SPP a ceny plynu

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti

SPP a ceny plynu

Poslaťod filip glasa » Pia 03 09, 2012 2:24 pm

Ako je to s tými cenami plynu na Slovensku:
Regulačný úrad seká SPP náklady na domácnosti, plynárne hovoria o stratách, ÚRSO ich však nevidí
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2 ... kamen.html

Faktor spot
Trh s plynom sa v ostatných rokoch zmenil. Hospodárska kríza a prebytky suroviny vydláždili cestu nižším cenám zemného plynu na krátkodobých spotových trhoch. To nehrá do kariet SPP, ktorý má na krku dlhodobú zmluvu s ruským dodávateľom. A s ňou aspoň donedávna vyššie nákupné ceny.
Pred niekoľkými týždňami pristúpil Gazprom na úpravu vzorca, na základe ktorého môže SPP kupovať ruský plyn o niečo lacnejšie. Podrobnosti o zmenách plynári nezverejnili, médiá špekulovali o desať- alebo dvadsaťpercentnej zľave.
Možnosť získať plyn výhodnejšie než od Rusov neušla ani pozornosti ÚRSO. Regulátor rovno vložil spotovú cenu do vzorca, z ktorého vychádza pri skúmaní cenových návrhov SPP. Pri výpočte cien komodity jej prisúdil pätinovú váhu. Ceny na krátkodobých trhoch v istej miere pritom odráža už aj samotný ruský kontrakt, na základe ktorého SPP nakupuje plyn pre domácnosti.
Regulačný úrad začal pýtať od plynární aj iné faktúry než len za ruské dodávky. Tvrdí, že SPP ich odmietol poskytnúť s tým, že nie sú za plyn pre domácnosti. „V rúre neodlíšite, či plyn pochádza z Ruska alebo odinakiaľ,“ prízvukuje šéf regulačnej rady a zastupujúci predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
SPP sa bráni, že regulačnému úradu vždy predložil všetky faktúry za nákup plynu. Jedným dychom dodáva, že aktivity podniku na medzinárodných trhoch nemajú spojitosť s dodávkou plynu pre domácnosti.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11203
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Späť na Komodity, komoditné akcie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť