Urobil som preklad článku, ktorý podporuje Burryho tézu , že nás na burzách čaká krach krachov.
Prajem príjemné nedeľné čítanie. Pre angličtinu, obrázky a grafy dole je linka.
" Najstrašidelnejší dokument roku 2022 " odhaľuje desivý osud Bidenovej ekonomiky: Milióny ľudí prídu o prácu
Po väčšinu minulého roka (a určite aj v čase pred viac ako rokom, keď takzvaní experti, centrálni bankári a makroekonómovia stále žvatlali o "prechodnej inflácii" a ďalších veciach, v ktorých sa mýlili a ktorým nerozumejú) sme upozorňovali, že v istom okamihu si Fed uvedomí, že je jednoducho nemožné obmedziť infláciu spôsobenú ponukou prostredníctvom tvrdohlavého zvyšovania sadzieb, ktoré by namiesto toho viedlo k hrozivej alternatíve - miliónom hromadných prepúšťaní a novým nezamestnaným...
... a zvýši svoj 2-percentný inflačný cieľ, čo spôsobí, že všetky rizikové aktíva - od odpadu s vysokou beta hodnotou a meme stonks, cez blue-chip ikony, až po bitcoin a kryptomeny - budú limitované.
Aby sme čitateľom pripomenuli túto nadchádzajúcu fázovú premenu, naposledy sme v júni varovali, že "v určitom okamihu Fed prizná, že nemá kontrolu nad ponukou. Vtedy začneme dostávať úniky informácií o zvyšovaní inflačného cieľa"...
Ukázalo sa, že sme mali pravdu, a to nielen pokiaľ ide o nadchádzajúce hromadné prepúšťanie, ale aj o únik inflačného cieľa. Najprv sa však vráťme trochu späť.
Niečo vyše roka po tom, čo nikto neočakával, že Fed bude zvyšovať sadzby ako opitý námorník až niekedy koncom roka 2023 alebo v roku 2024, sa teraz stalo módou nielen predpovedať, že Fed bude pokračovať v zvyšovaní sadzieb na každom zasadnutí FOMC a najrýchlejším tempom od takmer hyperinflácie v 80. rokoch, ale že centrálnej banke sa nejako podarí vyhnúť tvrdému pristátiu (t. j. cyklus zvyšovania sadzieb sa neskončí recesiou alebo depresiou), hoci každý jeden cyklus sprísňovania sadzieb Fedu od roku 1913 sa skončil katastrofou.
Príkladom toho bolo vyhlásenie bývalého podpredsedu Fedu (a "dvakrát sa otáčajúcich dverí" PIMCO) Richa Claridu, ktorý pre CNBC povedal, že "zlyhanie pre Jaya Powella neprichádza do úvahy", a dodal: " "Myslím, že pôjdu do 4 % pekla alebo vysokej vody. Kým sa inflácia veľmi nezníži, Fed je skutočne centrálnou bankou s jedným mandátom".
Samozrejme, ak by bolo možné zvyšovať sadzby vo vákuu, mohlo by to fungovať - napokon, sám Clarida, ktorý priznáva, že sa v tohtoročnej prudko rastúcej inflácii mýlil, keď bol ešte bohom daytradingu a súčasťou Fedu v roku 2021, povedal, že Fed môže mať rovnako dobre len jeden mandát, a to skrotiť infláciu.
No zdá sa, že len málokto si uvedomuje, že
Fed "zvyšuje sadzby, aby vyvolal recesiu", alebo, ako povedal Steve Liesman z CNBC,
neexistuje nič také ako "bezchybné zvyšovanie sadzieb", čo znamená, že zvyšovanie sadzieb má hrozivé kompromisy v iných sektoroch hospodárstva.
Inými slovami, ak je zámerom Fedu vyvolať recesiu, tak ju aj vyvolá... čo povedie k tomu, že milióny Američanov prídu o prácu, čo zrejme pochopila aj Elizabeth Warrenová ked povedala, že sa velmi obáva, že FED uvrhne ekonomiku do recesie.
Vzhľadom na Bidenove trilióny v stimuloch a svet, v ktorom majú pracujúci - či už pracujúci z domu alebo z kancelárie - prakticky všetky páky, si však dnes málokto vie predstaviť svet, v ktorom je inflácia nulová alebo záporná a namiesto nej sú milióny nezamestnaných, čo je výsledok, o ktorom by sa dalo (alebo skôr malo) povedať, že je pre vládnucich demokratov ešte horší ako prudká inflácia. Pri prudko rastúcich cenách má aspoň väčšina ľudí prácu a ich mzdy rastú (aspoň nominálne, ak nie reálne).
Čím vyššie však sadzby stúpajú, tým bližšie sme k tomu nevyhnutnému okamihu, keď BLS - neschopný ďalej kopať do plechovky - prizná to, čo je mnohým zrejmé už celé mesiace: USA čelia pracovnej kríze epických rozmerov s miliónmi a miliónmi hromadných prepúšťaní. A tých, ktorým to ešte nie je jasné, vyzývame, aby si prečítali článok WSJ, ktorý uverejnil nikto iný ako Jason Furman, ktorý nie je nejaký trhaný republikán, ale Obamov hlavný ekonomický poradca v rokoch 2013 - 2017 a v súčasnosti profesor hospodárskej politiky na Harvarde.
V článku
"Inflation and the Scariest Economics Paper of 2022" (Inflácia a najdesivejší ekonomický dokument roku 2022) Furman sumarizuje dokument, ktorý napísal makroekonóm z Univerzity Johnsa Hopkinsa Larry Ball so spoluautormi Danielom Leighom a Prachi Mishrou z Medzinárodného menového fondu a ktorý vydala organizácia Brookings Papers on Economic Activity (Brookingsove dokumenty o ekonomickej aktivite) a ktorého záver znie takto: "Aby sme znížili rast cien na 2 %, možno budeme musieť dva roky tolerovať nezamestnanosť na úrovni 6,5 %."
Inými slovami, presne ako sme uviedli, inflácia - ktorej veľká časť je spôsobená ponukou, s ktorou Fed nemôže nič urobiť - prinúti Fed drviť ekonomiku udržiavaním sadzieb oveľa dlhšie, čoho výsledkom bude mnoho miliónov nezamestnaných, alebo ako hovorí Furman, dokument "ukazuje, prečo Federálny rezervný systém pravdepodobne bude musieť pokračovať vo vojne proti inflácii, aj keď nezamestnanosť bude naďalej rásť".
Pozoruhodnejšie na Furmanovom prečítanom dokumente ekonómov je, že okrem svojej hlavnej tézy (nedostatok voľnej pracovnej sily, resp. napätie na trhu práce, je zodpovedný za približne 3,4 % základnej inflácie v júli 2022) dokument priznáva presne to, čo sme hovorili celý čas - že Fed nemôže kontrolovať premenné na strane ponuky:
V dokumente sa podľa môjho názoru presvedčivo argumentuje aj v prospech iného meradla základnej inflácie. Výkyvy cien energií a potravín sú vo všeobecnosti spôsobené faktormi, ktoré sú mimo kontroly tvorcov makroekonomickej politiky. Geopolitika a počasie v posledných rokoch zvýšili mieru inflácie. Klesajúce ceny benzínu teraz dočasne znižujú mieru inflácie. Preto sa ekonómovia od 70. rokov 20. storočia zameriavajú na "jadrovú" infláciu, ktorá nezahŕňa potraviny a energie.
Potraviny a energie však nie sú jediné veci, ktoré ľudia nakupujú a ktoré podliehajú volatilite na strane ponuky. Napríklad ceny nových a ojazdených automobilov sa v posledných dvoch rokoch prudko zvýšili z dôvodov, ktoré väčšinou nesúvisia so silou celkovej ekonomiky. Pravidelná aj jadrová inflácia vychádzajú z priemerov rastu cien a môžu byť skreslené veľkými zmenami v odľahlých kategóriách. Mediánová miera inflácie vypočítaná Federálnou rezervnou bankou v Clevelande vynecháva odľahlé hodnoty, aby sa tieto skreslenia odstránili.
Podľa Furmana je mediánová inflácia - ktorá je štatisticky lepším meradlom základnej inflácie, ktorú môžu tvorcovia politík skutočne kontrolovať - výrazne nad Fedom preferovanou tlačenou celkovou infláciou (ktorá v júli postupne klesla na nulu a stabilizovala sa) a nevykazuje žiadne známky zmiernenia a v posledných troch mesiacoch dosiahla ročnú mieru 6,6 %.
Furman však prezrádza, že "najdesivejšou" časťou nového dokumentu je, keď autori pomocou svojho modelu predpovedajú mieru nezamestnanosti, ktorá by bola potrebná na zníženie inflácie na 2-% cieľ Fedu. Vysvetľuje, prečo je to také desivé:
Autori uvádzajú celý rad scenárov, a tak som ich model spustil s použitím vlastných predpokladov... Podľa týchto predpokladov, ktoré sú optimistickejšie ako stredný scenár autorov, ak sa miera nezamestnanosti bude riadiť mediánovou ekonomickou projekciou Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu z júna, podľa ktorej nezamestnanosť vzrastie len na 4,1 %, potom miera inflácie bude na konci roka 2025 stále približne 4 %. Na to, aby sa miera inflácie dovtedy dostala na cieľovú úroveň Fedu 2 %, by bolo potrebné, aby priemerná miera nezamestnanosti v rokoch 2023 a 2024 dosiahla približne 6,5 %.
Kde je teraz nezamestnanosť: 3,7 % (6,014 milióna nezamestnaných oproti 164,746 milióna civilnej pracovnej sily). To je dôležité, pretože podľa jedného z najerudovanejších ekonómov demokratov sa do konca Bidenovej vlády v roku 2024 bude musieť nezamestnanosť vyšplhať na 6,5 %, aby inflácia klesla na historický cieľ FEDu, ktorý je 2,0 %.
Čo to znamená v absolútnych číslach? Za predpokladu mierneho nárastu pracovnej sily v USA by 6,5 % miera nezamestnanosti v roku 2024 znamenala najmenej 10,8 milióna nezamestnaných, čo je 80 % nárast oproti dnešným 6 miliónom!
Stále si myslím, že politici - a najmä demokrati - budú ticho sedieť a slepo ignorovať, ako vysoko Fed zvyšuje sadzby, ak to znamená, že normalizovať infláciu späť na 2 % znamená takmer zdvojnásobiť počet nezamestnaných Američanov (a zdrvujúcu recesiu). Spoiler: nie, nebudú a toto môže byť jeden z veľmi zriedkavých prípadov, keď má Elizabeth Warrenová skutočne pravdu, keď sa obáva, čo bude nadchádzajúca vlna masového prepúšťania znamenať pre demokratov... a prezidentské voľby v roku 2024.
Čo by teda mal Fed urobiť? Podľa Furmana má Fed štyri možnosti:
Po prvé, pri hodnotení napätia na trhoch práce a základnej miery inflácie klásť väčší dôraz na pomer počtu voľných pracovných miest k nezamestnanosti a mediánu inflácie.
Po druhé, nový dokument ukazuje, o koľko ľahšie sa bude bojovať s infláciou, ak očakávania zostanú pod kontrolou. Fed by mal nadviazať na tvrdé reči predsedu Jeroma Powella v Jackson Hole zmysluplnými opatreniami, napríklad zvýšením sadzby o 75 bázických bodov na najbližšom zasadaní.
Po tretie, byť pripravený akceptovať rast miery nezamestnanosti nad 5 %, ak sa inflácia stále vymkne spod kontroly.
Hoci pochybujeme, že č. 3 je uskutočniteľný, pozoruhodnejší je Furmanov posledný návrh: je to ten, ktorý ako povestný Dudov koberec spája miestnosť a pripravuje pôdu pre to, čo príde:
Napokon, stabilizácia na úrovni 3 % inflácie je pre ekonomiku pravdepodobne zdravšia ako stabilizácia na úrovni 2 % - takže hoci boj proti inflácii by mal byť dnes jediným cieľom centrálnej banky, v určitom okamihu by mal Fed prehodnotiť význam víťazstva v tomto boji.
A tu to máte: spomeňte si, čo sme povedali 21. júna: "V určitom okamihu Fed uzná, že nemá kontrolu nad ponukou. Vtedy nám začnú prenikať informácie o zvyšovaní inflačného cieľa." No... je to tu.
A hoci mainstreamoví ekonómovia a trh budú potrebovať ešte pekných pár mesiacov, aby pochopili, čo sa chystá, je to jediné východisko z krízy komodít - ako to opakovane a správne pomenoval Zoltán - a nad ktorou centrálne banky nemajú kontrolu, a tak budú musieť pohnúť nielen bránkami, ale celým futbalovým ihriskom, aby sa vyhli sociálnej revolte alebo niečomu ešte desivejšiemu.
Zatiaľ čo čakáme, nemôžeme si pomôcť a musíme sa pousmiať nad tým, čo dnes na Twitteri napísal 79-ročný figurant (Biden ) v Bielom dome...
Prvé dva roky môjho pôsobenia v úrade boli impulzom pre najsilnejšie hospodárske oživenie v nedávnej histórii. Dnes zverejňujem svoj hospodársky plán, v ktorom sa pozriem na to, ako naše víťazstvá obnovujú ekonomiku, ktorá funguje pre pracujúce rodiny.
... pretože to, čo Biden nazýva "najsilnejším hospodárskym oživením v nedávnej histórii", sa aj podľa demokratov stane najväčšou hospodárskou katastrofou v moderných dejinách.
https://www.zerohedge.com/economics/sca ... lose-their
linka na článok (platená):
https://www.wsj.com/articles/the-scarie ... 1662582326
Burryho predpoved:
https://nypost.com/2022/09/01/big-short ... y-he-says/
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.