Bitcoin ฿

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Prieskum BTC sentiment pri cene 72 000 USD (začiatok hlasovania pred halvingom APRÍL 2024 )

Hlasovanie spustené až do Pi 25 10, 2024 2:52 pm

1. Raz bude stáť milión USD (ako predpovedal Jim Cramer)
1
33%
2. Raz bude stáť 500 000 USD ( Cathie Wood )
1
33%
3. Raz dosiahne 100 000 USD ( Goldmani a kopa ďalších )
0
Žiadne hlasovania
4. Nový rekord už nebude, udrží sa však nad 50 000 USD
0
Žiadne hlasovania
5. Nový rekord je možný, ale rok 2024 skončí pod 50 000 USD
1
33%
6. Som pesimista - BTC nemá budúcnosť. Cena bude klesať.
0
Žiadne hlasovania
7. Som extrémny pesimista - časom niečo BTC znehodnotí.
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 3

jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaja »

Adammd napísal: Št 11 02, 2021 11:11 am Nebudem vyvracat, čo má a nemá hodnotu. Za btc je práca asic minerov, ktoreho produkt je ohodnotený akt na 40k usd.

Keď vypestujem kvetinku v kvetináči a predám ju susedovi za 10e, môže argumentovať, že ju chce zadarmo, lebo nemá hodnotu. Ale ja si prácu cením na tých 10e vrátane použitej energie, vody a substrátu.
Tohle je podivná logika. Cena něčeho je nezávislá na ceně vstupů ale na ceně, kterou je kupec ochotný zaplatit. Když sousedovi přijde 10e za květinu moc, tak ji prostě nekoupí a tys pracoval zbytečně. A stejně tak u btc - cena není daná náklady na těžbu ale těží se i přes dané náklady proto, že jsou kupci ochotni dát za to takové peníze. Pokud by cena btc klesla pod cenu nákladů, přestane se prostě těžit, stejně jako u každé komodity.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Btc hodnotu má protiinflacnu. Taký je aktuálny konsensus. Nevzniká zo vzduchu, vytvorenie stojí veľa práce a tú treba zaplatiť. Nie všetky cenné veci majú úžitkovú hodnotu.

Inak môžeš rozviesť ten "prudký" pád? Koľko percent z ath a pri akej hodnote. Čo by si napísal, ak nastane pád zo 180tis usd na 80tk?

@jaja, ak klesne pod hodnotu nákladov, mineri odídu, klesne obtiažnosť, náklady sa znížia a opäť bude ťažba rentabilna. Btc sa bude ťažiť až do vyťaženia všetkých btc.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd

To ci ma nejaka vec svoju nejaku uzitkovu hodnotu je jedna vec.
Hrnček ma svoju uzitkovu hodnotu, pretoze sa dokazes napr z neho napiť.

Btc ale ziadnu uzitkovu hodnotu nema-je to iba virtualna informácia. Ano, mozes najst niekoho iného, kto zan zaplati nejaku sumu S, ale to nic nemeni na tom, ze ziadnu realnu hodnotu nema.

Btc rastie na hodnote z velkej casti preto, ze je to bublina ako kazda ina, ludia ho kupuju lebo chcu zarobit. To znamena ze ho neplanuju drzat vecne a pravdepodobne ani nie desiatky rokov. Skor ci neskor to zase vymenia za fiat menu, aby zisk mohli pouzit na uspokojenie svojich potrieb. Je to vlastne hra na Cierneho petra, ktora ale moze trvat velmi dlho, to nikto nerozporuje.
Ani ten Musk, neplanuje drzat svoje Btc nekonecne dlho, ale raz ich preda.

Btc ma svoj velky vyznam v smerovani k vacsej slobode jednotlivca, ale realnu hodnotu samo o sebe ziadnu nema.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Št 11 02, 2021 12:24 pm, upravené celkom 1 krát.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaja »

Adammd napísal: Št 11 02, 2021 12:03 pmak klesne pod hodnotu nákladov, mineri odídu, klesne obtiažnosť, náklady sa znížia a opäť bude ťažba rentabilna. Btc sa bude ťažiť až do vyťaženia všetkých btc.
Ale až po těch 14 dnech, co se sníží obtížnost, do té doby se těžit prakticky nebude. O to ale nejde, jde o to, že kupce btc nezajímá ta práce, která je za vytěžením, stejně jako souseda nezajímají tvoje náklady na pěstování květiny. Zajímá ho jen to, zda mu ta květina za to stojí.
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

zaujimava debata. Ak je vnutorna hodnota hrnceka ta ze sa zneho mozem napit, tak moze byt vnutorna hodnota btc ta ze mi ju stat nevie skonfiskovat, ze mi nemoze zakazat komu ho poslem, ze sa nemoze rozhodnut ze zneho vytlaci lubovolne nove mnozstvo a tym znizi hodnotu mojeho statku? Pricom ja verim ze bude mat hodnotu lebo verim za ponom bude v buducnosti dopyt (cize je to bublina - ale tym sa nijak nelisi od fiat mien)

zacitujem Karpisa ktoreho nazory si cenim "Aj euro je bublina. Dolár je bublina. Zlato je bublina. Všetko čo má peňažný dopyt, je v bubline. Cena nie je určovaná „fundamentom“ napríklad v podobe budúcich výnosov ako pri akciách alebo nemonetárnym použitím ako pri komoditách. Ľudia ich chcú iba preto, aby ich mohli vymeniť za niečo iné v budúcnosti. A musia veriť v to, že sa im to podarí."
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: Št 11 02, 2021 12:52 pm BTC hodnotu samozrejme ma. Prinajmensom taku aku donho vlozili mineri - teda ake mali naklady na jeho tazbu. Rovnako zlato ma hodnotu minimalne taku, ake su naklady na jeho tazbu. Je to uplne rovnake. Ak zlato padne, taziarom sa neoplati tazit, tak ho tazit prestanu, tym padom sa znizi ponuka, atd atd, klasicka ponuka dopyt.
Je irelevantne ci miner pri tazbe 1 Btc minul urcite mnozstvo elektrickej energie E pretoze je to nevratny proces. Tu elektrinu totiz uz z toho Btc nikdy nazad nedostanes /zmenila sa na teplo/ ani ziadnu inu uzitkovu hodnotu. Aj tvoj vypadnuty vlas v ramci objektov vo vesmire je jedinecny, ale aka je jeho uzitkova hodnota?
Zlato naproti tomu svoju uzitkovu hodnotu ma, pretoze sa pouziva od pociatku ludskych dejin v sperkarstve a v modernej dobe napr v elektronike, v stavebnictve ako reflxne natery na okna, v katalyzatoroch aut, vesmirnej technike atd.

tnk0
"ak moze byt vnutorna hodnota btc ta ze mi ju stat nevie skonfiskovat, ze mi nemoze zakazat komu ho poslem, ze sa nemoze rozhodnut ze zneho vytlaci lubovolne nove mnozstvo a tym znizi hodnotu mojeho statku?"
-to moze byt jeho vlastnost, ale nie je to uzitkova hodnota. Apropo burzy maju povinnost identifikovat vlastnikov Btc, takze ziadna anonymita sa nekona a pohyb kazdeho Btc je vystopovatelny, ak bude stat chciet, tak lusknutim prsta Btc zabaví alebo zdaní dla potreby, preto stat ziaden strach pred Btc nema.
:palec_dole:
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Nic nikto nezabavi. Kluc odomna nikto nedostane. O zdaneni sa moze diskutovat. Ale dnes zdania BTC zajtra zdania tvoju zahradu za domom.

Ak tym bublinam, kazdy nakupuje akcie atd aby ich neskor predal s vacsim ziskom. Ved to je uplne normalne, ze aj BTC nakupujem, aby som za to mohol po urcitej dobe, ked uznam za vhodne, nakupit viac tovaru ako teraz. Co je na tom zvlastne?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd

Monero je napriklad anonymné ale Btc ma blokchain verejne pristupny. Takze nie je dôvod preco by clovek mal uprednostit vlastnictvo Btc pred vlastnictvom Monera.

Akcie su podiely na spolocnostiach ktore vlastnia aktíva a vyvíjajú činnosť za učelom vytvarania zisku.
Zo zisku mozu drzitelia akcii dostavat svoj podiel- dividendu.
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

neviem preco do toho pleties aj burzy, ja som pri salke tiez neriesil ze aky caj bol pouzity alebo v akej kanvici uvareny :D bitcoin vie previest hodnotu v priestore s unikatnymi vlastnostami, salka vie preniest caj z cajnika do mojich ust. Obe maju svoju vnutornu hodnotu.

Inak ta vystopovatelnost nieje az taka horuca tema, ak by som chcel tak stopu zrusim. Skus si pozriet moznosti ligthning networku alebo coinjoinu.
Naposledy upravil/-a tnk0 v Št 11 02, 2021 1:38 pm, upravené celkom 1 krát.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Mne nejde o anonymitu. Všetko chcem robiť, čo dovolia zákony.

Neviem prečo sa odporcovia Bitcoinu snažia o umožnenie banov, regulácii, vysokých daní atď. Prečo nenechajú slobodu rozhodnutia investovať do čoho chcem? Aký máte proti tomu argument? Čo vás oprávňuje tvrdiť, do čoho sa smie a nesmie investovať?

Ako teraz by som tvrdil, že predajca modrého mauricia by mal doplatiť 90% zo zisku. Alebo zakázať ďalší predaj obrazov od Picassa.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: Št 11 02, 2021 1:33 pm Trumpeta :D a ako prosim ta ziskam energiu naspat z diamantu. Pri jeho tvorbe sa totizto minulo neskutocne mnozstvo. Zlato bol priklad, mas milion inych druhov roznych statkov, ktore nemaju ziadnu uzitkovu hodnotu ale maju svoju cenu.
diamant ma predsa svoju uzitkovu hodnotu
"
neviem preco do toho pleties aj burzy, ja som pri salke tiez neriesil ze aky caj bol pouzity alebo v akej kanvici uvareny :D bitcoin vie previest hodnotu v casopriestore s unikatnymi vlastnostami, salka vie preniest caj z cajnika do mojich ust. Obe maju svoju vnutornu hodnotu.

Inak ta vystopovatelnost nieje az taka horuca tema, ak by som chcel tak stopu zrusim. Skus si pozriet moznosti ligthning networku alebo coinjoinu.
"
operacie s Btc prebiehaju na coinovych burzach ktorych cinnost je aspon ciastocne pod dohladom statu, to znamena, ze sa nejedna o anonymne transakcie, co je dolezita informacia.

Áno coinmixery stazuju identifikaciu transakcii ale pouziva ich relativne malo drzitelov btc a zaroven je otazka aky stupen realnej anonymity naozaj poskytuju. V kazdom pripade lepsie ako nic.

Pri Lightning networku je ale otazne, nakolko dobre funguje kontrola blokchainu aby sa predislo podvodu- vedel by si to prosim blizsie vysvetlit?

"Mne nejde o anonymitu. Všetko chcem robiť, čo dovolia zákony.

Neviem prečo sa odporcovia Bitcoinu snažia o umožnenie banov, regulácii, vysokých daní atď. Prečo nenechajú slobodu rozhodnutia investovať do čoho chcem? Aký máte proti tomu argument? Čo vás oprávňuje tvrdiť, do čoho sa smie a nesmie investovať?

Ako teraz by som tvrdil, že predajca modrého mauricia by mal doplatiť 90% zo zisku. Alebo zakázať ďalší predaj obrazov od Picassa."
-štát tj politici ziju z toho ze okradaju cez dane obcanov a tak ako clovek odvadza az do 2/3 svojich prijmov cez priame a nepriame dane, tak nie je dovod si mysliet, ze nieco podobne sa skor ci neskor nestane aj pri elektronickych menach ktore nie su anonymne.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Prečo by mal btc zdaniť viac ako niečo iné? Aktuálne je stále znevyhodnený, neplatí časový test napr.,ale dobre, podobne ako komodity . Prečo by mal byť zdaňovaný extra viac, alebo "zakazany" ?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

pri coinjoine viacero userov posle svoje btc do jednej transakcie pricom vsetky vystupy maju rovnaku hodnotu, od toho momentu pozorovatel nevie s urcitostou povedat ze ktory vystup siel na adresu ktoreho usera.

Pri ligthning network vedia nody podobne ako pri Tore iba to ze na ktory node maju poslat dalej transakciu, nevedia ze kto je povodny odosielatel a kto realny prijmatel. Takze ak mas svoje 2 vlastne nody nepriamo spojene a pouzijes privatny channel, mozes vybrat z cieloveho nodu btc tak ze nebude mozne urcit ze presne od koho si ju dostal. Do blockchainu sa zapise iba transakcia z multisig adresy ktoru mas s priamo susediacim nodom a v LN historia transakcii neostava. Podla vyskumov ta anonymita ma nejake diery, ale dalej sa pracuje na uplne anonymnom rieseni, a uz aj v sucasnom stave ak to skombinujes s coinjoinom a inymi technikami tak si prakticky nevystopovatelny
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader

1/zlato aj diamant ma svoju uzitkovu hodnotu. A keby si velmi chcel, tak energiu by si z nich dostal.
2/Btc nema nijaku uzitkovu hodnotu a ani sa z neho ziadna energia ziskat neda, naopak energia bola pri jeho tvorbe spotrebovana

Ale ked si celkom nerozumieme na tejto zakladnej urovni, tak to asi nema dalej rozvijat. :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Mna stale zaujimaju odpovede odporcov na moje trivialne otazky. Ale asi sa ich nedockam, pretoze, ked niekto cti slobodu, nema mi co odpovedat.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd

je podstatou statu brat svojim obcanom slobodu a okradat ich na ich prijmoch, aby potom mohol tieto peniaze zo statneho rozpoctu pouzit na vydrziavanie neefektivnej statnej spravy a zaroven tunelovat cez nastrcene firmy napojene na politikov. S vymenou politikov to vela spolocne nema, je to totiz systemova vlastnost.
Ked v USA bolo 1933 zrazu zakazane drzat zlato nebolo to absurdne, represivne a neslobodne?
Alebo prohibicia.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Ano, ale to boli nasledky vojny, toho obdobia, bola ina doba, nespravodliva, napr. nebeloch bol stale tretotriedny obcan, zena druhotriedny. Ja nerozumiem, preco dnes odporcovia tolko volaju po zakaze, vysokych daniach? To je lavicove myslenie, zavistlive.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: Št 11 02, 2021 3:58 pm To, ze ty si si vnutorne zadefinoval svoj vyklad pojmu uzitkova hodnota uz ale nie je moj problem. Uzitkovu hodnotu niecomu dava jeho vyuzitelnost / pouzitelnost v niecom. BTC napriklad vo financnom sektore. Dalsi tvoj problem je, ze si myslis, ze veciam dava hodnotu iba uzitkova hodnota a tomu tak vobec nie je. Vela veci ma hodnotu, aj ked ziadnu uzitkovu nemaju. Aku ma naprikald uzitkovu hodnotu firemna znacka, alebo webova domena.
A s tou energiou, to uz nevies ako zachranit. Mal by si pravdu jedine vtedy, ak by ta potencialne ziskana energia z diamantu a zlata uz TERAZ vstupovala do ich cien. Inak plati to, ze do cien vstupuje vynalozena energia (ak sa nebavime samozrejme o komoditach, ktore su aj zdrojom VYUZITELNEJ energie, napr. ropa)
Ak sa ty a ja dohodneme, ze napr. tvoje vlasy sa stanu prostriedkom zmeny medzi nami tj peniazmi tak je to iba nasa dohoda. Realne ale tie vypadane vlasi ziadnu uzitkovu hodnotu nemaju. /ak neratame to ze sa daju rozlozit na niektore aminokyseliny :) /
To je paralela na Btc, ktory tiez nema ziadnu uzitkovu hodnotu. Tato hodnota moze mu byt prisudena dodatocne,ale je iba fiktivna-je skupina ludi na svete ktora veri ze ma nejaku hodnotu a preto Btc kupuju za fiat, ci dokonca dlhodobo drzia.
Firemna znacka ci webova domena tiez nemaju same o sebe ziadnu uzitkovu hodnotu- tu im potencialne dava az naviazanost na nejaky produkt-vyrobok-firmu, ci sluzbu.
Inak plati to, ze do cien vstupuje vynalozena energia
je zohladnovana, ale to neznamena ze za podmienok volneho trhu nemoze byt cena vyrobku sluzby nizsia ako je sumar vsetkych vyrobnych nakladov.
To sa stava. Napr aj automobilky vyrabaju niekedy auta/modelove rady/ ktore ich stoja viacej ako cena za ktore ich predavaju. Aj podnikatel je nuteny niekedy predavat veci lacnejsie ako ho stali ak o ne nie je zaujem.

Adammd
sukromna drzba zlata bola nelegalna v Usa az do 1974, ludia museli statu odovzdat vlastnene zlato za smiesne vykupne ceny-defacto kradez. Demokraticky system prirodzene smeruje ku socializmu, pretoze volby vyhravaju zakonite vzdy vacsi populisti. To je inherentna vlastnost systemu.
Nanestastie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

BNY Mellon, the world’s largest custodian bank with some $41 trillion in assets in its safekeeping, is moving into crypto.
$2 Trillion Banking Giant BNY Mellon Reveals Bitcoin And Crypto Plans—‘Digital Assets Are The Future’
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ale: plans to hold bitcoin and other cryptocurrencies on behalf of its clients.

Samozrejme, že každý sa chce priživiť. Straty znáša klient. Mňa zaujímajú inštitúcie , ktoré investujú a nesú riziko strát.
Všade sa omieľa paypal...ved je to normálne, že bude robiť biznis v BTC ked má z každej transakcie percentá. Takisto tesla...ked chce predávať autá za BTC tak musí mať BTC účty/zmenárne.

Sa čudujem ľudom, že sú tak nadšení z investície Muska...veď neveril BTC ked stál 5...ked stál 100, ked stál 10 000...ked stál 20 000.
Potom zistil, že len vysloví slovo BTC a cena letí hore....Ked má Tesla 800 mld kapitalizáciu, tak investovať 1,5 mld do BTC v rámci biznisu nie je velké riziko. Riziko je v tom, že overvalued stock price Tesly pôjde dole. To pekne popísal george, že sa kludne môže stať, ked velké automobilky Teslu technologicky dobehnú a kvalitou + servisom ju predbehnú...

Popritom mal MUSk dve istoty: že cena BTC vyskočí ked sa to zverejní 2. že ho neobvinia z manipulácie, kedže crypto trh nie je regulovaný.

Podstatou je podľa mňa, že 1. MUSK veľa neriskuje...je dieťa šťasteny...trh mu ocenil Teslu 20 x vyššie ...teda má free money z neba...
2. Druhou podstatou je , že nakupoval hm...dosť amatérsky....nad cenou 30 000. Nedávno bol BTC po 10 000. Na tej hranici to bolo na breakout, čiže vyvážené riziko a potenciál, že to bude rásť. Potom možno ešte tak ako to hral Tango to bola rozumná investícia. Ale nad 30000 po raste +200% za menej ako pol roka sa taká investícia dá nazvať iba jednou skratkou: FOMO.

Budúcnosť ukáže. Ďakujem za veľmi dobré debaty nad ktorými veľa rozmýšlam. O budúcnosti BTC akoby george písal za mňa. Trumpeta tiež argumentuje ako ja. A velmi si cením čo povie jaja, lebo je pre mňa najlepší softvérový a programátorský analytik akého poznám. Cryptohráčom ďakujem, že vysvetlujú podstatu crypta a svojím nadšením a argumentami sú pre mňa zdrojom pre psychologickú analýzu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa JUGGLER »

george1 napísal: Št 11 02, 2021 9:26 pm Niektoré argumenty prečo NIE bitcoin sú zhrnuté napríklad tu:
https://www.kurzy.cz/zpravy/578393-bitc ... nty-proti/

Perfektný článok.

Kam sa podeli všetky argumenty investorov do fyzického zlata, ked ide o investíciu do digitálneho vzorca?

Nevedel som, že BTC je ako platidlo bezcenný kvôli výpočtovému výkonu a už vôbec nie, že je tak energeticky náročný. :shock:
Myslel som, že je ako platidlo bezcenný len kvôli cenovej nestabilite...To si však odporuje s tým čo sme tu preberali tie platobné karty...Také účtovanie bude zrejme ako frakčné nákupy ETFs u brokerov čo žijú z predaja order flow...

Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa je to ,,tulipánové šialenstvo,,. Ľudia ktorým nevadí, že korporácia FB a Twitter zrušili účet prezidentovi USA sa cítia slobodní, ked vlastnia digitálny vzorec. Lebo na ten nemá dosah žiadna vláda ani žiadna korporácia. :)

Fascinujúca je psychológia bublín. Ľudia, ktorí nevideli dôvod na nákup BTC pri cene 10 USD dnes vidia dôvod pri 50 000. Pritom pri cene 10 USD som veril, že crypto je anonymita. Dnes keby som chcel kúpiť/predať 1 BTC tak ma preveria ako pri zakladaní účtu v banke. A ešte sa ma spýtajú odkiaľ mám 50 000 na nákup 1 BTC. Pri predaji BTC ešte horšie. Nulová anonymita + podozrivá transakcia + dane ako hrom.

Posledných 10 rokov sa tak zošrubovala kontrola finančných tokov, že som na 100% presvedčený, že vlády nedovolia aby sa miliardy váľali kdesi v digitálnom priestore. Inštitúcie idú do BTC, ale nie kvôli presvedčeniu že porastie. Idú robiť biznis do sektoru v ktorom sú tisícky miliárd USD v rukách ľudí, ktorí zbohatli a sú štedrí. Kým cena BTC bude hore, crypto-biznis bude pre nich lukratívny.

Cítim pach krvi. Tam kdesi v kuloároch sa už určite vedú debaty ako zabiť 2 muchy jednou ranou: zničiť konkurenciu USD/EUR/GBP a zároveň presunúť miliardy do iných káps. Briti nezaváhali a BTC ako investíciu zakázali. Cítim, že BTC bude BIG SHORT a možno to ani nepotrvá dlho.
Pretože ak by s tým globalisti otáľali, môžu pri vyššej kapitalizácii vyvolať otrasy na trhoch. Dúfam, že nájdem nejaké opcie, alebo futures options na Big Short (pri longu nad 10 000 som hľadal, ale nenašiel ). Predbežný set-up v mojej hlave: short BTC po 99 000 USD.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

To su prave rizika, pre ktore do Btc vobec neinvestujem /hackery, moznost podvodu zo strany burzy, extremna volatilita, otazka ako sa v buducnosti voci nemu zachovaju vlády atd/. Este ked Btc zacinal a bol mlady, tak som v nom nejake peniaze mal, dnes by to bola na fiat celkom zaujimava suma, ale som to pouzil na normalnu platbu za sluzby a nelutujem to.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

To je dobre, ked sa nelutuju kroky urobene nielen investicne. Ved o to ide, aby bol clovek spokojny.

Ten clanok je jednostranny, ani stipka pozitivity(autor je salty a ospravedlnovat sa mu nebudem, lebo to sedi) vela demagogie, prekopirujem sem aj z diskusie pod clankom...
1. Pokud bude hodnota národních měn vůči bitcoinu klesat, nebudou tomu vlády jen přihlížet.
Sleduju uz 11 rokov a dalej budu sledovat, ako s vykvymi klesa hodnota fiat voci BTC.
2. Vnitřní hodnota....
Copy z diskusie:
Je otázkou, jestli terminus technikus vnitřní hodnota není prázdnější než penzijní fond ČR. Je otázka, jaká je ona vnitřní hodnota kupříkladu zlata, kdy jeho praktické využití je asi 10% a zbytek je jen zhruba stejná společenská shoda, jako třeba u potištěného papíru (CZK), nebo blockchainové informace (BTC). Přičemž užitnost samostatné technologie Blockchainu je natolik cená, že dává BTC značnou váhu.
3. Bitcoin nemůže nahradit národní měny při běžném placení.
Tvrdit toto v době, kdy se na BTC transakce chystá MasterCard a zároveň se tvářit jako expert je buď záměrná lež, nebo ukázka absolutní absence aktuálních informací.
Dalej LN.
4. Množství bitcoinu je omezené, ale množství kryptoměn je neomezené.
Ide iba o BTC, je to Big Daddy, nikoho nezaujima 99% dalsich altcoinov, iba asi autora.
5. Na provoz Bitcoinu se spotřebuje tolik energie jako jednoho středně velkého západního státu. To není v dnešní době zaměřené na snižování emisí (‚think ESG‘) akceptovatelné.
A teraz si spocitajme, kolko stoji fungovanie bank, bankomatov, atd...takze demagogia zo strany autora, selektivna slepota
Vacsina energie spotrebovanej na tazbu BTC su zo zelenej energie(hydro) ktora by mnohokrat nebola vyuzita(Island)
6. Bitcoin je snazší ukrást či ztratit než peníze v bance či tradiční investice.
copy:
Tohle je lež, lež, lež. Nevím kolik lidí v ČR bylo okradeno o BTC, ale rozhodně jich bude méně, než klientů Kampeličky, nebo Agrobanky. O znehodnocení úspor jedním škrtem pera soudruha ministerského předsedy nemluvě. A nemluvě také o tom, že v bankcáh se peníze znehodnocují při soudobém úročení běžných vkladů prakticky nepřetržitě posledních deset let. O směšném úročení tzv. spořících produktů nemluvě. Chápu, že autora deptá, že tyto pochybné produkty, kde se ztrácejí úspory a které on prodává, mají konečně alternativu.
7. Bitcoin není dobrý uchovatel hodnoty. Jeho hodnota roste i klesá na násobky či zlomky, takže si nemůžete být jistí svými úsporami. Není ani pojistkou před tržními riziky: během kolapsu trhů v březnu 2020 klesal bitcoin nejvíce ze všech.
copy:
Ehm, podívejte se na vývoj ceny BTC za třeba pět let. Tohle tvrzení je prostě úplně neuvěřitelná lež a autor z Vás dělá nesvéprávné hlupáky..... Během kolapsů BTC nikdy neklesl ani na původní hodnotu před předcházejícím růstem. Dlouhodobý vývoj ceny BTC je exponenciála. Takže jaké klesání na zlomky? Lež, lež, lež! A nehorázně hloupá!
8. Bitcoin není trvanlivý. Je závislý na dodávkách energie a celosvětové síti. V případě velkého mezinárodního konfliktu se může stát internet mezi velkými politickými bloky neprostupný.
copy:
První, k čemu se nedostanete při energetické krizy jsou peníze v bance. Ostatně jako při kterékoliv jiné krizi. Ony jsou totiž úplně stejně vyrtuální. Navíc je ale ovládají podobní lidé jako autor této značně ubohé filipiky.


Ale post uzavriem pozitivnymi spravami:
Why Mastercard is bringing crypto onto its network
Mastercard Will Let Merchants Accept Payments in Crypto This Year. The payments giant plans to support digital currency transactions directly on network.



Dalsia dolezita sprava, konecne prve BTC ETF v severnej amerike :beer:
First North American Bitcoin ETF Approved by Canadian Securities Regulator
The Ontario Securities Commission gave its blessing Thursday. The first publicly traded bitcoin exchange-traded fund (ETF) in North America has been given the go-ahead by Canada’s financial regulator.
a na zaver cerstva BIG NEWS:
Starosta Miami chce umoznit mzdy, platby za dane, poplatky, atd v BTC...
WOW! Miami Mayor
@FrancisSuarez
just got Miami into Bitcoin.

- Employees paid in BTC
- Residents pay fees in BTC
- Taxes in BTC
- City Treasury in BTC


Absolutely unreal. The first Bitcoin municipal in the United States
https://mobile.twitter.com/FrancisSuare ... 7971954690

No da sa toto zastavit? Podla mna uz nie, a odporcom BTC zostane moznost pisat salty clakny na kurzy cz
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

Andrew Yang, v prieskumoch prvy v kampani o starostu NY chce z toho mesta spravit hub pre bitcoin a ine kryptomeny
https://twitter.com/AndrewYang/status/1 ... 1186843649

vsetko toto su iba spravy za vcerajsok
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Mal som to uz v poste, ale nakoniec to vymazal, pretoze starostom byt nemusi...ale budem mu drzat palce :palec_hore:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jogo »

Ja sa už teším na čas, keď majitelia nehnuteľnosti ich začnú predávať a za utržené peniaze budú kupovať Bitcoiny. Aspoň nám poklesnú predražené ceny nehnuteľnosti. To isté sa dialo na vrchole tulipánovej bubliny v 16 storočí...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

To určite nie. Ale časť portfólia prečo nemať alokovanych v btc? Z každého rožku trošku. Kdo by mal všetko v jednej akcii? Alebo len v zlate, dlhopisoch, nemovitostiach atď? Gambler.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Pi 12 02, 2021 11:13 am To určite nie. Ale časť portfólia prečo nemať alokovanych v btc? Z každého rožku trošku. Kdo by mal všetko v jednej akcii? Alebo len v zlate, dlhopisoch, nemovitostiach atď? Gambler.
V pohode, ja Bitcoinu držím palce, aby stiahol nadmernú likviditu z trhu spôsobenú QE centrálnych bánk a tým poklesnú ceny nehnuteľnosti, akcii aj dlhopisov. Však som teraz cash a zišla by sa mi nejaká korekcia na nové nákupy. :)
Len na tej hre s Bitcoinom sa nezúčastním z dôvodov popísaných vyššie. Viac ako jednu výplatu nie som ochotný v Bitcoine riskovať a kvôli takej malej sume sa mi neoplatí riešiť nového brokera a ešte aj písať programy, ktoré by mi obchodovali 24h denne 7 dní v týždni cez API, lebo neviem, či by som to zvládol naprogramovať sám. A kúpiť taký program sa mi určite kvôli tak malej investovanej sume neoplatí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Pi 12 02, 2021 11:55 am Vsetci stale operuju s bublinou ale porovnavaju ju iba s takymi bublinami, ktore splasli.
No hej, ale povedz mi, ktorá bublina nespľasla? Asi len tá USA indexová, gold-ová a nehnuteľnosti. :)
Ok, Bitcoin sa podobá na zrýchlený index alebo zlato s väčšími korekciami ako index a zlato. Všetko zlato sveta ma hodnotu tuším 8 bilionov USD, Bitcoin už atakuje 1 Bilion. Zlato tak ako Bitcoin nikto nepotrebuje, da sa nahradiť inými kovmi. Jeho cena je v dôvere ľudí. Ak by teraz všetci držitelia zlata ho chceli naraz predať, neviem, či zoženú kupcov, ktorý budú ochotný investovať 8 bilionov USD do zlata. Tak isto to bude s Bitcoinom.
U indexu je to iné, lebo ak bezdôvodne poklesne 90%, pretože ho všetci budú chcieť predať, tak dividendový výnos bude 20% a to okamžite cenu vráti nahor. 90% pokles ceny zlata alebo Bitcoinu neprinesie podobný dividendový výnos, preto cena kľudne môže ostať dole.
Nehnuteľnosti ak poklesnú 90%, tak budú násobne lacnejšie ako nové nehnuteľnosti a z prenájmu budú tiež generovať 30% percentuálne zisky a to ich cenu vyženie hore.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaja »

jogo napísal: Pi 12 02, 2021 12:02 pmV pohode, ja Bitcoinu držím palce, aby stiahol nadmernú likviditu z trhu spôsobenú QE centrálnych bánk a tým poklesnú ceny nehnuteľnosti, akcii aj dlhopisov.
Jen technická, jak myslíš, že se tohle může stát?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

Poda, nemovitosti, zlato stale rastu, pretoze inflacia sa nezastavi, cest vynimkam(japonsko?). Z mojho laickeho pohladu nemoze pri sucasnom QE prist k poklesom cien, pretoze predsa nepojde take mnozstvo USD do BTC( firmy koli riziku alokuju par percent svojho majetku), aby sa znizil dopyt po nemovitostiach. Skor budu ceny nemovitosti/zlata atd rast pomalsie...

Samozrejme kratkodobe vykyvy v cenach su, ale prislo vobec na nasom trhu k poklesu v case krizy natolko, aby to stalo za to?Priemerne, nepocitam predrazene leziaky, ktore 2 roky nikto nechcel. V danej dobe som uvazoval o predaji jednej nemovitosti a cena sa znizila o nula nula nic...
Chcel som pozemok, ktory mal cenu xxxx, bolo tak 20% nad lokalne pomery v tej dobe. V case krizy cena zostala rovnaka, nedoslo k poklesu. Po skonceni a opatovnom raste sa ten pozemok predal do par mesiacov...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

nepochopil si to prirovananie, ma to napisane hned v prvej zatvorke. bicoin ako hodnota a nie technologia
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

A nie je to v konecnom dosledku jedno? BTC je v sucasnosti akceptovany a zacina byt implementovany do bezneho zivota. Kolko vydrzi, to si nedokazem odhadnut ako ty, ze o sto rokov bude mat hodnotu 0(to sa ti lahko hovori, ked ti tvoju predikciu nebude mat kto "otrieskat" o hlavu). Pod s kozou na trh a povedz, aku bude mat podla teba hodnotu za 5 a aku za 10rokov? To sa snad vsetci v zdravi dozijeme a forum tu stale bude.

Nemyslim to teraz nejako osobne, ale odmietaci BTC mi pripadaju pri tych vsetkych pozit spravach(VISA/MC/ETF/velke firmy/fondy/po novom i statna sprava - Miami, mozno NYC) ako ten orchester na titanicu- vytesuju sa, tancuju a lod sa potapa, ale v opacnom garde, tzn, ze nevidia aka "pohroma"(z ich ponimani- zvyseni hodnoty) sa na nich ruti.
Naposledy upravil/-a Adammd v Pi 12 02, 2021 1:49 pm, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaja »

Adammd napísal: Pi 12 02, 2021 12:55 pmZ mojho laickeho pohladu nemoze pri sucasnom QE prist k poklesom cien, pretoze predsa nepojde take mnozstvo USD do BTC( firmy koli riziku alokuju par percent svojho majetku), aby sa znizil dopyt po nemovitostiach. Skor budu ceny nemovitosti/zlata atd rast pomalsie...
Hlavně i kdyby je lidi hromadně investovali do BTC, tak ty peníze nezmizí. Svět je uzavřený ekosystém. Pokud někdo koupí BTC, znamená to, že někdo jiný BTC prodal, tedy najednou má přebytek cashe, který chce nějak investovat. Růstem BTC nemizí cash, jen se přesouvá k někomu jinému.

Což mne momentálně vede k trochu šílené úvaze, že v dnešní době, kdy chce být každý zainvestovaný, přehnané QE vede k nezastavitelné spirále inflace cen investic. Furt bude mít někdo (ten kdo aktuálně prodal investici) cash, který bude chtít za každou cenu investovat a tím bude zvedat ceny investic. A zastavit to může jen to, že se peníze stáhnou z trhu. A to buď fyzicky - což státy asi jen tak neudělají. Nebo jen technicky - výnosy z investic budou tak malé, že lidi radši budou sedět na penězích - ale to se zrovna z výše uvedených důvodů nestane. Což ale vede k dalšímu katalyzátoru - investice s pevným výnosem (dluhopisy, spořáky a podobně) budou oproti investicím s variabilní cenou natolik nevýhodné, že i konzervativní investoři se vrhnou do akcíí, BTC, nemovitostí a tím dále roztáčejí spirálu.
Doufám, že je na té mojí úvaze něco zásadního špatně.
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa tnk0 »

george1
on pisal o tom ze jeden bitcoin (ako jednotka ktora sa presuva od jedno pouzivatela k druhemu) je jedinecny, nie "technologia/siet/system". Ale ty si argumentoval ze sa da vytvorit hocikolko rovnakych kryptomien a aj lepsich. To je sice pravda, ale on nepoukazoval na technologiu ale na jednotku. Jednotka bitcoinu je "uzamknuta" na adrese privatnym klucom, a tento privatny kluc mozes predavat aj ako medium v podobe CD, ale stale ostava uzamknuty bitcoin jedinecny

ziaden hejt, len mi tento rozpor hned padol do oka. A ak reagujem na prispevok vzdy si ho precitam predom aspon 2x. Neviem ci si s tymi skusenostami z minula myslel mna, lebo si niesom vedomy ze by som tu nieco take robil ale ak hej tak sa mozeme dohodnut ze uz na teba nebudem reagovat
Naposledy upravil/-a tnk0 v Pi 12 02, 2021 1:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa Adammd »

QE otvoril FED pandorinu skrinku, i keby tu nebol BTC, sialenstvo prebieha aj na akciovych trhoch, kde akcie stupaju o vysoke desiatky/stovky percent rocne covid necovid. Ved neustale prebieha diskusia, ze peniaze mnohi maju sideline, lebo predsa uz ta korekcia -50% musi prist, ked posledna bola za marie terezie,nikto si ju poriadne nepamata. A co ak uz ta korekcia bola, sice len 35% a dalsia nas caka za 10 rokov?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Pi 12 02, 2021 12:47 pm Jen technická, jak myslíš, že se tohle může stát?
Keď ľudia budú peniaze investovať do Bitcoinov a zisky nebudú vyberať, tak ich nebudú investovať do nehnuteľnosti(akcii, dlhopisov) a preto ich cena možno poklesne. Známy býva v chatke na záhradke, ma 1000€ auto a vlastní údajne 5 Bitcoinov. Ak by veľa ľudí začalo podobne uvažovať, tak by nekupovali nehnuteľnosti na prenájom, ale peniaze investujú do Bitcoinov a tým by sa rast nehnuteľnosti mal zastaviť.
Ďalej to vidím podobne ako ty
jaja napísal: Pi 12 02, 2021 1:48 pm Hlavně i kdyby je lidi hromadně investovali do BTC, tak ty peníze nezmizí. Svět je uzavřený ekosystém. Pokud někdo koupí BTC, znamená to, že někdo jiný BTC prodal, tedy najednou má přebytek cashe, který chce nějak investovat. Růstem BTC nemizí cash, jen se přesouvá k někomu jinému.

Což mne momentálně vede k trochu šílené úvaze, že v dnešní době, kdy chce být každý zainvestovaný, přehnané QE vede k nezastavitelné spirále inflace cen investic. Furt bude mít někdo (ten kdo aktuálně prodal investici) cash, který bude chtít za každou cenu investovat a tím bude zvedat ceny investic.
Len dúfam, že ľudia s cashom z predaja Bitcoinov ho použijú na nafukovanie(neškodnej?) bubliny na Bitcoine prípadne zlate a nie bubliny na nehnuteľnostiach, akciach a dlhopisoch.
QE peniaze sa k bežným ľuďom nedostanú, tie peniaze majú ľudia ako napr. Musk, tak je lepšie, ak ich dajú do Bitcoinu(a vyženú jeho cenu hore), ako do nehnuteľnosti(a vyženú ich ceny hore).
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 12 02, 2021 2:19 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaja »

jogo napísal: Pi 12 02, 2021 2:05 pm Keď ľudia budú peniaze investovať do Bitcoinov a zisky nebudú vyberať, tak ich nebudú investovať do nehnuteľnosti(akcii, dlhopisov) a preto ich cena možno poklesne.
Furt to je jen pohled toho nakupujícího, ale ten od koho to koupil to těžko znovu dá do BTC (a i kdyby, tak se jen posouváš o jeden krok dál) a něco s těma penězma bude chtít udělat. I kdyby si koupil jachtu, tak ty peníze zůstanou v ekonomice a někde v tom koloběhu bude investor.
Jediný místo, kam můžeš dát prachy tak abys nenafukoval bubliny, je trezor nebo krb.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Pi 12 02, 2021 2:14 pm Furt to je jen pohled toho nakupujícího, ale ten od koho to koupil to těžko znovu dá do BTC (a i kdyby, tak se jen posouváš o jeden krok dál) a něco s těma penězma bude chtít udělat. I kdyby si koupil jachtu, tak ty peníze zůstanou v ekonomice a někde v tom koloběhu bude investor.
Jediný místo, kam můžeš dát prachy tak abys nenafukoval bubliny, je trezor nebo krb.
Tiež neviem pochopiť, že M2 peňažná zásoba sa každých 10 rokov zdvojnásobuje a inflacia nikde. Jedine, že bohatí ľudia držia tu hotovosť v bankách a banky za ňu majú nakúpené štátne dlhopisy. No a štát si vie poradiť so všetkými peniazmi. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 12 02, 2021 2:26 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Bitcoin ฿

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Je lepsie, ked ludia minaju peniaze na nakup BTC, nez keby zacali vyrabat samopaly, tanky a atomovky. BTC je neskodny a nepotrebny ako tehly zlata ukryte v trezoroch bank. Dokonca aj bez obrazu Leonarda by sme prezili. Vytvoril niektore z najkrajsich diel jeho doby ... doby pred 500 rokmi. Teraz bezny telefon urobi krajsiu fotku ako by Leonardo nakraslil danu sceneriu. Ked zmizne z Louvre Mona Lisa, nezomrie kvoli tomu 10K ludi hladom.

FED(/vlada USA) otvorili pandorinu skrinku vela krat, nie len QE. Zrusenie prevodidelnosti USD na zlato bola minimalne taka ista zmena ako QE alebo ine velke vypustania penazi do obehu.

Predstavme si, ze by sa platilo iba zlatom. Pred 30 rokmi bolo na svete o 50% menej ludi a zlata bolo takmer rovnako. Tiez vyrobkov (rozumej uzitocnych veci ktore sa daju kupit za peniaze) je na svete daleko viac, nez bolo pred 30 rokmi. Ceny by isli dole a clovek by bohatol len tym, ze by doma drzal truhlu zlata a nic nerobil. To nie je zdrave.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"