Skrblík - obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Takže oprava, správný přepočet vše na usd:

velikost účtu po 3Q:
293 940 USD

Zhodnocení
(293 940 - 281 016,8 - 34 088) / 281 016,8 * 100 = -7,53 %

Zhodnocení od počátku roku
(293 940 - 144 358 - 56 824 (vklady)) / 144 358 * 100 = + 64,3%

Zhodnocení od počátku (7/2020)
(293 940 - 100 000 -56 824) / 100 000 * 100 = + 137,1%

Zhodnocení 3q vyšlo stejně :-D O pár procent nižší je zhodnocení za rok a od počátku. ASi i v 2q jsem udělal podobnou chybu, no to už řešit nebudu, rámcově to sedí. Blbý kurzy, kupuju v eur něco navázané na usd a ve výsledku mě bude zajímat kolik to bude v korunách. Nechcete někdo podpořit můj návrh na přijetí dolaru jako měny v evropě? :-D
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Zapsáno. Uznáno. Fantastický výsledok. :potlesk:

Máš kuráž Skrlblíku. Kuráž ísť na plné gule v pravej chvíli, to je niečo, čo sa len tak nevidí. :like:
Najdôležitejšie však bude zmanažovať pozície a zabrzdiť, keď sa trh obráti proti Tebe.
Tomu vravím ,,zodpovedný gambling,,. Málokdo to dokáže. Odmenou však môže byť, že sa dostaneš ,,za vodu,,.
Ja sám som to nedokázal preto musím bojovať s trhom ako robotník aj po 20 rokoch. Poznám však aj takých, čo nemusia.

Si pre mňa inšpirácia, držím palce aby ti to vyšlo. :beer:

P.S. Tu máš príbeh jedného,ktorému to vyšlo: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... ?f=42&t=31
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Díky, ale zas tak fantastický není. Nasdaq 100 za dobu mého investování vyrostl řekněme o 80%. Jenže já obchoduju na páku. S mou pákou bych měl mít zhodnocení tak 250%, čili to znamená, že jsem nevydělal tolik, kolik by si zasluhovalo riziko vyplývající z obchodování na páku a pak také to, že stejně jako 99% obchodníků/investorů aktivním obchodováním neporážím trh.

Proto si taky všimni, že poslední dobou už dokupuju výhradně etf na nasdaq. Jednak je to trochu konzervativnější (etf mi nezkrachuje), ale pak si myslím, že dlouhodobě s tím budu úspěšnější než se snažit pořád něco hledat. Ona je tu také další věc, a tím je tříletá lhůta na odspuštění daní ze zisku v čr. Čili pokud bych obchodoval aktivněji, musel bych mít zhodnocení alespoň o 15% lepší než jen při pasivním držení, abych vůbec vykompenzoval ztráty na daních. U mě tedy časem víc a víc uvidíte, jak se daří sedlákovi, co věří technologiím a nebojí se obchodovat na menší páku (ano, menší, oproti některým, ani nevím jak je nazvat, co nabízejí páku typu 1:30 a podobné nesmysly).

Příběh je to pěkný, však u nás má k němu nejblíže Martin si myslím ;-)
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Včera,

na účet vloženo 9820 eur (11 381 usd)
koupeno 40 akcií SXRV za 713,3 eur/kus (826,7 usd/kus)
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Ahoj, promiň jestli jsem moc zvědavý, ale co tě vede teď k tomu poslednímu většímu nákupu SXRV? Tady na fóru většinově panuje pesimisus, drží se cash a očekává redukce, velký pád nebo dlouhá recese. Držíš se zásady, že nikdo neumí předpovědět budoucnost a že "time in the market beats timing the market"?
Osobně nakupuju každý měsíc a ceny neřeším, ale proč jsi třeba nepočkal jeden, dva týdny jak se vyvine situace s Evergrande? Zajímá mě, jak přemýšlíš.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked teda robis pravidelny DCA, + alebo - 5% z ceny z dlhodobeho hladiska nehra ziadnu rolu....
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Kolovrat napísal: Št 14 10, 2021 10:20 am ...Zajímá mě, jak přemýšlíš.
Určitě nejsi moc zvědavý, ostatně od toho forum je, aby lidé sdíleli své zkušenosti.

V zásadě sis odpověděl sám v prvním odstavci, stejně jako i odpověděl Adammd. Netuším co bude zítra. Mohl bych počkat dva týdny jak se vyvine situace s Evergrande. A pak další dva jak se vyvine další vlna Covidu, pak dva týdny na zasedání Fedu, dva týdny na čtvrtletní výsledky FAANg společností, ... To bych pořád čekal. Já nepotřebuju zbohatnout do Vánoc. A v horizontu třeba 10 let je téměř neznatelné, jestli investuju teď nebo o dva týdny později. Naopak je riziko, že bych mohl čekat na pokles, který by nepřišel a tím bych ztratil mnohem víc.

Jsem mnohem víc příznivcem nějakého risk-reward řízení než řešit vstupy. Jelikož jedu na páku, musím být připraven řešit pokles, když přijde, ale nespekuluju na něj.

Jinak částky které vkládám na účet určitě nebude DCA na roky, ale přeci jen vložit větší sumu najednou mi přijde riskantní, tak jí po měsíci rozpouštím. Pokud by tedy teď přišel pokles, tak z vrcholu mi nebude padat vše, jelikož nemálo akcií jsem koupil levněji.

A jinak si nemyslím, že by měla přijít nějaká velká krize. Nějaká korekce možná, ale jinak firmy v USA (které kupuju v ETF) šlapou jak hodinky. Nejhorší je smrt z vyděšení.
finlib.cz, informace ze světa investic
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Timo »

Co hovoris na toto pakovane etf??Lyxor Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Mám jej v portfoliu (to je to LQQ), ale teď už ho nedokupuju. U mě z toho důvodu, že chci vše držet dlouhodoběji a nepovažuju za vhodné držet velkou část portfolia v pákovém etf a ještě na margin, pak bych to při větší korekci (ani ne velkém medvědím trhu) nemusel ustát. Naposledy jsem kupoval v květnu při korekci. Nevím co s ním zamýšlíš, jak dlouho držet a tak, ale asi bych ho nekupoval poblíž ath, kde je riziko že Nasdaq neprorazí a při poklesu přijdeš o víc než s nepákovým etf, počkal bych si tedy spíš na nějakou další korekci. Co je tvým cílem?
finlib.cz, informace ze světa investic
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Timo »

No realne ked ho nakupujem nemal by som dostat margin call aj keby trh padol o voac ako 50%nie?moj ciel je rozlozit pravidelny mesacny vklad medzi vhodne etf a budovat majetok..a od tohoto etfka by som cakal zeby mi mohlo potiahnut zisk vyssie..ale je lranda ze je lepsie ho nakupit pri poklese skoda ze som to neurobil aj teraz bol jeden mensi
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Ohledně margin callu jsem psal o sobě, jako jeden z důvodů proč už jej nenakupuju. Pokud nenakupuješ na margin, pak margin call nedostaneš při jakémkoli poklesu.

To s tím vyšším ziskem není tak jednoduché, nejdřív si k tomu něco najdi, jak to vlastně funguje. Ono se klidně může stát, že dlouhodobě by to bylo ještě horší než normální etf na Nasdaq.
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Na účet vloženo 9910 EUR (11 208 USD)

Koupeno 50 akcií SXRV za cenu 786,8 EUR/akcie (889,9 USD/akcie)
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Na účet posláno 9840 EUR (11 106 USD)
koupeno 50 akcií SXRV za cenu 810 EUR/akcie (914,2 USD/akcie)
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skrblík, ty máš doma tlačiareň?
Však si naposledy pred týždňom posielal ....

Nejde mi do hlavy, že doma sa Ti váľajú desiatky tisíc a u brokera ideš na margin 1:4
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Nakupuju pravidelně každý měsíc. Ta předposlední koupě (co byla už také v prosinci) byla opožděná, protože kupuju etf na Nasdaq v EUR. Nastavil jsem limitní příkaz, a pak se najednou divil, proč se nevyplnil. Změna kurzu EUR/USD totiž způsobila, že fond šel nahoru více než samotný Nasdaq.

Kupuju pravidelně každý měsíc z důvodu, kdyby náhodou přišel propad, tak ať neinvestuju všechny všechny volné peníze na vrcholu.

Margin postupně snižuju, taď mám dle IB jen něco málo přes 2:1. To je plánovaná věc. Když má člověk volné prostředky, může si dovolit větší, protože v případě potřeby může účet doložit. Se zvětšujícím se účtem tato možnost klesá.

A jinak bych tě odkázal na můj první příspěvek v tomto vláknu
Velikosti pozic jsou brány k teoretickému počátečnímu vkladu 100 000 USD, mou konkrétní velikost zde nechci uvádět, ale proporčně je to stejné jako na mém portofilu. Jelikož jde o procenta, neměl by to být problém
Takže možná obchoduju takovéto objemy, možná ne. Možná jsem bohatý miliardářův syn, možná mám peníze z bytu po babičce, možná jsem studentík co obchoduje s pár tisíci. Bez znalosti bohatství konkrétního člověka stejně není vypovídající reálná velikost účtu, protože co pro jednoho může být životní majetek, pro druhého kapesné pro zábavu. Podstatné je, že se kdokoliv může inspirovat obchody. Snad jenom tedy zmíním, že pro mě je to reálný byznys s cílem zbohatnout a ne nějaká hra s kapesným, který možná vyjde a možná ne.
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skrblík napísal: So 11 12, 2021 11:16 pm Margin postupně snižuju, teď mám dle IB jen něco málo přes 2:1.
OK. nejdem ti to prepočitávať, len podľa tvojích nákupov sa mi zdalo, že margin ide hore:

Na účet vloženo 9820 eur (11 381 usd)...koupeno 40 akcií SXRV za 713,3 eur = 28532 € = páka 2,9
Na účet vloženo 9910 EUR (11 208 USD)...koupeno 50 akcií SXRV za cenu 786,8 EUR/akcie = 39340 € = páka 3,96
Na účet posláno 9840 EUR (11 106 USD)...koupeno 50 akcií SXRV za cenu 810 EUR/akcie = 40 500 € = páka 4,1

Skrblík napísal: So 11 12, 2021 11:16 pm Možná jsem bohatý miliardářův syn, možná mám peníze z bytu po babičce, možná jsem studentík co obchoduje s pár tisíci. Bez znalosti bohatství konkrétního člověka stejně není vypovídající reálná velikost účtu, protože co pro jednoho může být životní majetek, pro druhého kapesné pro zábavu. Podstatné je, že se kdokoliv může inspirovat obchody. Snad jenom tedy zmíním, že pro mě je to reálný byznys s cílem zbohatnout a ne nějaká hra s kapesným, který možná vyjde a možná ne.
Nejde o sumy. Mňa si inšpiroval, v tom máš pravdu. Ja len nevidím logiku v tom dokladaní. Drž sa. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ne 12 12, 2021 12:20 am Nejde o sumy. Mňa si inšpiroval, v tom máš pravdu. Ja len nevidím logiku v tom dokladaní. Drž sa. :beer:
Čo keď sú to peniaze zo mzdy? Veď mi tu predsa nárokom robíme prepočty na "fiktívny účet o veľkosti 100 000USD", aby nikto nemohol zistiť, aký veľký účet ma v reáli reportujúci člen fóra.
Ja sumy pri real-time ohlasovaní obchodov neriešim, ak poznám dopredu "fiktívnu veľkosť účtu" a Skrblík zatiaľ na účet doložil 60% jeho počiatočnej hodnoty, tak to nie je nič neuveriteľné.
Ak tie peniaze nie sú zo mzdy a drží cash, tak si pre svoje účely vypočítam jeho kumulatívny výnos tj. konečná hodnota účtu/(počiatočná hodnota účtu+vklady).
Bolo by vhodné zakomponovať do veľkosti "fiktívneho účtu" aj cash mimo účtu, potom by nevznikali také komplikácie s dokladaním, ale ak su to peniaze zo mzdy, alebo peniaze z prenájmu, alebo peniaze z dedičstva, tak sa to samozrejme nedá zakomponovať do veľkosti "fiktívneho účtu" dopredu.
Ja sa inšpirujem jeho prístupom k obchodovaniu. A ten je zatiaľ excelentný...som zvedavý ako zareaguje na najbližšiu hlbokú korekciu trhu. My starší účastníci hitparády ju už máme za sebou v marci minulého roka. Ešte starší sme zažili aj rok 2008 aj 2000 zainvestovaný v akciach. Najstarší sme dokonca zažili aj spľasnutie bubliny na Československých akciach v roku 1994 z kupónovej privatizácie a cválajúcu infláciu v prvých rokoch po novembrovej revolúcii.:)

p.s: Aby som bol úpne presný, tak aj z fiktívneho účtu si viem vypočítať minimálnu teoretickú veľkosť reálneho účtu, ak kopíruje obchody z reálneho účtu, ale to snáď nikomu nevadí. :) Dôležité je, že nikto nedokáže spočítať reálnu veľkosť takéhoto účtu ,teda ak nie je minimálna. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

JUGGLER napísal: Ne 12 12, 2021 12:20 am OK. nejdem ti to prepočitávať, len podľa tvojích nákupov sa mi zdalo, že margin ide hore:

Na účet vloženo 9820 eur (11 381 usd)...koupeno 40 akcií SXRV za 713,3 eur = 28532 € = páka 2,9
Na účet vloženo 9910 EUR (11 208 USD)...koupeno 50 akcií SXRV za cenu 786,8 EUR/akcie = 39340 € = páka 3,96
Na účet posláno 9840 EUR (11 106 USD)...koupeno 50 akcií SXRV za cenu 810 EUR/akcie = 40 500 € = páka 4,1
Tohle je pravda, ale margin se týká účtu jako celku. A jelikož zhodnocení jde nahoru, pak margin musí klesat. Příklad:
Investuju 25 000 na páku 4:1, tedy zainvestuju 100 000. Účet zhodnotím na 150 000. Zisk 50 000 jsou už moje peníze, takže najednou při 150 000 mám na účte 25 000 + 50 000 = 75 000 svých peněz, zatímco půjčených je pořád jen těch původních 75 000. Hle, rázem mám margin jen 2:1.
JUGGLER napísal: Ne 12 12, 2021 12:20 am Nejde o sumy. Mňa si inšpiroval, v tom máš pravdu. Ja len nevidím logiku v tom dokladaní. Drž sa. :beer:
Je to pravidelné přikládání 250 000Kč měsíčně. To že je to pokaždé trochu jiná částka v EUR dělají kurzové pohyby. V současnosti je to tedy klasické DCA, za které nakupuju ETF na Nasdaq.
jogo napísal: Ne 12 12, 2021 6:57 am Čo keď sú to peniaze zo mzdy? Veď mi tu predsa nárokom robíme prepočty na "fiktívny účet o veľkosti 100 000USD", aby nikto nemohol zistiť, aký veľký účet ma v reáli reportujúci člen fóra.
Ja sumy pri real-time ohlasovaní obchodov neriešim, ak poznám dopredu "fiktívnu veľkosť účtu" a Skrblík zatiaľ na účet doložil 60% jeho počiatočnej hodnoty, tak to nie je nič neuveriteľné.
Ak tie peniaze nie sú zo mzdy a drží cash, tak si pre svoje účely vypočítam jeho kumulatívny výnos tj. konečná hodnota účtu/(počiatočná hodnota účtu+vklady).
Bolo by vhodné zakomponovať do veľkosti "fiktívneho účtu" aj cash mimo účtu, potom by nevznikali také komplikácie s dokladaním, ale ak su to peniaze zo mzdy, alebo peniaze z prenájmu, alebo peniaze z dedičstva, tak sa to samozrejme nedá zakomponovať do veľkosti "fiktívneho účtu" dopredu.
To je právě tím, že je to realita a ne nějaký fiktivní účet na soutěžení. Když můžu, posílám, když nebudu moct, nepošlu ani korunu. Mimochodem, pokud by to byly reálné částky, tak pořád se nejedná o nic neobvyklého. Vždyť obyčejné 3+1 v Praze v paneláku bude tak za 6 000 000 korun minimálně, stačí že by se člověk rozhodl, aby místo bytu na pronájem přesunul peníze do akcií. Rozumím i tomu že ideální by bylo vztahovat to k nějakému celkovému bohatství člověka, ale to už tu bude úplně nereálné. Ale pochopitelně že mám peníze na účtech pro náhlé potřeby apod. Osobně to mám tak, že peníze co pošlu do IB jakoby "nemám", v rozvaze s nimi nepočítám. To začnu řešit až mnohem později, jakým způsobem si z účtu naopak peníze vytahovat zpět. Kdybych teď o celý účet přišel, bylo by to bolestivé, ale nijak by to neohrozilo můj dosavadní život, na něm by se vlastně nezměnilo vůbec nic.
jogo napísal: Ne 12 12, 2021 6:57 am Ja sa inšpirujem jeho prístupom k obchodovaniu. A ten je zatiaľ excelentný...som zvedavý ako zareaguje na najbližšiu hlbokú korekciu trhu. My starší účastníci hitparády ju už máme za sebou v marci minulého roka. Ešte starší sme zažili aj rok 2008 aj 2000 zainvestovaný v akciach. Najstarší sme dokonca zažili aj spľasnutie bubliny na Československých akciach v roku 1994 z kupónovej privatizácie a cválajúcu infláciu v prvých rokoch po novembrovej revolúcii.:)
Na to jsem sám zvědavý, ale pochybuju že se na to člověk dokáže nějak připravit předem. Plány jsou jedna věc, ale psychika druhá.
jogo napísal: Ne 12 12, 2021 6:57 am p.s: Aby som bol úpne presný, tak aj z fiktívneho účtu si viem vypočítať minimálnu teoretickú veľkosť reálneho účtu, ak kopíruje obchody z reálneho účtu, ale to snáď nikomu nevadí. :) Dôležité je, že nikto nedokáže spočítať reálnu veľkosť takéhoto účtu ,teda ak nie je minimálna. :)
To určitě nevadí. :-) Už to že píšu že obchoduju u IB znamená že počáteční investice pár tisíc dolarů být minimálně musela (na otěvření potřebuje člověk myslím 10 000, ale stačí mít na účtě později jen 2 000 aby mohl obchodovat). Ostatně jestli to tu čte někdo z mého finančáku, co dělal mé daňové přiznání, tak podle akcií by mohl zjistit kdo jsem :-D
finlib.cz, informace ze světa investic
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Adammd »

Financak ti robi aj uctovnika? Predsa do DP nedavas konkretny pocet obchodov a akcii, ale len zisk, ktory je treba zdanit.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Vidíš, to je dobrá připomínka. Já myslel že se tam uvádí inkasované dividendy, aby se zamezilo dvojitému zdanění, ale ono se tam asi dává jen formulář 1042-S (pro USA) a tam jsou jen celkové částky. Tak beru zpět, z finančáku to nikdo nepozná :-D
finlib.cz, informace ze světa investic
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Skrblík napísal: So 02 10, 2021 10:47 am Nemusel, hodnota všech akcií je 759 005 USD, při páce 1:4 (jak jsem výše zmiňoval, že ib umožňuje pro dlouhodobé držení), k čemuž tedy potřebuju "jen" 189 751 USD, zatímco já mám 289 238,4 USD, čili vše zatím naprosto v klidu. Běžné korekce bez problému zvládnu, řešit bych to musel při opravdu velkém poklesu, ale zatím mám pořád ještě i pár korun na vložení na účet, abych v případě potřeby spíš změnšil páku než byl nucen odprodávat.
Jedno upozornenie pre teba.
Myslíš si, že máš páku 759 005/289 238=2.26, ale ty ju máš, vzhľadom na 2x páku v pozícii LQQ,
(759000+220980)/289238=3.37
pretože LQQ musíš započítať dvojnásobne.
Aby si potom nebol prekvapený margin callom, pri výraznom poklese trhov. Navyše neviem, ako reguluje IB marginové požiadavky v krízach na akcie, ale napríklad na futures MES(mikro kontrakt SP500) mi zvýšil marginové požiadavky minimálne 3-násobne v kríze mar 2020.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

To máš pravdu, LQQ je samo o sobě s 2:1 pákou.

S tou změnou marginu mě to překvapilo, myslel jsem že je to dané pevně. Ale možná to je u futures jinak než u akcií.
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

na konci 3Q:
AMZN 20 akcií za 3285,04 USD
AMD 400 akcií za 102,9 USD
DNRG 3000 akcií za 12,42 USD
LQQ 290 akcií za 762,30 EUR (866,9 USD)
NVDA 800 akcií za 207,16 USD
PINS 1000 akcií za 50,95 USD
SXRV 210 akcií za 719 EUR (817,6 USD)
ZM 100 akcií za 261,5 USD

Hodnota účtu na konci 3Q:
293 940 USD

V průběhu došlo ke změnám:
na účet vloženo 9820 eur (11 381 usd)
koupeno 40 akcií SXRV za 713,3 eur/kus (826,7 usd/kus)
Na účet vloženo 9910 EUR (11 208 USD)
Koupeno 50 akcií SXRV za cenu 786,8 EUR/akcie (889,9 USD/akcie)
Na účet posláno 9840 EUR (11 106 USD)
koupeno 50 akcií SXRV za cenu 810 EUR/akcie (914,2 USD/akcie)

Průměrná nákupní cena SXRV tedy byla (817,6*210 + 826,7 *40 + 889,9*50 + 914,2*50)/350 = 842,8 USD/akcie

na konci 4Q 2021 tedy portfolio vypadalo následovně:
AMZN 20 akcií za 3334,34 USD + 986 USD / + 1,5%
AMD 400 akcií za 143,9 USD + 16 400 USD / + 39,8%
DNRG 3000 akcií za 12,2 USD - 660 USD / - 1,8%
LQQ 290 akcií za 952,3 EUR (1 082,9 USD) (+ 62 640 USD) / + 24,9%
NVDA 800 akcií za 294,1 USD + 69 552 USD / + 42%
PINS 1000 akcií za 36,35 USD - 14 600 USD / - 28,7%
SXRV 350 akcií za 823,9 EUR (936,9 USD) (+ 32 935 USD) / + 14,6%
ZM 100 akcií za 183,9 USD - 7 760 USD / - 29,7%

Hodnota účtu po 4Q 2021
453 433 USD

Zhodnocení za 4Q 2021
(453 433 - 293 940 - 11 381 - 11 208 - 11 106) / 293 940 * 100 = +42,8 %

Zhodnocení za rok 2021
(453 433 - 144 358 - 90 519 (vklady)) / 144 358 * 100 = + 151,4%

Zhodnocení od počátku (7/2020)
(453 433 - 100 000 - 90 519) / 100 000 * 100 = + 262,9%

Tolik k vyhodnocení hitparády. Má-li někdo rád čísla, poprosím o kontrolu, snad je vše správně.

Nějaký komentář k tomu dám v následujících dnech. Teď jen letem světem, že eur na usd jsem přepočítával dnešním kurzem (kromě vkladů, které byly přepočítány tehdejším, když jsem peníze vkládal).
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ouch ! Fantastický výsledok. :uctievanie:

Zapísané:

SKRBLÍK - TRADER: +151,4% . Swingtrading akcií. Od 1.7.2020: +262,9%.

Kontrolu nechávam na kolektíve. Za seba musím povedať, že som dojatý a takú kuráž som dlho nevidel.

Najúspešnejší trader sveta Dan Zanger zhodnotil 10 000 USD na 42 miliónov za cca 2 roky. Potom prišiel o 2/3, ale aj tak sa navždy dostal za vodu s odhadovaným výnosom 150 000%. https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... 1&p=50#p50

Najúspešnejší trader, ktorého poznám ja, tiež zhodnotil pár tisíc na milióny. Trvalo mu to dlhšie, ale s výnosom okolo 50 000% sa takisto vďaka kuráži dostal za vodu.

Skrblík. Tvoj prístup považujem za najviac rizikový, pre mňa však veľmi inšpiratívny.
Som zvedavý ako zvládneš horšie časy. Ako tu už niekto citoval: svet patrí tým , čo sa neposerú ! Držím palce :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

na účet vloženo 10 250 EUR
koupeno 50 akcií SXRV za 758 EUR (857,6 USD) /akcie
finlib.cz, informace ze světa investic
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Skrblíku, ty už si tam doložil viac peňazí, ako si tam mal na začiatku. Ešte koľko doložení maš v "talóne"? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Uvidíme. :-) Ještě pár měsíců budu pokračovat určitě a co bude pak... :D
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Pár krátkých komentů k uplynulému roku, třeba někdy bude čas a chuť napsat více. Jinak se samozřejmě kdokoliv na cokoliv ptejte, rád odpovím.

Za loňský rok se mi povedlo velké zhodnocení. Lhal bych, kdybych tvrdil, že se mi to nelíbí nebo třeba že mi nedělá dobře, když jsem dosáhl největšího zhodnocení z účastníků hitparády. Zároveň je ovšem fakt, že pokud investuju dejme tomu s horizontem 20 let, pak jeden velmi nadstandartní rok sám o sobě mnoho neznamená. Ostatně začátek 2022 přinesl pokles nejen mého portfolia.

Podstatnější je rozebrat, co jsem získal vlastním přičiněním a co se stalo situací na trhu. Výsledku pomohlo rozhodnutí obchodovat na páku. Zároveň je fakt, že jsem se toho nebál, jelikož jsem věděl, že jsem v případě poklesu schopný doložit ne nevýznamnou částku pro účet pro snížení páky. Jak účet (doufám) poroste, tahle schopnost pochopitelně bude klesat. Proto pravděpodobně v nějaké budoucnosti budu páku snižovat (což jsem ostatně dělal i teď, kdy jsem klesnul průběžně z cca 3:1 na 2:1), kvůli tomuto bude výnos v budoucnu klesat.

Výběr akcií. Nabyl jsem dojmu, že nemám žádné superschopnosti vybrat správné akcie. Pravda, mám velkou pozici v nvidii, ale upřímně to bylo trochu i štěstí. Jinak bych dal více i do AMD a nekupoval (minimálně tak vysoko) ZM, PINS, DNRG. Ani předchozí výběry nebyly kdo ví jaké. Vydělal jsem na Tesle, ale z potenciálního výdělku jsem zas tak úspěšný nebyl. Celkem slušné zisky byly na AAL a MMM, ale zase jsem se spálil s nějakými EV číňany už ani nevím jak se jmenovali. Proto ačkoliv mi Juggler stále přisuzuje swingtrading akcií, jdu teď cestou sedláka nadšeného do techniky a kupuju ETF na Nasdaq. Zatím do byl klasický DCA, uvidíme jak dlouho budu schopen dokládat takovéto částky, ale průběžně budu chtít dokládat pořád.

DCA do ETF má pro mě jednu výhodu. Když obchoduju na páku, dokážu si riziko přesně spočítat. Ano, samozřejmě, je tu riziko že Nasdaq spadne a nebude chtít růst výše, ale mnohem menší než je u každé jednotlivé akcie. Spousta lidí s Ladisem v čele pořád hrozí jak přijde krach. Ovšem v dlouhodobé perspektivě (5+) považuju takovou investici za nejlepší, tedy že i kdyby propad přišel, dlouhodobě vydělám více než na nějakých "levných" akciích.

Dřív jsem to moc nechápal, ale psychika hraje strašně velkou roli. Vždyť co já teď musím dělat. Jednou měsíčně pošlu peníze a koupím ETF. To je vše. Ale stejně mám pořád myšlenky, jestli nekupuju moc nahoře? Co kdybych chvilku počkal a koupil levněji? Nepřijde propad? A nemám naopak koupit víc, co když to teď poroste? Fakt mám koupit ETF? Tahle společnost vypadá že poroste víc. No prostě není to tak triviální jak to v teorii vypadá, člověk musí mít nějakou disciplínu. Myslím, že služby typu Portu fakt mají smysl, tohle podle mě nejeden člověk dlouhodobě nedá. Co jsem si ale vzal od Ladise je přistupovat k vývoji na trhu tak trochu Zenově. Roste, super, moje portfolio se zvětšuje. Klesá, super, budu přikupovat za levno. Rozhodně se cítím teď mnohem lépe, než když jsem měl velkou část účtu v napákované Tesle a čekal, jestli teda jako fakt poroste.

Platby paní Daně. Jelikož u nás je časový test 3 roky, rozhodl jsem se zatím nic neprodávat. Proto držím i ztrátové pozice, kterým však dlouhodobě věřím. Nebo možná spíš doufám. No každopádně si myslím, že pasivním držením bez nutnosti platit daně při splnění časového testu vydělám víc než aktivním obchodováním, ale s 15% danění zisků.

Respekt Martinovi, že tak dlouho dokáže nadstandardně zhodnocovat portfolio. Jeden rok může být štěstí, ale šestým rokem to jen kvůli němu nebude. Také s otevřenou pusou koukám vždy na obchody Tanga, velmi dobré zhodnocení, malý DD. Bohužel pro mě jinak dost k ničemu, když nevím podle jakých pravidel obchoduje.

To u mě to zas víte velmi jednoduše. Alespoň snad uvidíte, že Jugglerův sedlák není mýtická postava, ale že se tímto stylem dá reálně obchodovat. Vzhledem k současnému plánu další rok ani žádný jiný už toto zhodnocení nezopakuji. Ale to ani není cílem. Před pár lety už jsem se na trzích trochu spálil, tak nehodlám znova zkoušet, jestlí jsou kamna stále horká. Ve volnějším tempu si budu dále valit tu svou kouli a koukat, jak roste.
finlib.cz, informace ze světa investic
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Skrblík napísal: Ut 11 01, 2022 10:41 pm Platby paní Daně. Jelikož u nás je časový test 3 roky, rozhodl jsem se zatím nic neprodávat. Proto držím i ztrátové pozice, kterým však dlouhodobě věřím. Nebo možná spíš doufám. No každopádně si myslím, že pasivním držením bez nutnosti platit daně při splnění časového testu vydělám víc než aktivním obchodováním, ale s 15% danění zisků.
Na jednu vec si daj pozor. Kupuješ pákové ETF, ktoré zatiaľ zhruba kopíruje (podklad x páka). Ale až FED zvýši sadzbu, náklady pákového ETF stúpnu o tento úrok(Libor). Teraz ma ETF náklady cca 0.25% na úrok, ale až bude úrok 3%, bude mať náklady 3% a to zníži jeho výkonnosť o túto hodnotu a tým aj jeho sledovanie podkladu. Bude to vyzerať podobne, ako indexový fond s 3% p.a. nákladom na správu. Zažil som to v 2018 roku na MES, kde náklady stúpli na 3%, lebo FED zvýšil sadzby na 3% a zrazu mali MES oveľa menšiu výkonnosť ako nepákové ETF - prejavovalo sa to contangom pri rolovaní.
Aby ťa potom zvýšený úrok FEDU nedonútil predať pákové ETF skôr ako o 3 roky a porušiť daňový test. Ja mám toho času, z tohto dôvodu, v pákovom ETF len tretinu úspor, zbytok už mám v nepákových ETF. Lebo nepákových ETF sa zvýšený úrok priamo netýka-oni si nič nemusia požičiavať na rozdiel od pákových ETF-swapy.
Na druhej strane som sa už zmieril s tým, že ak chcem využiť páku naplno, tak sa nesmiem obzerať na daňový test a jednoducho tých 33% musím dať štátu. Tak mam úspory rozdelené na konzervatívnu časť bez páky s daňovým testom, ktorá mi pokrýva infláciu plus niečo navyše na prilepšenie si k výplate a gambling s pákou a platením daní a odvodov a tiež prilepšením si k výplate. Ja som však už sporenie na dôchodok ukončil, hoci prevažne mam nasporené peniaze z mojej práce a nie zisky z burzy, tak teraz ich hlavne chránim pred infláciou-cez investovanie a trading.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Díky za upozornění. Na to si budu muset dát pozor, ale ono se mi i patrně zdraží margin, který byl teď díky téměř nulovým sazbám velmi nízký. Bude záležet na konkrétních hodnotách, ale nečekám že by úrok v USA letos měl vylézt ke 3%, ani na polovinu.
finlib.cz, informace ze světa investic
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skrblik, pekne si zhodnotil minuly rok zo svojho hladiska a takisto si uvedomujes svoje sillne aj slabe stranky. Dobre sa to citalo. Potvrdzujes aj pravidlo, ze ak chces dosiahnut vyssi vynos musis viac riskovat. A naopak. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skrblík napísal: Ut 11 01, 2022 10:41 pm Proto ačkoliv mi Juggler stále přisuzuje swingtrading akcií, jdu teď cestou sedláka nadšeného do techniky a kupuju ETF na Nasdaq. Zatím do byl klasický DCA, uvidíme jak dlouho budu schopen dokládat takovéto částky, ale průběžně budu chtít dokládat pořád.

DCA do ETF má pro mě jednu výhodu. Když obchoduju na páku, dokážu si riziko přesně spočítat. Ano, samozřejmě, je tu riziko že Nasdaq spadne a nebude chtít růst výše, ale mnohem menší než je u každé jednotlivé akcie. Spousta lidí s Ladisem v čele pořád hrozí jak přijde krach. Ovšem v dlouhodobé perspektivě (5+) považuju takovou investici za nejlepší, tedy že i kdyby propad přišel, dlouhodobě vydělám více než na nějakých "levných" akciích.

Dřív jsem to moc nechápal, ale psychika hraje strašně velkou roli. Vždyť co já teď musím dělat. Jednou měsíčně pošlu peníze a koupím ETF. To je vše. .
Ja ťa posudzujem tak ako si sa profiloval na začiatku. Nie je to dávno: 1 a pol roka. Vtedy si obchodoval.
Napríklad si pametám ako si vybral stratu na AAPL na supporte 100. Teraz by si mal + 70% :wink:

Tvoja premena je rozumná. Uvedomuješ si riziko jednotlivých akcií a objavil si múdrosť diverzifikácie.
Riziko strát v obchodovaní si presunul do páky v investovaní. To je fajn.

Začal si so 100K a Jogo vraví, že už si doložil viac ako na začiatku. A píšeš, že mieniš dokladať ďalej.

K tomu pár slov.

To dokladanie je legitímne, ale nečakali sme, že to budeš robiť v takom rozsahu.

Ide o to, aby to bolo férové a porovnateľné s inými účtami.

V minulosti sme podobné veci riešili, napr. keď Adam začal investovať do BTC cez DCA.

Adam kupoval svoje prvé BTC pri cene 3100 €, ale dopredu povedal, že dá do toho 36500 € a bude investovať po 100 € denne.
Jeho účet bol zaradený a vyhodnocovaný voči kapitálu 36 500. Ak by sa vyhodnocoval každý nákup, asi by to vyzeralo ináč.

viewtopic.php?f=48&t=24336
jogo napísal: Ne 22 03, 2020 5:03 pm Toto ale není porovnateľne s účtami v hitparáde, lebo aj nezainvestovane peniaze sú peniaze, ktoré sa vyhodnocujú.
Pozri si Jugglerov aktívny investing, kde Juggler 3 roky sedel v cashi, alebo Rokosákov účet, ktorý tiež sedí v cashi.
Tak isto fondy, ktoré vyhodnocujeme majú NAV počítane z celej sumy a nie len z zainvestovanej čiastky.
Ak tu začneme vyhodnocovať vážené priemery, tak sa z toho nevymotáme.
Preto ani vo vyhodnotení není účet dcéry Domina Hrbatého, kde tiež Domino vkladá tuším 50€ mesačne.
https://www.finax.eu/sk/accounts/1020016402" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak nevieme objem kapitálu, tvoja kuráž ísť na páku nemusí mať výpovednú hodnotu, lebo možno nepodstupuješ žiadne riziko.
Ak pri kapitále 500K vrazíš do akcií 100K na páku 1:4... reálne nejdeš na žiadnu páku a ešte máš volný 100K cash.

Ak nepoznáme výšku dostupného kapitálu, môže sa stať aj to, že teoreticky budeš dokladať ako sa ti hodí a nikdy nepriznáš straty.

V kríze 2008/2009 sme tu mali chlapíka, čo reportoval obchody. Otváral futures na ES. Najprv niekoľko kontraktov, potom desiatky kontraktov.
Ako trh šiel proti nemu, tak dokupoval do nemoty...aj ked bol trh -30% . Dokupoval stovky ES, až sa doslat nad 1000 ES.
Vtedy som mu vypočítal stratu cca -7 miliónov a že na margin ešte musí mať dalších 5 miliónov na účte...

Takže sme zrazu tu na fóre mali najbohatšieho trejdera na Slovensku s účtom minimálne 12 miliónov €. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, treba čítať aj medzi riadkami. :) Podľa mňa tam Skrblík posiela usporené peniaze z výplaty. Tak nevie zodpovedne povedať celkovú sumu, ku ktorej by sa to malo počítať. Ale veď to nie je hanba, väčšina sme takto začínali. :wink:
ˇUčty treba vyhodnocovať komplexne tj. brať do úvahy nielen TWR, ale aj kumulatívny výnos. Potom získame lepší prehľad...
Teraz napíšem všeobecne, nielen ku Skrblíkovi:
Pre mňa sú zaujímavé aj fiktívne alebo malé účty, lebo vtedy sa na obchodoch ešte neprejavuje psychika tradera. Len musím vidieť, že ten účet berie trader vážne a nie že nakúpi na páku alebo bez nej a potom len čaká, či mu korekcia zoberie účet alebo nie. Preto 90% korekcie crypto traderov beriem ako ich "malé účty" v porovnaní s ich celkovým majetkom. Každý, kto sa ich prístupom inšpiruje, si musí uvedomiť, že tam počítajú so stratou týchto peňazí a ich pôvodný majetok to zníži tak o 0-10%, alebo vôbec, ak dajú SL na priemernú nákupnú cenu. Preto sa nimi môžeme inšpirovať len s peniazmi, ktoré môžeme bezbolestne stratiť.
Zaujímavý je ich postoj k tomuto nerealizovanému zisku, ale nevieme, aký je jeho pomer k celému majetku, hlavne keď sa do majetku počítajú aj (nesplatené) nehnuteľnosti. Napríklad ak ja zarátam do majetku aj dom s pozemkom v ktorom bývam, tak nemám na burze pri plnom zainvestovaní ani polovicu majetku.
Tí, čo tu tvrdia, že idú do jednej akcie s celým majetkom, sú buď gambleri v pravom slova zmysle, alebo majú malý majetok voči svojim príjmom, alebo trochu "prikrášľujú" skutočnosť.
Napríklad môj známy robí asi 5 rokov v IT a jeho úspory už sú vyššie, ako mám ja za celý život. A všetky ich má v crypto. Je to z jeho strany gambling? Ťažko povedať, lebo pri jeho veku a šikovnosti dokáže presťahovaním sa do iného štátu zvýšiť svoje príjmy na dvoj až troj násobok terajších príjmov. Tak neriskuje až tak veľa. Ja som už "po zenite" a viac ako som zarábal pred 15 rokmi už nezarobím, lebo ani keď som predminulý rok robil v Nemecku, tak som ten príjem spred 15 rokov neprekonal. Už nemám fyzickú výkonnosť ako kedysi... A v IT už zo mňa tiež žiaden odborník nebude, vek nepustí a skúsenosti nemám, aby som z nich žil...Tak mi ostala len burza a inšpirujú ma Buffett a ten jeho kolega Munger, obidvaja deväťdesiatnici a stále sa venujú investovaniu na burze.
Tak sa aspoň aj v starobe, ak dožijem, budem môcť zaoberať zmysluplnou činnosťou, lebo každý dôchodca ma problém, čo so sebou, po odchode do dôchodku. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Adammd »

Ako teda pocitat Skrblikove vykony, aby to bolo porovnatelne do hitparady? Ako sa spravne poznamenalo, ja som "musel" uviest celkovu sumu s ktorou sutazim, aby to malo hlavu a patu.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vykony portfolia sa upravuju vkladanim ci vyberanim hotovosti. Pre nase potreby by asi stacilo podla nasledovnych prikladov.

Zaciatok roka stav 100 na konci roka 120. Princip pati aj pre ine obdobia ako mesiac ci stvrtrok.

1. Ziadna hotovostna transakcia pocas obdobia. Vynos 20%.
2. Vklad pocas roku 20. Vynos 0.
3. Vyber pocas roku 10. Vynos 30%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Pi 14 01, 2022 11:23 am Ako teda pocitat Skrblikove vykony, aby to bolo porovnatelne do hitparady? Ako sa spravne poznamenalo, ja som "musel" uviest celkovu sumu s ktorou sutazim, aby to malo hlavu a patu.
A teraz babo raď. :)
Je viac možnosti:

1, Adammd, vypočítaj si TWR zhodnotenie svojho účtu, ale musíš si na to urobiť program, ktorý ti bude počítať zhodnotenie účtu každý deň, kým si na účet dokladal peniaze a výsledné TWR zhodnotenie bude súčin týchto 365 jednodňových zhodnotení. Ale začal si 1.februára 2020, keď ešte Bitcoin bol na 9000, tak myslím, že až tak veľký rozdiel v zhodnotení nebudeš mať.

2, Budeme rátať Skrblíkovi kumulatívne zhodnotenie, tj výsledná hodnota účtu/vklady, ako sme to robili u teba. Ale čo s reálnymi účtami, ktoré reportujú aj výber ziskov - napr. Martin, Juggler, JSDF?

3, Fondy, ktoré tu trackujeme, počítajú TWR metódou, asi bude najlepšie, ak ti na tom záleží, ak si Adam urobíš ten program a spočítaš TWR zhodnotenie. Lebo fiktívne účty, čo tu máme, nemajú vklady ani výbery, tak TWR=Kumulatívne zhodnotenie. Ale ani Skrblík to nepočíta originál TWR, len zjednodušený TWR. Originál TWR by musel pri každom vklade vypočítať zhodnotenie účtu od predošlého vkladu a výsledne zhodnotenie by bol súčin týchto zhodnotení medzi vkladmi.

Ale to už tu z tej hitparády napokon urobíme matematický krúžok. :roll: Asi najlepšie to bude neriešiť, hitparádu tu máme hlavne na trackovenie fondov, aby sme ich sledovali, ako zaostávajú za sedliakom v indexovom ETF. :)
Veď aj tak záleží na naších reálnych výsledkoch, ako na týchto hitparádových. Darmo ma niekto pekné zhodnotenie, keď to robí len s 10% majetku a 90% majetku v dlhopisových fondoch a na termiňákoch mu požiera inflácia. V konečnom dôsledku je celkovo stratový, aj keď robí dvojciferné zhodnotenia napr. v indexových ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Rokosák »

TWR pocita geometricky priemer vynosov medzi vybermi a vkladmi hotovosti na ucet. Pouzivaju ho spravcovia fondov, aby vylucili vplyv zakaznika na vynos. Zakaznikove vybery a vklady mozu ovplyvnit celkovy vynos. Vzorec Time Weighted Return nasleduje.

TWR=[(1+HP1​)×(1+HP2​)×⋯×(1+HPn​)]−1
TWR= Time-weighted returnn= Number of sub-periodsHP= (Initial Value+Cash Flow)End Value−(Initial Value+Cash Flow)​HPn​= Return for sub-period n​

Ako pise Jogo nie je taky vypocet potrebny pre nase potreby.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 14 01, 2022 1:59 pm 1, Adammd, vypočítaj si TWR zhodnotenie svojho účtu, ale musíš si na to urobiť program, ktorý ti bude počítať zhodnotenie účtu každý deň, kým si na účet dokladal peniaze a výsledné TWR zhodnotenie bude súčin týchto 365 jednodňových zhodnotení. Ale začal si 1.februára 2020, keď ešte Bitcoin bol na 9000, tak myslím, že až tak veľký rozdiel v zhodnotení nebudeš mať.
Nemusíš robiť program. :)
Uvedomil som si, že pri TWR výpočte nefunguje priemerovanie ceny, tak tvoja prvá nákupná cena Bitcoinu 1.2.2020 bude tvoja vstupná cena oproti ktorej budeš počítať zhodnotenie TWR.

Príklad na objasnenie.
-dam na účet 100USD
-kúpim 1 akciu za 100USD
-cena akcie poklesne na 1USD
-TWR1 zhodnotenie za prvé obdobie je 1/100=0.01 čiže -99%
-doložím na účet 100USD
-kúpim 100 akcii za 1USD
-akcia vyrastie na 100USD
-TWR2 zhodnotenie za druhe obdobie bude 10 100/101=100 čiže 10 000%

Celkové TWR zhodnotenie bude 100*0.01=1, čiže 0%
Celkové kumulatívne zhodnotenie bude 10 100/200=50.5 čiže 5050%
To su tie matematické paradoxy...:)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa Skrblík »

Adammd se bojí, že nebude první v hitparádě. :-D
Rokosák napísal: St 16 06, 2021 1:38 am Pomerne jednoduché je ako to robím ja, ale nie ako to robia profesionáli, je vklady odčítať a peňažný výber pripočítať.

Príklad 1. stav účtu 100,000 na začiatku obdobia
Vklad 10,000 počas obdobia
Koniec obdobia 120,000
Výnos (120,000 - 10,000 - 100,000)/120,000 * 100 = 8.33 percent

Príklad 2. stav účtu 100,000 na začiatku obdobia
Výber 10,000 počas obdobia
Koniec obdobia 91,000
Výnos (91,000 +10,000-100,000/91,000 * 100 = 1.098 percent

Profesionáli berú do úvahy dátum peňažného pohybu, vypočítajú výnos počas každého obdobia medzi peňažnými pohybmi a z tých rôznych výnosov vypočítajú geometrický priemer. Teda ak prvých 15 dni v mesiaci bol výnos 8% a druhých 15 dňoch 9% tak mesačný vynos je 8.5%. Čo je zhodou okolnosti aj aritmetický priemer, lebo sa mi nechcelo počítať niečo zložitejšie. K tomu je dobré mať počítačový systém.
Počítal jsem to podle rady Rokosáka. Ale že jste to vy, přidám výstřižek přímo od IB. Jinak vypovídající hodnota žebříčku bude vždy omezená. Když vám řeknu, že tam mám opravdu tolik peněz, tak co vám to pomůže. Záleží kolik procent by to bylo mého majetku. Což vám teda fakt neřeknu. :-D Navíc jak to počítat, jak se počítá třeba nemovitost na hypotéku, auto na leasing, nebo třeba obojí napsané na firmu? Výpočet do hitparády se nedělá lehce, protože je to reálný účet a ne nějaký teoretický soutěžní ;-)

Nejsou to pro mě drobné a nechci si na burze hrát. Proto taky ten postupný přesun. Jo, mohl jsem vydělat na Applu. A na Tesle, kdybych jí neprodal brzo. A a a... Zpětně to víme všichni. Ale právě proto je super když to je zde hned hlášené a pak se lze podívat zpětně. Postupně proto přecházím do etf a ne jednotlivých akcií, postupně snižuju páku. Právě proto že to pro mě nejsou malé peníze a nechci o ně přijít. Buď vám tohle bude stačit a nebo máte smůlu. ;-)

Nemyslím že by hlavním úkolem fora mělo být za každou cenu řešit umístění v hitparádě. Pro mě Martin odvádí dobrou práci, ať už má být 1. nebo 3. a jestli za 6 let udělal 500 nebo 600%. Hlavní je se vzájemně inspirovat. Není jednoduché najít někoho kdo se seriózně věnuje burze. Většinou to lidi považují buď za hazard nebo hračku na Revolutu.
Prílohy
1.JPG
finlib.cz, informace ze světa investic
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Skrblík - obchody

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 14 01, 2022 1:59 pm 2, Budeme rátať Skrblíkovi kumulatívne zhodnotenie, tj výsledná hodnota účtu/vklady, ako sme to robili u teba. Ale čo s reálnymi účtami, ktoré reportujú aj výber ziskov - napr. Martin, Juggler, JSDF?
Myslím, že to kumulatívne zhodnotenie je viac odpovedajúce realite, aj keď sú tam výbery. Ak tie výbery nie sú viac ako 33% ročného zisku, tak len reflektujú zaplatené dane a zdravotné odvody. Lebo ta naša hitparáda ma ešte jednu chybu krásy, že nereflektuje platenie dani a odvodov pre fyzické osoby(nie fondy).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"