Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

Jarty. Pri všetkej úcte, ty stále hľadáš argumenty ako klientovi niečo predať a zarobiť na tom.
Preto je priepastný rozdiel medzi skutočným PORADENSTVOM a predajom finančných produktov.


Ja som poukázal Juggler na 10 r. minimá fondu a výhodné pot. znaky nákupu - miešaš hrušky s jablkami / predaj s tým nesúvisel vôbec.

Okrem Teba ak sám sebe spravuješ svoje financie, myslíš, že ostatní nepredávajú? :D :D - Traderi, ktorí žijú zo spravovaného AUM či zo vzduchu?, spreadov a z novej výkonnosti účtov, ktoré zarobia klientom...ak niektorý nie zo strát prešustrovaných peňazí klientov na burze a dostanú z toho, od brokera 40, 60% z vypálených (zarobených peňazí klientov) však Juggler :D ?, ty veľmi dobre vieš ako to chodí aj na burze :)...+ ďalší Poradci, OVB, PartnersGroup, Phoenix Investor, Finstat..., im klientelu donesie Bocian z neba? :)

Čítal si, čo som písal o Traxlerovi vo vlákne trhy aktuálne?

Jan Traxler. Jediný investičný poradca, ktorého poznám.
Súhlasím s tým čo píše. Tiež by som chcel vidieť dlhoročné výsledky.
Stačili by mi výsledky tých klientov, čo chcú mať najvyššie výnosy z akcií.
Ak im radil vo februári niečo predať a v marci dokupovať, tak je OK.

Jarty: ak toto čítaš, tak on je pán PORADCA. Preštuduj si jeho stránku: www.finez.cz/
A hlavne si všimni spôsob odmeňovania...: ,,Za dlouhodobou péči chceme 10 % ze zisku (min. 3000 Kč ročně) + DPH.
U fondů zajišťujeme snížené či dokonce nulové vstupní poplatky (dle objemu investice),,.


Nie nečítal...pán Traxler je úplne iná liga a level, ale s p. Traxlerom máme jedno spoločné - ponúkame produkty, kde máme vlastné peniaze - ja ThomasLloyd, Finax aj FranklinTempleton - všetky 3 spoločnosti mám otvorené na seba.

Príp. Vladimít Fichtner / pán Poradca - www.fichtner.cz - chodia mi od neho maily, pozerám si jeho videá a webináre.. . Títo dvaja borci v ČR sú výnimky s tým Poradcom v SR a nejaký ostatný profíci..., inak 85 - 90% agentov, VZ budú žiť z provízií a distribučných sietí... .

Na Slovensku je to detto tak...preto máme v investíciách iba jedného poradcu...aj to vraj nejaká sro.


Rozmýšlaj na tom. Ak by si mal žiť s klientovej prosperity a nie z provízii za predaj, tak by si mu nikdy neporadil stratový fond, ani fond s vysokými nákladmi.... Poradil by si mu len najvýnosnejšie riešenia. Vybavil by si mu minimálny vstupný poplatok...ako vidíš u Traxlera, tam kde sa dá NULOVÝ poplatok...Správny profi poradca by nahovoril klienta na ultra nízko nákladového brokera, alebo by mu priamo spravoval investičný účet ako sa to robí na Západe.


Ten 1 Poradca je u mňa najvyšší level - Profesionál s najvyššími skúškami pred NBS. U mňa je Poradca je každý kto ma dlhodobý spokojný kmeň s referenciami, s odbornými skúškami, dlhoročnou praxou a pýta si min. poplatky od klientov. To, že so to nazýva agent a VZ mňa absolutne nezaujíma... .

Veď ja som už písal Juggler, že som fixne platený v 1 produkte, žijem v z klientovej prosperity, ale niekde sú proste vstupné poplatky, ak môžem znížim ich... .

To je budúcnosť poradenstva, ked myslíš, že ty si dobrý poradca. Doteraz bolo investičné poradenstvo o tom, že vlk sa nažral a ovca nech zdochne...Ako vo filme Vlk z Wall Streetu. To pekne vidno s praktík, čo tu roky odhaľujeme...a tie stále pretrvávajú.


Ja nemôžem sám seba hodnotiť, nechám to na referencie klientov... .

To bol PRESNE napr. Ertrag - ES Investments (Vlk sa nažral a ovca nech zdochne) - aj teraz vo Phoenixe, čo mi hovoril kamarát prídu na Donovaly či iné semináre na Helikoptére, Ferrari a Porsche majitelia či úplne najvyšší (i keď oni zlaté už majú za sebou z minulosti). Čo si o tom pomyslíš Juggler o takom seminári? Tak isto OVB či Partners v ČR. PartnersGroup sú serioznejší na retail. v SR, ale aj u nich je to o ľudoch.

Ja som vytriezvel z týchto pojeba..ch MLM a kašlem na dist. siete...samé hádky a prasárny v MLM, preto som sa začal orientovať aj na bonitnú klientelu + pár kvalitných obch. partnerov na prstoch 1 či max. 2 rúk, a videl som už výplaty v živote aj v 5 nulách už v CZK, USD. A zároveň Ja rozhodujem aké produkty ponúknem klientom aj ako klientom rozložím resp. navrhnem rozloženie ich financií... ! nie iný ľudia za mňa...toto nemôžeš Jarty, toto môžeš - ponúkni mu to Jarty... .

Tak ako sa spoločnosť vysporiadala so šmejdami, čo predávali hrnce starým ľuďom...tak verím, že raz sa zmenia aj predajcovia finančných produktov. Legislatíva sa v tomto zmenila. Ľudia - teda klienti ešte nie. Ale teším sa, že čoraz viac ľudí začína rozumieť investovaniu. Myslím, že sa predáva oveľa menej Investičných životných poistení, oveľa menej nevýhodných produktov, že ľudia začínajú chápať, čo sú indexové ETF.


Juggler nezmenia sa :) - (si optimista) my nie sme Západ / USA, Švajc, Kanada, Nemecko...atď. Predajcovia, ešte teraz po pandémii budú tvrdšie ako "Tomáš Baťa cvičky" búchať životká a investičné produkty. Áno klientela sa vedomostne už posúva dopredu, tomu som rád... .

Dávam si pauzu z naších debát. Pokecali sme si, ale to stačilo. Obaja viac rozmýšľajme. Ty nad prosperitou klientov ( nad predajom komoditných fondov, zlata, fondov ako CHB...). Ja budem rozmýšlať nad akciami, ktoré začínajú zverejňovať.
Drž sa Jarty.


Súhlasím, som za... . Podobne drž sa. Good luck.
Naposledy upravil/-a JartyGulak v Po 27 04, 2020 10:44 am, upravené celkom 3 krát.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

trochu mimo vasej diskusie:

https://finance.yahoo.com/news/gold-3000-bank-of-america-analyst-morning-brief-100655046.html

tuto spravu som si vsimol oneskorene (je z 22.4.2020) a je zaujimave ze napriek tomu sa zlatu vela pozornosti zatial nevenuje. Ved pri sucasnej cene by taky odhad znamenal takmer 100% zhodnotenie (alebo skor znehodnotenie dolara?)
Videl som uz kadejake "sialene" odhady od ludi ako James Rickards, Peter Schiff, atd ale toto je prvy "sialeny" odhad od institucie na ktory som narazil. Videli ste uz nejaku inu instituciu ktora by dala taky vysoky odhad na cenu zlata?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Paul Tudor Jones on gold:

"...global M1 (money supply) suggests gold could rally to US$2,400 before it reaches valuations consistent with the lowest of the last three peaks in this valuation metric and US$6,700 if we went back to the 1980 extremes."
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Tango »

Nakoupeno máme, držíme :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ako to, ze v 1960, v 1996 a dnes by som za jednotku SP500 dostal rovnake mnozstvo unci zlata?
Nerazi sa vsade teoria, ze americke akcie su najvykonnejsia investicia a ze zhodnotenie je v nasobkoch vdaka kumulativnemu uroceniu? Nebude to skor len dlhodobou devalvaciou dolara?

https://www.macrotrends.net/1437/sp500- ... atio-chart
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bud pojdu dole akcie ale pojde hore zlato
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Ako to, ze v 1960, v 1996 a dnes by som za jednotku SP500 dostal rovnake mnozstvo unci zlata?
Nerazi sa vsade teoria, ze americke akcie su najvykonnejsia investicia a ze zhodnotenie je v nasobkoch vdaka kumulativnemu uroceniu? Nebude to skor len dlhodobou devalvaciou dolara?


Pripočítaj si k zhodnoteniu SP500 2 až 4 % dividendy ročne od roku 1960, použi na to zložené úročenie a zistíš, že akcie sú výkonnejšie ako zlato minimálne trojnásobne, lebo zlato žiadne dividendy nevypláca.
Pre 2% dividendy vychádza od roku 1960 zhodnotenie SP500 total return 1.02^60= 3.28 násobné oproti udavanému zhodnoteniu SP500 bez dividend.
Napriek tomu je zlato zaujímavá špekulácia a skúsim ju zakomponovať do svojich stratégii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal:...
Pre 2% dividendy vychádza od roku 1960 zhodnotenie SP500 total return 1.02^60= 3.28 násobné oproti udavanému zhodnoteniu SP500 bez dividend.
...


Tieto debaty sme tu uz mali.Vzdy vyhrava ten ten, kto urci zaciatocny rok.
:D
V inom zaciatocnom roku/dekade iny vysledok.

Ale nakoniec vzdy vyhra zlato, lebo to sa obchoduje verifikovatelne uz minimalne 5000 rokov. Akcie tak 300-400 rokov max.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:
V inom zaciatocnom roku/dekade iny vysledok.


Iný výsledok 60 ročného zloženého úročenia ziskovosti dividend? To nemyslíš vážne, veď dividendy pod 2% ročne pri indexe nepadajú skoro nikdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Iny vysledok vynosnosti zlato vs. akcie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

show me the money: zlato vs. akcie

Podnikanie je to, čo živí túto planeétu. Nie každý má na to aby podnikal, ale každý môže investovať do podnikania cez akcie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Vlad »

Zlato ako cast portfolia je fajn mat, ale akcie by zjavne z toho grafu mali byt motorom toho portfolia. V idealnom scenari pocas konjunktury mat akcie, dakde pri vrchole pred krizou ich predat a potom nakupit zlato, to drzat pocas krizy a zas pred akciovym bykom odpredat zlato. Tam by som sa raz v buducnosti chcel dostat, ked zmudriem :)
Viem, ze vrchol a spodok sa nedapresne trafit, ale napriklad tato kriza bola vo vzduchu uz dlho a dalo sa vcas predat akcie a nakupit zlato a zarabat teraz na nom. Aku odhadujete teraz ceny zlata, napriklad na konci roka? Davali sme odhady na S&P 500, tak by ma zaujimal vas odhad na zlato
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

1/2

JUGGLER napísal:show me the money: zlato vs. akcie

Podnikanie je to, čo živí túto planeétu. Nie každý má na to aby podnikal, ale každý môže investovať do podnikania cez akcie...


Každá minca má však dve strany. Chceš vidieť money? Ja ti ich ukážem.

Ten tvoj graf je krásny, pokiaľ si ho nerozmeníme na drobné.

V prvej časti ti ukážem zlato oproti akciám, kým ekonomika bola reálna a fungoval zlatý štandard. Neexistovali fejkové earnings a nedali sa peniaze natlačiť v triliónoch. V tej dobe firmy skutočne inovovali a vzhľadom na ponuku peňazí aj skutočne ceny akcií dokázali prekonať zlato.

To bolo do roku 1970-71, kým Nixon nezrušil zlatý štandard.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

2/2

JUGGLER napísal:show me the money: zlato vs. akcie

Podnikanie je to, čo živí túto planeétu. Nie každý má na to aby podnikal, ale každý môže investovať do podnikania cez akcie...



Potom však zlatý štandard padol, peniaze sa tlačia na požiadanie.

A my žijeme v tej dobe a odvtedy ceny akcií nedokážu poraziť zlato.

Čiže tvoj graf vyzerá byť cool ale spravnejší je tento graf dole. Celý nadvýnos zlata nad akciami je z doby spred 50 rokov!
Tým sa treba riadiť. To je realita!
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Moj pohlad na problematiku.
Vychadzam z grafu sp500 vs gramy zlata / schvalne vynecham fiat menu/

V 1970 stal SP500 80g Au, internetovu bublinu z grafu odseknem. V novej dobe 1970 az teraz sa cena sp500 pohybovala od 20g do 80g Au. Teraz sme na cene 53g. Graf vyzera ozaj zaujimavo:
1. akcie v zlate nerastu /mimo bubliny 2000/
2. momentalne SP500 vs zlato klesa , cize sa oplati obchod sp500 short zlato long.
3. iba v rokoch 1997 az 2003 cca 6 rokov z 50 rokov boli akcie vyrazne lepsia investicia ako zlato.
4. az pri cene SP500 za 20g Au sa zacina oplacat predavat Au a kupovat SP500, historicky
5.Ak som pozeral grafy psenice a celkovo potravin tak napr. na busel psenice mi dnes staci iba 0,1g zlata do roku 2010 bolo treba az 0,25g v priemere, takze dnes si za rovnake mnozstvo zlata kupim viac ako 100% psenice.
Toto su moje uvahy , mozo sa niekde mylim, budem rad za nazory.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

osamely chodec napísal:
Toto su moje uvahy , mozo sa niekde mylim, budem rad za nazory.


Máš to správne, ja mám rovnaký názor.

Vo všeobecnosti sú komodity mega lacné voči akciám i zlatu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal: Celý nadvýnos zlata nad akciami je z doby spred 50 rokov!


Chcel si zrejme povedať, že celý nadvýnos akcií nad zlatom je z doby spred 50 rokov.

OK. Súhlasím s tým, že povojnová prosperita Ameriky sa už nebude opakovať. V 21 storočí jej silne konkuruje Ázia a tam sa pomaly presúva časť bohatstva sveta. Amerika už nikdy nebude to, čo bola. To sú len kecy Trumpa, že bude. Napriek tomu nemáme inú možnosť: Čínu ovládajú komunisti. Európa ide dolu vodou.

Treba ešte povedať, že Ameriku v 21 storočí zachránili technológie. Z nástupom internetu v tomto segmente ovládla svet. Takisto dokázala prilákať svetový kapitál a vďaka tomu má dnes gigantických lídrov s kapitalizáciou nad 1000 mld. ako AAPL, MSFT, AMZN, GOOG.. Americké firmy sú najlepšie financované a to im pri globalizácii dáva krídla..

Vrátim sa k zlatu. Pozerajúc na graf od 1970 musím konštatovať, že celý nadvýnos zlata je vďaka krátkym periódam, po ktorých nasledovali dlhé roky poklesu a stagnácie. Zlato vyskočilo v 1980 a potom 20 rokov klesalo a ďalších 10 rokov dobiehalo straty. Potom extrémne rástlo 4 roky. Za posledných 8 rokov znova straty, ktoré teraz dobieha.

Čiže fajn. Keď ignorujeme nadvýnos akcií spred 1970, tak zarobil ten investor do zlata, čo nakúpil 1970-1975.
Všetci ostatní až do roku 2004 plakali. Peniaze by im žrala inflácia a nemali by zo zlata nič.

Po kríze 2008 zarobili tí, čo boli vtedy naložení do zlata. Ale len 4 roky. A potom čo? Ked nevybrali zisk, tak boli prednedávnom tam kde investori do akcií. To len teraz, vďaka Covidu sa roztvorili nožnice, že akcie išli dole a zlato hore.

Neviem, čo sú to za grafy, ale reálne v akciách dlhodobo pôsobí efekt zloženého úročenia a reinvestície dividend.

Tvoj graf ukazuje, že akcie dali od 1970 dodnes +2400%. Neviem odkial máš tie grafy...mne pripadajú trochu ako fake grafy predávačov zlata. Preto som to skontroloval a výsledky nesedia.


Mne ukazuje Total S&P 500 Return (Dividends Reinvested) od 1970: +12922% a očistene o infláciu +1800% (6% p.a.)

Pri zlate mi vypočítalo od 1970 total return +4515% a očistene o infláciu iba +578% ( +3,88% p.a. )

Nie som odborník na investovanie do zlata, ale predpokladám, že držať väčší majetok v zlate - to sú náklady (sklady, bezpečnosť ). Takisto likvidita zlata pri nákupe minimálne +4% prirážka a pri predaji -4% dole. Odhadom strata 8% a náklady na skladovanie odhadujem 5 x vyššie ako držanie indexového etfka. Výnimkou sú mince, ktorým rastie zberateľská hodnota.

Záverom teda poviem, že pre bežného človeka sa podľa mňa oplatí sporiť do akcií a alternatívne mať pár zlatých mincí.
Pre boháča sa oplatí detto, ale môže diverzifikovať časť majetku do zlata.

Zlato je dobrá špekulatívna komodita. Oplatí sa do neho investovať po dlhších obdobiach stagnácie a poklesu...keď hrozí, že sa niečo zomelie, alebo príde hyperinflácia.

Ja som 2 x špekuloval na zlato... Raz pri cene 400 a nedávno - minulého roku niekde pri cene 1300.
Obidve vstupy boli výborné, keby som zlato vedel podržať a predať po náraste. Ani raz som však nevydržal... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal:
Chcel si zrejme povedať, že celý nadvýnos akcií nad zlatom je z doby spred 50 rokov.



Jasne, sorry.

JUGGLER napísal:Tvoj graf ukazuje, že akcie dali od 1970 dodnes +2400%. Neviem odkial máš tie grafy...mne pripadajú trochu ako fake grafy predávačov zlata. Preto som to skontroloval a výsledky nesedia.



To je ten istý zdroj ako tvoj pôvodný graf (https://www.macrotrends.net/2608/gold-p ... year-chart), takže predpokladám, že fake si sem nedával. :D

Možno je to fake graf predávačov ETF. :!:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Martin, ešte raz zopakujem. Neporovnavaj grafy SP500 bez započítaných dividend s grafmi zlata.
Tu je odkaz na graf SP500(bez započítania dividend) versus SP500 total return(so započítaním dividend)
https://finance.yahoo.com/chart/%5ESP50 ... In19fX0%3D

Zhodnotenie SP500 total return je udavané od 1.1.1988. Daj si v horeuvedenom odkaze date range od 1.1.1988 dodnes a dostaneš zhodnotenie pre
SP500 1000%
SP500TR 2145%
Tento rozdiel spôsobili dividendy.
Ak budeš naďalej tu dávať zavadzajúce grafy USA indexov bez dividend a porovnávať ich s cenami zlata, viac na teba nebudem reagovať, podobne ako na Ladisa, lebo to nebude mať zmysel.

p.s: Navyše davaš graf DJ30, ktorý rastie dlhodobo menej ako SP500...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja suhlasim s Osamelym Chodcom a z toho dovodu sem som prisiel s grafom SP500 vs gold.

1. akcie v zlate nerastu /mimo bubliny 2000/
2. momentalne SP500 vs zlato klesa , cize sa oplati obchod sp500 short zlato long.

Chcel som ukazat ze uzasna vykonnost SP500 je spravena tlacenim dolarov. Ludom sa proste vymyva mozog posledne desatrocia. Myslia si ako super a vela buduju voci predoslym generaciam. A pritom spia na vavrinoch. Hraju sa na mobiloch a tocia sa v kruhu. Sice aj v minulosti robili kopu hluposti, ako vojny a podobne.


Zaujimal by ma ale aj TotalReturn SP500 vs gold. I ked si myslim, ze ak by clovek za dividendy prikupoval SP500, ze realne by bol vykonnostou nizsie (kvoli poplatkom a administrativnym ukonom a pracnosti) nez ako to ukazuje TotalReturn SP500 graf.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal:Ak budeš naďalej tu dávať zavadzajúce grafy USA indexov bez dividend a porovnávať ich s cenami zlata, viac na teba nebudem reagovať, podobne ako na Ladisa, lebo to nebude mať zmysel.



Jogo, ešte raz.
Ak máš oči a vieš čítať, tak zistíš, že ten graf tu dal JUGGLER.

J U G G L E R

Ja som iba ten istý graf rozdelil na dve časti.
Ja som si žiaden graf nevybral ani nevymyslel, iba som reagoval na jeho príspevok s dátami z jeho príspevku.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Ok, vzdávam to a doporučujem vám, aby ste si dali graf SP550 versus Bitcoin respektíve zlato versus Bitcoin a z neho vyvodíte, že nič nemá reálnu hodnotu len Bitcoin a iné crypto meny. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

https://www.longtermtrends.net/stocks-v ... omparison/ ak niekto najte lepsi graf sp500 s dividendami vs gold sem s nim. Vyzera to ze tie divi ozaj robia divi... :)

p.s. ten druhy graf , cierna krivka je s dividendami
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:https://www.longtermtrends.net/stocks-vs-gold-comparison/ ak niekto najte lepsi graf sp500 s dividendami vs gold sem s nim. Vyzera to ze tie divi ozaj robia divi... :)

p.s. ten druhy graf , cierna krivka je s dividendami


Výborná stránka !

Konečne vidím efekt dlhodobého zloženého úročenia a reinvestície dividend :

10 rokov: akcie: +200% , zlato: +37%
30 rokov: akcie: +1400%, zlato: +360%
50 rokov: akcie: +12 460%, zlato +4580%
80 rokov: akcie: +367 000%, zlato +4770%
100 rokov: akcie: 1 533 000%, zlato: +8050%

Ako by sa zhodnotila investícia 100 000 USD za 50 rokov:

AKCIE: 12 460 000 USD ( 12 miliónov a 460 tisíc )
ZLATO: 4 580 000 USD ( 4 milióny a 580 tisíc )

Inflácia za 50 rokov: 578%..čiže zhruba je všetko 7 x drahšie
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal:https://www.longtermtrends.net/stocks-vs-gold-comparison/ ak niekto najte lepsi graf sp500 s dividendami vs gold sem s nim. Vyzera to ze tie divi ozaj robia divi... :)

p.s. ten druhy graf , cierna krivka je s dividendami


Díky za príspevok, ktorý posúva túto diskusiu ďalej, hľadá a overuje fakty a nie iba opakuje "mantry", ktorým sám uveril.
Tak by mala vyzerať zmysluplná diskusia. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Hej dobrá stránka, ale pre účely toho o čom sa tu bavíme nie je moc použiteľná.

JUGGLER napísal:
Ako by sa zhodnotila investícia 100 000 USD za 50 rokov:



Presne to tu tá stránka nehovorí. Porovnávaš cenu zlata s Total return indexom a nie ETF.
SPY pokiaľ viem tak existuje od 1993 a všetko ostatné pred tým dátumom je čistá teória, ktorá sa od reality môže líšiť o tisíce percent.

1. SPY samotný má tracking difference od Total return indexu, ak chceš porovnávať ako sa zhodnotilo 100.000 USD tak daj snowballové čísla tracking differencu od vzniku SPY.

2. Pred rokom 1993 boli náklady na trading násobne vyššie ako sú teraz a tie dáta nemáš. Vieme však, že ceny sa kótovali nie s inkrementom 0.01 ako teraz ale s 1/8 ale 1/4 alebo 1/2 (ak chceš ísť dozadu 100 rokov)

3. Náklady na obchodovanie boli rádovo mnohonásobne vyššie pri obchodovaní daných kusov akcií

4. Neexistovali MOC ordre pri ktorých sa rebalansuje teraz

5. Prečo je to dôležité? Lebo ak nemáš hodnotu ETF spred 1993 tak, aby si dosiahol daný Total return, tak by si si musel ten index rebalansovať každý raz ručne a s nákladmi, ktoré sú enormné. REBALANSOVAŤ 500 akcií ručne. Čo je pre retailového investora aj vzhľadom na brokerské domy, ktoré často boli "bucket shopy" a klient dostal na prepážke najvyššiu cenu, ktorú našli na páske, priamo NEMOŽNÉ.

To je to isté ako keby som chcel výkon auta porovnávať v testovacom tuneli a v skutočnej premávke.

Dáta nemáš - porovnávaš neporovnateľné.

Vzhľadom an uvedené sa mi javí oveľa lepšie porovanávať SP500 bez dividend, ako miešať sem Total return, ktorý s realitou skutočného zhodnotenia nemá vôbec nič (a naviac pre retail).

Od 1993 to vyzerá takto (bez tracking difference SPY - čiže asi omnoho horšie pre akcie a zlato ho pravdepodobne outperformuje aj tu - ale to iba špekulujem lebo dané dáta nemám :D )
Naposledy upravil/-a MartinPillar v So 16 05, 2020 10:14 am, upravené celkom 1 krát.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal:
Díky za príspevok, ktorý posúva túto diskusiu ďalej, hľadá a overuje fakty a nie iba opakuje "mantry", ktorým sám uveril.
Tak by mala vyzerať zmysluplná diskusia. :)


Jogo pokiaľ budeš stále opakovať tie nezmysly o historickej výnosnosti Total returnu a jej replikácii na skutočný výnos retailového investora prestanem s tebou diskutovať. :roll:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:
Jogo pokiaľ budeš stále opakovať tie nezmysly o historickej výnosnosti Total returnu a jej replikácii na skutočný výnos retailového investora prestanem s tebou diskutovať. :roll:


Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. :D

MartinPillar napísal:5. Prečo je to dôležité? Lebo ak nemáš hodnotu ETF spred 1993 tak, aby si dosiahol daný Total return, tak by si si musel ten index rebalansovať každý raz ručne a s nákladmi, ktoré sú enormné. REBALANSOVAŤ 500 akcií ručne. Čo je pre retailového investora aj vzhľadom na brokerské domy, ktoré často boli "bucket shopy" a klient dostal na prepážke najvyššiu cenu, ktorú našli na páske, priamo NEMOŽNÉ.


Konečne si dal nové argumenty v prospech svojej teórie, viac-menej sa da s nimi súhlasiť do roku 1993, hoci stačilo rebalancovať DJ30 a nebolo by to poplatkovo také hrozné.
Ale od roku 1993 máme možnosť investovať do SPY, tak všetky tvoje argumentu sú v dnešnej situácii neplatné, okrem tracing erroru SPY, ktorý bude veľkosť dane z dividend + fee + poplatky za reinvestovanie dividend.
Teraz sú tieto poplatky takéto:
15% daň z 2% dividend tj. 0.3%
fee je 0.09%
poplatok za nákup tuším 6USD ročne cez LYNX nebudem riešiť, aby som to nekomplikoval

Čiže výkonnosť total returnu sa zníži o 0.4% ročne a nie o 2% ročne, ako je to pri SP500 bez započítania dividend.
Preto s týmto tvojím názorom nesúhlasím a myslím si, že výsledný výnos SPY je bližšie SP500TR ako SP500.


Vzhľadom an uvedené sa mi javí oveľa lepšie porovanávať SP500 bez dividend, ako miešať sem Total return, ktorý s realitou skutočného zhodnotenia nemá vôbec nič (a naviac pre retail).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal:
Podnikanie je to, čo živí túto planeétu. Nie každý má na to aby podnikal, ale každý môže investovať do podnikania cez akcie...


Ináč poviem ti Juggler, ak kameň zo zeme, ktorý nerobí nič iba leží, má rovnaký (alebo skoro rovnaký) výnos ako akcie stovky najlepších firiem, ktoré sa predháňajú v inováciach, nových technológiach a marketingu hovorí dosť veľa o podnikateľskom prostredí najväčšej ekonomiky sveta. Je to dosť smutné teda.

Nie je kapitalizmus teraz ako bol kapitalizmus v monulosti. Preto Buffett nedokáže prekonať index od 1998. Zrovna od roka kedy došlo k prvému bezprecedentnému zásahu štátu do voľného trhu. Vtedy totiž Fed natlačenými peniazmi vybailoutoval LTCM aj keď existoval sukromný kapitál na jeho sanáciu (zrovna od Buffeta, aký paradox).

Kapitál nie je vzácny. Mnoho firiem produkuje nezmyselne produkty, ktore by pri jeho vzacnosti už davno zanikli. Lacné peniaze v neobmedzenom množstve krivia podnikanie a neviem či sa to dá napraviť.

Stačí byť veľký a Fed ťa zachráni. Fed kupije štátny dlh, Fed kupuje high yield ETFs. Fed stvoril monštrum, ktoré musí kŕmiť, či chce alebo nie. Smutné.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:Porovnávaš cenu zlata s Total return indexom a nie ETF.
SPY pokiaľ viem tak existuje od 1993 a všetko ostatné pred tým dátumom je čistá teória, ktorá sa od reality môže líšiť o tisíce percent.


Martin. Ten rozdiel medzi akciami a zlatom je taký veľký, že sa neoplatí spochybňovať výpočty, ktorým nemám dôvod neveriť.Už dosť som prižmúril oči nad tým, že si vybral obdobie od 1970. Ako vidíš v každom období je ten rozdiel velký.

10 rokov: akcie: +200% , zlato: +37%
30 rokov: akcie: +1400%, zlato: +360%
50 rokov: akcie: +12 460%, zlato +4580%


Za 100 rokov, alebo za 80 rokov je ten rozdiel priepastný:

80 rokov: akcie: +367 000%, zlato +4770%
100 rokov: akcie: 1 533 000%, zlato: +8050%

Pozrel som sa na výsledky ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) a tých 200% za posledných 10 rokov sedí.

Keď to sedí na posledných 10 rokov, tak prečo sa mám zaoberať poplatkami, či spreadmi z minulosti?
Už viackrát som si všimol, že performance etefiek sedí s total return indexom, alebo sú len veľmi malé rozdiely.
Tie sú dokonca opačné ako tvrdíš ty.

Napr. Total Return iShares Core S&P 500 UCITS ETF od Blackrocku since inception (May 18, 2010) je +207%
Total return benchmarku, teda indexu je za ten istý čas + 200%. Urobím scan - dám obrázok.

Uznávam, že zlato za posledných 50 rokov prekonáva index SPX a vôbec to nespochybňujem aj keby som mohol tvrdiť, že náklady na uskladnenie a bezpečnosť by ti zožrali toľko ako poplatky v banke.

Lenže my tu ľuďom radíme investovať do indexových etf práve kvôli trom ohromným benefitom:
1. efekt zloženého úročenia a reinvestovania dividend
2. žiadna starosť, žiadne vedomosti, žiadna aktívna správa
3. žiadne dane, žiadne odvody, pri reinvestícii dividend ich netreba ani uvádzať do daňového.

To je ohromný rozdiel aj voči tomu, čo tu predvádza Ladis: zbabraný stockpicking, nechá si vyplácať dividendy, ktoré nemci zdaňujú sadzbami aj 25-30% a potom ich s dalšími nákladmi znova vráža do nákupu akcií.

Keď sa ti vidí zlato také super, tak povedz ako by obyčajný človek mal investovať do zlata.

Nemám problém zaradiť nejaké zlaté ETF do Hitparády ak si myslíš, že toto je dobrá cesta a že zvíťazí nad akciami. Kľudne vyber.

Total Return iShares Core S&P 500 UCITS ETF prekonáva total return indexu:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Nemám problém zaradiť nejaké zlaté ETF do Hitparády ak si myslíš, že toto je dobrá cesta a že zvíťazí nad akciami. Kľudne vyber.


Ja som zaradil GLD aj slovenské nehnuteľnosti do svojho prepočtu na Eurá. Od roku 2016 prekonáva aj zlato aj nehnuteľnosti SPY.
Tu je pracovná verzia prvých miest hitparády ku 31.3.2020 so zaradeným Bitcoinom, zlatom a nehnuteľnosťami. Výnos prepočítaný na Eurá od roku 2016 je v predposlednom stlpci čiernymi písmenami.
1.9542 BITCOIN TRACKER (EUR) : +95.42% , výnos prerátaný na euro +95.42%.......................+75.99%...1/2019

1.8181 ETF USA NASDAQ = QQQ (USD) : +88%, výnos prerátaný na euro +81.81%......................+66.91%...1/2016

1.7968 ETF MOMENTUM (USD) : +80.86% , výnos prerátaný na euro +79.68%.........................+56.69%...1/2016

1.4282 SLOVENSKÉ NEHNUTEĽNOSTI (EUR): +24% , výnos prerátaný na euro +49.43%.....................+49.43%...1/2016

1.3575 ETF NA ZLATO - GLD (USD) : +45.91% , výnos prerátaný na euro +44.69%......................+44.69%...1/2016

1.5219 CICO29 - AKTÍVNY TRADER (USD) : +52.19% , výnos prerátaný na euro +52.19%................+44.42%...1/2016

1.6588 BRK-B - WARREN BUFFETT (USD) : +71.53%, výnos prerátaný na euro +65.88%...................+37.28%...1/2016

1.6383 ETF USA = iShares Core S&P 500 (Acc) (EUR): +63.83%, výnos prerátaný na euro +63.83%.....+34.94%...1/2016

1.6343 ETF USA = etf SPY (USD) : +69% , výnos prerátaný na euro +63.43%.........................+34.60%...1/2016

-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa rogue_trader »

MartinPillar napísal:Presne to tu tá stránka nehovorí. Porovnávaš cenu zlata s Total return indexom a nie ETF.
SPY pokiaľ viem tak existuje od 1993 a všetko ostatné pred tým dátumom je čistá teória, ktorá sa od reality môže líšiť o tisíce percent.


Nie je to cista teoria. Prvy indexovy fond na S&P 500 vznikol uz v roku 1976 - zalozil ho Vanguard. Dole je graf porovnania vykonnosti oproti zlatu.

MartinPillar napísal:2. Pred rokom 1993 boli náklady na trading násobne vyššie ako sú teraz a tie dáta nemáš. Vieme však, že ceny sa kótovali nie s inkrementom 0.01 ako teraz ale s 1/8 ale 1/4 alebo 1/2 (ak chceš ísť dozadu 100 rokov)

3. Náklady na obchodovanie boli rádovo mnohonásobne vyššie pri obchodovaní daných kusov akcií

4. Neexistovali MOC ordre pri ktorých sa rebalansuje teraz

5. Prečo je to dôležité? Lebo ak nemáš hodnotu ETF spred 1993 tak, aby si dosiahol daný Total return, tak by si si musel ten index rebalansovať každý raz ručne a s nákladmi, ktoré sú enormné. REBALANSOVAŤ 500 akcií ručne. Čo je pre retailového investora aj vzhľadom na brokerské domy, ktoré často boli "bucket shopy" a klient dostal na prepážke najvyššiu cenu, ktorú našli na páske, priamo NEMOŽNÉ.


Ziadny rucny rebalancing nebol potrebny, kedze indexove fondy existuju uz od roku 1976.

MartinPillar napísal:Vzhľadom an uvedené sa mi javí oveľa lepšie porovanávať SP500 bez dividend, ako miešať sem Total return, ktorý s realitou skutočného zhodnotenia nemá vôbec nič (a naviac pre retail).

Od 1993 to vyzerá takto (bez tracking difference SPY - čiže asi omnoho horšie pre akcie a zlato ho pravdepodobne outperformuje aj tu - ale to iba špekulujem lebo dané dáta nemám :D )


Porovnavat price return je uplny nezmysel. Takto to robia ludia ktory chcu skreslovat a zavadzat. Tu je provnanie realneho vanguard fondu na S&P 500 voci zlatu od zaciatku existencie aj od 1993.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ziadny rucny rebalancing nebol potrebny, kedze indexove fondy existuju uz od roku 1976.


A co predtym?

Zlato je tu 5000 rokov a ty tu šaškuješ s nejakym ETF za 40 rokov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin aky je Tvoj investicny horizont :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Môj investičný horizont nie je časovo ohraničený, ale má hranice vo forme x-krát štandardnej odchýlky od fair value daného aktíva za daný časový úsek v oboch smeroch ocenenia.

40 rokov je menej ako 1% času existencie zlata. Pričom vieme, že akcie od 1835 do 1932, tj 97 rokov nezarobili nič a nedokázali ani zďaleka poraziť infláciu. Čo je to 40 rokov rastu? Asi iba štatistický šum.
Škoda, že vtedy neexistovali State Street alebo Vanguard ETF.

Veľmi preceňujete minulý rast cien akcií na pohyb cien v budúcnosti, štatisticky sa skôr dá očakávať návrat k strednej hodnote ako pokračovanie rastu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Graf, ktory som daval prvy (SP500 vs gold 1930-2020) ukazuje, ze zhodnotenie SP500 je v zlate je za tych 90 rokov asi tak dvojnasobne.
Dividendy SP500 po zdaneni a vsetkych papierovackach suvisiacich s ich vyberom su kolko? 5% rocne priemerne? Keby ich clovek rocne vyberal, tak povodna investicia do SP500 sa mu za 90 rokov zhodnoti dvojnasobne (v zlate). Bomba.

Cele co sa snazim povedat je, ze ono to zase az take terno nie je ako sa to popisuje o vynosoch v tisickach percent takmer bez prace. Tie vynosy su tu hlavne preto, lebo dolare sa tlacia ako na beziacom pase. Preto v dolaroch su vynosy pekne a zhodnotenie indexu krasne.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa rogue_trader »


A co predtym?

Zlato je tu 5000 rokov a ty tu šaškuješ s nejakym ETF za 40 rokov.


Ten Vanguard to je indexovy fond nie ETF. Je to klasicky podielovy fond – akurat je indexovy. Aj pred rokom 1976 mohli investori investovat do podielovych fondov - dokonca boli aj take ktore prekonavali index.

Môj investičný horizont nie je časovo ohraničený, ale má hranice vo forme x-krát štandardnej odchýlky od fair value daného aktíva za daný časový úsek v oboch smeroch ocenenia.
40 rokov je menej ako 1% času existencie zlata. Pričom vieme, že akcie od 1835 do 1932, tj 97 rokov nezarobili nič a nedokázali ani zďaleka poraziť infláciu. Čo je to 40 rokov rastu? Asi iba štatistický šum.
Škoda, že vtedy neexistovali State Street alebo Vanguard ETF.


Bez ohladu aky je tvoj casovy horizot dividendy su sucastou vynosu – a preto treba brat total return. V minulosti bol dividendovy vynos vyrazne vyssi ako dnes a preto ked sa pozres iba na price return mozes robit nespravne zavery typu – zlato zarobilo viac ako akcie (co nie je pravda), akcie v 19 storoci nezarobili (co nie je pravda) a pod. Jednoducho - NEMOZES ignorovat Dividendovy vynos len preto ze sa ti to hodi do analyzy.

Vacsina investorov ma casovy horizont ohraniceny napr. 20,30, 40 rokov a podobne. Takyto investori by si mali velmi dobre pozriet nasledujuce 2 grafy investovania do zlata.

Zlato vs indexovy fond Vanguard vs inflacia:
Graf c.1. Poslednych 40 rokov (od roku 1980): Zlato vs Vanguard S&P 500 – ocistene o inflaciu. Zlato za poslednych 40 rokov ani neporazilo inflaciu -> strata -8%.
Graf c. 2. Zlato vs Vanguard S&P 500 fond – od 1980 do 2000. Investor do zlata prisiel za 20 rokov o 80% hodnoty.

80% strata hodnoty za 20 rokov je pre vacsinu investorov neprijatelna - samozrejme okrem investorov ktorych investicny horizont nie je casovo ohraniceny, ale ma hranice vo forme x-krat standardnej odchylky od fair value - takyto investori mozu veselo ignorovat 80% prepad realnej hodnoty pocas 20 rokov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

rogue_trader
Dobre a poučné argumenty, díky za nich. Obávam sa však, že "investičného plochozemca" žiadne argumenty nepresvedčia. :)

rogue_trader napísal:Bez ohladu aky je tvoj casovy horizot dividendy su sucastou vynosu – a preto treba brat total return. V minulosti bol dividendovy vynos vyrazne vyssi ako dnes a preto ked sa pozres iba na price return mozes robit nespravne zavery typu – zlato zarobilo viac ako akcie (co nie je pravda), akcie v 19 storoci nezarobili (co nie je pravda) a pod. Jednoducho - NEMOZES ignorovat Dividendovy vynos len preto ze sa ti to hodi do analyzy.


K tomu len pridám odkaz na jeden graf:

https://www.longtermtrends.net/dividend-yield/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

rogue_trader napísal:Ten Vanguard to je indexovy fond nie ETF. Je to klasicky podielovy fond – akurat je indexovy. Aj pred...


40 rokov vytrhnutých z kontextu. Neučili vás, že historický výnos neznamená nič pre výkonnosť fondu do budúcnosti?
Daj graf za 5000 rokov alebo sa neobťažuj.
Vieš čo je zákon veľkých čísiel a centrálna limitná veta?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Akcie Rimskej Rise stupali 1000 rokov. Vies ake mantry o garantovanom dlhodobom zhodnocovani museli mat predavaci akcii Rimskeho Imperia vsugerovane okolo roku 300-400 AD? :) Kto by vsadil na nejakych primitivnych barbarov z lesov zo severu? Toto je len chvilkova kriza "o par rokov budeme na novych maximach" urcite hovorili. Znizili kvalitu zlata v denaroch a dosiahli nove maxima aj s hlavou strcenou v piesku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"