Martyho obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:Som v terene, predavam celu poziciu RRTL po 31,68


Som doma a konečne to môžem vyhodnotiť:
RRTL bolo kúpené 80ks po 28,8, t.j. zisk +230 euro (+10 %)

A zbavujem sa aj , kúpené T 80 ks po 29,65, predávam po 31,55 ... +152$ (+6,4 %)

Trh je asi len 2 % pod 3000. Som pripravený na obe alternatívy. Ak bude trh ďalej rásť ( čo bude síce trochu mimo, ale nech), porastie to, čo držím. Pri poklese si naopak niečo kúpim.

U nás doma by som bol rád, keby sa už uvoľňovala ekonomika. Myslím si, že ďalšie prevádzky môžu fungovať za predpokladu nejakých hygienických opatrení... Ja osobne na to nijak nedoplácam, ale ľutujem tých ľudí, ktorí skrachovali, alebo sú blízko krachu. Je smutné, že o úspechu vášho podnikania nerozhoduje kvalita vášho produktu/služieb, ale to, ako sa v noci vyspí 1 človek. A potom vidím takéto články:
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/21 ... 5pT8sbpOBs

Treba prestať moralizovať o životoch a mať plné ústa ľudí. Inak tí ľudia začnú páchať samovraždy kvôli bankrotom a chudobe.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Kúpil som, dnes 100 ks TWTR po 28,88. To zverejnenie mi neprišlo až tak zlé. Za mňa fajn

A vzal som aj 100 ks RDS B po 31,9
Shell je dnes poriadne dole, kvôli tomu, že znížil dividendu o 2/3. Za mňa je to OK. Ako som tu písal, čakal som to a navyše si myslím, že je to prospešné. V týchto ťažkých časoch je treba robiť zodpovedné rozhodnutia, ktoré firme pomôžu. Shell je u mňa top oil company a jedna z TOP európskych. Ušetria týmto asi 10 mld. ročne.
Ja veci až tak tragicky nevidím, ani čo sa týka Shellu, ale ani ropu celkovo. Svet konečne začína fungovať a aj Slovensko sa našťastie pridáva a je možné, že už od pondelka sa otvoria ďalšie prevádzky.
Toto všetko pomôže rope, zvýši dopyt po nej a pomôcť môže aj Doník:

https://www.reuters.com/article/us-glob ... SKBN22C1V4

Už či tie vyhrážky zaberú alebo nie, podstatné je, že američanom fakt začína vadiť tá nízka cena. Minimálne tým, ktorí za vyššie ceny lobujú a tlačia na Trumpa.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Po dlhšej dobe som späť, ale len na chvíľu. Počas posledných dvoch týždňov sa veci dosť prekvapivo zmenili.
Jednak som riešil výber a následnú kúpu auta, a navyše som dostal od kamaráta ponuku investovať do jednej skvelej slovenskej firmy, ktorá má pred sebou veľký rast. Potrebujem zložiť určitú sumu, preto sa to stalo mojou absolútnou prioritou a burzu som 2 týždne nesledoval. Aj preto predávam tieto pozície:

100 ks TWTR po 29,9 (kúpené 28,88)
25 ks BIDU po 106,71 (99,75)
10 ks WFC po 25,21 (29,07)


a zajtra sa zbavím (vyberiem stratu) aj toho 3SIL.

Som prekvapený o koľko viac času som mal, keď som nesledoval burzu. Výsledok ma šokoval. O koľko dlhšie mi vydržal mobil, o koľko menej som si kazil zrak pozeraním do telefónu (ohľadom burzy) ...
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa SomPanko »

Môžem sa opýtať o akú firmu sa jedná? Samozrejme ak to nie je nič tajné :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Glogol »

hmmm. vsetky vajicka do jedneho kosika ....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Nie, nebudu vsetky vajicka v jednom kosiku. Nieco je aj v nehnutelnostiach.
Navyse je to firma mojho kamarata, dobreho a dlhorocneho. Pekny vynos a riziko je podla mna velmi nizke lebo odvetvie je dobre aj v case krizy a drviva vacsina penazi bude v tovare, ktory je lacno kupeny a da sa v pohode predat. Ale to je moja sukromna vec toto. Hovorim len preco som bol 2tyzdne off. To je vsetko. Nechcem to dalej riesit.
Toto vlakno je o burze ;)

Ropne akcie si nadalej nechavam, a aj AAL, lebo u seba mam 17,nieco priemer
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

BUY 80 PM po 69,91

Phillip Morris je skvelá voľba do tejto otáznej turbulentnej doby. Akcia je dosť vyklesaná, firma zdravá, zisková a zisková bude aj v poriadnej kríze a to všetko s peknou dividendou. Firma navyše nedávno mierne navýšila výhľad.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak dnes je ten veľký earnings deň... Ja osobne potrebujem zbaviť sa balíku AAPL akcií a dúfam, že po zverejnení cena vystrelí hore. Obávam sa, že takých ako ja, ktorí chcú vybrať zisky kde sa dá a výrazne zredukovať portfólio bude veľa a ak to začnú veľkí sypať do hoci aj výborného zverejnenia, či vôbec pôjde cena hore. Moja priemerka je 116,4 tak som zvedavý za koľko to pôjde preč..

Otázka do pléna, najmä pre burziánov, ktorí majú prehľad aj v autách:

Pred pár dňami vyšla správa, že Mercedes plánuje (tuším do 3 rokov) navýšiť podiel v Aston Martin až na 20 %.
Spolu s miliardárom Lancom Strollom by tam boli dvaja veľkí akcionári. 38 mil. tam vrazil aj Toto Wolf z Mercedesu F1.
Nebyť tej správy o Mercedese tak sa tomu Astonu vyhnem. No Mercedes im poskytne technológiu, softvér, pohonné jednotky a keďže vývoj toho všetkého vo vlastnej réžii stojí horibilné peniaze, ich náklady na vývoj teda signifikantne klesnú.
Spolu so začatím výroby a dodávok ich nového SUV DBX by sa ich finančná situácia mala zlepšiť.

Dosť veľa som si o tom Astone načítal. Nebyť toho, že vyrobia SUV a vstupu veľkého a bohatého Mercedesu by aston skrachoval.
Tuším tá firma počas svojej 107 histórie skrachovala už sedem, či osem krát. Avšak tieto dve silné fundamenty, ktoré som uviedol (Mercedes a SUV) na 100 % výrazne zlepšia ich situáciu. Mercedes pomôže prudko znížiť náklady a SUV znásobí tržby a dostane ich do zisku. Snáď. Toho DBX majú vyrobiť 4000 kusov, časom max. 5000.
Auto samotné je ževraj veľmi fajn a len v Číne pôjde na odbyt ako teplé rožky.


Osobne radšej vložím veľa peňazí do silnej, veľkej a ziskovej firmy. Malé firmy nemám rád. Najmä malé a stratové. No ak sa veci začnú meniť, akcia spraví stovky percent. Minimálne. Nemám v tom nejakú veľkú sumu, lebo ak by akcia spravila stovky percent, tak aj tak bude zisk pekný.

Stroll sa vyjadril, že do 2024/2025 majú cieľ tržby 2 mld., EBITDA 0,5 mil. a 10 000 predaných áut.
Firma zverejňovala nedávno, včera alebo tak nejak a rozmýšľam, že ak by som podržal 3 mesiace do ďalšieho zverejnenia. tam by sa už mohli naplno prejaviť predaje DBX.

Spomínaná otázka do pléna:
Aké riziká vidíte v tejto situácii. Čo také sa tu môže pokaziť?

Mňa napadol najmä ďalší lockdown v UK a dočasné zastavenie produkcie (DBX) a teda aj predajov.
Ak niekoho napadlo ešte aj niečo iné, budem rád, ak to sem napíše.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Martin7 »

marty napísal:Spomínaná otázka do pléna:
Aké riziká vidíte v tejto situácii. Čo také sa tu môže pokaziť?

Mňa napadol najmä ďalší lockdown v UK a dočasné zastavenie produkcie (DBX) a teda aj predajov.
Ak niekoho napadlo ešte aj niečo iné, budem rád, ak to sem napíše.


Ja sa veľmi nevyznám v akciách automobiliek, ale nemyslím si, že je to dobrý nápad kupovať akúkoľvek európsku automobilku.
Budúci rok sa chystajú čínske automobilky ,,zaútočiť" na európsky trh. Začnú C segmentom teda kompaktnými klasickými spaľovacími motormi, ale oveľa silnejšími už v základe a oveľa lepšou výbavou (tiež v základe) a cena bude štartovať tesne nad 10 000 Eurami. Postupne príde stredná trieda atď... Krátko po oznámení tejto správy som zachytil, že VW ide rozpredávať divízie a niektoré automobilky. Škoda tearaz oznámila veľmi zlé fin. výsledky. Nio, jediná automobilka ktorú mám v portfóliu sa chystá aj lacnejšími el. autami dobyť európsky trh v roku 2024. Ja práve chcem držať Nio až kým začne dobíjať európu. Dnes zavrela na 32,00 (+16,32%) a za posledné mesiace mi narástla o takmer 1000% (kupoval som za 3,18) a každú chvíľu rastie 10, 20% denne. Prečo myslíš, že tak rastú? Povedal by som, že európske akcie automobiliek sú prakticky bezcenné a že pravdepodobnosť, že tú investíciu zavrieš vôbec v zisku je strašne malá. Doteraz dávali európe zabrať kórejské automobilky a keď sa do toho obuje čína tak bez šance. Možno sa už neudržia ani tie kórejské.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Martin: Vďaka za príspevok.

Asi sa ale zhodneme, že Aston Martin je trošičku iný segment a ten robí autá za nejakých 150 000 eur a viac.
Lacné autá sú niečo úplne iné. Ani Apple nezavrel krám len preto, lebo aj Čína začala chrliť lacné smartfóny. Firma prekvitá a lacné čínske telefóny si nemusí všímať.
To isté platí pre Aston si myslím :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal:Tak dnes je ten veľký earnings deň... Ja osobne potrebujem zbaviť sa balíku AAPL akcií a dúfam, že po zverejnení cena vystrelí hore. Obávam sa, že takých ako ja, ktorí chcú vybrať zisky kde sa dá a výrazne zredukovať portfólio bude veľa a ak to začnú veľkí sypať do hoci aj výborného zverejnenia, či vôbec pôjde cena hore. Moja priemerka je 116,4 tak som zvedavý za koľko to pôjde preč..


Zverejnili Googl, Amazon, Facebok a apple...akurát AAPL bol slabší. Ide teraz po 110 ( -4.5% od close )
Najväčšia hviezda je Gúgeľ...ten bol minule zlý a nie je ani za 2020 vysoko. Takže žiadne sell the news, ale ho nakupujú...

Ja som najviac veril FB...zverejnil tiež dobre...ale je vysoko..nevládze vyskočiť ku 300
Úžasné zverejnenie mal AMZN...ale sklamal v outlooku net income na next Q ( -1% od close )

Ono to zverejnenie vyzerá dobre, ale predaj iphonov bol slabý a mierne klesli marže

Apple beats by $0.03, beats on revs, but misses on iPhones revenue; co beats on other product categories; co did not provide Q1 guidance (115.32 +4.12) :

Reports Q4 (Sep) earnings of $0.73 per share, excluding non-recurring items, $0.03 better than the S&P Capital IQ Consensus of $0.70; revenues rose 1.0% year/year to $64.7 bln vs the $63.33 bln S&P Capital IQ Consensus. Co did not issue Q1 guidance.
Co reports Q4 gross margins of 38.1% vs. 38.2% ests.
Co reports Q4 iPhone revenue of $26.4 bln vs. $28.5 bln ests versus $33.4 bln last year.
Co reports Q4 iPad revenue of $6.8 bln vs. $6.2 ests versus $4.7 bln last year.
Co reports Q4 wearables of $7.9 bln vs. $7.6 bln ests versus $6.5 bln last year.
Co reports Q4 services of $14.55 bln vs. $12.5 bln last year.
Tim Cook says COVID-19 pandemic is causing too much uncertainty to issue Q1 guidance. He is confident iPhones will show growth in Q1 - CNBC.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Martin7 »

Teraz pozerám, že sa pýtaš na Aston Martin, som to poriadne neprečítal, myslel som, že sa pýtaš na akcie mercedesu :roll: . To môže byť zaujímavá špekulácia :) , ale daj si pozor na tú čínu aj tam. Viaceré čínske automobilky chystajú ,,útok" na európu tesne po korone a do roku 2024 bude situácia vyzerať úplne inak. V každom prípade ten Aston Martin bude zaujímavá investícia a budem to sledovať a držať ti palce. :D Možno dokonca vďaka tomu ataku číny bude ešte zaujímavejšia :) .
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Martin7 »

marty napísal:Lacné autá sú niečo úplne iné. Ani Apple nezavrel krám len preto, lebo aj Čína začala chrliť lacné smartfóny. Firma prekvitá a lacné čínske telefóny si nemusí všímať.
To isté platí pre Aston si myslím :wink:


Lacné autá to len začnú. Dostanú sa do povedomia a po prvých úspechoch sa pôjde hore až do najvyšších segmentov. To ale skôr píšem na ten mercedes ako aston. Čo som pozeral, hlavne el. autami sa budú chcieť presadiť, no prvé prídu spalovacie.

marty napísal:Ani Apple nezavrel krám len preto, lebo aj Čína začala chrliť lacné smartfóny. Firma prekvitá a lacné čínske telefóny si nemusí všímať.


Tu je a hlavne bude situácia úplne iná: Kúpiť si povedzme ,,luxusný" mobil za 1000 Eur si môže a bude môcť dovoliť veľa ľudí.
Kúpiť si luxusné alebo skôr drahé auto po korona kríze (stále to vzťahujem na mercedes, na ten aston je to OT) keď sa objavia čínske nové X6-ky za polovicu bude ochotných stále menej ľudí, alebo budú už rovno ako elektrické s dlhým dojazdom. Čína plánuje ísť do najvyšších segmentov, ale logicky začne lacnejšími. A keď sa rozbehne trh a vráti do starých koľají už tu budú čínske autá ,,zabývané" a európske automobilky budú prežívať oveľa horšie ako doteraz.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ten Aston martin je asi najhoršie IPO histórie. V 2018 vstúpil na burzu pri cene akcií 19 libier. Dnes 0,51 pencí. :shock:

Ani ten miliardár to nevládze financovať..to sú chlapčenské sny, že budú konkurovať Ferrari vo F1.
Akcie sú lacné, ale vidím tam veľké dlhy s 13,5% úrokom...a tržby sú dole -40% tohto roku...
Je možné že sa vzchopí, ale je to beh na dlhú trať....

Martin má pravdu, že treba počkať čo bude na trhu. Keď na nás zaútočia číňania po corone s lacnými autami, tak sa rozpúta cenová vojna a európske automobilky budú v problémoch.

P.S. To SUV DBX je pekné, ale ,,základná cena štartuje na 193 500 eurách,, :roll:

Martin7: si frajer že držíš to NIO. Ja som ho predal po 3,65...ale aj keby som prečkal ten pokles, tak určite nevydržím rast 1000%.
Zaujímavé, že vôbec nemám psychiku na investing...chcem zisky alebo straty okamžite ! Preto som zakotvil v tradingu earnings...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Adammd »

Lacné autá nevyrieši európska komisia a uvalia trebárs 70% clo? Viem si to predstaviť. A bude po lacných autách.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Martin7 »

JUGGLER napísal:Ten Aston martin je asi najhoršie IPO histórie. V 2018 vstúpil na burzu pri cene akcií 19 libier. Dnes 0,51 pencí. :shock:

Ani ten miliardár to nevládze financovať..to sú chlapčenské sny, že budú konkurovať Ferrari vo F1.
Akcie sú lacné, ale vidím tam veľké dlhy s 13,5% úrokom...a tržby sú dole -40% tohto roku...
Je možné že sa vzchopí, ale je to beh na dlhú trať....


Tak o tomto som dávnejšie čítal, akurát si nepamätám, že to bol Aston martin. Možno by mala šancu automobilka podobne zameraná, ale nie konkrétne táto.

marty napísal:Pred pár dňami vyšla správa, že Mercedes plánuje (tuším do 3 rokov) navýšiť podiel v Aston Martin až na 20 %.
Spolu s miliardárom Lancom Strollom by tam boli dvaja veľkí akcionári. 38 mil. tam vrazil aj Toto Wolf z Mercedesu F1.
Nebyť tej správy o Mercedese tak sa tomu Astonu vyhnem. No Mercedes im poskytne technológiu, softvér, pohonné jednotky a keďže vývoj toho všetkého vo vlastnej réžii stojí horibilné peniaze, ich náklady na vývoj teda signifikantne klesnú.
Spolu so začatím výroby a dodávok ich nového SUV DBX by sa ich finančná situácia mala zlepšiť.


V tomto práve ja vidím problém pri tomto zameraní automobilky. Pamätám si jednu analýzu Jaguára, kde chceli podobne zefektívniť výrobu a podobne použili motor a podvozok iného auta a potom to auto nechcel nikto kupovať lebo podľa fajnšmekrov bolo znehodnotené. To si podľa mňa presne odporuje s tou filozofiou. Buď to auto bude jedinečné, alebo tuctovka. Ale za tuctovku málokto dá 150 alebo 200 tisíc. Len to ukazuje, že ten projekt je v koncoch.

Všimnite si, čínské automobilky neustále plánujú expanziu, pridávajú nové modely áut, vymýšľajú nové spôsoby pohonu. Európske automobilky riešia hlavne ako ušetriť, kto komu dodá motor, podvozok, ktoré 3 automobilky spolu urobia novú podvozkovú platformu, ohlasujú prepúšťanie, spájanie sa. Skrátka len prežívajú. V európe máme cca 40 značiek a keby ich 35 zbankrotovalo, až potom by pre mňa začala byť investícia do nejakej automobilky zaujímavá. Pretože by tam bol potenciál zarobiť mňa aj tých automobiliek.

A keď píšem lacné čínske autá tak nemyslím konkurenciu pre Daciu Logan. Ten najnižšie vybavený model ktorý má prísť bude 1.5 Turbo 110 kW a jeho najnižšia výbava bude niekde medzi strednou a najvyššou u Octavie IV. Za cenu tesne nad 10 000 Eur, zodpovedajúca Octavia je na cene cca 20 000 Eur. A čo som videl fotky tak môžem potvrdiť, že je to porovnateľné.

Marty, ja ťa ale vôbec nechcem odradiť od špekulovania, len si myslím, že pri európskych automobilkách máš strašne malú šancu na zisk smerom na long. Nio je teraz cez 30 a predpokladám, že ho budem predávať niekde za 200 alebo 300 na prelome rokov 2023/24. Vidím tam obrovský potenciál a tá automobilka ešte nebola v zisku. Naopak, keby som mal akcie nejakej európskej automobilky hoc neviem ako ziskovej, nevidím tam potenciál rastu akcie ani o 10%. Pretože situácia lepšia nebude, bude len horšia.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Martin7:
"Tak o tomto som dávnejšie čítal, akurát si nepamätám, že to bol Aston martin. Možno by mala šancu automobilka podobne zameraná, ale nie konkrétne táto"

Zaujímavé, že konkrétne túto tak odpisuješ :wink:
Osobne si myslím, že výhodou európskych prémiových a luxusných automobiliek je imidž značky.
Povie sa Aston Martin? vybaví sa ti napr. James Bond. O tom je sila brandu.
Prečo si číňan nekúpi nejaký čínsky ling-long či ťink-ťank? Prečo majú BMW, Mercedes a iní v Číne skvelé predaje? Ich autá nie sú lacné. Prečo majú američania tak radi európske autá? Veď majú svoje automobilky. A pokiaľ viem u nich sú autá oveľa lacnejšie.
Myslím, že odpoveď poznáš sám.
Vezmi si taký Rolls-Royce... To len tak neokopíruješ... Imidž značky: aristokracia, limitovaný počet kusov, ručná výroba, materiály...

Ináč pokus číňanov dobyť Európu tu už dávnejšie bol. Volalo sa to Qoros, či tak nejak. Čo ja viem, tak to rozhodne nebolo komerčne úspešné. V ČR tuším majú zastúpenie..
https://www.denik.cz/auto/cinsky-qoros- ... 50315.html

Pri lacných autách majú akú takú šancu. Kto dá za auto 40 tis. a viac už chce okrem auta aj prestíž značky.
Ja osobne by som nedal 50 000 za nejaké no-name auto.

A ešte k tomu Astonu:
Ja netvrdím, že je to na bomby dobrá investícia. Len vidím, že za posledné možno 2 roky tam vstúpil Stroll, ten dotiahol Mercedes čo zrazí náklady, už predávajú DBX (a myslím, že predať 4000 kusov ročne do celého sveta nemôže byť problém - vezmite si len potenciál Číny), investoval Wolf a Vettel z F1.
Jediné, čo tvrdím, je že je to silná kombinácia faktorov. Netvrdím však, že dosť silná a bude to nabetón úspešné. Preto ma zaujíma aj názor ľudí tu z fóra. Keby som si myslel, že sa im to oživenie určite podarí,tak do toho vrazím aspoň 10, 15 tis. euro a budem s prekrýženými nohami na stole snívať o stovkách percent z tejto sumy...
Jediné o čom veľmi nepochybujem je to, že hocikde v číne nejaká miestna panička si povie, že k tej červenej kabelke by sa jej hodilo aj červené DBX. Auto s bondovským brandom.

A ako bonus som rád, že nie som jediný, čo tie akcie drží, napr. aj Semotan z JT.
A to,že začiatok toho IPO bol fraška neznamená, že pokračovanie musí byť tiež oničom.
Pozrite sa, čo spravil iPhone (1 výrobok) s budúcnosťou Applu.

Zaujímavý postreh hodil aj Adammd, o tých clách. Nechce sa mi veriť, že by sa Európa len tak prizerala /najmä nemci/ ako sa im rúca kľúčový priemysel kvôli číne.

ďakujem za príspevky, konštruktívna debata je tu vítaná.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal:Jediné o čom veľmi nepochybujem je to, že hocikde v číne nejaká miestna panička si povie, že k tej červenej kabelke by sa jej hodilo aj červené DBX. Auto s bondovským brandom.


To DBX je pekné, ale nie je atraktívne. Auto s cenou nad 200 000 € a imidžom Bonda si predstavujem ináč...
Nemá ani technické parametre, ktoré by ma nadchli. Tie isté parametre má napr. Mercedes AMG, trojliter, 9st. prevodovka, 4matic, stovka za 4,5s a cena je od 85 000 €. To DBX je o 150% drahšie :wink: Pritom Mercedes je prémiová značka..

marty napísal:A ako bonus som rád, že nie som jediný, čo tie akcie drží, napr. aj Semotan z JT.
A to,že začiatok toho IPO bol fraška neznamená, že pokračovanie musí byť tiež o ničom.
Pozrite sa, čo spravil iPhone (1 výrobok) s budúcnosťou Applu.


Smartfóny od Applu boli nový technologický prelom, takisto ako nové čípy AMD... Aston Martin neprináša nič nové.
Mne osobne nepripomína ani tak Bonda, ale smutný úpadok anglických značiek. Veď angličania boli kedysi špica...

Semotan to drží, ale zrejme sa na tom riadne vypálil. Jemu sa darilo v 2016,2017,2018...ale asi nie je náhoda, že od 2019 ide dolu vodou. Aj pár malých, ale zlých investícii môže potiahnúť fond dole. Tak ako hore ťa môže dostať bomba ako AMD, TSLA, alebo NIO.

marty napísal:Zaujímavý postreh hodil aj Adammd, o tých clách. Nechce sa mi veriť, že by sa Európa len tak prizerala /najmä nemci/ ako sa im rúca kľúčový priemysel kvôli číne.

ďakujem za príspevky, konštruktívna debata je tu vítaná.


Tie clá sú podľa mňa nereálne. Ked čínske autá budú spĺňať technologické, emisné a bezpečnostné normy, tak nie je žiadny dôvod aby sa nepredávali v EU. Trh s oceľou v EU padá na čínskom importe a EU nie je schopná sa brániť. Clá môžu Číňanom zaviesť keď preukážu, že ide o dumpingové ceny. Pritom paradoxom je, že sama EU vo vnútri funguje na dumpingových cenách, napr. dotované francúzske vína v SR kúpiš za cenu za ktorú porovnateľné slovenské víno nevyrobíš...

Druhý dôvod je, že čínsky trh je násobne väčší ako Európa a európske automobilky sa tam chcú presadiť. Keby EU zaviedla vysoké clá, to isté by spravili Číňania. Doplatila by na to Európa, predovšetkým my spotrebitelia. My tu potrebujeme konkurenciu z Ázie, ináč európske autá začnú byť nekvalitné a predražené..

P.S. Ten čínsky Qoros sa predával za 20 000 €. Z jedným dealerstvom v strednej EU buď prinesieš niečo, čo konkuruje aspoň Dacii, či Lade...alebo si vybuduješ meno..Až potom môžu predávať drahšie autá. To sa podarilo napr. Kórejcom. Mimo značky KIA a HyUNDAI, ktoré si ľudia obľúbili ako kvalitu za nízku cenu..teraz u nás s novými modelmi preráža tretia kórejska značka SsangYong.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Pridávam si "čínu" do portfólia nákupom 20 ks po BABA po 269,89.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal: Št 29 10, 2020 2:34 pm BUY 80 PM po 69,91

Phillip Morris je skvelá voľba do tejto otáznej turbulentnej doby. Akcia je dosť vyklesaná, firma zdravá, zisková a zisková bude aj v poriadnej kríze a to všetko s peknou dividendou. Firma navyše nedávno mierne navýšila výhľad.
Predávam 80 PM po 75,3. +431,2 $
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Buy NVAX 11 ks po 160.17

Táto akcia je dôkazom, aká vie byť burza a že to celé zďaleka nie je vždy racionálne a fundament ide častokrát do úzadia. Aspoň krátkodobo.

Trochu om sa okašľal, mohol som časť pozície streliť po 240 v deň, kedy získal Novavax povolenie od EMA. Bolo to čisté sell the news. V premarkete za 240 a odvtedy už len dole, masívny výber ziskov a sme už pod 160.
Takmer každý deň nejaká dobrá správa. Dnes o tom, že im vakcínu schválila India, kde má ísť tuším 200 mil. dávok. Do EU detto. Odhadované revs pre 2020 asi 17.6 miliardy USD, dobré správy o schválení nejakou krajinou každý deň ale vývoj kurzu úplne odlišný. Všimol som si, že aj insideri predávali v posledných mesiacoch, no nepríde mi to až tak podstatné.

Celá táto play na tej akcii je o masívnom fundamente, ktorý ja častokrát ignorovaný. Ja hrám na to, že dlhodobo nemôže.
Ak začnú masívne dodávky do rôznych krajín, bude to znamenať masívne príjmy a aj zisky. Akcia bude mať konečne kladné P/E a pri súčasnej cene by bolo smiešne nízke.
Môže sa stať, že sa tu niečo pokašle, ale nemám tu neviem aké peniaze a profit v percentách môže byť masívny. Tak uvidíme.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal: Ut 10 11, 2020 7:26 pm Pridávam si "čínu" do portfólia nákupom 20 ks po BABA po 269,89.
Pozerám, že BABA ide po 115. Vypálili sa na nej hedge fondy aj guruovia. Stále držíš?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Nie, na jeseň som toho mal veľa a posledná vec, ktorá ma vtedy napadla bola riešiť nejaké nahlasovanie sem.
Navyše som si uvedomil, že sa "nechcem viazať" - teda tu real time hlásiť trady - nemám na to čas a niekedy sa mi v danom momente nechce a o pár dní neskôr to už nemá zmysel.

Na základe tejto skúsenosti s BABA u mňa vzniklo nové pravidlo - žiadne investovanie do firiem z autoritatívnych režimov.
Na akciách mám rád, že na rozdiel od krypta kde tápete v tme a nemáte sa čoho chytiť je pri akciách fundament a ak sa obchoduje čisto fundament - napr. kúpim akcie AAPL lebo viem, že o pár mesiacov uvedú nové hot produkty (nový revolučný telefón, auto ....) mal by som minimálne po čase dostať za pravdu a akciu predať so ziskom. Ak sa to rozloží medzi viacero firiem, malo by to byť fajn.
Ako vidieť v priloženom screene, BABy som zbavil niekedy v októbri za niečo nad 160,ale beriem to ako lekciu prospešnú do budúcnosti. Čo z toho, že je firma neviem ako dobrá, ak ju neustále zráža dole režim, kde sa nejaký súdruh poškriabe v nose a zmyslí si napr. že by bolo dobré, keby sme firme prikázali zaplatiť x miliárd zo zisku vrámci "common prosperity". Alebo ju budeme neustále zrážať dole novými a novými reguláciami. Kašlem preto na všetky tie Tencenty, Alibaby a iné firmy, aj keby boli ich akcie za dolár. Nechcem s tým už nič mať.

Nechce sa mi teda robiť si starosti so zverejňovaním, ale rád budem raz za čas v tomto vlákne "rozmýšľať nahlas", ako teraz pri Novavaxe. Nie som lekár, vyštudoval som zahraničný obchod , takže sa neviem k tej vakcíne vyjadriť z medicínskeho hľadiska, ale na základe toho, čo sa o nej všade píše, vyzerá byť najlepšia zo súčasných ponúkaných.
Mnohých hejterov by mohlo potešiť, že je vyrábaná "klasickým spôsobom" - aspoň tak sa to uvádza, plánujú ju tuším podávať aj deťom a tehotným ženám, schválila ju WHO, EMA, Indonézia, India, Holandsko, tuším aj Taliansko, čoskoro bude americká FDA...
Na druhej strane ma znepokojuje, že aj po dobrých správach od schválenia EMA stratila tretinu. Preto v nej mám len 11x165 (priemer u seba) USD...
Beriem to tak, že dobrých správ bude ešte veľa a snáď to časom vysqueezuje všetkých shorterov. Aj insideri nemôžu predávať donekonečna... Navyše do jednej akcie zvyknem vraziť max. 4000USD, takže tu nemám ani polovicu. Aj keď tu fundament vyzerá byť super, môžem sa mýliť, prípadne je tu niečo čo big boys vidia a ja zatiaľ nie.

Btw tie odhadované príjmy NVAX som našiel dnes na Twittri, ale neručím za ich presnosť a správnosť.
Prílohy
nvax_22 revs.JPG
baba.JPG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas.
Aj ja som prestal trejdovať Čínu.
Aj ja sa mienim vakcinovať už iba klasickou vakcínou. Dosť bolo mRNA.
Takže Novavax , alebo prelustrujem ešte francúzsko-rakúsku Valnevu.

NVAX akciu som pozeral. Je to dobrý tip, ale aj riadne hore...mal by si ju hrať ako trejder: kupovať len dole v pásme 120-160, s targetmi 250-300.
Ja sa obávam jednej veci: že Omicron imunizuje svet a nákaza rýchlo zmizne - ako v Japonsku. Potom by všetky tieto vakcinačné hviezdy mohli ísť dole. Ono darmo, že teraz majú/budú mať veľké tržby...všetko je už v cene. A budúcnosť podľa mňa bude patriť orálnym riešeniam - len to potrvá 1-2 roky kým sa to dostane do praxe.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak. A práve preto, že vždy rátam s tým, že by som sa mohol mýliť som dnes navýšil svoju pozíciu vo Flughafen Wien
Pozeral som čísla na stránke letiska v investor relations a na to, koľko obmedzení bolo v roku 2021 nič strašné. Pohoda.
Je to taký konzervatívnejší bet na oživenie a zároveň hedge k Novavaxu. Ak by omikron spôsobil masívne premorenie a rýchle miznutie vírusu, niečo na spôsob Japonska, Flughafen Wien by šiel masívne hore. Kľudne aj o 50 percent.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Zhodnotenie roka a moje postrehy k 2022:

Rok 2021 bol konečne rokom dodržiavania pravidiel. Tie spôsobili, že okrem mnohých ziskových, stratové trady nespôsobili také straty ako niekedy keď som bol začínajúci bažant "dokupujúci do straty" :lol:

Veci, ktoré sa nepodarili:

BVB.DE Mal som kúpené akcie Borussie Dortmund a všetko bolo OK až do momentu, kedy oznámili offering. Kvôli pandémii, výpadku na vstupnom potrebovali 100 mil. Nevadí, v lete zrejme predajú Haalanda, možno aj za 100, a akcia zrejme pôjde výrazne vyššie. Jedine, že by ju stiahli trhy, alebo nezlepšujúca sa pandémia spôsobujúca ďalšie výpadky.

BABA
Tú Alibabu si veľmi nevyčítam. Štandardne sme na US a EÚ trhoch zvyknutí, že keď nejaká veľká firma gapne kvôli niečomu, tak sa to spraví vykoná sa náprava a je to príležitosť pre lacnejší nákup. Keď niekoho zmlátia, tak čakáte, že po čase odídu a ten chudák na zemi sa nejak pozviecha. Tu ho zmlátili a ešte niekoľkokrát sa vrátili (vláda) mu naložiť.

Perspektívne veci do roku 2022

Flughafen Wien.
Ak som správne pochopil výsledky na stránke, za prvé 3 kvartály bolo viedenské letisko v zisku EBITDA nejakých 80, či 90 mil. a EBIT asi 40. Nie som v tomto úplný majster, no ak odrátame ešte aj I a T teda úroky a dane, nejaký zisk by tam mal byť. Teda dokázali dôstojne fungovať aj v čase pandémie (na rozdiel od cestoviek, aeroliniek, výletných lodí, firiem ako Boeing atď. Je možné, že svoju pozíciu ešte výraznejšie navýšim. Risk reward mi tu príde fantastický. Ak ustúpi korona, akcia pôjde prudko hore, ak bude situácia ako v 2021, firme sa nič strašné nestane.

Novavax
Minule som tu postoval, odhadované príjmy Novavaxu za 2022. Netuším, aký zisk by bol z 17 mld. príjmov, ale ak by to bolo pár miliárd, bohate by to stačilo na skupenie obrovskej časti floatu so súčasnou mkt cap asi 11 mld.
Toto ma v tom ukľudnuje a k tomu aj fakt, že tam nemám žiadne veľké peniaze.

Ropa
Skúšam taktiež obchodovať setup, že nízke investície do nových nálezísk počas korony spôsobia nedostatok a cena vystrelí prudko hore. Nič netvrdím, ale šancu tomu dávam. Veď keď takto vystrelila elektrina, prečo by nemohla aj ropa. A racionálny základ to má.

VW/Porsche
VW plánuje IPO Porsche, aby mohol sypať ďalšie obrovské peniaze do elektrokomobility.
Tento spin-off Porsche je analytikmi vnímaný ako veľmi pozítivny krok, tak by som sa nečudoval, keby tá akcia šla aspoň pár desiatok percent hore. Keď može mať garbage ako T...a takú valuáciu, tak prosperujúca firma vyrábajúca ešte lepší produkt môže mať aspoň zlomkovú.

Hrozby na rok 2022

Rastúce sadzby v USA
FED zrejme začne zvyšovať. 3 hiky sú do veľkej miery v cene, ale nejakú nervozitu v budúcom roku to môže priniesť.
Navyše nemusia byť len tri.

Obrovský výplach na krypte
Neidem tu nič predpovedať, len treba rátať so všetkým a aj s tým, že svet dostane rozum a zistí, že cisár je nahý, resp. drvivá väčšina krypta je bezcenná. Len v USA si na tom ulietavajú milióny retailových klientov, naliali sa do toho horibilné peniaze a ak by táto masa retailu zrazu prudko zchudobnela, okrem vlny samovrážd by to znamenalo veľkú nervozitu mimo krypta - trhy a reálna ekonomika. Stav, ktorý máme teraz je učebnicovým príkladom mánie pred crashom. Retail je zrazu na burze a z bežných ľudí sú zrazu ťažkí investori.
sranda môže byť aj na dlhopisových trhoch.

Neutíchajúca inflácia
Ak inflácia neprestane klesať, može sa teoreticky stať aj to, že dokonca aj madamme Inflation si začne konečne robiť svoju robotu a rozhodne sa aspoň pre symbolické zvýšenie sadzieb.

Neutíchajúca pandémia
Nové mutácie znamenajúce ďalšie lockdowny a ďalšie rozvracanie dodávateľských reťazcov.
A z toho potom ďalšia inflácia a rýchlejšie zvyšovanie sadzieb.

Rok 2022 zrejme bude rokom, kedy bude treba byť veľmi obozretný. Nepákovať, neísť na margin, nebyť chamtivý.

Úspešný rok a veľa zdravia všetkým.
Prílohy
madamme_inflation.JPG
Screenshot_20211204-193415.png
turtle.JPG
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Kúpil som si ABNB 7ks za 168.6
Len tak za tisícku, ako prvý vstup pôže byť.
V prípade, že by začala odznievať pandémia, moja ropná game by tiež mohla vygenerovať pekné zisky.
Teraz nie je demand po rope až taký, lebo lockdowny. Keby tie vo svete prestali, obmedzenie na ponukovej strane by vytlačilo cenu hravo nad 100.

Novavax ten si trucuje, no verím, že ďalšie schválenia v ďalších krajinách budú shorterov strašiť čím ďalej tým viac.
Taktiež zverejnenie za 4Q, keby tam boli väčšie tržby než čakal trh a hlavne pozitívne EPS, to by mohol byť ďalší katalyzátor. A už nehovorím o earnings za 1Q, len to je zase ďaleko.. Včera boli takiež správy o novom variante na juhu Francúzska, tak uvidíme.. Buď pôjde hore NVAX, alebo Flughafen Wien a Airbnb spolu s ropou a možno aj Porsche ,ktoré mám tiež kúpené. Len škoda, že nie za viac.

na trhu to aktuálne vyzerá na rotovanie z Tech-u do iných sektorov. Osobne som zvedavý na US bondy. 10y je aktuálne na 1.68 . FED bude každým mesiacom redukovať svoje nákupy, teda obrovský nákupca mizne z trhu. Som veľmi zvedavý, ako to ovplyvní výnos. Nad 2 percentami to bude asi hlavný ukazovateľ, ktorý bude sledovaný. Nečudoval by som sa, keby ďalšia nervozita/korekcia bola práve kvoli výnosom 10y, debt worries, dlhovému stropu a týmto cirkusom.
Prílohy
10y.JPG
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak nervozita o ktorej som písal je tu.
Kúpil som si ešte 4 kusy NVAX v premarkete za 126. Beriem to tak, že akcia došla na veľmi silný support. A okrem technickej úrovne je to podporené:

- schválením v UK od 10.1.
- schválením v Austrálii niekedy v druhom januárovom týždni
- health care konferenciou, ktorú organizuje JPM, kde tuším vystúpi aj CEO Novavaxu.

Po tejto konferencii akcia tuším vždy vzrástla a priemer je nejakých 17%. Verím, že tam budú aj nejakí big boys šermujúci miliardami v ich fondoch a to, čo si tam vypočujú ich namotivuje k nákupom. Keby sa do toho pridali panikáriaci vystrašení coverujúci shorteri, spolu s ďalšími approvalmi by to mohlo vytlačiť akciu oveľa vyššie. Neviem prečo si trh tak strašne pri NVAX ulietava na schválení FDA. Ale OK, aj to by malo byť niekedy na konci mesiaca. Každý den čítam správy koľko miliónov/desiatok miliónov dávok bolo a v blízkych dňoch bude v priebehu pár dní vo svete dodané, to by tiež mohlo podporiť ten rast. Ten fundament je tu stále pevnejší.

Čo sa týka obavy, že sa tu bleskovo všetci premoríme Omicronom.. neviem, či to bude mať svet také ľahké. Skôr to vyzerá, že nie. V priebehu pár dní som počul, ako majú mnohí známi napr. športovci (Leclerc z F1, Sagan) koronu už po druhí krát. Niektorí už aj po tretí.
Svet straší aj nový variant objavení na juhu Francúzska pôvodom zrejme z Afriky.

Navyše sa objavili správy, že boli v US objavené prvé 2 prípady "Flurony" - mixu chrípky a korony
https://www.zerohedge.com/covid-19/firs ... um=twitter
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Došla na 52W min. Dík za info. Zaujímavý tip.
Teraz Benzinga písala, že option scanner zaznamenal unusual calls na rast ceny. Mne sa páči, že si dal očakávané events. Držím palce :palec_hore:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

P.S. Je o 100 USD nižšie ako 20 dec. ked jej EU podmienečne schvalila vakcinu:

Novavax receives conditional marketing authorization for COVID-19 vaccine from European Commission (214.48 -2.84) : Novavax announced that the European Commission has granted Novavax conditional marketing authorization for Nuvaxovid COVID-19 Vaccine (recombinant, adjuvanted) for active immunization to prevent COVID-19 caused by SARS-CoV-2 in individuals 18 years of age and older.

Neuveritelné. Ukazuje to, aké nevyspytatelné sú bio. Vedia rásť rýchlo, ale aj padať.

Ked im to vyjde bude to dobrá vakcína. Aj pre mňa. Koniec genetických experimentov ..

Novavax CEO Stanley Erck CNBC interview (183.50 ) :

The vaccine has very broad efficiency against all variants, including a strong immune response against Omicron.
The vaccine has very few side effects.
The vaccine has a long shelf life.
He can produce 2 billion doses per year with current capacity.
It will be very easy to create variant specific vaccine if needed.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Trochu som sa pred chvíľou utrhol z reťaze a zbavil sa celej "ropy" predajom celej pozície BP s asi 15 percentným ziskom a vysypal som taktiež aj ABNB, čo som kúpil minule ako prvý vstup. To BP som tu nehlásil, ale spomínal som ropný setup. Ten som mal cez BP.
Dôvod:

V poslednom čase mi celkom ide niečo podržať dlhšie, resp. aj dlho, ALE:

Musí to byť akcia/setup čisto z mojej hlavy. Môj tip, ktorý som si naštudoval a úplne sa s ním stotožňujem.
Tá ropa .. verím tomu rastu, ale ako som písal minule, rok 2022 bude plný nervozity.
Bude veľa takých dní ako včera, či predvčerom, či kedy to bolo, kedy boli mnohé tech akcie z nasdaqu dole cez 4%, ABNB nejakých 8%...

Radšej budem nielen že nemať nakúpené na margin, ale mať nakúpené za výrazne menej, ako je celkový cash na účte.
Nechám si tam len pár TOP pozícií, ktorým verím a ktoré majú priestor na rast (Flughafen a NVAX) a iné si veľmi rád prikúpim za výpredajové ceny počas červených dní, ktorých bude v tomto roku podľa mňa veľa.

Takto si budem môcť užiť rok 2022 (rok plný zvratov, výpredajov, masívnych poklesov striedaných masívnym rastom a celé to sledovať s pukancami v ruke. Keď budem opatrný najmä s money managementom tak aj s peknými ziskami a pri nulovom strese, aj keď bude plný volatility, čo zrejme bude.

NVAX:
Trh nech si trhne, pretože:
Len v pondelok 10. 1. získali schválenie v UK
dnes 12. 1. im vakcínu schválila Južná Kórea s populáciou cez 50 mil. ľudí. UK ešte viac.
Kórea má objednávky od NVAX 40 mil. dávok.
O chvíľu pribudne schválenie Kanady a Japonska.
Mesačne sú schopní vyrobiť už 200 mil. dávok a veľkú časť z toho im za pár šupov vyrobí Serum Institute v Indii.

Teda zhrnuté a podčiarknuté, majú najlepšiu vakcínu na trhu, India im ju vyrobí extrémne lacno a majú objednávok po milú Jarmilu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Veci ktoré som tu spomínal sa postupne viac a viac zhmotňujú. 10y odvtedy narástol z 1,6X na 1,8X
Ako som písal.. nepákovať, žiadny margin, ideálne aspoň čiastočne v cashi. Takto sa aj počas veľmi červených dní dá byť v pohode. Som rád, že trh sa trochu sfúkne a valuácie aspoň čiastočne zreálnia. Len škoda toho Novavaxu...

K Novavaxu:
Už ani neviem čo by som k tomu mal povedať...
Plánujú v 2022 dodať 2 miliardy dávok. Keby z každej dávky trhli 5 dolárov zisku, je to rovných 10 000 000 000 USD.

10 miliárd ...

Market cap firmy už nie je tuším ani 9. Poviem k tomu len toľko, že sa tým nejak neznepokojujem. Aj keď je ten pokles tak masívny. Povedal som si, že počkám min. na schválenie od FDA a earnings za 4Q. Obe udalosti by mali byť pre akciu bullish. Ideálny by bol earnings report za 1Q.
1. Moja strata je tu limitovaná tým, že som do tej akcie nedal veľa peňazí a 2. stále verím v masívny upside. preto ten pokles veľmi neriešim.
edit: 41 % svetovej populácie stále nie je zaočkovaná, čo sú asi 3 miliardy.

Čo sa týka trhov, nevadilo by mi keby šli nižšie do menej prekúpených úrovní. Stále sme vysoko.
Len ak zídeme ešte nižšie, chudinka vlčica z Wall street Cathie Wood potom asi fakt skončí v MCD.
Prílohy
cathie_wood_mcdonalds.JPG
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

K aktuálnym poklesom:
Kúpil som ABNB za 156,29. Nikto nevie kam trhy pôjdu, ale ak by som mal niečo nakupovať, kúpil by som ako prvý vstup Atlantiu. Spolu s Flughafen Wien a ABNB by mohli benefitovať z toho ak by ustupovala korona. Ak je trh pos*atý z rastúcich sadzieb, práve oživenie v cestovaní by mohlo pomôcť týmto firmám. Sadzby nesadzby. Navyše Flughafen aj Atlantia sú plusové firmy generujúce zisk a ABNB by možno pri silnejšom oživení generoval tiež.

Čakám nejaké peniaze ak by prišli, vzal by som aspoň symbolicky - keď už tak pekne zlacnel Netflix, plus Porsche (dôvod som spomínal minule).
Ak by šiel trh ešte nižšie, rozmýšľal by som nad AAPL.

Ešte k NVAX:
Ak bude mať firma o rok neskôr 12 mld v hotovosti, trh stále bude trvať na tom, že niečo čo má 12 mld cashu má mať market cap 6, 7, či 9 mld ? :wink:

Krypto aktuálne masívne stráca a bitcoin je mínus 50 % od all time high. Pri akciách, keď je sentiment zlý, aspoň cez víkend si trhy oddýchnu od poklesov :wink:
Prílohy
Snímka obrazovky 2022-01-22 o 7.31.27.png
Snímka obrazovky 2022-01-22 o 16.01.31.png
Snímka obrazovky 2022-01-22 o 16.01.31.png (114.5 KiB) 4400 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal: So 22 01, 2022 8:12 pm Ešte k NVAX:
Ak bude mať firma o rok neskôr 12 mld v hotovosti, trh stále bude trvať na tom, že niečo čo má 12 mld cashu má mať market cap 6, 7, či 9 mld ? :wink:
Mam 300ks, ale nevyzerá dobre. Jednorazové tržby/zisky investori nemajú radi. Tá firma za 20 rokov nevyvinula jediný schválený produkt. Na covide zarobí, ale s oneskorením sa pripravili o podiel na trhu. Takisto inm rastie konkurencia s podobnou vakcínou za 1,5 USD/1 dávka..takže ani v chudobnom svete sa nemusia presadiť. Tieto veci treba priznať na rovinu. Keby NVAX nečakalo vo februári FDA schválenie, už by som ju predal. Pozri aj na MRNA, ktorá chytila svoj podiel na trhu: z max. ceny 500 je teraz na 160. Trh hladí do budúcnosti.
Pozitívom je, že robia kombinovanú vakcínu chrípka+covid, čo by stačilo pichnúť raz ročne. V prípade ak by tu covid zostal ako chrípka. Ale ked budú tabletky proti covidu a 100 dalších vakcín, tak neviem...

P.S. *Okrem toho má dlhy za cca 3 mld. ak som dobre postrehol.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Áno, máš pravdu v týchto veciach.
Mnohé veci tu nie sú ideálne, najmä to, že to pokašľali a prišli na trh dosť neskoro.

Pfizer CEO sees annual COVID vaccine rather than frequent boosters
https://www.investing.com/news/stock-ma ... rs-2745577

Vyzerá to tak, že korona sama nezmizne a nejaký každoročný demand tu bude. S ktorým ráta aj Pfizer. Áno, sú tu všelijaké hrozby, napr. aj tá vakcína za 1,5 USD.
Je tu však aj to Nanoflu, ktoré spomínaš, preto v prípade, že by sa mi to celé znepáčilo by som ako eventuálnu exit stratégiu spravil asi to, že by som sa zbavil polovice a polku si nechal a dal tomu čas, kým sa všetky pozitívne veci prejavia. Ďalšie kvartály, nanoflu, eventuálny ďalší variant vírusu horší ako omicron... ale to už predbieham. Momentálne by mi stačilo, keby vydržal support 80
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Páči sa mi, že je to klasická vakcína. Ja už len takú chcem. Podiel môžu dohnať ak by si ľudia uvedomili to isté - že mRNA, DNA sú experimentálne a hodili sa v núdzi...ale treba počkať pár rokov, či nebudú následky.

Investične sa mi nepáči. Len špekulatívne a sell the news. Treba si dávať pozor na nesplnenie očakávaní investorov do budúcnosti...firmy, čo nemajú bezkonkurenčný výrobok alebo služby môžu ísť lahko dole vodou až k nule ( vid Xela ). To sa týka aj netflixu, Zoomu , Wishu atd..lebo vidím, že vela ľudí to berie ako lacné tutovky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Máme tu víkend a je čas na menšiu rekapituláciu.

Trh:
Piatok sa podarilo trhu byť v bull nálade. Dlhú dobu platilo buy the f*cking dip, ale nastal čas byť opatrný a síce sa bude kupovať dip, ale opatrne. Aj keby sa trh vrátil k ATH, treba si uvedomiť, že objem QE neustále prudko klesá a už niekedy v marci to bude nula. Pre 10y to nebude nič moc. Navyše aj úrokové sadzby budú vyššie. Aj taký býk ako Pánis z J&T pred časom napísal, že "rýchlonohohý rast akciových trhov je definitívne za nami". Ja sa tomuto vôbec nečudujem.

Sranda je, že aj keď sa mnohé akcie dosť sfúkli, stále boli drahé. Nech bude blízka budúcnosť aká chce, ja sa budem držať toho, čo som tu napísal - defenzívny postoj, no margin, pukance v ruke a ak sa nejaké akcie v priebehu roka dostanú na pre mňa zaujímavú úroveň, niečo si vezmem. Budú to však najmä akcie, ktoré majú šancu na masívny upside do 1 až 1,5 roka.

K mojim titulom:

Flughafen Wien: Tu bolo nádherne vidieť, ako táto akcia pekne odolala tomu výpredaju. Neviem či vôbec klesla o percento. Pekne tu vidno ako trh ušetril mnohé hodnotové akcie, kdežto stratový garbage šiel nemilosrdne dole aj o desiatky percent. Trh oddelil zrno od pliev.

NVAX
Keď tu spomínam stratový garbage, bohužiaľ ak by sme sa aktuálne na NVAX pozreli čisto z hľadiska čísel, aj on by sa dal takto nazvať. Aj preto som veľmi zvedavý na 4Q earnings a dúfam v kladné EPS. Firma by sa takto KONEČNE zaradila k plusovým. Už žiadny loss maker, žiadny cash burn... Je jasné, že ďalší kvartál bude EPS ešte výrazne vyššie, keďže tie objednávky tu proste sú z celého sveta, tie deliveries každý deň prebiehajú (aj do Európy). Česko tuším už od 1.2. umožní registráciu na vakcínu od NVAX. Ja tiež čakám, zatiaľ som teda bez "boostra". Dodané množstvo a časom kvartálne reporty je jediné čo ma tu zaujíma. Vo vysoko zaočkovanom Izraeli prudko narástol počet prípadov, mRNA vakcíny tu ťahajú za krátky koniec. Snáď zažiari NVAX.

Formujem si pomaly ďalší setup - jednu akciu, kde vidím obrovský potenciál. Už teraz viem, že bude viac vstupov, ale musím si ešte premyslieť koľko do toho dať a ostatné náležitosti. Niečo som už kúpil no zatiaľ len za menej. Fundament tu bude myslím silný a preto tomu verím. Neskôr napíšem viac.
Prílohy
FGm_uBfWQAEITma.png
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak trh je dnes podľa futures pekne v zelenom, ALE:

- včerajší prepad FB nebol ani čiastočne skúpený, nezastavila ho ani celá armáda retailových dlhodobých "Buffettov"
- zo všetkých firiem tvoriacich FAANGM zverejnila posledná - Amazon
- ak teda bola výsledková sezóna niečo, čo vedelo zastaviť pokles a opäť prinavrátiť optimizmusm
tak posledný "klenot" už zverejnil všetky veľké hviezdy už zažiarili-aj to len 4 zo šiestich
- očakávania dvíhania sadzieb ECB sa posunuli z roku 2023 na december 22, potom na september, a aktuálne je to tuším jún.
- Sadzby ešte nešli hore ani o chlp a Európske junkové dlhopisy Talianska a Grécka sú už na 1,65 resp. 1,9 (z augustových miním 0,4 a 0,5)
- Ak ECB neuprace tú infláciu tak ako to predvádza ČNB, ktorá je už na 4,5%, nečudoval by som sa, keby tá masívna inflácia vyústila do sociálnych nepokojov. Madam Inflation Lagardová to bude mať ťažké..

Kvôli horeuvedenému sa nebudem ponáhľať. Áno, FED zvyšoval sadzby od 2018 a trhy rástli aj vďaka tomu, len vtedy svet nepustošila vysoká inflácia. Špirála mzdovej a nákladovej inflácie sa roztočila a neviem tu sa trochu obávam, že niektorí sa až príliš spoliehajú na obnovenie dodávateľských reťazcov s ústupom omikronu.

Aspoň že môj NVAX ma celkom teší. Včera bol trh ťažko v červenom, ale NVAX sa držal.
Aj tento týždeň pribudli dobré správy. Nové approvals od UK a Nového Zélandu, objednávky z Izraela.
Na slovensku sa bude dať registrovať od 15.februára, čo rozhodne využijem. Earnings sú žiaľ až 7. marca
https://www.postoj.sk/98165/slovensko-k ... ti-novavax

To, čo chcem kupovať ja - 2 firmy, ešte chvíľu počká. Aj preto, že tá dnešná rally mi príde skôr ako bull trap.
Prílohy
Snímka obrazovky 2022-02-04 o 8.25.10.png
Snímka obrazovky 2022-02-04 o 8.25.10.png (307.33 KiB) 3773 zobrazenia
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Dobra analýza, ani som nevedel, že ECB sa už chystá dvíhať sadzby v júni. Len som to tušil podľa rastu Eura.
Napriek zvyšovaniu sadzieb FEDOM si myslím, že USA indexy ešte raz "napnú svaly" a dosiahnu ATH.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal: So 22 01, 2022 8:12 pm
Kúpil som ABNB za 156,29
Využívam dnešnú bull náladu k predaju ABNB za 168,79 (+8 %)

Jogo: mne je jedno, kde trh pôjde. Ak pôjde hore, chcem zrealizovať zisk na NVAXe a Flughafene .
Len chcem mať stále nejaký názor. A podľa toho ako pesimistický, alebo optimistický ten názor bude byť menej alebo viac zainvestovaný.
Je možné, že tu bude optimizmus a marcový hike Fedu je už v cene. ALe to zasadanie je už relatívne blízko a aj 10y je už takmer na 2% a preto nechcem byť nejak masívne zainvestovaný. Aspoň nateraz.

Takže ešte raz: je mi fuk, či táto rally potrvá a trhy budú na ATH, alebo nie.
V ABNB som nemal veľa a preto to púšťam teraz len tak pre radosť.
Hlavná pozícia je Flughafen a NVAX. Ten po tom ako sa predvčerom dostal už nad 100 bol včera masívne v červenom.
Na twittri mnohí poukázali na to, že jeden z Pfizeru sedí zároveň v Board-e Reutersu, ktorý napísal, že NVAX zatiaľ dodal len 10 mil. vakcín. Ževraj je to bulls.it, lebo dodali 28, či 36 či tak nejak. Teda článok bol nepravdivý a reuters ho neskôr modifikoval no už napáchal obrovské škody. Dnes sa deje náprava, no je to nepodstatné. Podstatný je len fundament. Objednávky, deliveries čoskoro 4Q earnings...
Snímka obrazovky 2022-02-09 o 20.59.47.png
Snímka obrazovky 2022-02-09 o 20.59.47.png (253.15 KiB) 3173 zobrazenia
Prílohy
Snímka obrazovky 2022-02-09 o 21.08.11.png
Snímka obrazovky 2022-02-09 o 21.08.11.png (34.48 KiB) 3173 zobrazenia
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"