy skocim do diskusie
Tym samozrejme nechcem povedat ze 3 nasobne zvysenie je v pohode a ze nebudu problemy.
.....Pane Růžičko, nemůžete jen tak skočit na článek o cenách, napsaný paní co vystudovala dějiny umění a je autorkou knihy Blondýna na cestách a která si plete měsíční a roční spotřebu, nebo bezmyšlenkovitě převzala informace nějakého poplety. 35 si vydělte 12 a vyjde vám skutečné zdražení. .......
keby pes ne...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 6243
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 90 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Ne 25 09, 2022 11:09 pm ked mi na cislach nieco nesedi (35 nasobok je uz dost od veci ) , vzdy skocim do diskusie
Tym samozrejme nechcem povedat ze 3 nasobne zvysenie je v pohode a ze nebudu problemy.
.....Pane Růžičko, nemůžete jen tak skočit na článek o cenách, napsaný paní co vystudovala dějiny umění a je autorkou knihy Blondýna na cestách a která si plete měsíční a roční spotřebu, nebo bezmyšlenkovitě převzala informace nějakého poplety. 35 si vydělte 12 a vyjde vám skutečné zdražení. .......
Tu je original nemecký článok, píše sa tam o mesačných splátkach, ale možmo je to bulvár a urobili senzáciu z omylov:
Tí, ktorých sa to týka, sa zúfalo snažia zmeniť svojho poskytovateľa
Dirk Hensmann z Hilden dúfa, že jeho výpočet je omyl. Stále sa však pozastavil, aby čo najrýchlejšie zmenil poskytovateľa. Shell Energy má podozrenie, že v prípade Hensmann došlo k chybe. Rodina však zatiaľ odpoveď nedostala. Rýchlu zmenu odporúča aj obhajca spotrebiteľov Sieverding . V takýchto prípadoch platí osobitné právo na výpoveď. Ak si zákazník do troch mesiacov nenájde nového poskytovateľa, mala by existovať možnosť prechodu na základnú službu, vysvetľuje hovorkyňa Stadtwerke Hilden.

Kilowatthodina by tam k 1. novembru stála 16,88 centa, v Shell Energy to bolo 43,61 centa. Poskytovateľ plynu si aktuálne účtuje 12,51 centa. Priemerne stojí v súčasnosti kilowatthodina plynu pre nových zákazníkov 35,2 centa. V Berlíne by ste vraj po prepustení automaticky vkĺzli do základnej služby. Hensmann, Sloma a Wegener sa momentálne pokúšajú zmeniť svojho poskytovateľa. Potvrdenie o ukončení však ešte nemajú. Veľa ľudí práve teraz prežíva to isté.
https://www.focus.de/immobilien/wohnen/ ... 86302.html
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13633
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 218 times
Been thanked: 434 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Odchýlenú diskusiu som zo ,,zemného plynu,, preniesol do denného pokecu - september

Takisto tému ,,elektromobily, do sekcie alternatívnych investícii:
https://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=37

a témy o energetike domácnosti a nehnuteľností nájdete v sekcii o nehnuteľnostiach
https://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=12

Preniesol som tam aj tému SOLÁR...zmenil som názov na ,,FOTOVOLTAIKA (SOLÁR)- dobrá investícia?,, ktorá bola pre zmenu v alternatívnych investíciách.

To znamená, že tieto vysoko aktuálne témy sa budú zobrazovať aj tým, čo tu chodia cez main page, takisto diskutérom v aktívnych a nových príspevkoch.
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3185
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Been thanked: 26 times

Re: Zemný plyn, UNG, NG

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

https://www.reuters.com/business/energy ... 022-09-27/
STOCKHOLM/COPENHAGEN, Sept 27 (Reuters) - Europe was investigating leaks in two Russian gas pipelines that churned up the Baltic Sea with bubbles on Tuesday and raised concerns from Copenhagen to Moscow about sabotage on infrastructure at the heart of a European energy standoff.

Denmark's armed forces released a video showing bubbles boiling up to the surface of the sea. The largest gas leak had caused a surface disturbance of well over 1 km (0.6 mile) in diameter, the armed forces said.

Kremlin spokesperson Dmitry Peskov called it "very concerning news. Indeed, we are talking about some damage of an unclear nature to the pipeline in Denmark's economic zone." He said it affected the continent's energy security.

"There are some indications that it is deliberate damage," said a European security source, while adding it was still too early to draw conclusions. "You have to ask: Who would profit?"

The Swedish Maritime Administration (SMA) said two leaks on Nord Stream 1 - one in the Swedish economic zone and another in the Danish zone - were northeast of the Danish island Bornholm.
NS2 Denmark.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"