JUGGLER - Mesačník 2/2010 ( Február )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

JUGGLER - Mesačník 2/2010 ( Február )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri poslednom mesačníku mali americké indexy nasledovné hodnoty:

SPX 1145
Nasdaq 2317
Dow 10618

Prvý februárový víkend ukončili indexy na týchto hodnotách.

SPX 1066 - 7,4%
Nasdaq 2141 - 8,2%
Dow 10012 - 6%

Pozrime sa, čo som to tipoval minule a ako to vyšlo:

1. Indexy UP – target SPX 1150-1200.

Býči trend vydržal do 19.1.2010.
Maximum SPX bolo 1150. Odvtedy sa index prepadol o 8%.
Operácia sa podarila, pacient zomrel.

5 bodov up a 100 bodov down: tip nevyšiel.

2. Dolár, ropa, plyn UP

Dolár z 1,43 na 1,37 ( +4,3%)
Ropa z 83 na 71 ( - 17% )
Plyn UNG z 10,41 na 10,08 ( -3% )

Striedavé výsledky.

3. Zlato NEUTRÁL-DOWN

Zlato z 1139 na 1054 ( -8% )


Komentár:

Pri indexoch som rátal, že býči trend vydrží aspoň do polovice výsledkovej sezóny, teda doteraz. Nestalo sa tak.
Zmenu nálady odštartoval prezident Obama návrhom zakázať trading veľkým bankám.
Pridali sa slabšie makrodáta, pesimistické správy z Európy a Číny, žiadne veľké prekvapenia v kvartálnych zverejneniach a potreba technickej korekcie po deväťmesačnom raste.
A prišiel pullback ako z učebnice.

Z technického hľadiska je všetko v norme. V pásme 1000-1045 by sa to malo odraziť, čo by reprezentovalo normálnu, zdravú korekciu po silnom raste.

Z fundamentálneho hľadiska vyzerá všetko primerane ocenené.
Zisky a tržby sú síce v poriadku, ale čo ďalej?
Firmy znížili náklady ako len mohli, politici stimulovali ekonomiku ako nikdy predtým a doteraz pomáhal i slabý dolár.
Lenže dolár už posiľňuje, politikom dochádzajú zdroje a nápady, úrokové sadzby sú na minimách a spotreba nebude stúpať, kým sa nezlepší trh práce. A trh práce sa nezlepšuje.
Fundamenty sa dostali do mŕtveho bodu. Chýbajú vyhliadky.

Z psychologického hľadiska je výpredaj, ktorý vidíme prirodzeným dôsledkom strachu o zisk po raste o +70% od miním z jari 2009.
Časť ziskov sa vyberá a noví kupci zatiaľ nenachádzajú dôvody na ďalšie nákupy.
Hľadajú sa katalyzátory na dobrú náladu.

V tejto atmosfére nevidím ani ja žiadne východisko.
V tipovaní trhu na rok dopredu som predpovedal stagnáciu a tento scénar sa zatial napĺňa.
V tipovaní trhov na mesiac dopredu sa budem zatiaľ držať celoročného scénara:

1.Americké trhy neutrál, alebo mierne UP.

Dolár, ropu, plyn a zlato som doteraz tipoval dosť kontraverzne.
Pri posiľňovaní dolára vzniká tlak na ceny komodít, takže tipovať len rast nemôžem.
Ak sa kríza opäť prehĺbi, tak dolár posilní a komodity oslabia.
Výnimkou môže byť zlato, ktoré je bezpečným prístavom v neistých časoch a finančných problémoch.
Čo sa týka eurodolára ku ktorému sa vyjadrujem, tak konečne sa napĺňa scénar európskych problémov. A to tlačí dolár hore takou silou, že môj celoročný target 1,35 bude pravdepodobne čoskoro prekonaný. Nevylučujem ani naplnenie šokujúcej predpovede Saxa bank spred roka: USD: EUR = 1:1.
A kľudne aj: USD=EUR=GBP. Čo poviete?

2. Dolár UP.
3. Zlato, ropa, plyn: NEUTRÁL

To by bolo z mojej strany všetko.
Na viac pokecu nemám čas, burze sa venujem od rána do večera.

TRADING.

Makám ako fretka, ale na výsledkoch to vôbec nevidno.
Nový rok som začal výborne, ale s poklesom trhov sa skončil môj happy run (šťastná šnúra).
Ak to mám nejako nazvať, tak najlepšie to vystihuje ,,UP and DOWN,, (hore a dole).
Nemôžem sa sťažovať, že nerobím dobré obchody.
Len tých neúspešných nejak pribúda a vymazávajú mi zisk, čo ma znechucuje.
Som unavený, ale nestrácam optimizmus. Bojujem a snažím sa robiť všetko tak, ako sa má.
Ak sa situácia nezmení, budem musieť stiahnúť chvost a prejsť do núdzového režimu.
To znamená znížiť limity, obmedziť počet obchodov, venovať sa iba daytradingu, prípadne si dať pauzu a oddýchnuť si.
Uvidím.
Mimochodom, zavrel som aj investičnú pozíciu v americkom plyne, čím som investičný účet úplne zakonzervoval do cashu.
V investíciách budem vyčkávať. Nateraz nevidím žiadnu dobrú príležitosť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"