Zlato, striebro v Rakúsku

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Viete nemecky?
Hľadáme nemčinára, ktorý by preskúmal možnosti zakúpenia strieborných a zlatých mincí v rakúskej mincovni a v rakúskych bankách.
Treba zistiť možnosti, spísať odpovede bánk, v jednej reálne nakúpiť a popísať skúsenosti.
(nákup drahých kovov môže byť za vaše, prípadne aj za naše peniaze)
Odmeníme vás za to v striebre :-)
Prílohy
220px-2006_AESilver_Proof_Obv.png
220px-2006_AESilver_Proof_Obv.png (37.18 KiB) 15145 zobrazenia
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

V rakouskych bankach ci mincovne je zlato/stribro levnejsi nez v rakouskych a nemeckych e-shopech...? Nerek bych...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Malo by byt najlacnejsie s prirazkou max 4%.
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

No,

mincovna Munze Osterreich prodava stribrneho 1 oz Philharmoniker aktualne za 31,80 EUR. Nemecke e-shopy ho prodavaji za 27,50 EUR...

Zlaty pPilharmoniker 1 oz je ale levnejsi, to ano - Munze Ost. za 1.308 EUR, e-shop 1.318 EUR.
vratko
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
Been thanked: 2 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa vratko »

Zlaty Philharmoniker je v rakusku najlacnejsi - nakup priamo u vyrobcu, pretoze investicne zlato je oslobodene od platenia DPH.
Investicne striebro od platenia DPH oslobodene nieje. V Rakusku 20% "navrch".

V Nemecku ako krajine, ktora mala strieborny standard od 12. ci 13. storocia a na zlaty standard presla ako posledna na svete v roku 1871/72, je na strieborne mince DPH 7% . Za ostatne investicne striebro sa v Nemecku plati DPH 19%.
(minca - taky kovovy kruzok, stvorec cokolvek, ktory splna podmienku, ze niekde na svete je legalnym platidlom a teda ma nominal, ktory garantuje niektora centralna banka)

Takze strieborne mince napr. Silver Eagle, Silver Wiener Philharmoniker, Silver Mapple Leaf, atd.. su v Nemecku najlacnejsie.
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa mircof »

Moja reálnu skúsenosť s nákupom investičného striebra.
Keď striebro, tak jedine cez nemecké eshopy - iba 7% DPH oproti 20% DPH v Rakúsku.
Ja som pred dvomi rokmi kupoval austrálske Koaly a Kookabury /každý rok sa razí iný motív v limitovanom množstve, sú balené v plastových kapsuliach, práve preto sú zaujímavé nielen ako investičné, ale aj zberateľské mince/. Kupoval som tu:
https://www.geiger-edelmetalle.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tento eshop som si vyfiltroval z tohto webu: http://www.silber-investor.de/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Kritéria výberu - cena, minimálna výška objednávky, či vôbec zasielajú na SK /nie všetky nemecké eshopy zasielajú/ a samozrejme náklady na dopravu. No a pretože som na webe nenašiel žiadne negatívne názory na eshop, tak som potvrdil objednávku. Takmer okamžite mi prišla do mailu predfaktúra, zaplatil som cez internetbanking /popl. za prevod 0/ a už som len čakal, či objednávka bude vyskladnená, prevzatá kuriérom a samozrejme doručená. Všetko bez najmenších problémov, cez web som sledoval, kde sa môj balíček nachádza, zhruba na 10 pracovný deň po objednaní a zaplatení som to mal doručené na moju domácu adresu.
Mimochodom - po nemecky neviem :mrgreen:
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

JJ, presne tak. Stribro i zlato z Nemecka zcela bez problemu.

Investicne nejzajimavejsi jsou jednouncove mince s motivy menicimi se kazdy rok a razene s omezenym nakladem (napr. Kookaburra, Koala, Lunar II mince, Kangaroo, Kiwi,...). Spravne to rika mircof ;)

Nove rocniky lze kupovat za rozumne ceny, blizko cenam klasickych investicnich minci jako Philharmoniker, Maple Leaf, Silver Eagle apd...ovsem postupem casu se budou zhodnocovat mnohem lepe (diky pridane sberatelske hodnote).
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa mircof »

Ešte jedna poznámka - od 1.1.2014 sa v Nemecku zvyšuje DPH na inv.striebre zo 7% na 19%. Takže kto chce kúpiť lacnejšie, tak šup šup...
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

Jj, + stribro brzy vyrazi nahoru... :)
marian
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 14 07, 2011 11:35 pm

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa marian »

viete mi povedat (kludne aj SS) kolko stalo to postovne? pripadne ci zaviselo od poctu minci/vysky objednavky?
(na stranke vidim, ze 29€, len ci to tak aj u Vas bolo)
tiez som si vsimol ze ak by som tam spatne chcel predat mince, tak jedine za min 300€...
kto zaváha, nežere...
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

16-20 Eur, jak u ktereho obchodnika.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čau Tango! Ako sa darí?

Čo keby si updatoval tvoje vlákienko:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=3484" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

Cau Juggi,

diky za optani, ujde to :)

Omlouvam se , mam toho nejak moc (vlastni trading, asset manag., gold/silver managing, web, sport,...) .

Takze spousta obchodu, kratkodobejsich ale hlavne stredne a dlouhodobejsich pozicne portfoliovych. K tomu prubezne aktivni obchodovani fyzickych kovu...

Zkusim se polepsit, aspon maly update dam...
hruuzo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 01 02, 2012 12:08 pm

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa hruuzo »

Zdravim
sledujem tu diskusiu o investovani cez zlate eventualne strieborne mince .. Mozem sa spytat jednu zakaldnu otazku - aka je likvidita takjeto investicie ? Ako kde sa potom daju tie mince predavat ? Nie je treba nejako dokladovat ich povod ?
Dakujem
Hruuzo
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bud to ich predas spat predajcovi z diskondtom oproti trhovej cene. Alebo to predas sukromne cez burzuminci aukcne servre a podobne.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa rmaly »

nasiel som, ze sa predava takzvany 'multicard'
http://www.coininvestdirect.com/en/gold ... -gold-bar/" onclick="window.open(this.href);return false;

napriklad 5x 1g - cena vyzera byt prakticky taka, ako za 5g odliatok. Neviete, ci take predavaju aj v Rakusku? Toto su tusim nejake "svajciarske odliatky" a nasiel som len predaj na nete...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa incognito »

hruuzo napísal:Zdravim
sledujem tu diskusiu o investovani cez zlate eventualne strieborne mince .. Mozem sa spytat jednu zakaldnu otazku - aka je likvidita takjeto investicie ? Ako kde sa potom daju tie mince predavat ? Nie je treba nejako dokladovat ich povod ?
Dakujem
Hruuzo
Likvidita zalezi jednak od mince a jednak od toho kto ju predava... ak je to minca prava (nemas nejaku falosnu) tak sa da predat od jedneho tyzdna do 3 mesiacov (so ziskom). Samozrejme plati, ze cim rychlejsie, tym horsie pre toho kto predava... je dobre mat to riesit s niekym, kto tomu rozumie, samozrejme aj ten si nieco vypyta (dobre je dohodnut sa na podiele zo zisku).
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato, striebro v Rakúsku

Príspevok od používateľa Tango »

Kazdopadne je nutne mit v tomto aspon zakladni prehled = co kupovat, kde, do jake ceny, po cem je a bude poptavka atd....
Pouhym nakupem tuby ci tub rakouskych filharmoniku ci americkych eaglu apd. nic moc nevyresis, to uz je lepsi koupit ETF na stribro...
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"