úvod do tradingu - juggler

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... o-tradingu" onclick="window.open(this.href);return false;
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa spoty »

Pekný úvod :-) Tešíme sa na pokračovanie.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Coudy »

Veľmi pekne zhrnuté.
Ja len dodám, že z pohľadu človeka, ktorý nikdy neobchodoval sa trading môže javiť ako cesta, ako sa stať milionářem snadno a rychle.
Opak je pravdou, je to jeden z najťažších jobov.
Psychika tu (okrem edge) hrá najvýznamnejšiu rolu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

Načo sa trápiť s 10%, keď sa aktívnym pričinením dá dosahovať viac? Skutočne super článok. "Malou" chybou je, že pri investovaní nie je ani zmienka o samotnom predmete kúpy. To je však jediné a najpodstatnejšie na celom investovaní. Žiadne časovanie, graf a pohyb ceny. Podstatou je len a len kupované aktívum ako také bez povahy aktíva samotného. (akcia, nehnuteľnosť a pod.)
To, že v čase poklesu cien na trhoch je dobré investovať nie je o časovaní samotnom, ale o tom, že aktíva sú v tomto čase výrazne podhodnotené a tak investor získa nejlepší diskont z ceny pri kupovaní. (podobne ako pri akciách v TESCU) Je dosť tendenčné spomínať chlapíka s dosahovanými výsledkami pri aktívnej správe portfólia a k pasívnemu investovaniu doplniť 10% p.a. Okrem dividendy sú aj iné možnosti, ktoré investor má na to, aby si okrem ročných 10% pridal ďalších minimálne desať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado1 napísal: To, že v čase poklesu cien na trhoch je dobré investovať nie je o časovaní samotnom, ale o tom, že aktíva sú v tomto čase výrazne podhodnotené a tak investor získa nejlepší diskont z ceny pri kupovaní. (podobne ako pri akciách v TESCU) Je dosť tendenčné spomínať chlapíka s dosahovanými výsledkami pri aktívnej správe portfólia a k pasívnemu investovaniu doplniť 10% p.a. Okrem dividendy sú aj iné možnosti, ktoré investor má na to, aby si okrem ročných 10% pridal ďalších minimálne desať.
Všetko je relatívne.
Ja by som skôr povedal, že trh sa v každej chvíli snaží o primerané ocenenie vzhľadom na danú situáciu.
Hrdinské reči o výraznej podhodnotenosti vznikajú až keď ceny stúpnu.
Lenže v čase krízy nikto nevie, či nebude ešte horšie.
A to horšie pri akciách znamená riziko bankrotu firiem a zrútenie cien akcií.

Sú hrdinovia, ktorí videli ceny akcií podhodnotené pri SPX 1500, 1300 aj 1000. Gumovalo im účty aj keď to išlo pod 1000 a bankrotovali aj hráči na páku, ktorí to videli podhodnotené pri 900, alebo 800.

To, čo bude v budúcnosti nikto nevie predpovedať, preto žiadna výrazná podhodnotenosť nie je nikdy istá.

K tomu pasívnemu investovaniu a 8-10%: je to VČETNE dividend.
Je to oficiálne číslo získané za celú históriu burzy, ktorému ja do budúcnosti neverím. Pretože taký ekonomický rozmach sveta aký tu bol od 2 svetovej vojny už neočakávam.

Takže aj na tých 10% p.a. pozerám skepticky a už vôbec nechápem, čo chceš povedať tým, že ,,sú aj iné možnosti, ktoré investor má na to, aby si okrem ročných 10% pridal ďalších minimálne desať,,.

Ja tvrdím, že bežný pasívny investor NEMÁ ŠANCU na dlhodobých 20% p.a. .
Buffetta treba vygumovať z hlavy. To je výnimka, ktorá potvrduje pravidlo.

Šancu majú len aktívni investori, špekulanti, traderi, insider traderi a pod.
Rozoberám len investovanie cez burzu.
Neberiem do úvahy akékoľvek iné biznisy, kde je samozrejmé točiť peniaze na vysoké obrátky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
comeoff
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 13 10, 2009 5:58 pm

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa comeoff »

Super ze si si nasiel cas, tesim sa na dalsie diely....
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Rado »

To, či je niečo podhodnotené resp.zdravé alebo nie sa dá zistiť, tak z historického vývoja ako aj z aktuálnych bilancií tej ktorej firmy. Nízke ROE, vysoká zadĺženosť a podobne vedia povedať veľa. Nie časovanie investícií, ale samotná povaha podniku je to, čím by sa investor mal zaoberať. Podľa mňa zásadný rozdiel je v slovníku. Trader sa rozdpáva o MSFT, AAPL, KO, ale investor vidí Microsoft, Apple, Coca Colu. (teraz to nemyslím ako znevažovanie) Poznať to, čo kupuješ je rozhodujúce tak pri investovaní alebo schvaľovaní úveru. Požičiavaš peniaze v oboch prípadoch a skôr ako rozmýšľať o výnosoch treba rozmýšľať o vrátení peňazí samotných. Preto mi v tvojom článku chýba to základné, čo by mal investor brať ako prvé do úvahy a to je firma samotná. Tak ako hovoríš nikto nepozná budúcnosť a preto si nemôže znižovať šance na úspech tým, že požičia svoje peniaze firme so slabými bilanciami.
Dodatočné výnosy môže investor získať, tak ako každý vlastník aktív. Obrazne povedané prenajmeš svoje aktíva ako napr. byt. Stačí vypísať call opciu na tebou vlastnené akcie. Ak to spravíš pri ročnej expirácii, tak 12% p.a. nie je žiaden problém. Mesačným vypisovaním ročné výnosy pri dobrých prémiách spravia aj 24% a viac percent. Na investovanie však treba mať povahu. Je to veľmi nudná činnosť.
Článok si však písal o tradingu, takže polemizovať o investovaní v tomto prípade je bezpredmetné. Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

opcie som oddelil a pokračujú tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =11&t=2196" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Z odstrihnutého vlákna vyberám a pokračujem:

ALL: dík za feedback :D

Svoj článok som nazval Úvod do tradingu, ale nechystám sa písať k tomu pokračovanie. Jednak nemám čas a jednak dnes už je všetko na webe v SK, alebo CZ jazyku.

Ale budem sa snažiť pridávať články, ktoré som už napísal, prípadne obsah, ktorý nezaberie veľa času.

jonatanus napísal: tak to sme dvaja co hladame pasivnych 20% p.a.... rozmyslal si aj o niecom mimo akcie alebo to chces "vytlct" z burzy?
Myslel som burzu, lebo v tom sa vyznám.
U mňa sú blízko aj tie obrazy. Len by som musel premôcť lenivosť a popracovať na sebe.
Čisto pasívne môžeš byť napríklad tichým spoločníkom, alebo akcionárom v zabehnutom biznise.
Medzi aktívne patrí výhodná kúpa pozemku, alebo nehnuteľnosti. Ale nie niekde v riti ako si kúpil ty. Tam kde žiješ. Na dobrom fleku a za dobrú cenu. Na taký obchod sa treba pripraviť a mať trpezlivosť.
Ja som kúpil tak, že mi zvoleja ponúkajú minimálne o 20% viac. Keby som chcel predať, tak hľadám dovtedy, kým nenájdem kupca, ktorý dá +50% viac.
Výhoda nehnutelnosti je, že ju môžeš prenajímať a nechať si viac ako 90% zisku. Môžeš to napisať na dieťa a nechávať si skoro 100% zisku. Po pár rokoch sa zo zisku s predaja nehnutelnosti neplatí daň.
Dík za linku.
Zhruba podstata:
Chlapíci trejdujú viac ako 10 rokov, kapitál 80 000-100 000 USD a z toho vytočia priemerne 100 000-120 000 USD ročne.
Takže to sedí s mojími odhadmi a skúsenosťami.
Ďalej sedí môj odhad, že zhruba 1 zo 100 trejderov má šancu.
Ďalej som napísal , že zhruba 90% je stratových a 14 ročný výskum na Taiwane ukázal, že 80%.
Páči sa mi, že aj chlapíci spomínajú intuíciu.
Ďalej stojí za reč ich know-how: naskakovanie do trendu s tesnou stopkou a podľa toho, čo čítam tak sledujú len volume.
Ostatné je intuícia. Keď trejder sleduje dynamický graf a volume a u mňa ešte level2, tak súhlasím, že skúsený trejder intuitívne rozozná, kedy sa trejd obracia.
Veľmi zaujímavý je poznatok, že chlapíci trejdujú 50 000 akcií denne a minú 250 na poplatky.
To je 10x viac ako treba u mňa.

Každý by si mal zapametať, že títo profíci predrbú 300 USD denne na poplatkoch, takže musia urobiť zisk 600 USD, aby im zostalo 300 USD !


Lobista napísal:
P.S.: Juggler, zaujimavy clanok. Este by si casom mohol nieco napisat -- napriklad mozno popisat den daytradera /hlavne ake info sleduje a kde ho hlada/ a alebo tak :P .
OK. Niečo napíšem. Som síce dosť atypický daytrader, ale niečo napíšem.


Výťah z linky, čo dal Jonatanus:

How good are they? Mr. Lindloff, who Mr. Gomez says is the more skilled of the two, says he has averaged somewhere between $100,000 and $120,000 a year for the last 10 years, even during the worst part of the Great Recession. With low expenses, he lives comfortably, though hardly extravagantly.
“I basically have $80,000 to $100,000 in my trading account every day,” he says, “and take my earnings out of that account to live.”
Exactly how far is clear from one of the most comprehensive looks at the subject in a yet-to-be-published study conducted in Taiwan. (The country is ideal for this kind of research because all trades go through one place, the Taiwan Stock Exchange, which is willing to share the information.) The authors sifted through tens of millions of trades, from 1992 to 2006, and found that 80 percent of active traders lost money.
“More importantly, we found that if you were to look at the past performance of these traders, only 1 percent of them could be called predictably profitable,” says a co-author, Brad M. Barber, a finance professor at the University of California, Davis. Everyone else, it seems, was on a short-term winning streak.
Know-how: It has something to do with tracking trading volumes of stocks and buying heavily traded stocks as they rise in price. But how to know a stock will keep rising? Intuition, they say. It tells them whether they’ve arrived at the party too late (in which case they won’t buy), at the right time (in which case they buy), or just before it ends (time to sell).
“A common phrase in this business,” says Mr. Lindloff, “is ‘the trend is your friend.’”
Mr. Gomez says that day trading has become far trickier in recent years because of the rise of robo trading — the use of computers to automatically buy and sell huge numbers of shares in superfast bursts, based on algorithms.

“You’re competing against mega-institutions that are trading in hundredths of a second.”
HE’S right, and the Today Trader team keeps clashing with those mega-institutions. At one point, Mr. Lindloff buys shares in Patterson-UTI Energy, because he thinks it looks ripe for an uptick. Instead, it dives a few cents, and because Mr. Lindloff has an automatic stop on the trade — which sells the shares if they dip below a certain threshold — they are sold for a loss. A moment later, the shares shoot up.
Mr. Lindloff thinks he has been juked and jived by a robo trader.
“That was nothing but an algorithm boogie,” he mutters to the Today Trader faithful. “Goddang it. Drives me crazy.”
By the end of the day, Mr. Lindloff has traded 60,000 shares and is up $165. It would be a satisfying return, but commissions on those trades cost $300.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

JUGGLER napísal:U mňa sú blízko aj tie obrazy. Len by som musel premôcť lenivosť a popracovať na sebe.
to si myslim ze je dobry smer (na nadpriemerne pasivne zhodnotenie), akorat.. keby sa to dalo cisto naucit, kludne dotoho idem, ale mam pocit ze by to chcelo mat aj trocha talent na rozoznanie sracky od $mil obrazu a to asi nemam.
Čisto pasívne môžeš byť napríklad tichým spoločníkom, alebo akcionárom v zabehnutom biznise.
moze byt, akorat jak sa dostanes ku podielu vo velkej zabehnutej firme, ktora neni na burze.. a pokial to nevies kupit vyhodne, je to prakticky to iste co buy&hold na burze. a pokial to neni velka zabehnuta firma tak mas relativne velke riziko krachu.

druha vec je este kupovat mensie firmy lacno, povedzme za p/e < 5 - nejaky internetovy obchod od studenta a podobne. keby som mal k tomu infrastrukturu - naka minimalna logistika, programator, atd. tak mozem pokupovat kopu krpatych internetovych obchodov a dokopy by to mohlo byt celkom zaujimave.. teda hlavne tou nizkou cenou.
Medzi aktívne patrí výhodná kúpa pozemku, alebo nehnuteľnosti. Ale nie niekde v riti ako si kúpil ty. Tam kde žiješ. Na dobrom fleku a za dobrú cenu. Na taký obchod sa treba pripraviť a mať trpezlivosť.
na 20% p.a. to podla mna tak skoro nehrozi.. ceny este stale klesaju.. a dlhodoby priemer je kolko.. 6%..
ked uz, tak by som to spojil s developovanim, len to sa zas nenaucis tak lahko.. jak sa naucim jak sa stava dom.. na internete asi ne.
problem je ze nemam ani nikoho na koho by som sa vedel 100% spolahnut. napr. budu co mame je mozno na toto perfektna vec, akorat ja o tom nic neviem a ked sa spytam niekoho tak povie nieco, druhy povie nieco uplne ine, treti povie nieco zase ine..
Výhoda nehnutelnosti je, že ju môžeš prenajímať a nechať si viac ako 90% zisku.
ale musis sa o to starat.. a ta likvidita je priserna..

napr. kamarat kupil byt na vrchole bubliny za 2.4, zrekonstruoval za 500tisic, teraz to nevie predat za 1.7 a ze z prenajmu zarobi 100euro mesacne, s cim sa samozrejme neoplati srat. a lokalitu ma pritom celkom dobru.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Myk »

Čisto pasívne môžeš byť napríklad tichým spoločníkom, alebo akcionárom v zabehnutom biznise.
moze byt, akorat jak sa dostanes ku podielu vo velkej zabehnutej firme, ktora neni na burze.. a pokial to nevies kupit vyhodne, je to prakticky to iste co buy&hold na burze. a pokial to neni velka zabehnuta firma tak mas relativne velke riziko krachu.
Já mám osobně zkušenost, že mnohem více než zaběhnutých businessů se dá snadněji nastoupit do start-upu. Je spousta lidí, kteří mají plán jak se přiživit na státních dotacích nebo dotacích z EU, ale potřebují větší kapitál. Platí, že čím víc kapitálu máš, tím více příležitostí se nabízí. 50.000 Eur dá dohromady kde kdo, od 500.000 Eur začíná poptávka po finančních investorech strmě stoupat.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

Myk napísal:Já mám osobně zkušenost, že mnohem více než zaběhnutých businessů se dá snadněji nastoupit do start-upu.
hej len
1. kolko tu (slovensko) vznika zajimavych startupov
2. kolko z nich je profitabilnych
3. kolko znich dokaze "exitnut"
prakticky ~0
Je spousta lidí, kteří mají plán jak se přiživit na státních dotacích nebo dotacích z EU, ale potřebují větší kapitál.
podla mna tunelovat te fondy neni take lahke jak sa zda.. preco to nevedia vycerpat?
presne toto som riesil na nasu budu, cisto teoreticky spravit z toho dom dochodcov - chlapik co robi eu fondy povedal ze nemame sancu, ze projektov sa planuje realizovat len par a ziadatelov je milion...

ked je niekdo ficov stryko tak je to samozrejme ine, ale... o eu fondoch som uz pocul tolko a pritom x krat sme sa snazili aspon o tom nieco zistit a vzdy to bolo bez sance.

x ludi/firiem co su vseliak prepojeni na eu fondy sa motalo okolo nasej budy... preco to nekupili keby mali istotu ze dostanu fondy? vsetci sa tvarili "....ked nam schvalia fondy to kupime"... nikdo nechcel riskovat ze najprv kupi budu a potom zacne riesit fondy.
Platí, že čím víc kapitálu máš, tím více příležitostí se nabízí. 50.000 Eur dá dohromady kde kdo, od 500.000 Eur začíná poptávka po finančních investorech strmě stoupat.
ake mas moznosti s miliardov? bud to rozdelis na kopu mensich investicii a stahne ta to na priemer, alebo postavis sidlisko.. a dopadnes jak riverpark... alebo potom kupis velku firmu, ale kdo by ti to predaval za nejaku super vyhodnu cenu..
akcie nemaju zmysel, obrazy nemaju zmysel, webtrh nema zmysel...
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Myk »

jonatanus napísal: 1. kolko tu (slovensko) vznika zajimavych startupov
2. kolko z nich je profitabilnych
3. kolko znich dokaze "exitnut"
prakticky ~0
Kolik se postavilo a staví na Slovensku fotovoltaických, bioplynových elektráren, elektráren na biomasu, zemědělských projektů čerpajících dotace z EU? Mraky ;) A proč? Protože konkrétně v obnovitelných zdrojích je to bezrizikový výnos bezpečnější než státní dluhopis, protože ho zaručuje zákon a stát ho neplatí, platí ho spotřebitelé energie. Spousta lidí má pozemek, vyřídí povolení, ale nemají peníze ... Pokud se použije bankovní leverage, dostáváš se na požadovaných 20% p.a.
Takže i na Slovensku je spousta profitabilních startupů se zajištěným exitem....

Co se týká miliardy, tak ta se dá v takovýchto projektech lehce utopit, momentálně vím o projektu za miliardu a půl. Samozřejmě, že při takovéhle částce se už nedá využít leverage a tudíž tam klesá výnosnost.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

Myk napísal:Kolik se postavilo a staví na Slovensku fotovoltaických, bioplynových elektráren, elektráren na biomasu, zemědělských projektů čerpajících dotace z EU?
pod slovom startup si ja predstavujem nieco ine ako pod slovom tunelovat-statne-dotacie :wink: , ale toto moze byt tiez jedna moznost, len o tom treba asi nieco vedet.. a otazka dokedy sa budu takeho kovadiny podporovat...

ak to ma perspektivu kludne by som sa tomu venoval.. ale 3krat sympaticke mi to nepripada... (ked juggler tvrdi ze sa mu "nechce", ja naopak prave hladam nieco nove, mne sa "chce"...)

a to je vpodstate otazka co sa tyka vsetkych... z coho budeme/te zit na dochodku? z 1. alebo 2. piliera? zo sp500?
kazdy si bude muset spravovat svoje investicie sam, pokial chce nieco lepsie jak terminovany ucet alebo vynos indexu...

a je jedno ci ide clovek do dochodku v 20, 30, 50, 80... kazdy to bude muset riesit...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

Kolik se postavilo a staví na Slovensku fotovoltaických, bioplynových elektráren, elektráren na biomasu, zemědělských projektů čerpajících dotace z EU?
to je skôr o korupcii než o podnikaní a investovaní.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jonatanus napísal: 1. kolko tu (slovensko) vznika zajimavych startupov
2. kolko z nich je profitabilnych
3. kolko znich dokaze "exitnut"
prakticky ~0
malo, ty mas napr. jeden z nich. Som vsak presvedceny, ze je to najma o ludoch. Kopec ludi len keca a keca (ako tvoji kupcovia budy o eurofondoch), mozno tak 20 % z nich sa odhodla vyvinut aspon nejaku aktivitu (ist si pozriet tu budu), z toho tak jedna stvrtina aj realne zacne nieco s tymi fondmi riesit a nakoniec iba 1 % z nich ma aj vytrvalost prekonavat problemy, ktore sa vyskytnu.

A potom z toho 1 % sa ti 2x z troch pripadoch stane, ze zistis, ze tvoji spolocnici su lenivy smejdi a ze sa to s nimi neda :lol: Osobna skusenost :wink: a to ti ludia pri tom nie su blby, len .. su to ludia.
To mas to iste ako s hladanim profitabilneheo tradera .. tiez jeden z XY.
jonatanus napísal: a to je vpodstate otazka co sa tyka vsetkych... z coho budeme/te zit na dochodku? z 1. alebo 2. piliera? zo sp500?
kazdy si bude muset spravovat svoje investicie sam, pokial chce nieco lepsie jak terminovany ucet alebo vynos indexu...
diverzifikacia prijmov: viac biznisov + nejaky ten terminak /pravidelne sporenie / sp500
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som zato, aby človek robil to, v čom sa vyzná. Alebo zveril peniaze tým, čo sa vyznajú.

1. V tých realitách sa dá vyznať, nie je to veľká veda.
Rozoznať dobrú kúpu od zlej nie je až také umenie.
Ja keď som hľadal pre seba, natrafil som na kopu dobrých obchodov. Hlavne podnikatelia sa dnes vzdávajú dobrých realít, lebo ich kríza a nedostatok peňazí prikvačili.

2. Vyznáš sa v internete. Tak nájsť toho študenta, čo má dobrý nápad, ale prázdne vrecká - to nie je zlý nápad. Bud to kúpiť, alebo ho nechať makať a ty si zoberieš podiel vo firme zato, že dodáš kapitál. A máš podiel na zisku, ktorý sa už nezdaňuje.

3. ešte sú private equity. Minule som pozeral na tých, čo majú licenciu - dobre sa to tam preriedilo. Je asi 7-10 firiem, čo sa venujú aktívnej správe. A pokial viem, tak aj zo žralokmi sa dá dohodnúť. Čím viac volného cashu máš - tým väčšie možnosti. Potom sú takí ako Traxler, videl som firmu, čo berie odmeny až pri zhodnotení nad 5%. Samozrejme, treba preveriť referencie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

A pokial viem, tak aj zo žralokmi sa dá dohodnúť.
no s nimi sa síce dá dohodnúť, ale žiadne terno to nebude. Tí sú radi, že sú radi a o zaujímavých výnosoch si akurát tak môžu nechať snívať.
Samozrejme na akciách typu konverzný kurz ťa participovať nenechajú. Na nepodarené hotely, ozety a podobne ti podiel ponúknu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

Potom sú takí ako Traxler, videl som firmu, čo berie odmeny až pri zhodnotení nad 5%. Samozrejme, treba preveriť referencie.
20% nerobi ani gladis, tak si dovolim velmi silno pochybovat ze to bude vedet spravit pan traxler. ak by to spravit vedel, otvaram sampanske a idem rozmyslat co so zbytkom zivota... myslim ze ty budes prvy co bude velmi silno pochybovat o 20% p.a. cez pasivne investovanie, ked nemame nikde istych ani 10% p.a. na indexoch a mozno bude treba 15% nadvynos..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Uvidíme ako sa bude dariť Richardovi.
Jeho hedge fond už funguje a očakávania sú 20-30% p.a.

V každom prípade ja som už začal s investičnými pokusmi.
Za minulý rok +35%, ale to bola investičná bonanza.
Toho roku som nejaký paralyzovaný - po tom nerváku na plyne sa mi nechce do toho.
Ale z toho, čo dávam do tipov vidím, že v podobe setupov by také portfólio mohlo fungovať.
Pomaly, popri tradingu niečo vymyslím.
Desať rokov ubehlo OK, ale ďalších desať určite daytradovať nebudem. Niežeby ma to nebavilo, ale to sedenie za monitormi neprospieva zdraviu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

JUGGLER napísal:Uvidíme ako sa bude dariť Richardovi.
Jeho hedge fond už funguje a očakávania sú 20-30% p.a.
nevies kolko % spravil 2008?
a nema zauditovane predchadzajuce roky? predpokladam ze investorov nezhana na pekne reci...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

Richard Koza - jedna vec sú súkromné výsledky realizované s vlastným účtom a niečo úplne iné je fond. To že sa mi darilo so svojimi peniazmi neznamená, že také isté výsledky urobí aj vo fonde. Tam sa ti do práce zrazu mieša oveľa viacej faktorov ako keď si traduješ len tak pre seba. Ale držím mu palce.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Richard Koza - jedna vec sú súkromné výsledky realizované s vlastným účtom a niečo úplne iné je fond. To že sa mi darilo so svojimi peniazmi neznamená, že také isté výsledky urobí aj vo fonde. Tam sa ti do práce zrazu mieša oveľa viacej faktorov ako keď si traduješ len tak pre seba. Ale držím mu palce.
to je jasne, ale ak ma zauditovanych 10 rokov svojho trejdovania, je aspon naka sanca ze to pojde.
ak to nema, alebo tych 10 rokov neni az taky zazrak.....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:Richard Koza - jedna vec sú súkromné výsledky realizované s vlastným účtom a niečo úplne iné je fond. To že sa mi darilo so svojimi peniazmi neznamená, že také isté výsledky urobí aj vo fonde. Tam sa ti do práce zrazu mieša oveľa viacej faktorov ako keď si traduješ len tak pre seba. Ale držím mu palce.
U mňa to platí, u neho nie.
On robí likvidné pozičné setupy, tam nie je problém pridávať nuly.
Okrem toho je ten jeho fond malý - pár miliónov dolárov.
Neviem kedy začal, ale asi nemá kompletný ani prvý rok.

Ale není to magor ako Gladiš (za 6 rokov avg -3%??? :lol: )
Richard robí pozičný trading s riadením rizika, nie je obmedzený ako investori, alebo ťažkopádny ako veľké fondy.
Ja verím, že tých 20% v priemere urobí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja verím, že tých 20% v priemere urobí.
veríme všetci, ale uveríme až za 6 rokov. kľudne ešte môže dohnať Gladiša. Aj on robil 20-40%. A to až do roku 2008 :wink:

ja som nemyslel nevýhody fondu kvôli veľkosti kapitálu. Rozdiel v tom keď si fond a keď si traduješ len pre seba je veľký aj v prípade, že by išlo o rovnako veľký kapitál. Tam už riešiš prílev a odliv investorov, inú psychologickú pozíciu (staráš sa o cudzie peniaze, ktoré ti zverili do opatery), atď.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Myk »

Ke správě cizích peněz mám hezkou historku:

L.Turek dotáhl nějaké maníky z OptionDiscovery, kteří se při přednášce několikrát zmínili, že dělají správu klientských portfolií a že některé strategie, které vymysleli, obchodují pro klienty s jejich penězi.
V diskusi pak zazněl dotaz, jestli se mu netrejduje hůř, když trejduje s cizími penězi. Chlapík se nechápavě podíval a řekl: "Ne proboha proč by mělo? Vždyť to nejsou moje peníze. Naopak, trejduje se mi mnohem líp, nebojím se tolik jako když se bojím o svoje peníze". ;)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

Myk napísal:V diskusi pak zazněl dotaz, jestli se mu netrejduje hůř, když trejduje s cizími penězi. Chlapík se nechápavě podíval a řekl: "Ne proboha proč by mělo? Vždyť to nejsou moje peníze. Naopak, trejduje se mi mnohem líp, nebojím se tolik jako když se bojím o svoje peníze". ;)
ked prerobi prachy klientom a kazdy o tom vie, prakticky skoncil, nikdo by mu uz nemal zverit ani halier...
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Lobista »

ked prerobi prachy klientom a kazdy o tom vie, prakticky skoncil, nikdo by mu uz nemal zverit ani halier...
A co taki chlapci z LTCM? Meriwether uz dal dole druhy fond tusim... :P
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Myk »

jonatanus napísal: ked prerobi prachy klientom a kazdy o tom vie, prakticky skoncil, nikdo by mu uz nemal zverit ani halier...
Pořád lepší, než prodělat vlastní peníze, ne?

Navíc pak může jít dělat semináře a když má dost drzosti, tak objeví geniálního tradera třeba ve svém bratrovi a jede se dál.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte jeden príklad:

RSJ - perfektné výsledky pri obchodovaní na vlastný účet, hneď by sa všetci hrnuli, aby im spravovali peniaze. Na to otvorili pre klientov hedge fondy a tie hedge fondy zaznamenali straty asi ako všetky hedge fondy v tejto dobe.

A to ani z ďaleka nemôžeme povedať, že by v RSJ boli babráci, magori a amatéri. Ani Gladiš neni babrák ani magor. A kopec ďalších managerov. A aj napriek tomu mali straty.

U Richarda Kozu aj Traxelra je to presne to isté: pokiaľ nebudú mať neuveriteľné šťastie, alebo nie sú najgeniálnejší finančníci na zemeguli, tak nemajú vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť lepšie výsledky ako ktorýkoľvek iný profesionál.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jonatanus »

Myk napísal:Pořád lepší, než prodělat vlastní peníze, ne?
to zalezi natom na kolko si hodnotis "znacku" - teda povest svojho mena. ked si 2x vygumujes vlastny ucet a na 3. pokus budes mat najlepsiu strategiu na svete a zozenes miliardy na trejdovanie... ak by si predtym 2x prerobil peniaze klientov, na treti pokus ti peniaze nikdo neda..

keby manazeri hedge fondov nemali vo fonde aj svoje peniaze, myslim ze by im nikdo normalny nedal ani halier. bud tej strategii veri a teda tam ma aj svoje peniaze, alebo len "skusa"....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

ďalší článok Trading by JUGGLER:
http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... by-juggler" onclick="window.open(this.href);return false;
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Tibor »

V tom článku sa spomínajú stránky so správami so sveta financií/investovania. Ale sú o Amerike. Nepozná niekto podobne dobré informačné zdroje o Európe?
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jogo »

Jugg,dobra praca :wink:
Pridam tu par svojich postrehov.
1-nepozeral by som sa na forex a futures len cez paku.Ak otvorim na pare EURUSD long poziciu o velkosti 0.1 lotu,tak vlastne nakupim 10 000 Euro za margin 100 Euro.Ak mam k dispozicii cash 10 000 Euro na ucte u brokera alebo doma v trezore,neni to pre mna ziadna paka.Pokles o 100 pipsov je pre mna len 1% strata.Rast o 2 % je pre mna len 2% zisk.
Ak nakupim 1 kontrakt ES ,tak som vlastne nakupil 500 akcii S&P za priblizne 58 000$. Ak mam 58000 $ na ucte,v trezore,v podielovom fonde alebo nehnutelnosti,ktoru prenajimam,zase to nie je pre mna ziadna paka.Je to skoro to iste,ako keby niekto nakupil za 58000$ 500akcii ktore su v S&P500.
2-ak chce niekto obchodovat intraday akcie za nizke poplatky cez americkych brokerov,potrebuje mat na brokerskom ucte 25 000$ a pri stratach sa pod tuto sumu nesmie dostat,inac nebude intraday moct obchodovat.To uz je pre vela ludi problem..CFD brokeri ti otvoria ucet aj od 500$ a mozes obchodovat intraday.
3-este by som vypichol otazku ocakavaneho zhodnotenia uctu.
Ak niekto tradingom dlhodobo zhodnoti ucet o 10% p.a je podstatne lepsi ako indexove fondy.Preto uz s tymto vysledkom musi byt spokojny.Problem je,ze na forach vidim traderov,ktori sa chvalia,ze zhodnotenie pod 100% p.a. ich vobec nezaujima.Su dokonca taki, co pisu,ze robia 1000 pipsov tyzdenne.(samozrejme im neverim,lebo nedaju ani jeden zivy obchod a stale sa vyhovaraju,ze to robia skalpingom na forexe,preto nemozu zivo reportovat svoje obchody).Len nechapem,preco to roky vypisuju do diskusii.Asi maju nudne zamestnanie a radi podpichuju ludi...
Zaciatocnika to potom navedie na neprimerane ocakavania, preoptimalizuje backtesty a nakoniec zrujnuje ucet.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo v tom bode c.1 ohladom forexu suhlasim,co pises, no nezabudaj na swapy bezne-20 az -30% p.a.Takze pri zapornych swapoch na forexe nevysedis nic a cas hra proti tebe.Ale ja takymto stylom ako pises 100% nominal obchodujem forex,no musia byt kladne swapove body a fundament na tvojej strane.Potom je to dlhodobe sporenie /urokovy diferencial/ a vyberanie iba ziskov, bez sl.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa jogo »

kocinavi napísal:Jogo v tom bode c.1 ohladom forexu suhlasim,co pises, no nezabudaj na swapy bezne-20 az -30% p.a.Takze pri zapornych swapoch na forexe nevysedis nic a cas hra proti tebe.Ale ja takymto stylom ako pises 100% nominal obchodujem forex,no musia byt kladne swapove body a fundament na tvojej strane.Potom je to dlhodobe sporenie /urokovy diferencial/ a vyberanie iba ziskov, bez sl.
Koci,na EURUSD je swap pod 1pips denne,tak to robi asi 3% p.a.
Mozno 30% to robi na CZK,PLN ale to neobchodujem.
Pri cfd na indexoch nemas ziadne swapy a este ti to roluje s kladnym contangom -v tvoj prospech asi 1.2% rocne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pri 100% nominalu mas pravdu , no ak ma vacsina dychtivych forexovych hracov ucet len 1000 eur a otvori 0,1 lotu co je napr. na xtb minimum tak 1 pip denne je 1 usd denne minus, co je rocne 365 usd = 260 eur, co je 26% z uctu. A kto uz bude trocharit s 0,1 lotom :lol:
Filip, je to asi mimo temy co pisal Juggler, ak chces presun to.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nepozná niekto podobne dobré informačné zdroje o Európe?
http://www.euroland.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.onvista.de" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa Lobista »

Juggler, super clanok. Hlavne to prehladne zhrnutie strategii bol dobry napad.
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: úvod do tradingu - juggler

Príspevok od používateľa duku »

juggler, dakujem Ti za podnetny clanok.
a prajem dobre obchody. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"