Algorithmic trading

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Algorithmic trading

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Matej1992

prop trading firma , to je taka firma z vlastnym trading deskom, kde je viac druhov pozicii. developeri - programatori, matematici - riskaci , traderi. proste chytri ludia co riesia obchodovanie. vacsina algosystemov je dnes robena na tych istych principoch, matematickych modeloch. dnes je len velmi malo nejakych unikatnych systemov, vacsinou ide len o lepsie a lepsie prevedenia toho co uz existuje. kazdy clovek je v niecom dobry. ale nikto nieje super univerzal. ked take veci funguju vsade po svete patrilo by sa nieco urobit aj tu. nemusi kazdy super mozok ktory chce robit na financnych trhoch utekat do londyna.

filip glasa - no mozno skor chalani by mali podiel s toho co vytrejduju ,
ale nie, ja by som bol na nich dobry, kazdy by dostal opcie na firemne akcie

Matej1992 : ono je jasne ze moj "akoze" plan nieje ani trochu konzervativny, ide o to ze ludia by mali robit to co ich bavi, a mna bavi toto. a bolo by zaujimave byt prezmenu na tej strane investora
Chapem uz co zamyslas, ale v principe neexistuje algoritmus na burzu nie? Pripomina mi to Janecka ci ako sa vola ten Cech, ktory sa zaobera HF tradingom.
Teraz cisto teoreticky je mozne obchodovat na burze donekonecna ziskovo? Lebo nejako mi to vrta v hlave, pokial by sa to dalo tak je takych XY co to robia nie?
Alebo je mozne vyhnat pravdepodobnost ziskovosti obchodu na hranicu 50 percent nejakym neviem, zabezpecenim opciami alebo nejako tak?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

Matej1992

ano je to taky nejaky model biznisu. kazdopadne na to ci je donekonecna nieco mozne , alebo nemozne to ti nepoviem , lebo to neviem, ale co viem je ze takych firiem naozaj xy je a funguju. robia v principe to iste. vsetko je to o tom ako sa dokazu prisposobovat novym trendom. tento sektor napreduje sialene rychlo.

pravdepodobnost obchodu dokazes vyhnad vysoko nad 50%. pri hft, je ta hranica ovela vyssie
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Si sa touto problematikou zaoberal uz aj viac ako len informativne?
A ako myslienka ma to urcite zaujalo, ale najvacsi problem tam vidim v tom prisposobovani sa trhu, pretoze ak maju system obchodovania na aktualny vyvoj trhu, ktory je uspesny tak zmenu smeru im ukaze az nejaka strata a pokial viem tak sa obchoduje bud na paku alebo s takymi objemami, ze by aj mensia strata bola dost bolestiva nie?
"pravdepodobnost obchodu dokazes vyhnad vysoko nad 50%. pri hft, je ta hranica ovela vyssi" - ako si to myslel? Ved klasicky ked ides long/short na akcii tak mas v principe 50% pravdepodobnost ze kurz ide hore/dole nie? Aky prostriedok mas na mysli, resp. aky pouzivas ty(vy) pri investovani?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

no najprv k tej pravdepodobnosti. dam dva modely ktore su na burze podstatne.
1) pravdepodobnost sa meni s ponukou a dopytom. cize ak vidis graf, tak matematicky mas moznost 50% ci pojde hore alebo dole. ak ale vidis to co je za grafom , ponuka a dopyt, zobchodovany, objem v case, a pocet aktualnych otvorenych pozicii, tak sa to od 50% vyrazne odlisuje.
2) na trhu existuje nespocentne mnozstvo instrumentov , ktore vychadzaju s toho isteho alebo podobneho podkladoveho aktiva, toto aktivum ovplyvnuje spravanie tych instrumentov. na zakade pohybu vznikaju disproporcie, medzi kotovanim cien tych instrumentov. odchylky medzi nimi vyuzivaju masinky ktore to vsetko sleduju.
je to taka hra medzi tymi, co sa sustredia na cenu konkretneho financneho instrumentu (dopyt a ponuka), a tymi co ich sleduju ako celok (podkladove aktivum a vsetky ponuky a dopyty na instrumentoch).
alebo lepsie povedane , na trhu su subjekty co predikuju kde by cena mohla byt v buducnosti: spekulacie a ti co sleduju kde by mala byt v tomto momente rozne druhy arbitraze atd..
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ad 1.) Mam to chapat tak, ze zaklad mas 50%, ak sa zacne zvysovat dopyt, teda investori su ochotni nakupovat a nakupovat aj za vyssiu cenu tak sa ti dviha pravdepodobnost, ze cena napriklad akcie pojde hore? Vedel by si mi odporucit nejake clanky alebo knihy k tomuto?
Ad 2.) Mas na mysli akusi korelaciu medzi povedzme akciou nejakej banky, kurzom jej dlhopisov, jej CDS, cenou opcii na nu a proste vsetkych instrumentov, ktore sa tykaju danej spolocnosti?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

1) ano to je dobry postreh, 50% je v podstate random walk, tam sa to niekde zacina, aj ked priklad akcia nieje zrovna najlepsia, pretoze akcia je s principu 50+ nemoze klesat pod nulu ale potencial na rast ma teoreticky vzdy vacsi. ja moc knihy a clanky necitam, ale mozno niekto iny ti poradi. skus hladat key words nieco isto najdes
2)ano v podstate ide o rozne druhy korelacnych vstahov. ale tych moznosti je strasne moc, dlhopis a CDS nieje uplne najlepsi priklad ale aj tam sa to prejavuje. dost tako sa to da opisat takto v kratkosti
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Mika napísal:aj ked priklad akcia nieje zrovna najlepsia, pretoze akcia je s principu 50+ nemoze klesat pod nulu ale potencial na rast ma teoreticky vzdy vacsi.
Aky produkt/instrument ti klesne pod nulu? Ved ked stratis vsetko tak si na 0 nie?
Mika napísal: ano v podstate ide o rozne druhy korelacnych vstahov. ale tych moznosti je strasne moc, dlhopis a CDS nieje uplne najlepsi priklad ale aj tam sa to prejavuje.
Na ktorych instrumentoch sa to prejavuje najviac?
A este obchodujes to osobne ale planujes nad tym? Ci by si vedel ukazat nejaky live(realny) priklad - nie ze by som ti neveril, ale proste nejde pri tychto arbitrazach roznych a korelaciach o odchylky v radoch desatin percent z coho vyplyva povinnost mat kapital v radoch 6,7,8 cifernych sum?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

dobry postreh , :)

1) pri zlozenych strategiach moze nastat situacia kedy teoreticky tvoja pozicia moze ist do neobmedzenej straty

- ked kupis akciu (penny stock) za 2 dolace, tak si vies vyratat ze kolko stratis ked pride bankrot spolocnosti kupis 500 akcii za 2 dolace a risknes stratu 1000 USD.
- ked kupis akciu A za 5 USD a predas akciu B na hodnote 5 USD moze sa ti teoreticky stat ze ta o si predal vystreli na xxx a stratis ovela viac ako 1000 USD
takto nejak je to aj z inymi instrumentami, proste to co predavas nemusi mat strop

2) ja obchodujem uz nejaky cas, to ci mi veris alebo nie tu nejde, ja by som ti rad pomohol, ale realne obchody zverejnovat proste v niektorych pripadoch nieje velmi dobry napad :). ale ked chces tak ti dam takyto priklad zo zivota.

kupis si v bazare auto,1 tonove , ktore stoji 1000 USD, a pokusis sa ho predat za 1200 USD ked to vide, tak si v spravil dobry trejd a ked to nevide tak auto predas do srotu za 800 USD. jedine co potrebujes je sledovat cenu zeleza a cenu aut ktore sa pohybuju okolo 1000 USD
ked kupis auto za 10000 USD, je to chyba v risk manazmente, lebo tvoja strata je vacsia ako profit ktory mozes dosiahnut. no a to co realny obchodnici v dnesnej dobe robia je ze pocitaju pravdepodobnosti predaja auta nakupeneho za 1000 USD a pravdepodobnost ze cena zeleza klesne z ceny 800 za tonu na 0.

ked mas trh kde sa denne zobchoduje milion aut za cenu okolo 1000 USD tak jedine co ta bude zaujimat je ako rychlo dokazes tieto auta nakupovat a predavat pretoze vies, ze cena zeleza asi na nulu nepadne, a keby sa to stalo tak sa pokusis predat auto za 800 - 600 -400 USD

no a na tomto principe je dneska postavena vacsina algo systemov na burze. predavaju a nakupuju auta okolo 1000 USD

viem ze je to priklad trochu pritiahnuty za vlasy, ale v principe je velky objem obchodov zrealizovanych prave takto

zabudol som napisat ze zaroven ako nakupuju auto predavaju zelezo :), no co uz
Naposledy upravil/-a Airmike v Po 16 01, 2012 4:24 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Čo urobiť s 3 miliónmi EUR?

Príspevok od používateľa Airmike »

teraz ma napadlo ze za tie 3 mega co by som vyhral v jackpote, by som v klude mohol predavat a nakupovat auta :)
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Algorithmic trading

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ad 1) To som pochopil, ved v principe long na akcie ma neobmedzeny zisk a obmedzenu stratu, ale short akcii je inverznou funkciou a teda su vymenene mnoziny a je tam neobmedzena strata a obmedzeny zisk. Len mi to trosku trvalo.
Ale tu paralelu som popravde moc nepochopil. Nechces zverejnit obchod co je logicke, nenamietam, tiez by som len tak verejne nedal nieco co mi prinasa slusne zisky. :)
Mohol by si napisat v akych ziskoch sa osobne pohybujes (ak chces :wink: ), ale hlavne prosim ta v akych oblastiach burzy sa pohybujeme? Lebo osobne ani neviem s cim si mam ten tvoj priklad spojit, kedze sa vyznam ako-tak len v akciach a dlhopisoch a tie si vravel ze nie su zrovna najlepsi priklad.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Algorithmic trading

Príspevok od používateľa Airmike »

toto su otazky ako v kauze gorila :)

skus si pozriet videa http://www.cnbc.com/id/41585735/" onclick="window.open(this.href);return false;

je tam toho docela dost vysvetlene.

bavili sme sa o tom co robia take velke firmy, ale nemyslim si ze je to nieco s cim treba zacinat.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3775
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Algorithmic trading

Príspevok od používateľa Ladis »

Algorithmic trading a vysokofrekvenční Janeček dělá jen o trochu více výdělečných obchodů než ztrátových obchodů. Asi 51% obchodů s výdělkem a 49% obchodů se ztrátou. Nutno mít stále na paměti, že správný a zkušený trader z 90% lže. Také američtí analytici z 90% lžou, známí američtí ekonomové z 90% lžou, zaměstnanci banky Goldman Scheiss z 90% lžou a manažeři hedgefondů z 90% lžou. A co se týče internetu, tak 50% textů v internetu je lež. A pak máme webstránky jako proinvestory.cz a investicniweb.cz a tam je 110% textů lež. Tedy 100% textu je lež a ty bílé mezery mezi řádky jsou taky lež. Tedy nelze hledat pravdu ani mezi řádky tak jako u jiných lží.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Algorithmic trading

Príspevok od používateľa shc »

Kazdy predsa vie ze na internete je klamat zakazane!
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Algorithmic trading

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ad Mika) Prepac za opicie otazky :D
Tak o tyzden sa dostanem(skuskove) k tym videam a potom sa budem snazit pre zmenu davat otazky trosku viac k veci. Ale vdaka za ne :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"