Tester (fyzickych) drahych kovov

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
goldFreak
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 22 10, 2018 1:27 am

Tester (fyzickych) drahych kovov

Príspevok od používateľa goldFreak »

Nebudem tu otvarat diskusiu o investovani do fyzickeho zlata, ktore sedi u vas doma, to nech sa kazdy rozhodne podla vlastnej strategie, ale zaujimal by ma nazor kolegov. Ked uz sa clovek rozhodne alokovat cast portfolia do fyzickych kovov, aku formu verifikacia pravosti kovu pouzivate alebo mate skusenosti s pouzivanim? Preferujem nedestruktivnu metodu a toto su moznosti ktore som zatial nasiel:

1. ultrazvukove testery - vyhoda je vysoka spolahlivost, nevyhoda vysoka cena od 8000 eur a vyzaduju minimalnu velkost vzorky, je to nepouzitelne na mensie predmety
2. XRF - o XRF sa vela pise na internete, ale osobne v tejto metode nevidim ziadne vyhodny, testovanie prebieha iba niekolko mikronov do hlbky, vela cinskych falzifikatov s hrubym pozlatenim prejde XRF testom a cena je extremna, hlavne pri modeloch s rozumnou hlbkou penetracie, Olympus Goldxpert zacina na 12000 eur. Vsetky tie male lacne XRF testery neodhalia ani pozlatenie platkovym zlatom. Ma niekto dobre skusenosti s testovanim tehiel XRF metodov?
3. Spektrometre - neexistuje produkt pre drahe kovy a cenovka je v desiatkach tisic eur
4. Testery elektormagnetickych vlastnosti - od 1800 + dph sa da kupit Aurotest alebo od 700 eur + dph tester drahych kovov Sigma PMV. Mate niekto skusenosti s PMV PRO alebo original PMV? pride mi to ako najlepsie riesenie, ale neviem najst ziadnu zlu recenziu ani nikoho kto by to mal doma
5. ping test - super lacne, su na to appky na iphone, ale nepouzitelne na velke mince a tehly alebo numizmaticky material

Poznate dalsie metody? Za posledne roky sa opakovane objavili falosne tehly a mince aj u znamych a spolahlavych predajcov, hlavne PAMP a argor heraeus sa daju kupit za par eur z ciny zabalene v certifikate, to vam nikto rozbalovat nebude

bonusova otazka: kupujete zberatelske mince nbs? je tam samozrejme neaky premium, ale som milo prekvapeny ake maju zhodnotenie za poslednych 11 rokov odkedy som ich zacal kupovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"