Tilbur-modelove portfolio

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

SPWR out na SL 20,98
-5%
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

LL out na 89,2
+21,3%
bol som nad PT, uzavrel som dnes.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

DEO out na 122 (blizilo sa k SL, uzavrel som pre istotu v premarket)
+0,9%
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

FB in 50ks za 24,1
(SL 22,9, PT 27,7+)
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

komentar za 05/2013
trosku viac som rozobral obchody. Aj ich pocet bol vyssi. obsiahlejsi report.
Prílohy
MÁJ 2013.pdf
(996.12 KiB) 308 stiahnutia
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

FB SL na 22,9
-5%
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

LTD in 20ks za 50,55
SL 47,98
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

HUN SL 17,97
-5%
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

SLV SL na 21,06
-4,5%
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

ESI in 50ks za 28,21
SL 26,79
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

ESI SL 26,76
-5,15%
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

SOHU in 30ks za 65,84
(SL 59,67, PT 79,57)
http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Toto nepojde do portfolia, ale nemozem si pomoct:

SLV in 19,2
SL 18,98
PT 19,7+

vystup uz hlasit nebudem
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

PT som nedosiahol, obchod ukonceny na 19,18
dnes to bude zaujimave aj na SPY.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

CTSH out na SL 61,52
-3%
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

SOHU out SL na 59,65
-10%
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

NUGT in 100ks za 4.60
SL zadam neskor.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

NUGT update.
Ak pojde dnes akcia nad 4,94, prikupim dalsich 100ks a posuniem SL.
Update po close na http://goo.gl/y6TK5" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

NUGT out na 4,68
strata 2%
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Polrok za nami: stav portfolia +6,9% vs. SPY 9,31%
Trosku menim taktiku. Po open nakupim akcie na 100% zainvestovania portfolia. Trhy vidim celkovo neutralne, mierne rastove. Vybral som akcie, kde si myslim, ze je potencial na rast.
Na riadenie portfolia uz nemam tolko casu, dnes nakupim a uvidim, ako sa budu jednotlive tituly spravat.
Po open budem nakupovat tieto:
IP, KORS, ETN, XCO, CR, NEM, BV, DGI.
IP by mal byt nosny titul, ktory neplanujem zavriet do konca roka, a myslim si, ze ak budu trhy rast, IP ich do konca roka prekona.
vsetky vstupy budem obchodovat s open cenou. SL nastavim neskor a budu dane na stranke modeloveho portfolia. PT nebude menej ako 2R. Pripadne zisky nebudem vyberat, budem postupne posuvat SL.
http://www.finviz.com/screener.ashx?v=2 ... NEM,BV,DGI" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

vstupy:
Prílohy
model.jpg
model.jpg (33.01 KiB) 12631 zobrazenia
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Zatiaľ, čo sledujem teba aj tilbura, tak mi z pohľadu pracnosti vychádza jedoduchý nákup SPY ako lepšie riešenie ako výber akcií a pokus o pekný profit. SPY nakúpiš za celý účet, tak ti odpadáva znižovanie ziskov nezmyselnou diverzifikáciou. Od začiatku roka spravilo SPY 10% na cene a k tomu treba pripočítať ešte dividendy. Chýba mi pri vašom obchodovaní nejaká leverage, ktorú by ste mali oproti trhu. Plánuješ niečo vo svojom prístupe meniť?
Preco to takto obchodujem? Jednoducho ma to takto bavi. Stale ostava ta otazka, ci to ma zmysel hrat sa s akciami alebo nakupit index. Povodne som to chcel riadit ako model. Pol roka som tie tituly aj obchodoval. Cast kapitalu som daval do jednotlivych pozicii preto, aby som riadil riziko a neriskoval cely ucet. Ak by som do jednej akcie investoval 100% uctu, bol by vysledok +71% za pol roka. Len ja som to takto robit nechcel. Zvysis riziko a pripadny zisk alebo stratu.
vid. tabulku.

Obrázok

Ak som sa niekde zmylil, nebolo to ucelove.
Ostava otazka, preco to vobec robim? Na tu si neviem po pol roku odpovedat. Myslim, ze to nema zmysel to tu takto zverejnovat. Plan bol taky, ze skusim obchodovat jednu myslienku cely rok a potom budem vidiet, ci sa to oplati.
Bez toho,co si tu vcera pisal som zainvestoval 100% portfolia, zvolil si jednu nosnu akciu IP a ostatne som nejako vybral. Ked ma vyhodi na SL, budem mat cash na prikupovanie IP pri pripadnych mensich korekciach. Uz tu dalsie obchody zverejnovat nebudem. Naco? Pisem si sam pre seba. Myslel som, ze sa niekto dalsi chyti a mohla by to byt motivacia na dalsie zverejnovanie. Takto si mozem robit prehlady aj bez zverejnovania. Nemam ambicie z toho nejako na konci obdobia profitovat spravovanim nejakych cudzich penazi. Ak by to tak bolo, toto forum je na to prilis male a regionalne obmedzene.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa je zverejňovanie o.k. Viac sa musíš snažiť. Čo podľa mňa o.k. nie je je to, že pri úspešnosti 40% ktorú máš pri výbere akcií si aj tak zatiaľ nedokázal poraziť index. Rast alebo pokles portfólia je rovnaký ako pri indexe plus pri SPY by si mal ešte dividendy.
Ja som, čo sa týka akcií veľký skeptik. Nie je nič čo by si mal viac ako má trh, aby si mal lepšie výsledky. Neviem, či by si dokázal aj s reálnymi peniazmi to, čo ti vyšlo v tabuľke, ale toto by asi bola cesta. Mal si tam jednu slušnú trefu, ale bolo v nej len 10% kapitálu, to je dosť málo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa rabdo »

SORRY RADO

nemyslím si že vyberať samotné akcie a obchodovať ich podľa pravidiel je zlé či dokonca hlúpe!!!

asi si nevieš ani predstaviť čo to dá práce nájsť si vlastný kľúč na takéto vyhľadávanie akcií a ešte aj k tomu mať gule ich niekde zverejniť kompletne aj z riadením rizika.

ja osobne som veľmi vďační jugglerovi tilburovi aj kávičkárovi že z vlastnej iniciatívy a bez nároku na odmenu sa tu snažia niečo vlastné prezentovať. díky chalani

Ok. ak si taký profík tak aj ty sem môžeš dávať ako obchoduješ SPY, ale z predstihom a z riadením rizika - potom to bude férové na porovnanie !!!
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

ja nechcem vyvolavat nejaky konflikt, tym co pisem. Rado ma pravdu v tom, ze je na zvazenie, ci obchdovat akcie individualne, alebo ciste SPY. Mna bavia jednotlive tituly a netvrdim, ze je to jedina mozna cesta.

Ale dnes to bude pekne vidiet. Som zainvestovany na 100% portfolia, Trhy zhucia dnes zrejme viac ako o 1%. Som zvedavy ako to moje portfolio. Ale pojde dole viac. Mozno tie konflikty v Egypte budu este eskalovat a budeme vidiet pad do konca tyzdna. Ak by som to mal obchodovat realne, hned po open zdrhnem na 100% cash a budem sa snazit minimalizovat straty. Moje obchody v druhom polroku je potrebne brat s rezervou. Jedinu akciu, ktoru aj realne mam je IP.

Ku kavickarovi. Robi najlesie, co moze spravit. Realne neobchoduje, trenuje viac ako jeden rok. Potom sa rozhodne, ci sa mu to opati, alebo da peniaze radsej do resp. banky alebo do cisteho SPY.
Takto by mal zacinat kazdy zaciatocnik.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Este ako bonus mozem tu davat nejake news, na ktore narazim ohladne akcii v tomto modelovom portfoliu, ked to uz neobchodujem.

XCO:
Oznamili nakup aktiv v europe od CHK v hodnote cca 1mld $. Spolocnost ma $ 1,6mld. trhovu kapitalizaciu a nakupuje v takych objemoch... Z teraz ma celkovy dlh cca 1,33mld $.
http://boardvote.com/symbol/XCO/communique/383048" onclick="window.open(this.href);return false;

Firma je jeden z mojich oblubenych taziarov zemneho plynu. Uz je ciastocne vlastnena Wilburom Rossom, ktory tam uz ma zrejme vacsinovy podiel. T.B Pickens vlastni cca 9mil. ks akcii. Ak sa firma dostane do problemov kvoli cenam zemneho plynu, tito dvaja ju zrejme podrzia. Aj tak vacsina firiem taziacich nat. gas ma ceny hedgovane vopred.

Som celkom zvedavy, ako sa bude dnes cena akcie vyvyjat.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

rabdo napísal:SORRY RADO

nemyslím si že vyberať samotné akcie a obchodovať ich podľa pravidiel je zlé či dokonca hlúpe!!!
Ešte mi napíš, kde som tvrdil, že je to hlúpe. Napísal som, že to, že má menšiu výkonnosť ako SPY nie je o.k. systém.
rabdo napísal:
Ok. ak si taký profík tak aj ty sem môžeš dávať ako obchoduješ SPY, ale z predstihom a z riadením rizika - potom to bude férové na porovnanie !!!
Ja akcie neobchodujem vôbec. Obchodujem iba opcie a konkrétne kreditné spready. Zverejňoval som svoje obchody online skoro dva roky so všetkými krokmi, ktoré som robil. Akciovému obchodovaniu neprepadnem lebo pomer výkon/pracnosť je na strane toho, čo robím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa rabdo »

Rado

prosím ťa uvedom si že toto fórum je verejné a tak si ho čítajú nielen profíci ale aj amatéri a čo je horšie aj naivný gambleri!!!

príspevky menovaných preto aspoň tým rozumnejším ukazujú aké náročné je živiť sa burzou a preto ich znevažovanie či ponižovanie ma nemôžu nechať chladného, preto som sa ich musel zastať. všetkých troch osobne poznám a sú to moji kamaráti :D :D :D

ja sám som sa špecializoval na obchodovanie iba volatility bez UVXY a teraz sa učím obchodovať index SP 500 cez ESko. nikdy by som sa neodhodlal na obchodovanie keby burza fungovala len na výbere samotných akcií firiem ako tu zverejňujú chalani. viem aké je ťažké si tu verejne nastaviť zrkadlo a priznať si že mi obchody nevychádzajú a mám aj straty, ale v tom je tá pravda že obchodovanie je aj o stratách aj o bolesti. nechcem preto aby tí čo tu zbierajú rozumy boli v omyle že keď budú obchodovať index cez napr. SPY tak ako to tu ty spomínaš, zarobia 10% za polrok a to bez akej koľvek práce či námahy.

vážim si každého prispievateľa a hlavne tých čo tomu rozumejú a majú prínos pre toto fórum a tak aj pre nás samých. prosím ťa preto o korektnosť v názoroch.

díky
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Ja som predpokladal, že sme tu všetci kamaráti. :)
rabdo napísal:Rado

prosím ťa uvedom si že toto fórum je verejné a tak si ho čítajú nielen profíci ale aj amatéri a čo je horšie aj naivný gambleri!!!
Riadim sa tým, že som zodpovedný za to, čo napíšem resp. poviem. Odmietam však zodpovednosť za to, čo kto počuje resp. číta.

To, že by niekto na SPY zarobil 10% za polroka je fakt. A, že by to mal menej pracné ako výber akcií tiež. Čo som sledoval tilbura, tak jeho mesačná výkonnosť končí v pluse alebo mínuse cca rovnako ako výkonnosť SPY preto nepredpokladám, že by dokázal byť za polroka v zisku, ak by SPY bolo za to isté obdobie v strate. Chýba mi tam relevantná výhoda, ktorú by mal oproti zvyšku trhu.
Dúfam, že to tilbur neberie osobne, to isté by bolo v prípade, že by som to mal obchodovať ja. Možno by som mal winerov ešte menej ako 40%.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

To, ze mam 40% winnerov je pre mna celkom nepodstatna zalezitost. Pozicie som riadil pri risk: reward 1:2, ak bolo lepsie obdobie, tak 1:3
Viem presne, kde robim chyby. Dobre je to vidiet na ukoncenych obchodoch. Pri pozicnom riadeni portfolia je velmi dolezite, ak sa trhy rozkolisu, ostavat v cashi a ak rastu, tak byt co najviac zainvestovany. Pocas toho polroka som skusal vstupovat do dost riskantnych pozicii ako su taziari zlata. Tu je velmi dobre vidiet, ako je dolezite pouzivat stop lossy. Ak by som nebol obchody na GG a ABX ukoncil, bola by strata -50 resp -21% na danych tituloch. Vzdy je cas naskocit spat. Osobne si myslim, ze taziari uz dosiahli dno. Mal som aj poziciu v NUGT. Ukoncil som ju tuto,lebo do portfolia nepatrila a je to velmi riskantne ETFko. Mohol to byt dobry obchod. Na mojom sukromnom ucte ju este mam, s nastavenym SL.
Cele portfolio je skuska toho, ci sa da porazit SPY aj s individualnymi titulmi. Uvidime na koci roka.
Podla mna je to velmi dobre pre tych,ktori zacinaju. Vidiet, ako by sa malo obchodovat. Toto je hlavny zmysel a dovod, preco to stale robim.
Otazky typu, ci je dobre investovat do TSLA, BBRY, AMD a inych su potom irelevantne. Dolezitejsie ako samotne tituly je riadenie rizika v portfoliu. Mozes davat aj 100% portfolia do jednej akcie, ale potom, kde je to rozlozenie rizika?
Ak investujes len longy, tak Ti portfolio musi ist tym smerom, ako trh. Je len velmi nepravdepodobne, ze by si mohol rast s celym portfoliom, ked trhy klesaju. Dolezite je neutrpiet vyrazne straty.
Do akcii investujem preto, lebo ma to bavi a vyhovuje mi to. Je to urcite narocnejsie na pracnost, ako vypisovanie opcii. Ak opcie obchodujem, tak skor nakupujem, ako predavam. Je to dobra moznost, ako s riadenym rizikom vstupovat do pozcii. Stratu mas vopred definovanu, nebezpecna je paka, ktoru mozes vyuzivat. Opcie su super, ked si myslis, ze sa trh moze odrazit, ale nechces vstupovat do pozicii na akciach, kvoli moznej velkej strate.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Ak kupuješ opcie a darí sa ti, tak klobúk dole. Ja som buď nedokázal odhadnúť smer alebo čas. Nič pre mňa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Airmike »

niezeby som sa do toho stock pickingu vyznal, ale myslim si ze ovela viac zalezi na korelacnych krivkach tilburovej vykonnosti s S&P ako zo samotnym performance recordom. bavite sa o tradingu v podstate a nie o pasivnom investovani.tento polrok mohol byt pre S&Pcko fajn. ale co ak buduci polrok bude tilbur s cashy alebo shortovat a S&Pcko spadne.

Rado myslim si ze sme sa o tom uz raz bavili, ze nieje podstatna vykonnost ale distribucia ziskov a strat. koeficient Equity/drawdown. risk return a podobne haluze o ktorych sa tu furt bavime.
porovnavat narast na ucte v pervcentach a este k tomu s uctu. to je tak pre dlhodobe drzanie pozicii a nie pre swingy o ake sa pokusa Tilbur.

nechapem ze to po tolkych prispevkoch, vlaknach a hadkach este niekto riesi. :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja zas nechapem jak niekto nevie pochopit, ze risk. vs. vynos moze uplne rovnako merat na hocijakej strategii (bez ohladu na to ako dlho drzim pozicie).
A ze prave merat riziko a vynos na celom ucte dava zmysel.

A rovnako ako nema zmysel sledovat vynos S&P500 za pol roka (lebo neviem co urobi dalsi polrok), tak nema vyznam sledovat vynos aktivneho stock pickingu po polroku (lebo tiez neviem aky bude vynos o pol roka). Rovnako je to s rizikom - nech uz ho meriam akokolvek.

Suhlasim vsak, ze Rado si risk nemeria vobec a ani ho to nezaujima. Dokonca ked je v strate, tak riziko zvysuje.
A tiez suhlasim, ze otazka preco robit swing trading, ak zarabam menej nez S&P 500 dava vyznam. Ale na dlhsom obdobi ako je polrok a pri porovnani jak vynosu, tak aj rizika.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

filip glasa napísal: Suhlasim vsak, ze Rado si risk nemeria vobec a ani ho to nezaujima. Dokonca ked je v strate, tak riziko zvysuje.
Filip, ešte by si mal napísať, kde zvyšujem riziko v prípade straty. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Lance »

filip glasa napísal:ja zas nechapem jak niekto nevie pochopit, ze risk. vs. vynos moze uplne rovnako merat na hocijakej strategii (bez ohladu na to ako dlho drzim pozicie).
A ze prave merat riziko a vynos na celom ucte dava zmysel.

A rovnako ako nema zmysel sledovat vynos S&P500 za pol roka (lebo neviem co urobi dalsi polrok), tak nema vyznam sledovat vynos aktivneho stock pickingu po polroku (lebo tiez neviem aky bude vynos o pol roka). Rovnako je to s rizikom - nech uz ho meriam akokolvek.

Suhlasim vsak, ze Rado si risk nemeria vobec a ani ho to nezaujima. Dokonca ked je v strate, tak riziko zvysuje.
A tiez suhlasim, ze otazka preco robit swing trading, ak zarabam menej nez S&P 500 dava vyznam. Ale na dlhsom obdobi ako je polrok a pri porovnani jak vynosu, tak aj rizika.
Myslim,ze Rado uviedol,ze vypisuje za 70% uctu na kazdy mesiac a poistna opcia mu presne definuje risk na cen.level podkladu.Mne pride,ze jeho strategiou je jasne definovany risk a velmi dobre sa riadi t.j. znizuje risk.Filip mozes vysvetlit ako zvysuje risk ked je v strate?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Airmike »

moj minuly prispevok bol namierený striktne na tilburov obchodny stýl, ale to co napisem teraz bude trosicku vseobecnejsie.

ja zas nechapem jak niekto nevie pochopit, ze risk. vs. vynos moze uplne rovnako merat na hocijakej strategii (bez ohladu na to ako dlho drzim pozicie).

toto je presne dokaz o tom ze sa vobec nechapeme ale slubujem ze sa v tom uz nebudem vrtat :). takze naposledy:

absolutne nespochybnujem to ze meranie rizika je mozne na akejkolvek stratégii. to co tvrdím je ze vyhodnocovat riziko strategie ktora je diametralne odlisna od merania rizika benchmarku je skratka hlupost.
vsetko stoji a pada na alokacii kapitálu. ak nemam zainvestovaných 100% ale drzim cash + podkladove aktiva , tak je moj risk profil konzervativnejsi ako risk profil benchmarku.
ak mam zainvestované viac ako 100% a robim na paku, tak je moj risk profil rizikovejsi ako risk profil benchmarku

uvedomujem si ze toto nieje jednoducha tema a je ovela jednoduchsie prebrat si nejaku metodiku s investicných teorii. pri prvom príklade kedy nemás alokaciu ani 100% je to dokonca prijatelné riesenie, nie sice spravne ale cert ho zober, sak naco sa zaoberat komplikovanými témami. problém nastáva vtedy, ked más stratégiu ktorá vyuzíva páku ktorá je extrémna, a drzis papiere ktorých valuácia je xxx nasobne vyssie ako ucet ktorý obchodujes. na tvojej equity krivke to ani na mega dlhej historii neuvidis, pretoze tam je zaratana len Net asset Value pocitaná s aktuálne nacenených papierov. ale neznamená to ze nemoze prist systemová chyba alebo hocico ine a nikto tie papiere nebude nacenovat, a prestane ich kotovat. a vtedy ti bude sakramensky zálezat na tom aku strategiu obchodujes a ako dlho tie pozicie drzis a nejaky tvoj maximalny drawdown a vynos na historickej báze ci uz v pomere ku historickej performance alebo k úctu ta bude zaujímat minimálne.

napisal som na toto forum pomerne vela prispevkov , zopar aj k teme rizika. takze za ten cas si si mohol vsimnut ze sa na problematiku pozeram trosku s ineho uhla a rozhodne to nebude tym ze nedokazem pochopit nejaku primitívnu portfoliovu metodiku vyhodnocovania .aby som bol uprimný, doteraz ma to ani nikdy nezauimalo. a nezaujimalo ma to preto lebo hned od zaciatku som pochopil ze su to len indikatori ktore maju pomoct ludom ktori chcu investovat a potrebuju porovnat vyhodnost investicie. alebo tiez ludom ktori sa potrebuju porovnat s trhom a ukazat ci su horsi alebo lepsi ako priemer. fakt je ale ten ze s globalneho hladiska ziadne riziko nemeraju, risk profil strategie s nich nevycitas, a uz vobec nie v tradingu.

takze dufam ze teraz uz chapes preco "nechapem" , kazdopadne nechcem aby tu na zaklade nejakych nepodstatných veci vznikal flame. takze ja sa nebudem pliest do tej Vasej metodiky a ty mi na oplatku aspon zo slusnosti mozes prestat hovorit ze nechapem ucivo zakladnej skoly. lebo ma to potom pri srdiecku boli :) :) :) . peace
nitro
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Ne 08 03, 2009 5:00 pm
Bydlisko: KE/PRG

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa nitro »

Rado napísal:Filip, ešte by si mal napísať, kde zvyšujem riziko v prípade straty. :D
Rado ved si sam pisal, ze si pritiahol striky blizsie k trhu a dostal si zaujimavejsie premie. To je u mna klasicke dotahovanie straty aj za cenu vyssieho rizika.
Pretoze mysliet si, ze trh ktory rastol uz vyssie rast nemoze je zakladny omyl.
A business that makes nothing but money is a poor business.

(Henry Ford)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

nitro napísal: Rado ved si sam pisal, ze si pritiahol striky blizsie k trhu a dostal si zaujimavejsie premie. To je u mna klasicke dotahovanie straty aj za cenu vyssieho rizika.
Takže, ak dnes nakúpiš akcie XY za 50$ a včera stáli 48$, tak podstupuješ väčšie riziko? Podľa mňa máš stále šance 50:50. Väčšie riziko podstupuješ, ak do toho dávaš viac kapitálu a zvyšuješ tak potenciálnu stratu. Mne sa po rolovaní výška investovaného kapitálu znižuje a výška maximálnej straty nemení. To, že pritiahnem striky bližšie k trhu je len tvoj subjektívny pocit väčšieho rizika. Podobne, ako nákup akcie, ktorá bola včera lacnejšia.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15776
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: Klídek, chlapi, klídek. Prosím nehádajte sa.

K Tilburovi:

Podľa môjho názoru, Tilbur ide dobrým smerom.
Reálne zhodnotenie 7% treba posudzovať z iného uhla.

V prvom rade, Tilbur nie je profesionál, venuje sa akciám popri práci. Je to jeho záľuba.

Po druhé, Tilbur nie je daytrader. Tilbur hľadá cestu ako môže zhodnocovať svoje financie sám. Zatiaľ nevie, či to bude aktívny investing, pozičný trading, alebo swingtrading. Jedno však zrejme pochopil. Každá z týchto ciest mu umožňuje zarobiť viac ako by mu zarobili inštitúcie: banky, fondy, investičné životné poistenia, či iní správcovia.

Po tretie. Nie je vylúčené, že z Tilbura sa raz stane profesionál. Nesrandujem.
Ja si myslím, že má všetky predpoklady. Za posledných 10 rokov som stretol viacero ľudí čo sa našli v tradingu. Jeden z nich sa už po pol roku vykašlal na svoje povolanie a burza ho odvtedy živí viac ako 7 rokov. Náš Rado je tiež profesionál, k nemu ešte napíšem pár slov. Coudy sa stal full time traderom aj vďaka diskusiám na fórach. Pozdejšie sa síce vrátil k part time, ale konzistentná ziskovosť je pre neho samozrejmosťou. A tak ďalej...

A teraz k výsledkom Tilbura. Reálne zhodnotenie +7% za pol roka by pri konzistentnej ziskovosti znamenalo cca +15% za rok. Na benchmark nemusíme pozerať, lebo tých +10%, čo urobil SPX vôbec nesúvisí z tradingom. Súviselo by len vtedy ak by Tilbur urobil stock picking a potom nechal celé svoje portfólio unášať trhom. Ale my trejderi toto nerobíme.
My longujeme, shortujeme, snažíme sa zarábať na každom pohybe. A hlavne - sami si riadime riziko. Nezávisíme od trhov. Na benchmark treba hľadieť tak, že môže kedykoľvek padnúť o 50-60%, tak ako padol v 2001-2002, alebo v 2008-2009. Ale to nám trejderom vôbec nevadí ! Naopak. Prináša to nové príležitosti.

Nedá mi nepripomenúť, že benchmark SPX dal v prvom polroku +10%, ale zatiaľ sa v 21. storočí nedostal nikde. A znovu opakujem, že pasívny investor je po 12 a pol roku očistene od inflácie v hlbokej strate! Naproti tomu Tilbur by zo svojím aktívnym prístupom a 15% p.a. v zloženom úročení odhadom zdvojnásobil až ztrojnásobil svoju investíciu. Samozrejme za predpokladu, že by disciplinovane riadil riziko tak ako doteraz.

A teraz priložím na oheň! Je veľmi dôležité, čo napísal Mika. Vyhodnocovat riziko stratégie, ktorá je diametrálne odlišná od merania rizika benchmarku je hlúposť. S tým na 100% súhlasím.
Možno sa to niekomu nezdá fér, ale Tilbur by sa teraz mal vykašlať na benchmark aj na tých +7% čo urobil reálne. On ešte nemá hotovú stratégiu, on ju formuje. Mal by si uvedomiť, že potencia jeho tradingu je tých kumulatívnych +71% za pol roka , čo by kumulatívne mohlo dať cca +200% za jeden rok ! Tak by tomu bolo, keby dal do každého trejdu 100% kapitálu.
( Z 10 000 na 17 100 je +71% a 17 100 zhodnotených o 71% v druhom polroku by dalo 29 200 ).

To je tá distribúcia ziskov a strát kde môže ísť Tilbur dopredu. A tých 40% winnerov sa bude automaticky tiež vylepšovať. Skrátka, kde sa berie kopa malých strát a zisky nechávajú plynúť, tak je to úplne v poriadku. Aby som bol konkrétny, keď Tilbur doteraz z kapitálom 10 000 dal do jedného obchodu 1000 ( 10% ) a robil priemerne 5 obchodov, tak kludne môže uvažovať o 2000 (20%) v jednom obchode a v prípade potreby ísť na margin do 50%. Zisk sa tým minimálne zdvojnásobí. Samozrejme, za predpokladu, že si verí a že sa mu bude dariť tak ako doteraz.

Preto ak sa teraz cíti sklamaný a vidím, že experimentuje zo zainvestovaním 100% kapitálu, chcem Tilbura povzbudiť. Nevykašli sa na to v čom cítiš, že si dobrý. Skôr sa orientuj na vylepšenie stratégie a tú distribúciu ziskov a strát. A zadefinuj si, kedy sa ti z longami neoplatí ísť proti trhom ! Mal si tam trejdy, ktoré boli zbytočne otvorené, alebo čakali na SL, keď trhy silno padali.

Píšem tu o tom aj preto, lebo ja tiež neustále riešim otázky money a risk manažmentu.
A neustále makám na svojích stratégiách.
V obdobiach, ked je moja najziskovajšia stratégia dokonale zladená s trhmi a ja nachádzam množstvo obchodných príležitostí, vtedy vôbec nemám problém zhodnotiť kapitál o viac ako 100 % p.a. ! Vtedy som ale prakticky denne zainvestovaný na 100%. Ovšem, ak sú trhy nemastné-neslané a príležitostí vidím málo, tak je aj moje riadenie rizika úplne iné.
Dá sa povedať, že kapitál leží väčšinu času nevyužitý. A je mi fuk, koľko vtedy robí benchmark. Víťaza zo mňa nerobí to, že krátkodobo prekonám benchmark. Víťaza zo mňa robí to, že dlhodobo rozdrtím benchmark! A ja ho drtím hlavne vtedy, keď sa benchmarku nedarí.
Takže ja zarábam ( alebo aspoň neprerábam ) keď indexy letia dole, ďalej keď indexy stagnujú, ale zarábam aj keď idú hore a z najväčšími ziskami vtedy, keď indexy doťahujú straty.
Takže k Tilburovi toľko, že mu tlieskam a držím palce. Ide veľmi dobrou cestou. Pochopil, kde sú základy úspechu v tradingu a stačí, keď bude ďalej usilovne pracovať.


K Radovi:
Zhodou okolností poznám Tilbura, Rabda i Rada osobne. Tak pár slov k nezhodám, ktoré tu vznikajú.

Rado je bez debaty hviezda tradingu. Jedna z najväčších, ktoré som doteraz osobne poznal. Skrátka, odkedy Rada poznám ( 2-3 roky) je vysoko ziskový ( 60% p.a.) pri minimálnej prácnosti ( 15 minút denne ). Takmer ako príbeh z finančníka.cz, ale tento je zatiaľ skutočný. Rado to vie a zatiaľ niet o čom pochybovať. Problém je však v tom slovíčku ZATIAĽ.

2-3 roky je totiž v tradingu veľmi krátka doba na to, aby sme niečo mohli tvrdiť na 100%. Navyše, nevyznám sa v opciách. Niečo sem-tam zobchodujem, ale ináč sa fakt nevyznám. Neviem posúdiť výkonnosť a riziko obchodovania s opciami v stratégii, ktorú Rado používa. Nerozumiem samotným obchodom. Počul som, že niektorí opční obchodníci idú do stoviek % p.a. Napríklad Carter píše o sebe, že už počas študentských čias dokázal každoročne z 10 000 na začiatku roku urobiť státisíce až ,,ľahko pod milión dolárov,, behom roku. Myslím si, že akcioví a opční obchodníci sú výkonnostne na tom podobne, ale opcie sú predsa len deriváty a pri väčšej páke môže byť zisk zdanlivo ľahšie dosiahnuteľný. Píšem zdanlivo, lebo na burze nie je nič zadarmo a väčší zisk dokáže zaknihovať len ten kto dokáže viac zariskovať.

Preto chcem napísať, že sa viem vžiť do myslenia Rada. Sám som prvé tri roky percentuálne zarobil najviac a obchodoval som oveľa menej ako teraz. Trh sa rútil dole a mne sa darilo robiť stovky %! Pametám sa ako v tej dobe začínali u nás akciové fondy. Ako sa im nedarilo, lebo ich indexy ťahali dole. Už vtedy som pochopil, aký obmedzený, ťažkopádny a nešikovný je inštitucionálny investing. A dodnes preto neuznávam pasívny investing.

OK. To už odbočujem. Chcel som len povedať, že si myslím, že Rado ako úspešný trader má právo vyjadrovať sa ako chce ku tradingu, či investingu. Nevidím problém ani v kritike, lebo kritiku treba brať ako pohľad, ktorý pomáha odhaliť nedostatky. A nevidím problém ani v srandovaní, veď humor je soľou života. Skrátka kto umí, ten umí. Messi si môže robiť zo mňa srandu, že neviem hrať futbal. Len nech preboha sám neprestane hrať! Tým chcem povedať, že si vážim, že Rado sa tu vôbec vyjadruje a je mi jedno ako sa vyjadruje, kým zároveň UKAZUJE ako to sám robí. Ak by neukazoval, tak by som hľadal v jeho príspevkoch múdrosť, fakty, pridanú hodnotu. A vtedy by ma možno naštval, keby tvrdil, že sa s prstom v zadku a pri 15 minútach denne dá dlhodobo robiť 60% p.a. Teraz nie. Teraz je pre mňa V.I.P.
A to i napriek tomu, že ma opcie nezaujímajú a že sa od neho nič nenaučím. Ja proste viem čo je zač a mne stačí, že sa bavíme o serióznom tradingu zo serióznymi peniazmi.

Ešte pár slov k tomu, že 2-3 roky je v tradingu krátka doba. Mne sa prestalo dariť presne po troch rokoch. V 2004 som utrpel stratu. Celý 2005 som doťahoval stratu. Až v 2006 znova prišli zisky. Ďalšia konjunktúra trvala viac rokov, ale kríz som sa aj tak nezbavil. Tým chcem vyjadriť to, čo som niekde napísal už minule. Hovoriť o úspechu na burze môžeme až vtedy keď na burze prežijeme, alebo zbohatneme. Prežiť znamená uživiť sa a neskrachovať.
Zbohatnúť pre mňa znamená zarobiť toľko, že už nemusíme pracovať a zároveň nemôžeme skrachovať.

Prosím všetkých, čo sa seriózne venujeme tradingu, aby sme držali spolu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Tilbur-modelove portfolio

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poculi ste slovo jugglerovo, amen :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"