Holy Grail

Pyramídy, Ponziho schéma, lietadlo, výrazne nevýhodné produkty
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

Zdravim vospolok,

Ako to tuna tak citam zda sa, ze holdujete prevazne dlhodobejsiemu investovaniu do akciovych trhov.
Pre mna absolutne najdolezitejsia cast takehoto investicneho biznisu tvori spravne nacasovanie vstupu do trhu. To znamena, ze sa orientujem na urcovanie strednodobeho dna /bottom/ na akciovych indexoch a nakupujem prave v tychto miestach. Trhy sa priemerne 2x do roka dostavaju do rozbalancovaneho stavu kedy si vacsina trhu mysli jedno a prave tam nastava obrat trendu ci kratkodobeho alebo dlhodobeho.
Za poslednych 10 rokov moja metoda urcenia rozbalancovaneho trhu nezlyhala ani jediny raz. Obchodujem ju vsak len poslenych 5rokov kedy mi poskytla 12 spickovych nakupnych signalov a tym uplne poslednym bol prave nedavny augustovy prepad, ktory poskytol tiez vybornu nakupnu prilezitost. Zisky vyberam priebezne alebo po vacsom raste. Nadavam sam sebe, hlavne za to, ze som tejto obchodnej metode neprikladal az taky velky vyznam a orientoval som sa skor na kratkodobejsie obchody vidinou vacsich ziskov, ktore nie vzdy dopadli najlepsie ale za 12 rokov v tomto biznise uz mam uplne jasno.
Pomohla mi urcit dokonca aj take fantasticke bottoms ako boli v oktobri 2002 alebo v marci 2003 bez toho, ze by som vlastne tusil ze nastava niekolkorocny byci trend.
Mozem pravom hovorit o vlastnom „holy grail“ ktory naozaj funguje. Nikdy nebude fungovat na kratkodobych casovych usekoch ani pri daytradingu, ale v horizonte 2 mesiacov az par rokov funguje nanajvys spolahlivo.
Uplne idealne su pre mna indexove ETFka, CFDcka a opcie. Skratka nezaoberam sa velmi fundamentami jednotlivych firiem ci sektorov, lebo investujem do takychto akciovych kosov alebo ich derivatov a jediny nastroj, ktory k tomu pouzivam je to ci je trh dostatocne rozbalancovany na to aby nastal na 100% obrat. A ten vzdy zatial nastal.
Co myslite aku cenu by mal takyto nastroj vediet kedy s istotou nakupit alebo aspon kumulovat?
Pre niekoho kto obchoduje s 5tisic USD mozno maximalne 10-500 USD. Pre niekoho kto obchoduje 1M USD mozno vacsiu.
Ale pre mna ma do buducna cenu daleko vacsiu prave fakt, ze trh mi poskytne este vela prilezitosti kedy pomocou mojej metody zobchodujem daleko vacsie objemy ako som s nou robil doteraz nakolko som bol sam dlhodobo zaslepeny inymi obchodnymi metodami /zvacsa zial dlhodobo nefunkcnymi/ co ma stalo vela sil, casu a hlavne penazi. :( A popritom som mal pred ocami nieco co fungovalo vzdy a na 100% len bolo treba k tomu viacej trpezlivosti. :)
Preco to pisem? Chcem len vediet ci nakupujete v ktorom kolvek case v roku alebo prikladate aj vyznam market-timingu, lebo ja ho povazujem za velmi dolezity hlavne z toho pohladu aby som dlho nedrzal stratove pozicie.
A este to pisem preto, ze casto jednoduche veci, ktore mame dlho pod nosom casto prehliadame a hladame zazracne formulky ako zarobit na trhu a popritom je to uz roky take lahke – kupit lacno predat draho ...
Pekny den prajem
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Trh se snažím časovat v rámci možností, tj. že se snažím, ale není to pro mě žádný dogma, a jestli se trefím kousek přede dnem nebo nade dnem mi je celkem jedno. Rozhodně ale nesuším peníze půl roku na účtě, abych je mohl při poklesu všechny zainvestovat. Člověk často mezitím na rostoucím trhu vydělá víc, než při čekání na propad.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

holy grail? priprav sa na prekvapenie..
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

V poslednej vete mi akosik useklo zaver. Mala zniet:
A este to pisem preto, ze casto jednoduche veci, ktore mame dlho pod nosom casto prehliadame a hladame zazracne formulky ako zarobit na trhu a popritom je to uz roky take lahke – kupit lacno a predat draho ... len treba vediet kedy...
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

jonatanus napísal:holy grail? priprav sa na prekvapenie..
Jonatanus, neboj sa, ja som uz na trhoch zazil tolko prkvapeni ze si snad ani nevies predstavit ;)
To holy grail sa snaz brat trosku s nadsazkou, ved vieme o co ide.
dotoho
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 10 10, 2007 5:11 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa dotoho »

BGuru napísal: Za poslednych 10 rokov moja metoda urcenia rozbalancovaneho trhu nezlyhala ani jediny raz. Obchodujem ju vsak len poslenych 5rokov ....
Zaujimavejsie by bolo konkretne vediet, o kolko % bola tvoja metoda lepsia v tomto case napr. oproti buy & hold ?

:roll:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

BGuru napísal:Jonatanus, neboj sa, ja som uz na trhoch zazil tolko prkvapeni ze si snad ani nevies predstavit ;)
To holy grail sa snaz brat trosku s nadsazkou, ved vieme o co ide.
chytat te korekcie posledne roky neni az take tazke, vid:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?p=4582#p4582
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?p=5128#p5128

ale pokladat to za holy grail (aj s nadsazkou) by som sa neodvazil, nikdy nevies kedy to prestane fungovat..
aj v roku 1999 si vsetci mysleli ze investovanie je jednoduche a kazdy bol super uspesny daytrader.. a potom prisli aj o gate.

skutocny borec sa o svojich schopnostiach/systeme vyjadruje velmi opatrne a skromne.. a ked ne, market ho to nauci..
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

dotoho napísal: Zaujimavejsie by bolo konkretne vediet, o kolko % bola tvoja metoda lepsia v tomto case napr. oproti buy & hold ?

:roll:
Nerobil som uplne presne porovnanie ale bajockom je Buy&Hold o 50-70% horsie nakolko:
1. Moja metoda nebola long ale short v bear markete 2000-2002
2. Reinvestovala postupne dosiahnute zisky

To su asi take najpodstatnejsie argumenty. Dalsim argumentom moze byt fakt, ze nakupy sa realizuju naozaj v rozbalancovanom trhu na dnach a nie pri existujucom bycom trende alebo na vrcholoch. :) Na buy and hold mi este asi chyba velmi vela trpezlivosti :)
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

jonatanus napísal: chytat te korekcie posledne roky neni az take tazke, vid:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?p=4582#p4582
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?p=5128#p5128

ale pokladat to za holy grail (aj s nadsazkou) by som sa neodvazil, nikdy nevies kedy to prestane fungovat..
aj v roku 1999 si vsetci mysleli ze investovanie je jednoduche a kazdy bol super uspesny daytrader.. a potom prisli aj o gate.

skutocny borec sa o svojich schopnostiach/systeme vyjadruje velmi opatrne a skromne.. a ked ne, market ho to nauci..
Jonatanus v prvom rade nevyjadrujem sa o svojich schopnostiach ale o market-timingu teda o nacasovani spravneho miesta k nakupovaniu. Fungovat to neprestane tak lahko pretoze to by muselo platit pravidlo ze ak je cela planeta long alebo cela planeta short tak obchoduju na trhu este proti nam nejaki martania ktori maju opacny nazor a teda trh nie je rozbalancovany ale ustaleny. A teda vsetci stari burziani vratane tuna casto spominaneho Kostolanyho by sa vo svojich vyrokov a tvrdeniach mylili. Nejde o ziadne oscilatori a ine jednoduche veci z technickej analyzy derivovane zo samotnej ceny.
Zhodou okolnosti mal som to stastie participovat na rastucom trhu v 99tom ale nikde som netvrdil, ze investovanie je jednoduche a ze kazdy moze byt uspesny daytrader. Jednoduchy je len princip kup lacno a predaj draho ... len treba vediet kedy...
Ale predstav si, ze aj vtedy ked cely svet azda len nakupoval existoval obchodnik s velkym portfoliom, ktory tvrdil, ze mame bublinu. Nik mu neveril, polovica klientov od neho odisla ale zaraz sa aj vratila ked poklesy skutocne nastali.

K trochu jednoduchej logike tvojho pohladu na 9% korekcie: Odporucam sa na to pozriet z dlhsej perspektivy, nie len z pohladu poslednych par rastucich rokov. Ano vzdy si mozeme tvrdit, ze trhy porastu, skor ci neskor to hej. Otazka je ako sa citime pocas par rokov cervenych cisiel a depresie a ci dokazeme najst to spravne obdobie a miesto na nakup. Ja tvrdim, ze mat silnu vyhodu v urceni takehoto miesta je vyborna vec. Nic viac nic menej.
V uvedenych grafoch vidime ako skoncili niektore 9%tne korekcie v minulosti:
Obrázok
Obrázok
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

No, pokuds skutečně přišel na nějakou takovou (fungující) metodu, tak máš v podstatě příští rok jasnou Nobelovku. O pochopení tohodle totiž na burze právě jde.
Akorát to bohužel bude fungovat pouze do doby, než se o tom dozví příliš velký počet lidí. :?
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

To si nemyslim Ferin. Ani Williams ani Zanger nedostali nobelovku len za to, ze dokazali spravit zisk desattisice percent za rok :) Ta sa dava za ine veci, zvycajne za prinosy prospesne pre cele ludstvo.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ne za to, ze vydelas penize, ale ze prindes na nejakou zakonitost, pravidlo apod.
Nobelovka za ekonomii je velice často právě za popsání nějakýho pravidla burzovních/finančních trhů. Vlastně asi většinou.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa radvan »

ked uz mas holy grail, mas zaujem nazacit aj ako principialne funguje, alebo je to len pochvala? :) ... kedze jeden holy grail tu ma uz minimalne Ladis (podla neho) ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

BGuru napísal:K trochu jednoduchej logike tvojho pohladu na 9% korekcie:
:roll: to si ma zaskocil ze 9% korekcie by nefungovali v 87
tvrdil som ze posledne roky su te korekcie zhruba taketo, ze ty mas system ktory ti chyti dno v 87 to ti gratulujem, akorat dneska taka situacia nastane len velmi tazko.

dufam ze nam oznamis kedy bude dalsie dno.
(a este "guru" prosim ta pozri sa na cinu, tam by ma zajimal top, dik)

ps.
Fungovat to neprestane tak lahko pretoze to by muselo platit pravidlo ze ak je cela planeta long alebo cela planeta short tak obchoduju na trhu este proti nam nejaki martania ktori maju opacny nazor a teda trh nie je rozbalancovany ale ustaleny.
to je skutocne argument ktory ma presvedcil o genialite tvojho systemu :wink:
Ale predstav si, ze aj vtedy ked cely svet azda len nakupoval existoval obchodnik s velkym portfoliom, ktory tvrdil, ze mame bublinu. Nik mu neveril, polovica klientov od neho odisla ale zaraz sa aj vratila ked poklesy skutocne nastali.
ze mame bublinu vedel kazdi druhy blbec, ale nacasovat sa to podarilo velmi malo komu. samozrejme tebe urcite na seknudu presne zacalo blikat "top" :lol:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

no guru jako, si short alebo long? nestihol si nas dneska varovat :x :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa filip glasa »

tuším chcel predať ten svoj systém.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

radvan napísal:ked uz mas holy grail, mas zaujem nazacit aj ako principialne funguje, alebo je to len pochvala? :) ... kedze jeden holy grail tu ma uz minimalne Ladis (podla neho) ...

Principialne aj hej ale do detailov to nepovazujem za potrebne, ani v tom zatial v tejto fazi nevidim zmysel. Hlavne ak vidim ze na fore su aj "chytraci" ktori maju pocit, ze maju ten najvacsi nadhlad, co im samozrejme nezazlievam. Je to len ich urcita faza na ceste k obchodovaniu a je to zrejme normalne, kazdy si tym prejde. I ja som si tym na svojej ceste presiel.
Pokora a respekt priatelia je to co dlazdi cestu k profitu ....

Radvan: K tomu principu aspon strucne. Hladam miesto na trhu kde uz je trh velmi stoceny jednym smerom. Vacsinou hladam miesto pre nakup cize hladam miesto kde je trh moc stoceny na predajnu stranu. Tam vznika vyborna nakupna zona, ktora ma tendenciu rast niekolko mesiacov a niekedy i rokov /ak sa zmienim o nakup zonach z oktobra 2002 a marca 2003/. Vtedy bol svet neskutocne stoceny na predajnu stranu. Vsetci naokolo boli medvedi, v spravach boli sami medvedi, komentatori boli medvedi, trh citlivo reagoval na kazdu negativnu spravu, aj na nepodstatne spravy typu, ze v izraeli vybuchla bomba na ulici. Ked trh prestava reagovat na negativne spravy prudkymi poklesmi je vyborny cas na nakup. Bear trh 2000-2002 sa prakticky skoncil tyzden pred utokmi na irak ! Aka nahoda ze ? Vacsina si povie pred vojnou ze to bude zle ze budu problemi, same negativne veci davaju do popredia. No ale trh nam tyzden pred utokmi otocil a doteraz sa nezastavil. Dow zo 7200 na 14000 a pod.
Toto by bolo aspon principialne vysvetlenie kedy je trh moc stoceny do jednej strany. Uz aku techniku na to pouzivam a z coho usudzujem ako moc je trh stoceny a kam je stoceny, to si z vyssie uvedenych dovodov ponecham zatial pre seba ...
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

filip glasa napísal:tuším chcel predať ten svoj systém.
Nie nechcel. Preco by som to robil? Mas informacie, ze sem chodia miliardari ktori maju cim zaplatit?
Filip na nete najdes tisice systemov, ktore sa predavaju retailovo ale su to vacsinou haraburdy neschopne prezit dlhodobo. Kupodivu sa naozaj i dobre predavaju. Par rokov som odrobil v institucii, ktora ich veselo obchodovala.

Ak si pil niekedy Becherovku napadla ta otazka preco ti v supermarkete neponukaju radsej recept na becherovku ale napoj ?
Vyrobca Becherovky nam takisto nechce predat recept ale len napoj. Preco by to vlastne robil ?
Coca-Cola to iste, vsetky firmy na svete si chrania svoje know-how ako oko v hlave. Budeme im to mat teraz za zle, ze nam predavaju iba produkty svojho know-how a nie recepty ?
Budeme ich obvinovat z toho, ze nam chcu vobec nieco predat ?
Mam takisto pravo chranit si svoje know-how a svoje recepty. A ked uz o tom polemizujem, tak i keby som chcel daco predat, tak to povazujem za aboslutne legitimne. Aj klavesnica do ktorej klepem je zakupena, nik mi ju neposlal ani nepodaroval :) Ale toto je tema na dlho, nie na forum ;)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Nikdo ti to nebere, ale z tvýho vystupovaní na fóru vyplývají jen tři možnosti:
1. Chceš ten systém prodat, případně "do něčeho vložit".
2. Chceš nás tím nabudit k tomu, abysme ti svěřili svý finance.
3. Chceš se nám tu pochlubit, jax to pěkně vymyslel, nicméně zatím není čím (svěřil ses nám akorát s obecně známýma věcma).

A legitimitu zpeněžení čehokoliv ti samozřejmě nikdo neupírá. Teda aspoň na takovým druhu fóra.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa janula »

ja by som sa spytala, cim merias predajnu stranu/nakupnu?? tym, ze klesaju ceny?? a ked to jeden den klesne o -4%, druhy -2%, tak to treti den pojde nadol alebo nakupis s tym, ze to uz je ten spodok?? nevrtam, len sa pytam.....mnohokrat toto sa meria technickou analyzou, ale na nu sa spolahnut moc neda, casto skor clovek sa moze poucit o psychologii.....takze ako nachadzas to dno??
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

jonatanus napísal:ze mame bublinu vedel kazdi druhy blbec, ale nacasovat sa to podarilo velmi malo komu. samozrejme tebe urcite na seknudu presne zacalo blikat "top"
no guru jako, si short alebo long? nestihol si nas dneska varovat :x :lol:
jonatanus na tvoje vyjadrenia sa mi tazko reaguje bez toho aby som si aspon v duchu nedovolil nazvat ta aspon malinko expresivnejsie. Ale naozaj v dobrom expresivnejsie, nie utocne. To slovo co ma prve napadlo je "hlupacik". Ale ber to naozaj v dobrom, tuna sme priatel moj na jednej lodi a nejake "utocne reci" vo forach nikomu z nas nepomahaju byt lepsimi obchodnikmi-investormi. Je to vsetko vacsinou vysledok ega a mozno nedostatok respektu a mozno si iba nemal do koho po dlhom case rypnut, mozno ti tie piatkove poklesy vadili, mozno ti vadilo ze si nebol short. Je vela toho co na nas vplyva. Je to ok, ja s tym problem nemam, mna trapia dolezitejsie veci ako sa s niekym priet o nazor alebo princip. Si v urcitej fazi na ceste byt lepsim obchodnikom len trosku mas preexponovany pocit, ze vies posudit inych v tomto biznise a to ti na osoh nebude nikdy, skutocne nikdy. Tento pocit je u obchodnikov na trhu len vedlajsi produkt ich ega.

Aby som ti ale odpovedal na tvoje otazky:
1. Ano dam ti tu vediet ked podla mna budeme mat strednodobe dno a teda vyhodne miesto pre nakupovanie. Len vedz, ze take miesto byva maximalne 2-3x pocas roka. Takze mi nemaj za zle ak sa ti zajtra neozvem a trh spravi -200 bodov, ze som ta nevaroval, tak ako si mi vycital v piatok.
2. Ja zijem v rocnych obdobiach a viem, ze vsetko ma svoj cas. To, ze je januari prilis teply den ma nenuti k zamysleniu preco nam meteorologovia nepovedali, ze uz je jar a nevarovali nas !
3. Bol by si velmi prekvapeny s akou informaciou od svetovo uznavaneho obchodnika disponujem co sa tyka moznych jesennych poklesov. So vsak viazany zmluvami a o tomto som ani nechcel pisat, ale dufam, ze mi to nebudes mat za zle a nebudes mi to vycitat. A ak aj budes tak mi to vadit vobec nebude, lebo z toho sa predsa nenajes ani ty ani ja.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

Ferin007 napísal:Nikdo ti to nebere, ale z tvýho vystupovaní na fóru vyplývají jen tři možnosti:
1. Chceš ten systém prodat, případně "do něčeho vložit".
Ferin:

1. pytal som sa len ci sa tuna dakto venuje market-timingu --> neodpovedal mi nikto
2. reagoval som potom len na to ked mi jonatanus ukazal ake "primitivne" bolo chytat nedavne dna --> a odtial sa cela debata zamotava

Nic viac - nic menej.
Precitaj si to cele od zaciatku a nerob zbytocne uzavery. Pravo na svoje pocity samozrejme ma kazdy z nas.
Pekny den a dobre obchody zelam.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já myslím, že jsem ti na tvůj dotaz odpovídal obratem. To, že tě odpověď neuspokojila, je věc druhá.
Jinak mě je úplně jedno, jaký cíle tě sem vedly, doufám, že tady najdeš, cos hledal. A že ti ta tvá teorie bude fungovat i nadále.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

janula napísal:ja by som sa spytala, cim merias predajnu stranu/nakupnu?? tym, ze klesaju ceny?? a ked to jeden den klesne o -4%, druhy -2%, tak to treti den pojde nadol alebo nakupis s tym, ze to uz je ten spodok?? nevrtam, len sa pytam.....mnohokrat toto sa meria technickou analyzou, ale na nu sa spolahnut moc neda, casto skor clovek sa moze poucit o psychologii.....takze ako nachadzas to dno??
Janula:
Ty sa ma uz pytas na samotne jadro problemu :)
Meriam vnutorne ukazovatele trhu a celkovu naladu.
Nie nemeriam o kolko trh padol. Je nepodstatne o kolko trh siel dole ci o 2% alebo 20%. Dolezite je ako sa jeho ucastnici spravali a ake pozicie na trhu zaujali.
P.S. Technicka analyza je fajn, pouzivam ju s oblubou.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

bguru no ja som mozno hlupacik, ale co je potom niekdo kdo sa sprava takto:

zaregistruje sa ako "guru", zalozi prispevok "holy grail", napise slohovu pracu o systeme ktory dava "spickove" a "fantasticke" signaly, ktory nikdy neprestane fungovat, potom si polozi recnicku otazku jaku cenu ma taky system a aby to nevyzeralo, ze napisal len omacku o tom jaky je borec, prida nakonec otaznik. a potom este nieco povie o pokore..

a aby to nevyzeralo ze len tak "machruje", napise este nake omacky ktore obsahuju mudre slova ako "rozbalancovany trh", co by si mohol aj naky zaciatocnik myslet ze snad "guru" vie o com hovori. bohuzial typicky rozdiel medzi expertom a pseudo-expertom je v tom, ze ten prvy dokaze veci vysvetlit strucne a jasne, ten druhy pise omacky, ktore casto nijak nesuvisia, obsahuju rozne mudre vyrazy a dokopy nic nepovie............... :idea:

vies guru, ja som zly a rad sa hadam na forach, ale ak by si tu napisal nieco "pokorne", tak ti nepoviem ani slovo, lenze ten tvoj prejav a argumenty, to je uplny vysmech a na takych sa ja velmi dobre bavim. poviem ti jedno tajomstvo, neni moc zlozite po par prispevkoch rozoznat ci sa jedna o blbecka, priemerne inteligentneho cloveka alebo genia s "holy grailom"...........

a co sa tyka tej pokory a respektu.. ja mam respekt pred trhom a nikdy si nebudem davat meno "guru", alebo sa tvarit ze mam "holy grail", alebo nebodaj machrovat jaky som borec, jak som uz ten trh "prekukol", ale to neznamena, ze ked narazim na blbca, ze sa budem smiat potichu, hlavne pokial si o to vylozene koleduje.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

jonatanus napísal:ze mame bublinu vedel kazdi druhy blbec, ale nacasovat sa to podarilo velmi malo komu. samozrejme tebe urcite na seknudu presne zacalo blikat "top" :lol:
Jonatanus:

Este reakcia k tvrdeniu ako kazdy druhy blbec vedel, ze mame top.
Zaujimave je, ze prave v case ked podla teba kazdy blbec vedel, ze mame top tak kazdy blbec a cela verejnost kupovala, kupovala a kupovala do zblaznenia. Trochu nepochopitelne pre mna.
V uvedenom grafe vidis ako je na tom verejnost a kazdy blbec (cervena linka) V case bubliny bola takmer rok 90%-100% long a stale kupovala. Je to naznacene v prieniku modrej a hnedej oblasti. Hneda oblast je ked je verejnost (kazdy blbec) 80-100% long.
Ta ista situacia sa zopakovala s top v roku 2002. Tam tiez cela verejnost na hranici 100%.
Nevravi sa nahodou kupuj dole a predavaj hore?
Zda sa, ze verejnost evidentne robi opak uz dlhe roky. A mnoho autorov o tom popisalo uz stovky knih. Najviac nakupuje na vrcholoch a media do nich len busia a busia same pozitivne spravy.
To same na dnach. Media busia len same negativne spravy a stale kazdy den dookola a verejnost predava a predava. Nechci vidiet kde bola verejnost na prelome 1Q/2Q 2003.

Ciste zo zaujimavosti by ma zaujimalo ako si prisiel k tvrdeniu, ze kazdy blbec vedel, ze mame bublinu a preco kazdy blbec nakupoval aj v case ked bublina zacala uplne evidentne praskat - zaciatok roka 2001 este stale verejnost divoko nakupovala a to uz S&P500 stratil 450 bodov cize cca 30%.
Obchodoval si vtedy ?
Obrázok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

BGuru napísal:Ciste zo zaujimavosti by ma zaujimalo ako si prisiel k tvrdeniu, ze kazdy blbec vedel, ze mame bublinu
to bola reakcia na toto
Ale predstav si, ze aj vtedy ked cely svet azda len nakupoval existoval obchodnik s velkym portfoliom, ktory tvrdil, ze mame bublinu. Nik mu neveril, polovica klientov od neho odisla ale zaraz sa aj vratila ked poklesy skutocne nastali.
taxikary nakupovali, ale "obchodnici z velkym portfoliom" vedeli ze je to bublina..
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

jonatanus napísal: vies guru, ja som zly a rad sa hadam na forach, ale ak by si tu napisal nieco "pokorne", tak ti nepoviem ani slovo, lenze ten tvoj prejav a argumenty, to je uplny vysmech a na takych sa ja velmi dobre bavim. poviem ti jedno tajomstvo, neni moc zlozite po par prispevkoch rozoznat ci sa jedna o blbecka, priemerne inteligentneho cloveka alebo genia s "holy grailom"...........
Hned v prvom prispevku na konci ti pisem:

"Preco to pisem? Chcem len vediet ci nakupujete v ktorom kolvek case v roku alebo prikladate aj vyznam market-timingu, lebo ja ho povazujem za velmi dolezity hlavne z toho pohladu aby som dlho nedrzal stratove pozicie.
A este to pisem preto, ze casto jednoduche veci, ktore mame dlho pod nosom casto prehliadame a hladame zazracne formulky ako zarobit na trhu a popritom je to uz roky take lahke – kupit lacno predat draho ..."

Ty si reagoval suchym nic nehovoriacim konstatovanim:
"holy grail? priprav sa na prekvapenie.."

V podstate cely cas nepochopitelne rypes do niecoho co nemusis.
Na slove BGuru nevidim nic co by ta malo prilis vyvadzat z rovnovahy. Evidentne nie si spokojny clovek. Cim to je, to vies ty sam. Uz tvrdenie "vies guru, ja som zly a rad sa hadam na forach" hovori za vsetko. Tvoje ego ta prerasta ...
Ja nie som zly a nerad sa hadam s nikym, pozvazujem to za vysoko kontraproduktivnu a hlavne neinteligentnu cinnost. Ak sa chces hadat zaloz forum ako-sa-hadat a nehadaj sa na fore ako-investovat.
Ak mas cosi povedat k market-timingu kludne pis, ak nemas k teme ani cent tak radsej mlc a nechytaj sa za slovicka. Reagovat budem uz len na tvoje prispevky k market-timingu, ostatne vylevy tvojho ega su pre mna od tejto chvile nepovsimnutia hodne.
Naposledy upravil/-a BGuru v Po 22 10, 2007 2:47 pm, upravené celkom 1 krát.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

BGuru napísal:V podstate cely cas nepochopitelne rypes do niecoho co nemusis.
to si povedal dobre, taketo pretvarky ozaj nemusim.. ak by si chcel diskutovat o market timingu, zalozis temu "podme sa bavit o market timingu" a bola by s toho mozno zajimava diskusia... ja som hlupacik, mna mozes ignorovat, ale vsimni ze aj ostatnych si svojou "uprimnou snahou diskutovat o market timingu" pobavil.

sice sutaze v rebricku popularity nevyhravam, ale aspon sa netvarim jak horst fuchs preobleceny za jezisa krista.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa janula »

co to znamena "Meriam vnutorne ukazovatele trhu a celkovu naladu"?? Vzdy ked niekto predava, niekto kupuje....merat sa da (aspon podla vonkajsieho pohladu, nie ako ucastnik na parkete) objemy, kurzy a z toho vsetky tie indikatory+ maximalne este mnozstvo a sposob ladenia clankov v mediach, ci to, ze "taxikari su odbornici na akcie"....v principe nemam problem s tym, ze viaceri tvrdili, ze nastava bublina (a minimalne rovnake mnozstvo tvrdilo, ze to nie je pravda a ze potencial rastu je este obrovsky), ale vediet si povedat, ze napr. teraz v auguste bolo prasknutie bublinky a opatovny rast, to by ma fakt zaujimalo....vo vacsine pripadov po prasknuti bubliny sa to sunie dolu a teda to nie je skutocne dobry nakupny signal, pokial clovek neobchoduje v miere par dni, dnes zajtra to klesa a tym padom sa da cakat ze pozajtra to trochu stupne a az potom to bude pokracovat v zostupnom kurze....mozes lepsie vysvetlit??
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

co to znamena "Meriam vnutorne ukazovatele trhu a celkovu naladu"?? Vzdy ked niekto predava, niekto kupuje....merat sa da (aspon podla vonkajsieho pohladu, nie ako ucastnik na parkete) objemy, kurzy a z toho vsetky tie indikatory+
Janula:
Jeden priklad vnutorneho ukazovatela trhu som tuna uz predsa daval v grafe. TOP v 2000 a kde bola verejnost vtedy. Existovala aj ina skupina obchodnikov, ktora si myslela presny opak. Aj to je jeden z moznych vnutornych ukazovatelov trhu. Derivovany je z takehoto reportu ktory ti sem aj dole kopirujem. Trh nie je iba o OHLC a objemoch. Treba skumat aj blizsie co je za tym. ;)

S&P 500 STOCK INDEX - CHICAGO MERCANTILE EXCHANGE Code-138741
Commitments of Traders - Futures Only, October 16, 2007
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
: Total : Reportable Positions : Nonreportable
:---------------------------------------------------------------------------------------- Positions
: Open : Non-Commercial : Commercial : Total :
: Interest : Long : Short : Spreading: Long : Short : Long : Short : Long : Short
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
: : (S&P 500 INDEX X $250.00) :
: : :
All : 590,512: 50,417 85,722 6,176 418,251 365,109 474,844 457,007: 115,668 133,505
Old : 590,512: 50,417 85,722 6,176 418,251 365,109 474,844 457,007: 115,668 133,505
Other: 0: 0 0 0 0 0 0 0: 0 0
: : :
: : Changes in Commitments from: October 9, 2007 :
: 2,656: -2,203 -3,902 2,083 2,544 11,768 2,424 9,949: 232 -7,293
: : :
: : Percent of Open Interest Represented by Each Category of Trader :
All : 100.0: 8.5 14.5 1.0 70.8 61.8 80.4 77.4: 19.6 22.6
Old : 100.0: 8.5 14.5 1.0 70.8 61.8 80.4 77.4: 19.6 22.6
Other: 100.0: 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0: 0.0 0.0
: : :
:# Traders : Number of Traders in Each Category :
All : 193: 38 47 21 79 56 130 111:
Old : 193: 38 47 21 79 56 130 111:
Other: 0: 0 0 0 0 0 0 0:
:----------------------------------------------------------------------------------------------------
: Percent of Open Interest Held by the Indicated Number of the Largest Traders
: By Gross Position By Net Position
: 4 or Less Traders 8 or Less Traders 4 or Less Traders 8 or Less Traders
: Long: Short Long Short: Long Short Long Short
:----------------------------------------------------------------------------------------------------
All : 23.8 25.7 33.6 38.1 23.7 25.7 33.5 38.1
Old : 23.8 25.7 33.6 38.1 23.7 25.7 33.5 38.1
Other: 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa radvan »

BGuru napísal: 1. pytal som sa len ci sa tuna dakto venuje market-timingu --> neodpovedal mi nikto
planujem sa venovat aj market timingu ...

davam si dokopy prave nejaku strategiu, nic vsak este nemam na papiery skor zatial len v hlave ... islo by o market timing (ciastocne podla technickej analyzy, MACD, SMA, nejake ine indikatory, mozno SMA na PE ratio, uvidim, co vyhodnotim ako pouzitelne) + samozrejme FA a nejaka mala leverage ... zatial som v stadiu zbierania informacii, robim back testy, citam, premyslam, casu dost ... takze ti nenapisem ako vyzera moja strategia, kedze ju este nemam presne ujasnenu, ma to zatial len nejasne kontury ...

az budem mat nieco pouzitelne na market timing, co sa mi bude javit ako perspektivne, tak to sem pastnem ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa pav_12000 »

Vzdy ked niekto predava, niekto kupuje
cely svet azda len nakupoval
BGuru, Janula má pravdu. Uz to tu kedysi povedal aj Ladis. Keď existujú hromadné výpredaje, musia súčasne existovať aj rovnako veľké hromadné nákupy. Koľko sa kupuje, toľko sa aj predáva, takže tvrdenie že celý svet len kupoval mi pripadá nezmyselné.
A ešte jedno. Rozpisujes sa tu v dlhých príspevkoch o svojej úžasnej metóde market timingu, ale nič konkrétneho som tam nenašiel. Pokiaľ nemieniš poskytnúť konkrétne informácie (na čo máš určite právo), tak tu na fóre iba zbytočne zaberáš priestor. Všimni si, že väčšina ľudí čo píšu na tomto fóre sa snaží písať tak (ak majú o čom), aby z toho aj iní čo sem chodia mohli mať nejaký úžitok.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

pav_12000:

Ale to je predsa jasne ako facka ze kazdy predaj ma oproti sebe nakup. O likvidite sa tuna ani nebavme. Nemiesajme likviditu s naladou a nechytajme sa za slovicka.
Ak som povedal vetu "cely svet azda len nakupoval" tak som tym myslel vonkajsiu naladu trhu cize to, ako to verejnost vnimala ako to media a printy podavali. Cize ak som ta tym pomylil tak prepac, ale myslene to bolo na naladu nie na likviditu. Asi si v tej dobe este neobchodoval a nemozes si to pamatat ako to vtedy vyzeralo.

Priatel moj, jednu silnu zbran, ktoru rad pouzivam som ti tuna uz predsa o zopar prispevkov hore dal, cital si to vobec predtym ako si ma zacal poucovat o tom ako zaberam priestor?
Vazne treba vsetko na tanieri so zlatym podnosom servirovat?

A este k tej zmienenej likvidite a postaveni trhu. Dole na grafe vidis cervenou oscilacnou linkou kde bola verejnost a bezni mali obchodnici. To kde boli profesionali je naznacene modrou oscilacnou linkou.
No povedz, nie je to uzasne vidiet trh aj z tejto perspektivy?
Obrázok

Tvoja kazen ma vsak nechytila za srdce. Prepac, ja som nad vecou a na forum sa nechodim hadat ani konfrontovat ani ludom nadavat.
Uz som tuna jasne napisal, ze ked bude take dno ktore budem povazovat za vhodne na nakup tak dam vediet. Nestaci to na zaciatok?
Stale sme pri teme Becherovka a recept na Becherovku ...
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

radvan napísal:
planujem sa venovat aj market timingu ...
davam si dokopy prave nejaku strategiu, nic vsak este nemam na papiery skor zatial len v hlave ... islo by o market timing (ciastocne podla technickej analyzy, MACD, SMA, nejake ine indikatory, mozno SMA na PE ratio, uvidim, co vyhodnotim
Vyborne Radvan,
rad s tebou tuna o tom podiskutujem.
Drzim palce. ;)
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa pav_12000 »

ked bude take dno ktore budem povazovat za vhodne na nakup tak dam vediet. Nestaci to na zaciatok?
OK. Staci. Pockám si.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa janula »

kde sa da k tymto grafom dostat?? teda aspon kvazi-online.....aby to neboli spatne grafy pouzite pre nejakych studiach, ktore prescanuvaju spat rozne obdobia, tam je to uz tazko pouzitelne....su nejake web stranky?? bloomberg pristup nemam:-)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa Ferin007 »

janula napísal:kde sa da k tymto grafom dostat?? teda aspon kvazi-online.....aby to neboli spatne grafy pouzite pre nejakych studiach, ktore prescanuvaju spat rozne obdobia, tam je to uz tazko pouzitelne....su nejake web stranky?? bloomberg pristup nemam:-)
Hlavně by mě zajímalo, jak se někdo dostane k údajům, ze kterých ty grafy vytváří. :?:
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa BGuru »

Janula, Ferin:
tie data sa zbieraju od roku 1924 :)
a su dokonca zadarmo :!:
http://www.cftc.gov/marketreports/commi ... rical.html
Data su v textovej podobe. Lahko importovatelne do excelu a lahko zobrazitelne v obchodnej platforme. :wink:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Holy Grail

Príspevok od používateľa jonatanus »

cot :lol: prepac guru, ale musim sa smiat.. a holy grail na daytrading je level2 ne? :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Potencionálne podvody, pyramídy, podozrivé subjekty a nevýhodné produkty"