VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Airmike napísal: keby som mal dnes podla svojej traderskej skusenosti zostavovat nejaky trening, tak by som sa vobec nevenoval strategii ako takej. ale len principom a sposobu myslenia premyslat. uz som to spominal velakrat v minulosti, ale podla mna je problem v tom ze profi traderi pouzivaju diametralne odlisny sposob myslenia ako retail.
Keby si to nenapisal ty, tak by som si pomyslel, ze niekto tu zase hlasa nejaky bullshit z motivacnej literatury.

Ak je pravda to co pises, tak potom podivnost myslenia tradera v kope inych situacii s ktorymi sa musi bezny clovek vysporiadat v beznom zivote nie je dobre riesitelna s tym "odlisnym sposobom myslenia". Takze aj ak trader zaraba peniaze vdaka jeho netypickemu sposoby myslenia - nie su to lacno zarobene peniaze a uz vobec nie lahko dostupne peniaze.

A vacsina retailu ktora pride na trh, strati tam peniaze a odide, tam prichadza s myslienkou, ze sa tam povaluju lahko dostupne peniaze. I ked doteraz nechapem tisicom ludi ktori hadzu peniaze do vyherneho automatu a vedia ze vyplaca povedzme 30% z penazi ktore zozerie. Kazdy ma proste asi nejaku svojsku strategiu prezitia a asi sa to musi tak nejako Darwinovsky cistit. Ako trebars samocistiaci mechanizmus 23 rocnych motorkarov.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa rasto800 »

Airmike napísal:ale jednou vecou som si uplne isty. ked je to vo vlakne o edukacnych weboch. som si na beton isty, ze pokial niekto prednasa nejaku intradennu strategiu. na zaklade indikatorov, alebo price action, technickej analyzy, orderflow a podobne, tak je uplne minimalna sanca na to, aby sa studenti stali konzistentne profitabilnymi tradermi. tie kurzy sa totiz predavaju s tym, ze najvacsi focus sa cieli na tu ci onu strategiu, signaly, vstupy do trhu a vystupy. to co je skutocne podstatne sa na nich prebera len okrajovo alebo vobec.

ja som si to uvedomil az na sebe, ked som prechadzal diskrecneho pristupu na algo. z tradingu jednotlivych instrumentov pomocou jednej strategie na portfolio. najdolezitejsi je mindset a risk. ako sa vysporiadat zo zlozitymi situaciami .
keby som mal dnes podla svojej traderskej skusenosti zostavovat nejaky trening, tak by som sa vobec nevenoval strategii ako takej. ale len principom a sposobu myslenia premyslat. uz som to spominal velakrat v minulosti, ale podla mna je problem v tom ze profi traderi pouzivaju diametralne odlisny sposob myslenia ako retail.
zdravim airmike!
A nechcelo by sa ti aspon strucne napisat v com je podla teba ten rozdiel? Medzi myslenim profi tradera a retailu? Ci tu skor myslis retail ako povedzme tych 90% co pride o ucet do dvoch mesiacov a vlastne tu sa o nejakom premyslani ani neda hovorit?
Lebo ak zoberiem amaterskeho papucoveho tradera, tak ten uz vie, ze pri prvom serioznejsom drawdowne vsetko netreba hned zmenit a nezacat hladat dalsi holy grail. Podobne vie, ze treba trochu diverzifikovat v zmysle, viac roznych strategii, viac instrumentov. Tiez uz vie, ze treba dodrzovat strategiu a nie ju podla aktualnej nalady upravovat impulzivne, ak teda uz nema strategie zautomatizovane a pod. Lebo mam pocit ze ak takyto papucovay trader uz celkom dlho preziva a je ziskovy(z dlhodobeho pohladu, povedzme ze obcas sa vyskytne stratovy mesiac) tak myslim ze tam uz ten sposob myslenia musi byt velmi podobny ako u nejakych profi traderov. Mozno by spravnejsie asi bolo dobre zadefinovat co je to vlastne ten profi trader?
Alebo este lepsie, co je to to myslenie profi tradera?
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa jaja »

Možná vím, co má Airmike na mysli. Na žádném kurzu jsem nebyl (ač dlouholetý profík), ale pokud se tam učí jen určité, už hotové strategie, nemá to smysl, protože i kdyby daná strategie nějak fungovala, bude tím kopírováním saturovaná. A u tradingu je to trochu jako u vědy, chce to silné kritické myšlení, tedy nepřebírat cizí myšlenky, hledat nové cesty (strategie), silnou dávku racionality a trochu jiný přístup než ostatní.
Učit konkrétní strategie je, jako by nějaký (bohužel často ne příliš úspěšný) vědec učil vědu ostatní tím, že on našel nové věci konkrétně tak a tak a mají to dělat úplně stejně - ti noví s tímto přístupem nejspíš nepřijdou na nic jiného, než to, na co už přišel ten učitel. Oni potřebují mít jiný samostatný přístup, koukat na vše z jiného pohledu než on.
Navíc v těch kurzech asi nebude učit svojí vlastní strategii někdo, kdo je v současnosti silně ziskový. Byl by sám proti sobě. Dovedu si představit, že tam učí buď ti, kteří zjistili, že education je uživí líp než trading, nebo ti, kteří kdysi přišli na strategii, která byla velmi úspěšná, třeba je i proslavila, ale už přestala pořádně fungovat. Tak využili své slávy a přešli na education své vlastní minulosti.
Cesta k ziskovosti opravdu není v tom zkoušet všemožné strategie, co tě někdo naučí nebo najdeš na netu. Cesta je v samostatném kritickém analytickém myšlení, vymýšlení vlastních cest a cestiček. A když na něco přijdeš, tak v postupném zdokonalování tvé strategie a přizpůsobování jí změn na trhu. Zní to trochu obecně, ale konkrétní návod nikde nenajdeš, na ten musíš přijít sám.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa Airmike »

je to trochu obsiahla tema na to, aby som ju vtesnal do jedneho prispevku. pokusim sa vypichnut niektore body.

na uvod len poviem , ze neposudzujem ziaden z kurzov, ktore sa predavaju. celkom urcite existuju aj take , ktore mozu cloveku pomoct priblizit sa k tradingu. to co som ale myslel v prvom prispevku je, ze ziadny kurz, ktory uci cloveka exekuovat nejaky system ho nenauci premyslat.

podla mojho nazoru existuju dve velmi dolezite, veci nad ktorymi by sa mal trader zamysliet.


Risk

ak sa zamyslim nad otazkou risku, je to velmi jednoduche. ako Waren Buffet kedysi povedal. najdolezitejsie pravidlo je nestratit peniaze, druhe je nestratit peniaze a tretie je nestratit peniaze. znie to ako velmi povrchna rada a ako klise, ale ked sa nad tym zamyslim hlbsie, tak existuje par teoretickych principov ako stracanie penazi dokazeme obmedzit. som si isty, ze sme sa uz o tom bavili v teme , kedy sme riesili ci existuje nejaky dlhodobo udrzatelny edge, ktory je konstantny a udrzatelny. btw: na financniku kedysi davno pisali, ze trhy sa menia a nic take neexistuje. tak uvediem konkretne priklady. pre mna najdolezitejsi teoreticky model je hned prvy:

- risk free trade - je zalozeny na arbitrage argumente
- interest rate diferencial - pouzivany pri trejdovani urokovych kriviek dlhovych produktov ale tiez na fx
- delta medzi value a price a navratu k strednej hodnote - pouzivana vo value investingu ale tiez valuaciach derivatov
- rozpad opcneho premia v case

tieto povazujem za zakladne vyhody, ktore existuju na trhu od jeho vzniku a nemenia sa. daju sa implementovat napriec vsetkymi burzovo obchodovanymi aj OTC produktami a zalezi len na sposobe, akym sa exekuuju a hlavne ako sa v jednotlivych prilezitostiach alokuje kapital. vsetci vieme, ze straty k tradingu patria a kazdy straca. dolezite je ale straty minimalizovat a ked uz stracame tak z potencialom, vyssieho zisku. a tak prichadazam k najpodstatnejsej veci a tou je:

asymmetric return to risk, alebo ako zvykneme hovorit risk reward ratio. (spravne je reward to risk ratio): za celu dobu, ktoru som venoval tradingu som nevidel jeden jediny edukacny web, alebo kurz, kde by bola tato problematika rozvinuta do detailu, ktory by si zasluzil. vsetky weby do jedneho prezentuju priklady, kde AIAO trejdy maju SL a PT v pomere 1:2; 1:3 a tak podobne. tato teoria je trivialna a lahko ju pochopi kazdy. problem je, ze napriek tomu, ze to kazdy proklamuje ako spravnu cestu skoro vsetci stracaju. teoria asymetric return to risk je samozrejme spravna. ale takto trivialna implementacia nestaci. a dovod je uplne jednoduchy. trhy sa menia, volatilita tiez. a intradenne obchodovanie nedovoluje taketo strojove dodrziavanie ratia.
zaujimave je , ze uplne vsetci spickovi hedgefund manazeri sa na tomto teoretickom principe zhoduju. len ho implementuju inac.


Limity

hned po risku su najdolezitejsou vecou limity. ked to poviem v skratke, je dobre ist tam kde su peniaze. tak napriklad posledne prilezitosti, ktore ma zaujali. UNG, Opcne premia na TSLA, prepad FB, quantitative tightening a jeho vplyv na dlhopisy a akcie, long premium na bitcoinovych derivatoch. pokles crypta o 80%. sadzby CAD a USD.

ako reflektuju profesionalni traderi tieto oportunity oproti retailu ? vsimne si fx trader opcne premia na tesle? vsimne si trader ktory, obchoduje iron condora na SPY urokovy diferencial na CADCHF ? vsimne si premium na bitcoine trader, ktory shortuje small cap stocks ? vsimaju si intradenni obchodnici vobec trhy ? nie nevsimaju.

kedysi som sa celkom dobre zabaval na tom, ked niekto obchodoval intradenne EURUSD a hovoril si, ze je fx trader. nie nie je. fx je basket a nie EURUSD. potom som si ale uvedomil, ze rovnako tak mozem byt na smiech ja, ked trejdujem len jeden basket, hoci anomalie vznikaju napriec celym trhom.

posledne mesiace sa snazim sledovat roznych profikov a myslim si, ze vacsina z nich postupuje podla pravidla "if it works, stick with it" but vzdy je tam nejake ale. to ale je, ze nikto z nich nepodlieha tunelovemu videniu.

tunelove videnie je velmi zradne, ci uz sa tyka vnimania risku, alebo vyberu investicnych prilezitosti.

som presvedceny , ze so mnou vela ludi nebude suhlasit. pred par rokmi by som sam s tymto prispevkom nesuhlasil. vzdy som sa zameriaval na jednu kategoriu. trejdoval som fx, futures, kalendarne spready aj urokove krivky, nakoniec bitcoin. kazda jedna strategia, ktoru som obchodoval mala silne a slabe obdobia. dnes viem , ze ak vidim prilezitost napriec trhom ako takym, je lepsie ju vyuzit , ako cakat na menej caste prilezitosti v jednom trhu.

tunelove videnie tradera nuti obchodovat aj vtedy, ked nema a nevsima si prilezitosti z ktorych by mal tazit.

(a teraz si to dajte do kontextu toho, co sa uci na kurzoch a vsimnite si, ci sa nieco z toho co som napisal na nich prebera.
a ci sa traderi na seminaroch ucia traderskemu mindsetu, alebo exekucii jednotlicych, casto diskutabilnych strategii)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa Rokosák »

Krasne napisane, AirMike! Trading vyzaduje intelektualne schopnosti a znalosti (ktore ja nemam). Mam skusenosti s arbitrazou futurit ako zamestnanec firmy. Arbitraz vsak ma tiez naklady. Okrem toho vyzaduje technologiu a fyzicku danost. Je to pre mladych a zdatnych. Ale tera pozor, firma bola uspesnym arbitraznikom. Preco? Pretoze ich provizia z transakcie bola 1.50 a pre retail 40. Teda pri kladnom raste cenu o 37 bola ziskova, ale retail stale stratovy.

Spomenul som si, ze firma mala pocitacovy system aj na rozpad opcii, ktore emitovala. Asi prva pouzivanim Black-Scholes. A takisto mala system na volatilitu, teda deltu ceny.

Ani jedno by dnes nebolo take uspesne z roznych dovodov, ale hlavne kvoli tomu, ze vyhoda z transakcnych nakladov uz bud neexistuje ci neexistuje do tej miery.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Diky Mika ze si si po case nasiel zadarmo cas a naladu na napisanie jedneho z tych hodnotnejsich prispevkov na tomto fore.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hned po risku su najdolezitejsou vecou limity. ked to poviem v skratke, je dobre ist tam kde su peniaze. tak napriklad posledne prilezitosti, ktore ma zaujali. UNG, Opcne premia na TSLA, prepad FB, quantitative tightening a jeho vplyv na dlhopisy a akcie

Mika , prosim Ta aka , je alebo bola ta prilezitost pri UNG ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: VZDELÁVANIE: FINANCNIK.CZ

Príspevok od používateľa Airmike »

no opcne premia boli vysoke a pre mna davalo zmysel vypisat nejake call spready, za to co by som utrzil by som nakupil vzdialene PUTky
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"