Martyho obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

JUGGLER napísal: Nakupovať bude treba do najhoršieho, ale pomaly, z rezervou, že ustojíme aj pokles SPX k 1500. Ja predpokladám len 2000, ale treba mať rezervu.
JUGGLER:, Plne súhlasím.
Len, musí to USA brať vážne. Minule bola na STV, či Markíze (pár dní dozadu) reportáž z USA o víruse a tam mladí frajerikovia tešiaci sa na prázdniny na Floride. Corona-necorona, ja idem prázdninovať , ruka hore, nech to stojí čo to stojí. "tešil som sa na prázdniny už dlho" a basta.
S takým prístupom sa to s tým vírusom zbytočne bude naťahovať a nakoniec budeme radi, keď nejakým zázrakom uhájime 1500 na SPX. Ináč bude platiť tento tvoj dávnejší príspevok: (viď príloha)

Vidím to rovnako, dnešný "just in time" svet sa nemôže dlhodobo zastaviť. Môže sa zastaviť na mesiac, ale nie na pol roka- rok.
Škody by boli brutálne.

Keď tu už spomínam tvoje slová, posledné roky, keď je nejaká korekcia, alebo aj počas tohto prepadu, keď uvažujem, či kupovať, alebo (ešte) nie, takmer vždy si spomeniem na tvoj dávny príspevok o akciách: (najmä to, zvýraznené tučným fontom)

"Komentár...sú lacné, ale keď sa pozrieme, čo nás možno čaká, tak môžu byť pridrahé. Nikdy nezabudnem aké lacné sa mi videli pri SPX 1200 pred tromi rokmi. O pár mesiacov sa index prepadol o 50% a mnohé akcie mali len 10-20% pôvodnej ceny."

Ja budem naďalej pilne sledovať Reuters, počkám kým SPX padne pod 2200 a tam by som asi začal s nákupmi. Len zľahka. Ak nebude mať situácia obraz totálnej apokalypsy. Uvidím. Aktuálne sme dole cca - 1,9 % z pohľadu weekend futures:
https://www.ig.com/en/indices/markets-i ... all-street" onclick="window.open(this.href);return false;
Verím, že každým dňom sa hmla bude postupne rozplývať (tým, čo sa udeje) a ja jasne uvidím, či kupovať, alebo nie.

Ináč, čo sa týka prepadu ropy, som rád, že môj názor mi (vtipným spôsobom)potvrdil vo svojom poslednom komentári aj Michal Semotan (J&T Banka)

"Podle mě takováto situace na trhu nevydrží dlouho, nejslabší odpadnou, zavřou nebo budou převzati, ale určitě se ti mocní zase sejdou a i v jejich zájmu je cenu dostat o něco výše. Své ego si Saudská Arábie už uspokojila, nikdo na ně nemá, tak teď šup-šup k jednacímu stolu. Ani arabští akcionáři Saudi Aramco nechtějí jezdit ve dva roky starých Rollcech a Bentleyích, to je pak život naprd. Proto i zde by člověk měl pouvažovat, zda zde něco nevzít, asi spíše opět z větších firem – nabízí se jich dost, Shell, Total, OMV, Exxon, Chevron…"

:lol: :lol:
Prílohy
scrnsht.png
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Trh je cca okolo 2200 a začal by som budovať prvé vstupy. Zľahka, opatrne. Na toto celé mám vyčlenených do 15 000 USD. Viac nemôžem do toho nasypať, nakoľko tieto dni kupujem jeden pozemok, takže veľmi veľa peňazí pôjde tam.

Z toho balíka (15k) som rozmýšľal, že by som to rozdelil v pomere:


40 % Tech 30 % Oil 20 % Airlines a 10 % Dividend stocks nech máme pri tom držaní aj nejakú zábavu - pravidelne chodiacimi dolármi. Keby som mal kúpiť len index ( je jedno aký), asi sa zbláznim z tej nudy

. Mňa musí burza aj baviť. Samotné čísla nestačia. Je možné, že do dividend stocks nasypem viac, aj 20 % z budgetu. V prípade, že sa akcie, ktoré mňa zaujímajú zosypú nízko a budú za pekné ceny.

Skupinu Tech by tvorili:

Tencent a Google, to by bol základ, suverénne najviac peňazí by z Tech skupiny šlo do týchto dvoch akcií.
Tencent som tu písal, že prečo a Google už nežije len z internetovej reklamy,ale aj Cloudových služieb generujúcich miliardové revenues. V blízkej budúcnosti môže (dcéra ) Waymo generovať veľké peniaze, keďže je veľmi ďaleko (asi najďalej) v oblasti self driving cars.
AAPL nemusím - vadí mi, že majú šialene veľkú časť príjmov postavenú na 1 telefóne.
Do koša s názvom Tech budú patriť aj akcie, ktoré ani náhodou nie sú technologické. Dám ich tu preto, lebo majú veľký upside potenciál. (50 -100%)

RACE: Je to skvelá firma. Produkt má svoju históriu, verných zákazníkov, je dlhodobo nedostatkový, firma môže rýpať ceny za autá, aj diely. A k tomu pekné peniaze z licencií(merchandising). Len dúfam, že sa firma nikdy nestane masovou (ako Porsche) a nezačne chrliť veľa áut. Krátkodobo tým poteší investorov, dlhodobo si poškodí. 
Target vidím na 170 - 200, kým sa trhy neoklepú z toho, čo sa teraz deje. Či to bude o rok,alebo ešte neskôr nie je podstatné. Návratu k targetu pomôže aj príchod na trh toho zatraceného SUV, ktoré plánujú.
Ináč,pri RACE sa mi páči, že (v porovnaní s veľkými koncernami ako BMW, Daimler, VW, či Toyota je to malá firmička produkujúca pár tisíc áut, ale vygeneruje cez 1 miliardu euro čistého zisku ročne.

BABA - tu len tak zľahka, čistý bargainhunting
WB, INTC, FB - detto
TWTR - šanca na pekný upside v desiatkach % (viac ako 50)
V - bargainhunting + keď sa stabilizuje spotrebiteľský sentiment, bude oveľa vyššie.
DIS - takmer o polovicu nižšie. Veľký upside, páčia sa mi v blízkej budúcnosti cashe z Disney+. Dnešní mladí sa chcú zabávať a DIS im tú zábavu vyrobí/poskytne. A akcia môže ísť pekne vysoko. Len mi tu vadí, že v porovnaní s cenami z roku 2008 to vyzerá ako riadny fail. Ale zase takto sa to porovnávať nedá - situácia je úplne iná.

SBUX - taktiež šanca na pekný upside. Ešte nedávno stála 100.

OIL

Drvivá väčšina bude tvoriť akcia RDS a/b. Verím, že firma s prehľadom prežije. Dnes suspendovali buybacky, ako ostatní v sektore. Dividendu zatiaľ nezrušili, čo je fajn, ale som nastavený, že aj tú môžu krátkodobo zrušiť. Rátam s tým už. Ak sa to nestane, tak super. 
Ak sa ceny stabilizujú, upside pri tej akcii by mohol s prehľadom zatieniť aj US Tech /FAANG/


Aerolinky

To by tvorili akcie Boeing, Delta a American… Všetko nasvedčuje tomu, že prežijú, lebo štát do nich vstúpi. Poskytne peniaze a bude tam škodiť. Napokon, veď to má vo svojej DNA. Už teraz to vyzerá tak, že okrem zákazu buybackov (čo je rozumné a pochopiteľné) by si kládol podmienky ako výrazné okresanie poplatkov za batožinu atď, či viac ekologickejšie lietadlá, čo bude tým firmám komplikovať ozdravenie. S tým by nemusel mať problém AAL, ktorý v poslednej dobe dosť omladzoval flotilu a možno to pomôže aj Boeingu. Uvidíme

Dividend stocks:

WFC

HOG, 
T
KO

možno SO a GM

Z 15k-ového balíka som dnes použil (v pre-markete) kúpil:
40ks RDS-B po 23,63
1ks RACE po 133,25

Trh zrejme pôjde nižšie, ale sme na burze a tu nič nie je isté. Doteraz boli futures v mínuse 3-4 % a zrazu pozerám +3,5 %.
(BREAKING NEWS
Fed announces open-ended Treasuries purchases "in the amounts needed")

Zrejme býčia pasca, uvidíme.
Prílohy
IB_corona_scrn.png
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Milankos »

Nie su tieto nakupy trochu unahlene? Aky mas dovod si mysliet ze uz to nepojde nizsie?

Mne sa tie ceny nezdaju byt zas az tak nizke - hlavne ked si pozrieme grafy na mesacnej baze, kludne niekolko rokov dozadu.

Nakupujes RACE - preco si myslis ze v dobe krizy bude zaujem o luxusne a sportove auta?

V poslednej dobe sa dost zamyslam nad tym, ze odkial vlastne vsetci berieme tu istotu ze trhy sa musia vratit naspat na tieto hodnoty. Viem, ze niekolko ludi tu upozornuje na to ze to moze trvat niekolko rokov, ale ked sa bavime o niekolko rocnom horizonte tak sa musime bavit o nakupoch indexov a nie jednotlivych firiem (tie mozu kedykolvek skrachovat). Ci?

Navyse, pozrime si kolko dolarov/eur/hociakej meny sa v poslednej dobe "natlacilo" (nemam uplne presne cisla, ale v kazdom pripade sa bavime o bilionoch). Nemalo by taketo spravanie zapricinit hyperinflaciu? V mojom vlakne o INSG sme pred nejakym casom riesili "hidden dilution" cez premenu dlhov na akcie. Preco nam pri akciach vadi riedenie, ale pri tlaceni papierovych penazi nam to nevadi?
Ak som prilis od temy tak ma len odignoruj :)
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Milankos napísal:Nie su tieto nakupy trochu unahlene? Aky mas dovod si mysliet ze uz to nepojde nizsie?

Mne sa tie ceny nezdaju byt zas az tak nizke - hlavne ked si pozrieme grafy na mesacnej baze, kludne niekolko rokov dozadu.

Nakupujes RACE - preco si myslis ze v dobe krizy bude zaujem o luxusne a sportove auta?

V poslednej dobe sa dost zamyslam nad tym, ze odkial vlastne vsetci berieme tu istotu ze trhy sa musia vratit naspat na tieto hodnoty. Viem, ze niekolko ludi tu upozornuje na to ze to moze trvat niekolko rokov, ale ked sa bavime o niekolko rocnom horizonte tak sa musime bavit o nakupoch indexov a nie jednotlivych firiem (tie mozu kedykolvek skrachovat). Ci?
Nemyslím si, že by som tu niekde písal, že to už nepôjde nižšie. Keby som si myslel, že to už nemôže ísť nižšie, nenechával by som si už žiaden cash. Tak som si ho nechal ešte veľa.

Záleží od akcie. Niektoré akcie sú šialene nízko (Shell) a niektoré sú vyklesané málo. Napr. Tencent...

K RACE: Koľko áut ročne vyrábajú (všetky modely spolu) ? 10 000? neviem presne, ale mám pocit, že cca toľko. Koľko ľudí je na svete bohatých (tzn. môže si dovoliť kúpiť také auto)? Svet je veľký. Len si zober koľko je na svete podnikateľov, riaditeľov veľkých firiem, DPH-čkárov, politikov, ktorí sa nabalili, športovcov, známych hercov, moderátorov... Strašne veľa. Milión, päť, desať? ja neviem. Ale oveľa viac, než 10 000. Takže myslím si, že aj keby prišiel rok 2008, tak tých 10 000 áut predajú. A aj keby náhodou predali len 8k, svet sa nezrúti. Ja osobne by som bol rád, keby teraz tá akcia klesla čo najnižšie. Čím nižšie bude, tým budem spokojnejší.

Prečo by sa trhy mali vrátiť na tieto hodnoty:
- Lebo svet bohatne a bohatnú aj tie firmy, rastú im zisky
- štáty tlačia peniaze, vzniká inflácia a teda dražejú aj akcie
- Samotný Buffett sa vyjadril (a mal pravdu), že v 20. storočí boli 2 svetové vojny, ďalšie krízy a aj napriek tomu sa podarilo akciám rásť
- lebo nie je veľmi alternatíva. Úroky v bankách sú nízke, tak ostávajú len nehnuteľnosti, alebo akcie.

"Viem, ze niekolko ludi tu upozornuje na to ze to moze trvat niekolko rokov, ale ked sa bavime o niekolko rocnom horizonte tak sa musime bavit o nakupoch indexov a nie jednotlivych firiem (tie mozu kedykolvek skrachovat) Ci?. "

Napísal som tu, že nemám záujem o indexy. Nebavilo by ma to takto. Treba si uvedomiť, že aj keby krachla polovica firiem, ktoré kúpim a druhá by spraila 100 % zisk, o nič by som neprišiel. Bol by som na nule. Navyše, kupujem len veľké firmy, takže si nemyslím, že by mali skracovať . Asi najrizikovejšie sú tie aerolinky, ale tým pomáha štát, tak snuď to prežijú a navyše v tom nebude veľa peňazí.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Short SPY 20ks po 254,52.

Vzľadom na aktuálny stav v USA, čo sa týka vírusu mi príde absurdné, že je SPY cez 2500 .To je zlý vtip.
Myslím, že tí, čo to vyhnali tak vysoko každú chvíľu pochopia, že toto je trochu mimo.
Stačí 1 zásadná kurzotvorná správa, jedno vyhlásenie typu: obmedzenia potrvajú mesiac dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo a index bude rád, ak sa udrží nad 2 000.

Btw. myslím si, že Ray Dalio si teraz pripadá ako hlupák, keď v januári, či kedy povedal niekde Cash is trash a mesiac, či dva neskôr sa index zosypal o 30% nižšie.

Edit: taktiež som sa u seba zbavil akcií Shell, tých, ktoré boli v zisku.
Šialene sa mi nepáči, že spolu s trhom vyleteli hore za posledné dva dni o desiatky percent, pričom podkladová komodita ( ropa ) je naďalej nízko, cca 24 USD, pričom break even cost je u Shell ževraj 30 USD. Keby šla hore aj ropa nepoviem, ale nešla, je stále dole...
Naposledy upravil/-a marty v St 25 03, 2020 7:27 pm, upravené celkom 1 krát.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Istiach »

On hovoril nieco na ten sposob ze cash is trash, lebo sa nerobi nic ine len sa tlacia peniaze a tym sa vsetko riesi a znehodnocuje to ten cash, z ktoreho nemas kam utiect. Ak si dobre spominam a ak som tomu dobre porozumel. Celkovo bol dost smutny ked som pozeral par jeho rozhovorov, a v podstate nejak nedokazal prist na sposob ako sa vyhrabat z problemov, do ktorych sa hrnieme. To bolo koncom minuleho roku. On je inak celkom fajn. Taky mily.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:Short SPY 20ks po 254,52.
Cover 249,17.
Balím kufre, končí deň a chcem mať kľud. Budem čakať na ďalšie poklesy a tam čakať z cashom.
+107$
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal: Z 15k-ového balíka som dnes použil (v pre-markete) kúpil:
40ks RDS-B po 23,63
1ks RACE po 133,25
Včera som tu spomínal, že som sa zbavil Shell, kt. bolo v pluse ( a aj RACE)

Teda predaj 40 ks RDS-B po 33,31 $ (+387,2 $)
1 ks RACE po 151,96 (+18,71 $)

spolu +405,91$

Pokles trhu zatiaľ neprichádza. Rozmýšľal som, čo by bolo, ak by neprišiel. Lebo sme na burze, a zo všetkým treba počítať.
Preto som zobral CRUD (ropné ETF). Tu je fantastický risk-reward. Len problém je, že v IB mi našlo len etf obchodované na LSE, čo je nafigu, lebo mi to viaže veľmi veľa peňazí. Pred kúpou ukazovalo Buy Pwr (kúpnu silu) cez 20 k , po kúpe (pozície veľkej len cca 4k) klesla kúpna sila len na 4,5k.

teda kúpil som 1200 ks CRUD po 3,44
keď pôjde nižšie, vezmem ešte viac ks.


Edit:
ešte short 2x TSLA po 551,2 $
Je tu potenciálne riziko, že sa tá s**čka vďaka trhovej iracionalite opäť vyberie zase k 1000, ale myslím, že súčasná situácia by jej v tom mohla veľmi úspešne brániť.
Prílohy
Snímka obrazovky 2020-03-26 o 14.24.24.png
Snímka obrazovky 2020-03-26 o 14.22.22.png
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak som práve strelil tú Teslu (Cover TSLA 2x 500,32) + 101,76 USD (9,25%)
Neľutujem, že som vzal len 2 kusy. Nedávna rally TSLA bola učebnicový príklad rizikovosti shortovania.
Predstavte si, že držíte napr.len 5 kusov tej akcie a shortujete dajme tomu od 400 USD. Máte v tom len 2k, ale ako tak akcia stúpa, pri 1000 usd/kus ste v strate už 3000. Navyše ako bola akcia nad 600, 700, 800 dolármi, každý deň sa našli blázni, ktorí sa predbiehali vo vyšších targetoch. Jeden dal target 4 000, ďalší 7 000, 8 000, neviem či aj 12 k niekto nedával. Keď bola akcia na 1000 (a už to je absurdné + tá rýchlosť ako tam vystrelila), a vidíte, že niekto strúhol target 7 000, ste v strate už 3k s vedomím, že ak by sa akcia dostala na 7k, budete v strate 30 000 USD (!!!!!!!!) Pri piatich akciách TSLA (!) Neostáva už nič iné, než kapitulovať. Alebo ten short priebežne rozpúšťať ako ide proti vám ...

Zrejme tá akcia pôjde aj nižšie, ale nedokázal som to podržať. Nech tu všetci vidia, aký som loser :lol:

Aktuálne sme cez 3 % dole. Trumpov MEGA-GIGA-TERRA-BIIG SPENDING STIMULUS bill je už plne v cene, tak rozmýšľam,čo by to mohlo hnať hore... Zrejme bude za týchto podmienok strach prevládať nad chamtivosťou (večných býkov).

U seba som odpredal 1 GOOG, čo som mal kúpený, vybral cca stovku profit, a taktiež som pár krát otočil (a vybral pár stovák) ten JUGGLERov GILD.
Díky JUGGLER za skvelý tip. :wink: Najmä do týchto corona časov.
Taktiež som dnes predal (a vybral stratu asi 75 libier) 700 z 1200 kusov toho CRUD. Nie, žeby som si za tým nestál - stojím a veľmi - aj preto to tu nechávam, ale ako som tu písal, viaže príliš veľa peňazí. A to je neakceptovateľné. Potrebujem cash - čo najviac - na ďalšie nákupy.

Veľmi rád by som sa opäť vrátil do RDS, ale aj XOM, GOOG, DIS, nabral veľa RACE a ďalšie, no len ak budú pri zaujímavých úrovniach. A ešte tam nie sme.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

marty napísal: Veľmi rád by som sa opäť vrátil do RDS, ale aj XOM, GOOG, DIS, nabral veľa RACE a ďalšie, no len ak budú pri zaujímavých úrovniach. A ešte tam nie sme.
Pozeral som, ako výborne si RDS nakúpil a divil som sa, prečo si ju ako dividendový investor predal.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Noo takto: áno je pravda, že som to RDS a/b kúpil aj kvôli dividende (a upside potenciálu cez 100 %).
Predal som ich lebo:

Tá pozícia, ktorú som predal (tých 40 ks RDS-B o ktorých sa bavíme) je veľmi malá. Kúpené za ani nie 1000 USD. A nemohol som si pomôcť, ak mi z tak smiešne nízkej sumy svietil zisk cez 400 USD v nominálnom vyjadrení, a v percentuálnom vyjadrení (konkrétne + 40,9 %), bolo to dosť silné pokušenie

Cez to všetko by som sa ovládol, už len preto, že tú pozíciu si mimoriadne vážim, nakoľko sú tie akcie pre mňa špeciálne tým, že nesú ročnú dividendu 15,9 % (!). Žiadny troj, štvorpercentný niklák. 3,76/23,63...

Stál som teda pred takouto voľbou: Zbavím sa tých akcií a vyberiem 40 % profit (teda 400$), ale už ich nebudem mať a bude sa mi za nimi cnieť (lebo 16 % dividenda), ALEBO : nechám si ich a bude to super (lebo 16 %), ale riskujem, že sa vyparí celý ten 40 % zisk. A to, že sa vyparí, som videl ako dosť pravdepodobné, lebo aj tu som napísal, že tento rast z posledných dní považujem za býčiu pascu. Navyše ani tých 16 % nie je istých, lebo nevieme, či Shell nezníži/nepozastaví dividendu. Zatiaľ škrtol len buybacky. Btw. to, že dividendu nechal (a ostatní oil giants tiež) by mohlo znamenať, že k tomuto kroku sa veľmi nechcú uchyľovať, aby sa nestali pre investorov úplne nezaujímaví. Možno rátajú, že do roka, dvoch max. bude všetko OK, tak na tú dividendu si hoci aj požičajú. Ale to sú len moje dohady...

Tak som sa rozhodol tak, aby aj ovca ostala celá a aj vlk bol sýty. Predal som 40 ks (u seba som mal 47ks tých RDS B). Pár kusov mi teda ostalo (tých 16 %ných) a mal som aj istý ten pekný zisk.

Plus mi ostali ešte tie, ktoré som kúpil cez Fio v čase, keď som mal u IB bloknutý účet), teda:

10 ks RDS B po 29,95
21 ks R6C po 13,57
14 ks RDS A po 35,83

tie nesú okolo 12,5 % tuším.

Takže som trochu zariskoval (dočasne som sa zriekol veľkej časti výhodne kúpených RDS B) s tým, že by sme sa mali vrátiť dole a pokračovať nižšie a kúpim ich zase. Len tentokrát by som chcel oveľa viac nabrať. Tak uvidíme. Už v piatok ma svrbeli prsty, keď sa vrátili pod magických 30 (okolo 29,5), ale povedal som si, že ak verím v ten pokles (a už len kvôli akcelerujúcej nákaze v USA by mal prísť), tak by som ešte mal počkať a prvý vstup robiť ešte aspoň trochu nižšie. Tak sa už teším na opätovný nákup, no vezmem aj nejaký Exxon k tomu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty: shortuješ TSLA a longuješ RACE. Miluješ Ferrari. Obidve akcie sú nadhodnotené.....
To že cena TSLA pozerá do budúcnosti, to chápem...Ale cena RACE má v čom vysoké očakávania?
Otázka je, či Ferrari nezaspí vo vývoji a neklesne mu dopyt....

RACE je +300% za posledné 4 roky...vravíš o super zisku 1 mld. Rast tržieb i zisku sú však projektované tak, že musia zvyšovať produkciu...tržby potrebujú rásť cca 10% ročne.

TSLA je (teraz pri cene 500 ) +150% za posledné 4 roky , forward P/E má zhruba rovnaké ako RACE.

Uznávam, že Ferrari je klasika. Jasný symbol luxusu, bohatstva.

Lenže keď to s času na čas sledujem, tak vidím, že vo výkone začína klasika strácať na elektromobily. Nadšenci Tesly bez problémov pretekajú s Ferrari, Porsche, Lamborghini....pričom Tesla je oveľa väčšia, pohodlnejšia, praktickejšia a lacnejšia.

Porsche a Lamborgini už prišli na to, že aj budúcnosť muscle cars je elektromobilite... prichádzajú zo svojími EV modelmi.

Ferrari chce prísť s prvým až niekedy v 2025. Vyzerá to tak, že tu môže zaspať dobu a nová generácia boháčov bude rozširovať svoje zbierky nie v klasike, ale v elektrohitoch. V športiaku aj tak nemôžeš jazdiť tisícky kilometrov...sú stavané na krátke jazdy s vysokou frekvenciou údržby...Takže EV ich tromfnú vo výkone, cene, údržbe, praktickosti... Klasike ostane už len ten fantastický zvuk motora ...

Keby som bol boháč a nezáležalo by mi na cene, vybral by som si klasiku kvôli zvuku motora. Lenže ako investor by som skôr pozeral na to, čo budú kupovať nové generácie milionárov. Tipujem, že potencia rastu akcie RACE je najbližších pár rokov dosť obmedzená.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

JUGGLER napísal:marty: shortuješ TSLA a longuješ RACE. Miluješ Ferrari. Obidve akcie sú nadhodnotené.....
To že cena TSLA pozerá do budúcnosti, to chápem...Ale cena RACE má v čom vysoké očakávania?

...Tipujem, že potencia rastu akcie RACE je najbližších pár rokov dosť obmedzená.
JUGGLER:
Díky za príspevok. K tomu, že milujem Ferrari: Áno, a snažím sa robiť veci tak, aby sa mi v živote nejaké ušlo. Hoci aj staručká 360ka (ako je na obrázku). Len tak pre radosť, keďže mám rád autá...

Lenže, istý burzián (ty) raz povedal:
"Na burze je skvelé, že obaja môžeme mať pravdu a obaja na tom môžeme zarobiť"

a povedal aj: "Mám rád mobily značky Nokia, tak kúpim akcie Nokie, tak rozmýšľajú amatéri"

a máš pravdu, ALE:
Keďže som na burze siedmy rok (ja viem, nie je to 20 ako ty) tak som už čo-to odpozoroval a viem, že niektoré akcie sú miláčikom Wall Street. Je okolo nich stále (mnou častokrát nepochopený ) hype - ošiaľ.

Typickým príkladom je AAPL. V januári 2019 znížili guidance o 9 miliárd a ako vidíme na grafe, bolo to bullish.
Keby niekto riešil len FA (a nie aj TA a PA), tak by si asi vytrhal vlasy. Najmä ak by tú akciu aj shortoval.
Tá akcia dala +100%. Za 1 rok ... omg...

Ja osobne si myslím, že na mnohé známe firmy sa dá pozrieť dvojakou optikou. Jeden vidí pohár poloplný, druhý poloprázdny.
A obaja budú mať pravdu. Napr. TSLA.

Takže aj keď milujem Ferrari, ale nemyslím si, že je moja kúpa RACE amatérska (ako s tými mobilmi Nokia)
Snažím sa na to pozerať burzovým pohľadom - ako na akciu.
A tvrdím, že môj target je 170 - 200.

Dôvody:

1. Ako pri spomínanom AAPL, aj RACE (a TSLA) patrí do skpiny "miláčik Wall Steet"
Veľmi živo si pamätám, na IPO, cena bola okolo 60. Je možné, že analytici chceli lacno nakúpiť, tak ju svojím pindaním zrazili k 30 a odvtedy rastie. Vyššia valuácia je pri RACE ospravedlnená tým, že je to luxusná akcia (ako napr. LVMH)
2. Príchod ich SUV na trh
Keď sa pýtaš, v čom má RACE (zrejme myslíš môj target 170-200) vysoké očakávania, tak tomu targetu výrazne pomáha príchod toho SUV. Dnes je taká doba, že každý chce sedieť vysoko. Doteraz sa mi nepodarilo pochopiť, prečo (aj slovenskí) motoristi desiatky rokov nepotrebovali sedieť vysoko, resp. vyššie a dnes je to pomaly nevyhnutná potreba a kupujú si tak stodoly na kolesách s väčšou spotrebou (väčší odpor vzduchu,vyššia hmotnosť, široké gumy) a s horšou stabilitou (vyššie ťažisko)...
ale, nech si každý jazdí na čom chce. Ľud proste miluje SUV a Ferrari im ho (bohužiaľ) dá. A s peknou, resp. z ďaleka najvyššou maržou spomedzi všetkých automobiliek (cez 30 %).
3. Chamtivosť investorov.
Je burza racionálna? Nie. Zaslúžil si SP500 byť na 3400? Môj názor je, že rozhodne nie. Je normálne, že jeden človek zavedie kopu ciel s mnohými krajinami a potom v nádeji, že tie clá opäť zruší trh rastie (od ATH) ako zmyslov zbavený cez 30 % ročne? Nie.
Ešte pred coronou bola RACE takmer na 180. Ja tvrdím, že keby to s vírusom rýchlo odznelo, akcia sa rýchlo vráti nad 170. Veď čo sa dialo počas tohto bullish týždňa? Race rástla a za 2, možno 3 dni vzrástla zo 129 na 15X (viď príloha). Tam som ju aj predal (pozorný čitateľ môjho vlákna vie prečo). Do 170 bolo koľko, 10 %? Už len optimizmus z premietnutia budúceho SUV do čísel, vie vytlačiť akciu k 200. Navyše môj target nie je 200. Je 170 - 200.

Už keď tu spomíname Teslu aj Ferrari.
Okolo roku 2014 som bol veľkým fanúšikom E. Muska, mal som za niečo cez 200 USD kúpenú TSLA, tešil som sa ako spojazdnia gigafactory v USA atď, atď. Postupom času sa z fanúšika a býka stal kritik a medveď. Prišli faily ako Elonove "funding secured @420", podozrivo časté odchody ľudí z vedenia (účtovníctvo), neustále posúvanie termínov (ako pri Trumpovej trade deal). Teraz vidím Teslu ako firmu, ktorá priviedla nas svet EVs a spôsobila v niektorých kruhoch (európska komisia) také nadšenie, že EVs sú arogantne presadzované, či už sú ekologické, alebo nie. Navyše neviem, koľko TSLA zarobí na jednom aute. Na modeli S mám pocit, že buď nič, alebo prerába. Večný býci zase tvrdia a sú hotoví z toho, že Tesla má niekoľko ročný náskok (pri batériách a možno aj ďalších technológiách).Ja viem len, že konkurencia (najmä nemci) postupne predstavujú svoje modely, ktoré vedia vyrobiť lacnejšie, zrejme aj so ziskom (aj keď za cenu brutálnych vstupných investícií) a možno aj s krajším dizajnom a v lepšej kvalite. Napr. Interiéru. Šoféroval som model S a ten interiér bol ťažký fail.

Čo sa týka Ferrari, ak nebudú masoví, verím, že budú mať stále čím zaujať (exkluzivita), príbeh a história značky. Súhlasím s tebou, že v dobe rýchlo šprintujúcich EVs to budú mať ťažšie v budúcnosti. Preto je môj target relatívne krátkodobý. 1-2 roky. Dovtedy sa tam akcia verím že dostane. Verím, že dovtedy vyberiem zisk (ideálne pár desiatok %) a čo bude neskôr, uvidíme
Prílohy
ferrari_red.jpg
Snímka obrazovky 2020-03-29 o 10.18.36.png
Snímka obrazovky 2020-03-29 o 9.13.55.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal: Typickým príkladom je AAPL. V januári 2019 znížili guidance o 9 miliárd a ako vidíme na grafe, bolo to bullish. Keby niekto riešil len FA (a nie aj TA a PA), tak by si asi vytrhal vlasy. Najmä ak by tú akciu aj shortoval.
28 januára dali o 5 miliárd lepší guide Q2 ako čakali análi:

Co issues upside guidance for Q2, sees Q2 revs of $63.0-67.0 bln vs. $62.3 bln S&P Capital IQ Consensus. Co sees Q2 gross margins of 38-39% vs 38.2% ests and 37.6% last year.
Tá akcia dala +100%. Za 1 rok ... omg...
Za posledné 4 roky je +150%. Aj Tesla.
Ferrari +300%

AAPL sa po rokoch stagnácie zlomil vtedy, keď investori pochopili, že nie predaj hardvéru je u neho kľúčový, ale rast tržieb za služby.

Ja nepovažujem tvoju investíciu za amatérsku...čosi, to vôbec nie...Veď ja som tiež len samouk ako ty...
Len upozorňujem na riziká. Mne sa proste riziko poklesu RACE zdá väčšie ako potenciál jeho rastu.
Je to len môj súkromný názor a možno pocit.

Vyjadrujem sa na základe toho, že si rád pozerám tvoje tipy...preto , aby som sa inšpiroval a sám niečo ztrejdil.
Napr. RDS je teraz výborná akcia na špekuláciu pre toho kto sa nechce otravovať kúpou ropy.
Ladis ju má v portfóliu 15 rokov a za ten čas je v strate -58%. Kto ju teraz kúpi v pásme 20-30 ( po viac ako -50% poklese od začiatku 2020 ), ten môže pekne zarobiť a ešte si aj užiť extrémne vysokú dividendu.

Včera ked som čítal stránku dobretrejdy.com, videl som pekný citát. Na burze nezáleží na tom, čo si myslíš:

George Soros:

„Nejde o to, zda máte pravdu nebo ne. Důležité je, kolik peněz vyděláte, když pravdu máte a kolik ztratíte, když ji nemáte.“
Dnes je taká doba, že každý chce sedieť vysoko. Doteraz sa mi nepodarilo pochopiť, prečo (aj slovenskí) motoristi desiatky rokov nepotrebovali sedieť vysoko, resp. vyššie a dnes je to pomaly nevyhnutná potreba a kupujú si tak stodoly na kolesách s väčšou spotrebou (väčší odpor vzduchu,vyššia hmotnosť, široké gumy) a s horšou stabilitou (vyššie ťažisko)..
Je to pohodlné. Je to bezpečné. Vysoký podvozok sa hodí na naše zlé cesty i do terénu. Slovensko je outdoor country.

Športiak poteší chlapské ego a uspokojí našu túžbu po adrenalíne, ale sedieť s vystretými nohami + nastupovanie/vystupovanie z auta nie je vôbec pohodlné. Nuž a naše cesty a obrubníky pri parkovaní – tie sa pre nízke športiaky vôbec nehodia. Rýchlosť dnes môžeš využiť len na diaľnici.

K tomu, že milujem Ferrari: Áno, a snažím sa robiť veci tak, aby sa mi v živote nejaké ušlo. Hoci aj staručká 360ka (ako je na obrázku). Len tak pre radosť, keďže mám rád autá...
Ja by som Ferrari nekúpil. Slovensko sa na to jednak nehodí (fyzicky - cestami i mentálne). No aj keby som sa finančne na to hodil a chcel jeden športiak, nepotrebujem ukazovať ego, že si kupujem jeden z najdrahších. Obdivujem silné autá i motorky, ale nevyhodil by som zbytočne 300-500 tisíc za niečo, čo si rovnako môžem užiť za 50-100 tisíc. Napríklad nový Chevrolet Corvette 2020 sa v Amerike predáva od 60 tisíc USD. Dealer a servis je aj v Čechách. V najvýkonnejšom prevedení máš 495 koní a zrýchlenie na 100km za 2,9 sek. Nové Ferrari Roma bude stáť od 200 tisíc vyššie a na stovku zrýchli za 3,4 sekundy.

Takisto treba povedať, že u Ferrari už zďaleka neplatí, že za veľa peňazí dostaneš najlepšie zrýchlenie. V zrýchlení Ferrari za posledných 5 rokov predbehli skoro všetci: Porsche 2,1 s , Tesla 2,3s..Lamborghini, Bugatti, McLaren ( po 2,5s) a dokonca i BMW,Audi (2,6s). Ferrari začína na 2,7s (Pista a Superfast ).

Corvetta 2020 :
Prílohy
Corvette 2020.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Jari »

Aký je rozdiel medzi RDS.A a RDS.B? Prečo si kupoval oba?
Time in the market beats timing the market…
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Rozdiel máš v prílohe (obrázku).
Obe som kupoval z toho dôvodu, že RDS B som kupoval oveľa lacnejšie, ako áčkové. Rád by som mal tie najvýhodnejšie kúpené oddelené,lebo ich plánujem držať dlhšie a nesú vyššiu dividendu. Tie drahšie (Rdsa) predám, keď akcia stúpne.

Pohľad na vývoj celkovo:
Posledné dni (aj víkend) prispeli k tomu, že sa situácia ohľadom budúceho vývoja dosť vyjasnila.
Ropa: počet vrtov konečne výrazne klesol.
https://www.investing.com/economic-cale ... count-1810

Z čisto ekonomického hľadiska ma povzbudil aj dnešný rozhovor s Miklošom na Markíze v novinách a ten len zopakoval, čo som si myslel od prvých obmedzení na SR. Dnešný svet sa nemôže na dlho odstaviť. Dá sa na mesiac, dva, možno tri. Potom sa musí rozbehnúť, vírus - nevírus. To pochopil aj Matovič a spol a od pondelka už čo to bude fungovať. S opatreniami, ochrániť starých, ohrozené skupiny, ľudia nech nosia rúška, rukavice, ale MUSÍ sa to rozbehnúť. Inak nastane vlna bankrotov, chudoba a la 1929, alebo ešte väčšia, sociálne nepokoje, ľudia zmenení na zvieratá atď atď. Čiže je jasné, že svet sa pomaly rozbehne. Lebo musí. To pomôže aj rope.
Mám pocit, že aj v Taliansku sa to už zlepšuje. Aspoň podľa počtu mŕtvych.
Je veľmi pravdepodobné, že už tento týždeň čo-to kúpim. Aspoň ako prvé vstupy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Márty: ešte jeden obrázok novej Corvetty keby si dostal easy money z burzy :wink:
Odhadujem, že európska verzia bude stáť okolo 80 000 éčiek...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

JUGGLER napísal:Márty: ešte jeden obrázok novej Corvetty keby si dostal easy money z burzy :wink:


:lol:
Tak si teda idem pre tie easy money:

Verím, že tie easy money prídu s týmito firmami:

1ks GOOG po 1110$
21 ks BIDU po 97,21
10ks WFC po 29,07


Toto som kúpil bez ohľadu na to, či trh pôjde hore, alebo dole. Ak dole, tak prídu ďalšie vstupy. Radšej by som bol,keby išiel dole.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Celý deň som bol rozlietaný a konečne som dostal k burze.
Pozerám, že ropa je cez 22 % up. Za dnešný deň...

Keď ten masívny nárast jobless claims nemal na trh negatívny dopad, rozhodol som sa kúpiť:
1x GOOG po 1105,14
3x FB po 157,86
40 x TWTR po 22,64


Aj dnešok nám ukázal, že na burze nie je nikdy nič isté, jasne predikovateľné a vždy treba rátať zo všetkým. Nejeden burzián by čakal pokles trhu po dnešných jobless claims. Treba preto rátať aj s tým, že všetko zlé by už mohlo byť v cene a nižšie ako 21XX už nemusíme ísť.
Dnešné stocks som kúpil aj s vedomím, že môžeme ísť nižšie a toto je bull trap.
Preto som do toho veľa nenasypal.

Uvidím, ako zajtra ropa. Keď sa nebudú vyberať zisky z dnešného Trumpovho vyhlásenia, možno by som sa zbavil toho CRUD, keďže ten nástroj nie je pre mňa ideálny (a nechal by som si len ropné akcie) a navyše to, čo Trump dnes vyhlásil nie je nič konkrétne a hmatateľné. Stačí zajtra jeden negatívny koment zo strany Ruska, či Saudov a celý ten prudký rast je fuč.

“It’s one thing to send optimistic tweets and quite another to coordinate actual production cuts when Russia dragged its feet throughout the OPEC+ era and the United States has no controlling authority to implement production limits,” said Sandy Fielden
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Ako som vcera avizoval, zbavil som sa CRUD, viac ked budem doma
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Nevieš tie pozície zosumarizovať po každom pohybe do portfólia, lebo sa v tom strácam.
Je to jednoduché, skopiruješ predošlé portfolio a odmažeš - pripíšeš danú zmenu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

jogo napísal:Nevieš tie pozície zosumarizovať po každom pohybe do portfólia, lebo sa v tom strácam.
Je to jednoduché, skopiruješ predošlé portfolio a odmažeš - pripíšeš danú zmenu.


Poupratujem tu cez víkend.

Predaná CRUD 1200 ks po 3,77 , t.j +396
U seba som to zahral horšie, zisk len niečo cez 70.

Dnešný pokles trhu som využil na opätovné nabratie RACE, 10 ks po 136,31$
2 GOOGL po 1086,18
a 70 ks TWTR po 23,02
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute, tak zbežne som pozrel internet - najmä Reuters a nič strašné (aspoň z môjho pohľadu som tam nenašiel. Keď už burze nezlomí krk + 6,6 mil. nových jobless claims, tak oznámené nové prípady nakazených a mŕtvych ani toľko. Tam je jasné, že to bude stúpať. Z burzového hľadiska ide skôr o to, či sa krivka splošťuje. Ak áno ,je to bullish.
Rozmýšľal som tak nad aktuálnou situáciou a po krátkej úvahe to vidím asi takto:

Dobré:

- Postupný nábeh a účinok prijatých ekonomických opatrení (celkovo vo svete a v SR)
- Inovatívnosť ľudstva (progres pri vakcíne, potenciálne účinné lieky - napr. remdesivir od GILD a ďalšie)
- Fakt, že burza predbieha vývoj v reálnej ekonomike
- Všetky doterajšie zlé zverejnené správy sú zrejme už plne v cene
- Potenciálna inšpirácia významných krajín sveta (USA, GER ....) tými, kde to (vrámci možností) funguje (Singapur, J. Kórea, možno Jap. Teda sú prijaté opatrenia ako rúška atď, ale krajina s nejakými obmedzeniami viac menej normálne beží.
- Progres pri testovaní (príslušné firmy prudko zvyšujú výrobu a každý deň je možné testovať viac)
- Iné dobré správy z celého sveta (opätovné spustenie výroby KIA-SR), …, …)
- Niektoré veľké štáty už nebudú ďalej predĺžovať lockdown/shutdown/blackout/ xxx/yyy a život v nich sa aspoň do veľkej miery priblíži životu pred coronou.


Potenciálne zlé:
Zatiaľ otázny progres pri zverejňovaných číslach z ITA, USA, ESP, …
Riziko v podobe nastatia veľmi zlej udalosti (napr. ako Lehman), ďalšie ohniská v Číne a opätovné uzavretie, … )

Zosumarizoval som, čo všetko (TU) držím
BUY 550 ks AAL po 30,89
Buy 15 ks BA po 348,5 USD
BUY LHA.DE 300 ks po 14,56 €
BUY 3SIL 2000 ks po 2,45 €
150ks AAL po 17,95
80ks RDSa po 43,79
20 ks BIDU po 116,08
14ks RDS A po 35,83
18ks AAL po 15,85
21ks R6C (Shell v EUR) 13,57
10 ks RDS B po 29,95 $
21 ks BIDU po 97,21
10ks WFC po 29,07
1x GOOG po 1105,14
3x FB po 157,86
40 x TWTR po 22,64
RACE, 10 ks po 136,31$
2 GOOGL po 1086,18
a 70 ks TWTR po 23,02


AAL: už som to tu spomínal - mal som aj u seba kúpených 550 ks, niekde nad 30 som to výrazne zredukoval. Momentálne mám 255 kusov s priemernou cenou 17,5 (kúpil som niečo pri týchto smiešnych cenách). Chcem to držať, nejakým divným spôsobom ma to baví. Keby trhy dosiahli dno a po pár týždňoch sa ekonomika začala opäť vracať do starých koľají a opatrenia uvoľňovať, aj AAL by mohla ísť raketovo hore. Je tu veľa vecí, ktoré môžu firme pomôcť:

situácia sa môže zlepšiť skôr ako v 9/20 takže nemusia vyčerpať celú pomoc (na mzdy a iné)
certifikácia pre MAX od FAA pomôže výrazne zlepšiť sentiment v sektore
Boeing dodá objednané MAXy a AAL budú mať tuším spolu okolo 100 ks z cca 900 kusovej flotily.
O 20 % úspornejšie maxy by spolu s lacnou ropou (menej ako 60$) mohli výrazne navýšiť ziskovosť firmy
Teší ma aj včera zverejnená správa, že Buffett predal časť akcií Delty a Southwest, ale nie AAL


LHA.DE - Tu som sa okašľal, lebo u seba som to predal pár dní po kúpe s malou stratou niekde okolo 14. Čudoval som sa, že to tu je. Zabudol som to tu nahlásiť :/. No nič.

3SIL: verím, že pôjde vyššie a tam sa ho zbavím
BA: Pár ks som kúpil aj u seba a zrazil priemer pod 200. Momentálne mi stačí, nech firma prežije. Ak viaže na seba 2,6 mil. pracovných miest tak verím ,že Trump a spol. takú firmu zachránia aj keby sama firma nechcela byť zachránená.

Ropa: dobre, že som sa zbavil toho CRUD

“OPEC+ meeting delayed as Saudi Arabia and Russia row over oil price collapse: sources”

Aj keby ropa padala cez týždeň a s ňou aj ceny ropných akcií, nebudem ich predávať. Chcem ich proste držať a nevymýšľať. Už len preto, že nikto nevidí do budúcnosti a nechcem prepásť rast ich cien. 


Celkovo ma najviac zaujíma vývoj GOOG(L), RACE, TWTR, FB, BIDU a ropných RDS( u seba mám aj nejaký XOM). Táto skupina je podstatná. V mojom IB portfóliu tvoria dominantnú čast ( cca. 3/4 peňazí). Zvyšné špekulácie ako BA, či AAL sú tu na spestrenie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

"Governor Cuomo sees signs of pandemic 'flattening' in New York"
Bullish

S dnešným vývojom na trhu som spokojný. SP500 je aktuálne v pluse takmer +6 %. Masívna rally, všetko ide hore.
Dokonca aj ropné stocks, pričom ropa je -7 %.

Akcie sú už zrejme do veľkej miery v pevných rukách, no krátkodobo je ďalší výraznejší rast nepravdepodobný.
Treba byť trpezlivý. Chce to počkať minimálne týždne, kým aspoň väčšina obmedzení opadne.
Keď svet bude normálne fungovať, opäť bude na trhu dôvod byť chamtivý. A ja budem môcť predať GOOG za 1500+, TWTR za 35+, BIDU za min. 135, 150..., FB za 200+.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čítal som dnes, že sa uvažuje o "reopening economy" v USA o 4 týždne, to bol tuším Trump. Kudlow tuším dal 4-8 týždňov..
To sa mi až tak nepáči. 8 týždňov je dosť dlhá doba. Preto som sa rozhodol aspoň niečo predať a aspoň trochu sa odmeniť.

Sell 1ks GOOG po 1200 (+94,8$)
a taktiež 3x FB po 170,9 (+39,12$)
spolu +133,92$

Ak trh pôjde hore, ostane mi ešte veľa vecí, ak pôjde krátkodobo dole, čo by som sa nečudoval, využijem to na opätovné nákupy.
Napr. dnešné zásoby ropy neboli nič moc a ak sa na tuším zajtrajšom stretnutí nedohodnú krajiny OPEC+ na znížení produkcie, tak min. ropa zamieri dole. A od utorka začína výsledková sezóna zverejnením bánk (JPM, WFC), JNJ a ďalších firiem.
Najmä v tejto dobe budú určite min. pri nejakých akciách gapy dole. Rád by som čo-to kúpil.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:40 x TWTR po 22,64
a 70 ks TWTR po 23,02


Rozhodol som sa vybrať zisk aj na TWTR. Predávam teda všetkých 110 ks po 27,77 v premarkete.

+537,7 $ (+21%)

Predávam z toho dôvodu, že vôbec nie je isté, že sa v USA "zapne" ekonomika do konca apríla. Aspoň tak som to včera pochopil. Trump na to zrejme bude tlačiť, ale nie je to isté.
Verím, že sa ešte vrátime nižšie, takže tam niečo určite vezmem. Aspoň bude cash po ruke.

Veľmi ma dnes zaujal tento článok:
https://finance.yahoo.com/news/saudi-ar ... 21989.html

Saudi skupujú akcie európskych ropných firiem. Nie je to svojím spôsobom insider trading ? :wink: Keďže vedia ovplyvniť cenu ropy.
Vravel som si, že niekto veľký (pevné ruky) musí nakupovať, keď bola ropa okolo 20, 22 , daný deň mínus 5, 8, 9% a akcie RDS a podobné boli +6% a viac..
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Je čas niečo predať, výhľad je zahmlený. Na jednej strane sú tu veci, čo sa mi páčia, na druhej veci, ktoré ma znepokojujú, napr. že niektoré štáty predĺžujú lockdown. Ale nie sú to len krátkodobé, ale aj strednodobé veci, čo mi vadia.

Preto vyberám zisk z:
RACE, 10 ks po 136,31$ predané RACE po 154,01 +177$
2 GOOGL po 1086,18 predané 2xGOOGL po 1248 +323,64$
21ks BIDU 97,21 predané 21x BIDU po 102,44 +109,83
A naopak kupujem "ve slevě"
RDS B 50 ks po 31,78. Rátam s tým, že opäť padne pod 30, tak zatiaľ len tak zľahka.
A vezmem si aj trochu z "JP Margin" . 15 ks JPM po 87,77
Je to síce banka, ale tu je výhoda, že Trump zachraňuje kadečo-tuším aj hedge fondy? Je to paródia na skutočný kapitalizmus táto doba.

Trh výrazne vyrástol za krátku dobu a ignoruje všetok ten scheiss, ktorý tu je. Ako som tu spomínal, budem sa fokusovať na bargainy počas earnings season.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:A vezmem si aj trochu z "JP Margin" . 15 ks JPM po 87,77


Sell 15 ks JPM po 92,7 , +73,95$
Beriem si cca 6 % a idem off.

V tom, čo si myslím ma dnes utvrdil aj P. Hadroušek (Fio):

"SP500 na dohled 2900 bodům nestojí za rizoko/výnos.
Levnější ceny pro kupce ale můžou být o trpělivosti, nemusí to dolů hned..."

A v tom, čo si myslím ma utvrdil aj J. Karpiš vo svojom pravidelnom maily:

"Toto je veľké. Extrémne zadlžený vyspelý svet, so smiešne nízkym ekonomickým rastom, dekádu po poslednej kríze, bez akýchkoľvek rezerv zasiahla pandémia, ktorú trestuhodne podcenil. Posledná, finančná kríza bude oproti tomuto len krátkym zaváhaním.

Ekonomický prepad je už zrejmý, aj v prípade, že to dopadne najlepšie ako môže. V USA prišlo za posledné tri týždne o prácu 16 miliónov ľudí. Nedajte sa zmiasť tým, že v Európe ešte nevidno armády nezamestnaných v oficiálnych číslach. Je to preto, že tu prepúšťanie trvá mesiace a nie dni, ako v USA.

Mnoho z budúcich nezamestnaných dnes sedí doma a myslí si, že sú na takej dlhšej dovolenke. Veria, že keď sa to otvorí, vrátime sa k fungovaniu spred krízy. Taká možnosť už ale neexistuje. Mnoho firiem sa už rozpadlo alebo sa práve rozpadá, ako píšem tieto riadky...."


To, či fin. kríza bude oproti tomuto len krátkym zaváhaním, to neviem. K tej nezamestnaosti v USA, aktuálne je to tuším po 4 týždňoch 22 miliónov. Oh my gosh. A to, čo som zvýraznil tučným písmom, že časť firiem krachla, nejaké krachujú a nejaké to ešte len čaká, presne toto sú tie strednodobé veci, čo som tu včera spomínal.
Preto som rád, že som sa do veľkej miery vypredal, nič neľutujem a budem čakať.
Príležitosti budú. A možno to bude ako v 2008, kedy bola bull trap, ktorá trvala asi 2 mesiace a následne prišlo vytriezvenie a ďalší pád dole. New and new lows.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute

Tak nám pár dní ubehlo a opäť sú veci jasnejšie. Zverejnené dáta v ekonomickom kalendári sú čím ďalej tým viac škaredé, korporácie začali reportovať rovnako škaredé čísla/výhľad. Tuším v piatok som kúpil DXS3 (inverzný - teda short, nepákový SP500, ). Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale trh je pri 2850 podľa mňa drahý. Už len tie ekonomické škody, ktoré doteraz vznikli, napr. nezamestnanosť.
Mnohým pomaly dochádza, že toto zrejme nebude "U shape recovery", ani V. Môžeme byť radi, ak to nebude L.

viď napr. tento článok
Nemecká ekonomika je v hlbokej recesii. Bundesbanka s rýchlym zotavením nepočíta

https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-e ... qPtnb4Ck90

"Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že nemecká ekonomika klesne tento rok o 7,5 percenta.

Odhady analytikov z privátneho sektora sa do veľkej miery líšia, až na pár z nich však prakticky všetci počítajú s výraznejším poklesom než v roku 2009, keď nemecká ekonomika klesla o vyše päť percent."


Dnešný pokles som využil a kúpil opäť TWTR a BIDU, ale len tak zľahka, prvé, malé pozície.
Som presvedčený, že tie firmy budú nižšie, tak zatiaľ len opatrne.
Mnohé firmy, mnou dlhodobo sledované sú opäť blízko zaujímavých úrovní. Aj GOOG bude zrejme opäť pod 1200.


Ropa
Vývoj na trhu s ropou ma len utvrdil v tom, že je dobré, že som posledné roky nevymýšľal a ostal pri svojich milovaných akciách.
Nemusím tak riešiť žiadne kontangá, rolovanie a najmä viem, koľko maximálne môžem stratiť. K tomu rebalancingu na trhu tak či tak dôjde. Už či to potrvá 2 mesiace, alebo rok, inej cesty niet. Amíci - teda bridlicoví chlapci (aspoň časť z nich) budú nútení sa spakovať z trhu. Tieto extrémne nízke ceny proces len urýchlia.


Mám obrovskú chuť otvoriť short na TSLA. Svet sa hospodársky prepadáva a tá automobilka bola ešte nedávno na 750.
Oh, come on. Vyrábajú autá (čo patrí k tomu najhoršiemu v čase krízy) a navyše nie lacné autá. A navyše ropa je teraz na smiešnych cenách, čo momentálne elektroautám rozhodne nepomáha. Nech si hovorí kto chce čo chce, akákoľvek cena nad 450 je prudko absurdná.

Keďže som si po rokoch porušovania vlastných pravidiel uvedomil, že s tým fakt treba niečo robiť, zaplatil som si dohľad nad sebou. Takto je zabezpečené, že sa už nestane, že ma ovládne chamtivosť a nasypem do akcie viac, než je normálne a prijateľné a neutrpím tak vysokú stratu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

marty napísal:
Keďže som si po rokoch porušovania vlastných pravidiel uvedomil, že s tým fakt treba niečo robiť, zaplatil som si dohľad nad sebou. Takto je zabezpečené, že sa už nestane, že ma ovládne chamtivosť a nasypem do akcie viac, než je normálne a prijateľné a neutrpím tak vysokú stratu.


To si sa oženil? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa SomPanko »

Čo znamnená, že si si nad sebou zaplatil dohľad?
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Jogo, nestraš ženou :lol: Keď si vezmem, aká vie byť burza niekedy iracionálna, tak mám dosť. Keď má človek k tomu ešte dennodenne znášať ženskú iracionalitu ... tak to by nejeden ošedivel z takej kombinácie :roll:

Dohľadom nad sebou som poveril brata. Má appku IB vo svojom telefóne a stačí mu pozrieť 2 základné veci:
- aby v jednej akcii nebolo viac peňazí, ako je max. povolená suma
- aby som nemohol žiadnu akciu shortovať

aj preto nemôžem otvoriť short na tej Tesle :lol:
aj keď si myslím, že najmä v týchto časoch by to malo veľký edge

Btw. niekedy na Twittri niekto postuje tieto prehľadnú earnings grafiku od Earnings whispers.. Keď som išiel na tú stránku, nikde sa mi to tam nepodarilo nájsť. Keby tu niekto vedel, ako sa dá na tej stránke k tomu kalendáru dostať, nech mi pls napíše buď tu do vlákna, alebo správu. dík
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal: Keby tu niekto vedel, ako sa dá na tej stránke k tomu kalendáru dostať, nech mi pls napíše buď tu do vlákna, alebo správu. dík


normálne: https://www.earningswhispers.com/calendar ...tam máš dni ako v kalendári..hnedeé...do toho klikni. aktuálne ukazuje vždy aktuálny...

Môžeš použiť finviz - screener. Ja si pozerám tam. Je tam dobrý kalendár. Ideálny kalendár nie je nikde, lebo to sa musí updejtovať denne podla tlačových správ od firiem. Briefing má dobrý, ale asi platený...neplatený ešte môžeš pozrieť na Zacks ( ale nespolahlivý )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Tilbur »

marty napísal:
Dohľadom nad sebou som poveril brata. Má appku IB vo svojom telefóne a stačí mu pozrieť 2 základné veci:
- aby v jednej akcii nebolo viac peňazí, ako je max. povolená suma
- aby som nemohol žiadnu akciu shortovať



Este jedna dobra rada. Bratovi povedz, ze ak je na nejakej akcii vacsia ako maximalna strata, nech Ti to zavrie on.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Kúpil som

RRTL 80ks po 28,8
T 80 ks po 29,65


Inak pekne rastie ropa dnes, to je dobré pre môj Shell. Tým, ako sa uvoľňujú tie obmedzenia nielen na SR ale v celom svete, spotreba ropy stúpne. Čítal som dnes, že sa očakáva ďalšia vlna vírusu (ktorá môže byť agresívnejšia, ako táto), takže som opatrný. Preto práve tieto tituly. Páči sa mi, že sú z tých defenzívnejších.

"A second wave of the coronavirus is expected to hit the United States next winter and could strike much harder than the first because it would likely arrive at the start of influenza season, the director of the Centers for Disease Control and Prevention warned on Tuesday."

JUGGLER: Ja potrebujem na tej stránke nájsť ten obrázok, tú tabuľku firiem rozdelených podľa dní kedy reportujú výsledky. Taký, ako som tu dal. Ten konkrétny na tento týždeň postoval na Twittri Dealing Fio banky. To som si skopíroval od nich.
Ide mi o to, aby som mal počas výsledkovej sezóny stále aktuálny. Na každý jeden týždeň. Aby som len pozrel na ten grafický prehľad a bol rýchlo zorientovaný, ktorá firma kedy reportuje. (Ja obchodujem najmä veľké, takže tie tam uvedú vždy).
Ja používam earnings calendar na investing.com. Stále si zoradím firmy podla market cap a na vrchu mám vždy zobrazené najväčšie. Ale skúsim ten finviz, si tam spraviť portfólio. Potrebujem, aby sa mi správy k firmám generovali na jednom mieste.

Tilbur: dík
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal:JUGGLER: Ja potrebujem na tej stránke nájsť ten obrázok, tú tabuľku firiem rozdelených podľa dní kedy reportujú výsledky. Taký, ako som tu dal. Ten konkrétny na tento týždeň postoval na Twittri Dealing Fio banky. To som si skopíroval od nich.


Skús sa tam zaregistrovať. Možno je to umožnené len prihláseným. Každý web sa snaží mať čo najviac registrovaných.

By signing up to Earnings Whispers' free Member Services, you get an introduction to these market opportunities and benefit from an exclusive sample of indicators that have been statistically proven to significantly outperform other published research on corporate earnings announcements.

You'll also be able to maintain your own watchlist, have access to more in-depth coverage of companies with positive earnings, get statistically favorable trading ideas, receive earnings alerts, and more.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Buy 25 ks BIDU po 99,75
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Otvoril som Twitter a hneď som sa dostal k aktuálnemu obrázku na tento týždeň, tak ho tu prikladám:

Keď tak pozerám na ten týždenný prehľad, mám pocit, ako keby sa takmer všetky veľké a dôležité firmy (okrem bánk) nasáčkovali a zverejňovali tento týždeň. Wau. Cítim v kostiach, že budem tento týždeň dosť nakupovať, keďže aj na nejakých kvalitných veľkých firmách budú gapy. Trochu som zmenil názor v tom, že si myslím, že nemá zmysel teraz sa hrať na investora a držať do neviem kedy.Napr. GOOG do 1500. Aspoň pre mňa nie. Myslím si, že toto je trh, kde je najlepšie dobre kúpiť, vziať nejaké percentá a ísť preč. A pri mnohých akciách sa bude dať spraviť tak aj viac krát.
Výhoda je tá, že sa dajú priebežne zbierať zisky a zároveň niečo odpredávať, teda nie som neviem ako naložený v akciách a som do značnej miery v cashi. Takže najradšej by som bol, keby sa mi podarilo celú krízu prelongovať. Ináč, znie mi to divne, keď sa povie kríza, pretože pod krízou si predstavujem burzový pokles min. o 40, 45 %, ideálne o polovicu a viac. Toto mi príde ako skutočná kríza.

Celkovo neverím na nejaký rýchly a prudký obrat a návrat k all time highs. Doterajšie obmedzenia proste narobili v ekonomike škody a z tých sa bude spamätávať. Min. nejaký ten rok dva.

Príklad:
Dnes mi na fb vyskočil článok, ako mestá na východe sr, KE, PO a ďalšie majú prudký výpadok v príjmoch a preto zmrazili všetky investičné zámery a idú šetriť, kde sa len dá. Všetky investičné projekty šli do muky. A už to tu máme. Samospráva/mesto zruší opravu nejakého úseku cesty, zrušená zákazka spôsobí, že firma, ktorá by to dostala nebude mať prácu a buď prepustí nejakých ľudí, alebo neprepustí nikoho, ale už len ten mizerný sentiment spôsobí, že si zamestnanec tej firmy nekúpi nový iPhone, AAPL bude mať zhoršené earnings, štát (SR) nevyberie DPHčku, ktorú by inak vybral, atď atď. To tu len tak strieľam od pása. Výrazne narástla ponuka bytov na predaj, neviem či sa vôbec predávajú autá (ak áno, tak asi dosť málo) ...
Plus mám info o ďalších dosť veľkých firmách v mojom okolí, ktoré zrazu majú hlavu v smútku.

Pri takto mizernom sentimente nemám chuť neviem ako brutálne longovať a držať.

Záver:
Nebudem shortovať. Ani jednotlivé akcie (ako napr. TSLA), ani žiaden index. Jednak to mám zakázané (som aj rád) a navyše stratégia je čakať na príležitosti a chytať gapy.

Keby išiel trh dole, využil by som to na nákup DIS (to je teraz jeden z mojich miláčikov, GOOG, možno nejaký SBUX a ďalšie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal:Záver:
Nebudem shortovať. Ani jednotlivé akcie (ako napr. TSLA), ani žiaden index. Jednak to mám zakázané (som aj rád) a navyše stratégia je čakať na príležitosti a chytať gapy.

Keby išiel trh dole, využil by som to na nákup DIS (to je teraz jeden z mojich miláčikov, GOOG, možno nejaký SBUX a ďalšie.


Múdro Marty. 8)
Ja som obidve krízy prelongoval v ťažkých ziskoch. Pád 2000-2003, takisto pád 2008/2009.
V 2004 som objavil deriváty...tam som robil prvé shorty a skončil rok v strate -30%.
Po kríze 2008/2009 som vybral zisky z longov a viackrát shortoval trh v domienke, že už je vysoko. Tiež to neskončilo dobre. Takisto som shortoval v 2016/2017 a mal zlé výsledky.

Naproti tomu krátkodobé shorty, hlavne daytrejdy rád využívam. Ale vždy mám na pameti, že straty shorterov môžu byť nelimitované...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Som v terene, predavam celu poziciu RRTL po 31,68
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"