Tilbur-modelove portfolio

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Čauko, máš pravdu. Najväčšie výnosy aj na breakoutoch sa dajú spraviť po skončení bear marketu, nie na vrchole býčieho trhu. Nech sa darí.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Štvrťrok: +1,5%
Rok 2020: +1,5%
Od 10/2016: +28,99%

https://collective2.com/details/118265595
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. :D

Musím si nájsť čas a pozrieť na C2 ako sa vodí starým hviezdám...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Štvrťrok: +7,57%
Rok 2020: +9,18%
Od 10/2016: +38,75%

https://collective2.com/details/118265595
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Tilbur :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Štvrťrok: +12,41%
Rok 2020: +22,8%
Od 10/2016: +56,1%

https://collective2.com/details/118265595
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Tilbur ! Zapísané. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Štvrťrok: +11,18%
Rok 2020: +36,5%
Od 10/2016: +73,47%

https://collective2.com/details/118265595
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tilbur, pozerám, že ti od začiatku roka výrazne stúpla výkonnosť portfólia, urobil si nejaké zmeny v stratégii?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Konecne prisiel jeden vitaz a ten potiahol cele portfolio. Jedine,co som zmenil je to, ze som zacal aj vyberat pozicie do zisku. Tu akciu som drzal od 26$.
Prílohy
XY.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tilbur, pozerám, že ten winner bol FLGT, však? Vždy si si veľmi potrpel na money management a diverzifikáciu, no vzhľadom nato, že prišiel jeden winner a potiahol ti portfólio sa ti vlastne stalo to, že si mal výrazne väčšiu pozíciu v jednej akcii oproti ostatným a predpokladám, že ťa to dostávalo pod tlak ešte viac ako len podrastené portfólio. Alebo ako to na teba psychicky pôsobilo? Prípadne urobíš nejaké zmeny v stratégii? Je strašne ťažké splniť ročný daňový test, keď rasty trvajú väčšinou 6-10 mesiacov a potom prichádza pád. :roll: Keby aspoň to držanie akcií viac ako rok skrátili na 6 mesiacov, keď už máme najväčšie odvody na svete.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ahoj,
winner bol FLGT. Nemozem povedat, zeby som bol nejaky nervozny pri drzani tejto pozicie. Zisk neboli, straty ano. Nemal by som problem drzat aj dalej, ale za posledne roky, co strategiu obchodujem na C2, tak po vacsich rastoch prisiel rychly pad. Preto som sa rozhodol, ze budem vyberat aj do zisku.

Rozberiem obchod, ako som to zahral. Mal som 186ks. Pri raste na 125$ som zavrel 86ks. Mam pravidlo, ze ak nevies, co urobit s akciou, tak predaj polovicu a polovicu drz. Rast akcie sa mi zdal velmi prudky. Ostalo mi 100ks a to len preto, aby som mohol vypisat call opciu na 160$ s tusim pol mesacnou exspiraciou. Zinkasoval som za to 500$. Klasicky covered call. Ked akcia isla nad 160, moj obchod sa skoncil. Pred exspiracnym dnom titul zacal klesat a dal som SL na 125$. Tak to aj dopadlo.

Ak by akcia skoncila pod 160 v den exspiracie a by len konsolidovala, vypisal by som opat call na cca 200$ a cakal dalsi mesiac. Ak by mi chytilo SL na 125$, zavrel by som aj poziciu aj akciu.

Probem pri covered call je ten, ze ak akcia prudko rastie dalej, ty si uz mimo. Vypis call opcie ti definuje PT. Pri prepalenych rastoch sa zvysuje aj premium.
Prílohy
obrázok_2021-03-03_085157.png
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Štvrťrok: +25,28%
Rok 2021: +25,28%
Od 10/2016: +117,33%

https://collective2.com/details/118265595"
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Zapísané. :like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

LONG TERM WINNERS stratégia. Bližšie info:

Popis platformy, na ktorej je stratégia prezentovaná.

Collective2: Je to social trading platforma, ktorá simuluje reálny investičný účet. Signály chodia mailom v reálnom čase. Poplatky, ktoré C2 zarátava sú veľmi podobné s účtom v IB. Obchodujete sami. Je možné napojiť C2 aj na IB ako autotrading, ale stojí to 100$/mes. a nemusí to byť na 100% presné.
Collective si berie poplatok za vedenie účtu u nich a služby. Poplatok je minimálne 390$/rok plus 50% fee z predplatného. Je to veľmi veľa, ale zatiaľ nepoznám lepšiu a transparentnejšiu platformu. Majú to celkom dobre vyladené a fungujú už dosť dlho. Je možné konštatovať, že platforma je dosť nevýhodná pre správcov stratégií a pre predplatiteľov je pomerne transparentná.

Ak stratégia vznikla:

Pri jednej diskusii s Jonatanusom sme diskutovali o super akcii Domino's Pizza. Žiadna technologicky prevratná firma, žiadny game changer, len dobrá firma. Tak ma napadlo, že ak zoberiem akcie s podobnou rastovou krivkou, mal by som dosiahnuť lepší výnos ako trh, lebo dobrá firma vie ostať dobrou po dostatočne dlhý čas. Tak som cez google spreadsheets zriadil modelové portfólio. Neskôr som prešiel na platformu Collective2. Do tohto času na to len doplácam a stratégia funguje hlavne preto, lebo má jedného verného predplatiteľa. Ten ma po čase strávenom skúšaním rôznych servisov a trápením sa s vlastným tradingom oslovil, či by som mu nepomohol. Je to záväzok a bez neho by som v tom nepokračoval. Doteraz však stratégia viac stála ako dokázala zarobiť.

Čo sa zmenilo:

Stratégia mala dosť veľké drawdowny a doposiaľ sa vypínala veľmi blízko dosiahnutia dna pri poklese celého trhu. Cieľom stratégie bolo vyhnúť sa fatálnemu poklesu pri veľkej korekcii trhu. Teraz som začal stratégiu viac časovať. Len čas ukáže, či to bol dobrý krok. Minulý rok sme namodelovali jednu stratégiu zameranú na IPO a tú som zakomponoval aj do tejto, pretože má prekvapujúco dobré výsledky.

Prečo je stratégia vhodná pre bežného užívateľa:

Celý trading je založený na držaní dlhodobo úspešnej firmy. Signály sú posielané vaščinou pred začiatkom obchodovania alebo tesne po začatí. Každá pozícia má definovaný SL. Obchody nie sú intradenné. Väščinou obchod trvá niekoľko týždňov/mesiacov. Priemerný obchod trvá 87dní, podľa štatistiky v C2. Investor má čas zadať príkaz. Ak by sa to stalo aj s oneskorením niekoľkých hodín, neukráti ho veľmi o výnos.
Portfólio je diverzifikované. Nie je založené na jednej firme. Firma, ktorá rastie automaticky získava väčšiu váhu oproti ostatným. Všetky tituly sú na začiatku na rovnakej štartovacej čiare.

Výsledky

Stratégia dosiahla od 2016 zhodnotenie, ktoré je vyššie ako väčšina oficiálne a komerčne prezentovaných stratégií na Slovensko-Českom trhu. Funguje 5rokov, čo nie je dostatočne dlhá doba na porovnávanie, ale má za sebou zopár poklesov trhov a je pripravená na každý ďalší väčší pokles.


Ak by ste chceli snaženie podporiť, tu je link.
https://collective2.com/details/118265595
Mesačné predplatné je 29$.
Pri výške Vášho účtu cca ½ stratégie to vychádza zhruba 1% ročne.
Prílohy
obrázok_2021-05-31_130141.png
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len pre istotu: to je tá stratégia ktorú máš v hitparáde?

Ak áno, smoliarsky si ju napojil do C2. Rovno do najhoršieho obdobia.
V skutočnosti si mal ku koncu 2018 výnos +19% , ale v C2 je vďaka napojeniu strata -21%
Od 10/2016 máš výnos +117%. Pozrel som ETF na SP500. To dalo za ten istý čas: +97%.
Čiže stratégia bije SP500 o +20%, ale na tom obrázku to nevidno.

Ten obrázok vyzerá biedne..equity krivka ukazuje stagnáciu 2 roky. Práve to dobiehanie toho zlého obdobia.
V skutočnosti to bola stagnácia v zisku +20%. Keby si stratégiu napojil skôr, nevyzeralo by to tak blbo, že underperformuje SP500.

Ono na prvý pohľad to nevyzerá pekne a ľuďom sa určite nepáči ani ten 35% win rate. Ale to poukazuje to na dobrý risk manažment, že sa vyberajú malé straty a víťazi majú priestor na rast . Takže máš minimalizované straty a maximalizované výnosy - to ja nedokážem ani po 20 rokoch.
Dôkazom dobrého manažmentu rizika je ako si perfektne zvládol covid. Trhy padli okolo -35%, ale portfólio šlo do cashu po 2 stratových mesiacoch -4%.

Nedivím sa, že si nikdy nemal viac subscriberov pretože ľudia hľadajú pekné grafy a vysoké výnosy. Pritom skoro každá ,,pekná,, stratégia, ked sa rozklikne, tak nevyzerá až tak dobre v tabulke, alebo zozname trejdov. Väčšina tých ,,pekných,, zlyhá do 2-3 rokov.

Si písal, že C2 účtuje teraz minimálne 390$/rok plus 50% fee z predplatného. To je hrôza ako zdraželi. Na druhej strane, ked to nestalo veľa, skúšal to kadekto a zlyhávalo im možno aj 90% stratégii. To isté si pametám na Covestore. Keď umožnili volný prístup, mali toľko loserov, že človek nemohol uveriť, že je to tak zlé. Pozdejšie museli ľudia dávať žiadosť a posudzovali ich tak, že ked to nebol profesionálny advisor, alebo investičný manažér, tak ho tam nepustili. Aj mne zamietli žiadosť, hoci som mal prax viac ako 10 rokov a poslal som im výpis od brokera.

29 x 12 je 348 USD..to je zhruba 300 €. Ked niekto vloží 50 000€ do podielového fondu, zoberú mu na poplatkoch priemerne 1250 € ročne.
A za to dostane aktívnu správu z výnosom menším ako indexové etf. Taký je život. :roll:

Držím palce Tilbur. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Je to ta ista strategia, co mam v hitparade.
Napojil som ju na C2 po tom, co som skoncil s google spreadsheetom. Ze to vyslo na zaciatok s vyssim poklesom je naschval, co spravila burza :)

Podla grafu vidno, ze strategia isla do cashu prave vtedy, ked trh dosiahol dno. /Jan 2019 a April 2020/. Potom urcity cas ostava zainvestovana len v dlhopisoch alebo hotovosti. Ak by trh pokracoval v prepade, tak by to bol omnoho lepsi vysledok voci SP500. Ale nevyberies si. Je to tak nastavene, aby sa zabranilo velkemu drawrownu. Raz sa to oplati.

Win rate je 35% pri priemernej strate 259$ a priemernom zisku 749$. Nedokazem si predstavit robit to inac. Pri trend followingovych strategiach nemas sancu dosiahnut dlhodobo vyssi win rate ako 40%.

Trading je vzdy boj proti vlastnym demonom, ktorym mozes a mas sklon podlahnut. Preto je to take tazke. Je argument, ze pasivne investovanie prinasa vyssi vynos ako aktivne riadene portfolio. Je to zatial pravda, co plati uz par rokov a preto to niketori prezentuju ako fakt. Kazdy si moze vybrat ktorou cestou ist.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Tilbur napísal: St 02 06, 2021 8:58 am Win rate je 35% pri priemernej strate 259$ a priemernom zisku 749$. Nedokazem si predstavit robit to inac. Pri trend followingovych strategiach nemas sancu dosiahnut dlhodobo vyssi win rate ako 40%.
Tilbur mohol by si to bližšie rozviesť? Platí to len pre tvoju stratégiu a akcie? Alebo pri takom nastavení SL a PT? Ja keď si testujem opcie (akcie viem tiež, ale neobchodujem ich), tak s rôznym nastavením PT a SL sa mení WIN rate. Paradoxne niekedy pri absencii SL je WIn rate vyššia a aj s väčším profitom. Nastavenie SL je niekedy kontraproduktívne a zhoršuje všetky parametre.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Máš pravdu, bez SL by ten systém vychádzal omnoho lepšie. Značím si rozdiel výstupnej ceny a aktuálnej a je to dosť veľký rozdiel v prospech obchodovania bez SL. Stačilo by podržať najziskovejšiu akciu a ta urobila stovky percent od ukončenia obchodu.
Stále sme však v býčom trhu.

Skúsim podrobnejšiu štatistiku:
Priemerná dĺžka trvania obchodu: 87dní.
Priemerná dĺžka trvania ziskového obchodu: 109dní
Priemerná dĺžka trvania stratového obchodu: 76dní
Priemerný zisk: 749 $
Priemerná strata: 259 $

A napriek takým číslam je systém ziskový s 12% p.a..

Straty škrtáš konštantne a zisk nechávaš rásť.

Ak ideš podlá nejakého SMA napr. 200, tak pri rastovom trende máš každý deň menšiu potenciálnu stratu ako si mal včera /pred týždňom/, pretože SMA rastie.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Skúsil som otestovať INTC. Kupuje sa 100ks akcií. Používam EOD dáta aj na vstup aj na výstup, ak je splnená podmienka na PT alebo SL. Test od 3.6.2019. Obchod sa zatvorí 2 dni pred a znova otvorí 2 dni po Earnings. Chcem kupovať akciu v potenciálnom UP trende, tak podmienka je cena akcie prekročí EMA 10, zároveň je cena pod SMA 50, ale nad SMA 200. RSI pod 70. PT 15% SL 5% z nákupnej ceny.

W/L 3/1 (jeden obchod stále otvorený) 75% úspešnosť výnos strata -9,9%

bez SL
W/L 3/0 100% úspešnosť výnos zisk 6,4%

ak vyhodím svoju podmienku na vstup, ale otvorím len tak pričom dodržiavam podmienku na Earnings, PT 20% SL 0, tak
W/L 6/3 (posledný obchod stále trvá a je medzi stratovými) úspešnosť 66,7% výnos 45,2% (viac ako samotné držanie Buy and Hold 37,7%)
Pridaním SL znížiš úspešnosť aj celkový výnos.

Príklady som tu dal len na ukážku. Chce to veľa testovať. Tých kombinácií môže byť veľa a je dobre vybrať takú, ktorá ti to nepokazí lebo aj s týmto nastavením si v profite. Žiadny backtest neukáže budúcnosť, ale môže naznačiť ako by sa to mohlo správať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Stvrťrok: -6,26%
Rok 2021: +17,6%%
Od 10/2016: 104%

Koncim reporting aj strategiu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Na stretku som spravil za 3min filter na selektovanie akcii, co maju potencial sa odrazit od dna pri zvysenom nakupnom objeme. Vysiel nam tam jeden dobry titul. Rozhodol som sa, ze to aj zaobchodujem.
Tu je obchod:

Ticker: PETS
Vstup dnes na open za market (13.78)
SL: 12,48
PT zatial nemam, budem len posuvat SL.
Prílohy
obrázok_2023-06-26_094915451.png
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Obchod skoncil aktivovanim stop loss.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"