umelecké predmety ako investícia

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

v obrazoch potrebujes diverzifikaciu lebo kupujes macku vo vreci.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:v obrazoch potrebujes diverzifikaciu lebo kupujes macku vo vreci.
ked je to original, znamy obraz od znameho autora, co je natom macka vo vreci? sa ten obraz vypari zo dna na den ako enron?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

to či je to original, znamy obraz od znameho autora, si nemôžeš byť istý ani tak dobre, ako či je nejaká akcia Enron.

V ČR a SR sa predalo odhadom až 30% falzifikátov a to aj v galériách, na uakciách a s posudkom znalca.

Ďalšia vec je to, že aj keď je to originál, tak naozaj nevieš ani len približne povedať ako laik, akú to má hodnotu. Musíš zhltnúť to, čo ti povie "odborník".
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:to či je to original, znamy obraz od znameho autora, si nemôžeš byť istý ani tak dobre, ako či je nejaká akcia Enron.
rozdiel je v tom ze k tomu obrazu mas vsetko co potrebujes - ten samotny obraz. pri akciach NEMAS ANI PRD, casto nevies ani ci ta firma vobec existuje a ak existuje uctovnictvo tej firmy moze byt uplne hocico.. a to nemyslim len enron, x % akcii ma problemy s uctovnictvom a ojebavanim. NEMOZES MAT kompletne informacie (legalne) aby si vedel vyhodnotit ci to uctovnictvo je realne alebo neni. pri obraze mas obraz. a mozes si zaplatit 10000 posudkov a neviem co vsetko, MAS kompletne informacie (legalne).
Ďalšia vec je to, že aj keď je to originál, tak naozaj nevieš ani len približne povedať ako laik, akú to má hodnotu. Musíš zhltnúť to, čo ti povie "odborník".
to je take iste riziko ako kupit akcie v bubline.. ak kupis diverizifikovane portfolio v roku 2000, tak ti ta diverzifikacia prd pomoze.

riesim sancu -100%. tu pri akciach z principu nemozes eliminovat - koli 2 dovodom: krach a fraud. pri obrazoch mas jediny faktor - falzifikat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

falošný nemusí byť len posudok o pravosti, ale aj posudok o cene obrazu. Znalci sú minimálne rovnako skorumpovateľní ako auditori v prípade akcií firiem.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:falošný nemusí byť len posudok o pravosti, ale aj posudok o cene obrazu. Znalci sú minimálne rovnako skorumpovateľní ako auditori v prípade akcií firiem.
sak ale ja sa nebavim o investovani do umenia typu "dobry den ujo, poradte mi co mam kupit.. ano tento obraz hovorite ze bude mat hodnotu miliardu pozajtra? dobre tak mi ho zabalte a este hentu krajinku, ta sa mi paci.."

ale za sa na to umenie stanes EXPERT. ak sa stanes EXPERT na akcie - pasivne investovanie ti prd pomoze. ak sa stanes EXPERT na umenie, vino, znamky, syry, solarne kolektory, atd.. mas daleko lepsie moznosti.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal: riesim sancu -100%. tu pri akciach z principu nemozes eliminovat - koli 2 dovodom: krach a fraud. pri obrazoch mas jediny faktor - falzifikat.
mas faktor kradez .. ak mas obraz za melon zaveseny v panelaku a niekto sa dozvie, ze ho mas na stene v panelaku, tak ho tam coskoro nebudes mat ...
jonatanus napísal:pasivne premna znamena to ze, ze nebudem muset sedet o 15:30 kazdy den na burze... ak ma to bude bavit, mozem tomu venovat 100 hodin denne, mozem si citat katalogy umenia na pinakolade :D , kdezto tazko mozes daytradovat na pinakolade..
pasivne premna = bez stresu, bez toho aby som nieco "musel"....
to je stockpicking jak svina, mozes si citat vyrocne spravy firiem, auditorske spravy, hrabat sa im v uctovnictve ... co chces ... na NYSE mas 9000 firiem, nemas tolko hodin aby si to cele precital :) ... sak ta nikto nenuti aby si kupoval firmy jak enron, co maju SPEcka a derivatov 80% balance sheetu ... mozes si citat o firmach co vyrabaju toaletny papier ... a ked to je firma, co je kotovana v europe, tak sa na tu firmu mozes ist aj kuknut, ci na tom sklade ma naozaj toaletny papier ...
nesuhlasim, v akciach mas konkurenciu $triliony, najvacsi fond vo vinach mas $150 milionov.. => vo vinach je slabsia konkurencia

ak vies spravit pasivnym investovanim do akcii 20% p.a. tak si najbohatsi clovek na svete lebo si mozes zalozit fond a spravovat triliony (pokial nenakupujes pinkshity)....

o to prave ide, pri stockpickingu budes tazko kupovat google ... tam mas edge ~0 ... alebo ak nieco urobis voci indexu pri nakupe large capov, tak to bude +0,5% ... budes kupovat microcapy, pink sheety, local listing company a podobne veci (~ to co nakupuje gladis a on nema nakupeny amazon) ...

co myslis, ze budes kupovat v umeni ... tiez to nebude warhol a da vinci, ale nejaky minimalne znamy autori aby ti to spravilo tych 20% ...

ja nehovorim, ze citat vyocne spravy microcapov a hrabat sa im v uctovnictve je lepsie nez citat katalogy umenia :) ... ja hovorim, ze to je nastejno, ide o to co ta bavi ... bavilo by ta citat katalogy umenia ? :) ... ak hej, tak mas svoj investing ... mne by z toho hrablo, ja budem radsej citat radsej daco ine :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:mas faktor kradez ..
jasne ze by som to mal v banke (na stenu si vylepim radsej naky pekny tank jak te carbanice)
mozes si citat o firmach co vyrabaju toaletny papier ... a ked to je firma, co je kotovana v europe, tak sa na tu firmu mozes ist aj kuknut, ci na tom sklade ma naozaj toaletny papier ...
potom co som videl firmu co predava sunar, kde ceo vlastnil vyse 50% podiel vo firme :!: a vyskocili im tam uctovne cachry uz len tak niecomu neuverim...
budes kupovat microcapy, pink sheety, local listing company a podobne veci
to som si tiez myslel az som si spravil statistiku microcapov a vyslo to uplne priserne.. malych firiem co spravi "+1000%" je naproste minimum.. a skrachuje "kazda druha"...
(~ to co nakupuje gladis a on nema nakupeny amazon) ...
a este aj cestuje po tych firmach a vysledok = prd. tudy cesta nevede
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

nieco nove do diskusie :

http://kultura.sme.sk/c/5323812/dejiny- ... iazmi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

David Thompson sa vo svoje knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Kniha Zlín pod názvom Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů, zaoberá stovkami diel a ich osudom v dražbách, kde sa mnohým darilo menej, než sa všeobecne verí.
kto chce objednať túto knihu? Práve som jednu pre seba objednal a zaradím ju aj na policu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:kto chce objednať túto knihu? Práve som jednu pre seba objednal a zaradím ju aj na policu.
ja ja ja ja.. kolko to ma stran? dufam ze ne 1000
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.polica.sk/jak-prodat-vycpane ... -8850.html" onclick="window.open(this.href);return false;

380 strán
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

gut
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

asi potrebuje nieco popredat:
http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-do ... iardy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://kultura.sme.sk/c/5368791/zlate-c ... menie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
na Trafalgarskom námestí zadarmo vidieť najzaujímavejšie kúsky z depozitára galérie, o ktorých by mnohí najradšej nehovorili.

Odhady sa rôznia, ale aj tak sa počet falošných umeleckých diel v podobných galériách odhaduje až na dvadsať percent. Čo jedna generácia galeristov nakúpi v dobrej viere, že ide o originál, nasledujúca detailne skúma a často nájde podvrhy či omyly.

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/5368791/zlate-c ... z0naxN5bqm" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů - už to máš prečítané? Ja som to čítal až teraz. Velice dobrá knižka: dosť lahko sa to čítalo, autor mal triezvy/realistický pohlad a bolo tam kopec zaujímavých historiek.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

ďalšia knižka o zberateľstve a investovaní do umenia od českého zberateľa Michaela Třeštíka:
Umění sbírat umění

Objednal som ju, ale ešte neprečítal
zyx66
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 25 11, 2011 2:29 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa zyx66 »

Caute,

kto sa tu venuje investovaniu do obrazov a podebatuje o tom pri kavicke? Kavu platim ja :)))
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

konzultácia za kávu - jaký dobrý biznis :D

ja neviem či sa tomu niekto profi venuje. Skôr sme sa o to len zaujímali - ako ty.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

POsledná aukcia Sogy aj s obrázkami a cenami:
http://relax.etrend.sk/umenie/umenie-je ... ity-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Pette »

k Soge.... nepopieram cenu Benku a spol.

ine ma zaraza - su schopni tam dat do aukcie napriklad vyfrezovany kus hliniku alebo ocelovy kruh, na stojanku s vyvolavacou cenou 2000 eur ako "umenie". No neviem, v sklade polotovarov do strojarenskej vyroby su tychto veci tony...

Takze, skoro na hocijaku hlupost sa najde kupca.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

A kolko by si dal za toto?
Obrázok
zyx66
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 25 11, 2011 2:29 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa zyx66 »

Vyvolavaciu cenu urcuje majitel obrazu alebo samotna Soga?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:A kolko by si dal za toto?

Hm. Je to krajšie ako zub Johna lennona, ktorý sa predal za 23 000 €.

http://www.topky.sk/cl/100314/1290667/R ... 00-libier-" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže asi 100 000 €, Filip? :lol:
Prílohy
ZUB LENNONA.jpg
ZUB LENNONA.jpg (11.35 KiB) 16009 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Casey »

zyx66 napísal:Vyvolavaciu cenu urcuje majitel obrazu alebo samotna Soga?
Vyvolavaciu cenu urcuje organizator aukcie so suhlasom majitela daneho predmetu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

pridaj, pridaj :D
Jeff Koons’ iconic Pink Panther sculpture has fetched $16.8 million at Sotheby’s
http://www.bornrich.com/entry/jeff-koon ... 8-million/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Pette »

Okej Filip, to sa aspon snazi byt niecim, co sa nevyraba priemyslene na miliony kusov rocne:)

Ale samozrejme, je to len zhyralost civilizacie a ukazka, ako nam je dobre, ze nejaku sochu "ocenujeme" na 17 milionov dolarov.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

miliony kusov sice nie, ale majstri súčasného umenia ako Koons a Hirsh nemajú problém vyrábať kópie v jednotkách až stovkách kusov. Ostatne ani Warhol s tým nemal nikdy problém.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Pette »

a preto sa zhodneme, ze to pozlatko, ktorym vela ludi tituluje umenie ako dokonalu investiciu je nieco, co netreba brat doslovne. a vzdy premyslat, zhodnotit zdravym rozumom.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.cxoadvisory.com/23414/aesthe ... urn-on-art" onclick="window.open(this.href);return false;
In summary, evidence indicates that, after correcting for selection bias due to concentration of appreciation in frequently traded items, paintings are unlikely to be a good investment or (because of poor return) an effective diversifier for stocks.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa marco »

na uvod napisem, ze do umenia sa nevyznam. ale viem si predstavit, ze by som kupoval pekne obrazy - ktore sa mi pacia a zaroven s dobrym pocitom "investicie". uvidime.
sem-tam tiez pozriem zo zaujimavosti aktualne drazby - momentalne ma zaujali tieto dva:
http://www.dartesro.sk/?act=dielo-katal ... 96&lang=sk" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.dartesro.sk/?act=dielo-katal ... 28&lang=sk" onclick="window.open(this.href);return false;

ako funguju tieto online drazby ? ak by som si povedzme pred kupou chcel dat spravit nezavisly posudok obrazu z ineho zdroja ? da sa predtym vidiet aj fyzicky, alebo je to o tom, ze provider "garantuje", ja si to vydrazim a poslu mi to domov a rob si s tym co chces ? :wink:
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale co chces garantovat? Ze ide skutocne o autora a obraz ktory uvadzaju? Alebo ze sa ti bude pacit aj ked ti pride domov?

V prvom pripade ak by sa prislo na to, ze ide o falzifikat, tak ho vacsinou mozes vratit.

V druhom pripade nie - to by bola hlupost. Co sa tyka toho ze to nevidis fyzicky, tak si obraz mozes pozriet v ich galerii.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa marco »

myslel som samozrejme garanciu pravosti
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

falzifikat by u ziadneho seriozneho galeristu alebo predajcu nemal byt problem. Ak sa ukaze ze ide o falzifikat, tak nie je problem vratit. Aspon teoreticky.

Problem je ak ide o sprostredkovanie - ci od predavajuceho galerista dostane peniaze - lebo zo svojich nemusi mat a nebude ti to vediet vratit. Ak bol redavajuci podvodnik, tak to od neho nedostane ani galerista.

Teda mali by peniaze vratit a kazdy ti povie, ze to nie je problem ze samozrejme. Ale neviem ako realne pripady dopadli, lebo podla mna galerista ani nemusi mat prachy na to aby ti ich vratil (kedze jemu zostala len provizia).
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

tratatataaa:

http://www.cxoadvisory.com/23414/aesthe ... rn-on-art/" onclick="window.open(this.href);return false;
Paintings that trade more frequently exhibit higher returns, thereby biasing estimates of asset class returns at commonly used measurement intervals (see the chart below).

Correcting for this selection bias reduces the average annual gross return across all paintings in the sample from 10% to 6.5%, and the gross annual Sharpe ratio from 0.24 to 0.04 during 1972 through 2010. The correlation of returns with world equities remains about 0.32.

Implications for asset class allocations are:

Based on uncorrected (biased) statistics, a mean-variance investor would allocate about as much to art as to stocks and achieve a gross annual portfolio Sharpe ratio of 0.31 (17% higher than the 0.26 for stocks alone).

After correcting for bias, a mean-variance investor would allocate essentially zero to art. Allocating equal weight to art and stocks would actually reduce Sharpe ratio by 18%.

Accounting for high trading frictions, costs of insurance and physical security and risk of forgeries further weakens the case for art as an investment. Non-monetary enjoyment of art is mitigating.
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hedžový manažér a šéf spoločnosti Kynikos Associates Jim Chanos tvrdí, že objavil jedinečný indikátor, ktorý od konca 80. rokov minulého storočia predpovedal prasknutie každej veľké investičnej bubliny. Teraz sa ukazovateľ znova dostal do kritického teritória a Chanos varuje, že je pokles trhov na spadnutie.

Podľa Chanosa možno na dlhodobom grafe akcií aukčnej siene Sotheby 's, ktoré sú spoľahlivým zrkadlom situácie na celom trhu s umením, vypozorovať, že sa ich cena na maximá dostala vždy krátko predtým, než došlo k prasknutiu bubliny a následnému poklesu trhov.

Rastúce riziko spľasnutia novej bubliny spojeného s blížiacim sa koncom amerického kvantitatívneho uvoľňovania a nízkych úrokových sadzieb totiž podľa neho pri pohľade na "Sotheby 's indikátor" nemožno len tak ignorovať.

V prvom štvrťroku tohto roka navyše cena akcií aukčnej siene prešla viac než 20 % korekciou, čo by pre investorov mohlo byť posledným varovaním pred skorým krachom trhov.

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/143972/P ... na-bubliny" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

najnovsi hit ... invisible "art" ...

http://wealthydebates.com/artist-makes- ... sible-art/" onclick="window.open(this.href);return false;

ludom drbe ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

zaujimavy paper ... aky vynos mala aktualna zbierka umenia, ktoru pozbieral Keynes medzi rokmi 1917 a 1947 ... zaujimave citanie ...

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=2657741" onclick="window.open(this.href);return false;
If art indexes are exposed to transaction-channel selectivity, suffer from survivorship bias, or weight individual assets inappropriately, they may be unrepresentative of art investors’ performance. To investigate these issues, we study an actual invested portfolio — the art collection of economist John Maynard Keynes — using valuations that span up to 96 years. We document substantial long-term real returns and show that auction purchases were followed by significantly higher initial returns than primary market acquisitions. We argue that, because of the concentration of art portfolios, indexes based on auction prices for established artists can successfully capture the value-weighted average returns realized by art investors buying in the secondary market. Positive skewness in returns can nevertheless cause most investors to underperform the asset class.
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

dalsia zaujimava studia k dlhodobym vykonostiam zberatelskeho umenia (a porovnanie k inym investiciam - akcie, dlhopisy, drahe kovy, real estate)

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=2746356" onclick="window.open(this.href);return false;
I study the returns to investments in durable assets since the start of the twentieth century. These assets are generally characterized by relatively low capital gains and substantial price fluctuations. The rate of value appreciation has been more pronounced for collectibles, but transaction costs are very high in such markets as well. However, a rental income yield can add substantially to the returns on housing and land, and likewise owners of collectibles may receive a significant emotional dividend. Because of the lack of such an income or utility stream, gold, silver, and diamonds appear to have been particularly bad long-term investments (at least if not held in the form of jewelry). Finally, durable assets are unlikely to be good inflation hedges, but they may still help diversifying a portfolio because of the imperfect correlations with financial assets.
umelecke predmety maju real appreciation, ale su dost volatilne (a to este treba brat, ze to su indexy a nie samostatne umelecke diela, co budu este volatilnejsie) a plus su vysoke naklady na skladovanie/poistenie a transakcne naklady ... equities rules samozrejme ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lepšia investícia ako do Bitcoinu je do .....
https://medium.seznam.cz/clanek/dan-vrz ... p&seq_no=3
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"