Jogove forum

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov

Re: Jogove forum

Poslaťod jogo » Pon 10 14, 2019 9:28 am

JUGGLER píše:P.S. Ako sedlák so zdravým rozumom, zapichnem vidly do zeme a za 100 000 si kúpim cca 340 akcií etf SPY...to u brokera stojí 1 až 10 €. Každý rok si emitent etf strhne 0,09%...to je 90 €...Takáto správa ma bude stáť maximálne 150 € na každých investovaných 100 000. U Finaxu a Acrossu dajme tomu do 1000 €. U Partners Investments prvý rok minimálne 4600€ ( sdph takmer 5000) a potom každý rok s dph minimálne 1920 €.

Take niečo by mali ľudia povinne podpisovať, kým investujú svoje peniaze cez nejaký fond alebo nejakého sprostredkovateľa. Ale aj tak pochybujem, že by im to pomohlo... :?
V podstate je to to isté ako nákupy v obchode. Ak si človek nevygugli, koľko výrobok stojí, tak ho kúpi aj 2-násobne drahšie. Pri čínskych drobnostiach aj 10-násobne drahšie. A ľudia aj tak kupujú predražené výrobky.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo

Poslaťod jogo » Pon 10 14, 2019 12:39 pm

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/424 ... azeri.html

Dobrý článok o postupnom vývoji na burze.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo

Poslaťod JUGGLER » Pon 10 14, 2019 3:19 pm

Pekný článok. A pekné priznanie, že tradiční správci aktiv již nemohou strojům konkurovat. " Vítězem se stávají veřejné trhy,“ stěžuje si jeden z největších správců aktiv na světě. "Nemyslím si, že bychom se v této hře mohli přiblížit konkurenci," říká. Philippe Jabre, který v roce 2007 založil svůj vysoce očekávaný fond Jabre Capital, ve svém posledním dopise klientům uvedl, že počítačové modely „nepostřehnutelně“ nahradily „tradiční hráče“.

Aj čo sa týka tých etf, tak mi tu väčšinou propagujeme pasívne indexové etf s extra nízkymi nákladmi. Ale tých etfiek sú stovky, možno tisíce. Sú založené na špecifických kritériách, alebo rôznych stratégiách a pri mnohých v ide v podstate o aktívnu správu. Čo je však podstata pre investorov a to si treba vbiť do hlavy - že najväčší edge na akciovom trhu je reinvestovanie výnosov. Preto najväčším kladom pri etf sú extrémne nízke náklady.

Zoberme si príklad, že trader dokáže robiť priemerne 20% p.a. s kapitálom 100 000. Je flexibilný , má edge v tradingu, alebo stockpickingu malých akcií. Zisk každý rok vyberie, lebo treba z niečoho žiť.

Na druhej strane je investor ktorý vloží na začiatku 100 000 a po 30 rokoch chce vybrať výnos aby si prilepšil na dôchodok.
Rád by mal ten istý výnos ako trejder, ktorý 30 rokov makal a vytrejdil každý rok 20 000. To sa mu však zdá nedosiahnuteľné, lebo 20% ročne to je dvakrát viac ako dávajú trhy....

Tých 20% ročne s výberom zisku u trejdera je za 30 rokov 20 000 x 30 = 600 000. Spolu s počiatočným kapitálom 700 000.

A teraz dávam do kalkulačky aký ročný výnos by musel ten investor mať, aby z reinvestovaním každoročného výnosu mal po 30 rokoch na účte 700 000. Viete koľko to výchádza? Presne 6,7% p.a.

Výnos 6,7% ročne z reinvestovaním výnosov nahradí 20% p.a. z výberom výnosov. Taká je sila reinvestovania výnosov.

Nechce sa mi už písať ďalej..len sa zamyslime nad tým, že tí čo ponúkajú finančné produkty verejnosti parazitujú na ich výnosoch 2% ročne. Neriskujú nič, berú si svojích 2% aj ked investor krváca...

Zadal som do kalkulačky a vyšlo mi toto. Za 30 rokov bez poplatkov by ste mali zo 100 000 dokopy 700 000.
Za 30 rokov s poplatkami 2% by ste mali pri ročnom zhodnotení 6,7% na konci 380 000.

Poplatky by vám zožrali 318 000 a to je dokopy 45% výnosov !

P.S. ked som dal do kalkulačky bežný poplatok ETF 0,1%...tak mi vyšlo, že na poplatkoch by ste stratili len 20 000...
Na konci by ste mali na účte 680 000.
Dokopy to vychádza, že pri etf by ste stratili len 3% z výnosu. 3% proti 45%. To je rozdiel !
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod Istiach » Pon 10 14, 2019 4:19 pm

K tomu by som napisal len tolko, ze niektori milionari by sa po dolar na zemi nezohli. Taky buffet by sa po neho zohol rad, lebo on v nom vidi hodnotu toho dolara nie dnes, ale o 50 rokov.
Istiach

Poslaťod jogo » Pon 10 14, 2019 4:54 pm

A čo poviete na indexové fondy s nulovým fees? :)

https://www.investujeme.sk/clanky/na-tr ... poplatkov/

Svet investícií prekonal ďalší míľnik. Začiatkom augusta pribudla na trhu ponuka, ktorá prekonala všetky dovtedajšie. Minimálne z pohľadu poplatkov. Ide o dva indexové fondy od americkej spoločnosti Fidelity Investments, ktoré sa predávajú za absolútnu nulu.
Spoločnosť Fidelity Investments, so sídlom Bostone, uviedla 2. augusta na trh dva indexové fondy. Ide o Fidelity ZERO Total Market Index Fund a Fidelity ZERO International Index Fund. Prvý investuje do širokého spektra amerických akcií, druhý je rovnako široký akciovým fondom, no bez geografického obmedzenia.
Pri fondoch nie je nastavená žiadna minimálna investícia. Okrem poplatkov za správu sú nulové aj poplatky za vklad, za predaj podielov, ako aj za vedenie účtu. Fidelity Investments vysvetľuje svoju iniciatívu snahou poskytnúť svojimi klientom pridanú hodnotu a umožniť investovať čo najširšiemu okruhu ľudí.
jogo

Poslaťod jogo » Pon 10 14, 2019 5:08 pm

JUGGLER píše:Zoberme si príklad, že trader dokáže robiť priemerne 20% p.a. s kapitálom 100 000. Je flexibilný , má edge v tradingu, alebo stockpickingu malých akcií. Zisk každý rok vyberie, lebo treba z niečoho žiť.

Na druhej strane je investor ktorý vloží na začiatku 100 000 a po 30 rokoch chce vybrať výnos aby si prilepšil na dôchodok.
Rád by mal ten istý výnos ako trejder, ktorý 30 rokov makal a vytrejdil každý rok 20 000. To sa mu však zdá nedosiahnuteľné, lebo 20% ročne to je dvakrát viac ako dávajú trhy....

Tých 20% ročne s výberom zisku u trejdera je za 30 rokov 20 000 x 30 = 600 000. Spolu s počiatočným kapitálom 700 000.

A teraz dávam do kalkulačky aký ročný výnos by musel ten investor mať, aby z reinvestovaním každoročného výnosu mal po 30 rokoch na účte 700 000. Viete koľko to výchádza? Presne 6,7% p.a.

Výnos 6,7% ročne z reinvestovaním výnosov nahradí 20% p.a. z výberom výnosov. Taká je sila reinvestovania výnosov.

Mne to vyšlo 6.15% p.a. Treba urobiť 30 odmocninu zo 6 a nie 7, lebo vklad sa zhodnotil 6 násobne. :)
Keď si ešte započítajme dane a zdravotné odvody, tak nám vyjde zisk 400 000 a zhodnotenie 4 a zo vzorca vychádza 4.72% p.a.
Preto každý mladý človek by mal oddelene od iných účtov šetriť len na dôchodok a nikdy z toho dôchodkového účtu nevybrať ani cent.
Ja už nie som mladý človek, tak si môžem z dôchodkového účtu vyberať predčasný dôchodok. :D
jogo

Poslaťod JUGGLER » Pon 10 14, 2019 6:56 pm

jogo píše: Mne to vyšlo 6.15% p.a. Treba urobiť 30 odmocninu zo 6 a nie 7, lebo vklad sa zhodnotil 6 násobne. :)

Ja som použil kalkulačku z Investopedie.
V každom prípade je neuveriteľné že pasívne investovanie dokáže poraziť aj úspešného trejdera !
A úplné neuveriteľné sú 2 pravdy o investovaní do akcií:

1. Netreba nič vedieť o akciách. Treba si len založiť účet a investovať (alebo sporiť) cez ETF.
2. Celá investičná gramotnosť je v tom, aby sa investor nenechal okrádať inštitúciami.

Lebo ako Jogo vraví, ked nemáme prehľad o cenách výrobkov v obchode, tak môžeme niečo kúpiť predražene a stratiť pár eúr.

Ale skutoční zlodeji sú finančné inštitúcie, ktoré sami nevedia zhodnocovať peniaze, zato cez nenápadné poplatky vás budú okrádať celý život. Bez toho, aby podstúpili riziko vás okradnú o státisíce !

Navždy si zapametajme , že aj 2% poplatok ročne môže investora za 30 rokov pripraviť o polovicu výnosov !
Prílohy
CAGR Investopedia.JPG
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod JUGGLER » Pon 10 14, 2019 10:43 pm

A ešte jeden aspekt v neprospech investora: INFLÁCIA

Inštitúcie berú poplatky priebežne a pravidelne - zinkasujú 318 000 USD neznehodnotených infláciou.
Investor čaká 30 rokov a dostane sa k peniazom naraz. Tie sú však už znehodnotené infláciou.

Inflácia v USA za posledných 30 rokov bola 105%. Laicky povedané, všetko je už o 105% drahšie...

Takže výnos investora 600 000 ochudobnený o poplatky 300 000 ...ostane mu 300 000.
Tých 300K znehodnotených infláciou cca 100% má kúpnu cenu 150 000...čiže inflácia zožerie ďalšiu polovicu výnosu.

BILANCIA VÝNOSU:

- pri poplatkoch 2% má investor z možného výnosu 600 000 reálny výnos 150 000 = +150%. Inštitúcia získa 300 000.
- z minimálnym poplatkom dosiahne investor výnos 580 000..po znehodnotení infláciou je to 290 000 = čistých +290%.

BILANCIA RIZIKA:

- riziko stúpa s časom, lebo na konci je na účte najviac peňazí.
- ak sa akciový trh zrúti tesne pred koncom investičného horizontu, investor môže prísť o ďalšiu polovicu peňazí
- inštitúcia už má svoje zinkasované, neriskuje stratu, lebo neinvestovala nič.. po poklese môže akurát zinkasovať nominálne menej na poplatkoch

Záver : s poplatkami 2% inštitúcia porazí investora vo všetkých aspektoch: 1. výnosovo 2. rizikovo 3. inflačne :roll:
Prílohy
FEES 2% ukradnú 45% výnosu.JPG
JUGGLER

Poslaťod jogo » Str 10 16, 2019 8:57 am

JUGGLER píše:Ja som použil kalkulačku z Investopedie.

Máš pravdu, je to 6.7%. Predsa ak zhodnotím 100 000 na 200 000 za 30 rokov, tak budem počítať zhodnotenie ako 30 odmocninu z 2 a nie z 1. Ja mám zafixované pri vyhodnocovaní hitparády, že ak mám zhodnotenie napr. zo 100 000 na 270 000 tak to je 2.7 násobné zhodnotenie vkladu ale v percentách to udávam ako 170% zhodnotenie. Preto som tu jednotku odpočítal od sedmičky. :oops:
jogo

Poslaťod jogo » Str 10 16, 2019 5:10 pm

https://www.youtube.com/watch?v=N5pWqf71DIY

Zaujímavá prednáška, kde Pavel Ryba jasne popisuje slabiny investovania do akcii, dlhopisov, nehnuteľnosti aj zlata. Len zlato a striebro trošku viac vychvaľuje, lebo má od roku 2011 založenú firmu na predaj týchto kovov, tak túto časť by som bral s rezervou.

GOLDEN GATE CZ a.s. (dále jen „společnost”) je akciová společnost, která vznikla dne 22. dubna 2011 a sídlí na Václavském náměstí 51, Praha 1, Česká republika, identifikační číslo 248 39 540. Hlavním předmětem její činnosti je poradenství v oblasti investic do drahých kovů. V roce 2013 byly provedeny změny v zápisu do obchodního rejstříku týkající se členů statutárních orgánů
a navýšení základního kapitálu.
Osoby podílející se 20 a více procenty na základním kapitálu:
QUATRO FORMAGGI, a.s. 33,7 % Pavel Ryba 31,7 % Pavel Kupka 31,7 %
Mateřskou společností společnosti QUATRO FORMAGGI, a.s. je společnost MITON INVESTMENT, a.s.

[url]http://www.goldengate.cz/wp-content/uploads/2015/03/Výroční-zpráva-2013.pdf[/url]

Napriek tomu na základe dlhodobých grafov, ktoré tam uvádza, začal som uvažovať o investícii do drahých kovov resp. komodít, lebo tieto finančné inštrumenty sú asi najlepšia obrana proti vysokej infácii. Ale keďže teraz máme skôr problémy s defláciou, tak mam dosť času na uvažovanie... :roll:
jogo

Poslaťod jogo » Pon 10 28, 2019 7:57 am

Ukladám si to aj tuná, lebo je to príspevok na ktorý sa možno v budúcnosti budem odvolávať a veľakrát sa mi stalo, že som nejaký príspevok v tomto fóre po dlhšom čase nebol schopný nájsť.

viewtopic.php?f=10&t=5618&p=132458#p132458

JUGGLER píše: Žiadna cenová odchýlka, žiadne náklady, žiadne úroky...si obmedzený iba tým, že každá futures raz expiruje. Ak chceš však držať celé mesiace, alebo aj rok...žiadny problém. Výhodou futures je aj to, že fungujú 24 hodín denne. Môžeš trejdovať indexy napr. o 4 ráno, ked sú výsledky volieb...

Druhým typom páky 1:10 sú CFD. U IB s tým obchoduješ úplne rovnako ako s akciami, alebo futures, len je to derivát, ktorý vymysleli v Anglicku. Nefunguje to však 24 hodín, u indexov len počas trading hours.

Držanie futures není oslobodené od úrokov, práve to je nevýhoda futures oproti ETF bez páky, že sa pri držaní futures každý deň odpočítava od jeho ceny 1/365 časť ročného úroku.

The fair value is determined by adjusting the cash index as follows, taking into account the time remaining to expiry:
Cash Index Value + Interest - Dividends = Future at Fair Value
To determine the value of the IB Index CFD, we reverse the process:
Actual Futures Price - Interest + Dividends = IB Index CFD Value

https://ibkr.info/article/1984

Preto sme v posledných mesiacoch mali vyššiu cenu vzdialenejšieho kontraktu, lebo dividendy už boli nižšie ako úrok(asi FEDU?) a v minulosti, keď mal FED nulové sadzby, boli ceny vzdialenejších kontraktov nižšie. V týchto cenových rozdieloch (contango resp. backwardation) sú započítané úroky za držanie pozície a investor si teda nenakupuje ES bezúročne.

Pri CFD-kách sa zase platí u IB nočný swap = LIBOR+1.5%, takže zas to není bezúročné.
Pri opciach sa zaplatí časové prémium, takže zas to není bezúročné.
KO certifikáty zas postupne posúvajú KO cenu a tým znižujú cenu certifikátu, takže zas to není bezúročné.

Proste nikto pákový produkt nepredá bezúročne, vždy je tam nejakým spôsobom započítaný úrok.
jogo

Poslaťod JUGGLER » Pon 10 28, 2019 5:16 pm

OK Jogo. Ale je to v cene futures a tá splynie s podkladom pri expirácii. Nemusím sa báť, že dôjde k deformácii ceny, alebo 100% odchýlke pri NAV a riziku velkej straty...ako som už raz zažil pri TVIX.

Áno zaznamenal som kadejaké costy pri držaní CFD na index. Ale nikdy som si nevšimol nič čo by mi účtovali pri držaní futures ES alebo NQ. Je jasné, že ked chcem kúpiť čistý index, tak najlepšie je nepákové etf. Ale ked sa bavíme o páke, že chcem väčšiu expozíciu do indexu, tak tá páka cez futures je úplne ideálna: bez toho aby som zaťažil účet a riskoval nejakú odchýlku, či neplánovaný cost...
JUGGLER

Poslaťod jogo » Pon 10 28, 2019 9:04 pm

JUGGLER píše: Ale ked sa bavíme o páke, že chcem väčšiu expozíciu do indexu, tak tá páka cez futures je úplne ideálna: bez toho aby som zaťažil účet a riskoval nejakú odchýlku, či neplánovaný cost...

Súhlasím, je to najnižší úrok, aký môže bežný smrtelník získať, dokonca pri tradovaní euro futures FDAX sa blíži k nule. :)
jogo

Predchádzajúci

Späť na Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia