JUGGLER - Obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zdravím.
Vidím, že nám tu Filip zriadil priestor, no nejak mnoho obchodov tu nie je.
Chcem prispieť svojou troškou do mlyna, tak začnem rovno teraz, tým, čo mám:

ENER long po 37$, nákup v piatok - časť zisku vybraná po 39 (+6%). Target cca 45 (21%) v pondelok.
Solar play, najlepšia solárna akcia akú momentálne poznám. Páči sa mi aj technológia - vytŕčajú z davu.

HOGS long po 8,70, nákup v piatok. Čína - bravčové mäso.
Target okolo +5% v pondelok, ale nebudem sa diviť ani keď vyberiem +10%.

FOSL 14,65, nákup v piatok. Predajca hodiniek, apparelu, šperkov a pod. ,,personals,, - pocit luxusu za menej peňazí.
Túto firmu trejdím rád, ale teraz je v nemilosti kvôli kríze a silnému doláru (40% tržby v EU). Keď mi dá +6% v pondelok, tak predám. Ináč ju predám v utorok. Nebudem sa diviť, keď dá 10-15% v utorok.

Pravidlá:

1/. uverejním len to, čo sa mi bude chcieť.

2/. chce sa mi len velmi zriedka.
spravidla urobím viac ako tisíc obchodov ročne, za posledných 6 rokov som ich uverejnil spolu okolo tisíc, ale teraz je toho málo - nie je čas, ani dôvody.
Takisto reciprocita - slabota. Niekedy som si myslel, že sa podelí viac trejderov o niečo zaujímavé, ale mýlil som sa. Dobré trejdy sa vonku jednoducho nedostanú... alebo je tých dobrých trejderov ako šafránu?

3/. budem sa snažiť o tzv. real time obchody.
No nie je tu ,,chat,, a do fóra to dávať do 1-2 minút od otvorenia/zavretia pozície...no uvidíme... Aj z tých málo obchodov, čo ma vôbec napadne zverejniť som v poslednej dobe nezverejnil viac preto, že som to nestihol napísať pri aktuálnej cene. A tak si sem-tam dovolím aj to, čo dnes - cena už nie je aktuálna - ale trejd je. Som zvedavý, či sa mi vôbec podarí ohlásiť predaj načas.
Ak by som mal čeliť pochybnostiam, tak radsej s toho ohlasovania vycúvam.

4/. Nemám záujem o debaty v tomto vlákne.
Toto vlákno si uzurpujem ako môj report - moje dobrovoľné podelenie sa o obchod v ktorom idem.
Nezaujíma ma názor iných, takisto nemienim vysvetlovať prečo to robím a odpovedať na otázky a príspevky, ktoré ja považujem za zbytočné. Kto nerozumie tomu, čo píšem, treba sa trochu dostať do témy samoštúdiom, alebo ma jednoducho ignorovať. Odpoviem len, keď sa mi bude chcieť a budem sa snažiť , aby toto vlákno nebolo o kecoch na tisíc strán...

5./ nerobím to za nijakým zámerom.
Nechcem sa chváliť, nezháňam klientov, nemám záujem o nijakú spoluprácu, ani o správu peňazí a popularitu.
Nepíšte mi ohladom takých vecí, prosím.
Ja som trejder - filantrop.
Žijem a trejdím pre seba a rád sa sem-tam podelím o radosť z víťazstva i o bolesť z prehry. Som živým dôkazom toho, že na burze sa dá existovať. Mne sa to darí už 8 rokov.
Som za vodou - kašlem na všetky lukratívne ponuky za ktorými obyčajne ľudia pachtia , v podstate kašlem aj na peniaze, ja mám proste burzu rád. Burzu, ale aj moje súkromie - a to je pre mňa všetko.
Nič nepredávam. Nič. neponúkam.
Všetky peniaze sveta mi ležia pod nosom na burze.
Nemám záujem ani o korunu z iného biznisu.
Som nezávislý a budem si robiť, čo chcem a kritizovať, koho len chcem. Kým si budem môcť povedať svoj názor, dovtedy ho budem hovoriť. Akceptujem názory iných, ale kecy o ničom ma iritujú. Mám rád argumenty. Taký som a taký aj ostanem.
Čím viac kecov sa tu objaví, či nejaké osočovania, alebo nudné debaty, tým menej do tohto vlákna budem prispievať. Zároveň nič neslubujem, uvidím, či mi to vôbec bude vyhovovať a baviť ma to ...

6. Toto sú moje trejdy. V žiadnom prípade nikomu neodporúčam brať si ich ako vzor a potom roniť slzy kvôli strate. Väčšinou ide o vysoko rizikové obchody, v ktorých sa môže cena zrútiť aj o -30% v priebehu niekolkých hodín a mnoho z nich sa uskutoční v úplne nelikvidnom prostredí - mimo burzových hodín. Ide o moje špecifikum, ktoré si budem zároveň chrániť. Ja proste milujem velké cenové výkyvy a rýchle zisky. Zatrejdím si, zoberiem, čo burza dá a potom už nedržím nič, spím kludne, dýcham kludne, žijem, nevzrušujem sa, keď trhy krachujú.
Pohŕdam tými, čo z roztrasenými rukami a cez nekonečné filozofie idú po +10% p.a. dlhodobo.
Mojim mottom je 10% v jedinom trejde za jediný deň.
Mojím rekordom je 11x10% z jedenástich trejdov realizovaných za jediný deň.
Moje riadenie rizika je také prísne, že len zlomok kapitálu pracuje len zlomok času a aj tak sa zhodnotím ďaleko lepšie ako Buffett v najlepších rokoch svojej kariéry.
Pri vyššej páke, ktorú som si dovolil len raz na menšom účte - som dosiahol osobný rekord 933% p.a.
V mojej kariére som zaznamenal len jeden stratový rok - 30% p.a., keď som si myslel, že deriváty ma uspokoja viac...
Sám sa často zamýšlam nad sebou, prečo viac nevyužívam svoje rezervy (že takmer nikdy neobchodujem na margin). Nemôžem totiž povedať, že nerád riskujem...
Asi mi to prináša komfort. Asi som v určitom zmysle psychopat.

A tak na záver ešte raz opakujem:

- do týchto trejdov neradím vstupovať.
- zóna velkého rizika.
- zóna vysokých ziskov i strát.
- zóna vysokej špecializácie a dlhoročných skúseností.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
sanka_bebe
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 10:01 pm

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa sanka_bebe »

drzim palce, pretoze je len malo ludi ktori chcu ist s kozou na trh v sucasnej dobe
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DODATOK k pravidlám.

Aby nedošlo k nedorozumeniam, ešte pár vysvetliviek:

Vstup/výstup mimo trading hours netreba brať detailne.
Nelikvidné trhy majú svoje špecifiká.
Často sa podarí otvoriť/zatvoriť len malú pozíciu, inokedy to robím zámerne postupne.
Keď ohlásim dajme tomu vstup po 20, ale po desiatich minútach zoberiem ďalšiu várku po 19,95 a ďalšiu po 19,90 tak detaily nereportujem.

Najrizikovejšie obchody sú také, kde dochádza k uverejneniu kurzotvorných správ a následne k prudkému cenovému pohybu.
Pohyb ceny sa vyvíja ináč v preopen/aftermarkete, ináč po otvorení búrz a u nyse akcií ináč aj po rozhýbaní maklérov na Nyse.
Riadenie rizika u mňa začína veľkosťou pozície, ktorú prideľujem každej akcii po analýze.
Podľa toho vyzerá aj zisk/strata. Malé obchody prinášajú stovky dolárov, veľké prinášajú tisícky.
Aj 10% zisk/strata na jednom obchode v konečnom dôsledku pohne účtami len o 0,1% až 1%.
Dobrý je deň, keď sa celkovo zhodnotím o 0,5%, veľmi úspešný je mesiac, keď zhodnotím kapitál o 10%.

Na zverejnenia firiem mám vlastné stratégie, ktorých súčasťou sú rýchle správy, blesková, ale hĺbková analýza a napríklad i vlastné kótovanie na nelikvidnom trhu.
Keď uvidíte, že sa dnes ENER v preopen ponúka po 44,99 tak ten ,,marketmaker,, som ja.
Ak sa mi bude HOGS dnes páčiť, tak budem kótovať jeden lot nákup po 9 a jeden lot predaj po 9,99.
Ale skúste zadať order na nákup 1000 ks a vaše prianie bude splnené bez toho, aby môj ,,ask,, zmizol.

Ak nejaká akcia sklame a padne -10%, tak vedzte, že ja sa jej zbavujem ako prvý.
Alebo ju otáčam do shortu a pokúšam sa o zisk.
Preto nikomu neodporúčam vstupovať do mojích trejdov.
Ďalej, také trejdy, ktoré môžem ukončiť v preopen sa ani nesnažím ohlásiť tak, aby som stimuloval niekoho iného k vstupu. Nemám rád, keď mi na nelikvidnom trhu konkurujú a napríklad pri výbere zisku tlačia cenu dole. Pri výbere straty tiež nepotrebujem konkurenciu. Vždy potrebujem kupcov, ktorí skočia po mojej cene, alebo mi umožnia short.

Aj zdanlivo stratový trejd nemusí byť stratový, to je krása tradingu.
Ale stáva sa i opak. Aj zdanlivo ziskový trejd sa niekedy zbabrá.

Ja nie som ani zďaleka ideálny trejder.
Snažím sa o maximálne zisky a minimálne straty, ale niekedy to vyjde i naopak.
No ja sa dokážem podeliť aj o stratu a je mi jedno aká veľká bude.
A ohlásim aj malý zisk, keď cena akcie neskôr exploduje.
Nemám záujem veci zahmlievať.
Ale nie je ani moja priorita vypisovať po fórach.
Niekedy zahlásim na chat traders.cz, inokedy skúsim zahlásiť tu.

Najjasnejšie sú obchody, ktorým sa venujem najmenej.
Napríklad deriváty. Zatrejdím si futures indexov a niekedy ropu, zlato, či eurodolár.
Najideálnejšie na report sú swing obchody.
Tam je čas hlásiť načas, niekedy aj dopredu.
Ak je to počas trading hours, tak je mi jedno kolko ludí sa inšpiruje.
Pri takých trejdoch sa budem snažiť uviesť aj trading plán: stop loss, target, dôvody, komentár.

No a nakoniec sú trejdy v ktorých sa môže hocikto spolu so mnou nabaliť. Boli aj prípady, že som nahlásil ,,tutovku,, napríklad blbca ktorý kótuje po kurzotvornej správe v nedobrom smere. Keď som ho neskúpil celého, tak si zarobili aj ostatní. Aj v trejdoch na deriváty sa zlepšujem a čoraz častejšie sa mi darí celkom dobrý vstup, výstup i riadenie rizika. No deriváty ma dosť stresujú, tak sa im rád vyhýbam.

No za celú svoju kariéru som pochopil, že sa nikdy neoplatí kopírovať rozhodnutia iných ľudí. Najlepšie je sa spoliehať na vlastnú hlavu.

A na záver, aby to nebolo len o kecoch, trocha zábavy z nášho fachu:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 4469538390
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa kopec1 »

Drz sa Juggler. A vdaka za otvorene informacie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Aj 10% zisk/strata na jednom obchode v konečnom dôsledku pohne účtami len o 0,1% až 1%.
Zdravim ta Juggler.
Asi vies, co pre mna znamenaju zive obchody(proste vidim, ze vsetky tie kecy o tradingu nie su len kecy, ale ze aj niekto takto realne zaraba a mne to dodava silu, ked sa mi nedari), tak ti za nich dakujem. Chcel by som sledovat riadenie tvojho rizika, takze mam tomu rozumiet, ze na jednu akciu davas 1 az 10% uctu? Mohol by si to uvadzat pri otvorenom obchode kolko % uctu si do neho dal?

Plati to 10% maximum aj pri tradingu indexov a Euro/Dolar?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: Chcel by som sledovat riadenie tvojho rizika, takze mam tomu rozumiet, ze na jednu akciu davas 1 az 10% uctu? Mohol by si to uvadzat pri otvorenom obchode kolko % uctu si do neho dal?
Plati to 10% maximum aj pri tradingu indexov a Euro/Dolar?
Nemám na riadenie rizika presný model. Len princípy.
Všetko závisí od rizika, ktoré som ochotný podstúpiť.
Ak cheš v trejde risknúť/zarobiť -/+ 1000 a máš 100 000 účet a risk/reward 1:1 (píšem približne, lebo risk nech je vždy menší) a je to pri danej akcii -/+ 10%...tak do obchodu vrazíš 10 000.
Ale ja to nerobím na presnej % báze.
Stačí mi odhad, ktorý ma udrží v komforte (nerozhádže ma psychicky).

V praxi - pri akciách to robím tak:
Každému trejdu pridelujem PERCENTO od 10 do 100% podľa rizika.
Napríklad ak akciu vyhodnotím ako ,,tutovku,, čo mi dá na 100% zisk, tak jej pridelím 100%.
Priemer je 50%.
Minimum je 10%.
Na každý trejd mám LIMIT. Zoberme si príklad 20 000.
Do tutovky tak vrazím 20 000, do priemerného obchodu 10 000, do najslabšieho len 2000 USD.
Ak sa darí a valím zisk za ziskom (a trhy sú dobré), tak LIMIT zvýšim.
Ak sa nedarí, alebo sú trhy volatilné tak LIMIT znížim, alebo som prísnejší pri pridelovaní %.

Zostáva už len odpovedať na otázku, kolko % z účtu by mal byť LIMIT 100% na jeden trejd.
Pri účte 200 000 by LIMIT 100% zo sumou 20 000 bol napríklad 10%.
Ale ja to tak nemám stanovené.
Riadím sa psychickým komfortom.
Ak sa napr. darí priemerne a väčšina trejdov dostáva 50%, tak reálne do každého trejdu by malo ísť 5%.
Ale v tom zmysle už ani nie je dôležitá výška účtu, ale ako sa nám darí. Keď sa zisk strieda zo stratou, ale účet ide hore, tak nie je problém zariskovať viac. Ak sa však nedarí a príde séria strát, tak treba pritvrdiť.
Mojím obecným pravidlom je VIAC riskovať, keď sa darí a MENEJ , keď sa nedarí. Amatéri to zvyčajne robia naopak.

Z hladiska výpočtov mám len jednu tabulku v exceli, kde mám nahodený LIMIT. Keď do tabulky zadám akciu a jej cenu a pridelím jej %, tak mi to vypočíta, kolko kusov mám kúpiť. Samozrejme, zaokrúhlujem to na loty, alebo desiatky.

Pri derivátoch treba byť opatrnejší.
Tam si treba uvedomiť, že obchodujeme na páku.
Málokto si uvedomí, že ked nakúpi na plný margin pri páke 1:100 tak ho položí i strata 1%.
Pri derivátoch som za model , aký sa už preberal v diskusiách.
Len pri stratách sa nesmie dokupovať, ale z trejdu vystúpiť pri akceptovateľnej strate.
Dokupovanie možno nahradiť rozdelením si vstupu na 2-3 časti.
Ak chceme zariskovať na veľký zisk, tak treba dokupovať v trejde, ktorý ide naším smerom a najlepšie, keď je už stopka na/nad vstupom (break-even).
1. V psychickom komforte sa rodia tie pravé zisky.
2. Netreba dovoliť, aby nás trading ubíjal (stresoval).
3. Emócie sú naším vnútorným nepriateľom. Vždy nás nútia robiť opačné rozhodnutia.
4. Strach je najhorší. Ak nás pri trejdení ovláda strach, treba sa na deriváty vykašlať.

P.S.
Tie % ja nezvyknem uvádzať.
Pri dnešných trejdoch je to ENER 55%, HOGS 50% a FOSL 25%.
ENER som už vybral časť zisku, takže riziko je znížené o ďalšiu polovicu.
HOGS je komfortný trejd. Tam nevidím velké riziko, len bude dôležitá nálada na trhu a stav ázijských trhov.
FOSL je dnes málo rizikový, ale zajtra to bude hop-alebo trop. Takže bol by som rád, keby dnes dal 5-6%, alebo si na zajtra ponechám len polovicu pozície. Uvidím podľa priebehu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ENER out 39 (+5,7%)
Fundamentálne správy dobré až in-line, čo je však pre mňa sklamaním.
Technicky je táto akcia skôr na korekciu, rast po open pripúšťam, ale skôr výber ziskov.
Psychologicky to vyzerá na výber ziskov a teda pokles.
V žiadnom prípade by som túto akciu nedržal na swing, pretože ide o cyklické a volatilné odvetvie

P.S.
Trhy dobré, futures up, Ázia ok.
HOGS fundamentálne ok, kótujem ju podľa plánu. Už o mne píšu i svetové news:
,,Zhongpin Seeing Higher Pre-Market Bid of 9.00 - Beats on Q3...,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update:
Na HOGS mi už prišli prví hráči. Kótujú 9,03 - 9,82.
A tak sa sťahujem z bidu 9,00 a budem hrať už len na výber zisku.
Samozrejme 9 - 9,99 bol len psychologický bid/ask.
Snažím sa povzbudiť nerozhodných hráčov. Oceňujem akciu tak, aby videli, že je dobrá.
Ako som už napísal predtým , budem hrať na zisk +5 až +10%.

P.S. ENER sa trejduje po 39,50-40.
Som vonku, ale akciu sledujem ďalej. Trader sa učí po celý život.
Je po ôsmej ráno v New Yorku. To už dopíjajú kávičku prví profíci.
Očakávam, že začnú tlačiť ENER dole.
V podstate by som ho mohol zahrať na pokles, ale nie som ,,comfortable,,.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update:
New York 9,00 ráno.
ENER ide po 36.
Vybral som zisk z rastu +6% a mohol som zarobiť aj +11% na poklese.
O tom je TRADING.

A prečo nerád zverejňujem také obchody?
Lebo keby do ENER vstúpil v piatok niekto iný po 37, tak sa teraz rúti do straty a nevie prečo.
A keď potom otvorí burza a ENER bude pod 37, tak si povie, že ten Juggler je hlupák a traderi sú hazardéri.

P.S. HOGS 9,30-9,82.
Mohol by som začať vyberať zisk +5%, ale vyčkávam.
Čína je dnes +7%, takže klídek.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, od ktorej hodiny nasho casu vies obchodovat americky premarket?
Do ktorej hodiny nasho casu vies obchodovat americky pastmarket?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update:
New York 10,00.
Po otvorení búrz. Ukončenie trading dňa.

HOGS out 9,69-9,40 (+9%)
Slabé volume. Išla pomaly - ako staré rožky.
Bojovali sme tam viacerí za čo najlepší výber zisku.
Taktizovali sme cez ordery, chytali kupcov, ale nakoniec sme si cenu väčšiu ako 9,50 rozchytali do 10 minút.
Chýbal väčší kupec. Inštitúcie asi kašlú na Čínu.

ENER: teraz ide po 36,30. Mojích +6% ma teší, aj to, že som ho dobre odhadol na short... ale skutek-utek, nezahral som aj na pokles a tak mi ďalší zisk ušiel.

FOSL out 15,27 -15,00 (+ 3,5%)
Pri tejto akcii som nahodil order po 4% a chytil som kupca.
A tak som sa rozhodol, že predám i zbytok, keďže táto akcia mi ostala ako jediná a nemá u mňa veľkú váhu (25%).
Takže kvoli nej sa mi neoplatí trejdiť zajtra a navyše by to bolo hop-alebo trop ako som písal.
A keďže som nenašiel žiadných iných kandidátov na trading na zajtra, tak zajtra si dám voľno.

Záver:
Dosť ma odputávalo dnes tak podrobne to tu referovať.
Mal som pripravených ďalších päť akcií na pozorovanie, ale nakoniec som zobchodoval len tie tri.
Ale aspoň si viete urobiť obraz ako vyzerá u mňa trading.
A dúfam, že niektorí aj pochopia, že to nie je až taký gambling.

Teda, keď sa robia dobré rozhodnutia a primerane riadí riziko. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal:Juggler, od ktorej hodiny nasho casu vies obchodovat americky premarket?
Do ktorej hodiny nasho casu vies obchodovat americky pastmarket?
Od 13,00.
Arca beží aj skôr, ale skôr nikto netrejdí a keď ,tak iba nejaké európske akcie.
Arcu môžem obchodovať asi od 11,00.
Ale začínam od 13,00 - keď začína Inet.
Arca sa asi pred rokom spoplatnila - stojí asi 10 USD.
Pre trading je nevyhnutná. Musí sa platiť na každom účte.
O 13,00 Amerika ešte spí, od 14,00 sa pripája väčšina brokerov a trejdujú už aj profíci.

Do 22,00 beží všetko.
Potom asi 2 hodiny väčšina ECN a brokerov, ale všetko vyhasne až o 2,00 ráno.
Vtedy končí Inet a myslím, že aj Arca.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ešte malý SUMÁR za dnešným dňom.
Nech tu je jeden kompletný trading day.

Vždy sa ešte raz pozriem na akcie, čo som trejdil - ako skončili deň.
Ono - aj keď burzu len pozorujeme, aj tak sa učíme.
A najlepšie sa učí na tom, čo najlepšie poznáme.
V danom okamihu najlepšie poznám posledné akcie, čo som trejdil a americké trhy.

Pri zavretí búrz:

ENER: 38,04
HOGS: 9,15
FOSL: 14,58

Všeobecná situácia:

Čínou nabudený optimizmus nevydržal dlho.
Trhy klesali.
Neštudoval som to podrobne, ale už počas tradingu som zachytil viac negatívnych správ:
-krach dvoch bánk,
-ďalsie navýšenie pomoci pre AIG,
-Circuit City (najväčší predajca elektroniky v USA) v bankrote...

V takej atmosfére je lepšie netrejdovať, alebo len hrať na pokles...

ENER: treba už na ňu zabudnúť.
Je primerane ocenená a bude s ňou hýbať už len trh a odvetvie.
A možno análi, ktorí jej možno zajtra upravia rating (najprv nakúpia pre seba - pravdaže...)

HOGS: skončila v miernom zisku, ale vidno, že na trhu chýba kapitál.
Od tejto akcie som pri dnešnej rally Číny čakal viac.
Je to defenzívny sektor, bravčové sa v Číne bude konzumovať a tým asi nezávisi na exporte.
Púšťam ju z hlavy, ale táto akcia by ako jediná mala šancu v portfóliu do recesie, keby som bol investor.

FOSL: ako som už písal, zajtra jej dávam šancu 60:40, že vyskočí hore 10-15%.
Lenže mne sa už nechce zajtra trejdiť (neoplatí sa mi kvoli jednej akcii s váhou 25% - mám rád riziko diverzifikované aspoň do dvoch akcií) a trhy tiež nevyzerajú dobre.
Takže som zvolil taktiku ,,lepší vrabec v hrsti ako holub na streche,, a vybral som menší zisk.
Tým pádom to nebol môj typický kurzotvorný trejd, ale len taká malá technická play - za povšimnutie stojí ako drží support tam kde som ju kupoval.
Ak by sa mi zajtra chcelo trejdiť, tak sa na ňu možno pozriem.
Kurzotvorná správa vyjde presne o 7,00 (New York), teda 13,00 hod SEČ.
V prípade, že bude ok, je šanca chytiť ju na long.
Ak nebude, tak na short.
Tieto trejdy sú pre mňa menej atraktívne, lebo vyžadujú trpezlivosť a taktizovanie.
Sú založené na tom, že akciu už buď niekto kótuje, alebo ju nesprávne ocení po správe.

1. Kótovanie o 7,00 je málo pravdepodobné.
Ale keby tam bolo a ja budem najrýchlejší, tak akciu pri dobrej správe kúpim, alebo pri zlej zahrám na pokles.
Také hry sú viac pravdepodobné od 8,00 ked je už na trhu viac hráčov (ale bohužial aj viac profíkov).
Na to treba mať edge (výhodu) - rýchle správy a správny úsudok.

2. Nesprávne ocenenie akcií od amatérov to je už iné kafé.
Príklad: vyjde správa a ja akciu ocením na +10%.
Ale niekto iný mi ju predá po +3%.
Ak mám správny úsudok, zarobím 7%.
Niekedy to ide ľahko, inokedy nemám istotu a musím trpezlivo chytať čo najlepšiu cenu.
Ak sa objaví iný profík, musím ešte k tomu taktizovať, aby som to zobral ako prvý a za dobrú cenu.

Opačná situácia:
vyjde zlá správa a hľa... niekto chce nakupovať za cenu, ktorá je už 5 sekúnd stará... jeden klik myšou a shortujem ho.
Sranda je v tom, že za 5 sekúnd nemám ani ja 100% istotu. Potrebujem hlbšiu analýzu a okrem toho - tí, čo píšu správy sa často mýlia (kolko krát som už písal do news a žiadal opravu).
Takže rýchlo si prečítam report a poďho... keď chlapíka nezožrali ešte celého, tak otváram ďalšie shorty...
Keď sa však pomýlim a zlá správa je len zdanlivo zlá - tak mám smolu.
A musím zase taktizovať, aby som sa akcie zbavil v prijateľnej strate.

Také trejdy sú tiež zaujímavé.

Toto už nie sú kecy, ale kus mojeho know-how a skúsenosti.

Ale človek sa neustále učí.
A trejder celý život.
Toto si treba opakovať neustále.
Lebo s každým trejdom začína nová story.
Nič sa neopakuje za tých istých podmienok.

A keďže opakovanie je matka múdrosti, tak tu skopírujem jednu múdrosť, ktorú som nedávno čítal v príspevku od Coudyho:

Early in his career, when Bressert was trading on the floor "an old guy came up to me and said: 'Trading is really easy-when the trend is up, you buy dips, when the trend is down, you sell rallies.' Being young, I thought, 'What does he know?' But, about ten years later, I realized he had handed it all to me.”

Múdrosť starého trejdera v jednej vete:

,,Trading je skutočne ľahký - keď trend je HORE, kupuj pri poklesoch, keď trend je DOLE, predávaj (shortuj) po prudkých rastoch.,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:2/. chce sa mi len velmi zriedka.
spravidla urobím viac ako tisíc obchodov ročne, za posledných 6 rokov som ich uverejnil spolu okolo tisíc, ale teraz je toho málo - nie je čas, ani dôvody.
Takisto reciprocita - slabota. Niekedy som si myslel, že sa podelí viac trejderov o niečo zaujímavé, ale mýlil som sa. Dobré trejdy sa vonku jednoducho nedostanú... alebo je tých dobrých trejderov ako šafránu?
Juggler, kde si daval tie obchody. Hladal som trocha na http://www.traders.cz, ale nenasiel som. Davas ich do chatu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: Juggler, kde si daval tie obchody. Hladal som trocha na http://www.traders.cz, ale nenasiel som. Davas ich do chatu?
Posledné 1-2 roky len do chatu. Niečo je aj vo fórume.
Predtým sa dal ten chat pozrieť ďaleko dozadu, teraz - nedávno to zmenili. Ale možno tam ešte nájdeš 3-4 obchody, čo som tam dal za posledné týždne...
Predtým som dával aj do chatu a do fóra, ale najviac išlo asi do chatu. Keď som mal know-how založené na výbere zisku po open (čo fungovalo v silnom býčom trhu), tak som dával často aj všetky obchody spolu. Na traders.cz som od 2003. Predtým som chodil na nejaký tsv chat - český, kde som tiež dával vela obchodov, len sa nepametám ako sa presne volá a či ešte existuje. Vtedy na Slovensku neexistovalo nič. Pozdejšie chlapci založili daytrading.sk ale ja som ostal na traders.cz.
Ale s tými obchodami si treba uvedomiť, že rôzne stratégie fungujú ináč na rôznych trhoch. Mne keď prestávala fungovať jedna v býčom trhu, tak som začal trejdiť inú - dajme tomu na derivátoch. Alebo som zarábal na daytrejdoch, potom som prešiel na swing a pozdejšie som znova prešiel na daytrading, ale s inou stratégiou.
Asi dvakrát som mal aj obdobia, kedy som paralelne držal aj investičné portfólio.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: Hladal som trocha na http://www.traders.cz, ale nenasiel som. Davas ich do chatu?
Mrkol som sa na to zo zvedavosti a v tom chate traders.cz sa to da pozrieť od leta. To musíš ísť cez diskusiu a tam je chat. Dole sa da odkliknut ,,zobrazit všetky príspevky,,. Niečo som tam komentoval aj podrobnejšie, ale väčšinou len jednoducho ohlásim vstup a výstup.
Len tak narýchlo som to prezrel a mám tam asi 15 trejdov na akcie a 2 na deriváty.
Niečo je aj v starých príspevkoch na fórach diskusie, ale real time daytrejdy sa najlepšie dávajú do chatu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

QM (ropa) in 58,70. ( predbežne SL 56,90 a sledujem USD)

Postupné nákupy pred close:

FLY in 5,70 (leasing - air)
NGLS in 11,75 (plynárne)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa Coudy »

JUGGLER napísal:QM (ropa) in 58,70. ( predbežne SL 56,90 a sledujem USD)
Juggler, v ramci konstruktivnej debaty, ta ropa sa mi moc nepaci, lebo je to proti trendu... :?

Dakujem za journal, tesim sa na sledovanie obchodov. :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Coudy napísal: Juggler, v ramci konstruktivnej debaty, ta ropa sa mi moc nepaci, lebo je to proti trendu... :?
Ahoj Coudy. Rád ťa tu vidím.
No mnoho obchodov tu neplánujem dávať.
Chcem ostať verný predovšetkým chatu na traders.

Áno, je to proti trendu - aj proti pravidlám starého burziána.
Aj mne sa ten trend nepáči, napriek tomu do toho idem.
Ropa je teraz úplne závislá na USD, ten dnes posilnil, takže hlavne sa obávam, aby neposilnil ešte viac kým som v trejde.
Nechcem z toho obchodu vybrať mnoho, hrajem len na malú korekciu.
Páčilo by sa mi, keby pri riziku 2 bodov som to zahral do pásma 63-64.

ALL: Vysvetlivky:

QM je derivát ropy (emini futures) obchodovaný na Nymexe.
1 kontrakt = 500 USD/1bod

predbežný SL (stop loss) u mňa znamená tzv,,mentálnu stopku,, čiže kým to sledujem do systému to nezadávam.
Ak idem preč, tak pred vypnutím PC situáciu prehodnotím a zadám už pevnú stopku do systému. Ak by som bol v tom čase napríklad v zisku 2 body, tak do systému zadám stopku presne na nákupe.
Tak v podstate neriskujem žiadnu stratu. (výnimkou by bolo, keby cena prudko gapla).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update:
Ráno 10,00.
Kontrola situácie pri káve.
Ropa je v poriadku, rozpätie 58 -59,50 , som v pohode.
Dolár sa drží v miernom oslabení, to trejd podporuje.
Indexové futures modré.
Nálada na trhu dobrá.
Posurfujem polhodinu a potom pôjdem vonku na 2 hodiny...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update 12,45 hod.

Ropa 58,30.

NGLS: out časť pozície po 11,85 (+0,8%).
Zverejnenie je vonku a je ťažké utvoriť si názor ako ho zoberú analytici a velkí hráči.
Oficiálne sú tržby UP a zisk DOWN.
V zisku 14,7 mil. je však po zahrnutí straty z hedžingu 10,6 mil..
Podľa mňa sú fundamenty dobré, ale z psychologického hladiska môže byť tlak na cenu, ktorý by mal ustúpiť v priebehu dňa.
Ale nevylučujem, že cena pôjde aj rovno hore.
To je typ kurzotvornej správy, ktorú neviem odhadnúť presne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update 13,30.

Ropa 58,90. Dolár oslabuje. Trejd sa vyvíja dobre.

NGLS nehybná. Prepočet mi dáva (bez tých jednorázových strát) zisk 0,58 (análi očakávali 0,57).
Takže myslím, že inštitúcie sa dopracujú k podobnému záveru a amatéri nebudú tlačiť na cenu.
Tlačovka bude o 16,00.

FLY zverejnenie výborné - zisk aj tržby vyššie, cash flow ok, dividendy neohrozené.
Mala by ísť hore.
Tajne dúfam, že aj +10%.
Tlačovka začne o 15,00.

P.S. Za povšimnutie stojí ako padla akcia ENER. Ťahá ju nadol odvetvie i neistá budúcnosť.
Práve zverejnila iná solárna akcia (JASO) a to hrozne.
ENER vyčnieva z radu, ale bude bitá spolu s ostatnými.
To je len na margo toho, aký dôležitý je komplexný pohlad na akciu:
fundamentálny, technický, psychologický, odvetvový, sektorový a trhový.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, tie spravy ohladne vysledkov sledujes kde, na strankach firmy, na nejakej neplatenej stranke alebo mas nejake platene spravy aby si bol rychlejsi ako iny?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update po 14,00.

Ropa OK, akcie nehybné.
Ropa mi už trochu lezie na nervy. Je nervózna a nevie chytiť smer.
Je tam aj presun reportov ohladom stavu zásob na zajtra, vdaka včerajšiemu sviatku v USA.
No uvidím...

Kotáciu akcií mám pod palcom aj keď je už v Amerike po 8,00 hod.
Situácia sa zhoršila v tom, že futures ,,zrudli,,.
Na trhu začína pesimizmus.
American Express, ktorá sa včera pretransformovala na banku už pýta pomoc 3,5 mld. od štátu...
BBY - druhý najväčší predajca elektroniky znížil vyhliadky.
Je -17%. Predvčerom som písal, že krachuje prvý - Circuit City.
Videl som tam aj nejaké downgrady na Goldman Sachs..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update po 15,00.

Na FLY prichádza prvý hráč.
Sťahujem bid po 5,80.
On ponúka 5,85 čo dáva okolo +3%.
Vyčkávam.

Na NGLS tiež prišiel prvý hráč a zakótoval vyššie.

Ropa 59. Dolár OK.
Trhy sa zhoršili. Už sú už -1,5%.
Do takej atmosféry sa velmi ťažko vyberajú zisky.
Kupci váhajú. Je skôr tlak na výpredaj.
Všetko sa rozhodne po open.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

QM out 58 (-0,7b).

Situácia sa zhoršuje.
Ide to viac proti ako pro.
Aj dolár posiľňuje.
Rozhodol som sa vystúpiť z trejdu v malej strate.
Kašlem na zisk za každú cenu.

Na FLY prišli kupci.
Ponúkajú už viac ako +5% nad môj nákup.
Na NGLS je nervozita.
Vyčkávam.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PO OPEN.

FLY out v priemere po 6,10 (+7%).

Bol to pôrod. Kupci chýbali, predajcovia vytvárali taký tlak, že ceny išla z +11% až na +3%. Teraz je znova nad 6.
Na tomto trejde pekne vidno, prečo malý trejder môže vyberať oveľa väčšie zisky ako trejderi s veľkým kapitálom.
Na zisk 7% by ste sa totiž nechytali z viac ako 20 000 akciami, čiže keby ste do toho vrazili viac ako 100 000 USD už by bol problém.
Taký trejder musí menej likvidné akcie pustiť z hlavy, alebo sa uspokojiť z menším ziskom. A to má táto akcia priemerný volume 170K.

NGLS out priemer 11,90 (+1,2%)
Spolu mi dala okolo +1%
Trejdovala sa aj po 12,20...lenže ja som nastavil ordery pod 12 takže sa to automaticky odprásklo.
Potom začala klesať, až na -10%, takže to bolo na moje šťastie presne naopak ako som čakal (čakal som najprv výpredajný tlak a potom nákupný).

Ropa lavíruje pri 57,70. Kašlem už na ňu.

Končím trading week.
Nič vhodné som až do konca týždňa nenašiel
Beriem si do konca týždňa voľno.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Mě by jen zajímalo, podle čeho si vybíráš kandidáty k trejdění? Recykluješ dokola stejný akcie (a jiný aktiva), který máš vyčleněný a podrobně je sleduješ? Nebo proháníš nějakým softwarem všecky světový akcie a něco ti z něho vypadne? Nebo čistě namátkou vybereš pár zajímavých?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ferin007 napísal:Mě by jen zajímalo, podle čeho si vybíráš kandidáty k trejdění? Recykluješ dokola stejný akcie (a jiný aktiva), který máš vyčleněný a podrobně je sleduješ? Nebo proháníš nějakým softwarem všecky světový akcie a něco ti z něho vypadne? Nebo čistě namátkou vybereš pár zajímavých?
Každý kvartál prejdem všetky akcie obchodované v USA na Nasdaqu a Nyse (Amex je myslím už pod Nyse).
Čiže 4x ročne dookola asi 8-10 tisíc akcií. Postupne.
Mám vlastné kritéria, ale pomáha mi na mieru šitý softvér.
Len veľmi málo akcií sa opakuje. Väčšinou tak ako sa menia fundamenty korporácií a odvetví, tak sa aj rodia nové hviezdy a staré vyhasínajú.
Pekným príkladom je CC (Circuit City) na ktorej som viackrát zarobil , kým sa jej darilo - a teraz skrachovala.
Až mi je za ňou smutno. Ostanú len spomienky...
Okrem akcií trejdujem len deriváty indexov (striedam to, teraz najviac sledujem SP 500), zlato a ropu.
Všetko čo trejdujem si chystám dopredu.
Analýzami strávim viac času ako obchodovaním.
V podstate longujem dobré fundamenty a shortujem zlé.
Ale načasovanie vstupu a výstupu, tam si pomáham technickou analýzou.
No a moja špecialita - to je psychologická analýza.
Ako zareagujú účastnici trhu, kam asi vyženú cenu, kde končia ilúzie a nastupuje strach, alebo kde nastúpia profíci, keď sa už konanie amatérov ,,vstrebalo,, do ceny.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

VYHODNOTENIE DŇA

Ropa končí na 55,55 takže som utiekol v pravú chvílu.
Zaujímavé, že som vycítil, ako sa ten trejd obracia proti mne.

Intuícia je zvláštny fenomén, ktorý sa rozvíja u každého trejdera.
Skrátka sledujeme trh a mozog vstrebáva informácie bez nášho vedomia.
A zrazu podvedomie vysiela signál, že niečo nie je v poriadku...

Obyčajne nechám odpáliť stopku, ale teraz som ušetril.
Ušetrené sa tiež zíde.
Vrazím to do nového trejdu, keď príde lepšia príležitosť.

Uvažujem, čo by urobil začiatočník.
Asi by chcel vyhrať za každú cenu a ten trejd by dodrbal...

Coudy: ak to čítaš, tak blahoželám.
Dobre si to cítil, vyvíjaš sa správnym smerom a z tvojích trejdov, čo sem-tam sledujem vidím, že si talent.
Len si potrebuješ viac veriť.

FLY končí na 5,95.
To je +4% .
Tu nie je čo hodnotiť, obchod bol prevedený správne.
Keby bola lepšia nálada na trhu vytĺkol by som z neho 10-15%.

NGLS končí na 9,50.
To je -19% !
Z tejto akcie som vytrejdoval +1% a ešte som mal blbý úsudok.
Myslel som, že akciu najprv zatlačia dole, ale potom pôjde hore.
Mýlil som sa.
No urobil som správne, že som sa jej pre istotu ihneď zbavil.

,,Mýliť sa je ľudské, ale zotrvať v omyle je šialenstvo,,

TRHY:
Celý deň klesali a teraz v afterclose ešte Intel prilial benzín do ohňa, keď vyhlásil, že tržby sú veľmi slabé.
Zlé správy sa hromadia a urobil som veľmi dobre, že som sa z trhu zdekoval.
Keď som bol začiatočník, mal som pocit, že peniaze musia stále pracovať.
Teraz som rád, keď trejdím čím menej.
Trejdím len vtedy, keď vidím ideálne príležitosti.
Mal by som viac shortovať, ale ceny akcií sú tak nízko, že mám strach...

Včera, keď som nakupoval, rátal som s tým, že sa dnes trhy udržia.
Ale to, čo sa deje ma napĺňa neistotou.
Samé zlé správy, indexy útočia na nové minimá.
Kam spejeme do kelu?
Zdá sa, že z Ameriky sa na nás valí poriadna recesia...
Nie vlna, ale cunami.

Záver:
Skončil som deň v peknom zisku.
Som spokojný.
Môžem si dať 4 dni voľno. Nič mi neujde.
Ale...
Keď tak pozerám na všetky tie trejdy, keby som ich po výbere zisku rovno aj shortol...
?
Zisky by boli trojnásobné.

Inšpirácia.

V tradingu sú stále rezervy...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal:Juggler, tie spravy ohladne vysledkov sledujes kde, na strankach firmy, na nejakej neplatenej stranke alebo mas nejake platene spravy aby si bol rychlejsi ako iny?
Každý profík má nakoniec platené správy, aby mal lepší obsah, a mal ich skôr ako ostatní.

Ale keď nezáleží na rýchlosti (odhadujem to na pár sekúnd), tak dobrý obsah nájdeš na webe aj ZADARMO.

Zadarmo sú správy na každom velkom finančnom portáli.
Najoblúbenejšie sú http://finance.yahoo.com/ ...marketwatch.com , ale myslím, že aj Google ma podobné a je ich skrátka kopa.

Pri tom, čo robím ja sa všetky správy odvíjajú od tlačovej správy, ktorú vydávajú rôzne agentúry na objednávku firmy.
Tie tlačové správy sú ORIGINÁL a vyjdú v rovnakom čase.
Len nie každý ich dostane na monitor rovnako rýchlo, lebo portále, čo sú zadara sú jednoducho pomalšie.

Takže z tlačovej správy môžeš čerpať TY a čerpajú z nej aj ďalšie agentúry, čo posúvajú VÝCUC trejderom.
VÝCUC zadara je spravidla nekvalitný a pomalý.
Keby si sa ním riadil, tak ťa úplne dopletú.
Jeden úžitok to má - prinášajú neskúsených amatérov rovno do pažeráka profíkov...
Takže, keď sa naučíš urobiť si vlastný VÝCUC, tak sa nedopletieš a už ti bude chýbať len rýchlosť. Ale je to len pár sekúnd, tie sú ti na houby, ked nemáč dobrú trading platformu a direct access.
A ešte aj potom závisí od teba za aký čas urobíš rozhodnutie a ako rýchlo ho realizuješ.
Keď si chceš zaplatiť kvalitný VÝCUC, tak najlepší je podla mna BRIEFING.com. verzia Platinum. 30USD mesačne (dajú sa vysurfovať akcie na 20 na 1 rok).
Briefing je kvalita, dobrý výcuc i obsah, ale na úkor rýchlosti.
Ale často prekvapujú.
Je aj verzia Briefingu za 10 USD, ale tá určite není vhodná na daytrading.
Keď si chceš zaplatiť rýchlosť, tak najlepší je podľa mňa DowJones Newswires .
Dow Jones je rýchly a vie aj separovať obsah (napr. len na forex, len na zverejnenia, len na ropu a pod.), ale niekedy je to rýchlosť na úkor kvality. DJ je asi najlacnejší cez ESignal - okolo 160 USD mesačne. Keď ho chceš priamo od DJ, tak ti ponúknu horšiu cenu: okolo 160 eur. Niektorí brokeri ho majú za menej, ale podmieňujú to účtom a hneď ťa ošudia na vysokých poplatkoch (napr. Schwab). Okolo 100 stojí aj verzia Reutersu - Reuters Channel, alebo tak nejako sa volá.
Ďalej sú špeciálne platformy, ktoré vedia spojiť obsah z viacerých zdrojov a pritom zachovať aj rýchlosť, ale nechajú si za to zaplatiť okolo 250-300 USD mesačne. Mali by byť aj vendori DJ, takže ich zoznam je na stránkach DJ. Mnoho z nich nemá na webe cenník - dojednáva sa individuálne.

No a celkom na vrchole stoja verzie správ pre inštitucionálnych profíkov ako Bloomberg a Reuters, ktoré v špičkových verziách stoja viac ako 1000 USD mesačne.

Ja si robím vlastný výcuc, ale mám k dispozícii aj Briefing aj DJ.
A ešte aby som nezabudol: niektoré firmy nevydajú tlačovú správu, ale to rovno pošlú ako tzv. filing do SEC ( finančnému dohľadu).
To sa nazýva Edgar Online, kde sa to dá rozbaliť. Používa sa to zriedkavo, ale mám aj to k dispozícii.

Pre úplných začiatočníkov odporúčam začať ZADARA, potom sa dopracovať k BRIEFINGU za 30. Pri zverejneniach je však úplne najpodstatnejšie vedieť rýchlo a správne posúdiť originálnu tlačovú správu (v angličtine). Vsetko ostatné je už len o získaní rýchlosti pár sekúnd a špecializovanom obsahu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa Coudy »

Gratulujem k zisku a dakujem za pochvalu :) . Nechcem to tu moc zamorovat vecami netykajucimi sa tvojich obchodov, ale co sa tyka mna, tak po troch rokoch mam nesmely pocit, ze sa zacina karta obracat v moj prospech. Nechcel by som to zakriknut. Verim, ze tak do pol roka sa osamostatnim a uz budem trejdit for living. Ze to stoji vela usilia, o tom netreba hovorit. Preto sa chcem podakovat za motivujuce prispevky, ukazujuce cloveku v trejdingu cestu vpred. Je to nikdy nekonciaci sa proces.
A kedze si rad zbieram poucne rady, vety, vycuci z debat, jednu z nich prikladam. Opakujem si ju vzdy, ked ma chyta netrpezlivost a chcem naskocit do obchodu, o ktorom som nie celkom presvedceny, ze je ten najlepsi.
JUGGLER napísal: Keď som bol začiatočník, mal som pocit, že peniaze musia stále pracovať.
Teraz som rád, keď trejdím čím menej.
Trejdím len vtedy, keď vidím ideálne príležitosti.
You have to learn to wait. Once you figure out that waiting is more profitable than not waiting you will be fine as long as you have the ability of seeing simple trends.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, aby som nezasycoval toto vlakno svojimi kecami, popisem svoj vcerajsi neuspesny obchod a nespravne vyhodnotenie spravy(casove nie smerove) do vlakna Jogobela-obchody. Tu ti budem davat len vecne otazky pripadne odkaz na vyssieuvedene vlakno.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Coudy: no vidíš. V živote som neprečítal nijakú knihu o tradingu a aj tak som na to došiel...
Tým nechcem povedať, že netreba čítať.
TREBA.
Len ja som čítal hlavne z webu.
Vtedy neboli knihy u nás.
Teraz by som si objednal hŕbu kníh tuto od Filipa, ale mám dojem,
že mne už netreba...
Teda kým som tak úzko špecializovaný, že by som sám o tom mohol napísať nejaký manuál...
Aj ho v podstate píšem... ale zase len na web.
A zadara :)

Držím palce Coudy.

Jogobela: budem sledovať tvoje vlákno.
Ale nič neslubujem.
Aj Coudyho som začal, len potom som nemal vždy čas...
Viac-menej sa snažím sledovať všetko, čo sa týka tradingu.


ALL. Dík za feedback.
Ozvalo sa viac ľudí, som rád, že je záujem.

Nemám problém písať, keď to má OBSAH.
Keď to má obsah, tak to má aj zmysel.
A keď to má zmysel a mne to dáva pocit, že niekomu to pomáha, tak nevidím problém písať i naďalej.
Ostane to tu dlho, tak preto nechcem , aby sa to zamorilo kecami.
Na pokecy je chat.
Stejne tu raz bude musieť Filip urobiť poriadok.
Lebo ludia budú prichádzať len vtedy, keď tu nájdu niečo múdre a keď si budú môcť vyjadriť svoj názor.

P.S: napíšem aj niečo do žurnálu, len sa s tým borím už asi 3 mesiace a ešte som poriadne ani nezačal...
Dúfam, že teraz pred koncom roka bude viac času.
Potom postupne popridávam hodnotný obsah okolo tradingu.
Aspoň hodnotný pre mňa - o trejderoch, príbehy, perličky a pod.
Mnohí časť toho čítali v newsletteroch traders, ale nevadí.
Nech to visí na webe, nech si každý môže poštudovať, nech sa trading stane populárnejším a nech si investori, ktorí chcú zájsť ďalej uvedomia, že existuje aj takáto cesta a je každému prístupná, teda nie je to len stávkovanie, kasíno, či hazard.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ARM in 3,95 (autoparts), ArvinMeritor, známy aj v SR a ČR.
LDK in 4,02 (solar, China)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa Bobikpp »

JUGGLER napísal:LDK in 4,02 [/b](solar, China)
Juggler myslel pravdepodobne 14.02 - hejze? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bobikpp napísal: Juggler myslel pravdepodobne 14.02 - hejze? :mrgreen:
Ano. LDK in 14,02. Už sa to neda opraviť. Nevadi.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update, hodinu pred open.

LDK polovica pozície out po 13,59 (-3,2%)

ARM zverejnila zle. Má nižšie tržby, zisk ok, ale vyhliadky na 09 sú slabé. Približne o 40% nižší zisk i tržby.
Je už strašne vyklesaná, takže neočakávam tragédiu. Pokúsim sa jej zbaviť v strate 5-10%

LDK je pod tlakom po zverejnení konkurencie SOL.
Bude zverejnovať až zajtra. Dúfam, že prežije tlak dnes.
Verím jej, nedávno potvrdila, že všetko je ok a velmi neverím, že zníži vyhliadky na 2009, ktoré naznačila už v lete.
No i napriek tomu znižujem pozíciu na polovicu.

P.S. Nálada na trhu začína byť dobrá. HPQ zverejnila výborné vyhliadky, HD nie je zlá a makrá boli celkom fajn. Na rozdiel od EU a Azie Amerika dnes môže zažiť aj malú rally.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update po open:

ARM out po 3,78 (-4,4%)

Bolo to lepšie ako som čakal. Je to tou vyklesanosťou a short coveringom. Ale na viac netreba dúfať, lebo tie vyhliadky sú fakt slabé. Už som oľutoval, že som vošiel do autoparts ( silný dolár a hlavne asi 50% tržieb v USA, kde idú autosales silne dolu vodou).

LDK out zbytok po 14,40. (+2,7%)

Spolu som na tejto akcii realizoval drobnú stratu, asi -0,3%
Keď som sa už tak splašil a predal polovicu po 13,59 (strach, strach, strach), tak už nebudem riskovať zajtra dalšiu stratu.
Vadí mi, že jej konkurencii tak naraz klesli tržby. A to, čo som dnes čítal o realitných fondoch, tak to je hrôza. Vyzerá to, že sa úplne zmrazia investície do stavebníctva. Investori panikujú a vyberajú vklady.
Ale LDK aj tak tajne tipujem zajtra 60:40, že dá +10 až +20%.
Len ja pri tom už nebudem, lebo riziko je zbytočne veľké.
Nechce sa mi otravovať len s jednou akciou.
Teraz ku koncu roka znižujem riziko, aby som si ochránil zisky za celý 2008.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - Obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

update close:

ARM 3,43 (-9%) pripadá mi normálne. Dala sa ísť na short, ale videl som to riskantné pri tej vyklesanosti

LDK close 14,80 ...išla ako teplé rožky.
Škoda. Keby ma nevystrašila tá SOL, tak teraz by som vybral polovicu zisku - okolo tých +6%.

Robil som ďalšie prehodnotenie a len-len že som znova nenastúpil.
No napokon zvíťazilo presvedčenie, že radšej nebudem trejdovať.

V prospech LDK hraje fakt, že je dnes nenormálne silná v porovnaní s konkurenciou SOL, ktorá vyrába presne to isté a je dole po zverejnení -20 až -25%.
Tipujem , že takto bezstarostne môžu nakupovať LDK len po úniku insider informácií.

V neprospech LDK ma nakoniec presvedčil fakt, že na Číňanov sa nedá spolahnúť.
Bez problémov zavádzajú.
Napr. akcia JASO ešte pred mesiacom slubovala, že tržby v 09 budú 2-2,2 mld.
A potom zverejnili, že budú 1,5 až 1,7 mld a prepadli sa o -25%.
Podobne na tom môže byť LDK.
Kvartál, čo zajtra zverejnia bude nepochybne lepší ako sa čaká. Ale na 09 načrtli čiňania v auguste tržby 2,8-3 mld a output 2,2GW a toho sa bojím, že teraz môžu zmeniť.
Ak by nezacigánilo JASO, tak do LDK dnes idem.

Ak by som dnes išiel do LDK, tak som mal v talóne ešte vstup do HPQ po 32,80 ako ,,upgrade play,,.
Trejd založený na tom, že análi dnes nakupujú a zajtra sa vrhnú na HPQ z upgradami.
Lebo dnes HPQ fakt pozitívne prekvapila s vyhliadkami.
Je to úplne jednoduchá špekulácia a velmi malé riziko straty.
V týchto časoch jednoducho HPQ dnes zažiarila ako hviezda.

Takže tentoraz nebudem trejdiť, len TIPUJEM:

LDK up od ceny 14,00 target 16-17 (do +20%) 60:40
HPQ up od ceny 32,80 target 34-35 (+4 až +6%) 90:10
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"