Startup - ako investovať a participovať na projekte

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity

Startup - ako investovať a participovať na projekte

Poslaťod asangala » Sob 09 03, 2016 12:17 pm

Zdravím,
Objavil som novú webovú službu, o ktorej si myslím že má budúcnosť a chcel by som do nej investovať peniaze výmenou za podiel na majetku a rozhodovaní. Je to drobná sro. Ako sa to dá urobiť? Ako prvé ma napadlo stať sa spoločníkom, ale netuším ako to funguje v praxi. Prípadne sa to dá vyriešiť nejakou zmluvou medzi mnou a vlastníkom projektu a pritom nebyť spoločníkom sro?
asangala

Re: Startup - ako investovať a participovať na projekte

Poslaťod JUGGLER » Ned 09 04, 2016 12:39 am

asangala píše:Zdravím,
Objavil som novú webovú službu, o ktorej si myslím že má budúcnosť a chcel by som do nej investovať peniaze výmenou za podiel na majetku a rozhodovaní. Je to drobná sro. Ako sa to dá urobiť? Ako prvé ma napadlo stať sa spoločníkom, ale netuším ako to funguje v praxi. Prípadne sa to dá vyriešiť nejakou zmluvou medzi mnou a vlastníkom projektu a pritom nebyť spoločníkom sro?

Keď chceš mať podiel na majetku a rozhodovaní, musíš sa stať spoločníkom. Čiže kúpiš podiel a riadne sa to zaeviduje v obchodnom registri. Staneš sa verejne známym spoločníkom, so všetkými právami a zodpovednosťou.

Ak chceš mať iba podiel na zisku/strate, tak sa môžeš stať tichým spoločníkom. Tam nemusíš robiť nič, je to len zmluva medzi tebou a firmou, nemáš žiadnu zodpovednosť, ale ani žiadne rozhodovacie právomoci. Proste máš len podiel na hospodárskom výsledku firmy. Pogúgli si to..tam stačí spraviť zmluvu a vložiť svoj podiel do firmy.
In the stock market, timing is everything...
“Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.” Templeton
"be fearful when others are greedy, and be greedy when others are fearful," Buffett
JUGGLER

Poslaťod Myk » Ned 09 04, 2016 10:00 pm

Být společníkem firmy je otázka důvěry - společník musí důvěřovat jednateli, že ho neodrbe. Platí, že společník, který se nezajímá o dění ve firmě je kandidát na to, aby ho ostatní společníci nebo jednatelé okradli. Je mnoho způsobů, jak odrbat společníka, počínaje navyšováním nákladů (platy jednatelů, cesťáky, večeře, atd.) a konče vyvedením majetku nebo know how z firmy a založení nové společnosti. Smlouvou to nelze dopředu ošetřit, je to prostě o důvěře v partnery a důsledné kontrole.
Myk

Poslaťod asangala » Ned 09 04, 2016 10:11 pm

Myk píše:Být společníkem firmy je otázka důvěry...

To som tak trocha tušil. A toho človeka osobne vôbec nepoznám.
asangala

Späť na Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť