Jogove forum

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

je pochopitelne ze vsetky tie fondy a pod. subjekty su pre vkladatelov v konecnom dosledku principialne nie prilis vyhodne, pretoze zisk z investicii musi v prvom rade zivit samotny fond. Ja som sa vzdy cudoval preco ludia do toho investuju, pretoze nad svojou investiciou nasledne nemaju prakticky ziadnu kontrolu. Ono ked nad tym teraz rozmyslam, tak tam pojde asi v prvom rade o psychologicky aspekt, ktoreho podstatou je, ze investor sa defacto zbavuje zodpovednosti za pripadny neuspech a tuto zodpovednost prenasa na iny subjekt.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: P.S. Ako sedlák so zdravým rozumom, zapichnem vidly do zeme a za 100 000 si kúpim cca 340 akcií etf SPY...to u brokera stojí 1 až 10 €. Každý rok si emitent etf strhne 0,09%...to je 90 €...Takáto správa ma bude stáť maximálne 150 € na každých investovaných 100 000. U Finaxu a Acrossu dajme tomu do 1000 €. U Partners Investments prvý rok minimálne 4600€ ( sdph takmer 5000) a potom každý rok s dph minimálne 1920 €.
Take niečo by mali ľudia povinne podpisovať, kým investujú svoje peniaze cez nejaký fond alebo nejakého sprostredkovateľa. Ale aj tak pochybujem, že by im to pomohlo... :?
V podstate je to to isté ako nákupy v obchode. Ak si človek nevygugli, koľko výrobok stojí, tak ho kúpi aj 2-násobne drahšie. Pri čínskych drobnostiach aj 10-násobne drahšie. A ľudia aj tak kupujú predražené výrobky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/424 ... azeri.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobrý článok o postupnom vývoji na burze.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pekný článok. A pekné priznanie, že tradiční správci aktiv již nemohou strojům konkurovat. " Vítězem se stávají veřejné trhy,“ stěžuje si jeden z největších správců aktiv na světě. "Nemyslím si, že bychom se v této hře mohli přiblížit konkurenci," říká. Philippe Jabre, který v roce 2007 založil svůj vysoce očekávaný fond Jabre Capital, ve svém posledním dopise klientům uvedl, že počítačové modely „nepostřehnutelně“ nahradily „tradiční hráče“.

Aj čo sa týka tých etf, tak mi tu väčšinou propagujeme pasívne indexové etf s extra nízkymi nákladmi. Ale tých etfiek sú stovky, možno tisíce. Sú založené na špecifických kritériách, alebo rôznych stratégiách a pri mnohých v ide v podstate o aktívnu správu. Čo je však podstata pre investorov a to si treba vbiť do hlavy - že najväčší edge na akciovom trhu je reinvestovanie výnosov. Preto najväčším kladom pri etf sú extrémne nízke náklady.

Zoberme si príklad, že trader dokáže robiť priemerne 20% p.a. s kapitálom 100 000. Je flexibilný , má edge v tradingu, alebo stockpickingu malých akcií. Zisk každý rok vyberie, lebo treba z niečoho žiť.

Na druhej strane je investor ktorý vloží na začiatku 100 000 a po 30 rokoch chce vybrať výnos aby si prilepšil na dôchodok.
Rád by mal ten istý výnos ako trejder, ktorý 30 rokov makal a vytrejdil každý rok 20 000. To sa mu však zdá nedosiahnuteľné, lebo 20% ročne to je dvakrát viac ako dávajú trhy....

Tých 20% ročne s výberom zisku u trejdera je za 30 rokov 20 000 x 30 = 600 000. Spolu s počiatočným kapitálom 700 000.

A teraz dávam do kalkulačky aký ročný výnos by musel ten investor mať, aby z reinvestovaním každoročného výnosu mal po 30 rokoch na účte 700 000. Viete koľko to výchádza? Presne 6,7% p.a.

Výnos 6,7% ročne z reinvestovaním výnosov nahradí 20% p.a. z výberom výnosov. Taká je sila reinvestovania výnosov.

Nechce sa mi už písať ďalej..len sa zamyslime nad tým, že tí čo ponúkajú finančné produkty verejnosti parazitujú na ich výnosoch 2% ročne. Neriskujú nič, berú si svojích 2% aj ked investor krváca...

Zadal som do kalkulačky a vyšlo mi toto. Za 30 rokov bez poplatkov by ste mali zo 100 000 dokopy 700 000.
Za 30 rokov s poplatkami 2% by ste mali pri ročnom zhodnotení 6,7% na konci 380 000.

Poplatky by vám zožrali 318 000 a to je dokopy 45% výnosov !

P.S. ked som dal do kalkulačky bežný poplatok ETF 0,1%...tak mi vyšlo, že na poplatkoch by ste stratili len 20 000...
Na konci by ste mali na účte 680 000.
Dokopy to vychádza, že pri etf by ste stratili len 3% z výnosu. 3% proti 45%. To je rozdiel !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Istiach »

K tomu by som napisal len tolko, ze niektori milionari by sa po dolar na zemi nezohli. Taky buffet by sa po neho zohol rad, lebo on v nom vidi hodnotu toho dolara nie dnes, ale o 50 rokov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

A čo poviete na indexové fondy s nulovým fees? :)

https://www.investujeme.sk/clanky/na-tr ... poplatkov/" onclick="window.open(this.href);return false;
Svet investícií prekonal ďalší míľnik. Začiatkom augusta pribudla na trhu ponuka, ktorá prekonala všetky dovtedajšie. Minimálne z pohľadu poplatkov. Ide o dva indexové fondy od americkej spoločnosti Fidelity Investments, ktoré sa predávajú za absolútnu nulu.
Spoločnosť Fidelity Investments, so sídlom Bostone, uviedla 2. augusta na trh dva indexové fondy. Ide o Fidelity ZERO Total Market Index Fund a Fidelity ZERO International Index Fund. Prvý investuje do širokého spektra amerických akcií, druhý je rovnako široký akciovým fondom, no bez geografického obmedzenia.
Pri fondoch nie je nastavená žiadna minimálna investícia. Okrem poplatkov za správu sú nulové aj poplatky za vklad, za predaj podielov, ako aj za vedenie účtu. Fidelity Investments vysvetľuje svoju iniciatívu snahou poskytnúť svojimi klientom pridanú hodnotu a umožniť investovať čo najširšiemu okruhu ľudí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Zoberme si príklad, že trader dokáže robiť priemerne 20% p.a. s kapitálom 100 000. Je flexibilný , má edge v tradingu, alebo stockpickingu malých akcií. Zisk každý rok vyberie, lebo treba z niečoho žiť.

Na druhej strane je investor ktorý vloží na začiatku 100 000 a po 30 rokoch chce vybrať výnos aby si prilepšil na dôchodok.
Rád by mal ten istý výnos ako trejder, ktorý 30 rokov makal a vytrejdil každý rok 20 000. To sa mu však zdá nedosiahnuteľné, lebo 20% ročne to je dvakrát viac ako dávajú trhy....

Tých 20% ročne s výberom zisku u trejdera je za 30 rokov 20 000 x 30 = 600 000. Spolu s počiatočným kapitálom 700 000.

A teraz dávam do kalkulačky aký ročný výnos by musel ten investor mať, aby z reinvestovaním každoročného výnosu mal po 30 rokoch na účte 700 000. Viete koľko to výchádza? Presne 6,7% p.a.

Výnos 6,7% ročne z reinvestovaním výnosov nahradí 20% p.a. z výberom výnosov. Taká je sila reinvestovania výnosov.
Mne to vyšlo 6.15% p.a. Treba urobiť 30 odmocninu zo 6 a nie 7, lebo vklad sa zhodnotil 6 násobne. :)
Keď si ešte započítajme dane a zdravotné odvody, tak nám vyjde zisk 400 000 a zhodnotenie 4 a zo vzorca vychádza 4.72% p.a.
Preto každý mladý človek by mal oddelene od iných účtov šetriť len na dôchodok a nikdy z toho dôchodkového účtu nevybrať ani cent.
Ja už nie som mladý človek, tak si môžem z dôchodkového účtu vyberať predčasný dôchodok. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Mne to vyšlo 6.15% p.a. Treba urobiť 30 odmocninu zo 6 a nie 7, lebo vklad sa zhodnotil 6 násobne. :)
Ja som použil kalkulačku z Investopedie.
V každom prípade je neuveriteľné že pasívne investovanie dokáže poraziť aj úspešného trejdera !
A úplné neuveriteľné sú 2 pravdy o investovaní do akcií:

1. Netreba nič vedieť o akciách. Treba si len založiť účet a investovať (alebo sporiť) cez ETF.
2. Celá investičná gramotnosť je v tom, aby sa investor nenechal okrádať inštitúciami.

Lebo ako Jogo vraví, ked nemáme prehľad o cenách výrobkov v obchode, tak môžeme niečo kúpiť predražene a stratiť pár eúr.

Ale skutoční zlodeji sú finančné inštitúcie, ktoré sami nevedia zhodnocovať peniaze, zato cez nenápadné poplatky vás budú okrádať celý život. Bez toho, aby podstúpili riziko vás okradnú o státisíce !

Navždy si zapametajme , že aj 2% poplatok ročne môže investora za 30 rokov pripraviť o polovicu výnosov !
Prílohy
CAGR Investopedia.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

A ešte jeden aspekt v neprospech investora: INFLÁCIA

Inštitúcie berú poplatky priebežne a pravidelne - zinkasujú 318 000 USD neznehodnotených infláciou.
Investor čaká 30 rokov a dostane sa k peniazom naraz. Tie sú však už znehodnotené infláciou.

Inflácia v USA za posledných 30 rokov bola 105%. Laicky povedané, všetko je už o 105% drahšie...

Takže výnos investora 600 000 ochudobnený o poplatky 300 000 ...ostane mu 300 000.
Tých 300K znehodnotených infláciou cca 100% má kúpnu cenu 150 000...čiže inflácia zožerie ďalšiu polovicu výnosu.

BILANCIA VÝNOSU:

- pri poplatkoch 2% má investor z možného výnosu 600 000 reálny výnos 150 000 = +150%. Inštitúcia získa 300 000.
- z minimálnym poplatkom dosiahne investor výnos 580 000..po znehodnotení infláciou je to 290 000 = čistých +290%.

BILANCIA RIZIKA:

- riziko stúpa s časom, lebo na konci je na účte najviac peňazí.
- ak sa akciový trh zrúti tesne pred koncom investičného horizontu, investor môže prísť o ďalšiu polovicu peňazí
- inštitúcia už má svoje zinkasované, neriskuje stratu, lebo neinvestovala nič.. po poklese môže akurát zinkasovať nominálne menej na poplatkoch

Záver : s poplatkami 2% inštitúcia porazí investora vo všetkých aspektoch: 1. výnosovo 2. rizikovo 3. inflačne :roll:
Prílohy
FEES 2% ukradnú 45% výnosu.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ja som použil kalkulačku z Investopedie.
Máš pravdu, je to 6.7%. Predsa ak zhodnotím 100 000 na 200 000 za 30 rokov, tak budem počítať zhodnotenie ako 30 odmocninu z 2 a nie z 1. Ja mám zafixované pri vyhodnocovaní hitparády, že ak mám zhodnotenie napr. zo 100 000 na 270 000 tak to je 2.7 násobné zhodnotenie vkladu ale v percentách to udávam ako 170% zhodnotenie. Preto som tu jednotku odpočítal od sedmičky. :oops:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

https://www.youtube.com/watch?v=N5pWqf71DIY" onclick="window.open(this.href);return false;

Zaujímavá prednáška, kde Pavel Ryba jasne popisuje slabiny investovania do akcii, dlhopisov, nehnuteľnosti aj zlata. Len zlato a striebro trošku viac vychvaľuje, lebo má od roku 2011 založenú firmu na predaj týchto kovov, tak túto časť by som bral s rezervou.
GOLDEN GATE CZ a.s. (dále jen „společnost”) je akciová společnost, která vznikla dne 22. dubna 2011 a sídlí na Václavském náměstí 51, Praha 1, Česká republika, identifikační číslo 248 39 540. Hlavním předmětem její činnosti je poradenství v oblasti investic do drahých kovů. V roce 2013 byly provedeny změny v zápisu do obchodního rejstříku týkající se členů statutárních orgánů
a navýšení základního kapitálu.
Osoby podílející se 20 a více procenty na základním kapitálu:
QUATRO FORMAGGI, a.s. 33,7 % Pavel Ryba 31,7 % Pavel Kupka 31,7 %
Mateřskou společností společnosti QUATRO FORMAGGI, a.s. je společnost MITON INVESTMENT, a.s.
http://www.goldengate.cz/wp-content/upl ... a-2013.pdf

Napriek tomu na základe dlhodobých grafov, ktoré tam uvádza, začal som uvažovať o investícii do drahých kovov resp. komodít, lebo tieto finančné inštrumenty sú asi najlepšia obrana proti vysokej infácii. Ale keďže teraz máme skôr problémy s defláciou, tak mam dosť času na uvažovanie... :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Ukladám si to aj tuná, lebo je to príspevok na ktorý sa možno v budúcnosti budem odvolávať a veľakrát sa mi stalo, že som nejaký príspevok v tomto fóre po dlhšom čase nebol schopný nájsť.

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 58#p132458" onclick="window.open(this.href);return false;
JUGGLER napísal: Žiadna cenová odchýlka, žiadne náklady, žiadne úroky...si obmedzený iba tým, že každá futures raz expiruje. Ak chceš však držať celé mesiace, alebo aj rok...žiadny problém. Výhodou futures je aj to, že fungujú 24 hodín denne. Môžeš trejdovať indexy napr. o 4 ráno, ked sú výsledky volieb...

Druhým typom páky 1:10 sú CFD. U IB s tým obchoduješ úplne rovnako ako s akciami, alebo futures, len je to derivát, ktorý vymysleli v Anglicku. Nefunguje to však 24 hodín, u indexov len počas trading hours.
Držanie futures není oslobodené od úrokov, práve to je nevýhoda futures oproti ETF bez páky, že sa pri držaní futures každý deň odpočítava od jeho ceny 1/365 časť ročného úroku.
The fair value is determined by adjusting the cash index as follows, taking into account the time remaining to expiry:
Cash Index Value + Interest - Dividends = Future at Fair Value
To determine the value of the IB Index CFD, we reverse the process:
Actual Futures Price - Interest + Dividends = IB Index CFD Value
https://ibkr.info/article/1984" onclick="window.open(this.href);return false;

Preto sme v posledných mesiacoch mali vyššiu cenu vzdialenejšieho kontraktu, lebo dividendy už boli nižšie ako úrok(asi FEDU?) a v minulosti, keď mal FED nulové sadzby, boli ceny vzdialenejších kontraktov nižšie. V týchto cenových rozdieloch (contango resp. backwardation) sú započítané úroky za držanie pozície a investor si teda nenakupuje ES bezúročne.

Pri CFD-kách sa zase platí u IB nočný swap = LIBOR+1.5%, takže zas to není bezúročné.
Pri opciach sa zaplatí časové prémium, takže zas to není bezúročné.
KO certifikáty zas postupne posúvajú KO cenu a tým znižujú cenu certifikátu, takže zas to není bezúročné.

Proste nikto pákový produkt nepredá bezúročne, vždy je tam nejakým spôsobom započítaný úrok.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Jogo. Ale je to v cene futures a tá splynie s podkladom pri expirácii. Nemusím sa báť, že dôjde k deformácii ceny, alebo 100% odchýlke pri NAV a riziku velkej straty...ako som už raz zažil pri TVIX.

Áno zaznamenal som kadejaké costy pri držaní CFD na index. Ale nikdy som si nevšimol nič čo by mi účtovali pri držaní futures ES alebo NQ. Je jasné, že ked chcem kúpiť čistý index, tak najlepšie je nepákové etf. Ale ked sa bavíme o páke, že chcem väčšiu expozíciu do indexu, tak tá páka cez futures je úplne ideálna: bez toho aby som zaťažil účet a riskoval nejakú odchýlku, či neplánovaný cost...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ale ked sa bavíme o páke, že chcem väčšiu expozíciu do indexu, tak tá páka cez futures je úplne ideálna: bez toho aby som zaťažil účet a riskoval nejakú odchýlku, či neplánovaný cost...
Súhlasím, je to najnižší úrok, aký môže bežný smrtelník získať, dokonca pri tradovaní euro futures FDAX sa blíži k nule. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Odkladám si to tu, aby som to v budúcnosti nemusel pracne hľadať.
JUGGLER napísal: - tá opcia nemala skoro žiadnu prémiu....strike 30 + 22,70 = 52,70 a v čase kúpy VIX oo APR15 šiel po 52
Nad týmto tvrdením sa trochu zamyslím, lebo sa to týka všetkých USA ETF, ktoré chce burzian získať kúpou CALL opcie a jej priradením resp. expiráciou.
-v čase kúpy mala táto opcia cenu 52,70x100ks = 5270
-VIX mal v tom čase cenu 52x100ks = 5200
-premium(časová hodnota opcie) bolo 70USD, ktore si zaplatil za tu opciu navyše oproti vnútornej cene opcie.
-vnútorná cena opcie = aktuálna cena podkladového aktíva - strike cena opcie

Premium 70USD pri cene podkladového aktíva 5200USD je 1.3%. Týchto 1.3% sú priame náklady na kúpu podkladového aktíva cez opcie. Je to vlastne to isté, ako spred BID a ASK ceny podkladového aktíva.
Preto som doteraz nenakúpil týmto spôsobom ani jedno USA ETF, lebo náklady na ich kúpu cez CALL opcie sú vysoké.
Na druhej strane, keď som minule kupoval SXR8(najlikvidnejšie ETF na SP500 predávané v Eurách), tak spred medzi BID a ASK cenou bol 0.7€, čo pri cene SXR8 okolo 217 bol tiež drakonický poplatok 0.32%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Odkladám si to tu, aby som to v budúcnosti nemusel pracne hľadať.


Call opcia s priradením o 2 týždne nemá zmysel...V deň expirácie a ešte k tomu smerom ku close opcie už nemajú cenu, zvlášť tie hlboko v ITM . . Pozriem niekedy SPY, ale pri iných akciách je to doslova za minimálnu, symbolickú cenu... majitelia sa ich potrebujú zbaviť...

Spread je cost iba u CFD. Tam to kótuje broker - marketmaker. Na nemeckej burze, ked nemáš likviditu a nejaký automat si tam robí biznis (takisto to je u opcii)...tak proste vstúp do jeho biznisu a ty zakótuj viac ku stredu. To môžeš ale iba u brokera s priamým prístupom na burzu ako je IB. Dúfam, že nemecká burza nie je iba záležitosť marketmakerov, ale majú aj ECN.
Cez ECN kótuje hocikto. Pozoruj pritom podklad. Ako sa budeš blížiť ku stredu, tak protistrana...možno človek ako ty, čo nadáva na široký spread Ti predá - dôjde k obchodu.

Ja sa s opciami a nelikvidnými akciami vždy takto hrajem . A kedže cena podkladu pri opciách sa medzitým hýbe, nákup/predaj vôbec nevnímam ako náklad, len to trvá dlhšie. Náklad u IB nie je spread, ale ,,fee,, čiže poplatok za transakciu..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Náklad u IB nie je spread, ale ,,fee,, čiže poplatok za transakciu..


Ak by spread medzi BID a ASK nebol braný aj u IB ako náklad, tak potom by som podľa tejto logiky mohol hovoriť, že u môjho CFD brokera obchodujem bez nákladov, lebo jeho fee je nulové. Tak sa na to nedá pozerať.
To by som potom mohol obchodovať CFD za limit cenu o spread nižšiu ako aktuálna cena, počkať, kým to poklesne o spread (pri CFD ES ho mám v hlavných obchodných hodinách 0.5-0.7 bodu) a obchodoval by som všetko akoby bez poplatkov.
To isté platí pre IB, limit príkaz 0.25b pod nákupnu cenu, keď bola trignutá. fee mi 12-násobne vynahradí nižšia cena.
Lenže cena niekedy neskoriguje ani 0.25b pod nákupnú cenu(hlavne pri prieraze SR úrovne) a nie vždy sa dá takto nastúpiť do obchodu.Preto sa na spread BID -ASK ani u IB nedá pozerať tak, že to není reálny náklad na kúpu(predaj) pozície.
Plánujem presunúť u seba v reáli niektoré pozície ES z traderského CFD účtu na investorský účet a nakúpiť tam UPRO(3xlong SP500) kvôli daňovým dôvodom. Poobede tu napíšem, aké rozpätie BID-ASK mi pri opciach na UPRO ukazuje TWS.

p.s: Minule som zistil, že kotácie na finance.yahoo,com pre opcie sú úplne inde, ako mi ukazuje TWS u IB. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal:ja som chapal tuto diskusiu, ze chcete kupit podklad a to sa da kupou call opcie , alebo vyhodnejsie predajom ITM put opcie.
Napr. chcem byt v longu na SPY tak vypisem put opciu strike 340 /vrchol ceny indexu/ dam expir. pre porovnanie aby to bolo jasne 7 dni a expiraciu 180 dni na tej expiracii 180 dni je uz nejaka casova hodnota , cize mam bonus tutu casovu hodnotu a som v longu na podklade /v momente vypisu ziskavam celu vnutornu hodnotu opcie PLUS tu casovu hodnotu , to je naviac/. Samozrejme sa jedna o investovanie cize som rozhodnuty drzat ten podklad aj pri naslednom prepade ceny. Este jeden aspekt je dolezity a to vyska marginu, ktora je pri opcii daleko mensia ako pri drzani podkladu . Len treba si uvedomit ze v momente priradenia short put ITM opcie idete do longu na podklade a ked nemate na to ucet hrozi margin call a broker vam zavre short put opciu ale nie ste v podklade, da sa tomu zabranit prerolovanim opcie pred expiraciou na novu expiraciu pri tom povodnom strike.


To som si neuvedomil, že vypisaním PUT opcie hlboko ITM som vlastne až do strike ceny long na podklade. Dík za vysvetlenie.

p.s: Odpovedám ti tuná, lebo nechcem to Jugglerové vlákno na ohlasovanie obchodov zahlcovať a navyše si tu tento tvoj príspevok zaarchivujem, aby som na neho nezabudol.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nebudem sa s Tebou hádať, ked hned prvú vetu som ti napísal, že spread je hlavný cost u CFD.
Všetko ostatné rozoberám u IB...ale ty celý čas píšeš , čo by bolo u tvojho CFD brokera keby spread u IB nebol.

Posledný raz prispievam tejto téme:

CFD: Spread je nástroj cez ktorý CFD brokeri zarábajú. Tí treťotriední, ktorých je najviac cez spread najviac ožobračujú trejderov. Napr. eTORO : Spread na SP500 u eToro je 100 pipsov. Čiže jedna tisícina. Takže obchod za 130 000 čo je zhruba 1 x ES stojí 130 USD vstup a 130 USD výstup. Plus dalšie fee. Takže kolko to máme? 260 USD (bez overnight poplatkov)

Jednak majú veľké spready, alebo ich rozťahujú, alebo robia exekúciu tak, aby si mal čo najväčší spread. K ožobračovaniu trejderov má taký odpadkový broker ako ETORO aj dalšie nástroje. napr. u akcií overnight fee kde ťa pri investícii trvajúcej 1 rok okradne o 5,5%.

Takže som dal príklad: 1 ES nákup + predaj u EToro = 260 USD. U IB = 5 USD

Jediný spread u IB pri ES je ,,minimum price increment,, 0,25 bodu..ten je daný burzou Globex. Áno , to je skutočný spread na ktorom zarába burza a vo finančnom vyjadrení pri 1 x ES je 50:4 = 12,50 USD. O tolko by si prišiel keby si v danom okamihu chcel kúpiť a predať.

Pri akciách a opciách však IB nemá žiadny spread. Minimum price increment u SPY je 1 cent. Nezriedka sa však ECN párujú tak, že vidíš rovnakú cenu na BID i ASK. U opcií je Minimum price increment 1cent, 5 centov, niekedy 10 centov.
To, že je tam spústa strajkov a expirácii však spôsobuje nelikviditu kde kótovanie robia marketmakeri cez automaty. Fungujú na princípe zmenárne. Ak je fair cena opcie 10,50..tak kótujú napr. tak, že bid je 10 a ask 11. Proste kupujú lacno a predávajú draho a zarábajú na rozdiele. TO VŠAK NEZNAMENÁ, že ICH BID a ASK je SPREAD. Môžeš do toho vstúpiť a kúpiť za fair cenu, ked sa nájde protistrana a vypáruje tvoj BID. Je to záležitosť likvidity. Aj my ju dodávame...trejderi sú preto pre burzu užitočné tvory :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Nebudem sa s Tebou hádať


Ja sa s tebou nehádam, len si vymieňam názory. :)
Ok. Už sa k tejto téme nevyjadrím, možno to niekto zrozumiteľnejšie vysvetlí ako ja.
Napríklad to contango na rope som ti chcel vysvetliť presne tým istým spôsobom ako to urobil Chodec, ale viem, že v minulosti mi takéto vysvetlenie "neprešlo" a argumentovalo sa, že cena podkladového aktíva predsa neostane stáť a že rozoberám nereálny príklad, čo by bolo, keby bolo. :)
Tak som ťa na to contango upozornil iným spôsobom a nakoniec zabral pôvodný spôsob, len v podaní inej osoby. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to v pohode. Ty a OCH ste mi to contango vysvetlili a pochopil som kde je riziko trejdu.
Podstata je, aby diskusie prinášali úžitok. Ja sa teraz vyvarujem straty na rope a ty možno nebudeš kupovať/predávať opcie za umelý bid a ask. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: a ty možno nebudeš kupovať/predávať opcie za umelý bid a ask. :wink:


Presne tak.
Prave sledujem ceny opcii a podkladu s asi 15 min spozdením na UPRO a vyzerá to tak, že v rozpätí BID ASK je ferová cena opcie. Pozerám CALL opciu UPRO na strike 10 expirácia 3 apr
BID je 16.50
ASK je 18.90
cena UPRO je 27 takže v reali by to možno niekto mohol predať za 17, čo by bola férova cena
Na deme to však neodskúšam.
Ešte musím skúsiť kúpiť tu opciu a predčasne ju uplatniť, na akej cene mi priradia podklad. Lebo nechcel by som byť priradený automaticky na víkend, aby ma neprekvapil nejaký víkendový GAP.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:Ešte musím skúsiť kúpiť tu opciu a predčasne ju uplatniť, na akej cene mi priradia podklad. Lebo nechcel by som byť priradený automaticky na víkend, aby ma neprekvapil nejaký víkendový GAP.


Tak som tu opciu uplatnil a priradilo mi UPRO na strike cene. Takže mi zobrazuje nerealizovaný zisk 1900 USD, hoci žiaden taký zisk reálne nemám, lebo 1880 USD som zaplatil za opciu na UPRO. Bude to trochu rébus, ako to zdaniť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Tak som tu opciu uplatnil a priradilo mi UPRO na strike cene. Takže mi zobrazuje nerealizovaný zisk 1900 USD, hoci žiaden taký zisk reálne nemám, lebo 1880 USD som zaplatil za opciu na UPRO. Bude to trochu rébus, ako to zdaniť.


Ked si dal za opciu 1880 a teraz ti akože vrátili 1900..tak zisk z predaja opcii by mal byť 20 USD. To že ti to ukazuje ako nerealizovaný je asi taký ,,fake,, ako ked mne ukazuje kolko tisíc mám fiktívny zisk/stratu na EUR/USD.

Ako sa uplatňuje opcia? Dúfam že nie cez account mgm...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Ako sa uplatňuje opcia? Dúfam že nie cez account mgm...


Pravým tlačitkom klikneš na kúpenú opciu a maš tam voľbu exercise či ako sa to píše. Odklikneš a dostaneš správu, že požiadavok pošlú do clearingového centra... Ráno vstaneš a na účte už máš podkladové aktívum namiesto CALL opcie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa hokaido »

Dobre to zobrazuju.
$10 strike
$19 premium za opciu
"Nakupil" si akcie UPRO za $10/ks celkovo 100ks => $1000. Ked je aktualna cena $29 tak si v "zisku" $1900.

tzn z pohladu uctovnictva si ako fyzicka osoba z "z prevodu opcií" v strate $1900 a ak by si predal UPRO zajtra za $29 tak musis zdanit $1900. Straty z opcii podla § 8 zákona o dani z príjmov nevies zauctovat do svojho zisku z predaja akcii. Musis ich drzat dlhsie ako jeden rok(danovy test), alebo nakupovat so strikeom blizsie k aktualnej cene.

Ako vidno na obrazku, Vydavky nesmu presiahnut Prijem.

Ako vzdy pisem, nie som uctovnik, ale z toho co som vycital, by to malo takto fungovat.

Pri obchodovani na firmu, to funguje uz lepsie, ale na toto uz bude expert JUGGLER
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa zea »

jogo napísal:
Pravým tlačitkom klikneš na kúpenú opciu a maš tam voľbu exercise či ako sa to píše. Odklikneš a dostaneš správu, že požiadavok pošlú do clearingového centra... Ráno vstaneš a na účte už máš podkladové aktívum namiesto CALL opcie.



Ja len chcem podotknut ze v IB je mozne pouzit nieco ako nedvolatelne excercise ci ako sa to vola. V tom pripade netreba cakat do rana ale opcia bude priradena okamzite a s danym podkladovym aktivom sa da hned manipulovat.
Niekomu by sa to mohlo hodit

Teda mam na mysli pri american style opciach samozrejme
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal:tzn z pohladu uctovnictva si ako fyzicka osoba z "z prevodu opcií" v strate $1900 a ak by si predal UPRO zajtra za $29 tak musis zdanit $1900. Straty z opcii podla § 8 zákona o dani z príjmov nevies zauctovat do svojho zisku z predaja akcii. Musis ich drzat dlhsie ako jeden rok(danovy test), alebo nakupovat so strikeom blizsie k aktualnej cene.



Keby to tak daňovo fungovalo, ako píšeš, tak by sa nákup podkladového aktíva cez opcie vôbec neoplatil. Neverím, že uplatnenie opcie sa tak zdaňuje, lebo by to bolo absolútne nespravodlivé.

Zatiaľ nemám nikde uvedenú stratu z uplatnenia opcie 1880USD. Počkám 2 dni, kým prebehne setlement a potom UPRO predám. A uvidím, ako sa to zobrazí v reporte.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

zea napísal:Ja len chcem podotknut ze v IB je mozne pouzit nieco ako nedvolatelne excercise ci ako sa to vola. V tom pripade netreba cakat do rana ale opcia bude priradena okamzite a s danym podkladovym aktivom sa da hned manipulovat.
Niekomu by sa to mohlo hodit

Teda mam na mysli pri american style opciach samozrejme


Ako sa to robí? Nevidel som tam iný excercise.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa zea »

Ja si to nie celkom presne pametam ako som to robil, ale orientuj sa podla klucoveho slova
„final and cannot be cancelled“, v nastaveni IB
tu to chlapik viac rozpisuje (treba najskor radsej na deme vyskusat)
https://dobretrejdy.com/?p=1081
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa hokaido »

jogo napísal:Keby to tak daňovo fungovalo, ako píšeš, tak by sa nákup podkladového aktíva cez opcie vôbec neoplatil. Neverím, že uplatnenie opcie sa tak zdaňuje, lebo by to bolo absolútne nespravodlivé.


To, ze sa ti to zda nespravodlive, este neznamena, ze to tak nie je.

Minuly rok som si to studoval, lebo som to tiez chcel takto vyuzit, tak som chcel vediet, ake su tam danove dopady. V prilohe je priklad nakupenych opcii a ich uplatnenie na demo ucte.

Strike $299
Premium $0.57

Vydavky za opcie: $58.08 (vratane poplatkov)
Prijem za opcie: $0

Vydavky za akcie: $29 900

Je jedno co som potom spravil s akciami, tento rok by som si vydavky $58.08 za opcie nikde nemohol uviest, lebo som za opcie nemal ziaden prijem. Keby som este mal prijem napr z derivátových operácií (podla ods. 1 písm. k) ani z neho si tieto vydavky nemozem zaratat.

Alebo este jeden priklad: kupil som nehnutelnost pred 2 rokmi, minuly rok som ju predal so ziskom 50k a mal som stratu 20k z predaja akcii. Podla toho zakona, si tu stratu nemozem odratat od zisku z predaja nehnutelnosti.

Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p8-2
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal:
To, ze sa ti to zda nespravodlive, este neznamena, ze to tak nie je.



Ak by to tak bolo, da sa to využiť vo svoj prospech, lebo "každá palica ma dva konce", ale musím si tým byť istý na 100%, že to tak je. :wink:
Andre, mohol by si sa k tomu vyjadriť?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ak chces obchod zavriet, tak vypises call hlboko ITM a potom budes mat z opcii zisk.

Alebo sustavne vypisujes opcie na vyssom strike/covered call/, aby sa ti vyrovnala strata z nakupu opcie.

Ja som videl jedno video tusim z TRIM. Tam sa vyjadrovali, ze podla ich nazoru nejde pri obchode s opciami o derivatovu operaciu. Hlavne vtedy, ak sa nechas priradit.

Vypisom opcii si potom mozes upravovat vysledok ako chces.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tilbur napísal:Ja som videl jedno video tusim z TRIM. Tam sa vyjadrovali, ze podla ich nazoru nejde pri obchode s opciami o derivatovu operaciu. Hlavne vtedy, ak sa nechas priradit.


Byvalo to tak, ze boli tri rozdielne kolonky: zisky z akcii, zisky z opcii, zisky z derivatov. Kazdy z tychto troch druhov sa mal zdanovat oddelene a stata inkasovana v jednom type sa nemala uplatnovat v inom z tych troch druhov.

Teraz pozeram zakon, ze:

595/2003 Z. z. Časová verzia predpisu účinná od 01.04.2020 do 30.09.2020

§ 8 Ostatné príjmy
(1)
Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,

k) príjmy z derivátových operácií,
t) príjmy z predaja virtuálnej meny.

____________________

Cize opcie a derivaty zrejme uz priradili k "ostatnym prijmom" a straty z opcii sa mozu uz odpocitavat zo ziskov z derivatov.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa andre »

jogo napísal:Andre, mohol by si sa k tomu vyjadriť?


V tomto pripade podla mojho nazor podporeneho FS vid. ( https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie ) v pripade nakupu akcii pomocou opcie si vies ako vydavok uplatnit cenu akcie + cenu opcie. Cize len cenu opcii, priamo spojenej s nakupom konkretnych akcii. Inych opcii sa tyka co uvadzam nizsie.

Vseobecne plati co pisal hokaido, ako fyzicka osoba si stratu / zisk z opcii ani z derivatou (futures, CFD) nevies zapocitat so ziskom z cennych papierov (akcie, ETF..) ani medzi opciami a derivatmi a ani opacne.

Proste v DP ide kazda kategoria do ineho riadku.

Pri opciach ani derivatoch si ani nevies uplatit casovy test tj. oslobodenie po 1 roku drzania, to plati len pre cenne papiere.

Dalsou nevyhodou obchodovania ako fyzicka osoba je to, ze z obchodovania s cennymi papiermi, derivatmi a opciami nie je mozne vykazat stratu, ktoru by bolo mozne uplatnit v dalsich rokoch.

Stratu / zisk si vies vzdy uplatnit len v ramci kazdej triedy aktiv zvlast. Preto sa opcia a derivaty oplati obchodovat na firmu. Ako bonus zo zisku firma neplati ani zdravotne odvody.
Naposledy upravil/-a andre v St 01 04, 2020 11:52 am, upravené celkom 2 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Díky Andre, tak si predstavujem odpoveď odborníka :wink: ,presne tak som to chcel zdaňovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Prečítal som si ako funguje výpočet ziskovosti portfólia TWR metódou.
https://trimbroker.cz/blog-o-investovan ... portfolia/

A hneď vidím slabiny tohto výpočtu.

Príklad1: Otvorím si malý skúšobný účet za 100€ a nikdy ho nevymažem. Po čase sa mi ho náhodne podarí zdesaťnásobiť. Doložím na účet 10 000€, ale už neidem do obchodov tak agresívne. A zhodnotenie mám priemerné. Potom navýšim účet na celé úspory 100 000€, zhodnotenie už mám podpriemerné, ale za celé obdobie stále porážam s prehľadom trh. Pretože počiatočné zhodnotenie malého účtu je pre výpočet TWR rovnocenné, ako zhodnotenie s účtom 100 000€.

Príklad2: To isté ako predošle, ale 100€ mi klesne na 5€ a neviem otvoriť žiadnu pozíciu. Musím doložiť peniaze podobne ako v predošlom príklade a potom som už úspešný trader, ktorý s prehľadom poráža trh. Ale vo výpočte TWR za celé obdobie budem stále podpriemerný trader, ktorý sa TWR výnosom ani nepriblíži k traderovi z prvého príkladu, hoci celkovo zarobil oveľa viac peňazí, ako trader z príkladu 1.

p.s: Kumulatívna výkonnosť sa mi viac pozdáva:

Kumulatívna návratnosť
Azda najjednoduchší spôsob ako tak môže zistiť je pomocou exaktnej kumulovanej metódy. Pri nej stačí od aktuálnej trhovej hodnoty portfólia (€9.358) odpočítať všetky čisté vklady (€8.253). Získa tak celkový zisk (€1.105). Ten vydelí celkovými čistými vkladmi (€8.253) a zistí jeho kumulatívnu návratnosť (0,134* 100 = 13,4%).


Však ju používam aj vo vyhodnocovaní svojich účtov, pretože je odolná aj voči matematickej chybe, lebo chybný výpočet sa ďalej neprenáša.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Pre postupné dokupovanie je vyhodnotenie TWR tiež problematické. Lebo ak kúpim prvý mesiac na dne krízy za 1% účtu a ďalší mesiac nakupujem už o 20% vyššie alebo nižšie, tak tento prvý nákup mi bude TWR výnos roky deformovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Pri dnešnom vyhodnotení mesiaca august som zistil, že som prekonal all-time high zhodnotenia mojich úspor z marca 2015. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Jogove forum

Príspevok od používateľa jogo »

Napadol ma takýto názorný príklad, ktorý ukazuje, ako môže byť TWR vyhodnotenie zavadzajúce.
Berme najhoršieho investora na svete od roku 2000, ktorý :
-roku 2000 nakúpil 100 ks SPY na vrchole za 15 000USD na cene 150
-roku 2002 na dne krízy 90ks SPY predal za 7200USD na cene 80 a cash od brokera vybral. TWR zhodnotenie 100ks SPY za dane obdobie mal 0.5333
-roku 2007 vrátil na účet cash 7 200USD a nakúpil 48ks SPY za 7 200USD na cene 150. TWR zhodnotenie 10ks SPY za dane obdobie mal 1.8750
-roku 2008 na dne krízy 48ks predal za 3 600USD na cene 75 a cash od brokera vybral. TWR zhodnotenie 58 ks SPY za dane obdobie mal 0.5
-roku 2020 vrátil na účet cash 3600 USD a nakúpil 12ks SPY za 3600USD na cene 300. TWR zhodnotenie 10ks SPY za dane obdobie mal 4.44
Teraz ma na účte 22ks SPY na cene 373, TWR zhodnotenie 22ks SPY za dane obdobie ma 1.2433.
Hodnota účtu je 8 206USD, čiže je v kumulatívnej strate -45.30%, avšak jeho účet vykazuje TWR výnos: 0.5333x1.8750x0.5x4.44x1.2433=2.7355 tj. zisk +173.55%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"