Adam - BTC playground

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Adammd »

Vyhodnotenie uctu Adam - BTC DCA Q1 2020

Cena BTC 31.3.2021: 50 292,79€


Profit/Loss za Q1 2021: +110,05%
Profit/loss od 02/2020: +431,60%
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jogo »

Gratulujem. :palec_hore:
S Martinom ste nám "obozretným burzianom" ukázali, ako začiatočníci na burze zarábajú. Klobúk dole... :uctievanie:
Len sa usmievam, keď si čítam komentáre na začiatku tohto vlákna viewtopic.php?f=3&t=5792&start=40, kde ťa niektorí úplne odpisovali, že nepatríš na burzu. :wink:

Nedá mi nevypichnúť jeden príspevok na tvoju adresu, keď si uzavrel stratu 5700 libier. :)
poviem ti to uplne otvorene. na burzu nepatri vacsina ludi ktori na nej su. ale ty si specialny pripad. bud rad ze je to 5700£. ty na burzu nielenze nepatris, ale mas mindset, ktori je z participovanim na burze uplne nekompatibilny. myslim si, ze to nebude lepsie dalsim a dalsim obchodom. ani za rok, ani za dva.a ani za pat. postupne mozes prist o vsetky peniaze co mas. mozno by stalo za uvahu predat akcie a zacat sa zaoberat niecim, comu aspon trosku rozumies.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

Netušim kto to pisal ale podpisujem sa po to pretože je to proste fakt. Na aktíve v bubline sa zarabaju pekne peniaze, a nepotrebuješ ani vediet ako vypada graf stačí nakupovat lebo to ide len hore. Ale jeden den sa to všetko skončí a tam sa ukaže rozdiel medzi začiatočnikom a skuseným. Videl som kopec pribehov v 2018 kde ludia z 1000 urobili 500k a nakoniec to stratili v jednom trejde. To iste so spotovými obchodníkmi ktory dokupovali dipy ale tie nekončili a nakoniec v panike predali a prišli takmer o všetko.

Ak nechcete ist až priliž do minulosti pekny priklad je GME. Ludia mali v nezrealizovanych ziskoch tisice percent a dnes su "heavily underwater"

Realizovaný zisk a exit strategia je to čo sa počíta. Adam to ma rozohrané dobre a ak nebude chamtivý a nespraví nejaku sprostosť tak si zarobi slušné peniaze. Ale ak bude mat naivné predstavy o targetoch moze sa mu to vypomstit tak ako tisicom ludí pred nim.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jogo »

wolf25 napísal: Ut 06 04, 2021 11:08 am Realizovaný zisk a exit strategia je to čo sa počíta. Adam to ma rozohrané dobre a ak nebude chamtivý a nespraví nejaku sprostosť tak si zarobi slušné peniaze. Ale ak bude mat naivné predstavy o targetoch moze sa mu to vypomstit tak ako tisicom ludí pred nim.
Ak by nemal "naivne predstavy" o targetoch, tak by nikdy nezarobil toľko, koľko zarobil. Už dávno by vybral polovicu zisku a znova z tej polovice zisku ďalšiu polovicu zisku a znova z tej polovice zisku...atd.
On do toho postupne vrazil len asi 10% svojho majetku, tak si mohol dovoliť riskovať...uvidíme, ako to bude ďalej psychicky znášať, lebo tá vyhratá suma už je aj jeho niekoľkoročný plat, keďže pracuje toho času v Česku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rado »

Autora citácie som si tipol a trafil som. :D

Adam veľmi pekný výsledok. Gratulujem. :graf: :potlesk:

Problém vidím iba v tom, že je to zisk nerealizovaný. (nie je to rada, aby si to urobil!) Jogo píše, že si zarobil, ale zarobíš a zisky môžeš počítať, až keď peniaze nebudú na stole. Ja mám trochu obavu z toho, že nebudeš vedieť spraviť exit. Cena stále rastie a tak zatvárať nedáva zmysel. Keď sa trend otočí, tak budeš dúfať v korekciu a môže sa stať, že to padne úplne dole. Držím ti palce, aby si urobil dobré exit rozhodnutie a bol s ním spokojný. :like:

Mne účet lieta od veľkého zisku po veľkú stratu a naopak ako na hojdačke. Jedinú istotu s ktorou počítam je zostatok na účte u brokera, ktorý som nepoužil na otvorenie nových obchodov. To je môj istý profit. :D :like:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

Rado napísal: Ut 06 04, 2021 12:55 pm Mne účet lieta od veľkého zisku po veľkú stratu a naopak ako na hojdačke. Jedinú istotu s ktorou počítam je zostatok na účte u brokera, ktorý som nepoužil na otvorenie nových obchodov. To je môj istý profit. :D :like:
Presne tak
jogo napísal: Ut 06 04, 2021 12:26 pm Ak by nemal "naivne predstavy" o targetoch, tak by nikdy nezarobil toľko, koľko zarobil. Už dávno by vybral polovicu zisku a znova z tej polovice zisku ďalšiu polovicu zisku a znova z tej polovice zisku...atd.
lenže ludia čo toto robia sú tí čo su nakoniec vysmiaty. A s mindsetom "nevyberiem teraz lebo možem mať viac" nakoniec pride o všetko. Nebude prvy ani posledny, dokonca si dovolim odhadnut že tak skončí 90% retailu ktorí boli v zisku v stovkach percent
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rokosák »

Krásny výsledok Adam! Zvyšovať zisk keď to vychádza vyžaduje odvahu a aj šťastie. Brať stratu v správny čas vyžaduje správne duševné rozpoloženie a skromnosť. Obe situácie nie sú jednoduché. Gratulujem.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zapísané. :potlesk:

Adam našiel svoju cestu, svoj spôsob a svoj investičný nástroj ktorému verí. Je úplne jedno ako to urobil, zatial je No 1.
Nezávidím mu, lebo je na 100% zainvestovaný v jednom investičnom nástroji, čo musí byť obrovský tlak na psychiku.
Čas ukáže, či tento príbeh skončí ako happy end. Držím palce, Adam !
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Martin7 »

Very nice, Adam! :potlesk: Mám radosť, čakal som, že ty budeš minimálne tento kvartál prvý a že Tilbur bude pravdepodobne druhý :uctievanie: . Gratulovať ale budem až keď to ukončíš (netvrdím, že už treba ukončiť). Ľahké to mať nebudeš, ale držím ti samozrejme palce. Som zvedavý ako to nakoniec dopadne. Získať môžeš percentuálne stále menej a riziko sa stále zvyšuje. Good luck :D

Jogo: príspevky, čo mu vtedy písali boli veľmi na mieste aj keď je teraz v krásnom zisku. :palec_hore:
Ako písal Juggler, Adam sa v tom potreboval nájsť, či chce trejdovať, či investovať, aká stratégia mu najviac vyhovuje a na čo sa vlastne zamerať.

Edit: len tip: možno by nebolo DCA zlé aj ako exit stratégia :wink:. Napríklad rozdeliť to na 3-4 časti. Je to ale len tip a nechcem ti do toho nijako kecať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal: Ut 06 04, 2021 12:55 pm Problém vidím iba v tom, že je to zisk nerealizovaný. (nie je to rada, aby si to urobil!) Jogo píše, že si zarobil, ale zarobíš a zisky môžeš počítať, až keď peniaze nebudú na stole. Ja mám trochu obavu z toho, že nebudeš vedieť spraviť exit. Cena stále rastie a tak zatvárať nedáva zmysel. Keď sa trend otočí, tak budeš dúfať v korekciu a môže sa stať, že to padne úplne dole. Držím ti palce, aby si urobil dobré exit rozhodnutie a bol s ním spokojný. :like:
Len zopakujem čo som už raz napísal. Platí to isté aj pri nerealizovanej strate.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Adammd »

Tak stale je to jednak nezrealizovana "strata" a pocitat sa bude az po vycashovani , co bude prepokladam az v dalsich cykloch, mozno to tam necham do dochodku. I ked neviem , co by som spravil, ak by cena isla pod 17k €...
Chcem si takuto peknu priemernu cenu nechat do hitparady :mrgreen:

Ale jasne, vseobecne pokles mrzi, ale hlavne v zmysle, ze moja renta z druheho neverejneho stacku mi bude davat mesacne menej(ak sa do 10.6. cena nejak nezlepsi)....ale stale je to OK, uz som od zaciatku roka presiel na polovicny uvazok :D
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa frakan »

Ach, ach, Adam. Nevybrať taký zisk. Takú príležitosť už v živote nemusíš mať. Neviem koľko máš rokov, ani koľko zarobíš mesačne čistého, ale mňa by uživili už len tie úroky z tej sumy. Ale ak si milionár, tak sorry.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa frakan »

Veď OK. Pozeral som sa na to z môjho pohľadu. Nech sa Ti darí.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jogo »

Ja som 3x nevybral zisk vo veľkosti ročného platu a 3x som o neho prišiel, lebo som uzatvoril pozície na priemernej nákupnej cene. Po týchto skúsenostiach som už teraz zisk o veľkosti ročného platu vybral a čakám na korekciu. A som relatívne spokojný, len ma hnevá, že som 3x nevybral zisk. Mal by som teraz zisk o veľkosti štyroch ročných platov, ale to asi bolo to povestné školné, ktore som musel vrátiť trhu. Hlavná vec, že to školné som neplatil z peňazí zarobených v práci..
Preto sa zaujímam, ako znášajú stratu nerealizovaných ziskov o veľkosti násobkov ročných platov iní...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

ak si zisk nevybral tak si o neho ani neprišiel lebo neexistoval. Tak isto ako Adam nič nezarobil ani o nič neprišiel. To že nepočúval rady aby bral čiastočne zisky je iná vec. Nebol som jediný čo mu 2 mesiace dozadu radil brať aspon čiastočný zisk

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jogo »

wolf25 napísal: Po 24 05, 2021 12:59 pm ak si zisk nevybral tak si o neho ani neprišiel lebo neexistoval.
Ak by som tu pozíciu zatvoril a realizoval zisk a na druhý deň alebo o týždeň, o mesiac,o rok... tu pozíciu znova otvoril, tak už by ten zisk existoval?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rado »

Jediné, čo je isté je zostatok na účte u brokera. Ak sa aj nejaký zisk realizuje, ale otvorí sa nová pozícia, tak už sú peniaze znova v hre a môže sa stať, že už sa na účet nevrátia.
Pri dlhodobom investovaní sa to hodnotí ťažko. Pri investovaní mi chýba cieľ. (ak nepočítam Ladisa a jeho zameranie na dividendy) Loď, ktorá nemá cieľ, tak jej nie je dobrý žiaden vietor. Ja som sa cítil ako na horskej dráhe s tým rozdielom, že sa dá vystúpiť kedykoľvek, ale kľudne sa môže stať, že sa celá jazda skončí na rovnakom mieste ako začala. (ten lepší prípad v prípade, že sa aktívum prepadáva na cene)
To, čo píše jogo a jeho podmienka na výber zisku dáva zmysel. Inak fungujú len dve emócie chamtivosť a strach. BTC môže mať hodnotu kľudne aj 500 tisíc$, ale aj znova padnúť kde bol pred rokom. Úspešný je ten, kto dokáže realizovať zisky. Preto pre mňa má väčšiu hodnotu mať ziskový spôsob obchodovania ako vybrať si aktívum, ktoré narastie na cene lebo je populárne. Dobrým investorom je ten, kto má na také aktíva nos. Veľa takých nie je.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

jogo napísal: Po 24 05, 2021 1:47 pm Ak by som tu pozíciu zatvoril a realizoval zisk a na druhý deň alebo o týždeň, o mesiac,o rok... tu pozíciu znova otvoril, tak už by ten zisk existoval?
ano lebo bol pred tym ZREALIZOVANY

taktiež som pisal kto je na trhoch uspešný a to je vždy ten kto ten zisk dokaže zrealitovať. Ak by som počital každe jedno euričko z nezrealizovanych pozicií tak som miliardár.. Opakoval som to tu donekonečne aby ste vyberali zisky a nepozerali unPNL

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jogo »

wolf25 napísal: Po 24 05, 2021 2:47 pm ano lebo bol pred tym ZREALIZOVANY
Takouto realizáciou zisku a následným nákupom na druhý deň by som len zaplatil dane a odvody a na pozícii by sa nič nezmenilo. Viď napríklad Martin7 a jeho predaj 500 akcii AMD v 17 marca 2020 a následný nákup rovnakého počtu akcii AMD na druhý deň. Teraz kvôli tejto realizácii zisku musí platiť dane a odvody z obchodovania AMD, lebo nedodržal daňový test, ako to tu minule písal.
download/file.php?id=7512&mode=view
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Adammd »

wolf25 napísal: Po 24 05, 2021 12:59 pm ak si zisk nevybral tak si o neho ani neprišiel lebo neexistoval. Tak isto ako Adam nič nezarobil ani o nič neprišiel. To že nepočúval rady aby bral čiastočne zisky je iná vec. Nebol som jediný čo mu 2 mesiace dozadu radil brať aspon čiastočný zisk

Obrázok
Ale to je este zbytocne trvdit nie? Az ked btc predam, potom mozme hodnotit, ci som urobil dobre, alebo zle ci? :wink:

Dolezite je, ze mam plan. Plan je nespekulovat a nesnazit sa casovat trhy. Ano, ak by som predal na vrchole, a kupil na spodku, mohol som teraz mat o 50% viac btc. Ale podobne som mohol predat na dvojnasobku entry price, to by som mal teraz zase o 50% menej napriklad. Peniaze nie je kde poriadne ulozit a ja planujem maraton. Ci ho dobehnem do ciela vie len ten hore.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wolf25 napísal: Po 24 05, 2021 12:59 pm ak si zisk nevybral tak si o neho ani neprišiel lebo neexistoval.
Práveže EXISTOVAL. Stačilo kliknúť a bol by tvoj. Je to ako keď ti niekto ponúka peniaze a ty ich nevezmeš.
Samozrejme, na burze sa musíš naučiť nevzrušovať premárnenými príležitosťami. Treba však rozlišovať medzi bežnými, opakujúcimi sa príležitosťami a medzi veľkými, ktoré sa nemusia opakovať.

Keď už spomíname Martina, že spravil jeden kiks s AMD ( predal a kúpil späť...čím zaplatí 8000 dane )..tak si zoberme iné jeho trejdy , kde vďaka tomu, že sa neulakomil na pekný zisk vybral potom mohutný, nádherný zisk. Podarilo sa mu to s AMD, ale aj s AMC a inými.

Je veľmi ťažko súdiť a ešte ťažšie urobiť rozhodnutie. Ja vyberám zisky predčasne...som chicken trejder, ktorý sa x krát díva ako mohol zarobiť 2x viac..ale na druhej strane som x krát vybral zisk a neskôr by som sa prepadol do straty.

Jediným riešením je stanoviť si plán. Vzorovým trejderom by mal byť Tango. Dá sa ešte urobiť kompromis a hľadať strednú cestu. Vybrať polovicu zisku, ked je zisk mimoriadne velký a situácia neistá. Alebo si dať mentálnu stopku, že nedovolím, aby som prišiel o viac ako polovicu zisku. Je to ťažké.

Nesúdim a nechcem kázať vodu, lebo sám pijem víno. Ja sa rozhodujem bez plánu, podľa situácie a často mením názor...netajím, že často aj podľa nálady a emócii. Ale ide to nejak, posúvam sa vpred a možno preto ma to baví, že si užívam emócie a často sa riadím inštinktom.

Čo sa týka BTC , najhorší scénar je viete aký? Že HODL už nemusí fungovať. Hodlisti z 2017 zvíťazili. Chytili druhú vlnu. Ešte mohutnejšiu ako prvú. Kopa ľudí sa preto utešuje, že to znova bude tak. Ale práve vtedy, ked má človek najväčšiu istotu a vôbec nepochybuje o svojej pravde - práve vtedy to môže byť naopak.

Pred 23 rokmi sa podobný ošial dial okolo internetu. Po windowse 95 sa PC dostali medzi ľudí a web začal masovo fungovať. Vtedy si každý uvedomil, že internet je obrovský objav, technológia budúcnosti, ktorá nám zmení život. Všetci začali nakupovať internetové akcie a tie rástli a rástli...nikto nepochyboval, že by to mohlo padnúť. Minule som čítal príbeh, ako u nás niekto vtedy kúpil Cisco, lebo mal rodinu zamestnanú v Ciscu a zamestnanci Cisca u nás začali bohatnúť. Mali zamestnanecké akcie. Dal do toho všetky úspory - vtedy 100 000 SK. Platy boli 10-20 tisíc to si pametám .
Kúpil CSCO a za pár mesiacov mal zisk +200%. Samozrejme, nepredal, ved internet bol ešte len v začiatkoch. Všetci si mysleli, že to pôjde navždy hore.

Nuž a čo sa stalo? V roku 2000 bublina spľasla a Nasdaq sa prepadol o -70%. Internetové akcie sa prepadli aj o 90%, mnoho firiem skrachovalo. Cisco už vtedy bola veľká firma a nikto nepochyboval o jej budúcnosti.Preto dotyčný akcie nepredal. Veď raz pôjdu znovu hore. Ďočkal sa. Nakoniec sa jeho Cisco dostalo na úroveň ceny za ktorú ho kúpil. Ale viete kedy? Po 23 rokoch. Po 23 rokoch sa dostal na nulu, medzitým infácia bola možno aj 100% ( na USD bola cez 50% ) a samozrejme - dodnes spomína, že bol pred 20 rokmi v zisku +200% (vtedy velké peniaze) a nevybral ho.

Nie som odborník na crypto. Nerozumiem celkom dobre technológii blockchainu. Mám pocit, že BTC ktorý má 13 rokov je síce prvý a originál, ale obávam sa, že bude prekonaný novšími technológiami o ktorých čítam (Cardano a pod. ). Tým nechcem povedať, že novšie crypto technológie budú zase hitmi a pôjdu hore...len si myslím, že z tých 5 klasických prvých ako BTC, LTC, BCH, ETH, XRP, prežije ( a pôjde hore ) možno ETH...a ostatné už nemusia nikdy vidieť new high. Je dokonca možné, že všetky budú už len stagnovať a klesať. Z vyjadrení účastníkov trhu cítim, že presvedčenie je veľké a nálada velmi optimistická, ale prachy sú prachy...ľudia a firmy majú v tom miliardy a neviem či sa nájde toľko optimistických kupcov, ktorí budú tlačiť cenu na new high.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tulipanove cibulky, zlato, BTC su veci, ktorych uzitkova hodnota pre vsedne prezitie je minimalna a preto podla mojho nazoru ich predajna cena zalezi hlavne na marketingu = nalakat kupcov aby to boli ochotny kupovat za co najvyssiu cenu, i ked to v podstate nepotrebuju.
Na uzitkove ucely zlato a BTC mozes velmi lahko nahradit podobne funkcnymi akurat daleko lacnejsimi variantami. Tulipanove cibulky mas zase len o estetike a peknom pocite. Nieco ako prenos hokejoveho zapasu v telke. Entertainment. V blahobyte je cena hier/zabavy oproti chlebu vysoka, v krize je cena chleba oproti hram vysoka.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal: Ut 25 05, 2021 9:01 am Tulipanove cibulky, zlato, BTC su veci, ktorych uzitkova hodnota pre vsedne prezitie je minimalna
Ale aj Coca Cola, Facebook, Ferrari, fitko, atď. Čo naozaj potrebujeme je strava, bývanie, zdravie, vzdelanie, bezpečnosť, oddych a spoločnosť ľudí.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Cele je to o tom, ze nikto pochopitelne nevie, co bude o rok, o mesiac ani o minutu /je to banálna floskula, ale zabudame na to/. Velka cast uspechu /aj neuspechu/ akehokolvek projektu spociva v nahode a preto aj price targety treba brat so znacnou rezervou. Vsetci tu mame vela toho nacitaneho a urcite mnohi aj odtrejdovaneho. Ale na konci zivota, ked sa pozrieme nazad, iba par jedincov z nas budu ti co zarobili na burze velky majetok a vobec to nemusia byt ti najinteligentnejsi ani najmudrejsi ani najusilovnejsi. Budu to ti, co v nejakom rozhodujucom bode urobili z nejakeho dovodu krok ktory ich z dlhodobej perspektivy posunul na uplne inu trajektoriu uspechu.
Napr ked si zoberiete skupinu ludi ktorí extremne na burze riskuju velmi vysoke sumy, tak z nich drviva vacsina nakoniec pride na mizinu ale par jedincov rozpravkovo zbohatne. Je v tom ale nejaky funkčný, racionálny system na zbohatnutie aj pre druhych? Je aj nie je zaroven, je to proste o hlavne o stastí tj o priaznivej suhre okolnosti.
Z toho vyplyva, že nema ani zmysel zatracovat akekolvek aktivum, vratane Btc- su ludia ktori na tom zarobili majetky a su ludia ktori kvoli nemu pridu o nohavice. To iste plati aj pre tulipanove cibulky, alebo cokolvek iné, tulipany sice skoncili velkym vyplachom ale zaroven vyprodukovali aj nejakych bohacov ktorych potomkovia mozno doteraz z toho tazia vyhody. Z tohto pohladu je dost irelevantne aj to, ktore aktivum je "potrebné a ma vnutornu hodnotu" a ktore k "zivotu potrebne nie je a vnutornu hodnotu nema, ci ma nizku". My totiz nepozname buduce priestorove usporiadanie castic v tomto vesmire ktore nastane ani o jednu casovu hodnotu nech je akakolvek kratka.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rado »

To, čo si napísal platí pre lotériu a nie pre trading.
Ak hrmí a zatiahlo sa, tak môžeš čakať dážď. Ak je všade naokolo jasno, tak môžeš urobiť to isté, ale šance nie sú vysoké. Nikto nevie, čo nastane lebo nepoznáme, čo bude ako píšeš. Ja čakám zrážky vždy iba v prvom prípade a na šťastie sa nespolieham.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado napísal: Ut 25 05, 2021 4:03 pm To, čo si napísal platí pre lotériu a nie pre trading.
Ak hrmí a zatiahlo sa, tak môžeš čakať dážď. Ak je všade naokolo jasno, tak môžeš urobiť to isté, ale šance nie sú vysoké.
Tiež si to myslím ohľadne počasia, ale na burze nevidíš reálnu situáciu. Vidíš určité interpretácie súčasnosti a predpovede do budúcnosti. Žiaľ mnoho informácii o súčasnom stave nie sú pre bežného smrteľníka známe. Nemáme okno, ktorým vidíme súčasný stav a samozrejme nevidíme do budúcnosti. Ostáva nám a spoliehať na šťastie, ktoré môže znamenať aj to, že napriek úplne nesprávnej analýze si zarobil.

Vyše uvedené neplatí ak sledujeme iba cenu, čiže výsledný a známy produkt. Na tej úrovni mame lepších a horších. Platí však že ide o štatistický pohlaď nie kauzálny.

Dá sa zarobiť aj hrubou silou, ale k tomu potrebuješ miliardy, nanosekundové rozhodnutia počítača a verejnosti neznáme informácie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

toto je verejne pristupne forum, tak to napisem takto neutralne: "jeden velmi dobry znamy"/chapeme sa/ nakupil Btc este niekedy zaciatkom roku 2017 v hodnote cca 5tisic €. Drzal ich nejaku dobu a cim viacej sa o problematiku zaujimal, tym bol z toho viacej na nervy, pretoze dobre chapal ze Btc ziadnu skutocnu hodnotu nema a existuje kopec dovodov preco je pravdepodobne ze ako mena velmi rychlo skolabuje /v tej dobe napr zacali vznikat konkurencne nove e-meny ktore mali pokrocilejsie vlastnosti/a je to teda v podstate gambling. Zatial ale Btc rastol, tak stale drzal. Koncom roka 2017 ale Btc zacal rapidne klesat, co dotycny bral iba ako docasny pokles. Ale pad sa nezastavil a stale pokracoval aj ked pomalsie dalej. Preto ked cena dosiahla jeho nakupnu tak predal /aj ked tie peniaze v tej dobe vobec nepotreboval/, aby nemal aspon stratu, pretoze vsetko nasvedcovalo smerovaniu do finalneho krachu. Takze konečný zisk daneho investora bol nijaký.
A teraz preskocme nejaky ten rok a vidime ze 04/2021 dosiahol Btc cez 50K Usd.
Vidime ze, jediny krok /predat/, ktory ale v roku 2018 vyzeral racionalne, nakoniec viedol k tomu, ze dotycny prisiel o potencialny zisk ktory by na jeho dalsej buducnosti pravdepodobne vela veci dost zmenil.
Ale kto mohol vediet ako to dopadne?
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

Kto ? Traderi, ktorích nevidíš robiť analýzy na youtube alebo tiktok a niesu tu len vtedy ked je hype. Je to zakazdym o tom istom, tak ako sa trejdovalo 5 rokov dozazu tak sa trejduje dnes. Tak ako sa trejduje tradičny trh a komodity sa trejduje crypto. Vyhovorky že je to cele o štastí pochadzaju od ludi ktorí to štastie nemali a lahšie ako priznať že na trading nemajú je to zhodiť na štastie. Ale to nieje vec tradingu to najdete všade kde sa dá využiť potencialny edge a byt lepší ako ostatní. Vždy budete v ich očiach len tí čo mali štastie ale desatisíce hodín stravených za PC študovaním štruktúr grafu už nikto nevidí len konečný "štastný" zisk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wolf25 napísal: St 26 05, 2021 10:52 am Kto ? Traderi, ktorích nevidíš robiť analýzy na youtube alebo tiktok a niesu tu len vtedy ked je hype. Je to zakazdym o tom istom, tak ako sa trejdovalo 5 rokov dozazu tak sa trejduje dnes. Tak ako sa trejduje tradičny trh a komodity sa trejduje crypto. Vyhovorky že je to cele o štastí pochadzaju od ludi ktorí to štastie nemali a lahšie ako priznať že na trading nemajú je to zhodiť na štastie. Ale to nieje vec tradingu to najdete všade kde sa dá využiť potencialny edge a byt lepší ako ostatní. Vždy budete v ich očiach len tí čo mali štastie ale desatisíce hodín stravených za PC študovaním štruktúr grafu už nikto nevidí len konečný "štastný" zisk
akcie ci komodity maju nejake vyuzitie ci hodnotu, ale Btc ziadnu hodnotu samo o sebe nema a ked pozrieme na jeho vyuzitie ako platidla tak ine e-meny su podstatne pokrocilejsie. Jedine co Btc drzi aktualne na vyslni su emocie más.
Ty si v roku 2018 vedel ze v 2021 Btc dosiahne 50k?
Kedykolvek moze EU, Usa ci iny velky hrac postavit kryptomeny mimo zakon a ich cena padne ako kabela na chodník, to nie je otazka TA ale rozhodnutia inej entity.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa wolf25 »

Nie nevedel, rovnako ako neviem či buduci tyzden nezačne finančná kríza pádom akcii 50% za den alebo že sa v afrike nenajde najvacšie zasobisko zlata v dejnách. Čo viem je určiť pravdepodobnosť daného scenára a nasledne sa jej prisposobiť. O tom je trading, poker, stávkovanie, blackjack a všetko vdaka čomu vieš zbohnatnut, vdaka schopnosti pracovat s pravdepodobnostou a nakloniť tak edge na svoju stranu a nasledne z toho profitovať. Čo som vedel že cele krypto raz j*bne spať pod 30k a pravdepodobnosť že sa tak stane bola niekolko nasobne vyššia ako že sa to nestane. Jedina premená bola už len čas na ktorú ja páku nemám ale multimiliardový market maker určite ano
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Rado »

Trumpeta1978 napísal: St 26 05, 2021 12:13 pm akcie ci komodity maju nejake vyuzitie ci hodnotu, ale Btc ziadnu hodnotu samo o sebe nema a ked pozrieme na jeho vyuzitie ako platidla tak ine e-meny su podstatne pokrocilejsie. Jedine co Btc drzi aktualne na vyslni su emocie más.
Ty si v roku 2018 vedel ze v 2021 Btc dosiahne 50k?
Kedykolvek moze EU, Usa ci iny velky hrac postavit kryptomeny mimo zakon a ich cena padne ako kabela na chodník, to nie je otazka TA ale rozhodnutia inej entity.
Trading nie je o tom, či vieš v roku 2018, že BTC bude mať hodnotu 50 tisíc$ v roku 2021. Ja o BTC neviem vôbec nič. To čo napísal cryptotrader vo vlákne Bitcoin je pre mňa ako čítať sci-fi, ale dokázal by som BTC obchodovať, ak by som mal k tomu potrebné dáta. To či má niečo hodnotu alebo nie, je podstatné pre investora, aby vedel cca vypočítať, či kupuje s diskontom alebo nie. Pre mňa je sú to len písmená nič viac.
Na druhej strane, ak vidím, že nastala na trhu situácia ako pri mojom poslednom obchode na SPY, tak obchod otvorím. Za posledné tri roky podmienky nastali 19x a otvorenie znamenalo 19x WIN. Tak som to vyskúšal, ale netuším, či sa to zopakuje znova a bude to 20:0 alebo 19:1. Šance sú však na mojej strane a tento edge mi stačí, aby som otvoril pozíciu. V podstate to robím takto vždy. O tom, či uspejem rozhodne trh.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rado napísal: St 26 05, 2021 2:58 pm To či má niečo hodnotu alebo nie, je podstatné pre investora, aby vedel cca vypočítať, či kupuje s diskontom alebo nie.
V sucasnom svete predajna cena veci nesuvisi prilis s ich hodnotou, ale s marketingom. Predajnu cenu znacne zvysuje, ci je dana vec aktualne "moderna". Ked jeden den vidis trvanlivy vyrobok v obchode o 50% lacnejsi nez predchadzajuci den, istotne sa nezmenila jeho vnutorna hodnota a vyuzitelnost za jeden den. Tiez s najnovsim modelom iphonu nedokazes dvojnasobne viac prace nez s predchadzajucim, i ked predchadzajuci model zozenies uz aj za polovicnu cenu. Lenze image, dizajn, marketing. Ludia su ako opicky, ktore sa radi predvadzaju jeden pred druhym - na tom je to postavene.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Preto su zavedena dva pojmy. Cena a hodnota. Predajna cena je to, o com hovoris ty. Uzitkova hodnota je zase nieco uplne ine, nez predajna cena. Traktorista si moze kupit zlate mince a ulozit si ich doma. Pre neho ma uzitkovu hodnotu traktor. Zlate mince budu u neho doma len lezat bez uzitku. A pritom predajna cena traktora aj zlatych minci moze byt rovnaka. Nasledne moze predat traktor aj zlate mince a nakupit BTC. Bude mat v rukach len nieco, co ma vysoku predajnu cenu, ale ziadnu uzitkovu hodnotu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

BTC ma asi taku uzitkovu hodnotu ako zosit vylustenych krizoviek. Ale predajnu cenu ma znacne vyssiu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Lex »

cryptotrader napísal: Po 31 05, 2021 12:12 pm To nie je pravda, ze BTC nema ziadnu uzitkovu hodnotu. Zabudas napriklad na sluzby, tie tiez nemaju ziadnu uzitkovu hodnotu podla teba? Alebo ziaden softver nema tiez uzitkovu hodnotu?
Co si viem dnes kupit za bitcoin okrem tovaru z darknetu? Uplne chapem kazdeho kto chce zarobit na novej vlne, aj toho kto veri v transformaciu celosvetoveho financneho systemu, ale tvrdit dnes ze bitcoin ma uzitkovu hodnotu je prinajmensom zavadzajuce...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

500 eurovka ma asi taku uzitkovu hodnotu ako detmi pomalovany kus papiera, ale predajnu cenu ma 500 EUR, cize v pohode ju vymenis za tovaru alebo sluzby hodnoty 500 EUR. Uzitkova hodnota samotnej tej bankovky je ale uboha, rovnako ako v pripade BTC. Ide len o to, co su ludia ochotni akceptovat.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ale to je tak trochu vlastne so vsetkym. Pre kazdeho z nas maju veci subjektivnu hodnotu. Pre niekoho je predstava mesacnej dovolenky lezat na plazi v Karibiku vrchol nudy a zabiteho casu a pre ineho je to vrcholom relaxu. Pre jedneho je obraz od Cézanne hodny 100milionov €, pre ineho je to nezaujimava bezcenna carbanica. Zivot je subjektivny, pretoze nas mozog si vonkajsie vnemy upravuje podla potreby.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Glogol »

dnes som narazil na tento predany obraz. Jeho cenu by som nikdy neuhadol a dost moze ze ani chlieb v najblizsich potravinach by som zan nekupil.
Prílohy
o.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja uznavam len trhovu cenu...vo vsetkom....poda, nemovitosti, akcie, benzin a dalsi spotrebny tovar....bitcoin je akutalne(18:29:36) ceneny na 37 100 USD na Binance, kde ho mozem za sekundu za danu cenu predat. Zbytocne sa dohadovat, ci ma vnutornu ci akukolvek inu hodnotu. Pre mna je cenny tak, za kolko ho predam teraz, za tyzden , za rok.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Adam - BTC playground

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: Po 31 05, 2021 6:38 pm Ja uznavam len trhovu cenu...vo vsetkom....poda, nemovitosti, akcie, benzin a dalsi spotrebny tovar....bitcoin je akutalne(18:29:36) ceneny na 37 100 USD na Binance, kde ho mozem za sekundu za danu cenu predat. Zbytocne sa dohadovat, ci ma vnutornu ci akukolvek inu hodnotu. Pre mna je cenny tak, za kolko ho predam teraz, za tyzden , za rok.
Nie je to zbytočné, lebo cena vždy osciluje okolo vnútornej hodnoty. Tá môže byť daná aj určitou jedinečnosťou, nie však večnou posadnutosťou.

Najprv bol BTC prakticky bezcenný. Pred 10 rokmi stál 1 USD , pred rokom 10 000 USD a pred mesiacom 60 000 USD.
Dnes stojí 37 000, za rok možno 10 000 a za 10 rokov možno znova 1 USD.

Vždy je to jeden a ten istý BTC, len ľudia uverili fikcii, že cena musí rásť.

Pred 300 rokmi rovnako uverili, že 1 tulipánová cibuľka má cenu viac ako 1 dom ... pred 20 rokmi, že ceny internetových akcií musia rásť.

Jaroslav to vyjadril perfektne:
jaroslav80 napísal: Po 31 05, 2021 12:22 pm BTC ma asi taku uzitkovu hodnotu ako zosit vylustenych krizoviek. Ale predajnu cenu ma znacne vyssiu.
k tomu by som dodal len 1 slovo: TERAZ
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"