Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti

Re: Zlato + Gold

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:18 pm

JUGGLER píše:Banka Ti požičia 200 tisíc . Tých 200 tisíc ide reálne na účet predávajúceho.
Ten to minie, teda posunie ďalej do ekonomiky. Sú to reálne peniaze. Ty splatíš dlh, teda 200 tísic tiež reálnymi peniazmi, ktoré si

1. Banka ti pozicia - tu by som zacal. Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu. Ked ti banka pozicia to znamena, ze ti pripisu peniaze na tvoj ucet. Banka potrebuje voci tomuto iba mat povinne minimalne rezervy, ktore od nej chce centralba banka. To presne neviem kolko je bolo to kedysi 10%, potom uz iba 2%. Trend je ze to bude nula. Myslim Fed uz ma nula teraz. Aj keby banka potrebovala tie rezervy, tak si ich zade pozicia na medzibankovom trhu, cize realne nepotrebuje ziadne rezervy.

2. Ked splatis dlh tak tie realne peniaze stiahnes z nejakej banky a posles tej svojej banke. Kruh sa uzavrel.

3. Pozeral si to video s Wernerom?
"There is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage." Charlie Munger
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:35 pm

Rado píše:Komerčná banka môže požičať len to, čo má v bilanci

1. To mas odkial? Uved zdroj.

2. Prevo sa bavis o Ray Daliovi a nejakom jeho videu? Ja regujem na video s Richardom Wernerom, ktore dal Milankos. Videl si ho?

3. Werner jasne hovori, ze ked si zoberies uver, nema to ziaden minus na ziadnom inom ucte v banke. Pozri video a potom sa porozpravame.

4. Ak komercna banka moze poziciavat iba to co ma v bilancii, ako je mozne, ze ma komercna banka 40x viac aktiv ako primarnych vkladov?

5. Trestny cin to je pre vsetky ine subjekty, fyzicke ci pravnicke, ale nie pre komercne banky.

6. Ja by som ti pozical, keby som bol komercna banka.
"There is only three ways a smart person can go broke: liquor, ladies and leverage." Charlie Munger
MartinPillar

Poslaťod Rado » Sob 06 06, 2020 11:41 pm

MartinPillar píše:Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu.

Teda veľa toho o účtovníctve nevieš a celému tomu nerozumieš. Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív? Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).

Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje. Na čo by potom ECB emitovala peniaze, keď ich komerčné banky vlastne nepotrebujú.
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end”
“Being aware of your fear is smart. Overcoming it is the mark of a successful person.” -Seth Godin
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:48 pm

Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).

Ale ved to sa neodporuje.

Ked da banka uver klientovi, tak jej zaroven vzrastu vklady, lebo mu ten uver pripise na bezny ucet. :shock:
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Sob 06 06, 2020 11:54 pm

Rado píše:
Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív?

Vies citat ci nevies? To presne hovorim, ze sa nedeje.
Banka neuctuje tak ako ta ucili na Ekonomickej v Petrzalke.
MartinPillar

Poslaťod MartinPillar » Ned 06 07, 2020 12:06 am

Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje.

Presne tak.

Finta je v tom, ze banke sa naraz zvysia aj aktiva aj pasiva, ked ti da uver.

Aktiva - novy uver
Pasiva - novy vklad z poskytnuteho uveru
MartinPillar

Poslaťod Rado » Ned 06 07, 2020 1:04 am

Ak pozeráš len na jednu transakciu, tak to tak je. Je to to isté ako keby si sa pozrel na to, či má skutočne banka takú hotovosť, aby vyplatila všetky účty?
Ak by to bolo také jednoduché, tak by si banky nemuseli medzi sebou nič požičiavať. Na čo? Bilanciu by si nafúkli sami ako potrebujú.
“Being aware of your fear is smart. Overcoming it is the mark of a successful person.” -Seth Godin
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod MartinPillar » Ned 06 07, 2020 10:18 am

Praveze museli.

Ked ten vklad z noveho uveru klient posle do inej banky, alebo zaplati za hypo predvajucemu atd., tak banke klesnu pasiva a musi ist na medzibankovy trh si tie zdroje pozicat (co mu ta banka kde tie peniaze skoncili rada da). Alebo moze repovat statne dkhopisy co ma v aktivach s CB.

Ked sa uver splati vsetko ide opacne a peniaze zaniknu.

Problem je s urokom, lebo klient splati viac ako si pozical. Teda de facto banka stiahne z trhu viac penazi ako vytvorila. A preto aby karavana mohla ist dalej treba vytvorit nove a nove peniaze cez nove a nove uvery. aby bolo z coho platit uroky.

Preto je dolezite drzat uroky nizko, najlepsie na nule a este lepsie negativne. Hovorim to z pohladu udrzatelnosti tejto schemy.

Inflacia je zaroven vyssia ako uroky (negativne realne sadzby) co poskodzuje sporitelov (primarne vklady). Banky v tomto systeme slabnu a sporitelia tiez. Podla mna to nie je dlhodobo udrzatelne a vedie to ku kolapsu systemu.
MartinPillar

Poslaťod Milankos » Ned 06 07, 2020 12:57 pm

@Rado a Juggler: pravdepodobne ste si to video nepozreli lebo je naozaj dlhe. Ale fakt to odporucam pozriet. Tiez som tomu nemohol uverit ze to tak je. To video som sem nechcel povodne ani dat ale Werner je celosvetovo uznavany odbornik ktory robil aj poradcu pre samotne centralne banky...
Je to tak ako pise Martin Pillar.
Milankos

Poslaťod Rado » Ned 06 07, 2020 2:01 pm

Podobný šok by si mal zažiť, keď platíš v obchode kartou alebo keď ti cinkne sms, že ti prišla výplata na účet. Nič sa nikam nepresúva. Všetko sa to deje v bankách a ich účtovných knihách. Veď z pohľadu práva je to len záväzok banky voči tretím stranám.
Či je to dlhodobo udržateľné? Neviem. Nikto nevidí do budúcna.
Počas druhej svetovej vojny bolo brané za fakt, že zásoby ropy sú na max. 20 rokov. Ja som sa v škole učil, že do roku 2000. V júnovom čísle National Geographic v roku 2004 som čítal, čo sa stane, keď dôjde lacná ropa...po 16 rokoch prišla ešte lacnejšia...a o rok možno budeme na benzinke platiť 2€ za liter. :D
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod JUGGLER » Ned 06 07, 2020 10:13 pm

Milankos píše:@Rado a Juggler: pravdepodobne ste si to video nepozreli lebo je naozaj dlhe. Ale fakt to odporucam pozriet. Tiez som tomu nemohol uverit ze to tak je. To video som sem nechcel povodne ani dat ale Werner je celosvetovo uznavany odbornik ktory robil aj poradcu pre samotne centralne banky...
Je to tak ako pise Martin Pillar.

Tak som si to video nakoniec trpezlivo pozrel celé. Nerozumel by som tomu, ale cez titulky to šlo. Bál som sa toho, lebo predošlé videa o monetárnych témach skončili mojím bolehlavom. Teraz som si to užil. Ten chlapík povedal mnoho múdrosti a myslím, že ma to posunulo vpred. Som prekvapený, že Nemecko je taký veľký exportér ako Čína. Konečne som pochopil, prečo sú Nemci takí úspešní.
Chlapík potvrdil, že ECB a MMF robia hlúposti. Veľmi ma zaujalo, že vysvetlil prečo Japonsko po vojne bolo po 1 roku vonku z recesie, kým v 80 tych rokoch sa zlými rozhodnutiami BoJ dostalo do 20 ročnej recesie. Takisto sa mi potvrdilo presvedčenie, že veľké banky sú v svojej podstate zlé a že základom prosperity sú malé lokálne banky. Tie prosperujú vtedy, keď prosperujú malé lokálne firmy. Vždy som obdivoval miestnych bankárov, ktorí pomáhali miestnej komunite, na rozdiel od pobočiek gigantov, kde o všetkom rozhoduje centrála. A nakoniec sa mi potvrdilo, že centralizácia moci je škodlivá a to sa týka aj vývoja v EÚ. Európa ide zlým smerom, ked za každú cenu pretláča Spojené štáty európske.
Teším sa aj z toho, že skupovanie non-performing dlhu zo strany CB je dobré. A myslím si, že hyperinflácie sa z dôvodu ,,digitálneho tlačenia,, a QE nemusíme báť. Upokojilo ma, že CB v skutočnosti tvoria len nepatrné množstvo kreditného dlhu.
Je to lepšie ako som myslel. CB môžu tlačiť koľko chcú, môžu skupovať čo len chcú, skutočné kreditné riziko a prosperitu majú v rukách banky. Tie stačí držať na uzde. Veľké systémové, medzinárodné banky by mali byť pod prísnou kontrolou a malým bankám pod dohľadom akcionárov treba dopriať viac slobody a menej regulácie. Na to by mali dohliadať CB, to je ich hlavná zodpovednosť ak chcú predchádzať krízam.

Dík za video. Všeličo som pochopil, resp. mám o čom rozmýšlať.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod Milankos » Pia 06 26, 2020 9:44 pm

https://goldswitzerland.com/can-too-big-for-fed-ecb/

trosku depresivnejsi pohlad od predajcu zlata. Aby som ale uplne neodradil vsetkych od pripadneho precitania clanku musim povedat ze pochybujem o tom ze tymito clankami si nadhana kupcov.
Matterhorn Asset Management ma min. nakup za 400 000$. Okrem Matterhorn-u je pan von Greyerz interesovany aj vo firme Goldbroker.com kde sa da nakup spravit od 10 000$.
Ja si myslim ze na jeho clankoch je dost pravdy, nieco samozrejme prifarbi.. Paci sa mi ze apeluje aj na beznych ludi aby sa zamysleli nad realnou hodnotou penazi a varuje ich pred "bezpecnymi" investiciami. Kazda investicia nesie svoje riziko. Zaroven ale dufam ze jeho predpovede sa nenaplnia a "zodpovedni" dokazu situaciu zvladnut tak aby pripadne dopady boli co najmensie...

Je zaujimave ze napriek tomu ze zlato robi all time highs takmer vo vsetkych menach konci clanok vetou:
Measured in overvalued paper money, gold and silver are absurdly cheap.
Milankos

Poslaťod Milankos » Pon 07 27, 2020 8:28 pm

hmm zlato na 1932/oz.... preco sa z toho netesim? :-/
Jim Rickards je jeden z autorov ktori idu do poriadnych extremov, jeho predpovede su okolo 5 - 10 tisic /oz... uvidime ci sa naplnia..
V roku 2010 bola cena okolo 500/oz takze dodnes 4 nasobok.. ak od dnes o 10 rokov bude znovu 4 nasobok tak je realnych aj tych 10 tisic/oz... ktovie :)

https://twitter.com/JamesGRickards/status/1287568136972140546

P.S. drzim palce vsetkym ktori su nalozeni v striebre - to ide mimo mna ale je to velmi zaujimave sledovat
Milankos

Poslaťod MartinPillar » Pon 07 27, 2020 8:45 pm

Ak može byť TSLA za 1800 tak može byť zlato za 10000 do konca roku.
MartinPillar

Poslaťod Tango » Pon 07 27, 2020 9:19 pm

:) :) :)
Obrázok užívateľa
Tango

Poslaťod Ladis » Uto 07 28, 2020 8:37 am

Cena zlata v dolaru se může letošní rok zdvojnásobit, jestli se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů.
To je logické, jinak to ani nejde, když nepanuje silný nezájem o zlato.
A jestli se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů, pak se zdvojnásobí i kurz mnohé americké akcie,
jestli tržba a zisk podniku neklesnou a akcie není předražená.
A vypadá to, že se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů, protože USA je dnes asi v takové krizi jako 1930
a v centrální bance FED jsou darebáci a největší manipulátoři světa.
Dividendový value investor nar. 30.3.1954 Obrázok Diskusní fórum http://forum.nr1a.com Obrázok Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/AKCIE Obrázok
Obrázok užívateľa
Ladis

Poslaťod Rokosák » Str 07 29, 2020 3:14 pm

Vsetko sa nemusi zdvojnasobit ak pocet Dolarov sa zdvojnasobi. Zalezi aj na konkretnej ponuke a dopyte.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák

Poslaťod Milankos » Pon 08 17, 2020 4:22 am

https://goldprice.org/gold-price-turkey.html

cena zlata v tureckej lire.. zaujimavy graf od zaciatku roka...

a trochu pre zabavu:
https://www.kitco.com/news/2020-08-14/Warren-Buffett-buys-gold.html
Buffet asi cital moje vlakno :D
Milankos

Predchádzajúci

Späť na Komodity, komoditné akcie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia