alternativne^2 investicie

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa filip glasa »

zaujímavé, to som nevedel. Ale skôr som myslel pri cenách ako v roku 2008/2009. To by ti asi nepredali vôbec.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa peter977 »

To neviem, len minulý rok, keď boli tak dolu ceny som začal nad tým uvažovať. Vraj garantujú aj spätný odkup, len nikde nie je napísané za akú cenu.

Za minulý rok by si na tom spravil, (ak by si si to dobre načasoval) cez 18 %. Žiadne terno ale menšie riziko ako pri tradingu :)
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Spread pri nakupe a spatnom odpredaji pri tom zlomkovom zlate bude istotne okolo 8-10% ked pri investicnych minciach a tehlickach mas 3-5%.

Fond ktory kupuje dlhopisy - predsa tiez poskytuje pozicky. Dlhopis je predsa pozicka pre stat alebo velku firmu. Ak to spravne chapem.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa peter977 »

jaroslav80 napísal:Spread pri nakupe a spatnom odpredaji pri tom zlomkovom zlate bude istotne okolo 8-10% ked pri investicnych minciach a tehlickach mas 3-5%.

Fond ktory kupuje dlhopisy - predsa tiez poskytuje pozicky. Dlhopis je predsa pozicka pre stat alebo velku firmu. Ak to spravne chapem.
Tých 18% by bol čistý zisk
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fond ktory kupuje dlhopisy - predsa tiez poskytuje pozicky
skôr ten dlh kupuje vo forme cenného papieru. Preto sa ti tam hýbe práve tá cena papieru a nejde len o úroky.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mozes si vybrat fond ktory funguje desatrocia a ak nakupene dlhopisy predava az tesne pred splatnostou tak na kazdom ziska takmer tolko aky bol urok toho dlhu.

Zda sa mi to bezpecnejsie, fond kde je 500 rozlicnych dlhopisov rozlicnym fabrikam a statom nez internetovy portal ktory poskytuje pozicky 80 klientom na splatenie dlhov za kreditky. A vynos ponuka podobny ako ten fond.

Nie ze by som sa nejako zastaval podielovych fondov, nie som ucastnikom uz ani v jednom z nich.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

peter977 napísal:
Tých 18% by bol čistý zisk
Pekne. Ja som tiez o spekulacii s fyzickym zlatom uvazoval a tiez o drzani valut. Pripadne drzani ich v dlhopisovom fonde v cudzej mene a potom si ich nechat vyplatit zase vo valutach.
Taku prilezitost ako si ty nasiel, som nenasiel. Je vidiet ze si daleko zbehlejsi v hladani prilezitosti.

V porovnani so spekulovanim so zlatom cez ETF alebo CFD to ma aku vyhodu? Ze nebudes platit overnight poplatky/rolovania? Ci ma to nejaky iny zmysel? Lebo ten nakupny a odkupny spread fyzickej zliatej tehlicky je aj tak istotne o dost vyssi nez pri CFD alebo ETF.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mozes si vybrat fond ktory funguje desatrocia a ak nakupene dlhopisy predava az tesne pred splatnostou tak na kazdom ziska takmer tolko aky bol urok toho dlhu.
No to je na dlho a na inú tému. Každopádne tu som tie pôžičky spomínal preto, lebo je to téma o alternatívnych investíciách. A dlhopisový fond je konvenčná investícia.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

filip glasa napísal: No to je na dlho a na inú tému. Každopádne tu som tie pôžičky spomínal preto, lebo je to téma o alternatívnych investíciách. A dlhopisový fond je konvenčná investícia.
Ak by po odpocitani poplatkov ponukali 8-10% p.a., nepovedal by som ani pol slova. No ked ponukaju 5,4%, co je porovnatelne pripadne nizsie nez "konvencna investicie" z podobneho ranku, tak to sa mi nezda velmi vyhodne. To uz radsej rozlozit do 10 co najrozlicnejsich dlhopisovych podielovych fondov, ked ti ide hlavne o tu diverzifikaciu.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa peter977 »

Jaroslav ja som skôr nad tým uvažoval z dôvodu mať aspoň časť majetku vo fyzickom zlate a odliatky majú nižšiu maržu ako oficiálne puncované zlato.
A keď sa to nerozhodneš predať a si ochotný do toho niečo investovať, môžeš si to dať zliať zlatníkom na šperky podľa vlastných predstáv, alebo si môžeš spraviť zlaté zuby :D
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mam alternativnu investiciu. Agatove drevo. Aj pri mizernom uskladneni aj o 20-30 rokov strati maximalne 10-20% z vyhrevnosti. Ak je na vysokej hromade a aspon trochu zakryte, po 20 rokoch strati menej nez 10% vyhrevnosti. Mam to osobne odskusane.
A predajny spread 0%, kedze ho spotrebujem sam osobne. No vacsine z vas to vobec nepomoze, lebo drevom nekurite vobec alebo 3 krat za rok v krbe. Navyse polozku za teplo a teplu vodu na 30 rokov zarobite tradingom za 2 dni.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

peter977 napísal:Jaroslav ja som skôr nad tým uvažoval z dôvodu mať aspoň časť majetku vo fyzickom zlate a odliatky majú nižšiu maržu ako oficiálne puncované zlato.
A keď sa to nerozhodneš predať a si ochotný do toho niečo investovať, môžeš si to dať zliať zlatníkom na šperky podľa vlastných predstáv, alebo si môžeš spraviť zlaté zuby :D
Ved ja ocenujem tvoj napad.
A skoda ze sa nepredavaju aj odliatky medi. Do kocky s hranou 2m by som naskladal 70 ton. Teraz 5 EUR za kg ... cize 350-tis EUR. A by sa z toho dali robit aj kable alebo trubky na kurenie, nielen zuby alebo sperky :lol:
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Po 07 01, 2013 5:45 pm, upravené celkom 2 krát.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Biosko »

No ale tie zuby su vyhoda, okrem toho ze by som bol PIMP by si mal zlato stale poruke :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ked ponukaju 5,4%
neponukaju - to je priemerny urok dosiahnuty v aukciach. Na inych portaloch ale dokonca aj na tej Zope moze byt vyssi. Zavisi od ratingu dlznika. Ale zase je to na dlho a mimo tuto temu podrobne vysvetlovat. Pre priklad este polsky https://kokos.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

System, ze maz vela tried aktiv a rebalancujes medzi nimi znamena, ze tam kde je vysoky zisk, to vyberies a doinvestujes tam kde ceny klesli. Resp. sa stale snazis mat rovnaky pomer (dajme tomu desatinu) v kazdej triede aktiv. Ked je jedna nadhodnotena (vyrastla) tak prelieva zisky do tych co klesaju (su podhodnotene).
Cize az tak nezalezi na tom, ake mas vynosy teraz v tomto momente, ale na korelacii a nejakch predpokladanych dlhodobych vynosoch tych tried.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Len ci to nahodou nefunguje tak ze sa striedaju "risk-on" a "risk-off" obdobia ... a v "risk-on" ti prudko rastie vsetkych tvojich 10 tried aktiv a v "risk-off" ti stagnuje vsetkych tvojich 10 tried, pripadne klesaju a nachvilu "cash is the king".
Takze ziadna masinka na 3 nasobny vynos nez mas na terminaku s podobne nizkym rizikom ako mas na terminaku (a rovnakou bezpracnostou) mozno neexistuje.

Neodsudzujem tie poziciavacie portaly, ved som cakal na recenziu o zltom melone. Len si myslim ze vynos tam je zasluzeny riziku.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Existuju manici ktori maju CNC sustruh a z trochy medi, mosadze a dreva robia modely motorcekov pohananych plamenom sviecky. Prepracovanejsie typy takychto motorcekov (daju sa strojovo vyrabat) predavaju za 300-500 USD. Pritom ak uz si niekto posklada linku na vyrobu tych strojcekov, moze ich vyrabat aj 40 typov a chrlit mozno aj 50ks denne. Povedzme 3 ludia, aby sustruhy boli vyuzite.
Cena vstupneho materialu a energii bude okolo 20 USD/1 strojcek, odhadujem. Unosna predajna cena by sa iste dala stiahnut 2-3 nasobne nez za kolko sa to predava na eBay alebo ich portali.

http://www.youtube.com/watch?v=uuWubyArM8U" onclick="window.open(this.href);return false;
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Biosko »

A naco je ten motorcek dobry?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Len hracka. Ako ked modelari lepia nejakeho Jagdpanthera z druhej svetovej.
Alebo tazitko na papiere na stole nejakeho zbohatlika.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Chris »

predpokladam len ako suvenir alebo na hranie, ci to ide vyrobit aj vo vacsom meradle, aby sa dal ten motor nejako pouzit ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Voci beznym spalovacim benzinovym/dieselovym/LPG motorom alebo voci beznym elektrickym motorom pri sucasnych cenach energii je nekonkurencieschopny.

Ak by si nan sustredil velke parabolicke zrkadlo a stroj prepojil s alternatorom, mohol by vyrabat elektrinu len zo slnka a odovzdavat do distribucnej sustavy ako veterne elektrarne. No v porovnani s uholnou alebo nuklearnou elektrarnou, kde elektrinu vyraba parna turbina, pri sucasnych cenach paliv je vyroba a udrziavanie takeho zariadenia neekonomicke. Asi este neekonomickejsie nez veterne elektrarne.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Biosko »

Aha tak ja som zacinajuci RC modelar. Ale vidim to skor na zabavu ako na investiciu, kedze najradsej mam lietanie, rc gliders, heli, fpv flying.
No a to je vzdy uspech ked domov prinesies lietadlo cele :) nie ze by este malo vydrzat roky :D.
Raz by som chcel vsak podkladat nieco take http://www.youtube.com/watch?v=STdAr1JNXIU" onclick="window.open(this.href);return false; alebo http://www.youtube.com/watch?v=j1ppd1ZgElA" onclick="window.open(this.href);return false; popripade. V kazdom pripade RCckam sa tu asi nevenuje nikto co? :D tak vas tym nebudem zbytocne zatazovat.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Fuha, krasne helikoptery. A mas asi pravdu, ze ak ta to bavi, skor do toho budes davat peniaze ziskane z tradingu, nez na tom zarabat.
Moj otec sa RC lietadlam chvilu venoval. Helikopteram nie. No ma len 2 lietajuce modely a najzlozitejsie co tam prerabal bola vymena jednosmerneho motora za striedavy. Ovladany fazovo posunutymi pulzami. Ja kym som byval u rodicov a chcel som ist s nim a psami von, tak som mal tiez take male lacne nerozbitne 2 motorcekove lietadlo, no to bolo ovladatelne len v uplnom bezvetri a aj to jeden motorcek tahal trochu viac nez druhy. To sa neda povazovat za modelarcinu.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak v dnesnej dobe motor,serva a elektroniku nakupis, ostatne casti bud nakupis alebo vyrobis, len ked si spominal vyrabanie toho motorceka na cnc tak ma to napadlo cnc sa dost hodi aj na vyrobu pre rc modeling a tam potrebujes casto nieco menit.
Dalsia vec je to ze ide o relativne luxusne veci, takze ak sa do toho niekto vyzna uzivil by sa. Poznam ludi ktori vyrabaju taketo krasne modely http://www.fly-fan.sk/?page_id=62" onclick="window.open(this.href);return false; maju to ako hobby aj ako pracu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Suhlasim - ak to budes mat ako hoby 10 rokov a intenzivne sa tomu venovat, tak veci ktore v poslednych rokoch vyrobis budu asi dobre predajne.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa peter977 »

Takže zlato nám klesá a je čas znovu oprášiť moju teoretickú investíciu cez zlomkové zlato.

Tak som dnes pozrel na stránku jednej z najväčších záložní na SR

Keď to prepočítam na trójsku uncu, tak nákup zlata v rýdzosti 585/1000 je pri cene 762,02 € za uncu a výkup za 1122,82 €

Aktuálna cena na trhu je 1185 € za uncu.
Prílohy
breva.jpg
breva.jpg (54.65 KiB) 11335 zobrazenia
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa peter977 »

Aktualizácia cien
Prílohy
breva.jpg
breva.jpg (52.98 KiB) 11274 zobrazenia
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak by náhodou niekoho napadlo myslieť si, že ceny starožitností neklesajú:
Podhorská ukazuje na staručký stôl z orechového dreva v štýle biedermeier z roku 1820. Práve na ňom vidieť, ako môže cena v čase klesať. „Dnes stojí tisíc eur, v 90. rokoch šiel za päťnásobok.“ Pokles cien vníma aj Marián Kasáš z Nových Zámkov, ktorý ponúka starožitnosti cez internet. „Skriňu za dvetisíc eur je dnes problém predať za päťsto.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6718899/vecicky-co- ... eziju.html" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa slimak »

[/quote]

Jonatanus, ty vies ale cloveka potesit. :)
Preto vzdy vravim: Najlepsia investicia su dobre vychovane deti. Domovy dochodcov sa pomaly stanu luxusom(hlavne teraz, ked zacinaju prudko zvysovat ceny za svoje sluzby), ktory si nie kazdy dochodca bude moct dovolit.[/quote]

Investicia do deti. Je to relativne lacne,treba tomu venovat cas(treba to brat ako konicek),ale vynosy nemusia byt zle a dlhodobo. Ake su rizika investicie?
Podla mna lespie ako znamka v albume.

Zena ma vystrasila,ze jej to meska a ja hnup som sa chytal za hlavu ze som kupil 4 miestne auto, kde by som asi tazko dal tri sedacky. Dalsie dieta mi nevadi.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa Biosko »

Podla mna investicia do dietata v strednej vrstve si vyzaduje 50 000 az 100 000 eur pokial sa neosamostatni.
To nie je az tak vela relativne.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: alternativne^2 investicie

Príspevok od používateľa slimak »

S tou spodnou hranicou ja tak pocitam, ze by to tak asi mohlo byt. Ty si to aj spravnejsie ohodnotil, ze nieje to az tak relativne vela.
Na druhej strane to stat aj podporuje.Ci priamo financne z tej spodnej hranice da asi 1/4, ci lacni ucitelia(tu zas neviem ci je to spravne). :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"