JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri poslednom mesačníku mali americké indexy tieto hodnoty:

SPX 1226
Nasdaq 2579
Dow 11444

Posledný týždeň končia indexy na týchto hodnotách:

SPX 1240 ( +1,1% )
Nasdaq 2638 ( +2,2% )
Dow 11,410 ( -0,2% )

Pozrime sa , čo som tipoval a ako to vyšlo

1. Ceny akcií do konca roka čaká pullback. Ostávam v tipe: akciové trhy DOWN.

SPX klesol z 1226 na 1175, čo bol pullback -4,3%. Trvalo to do konca mesiaca.
Z nástupom decembra sa vrátil uptrend. Tip hodnotím dobre. Nedá sa tipovať presne na mesiac dopredu.

2. Euro nemá šancu oslabiť, kým Amerika bude robiť všetko preto, aby dolár oslabil. Problémy musia prísť z eurozóny, čo očakávam až v roku 2011. Môj tip pre euro je do konca roka NEUTRÁL až UP. Takže dolár NEUTRÁL až DOWN.

Euro oslabilo o 6% ( z 1,402 na 1,322 ). Problémy eurozóny dali o sebe vedieť. Naplnil sa tak môj tip s predošlého mesiaca (,,euro voči doláru DOWN. Nad 1,40 robím set-up na short,,). Lenže oneskorene, takže tip hodnotím ako zle načasovaný.

3. Zlato a ropa sú dobrá investícia, kým dolár bude oslabovať. Ropa a zlato som NEUTRÁL. Ropu však pokladám za lepšiu investíciu. U zlata vidím vyššie riziko prudkej korekcie. Hrozba výberu ziskov inštitúcií o ktorej som písal minule (prasknutie bubliny na zlate) je
podľa mňa reálna. Do ropy by som investoval, aj keď čakám korekciu, ale do zlata vôbec.


Zlato z 1394 na 1387 (-0,5%), ropa z 87,40 na 87,72 ( +0,3%). Obidve najprv zkorigovali, potom zaútočili na nové maximá (zlato 1443 a ropa 90). Celkove neutrál, takže OK.

4. Plyn UP. U plynu ide z mojej strany o tip na otváranie pozícii na long v predstihu. Budem to hodnotiť podľa UNG. Nič iné ma nenapadá. Takže cena UNG je dnes 5,68.

UNG 6,08 ( +7%). Tip vyšiel. Tip som zobchodoval aj ja, vybral som si však UNL.

Prv než si tipnem stav do konca roka, malý komentár k trhom.

Výsledková sezóna ja na konci. Za posledný mesiac sa skóre zlepšilo. Vyzerá to tak, že tri štvrtiny firiem prekonajú očakávania analytikov, čo je lepší výsledok ako priemer za posledných 15 rokov. V globále oproti minulému roku tržby stúpli približne o 7% a zisk o 30%. Najviac si polepšili banky, ktorých zisk stúpol o 90%. Priemer bez finančného sektora je +24%. Za celý rok 2010 sa teraz počíta s medziročným rastom ziskov o 37%, kým SP 500 stúpol doteraz o 10%.
Firmy sú teda v dobrej kondícii. Ziskovosť je uspokojivá i keď tržby rastú menej. Docielilo sa to maximálnym znížením nákladov a to i napriek tomu, že ceny vstupov (komodity, energie) rastú. Keby sa takto chovali štáty (politici), kríza by bola zvládnutá.
Stav korporácii v USA je teda výborný, makrodáta uspokojivé a na trhu zavládol v závere roka optimizmus. Optimizmus z nádeje, že všetko zlé je za nami.

Pokiaľ ide o USA – súhlasím.
Pokiaľ by sme mali debatovať o Európe, tu mám veľké obavy. Manažment Európy je slabší.
Niekedy mám pocit, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Všetko sa sústredí na záchranu, ale chýba systémové riešenie. Vo vzduchu visí kríza, ktorá by mohla prekonať tú, čo prišla z USA. Supy sa už zlietajú. S finančnou pomocou by sa v budúcnosti mohli prerozdeliť sféry vplyvu. V každom prípade je jasné, že Európa už nikdy nebude to, čo bývala. I keď v rovine zatiaľ teoretickej – tipujem, že raz skončí ako federácia. Že by Spojené Štáty Európske?
Možno niečo väčšie, keby sa pričlenilo Turecko, Ukrajina, Izrael...

Zdá sa vám to nereálne?

Ukrajina je päťdesiatmiliónový trh a strategický most medzi Ruskom a EÚ. Turecko je už teraz tlačené do EÚ. A čo sa týka Izraela mnoho naznačuje táto správa z 2/2010:

Taliansky premiér Silvio Berlusconi sa počas svojej trojdňovej návštevy v Izraeli vyjadril, že by krajinu niekedy rád videl ako člena Európskej únie. „Kým som jedným z tvorcov politiky, mojim najväčším snom je, že budeme Izrael považovať za jeden zo štátov Európskej únie,“ cituje denník Jerusalem Post jeho slová.

Berlusconi pritom už podobné želanie vyjadril pred viac ako šiestimi rokmi, keď Taliansko podporilo žiadosť Chorvátska o vstup do EÚ. Berlusconi pri tej príležitosti vyhlásil nádej, že Izrael, Turecko Ukrajina a Moldavsko budú čoskoro nasledovať, pripomína agentúra Reuters.


OK. Končím filozofovanie a idem si zatipovať, čo bude do konca roku.

1. Akciové trhy NEUTRÁL.
Mám chuť tipovať UP, ale predpokladám, že nejaký výber ziskov v závere nastane.

2. Dolár voči euru DOWN.
Myslím, že do konca roka sa už nič v EU neudeje. Za zvuku tlačiarní z Ameriky by sa to mohlo ustáliť na 1,35. Toľko som tipoval v úvode 2010.

3. Zlato NEUTRÁL až UP.
Do konca roka tipujem 1400, ropu 90. .

4. Plyn NEUTRÁL až DOWN.
Minule som písal, že vidím plyn ako výbornú dlhodobú investíciu.
Aj som nastúpil do longu, len to UNG som si rozmyslel kvôli kotangu. Nastúpil som do UNL, myslel som nadlho, ale nakoniec som vybral zisk 8%. Zmenil som názor, čo sa týka vhodnosti načasovania investície. Myslím, že treba ešte počkať. Ponuka plynu silne prevažuje nad dopytom a začínam byť presvedčený, že to nezlomí ani tuhá zima. Takže odporúčam vyčkávať, alebo to skúsiť na pokles – proti prúdu. ETFky so stratami s kotanga ako UNG a UNL nie sú vhodné na dlhé držanie. Pri UNG ktosi uverejnil, že s tými nákladmi (cez 3% mesačne) v podstate smeruje ku nule. A rast spotreby plynu v USA bude zrejme dlhodobý proces.

Trading.

Konečne som sa zosúladil s trhmi, čo znamená uptrend, dobrú náladu a optimizmus.
Zaujímavé je, že obchodujem úplne ináč ako predtým. A v poslednej dobe nerobím nič iné len daytrading. Zo slušnosti som síce otvoril investičný trejd na plyn, ale už je po ňom.

Do konca roku toho už veľa nenatrejdím, takže prichádza čas bilancovať. Bude to menej úspešný rok na aké som bol zvyknutý, ale nemôžem povedať, že nie som spokojný.
Moja spokojnosť pramení z toho, že som sa mnoho naučil a vyzrel. Že som sa nenechal rozhádzať, keď sa nedarilo. Že som prijímal opatrenia, menil stratégie a trejdil opatrne. A nakoniec, aj popritom, že trejdím iné stratégie a oveľa menej - stejne sa mi darí.

Zmena je život. Život je zmena.

Prajem veselé Vianoce a šťastný Nový rok!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Ako vzdy - velmi dobre zhrnutie a viac menej sa s tymto ztotoznujem :)

ak mozem otazku - nepohraval si sa s myslienkou, ze by si zaspekulovat na short UNG resp. UNL ked je to taka tutovka?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa Lobista »

Juggler, pekny clanok. A co si myslis o Cine? Nezvazujes short niekedy buduci rok?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bobikpp napísal: ak mozem otazku - nepohraval si sa s myslienkou, ze by si zaspekulovat na short UNG resp. UNL ked je to taka tutovka?
Keby som sa pohrával, vsadil by som na UNG.
Ale radšej nie. Pripadám si ako magor. Pred dvomi týždňami som to videl na long, teraz na short. Radšej nájdem niečo lepšie.

A potom, UNG padlo z peaku 60 USD na 6 USD. Načasovanie na veľký trejd je už passé.
Na to trebalo dôjsť najpozdejšie vtedy, keď som UNG začal longovať pri 16 :lol:
A tak ostáva nejaký ten trading, najlepšie podľa TA, ale to si nájdem oveľa lepšie príležitosti na akciách.
Nerád by som urobil ďaľšie zlé rozhodnutia do budúcnosti. Nie je dobre, keď sa miešam do niečoho v čom nie som dobrý.
Lobista napísal: A co si myslis o Cine? Nezvazujes short niekedy buduci rok?
Myslím si, že z Číny číha prúser. Príliš sa jej darí pod komunistickým vedením a to nemôže trvať donekonečna. Neverím plánovanému trhu. Je to druhý kandidát na prúser po Európe.

Č sa týka trejdu: platí to isté ako pri plyne. Nesledujem to podrobne, nemám analýzy, nevidím do toho tak, akoby som mal.
Neveril by som si v tom trejde. Nebol by to kvalifikovaný trejd.

A tak si vravím: šuster drž sa svojho remesla !

Keď trejdovať, tak to v čom viem, že som dobrý. A ďakujem bohu, že v niečom som.
Nerád by som skĺzol z dobrej cesty.

Keď Ťa zaujímajú globálne analýzy, myslím, že Richard Koza má okolo seba celkom schopný tím. To, čo čítam od nich (bohužiaľ nemám na to veľa času) má gule.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa duku »

JUGGLER,
dakujem Ti za zaujimave temy, rady, postrehy a komentare pocas celeho roku. Je to pre mna nesmierne poucne a tesim sa na kazdy prispevok. 8)
Budem rad ak sa Ti bude chciet pokracovat. Verim, ze takato spatna vazba Ta povzbudi do dalsieho roku :) .

Prajem Ti uspesny zaver tohto roku a skvely start do 2011 !
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: dík za feedback.
Jasné, že budem pokračovať.
Kým sa mi bude dariť, dovtedy budem švitoriť na webe. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
banana
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 12 01, 2010 2:53 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa banana »

No neviem, vypada ze kluci sikmooky nam este pripavia prekvapenie:

http://futures.blog.cz/1012/chysta-cina ... tniho-trhu" onclick="window.open(this.href);return false;

Pisu tam ze ze trh s nehnutelnostami tvoril v r. 2009 14% HDP Ciny co sa mi vobec nechce verit :shock:

V tomto clanku su krasne obrazky novych miest v kt. nikto nebyva:

http://www.businessinsider.com/pictures ... es-2010-12" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

banana napísal:No neviem, vypada ze kluci sikmooky nam este pripavia prekvapenie:

http://futures.blog.cz/1012/chysta-cina ... tniho-trhu" onclick="window.open(this.href);return false;

Pisu tam ze ze trh s nehnutelnostami tvoril v r. 2009 14% HDP Ciny co sa mi vobec nechce verit :shock:

V tomto clanku su krasne obrazky novych miest v kt. nikto nebyva:

http://www.businessinsider.com/pictures ... es-2010-12" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozoruhodné. Dík za príspevok.
Nad tým sa treba zamyslieť. Zletela by Čína a s ňou i USA, EU a ceny komodít.

Kolko takých vecí komunisti zatajujú?
Raz sa to prevalí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa filip glasa »

oni to nezatajujú - toto je celkom známa vec. O realitnej bubline a umelom nafukovaní HDP sa píše. Akurát nikto nevie kedy to splasne, ako hlboko to padne, a ako to ovplyvní zvyšok sveta.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa Pette »

Uplne to iste sa dialo po celom zapadnom svete, satelitne mesta v USA, nove predmestia Detroitu a pod, milion domov v Spanielsku, a samozrejme, aj tisice - do 15-20 tisic bytov v BA, v ktorych nikto nebyva.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:oni to nezatajujú - toto je celkom známa vec. O realitnej bubline a umelom nafukovaní HDP sa píše. Akurát nikto nevie kedy to splasne, ako hlboko to padne, a ako to ovplyvní zvyšok sveta.
Jedna vec je hovoriť o bubline a druhá vec je vidieť veľké mestá úplne prázdne.

Filip: poslal som nový článok
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jedna vec je hovoriť o bubline a druhá vec je vidieť veľké mestá úplne prázdne.
on tom sa píše tiež pomerne dlho. Dokonca aj v Trende o tom v lete písali a boli tam aj rôzne fotky miest duchov.
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/10 ( December )

Príspevok od používateľa kubik »

Co se týče číny,mám za to,že se jedná o zbožné přání některých manažerů hedge fondů,kteří si vsadili na problémy v číně.Možná tam je postavených mnoho bytů,možná tam jezdí mnoho aut a vlaků,ale je nutné si uvědomit,že čína má 1,34 miliardy obyvatel,převážně bydlících v chatrčích na venkově,tito lidé co udělají nejdříve(tedy mladí a ambiciozní)?Koupí si auto,přestěhují se do města a najdou si práci ve městě.V ameru podle mě nevznikla krize kvůli tomu,že bylo moc nemovitostí nebo lidé nechtěli splácet,prvotní a jedinou příčinou byla cena ropy a od ní zvyšování nákladů na domácnost až už jim nezbylo na ty splátky,ale když si ty hypotéky brali,tak nemohli tušit,jak rychle porostou tyto náklady.

Ale k číně:http://www.euroexpo.cz/2-100531-o-cine- ... -a-expo-v-

To je hlavní politický problém v Číně, proto to heslo. Cílem čínského vedení je zvýšit počet obyvatel ve městech. Dříve to byl hospodářský růst bez ohledu na cokoliv, nyní je politickým tématem urbanizace. Život ve městě je v Číně symbolem lepšího života. Do roku 2030 má 1 miliarda obyvatel, cca 70 %, žít ve městech. To znamená, že do měst se má přesunout 350 milionů osob, což je více než počet obyvatel USA! Již nyní zde žijí lidé v obrovských megaměstech a aglomeracích. Sama Šanghaj má 20 milionů obyvatel. Přes 200 čínských měst bude brzy mít více než 1 milion obyvatel. Do Pekingu za mnou přijel jednat zástupce vlády provincie Choigqingu na západě Číny, jejíž vedení má zájem navázat družební styky s Jihomoravským krajem. Toto je jedna z největších městských aglomerací v Číně s 32 mil. obyvatel. Tak si představuji, o čem se budeme s panem hejtmanem s delegací z Choigqingu vedenou guvernérem při jejich návštěvě asi bavit.... Zatím jediné společné, na čem jsme se shodli je, že zde máme výstaviště a že oni mají také výstaviště.

Dovede si vůbec někdo představit,že za 20 roků chtějí postavit nemovitosti a infrastrukturu větší jak usa?To je tak obrovské množství energie,které do toho chtějí vložit že vysají zbytek ropy,plynu a uhlí z celého světa.Podle mě narazí ne na to,že je tam moc nemovitostí (ty obsadí) ale na to že už nebudou fosily.Ale to narazíme všichni.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"