Transakčná daň

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Transakčná daň

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ministri financií Únie schválili transakčnú daň, bude aj u nás
Veľká Británia, Luxembursko, Česká republika a Malta sa hlasovania zdržali.
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6676229/minis ... z2IiJM4lQh" onclick="window.open(this.href);return false;
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

Slovensko sa snaží, aby sa v rámci klubu európskych krajín, ktoré plánujú zaviesť daň z finančných transakcií (FTT) zaviedol taký typ tejto dane, ktorý nezhorší konkurencieschopnosť finančného sektora.
Kokso to je co za vyrok? Sak jasne ze zvysenie co i len o 0.0001% oproti 0% zhorsi oproti krajinam kde taketo nieco nezavedu.
Inak ako by sa to vlastne dotklo nas papucovych obchodnikov s akciami/futures? Lebo to mi uplne jasne teda nie je.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem, podrobnosti ako to ma vyzerat som nikde nevidel
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

filip glasa napísal:neviem, podrobnosti ako to ma vyzerat som nikde nevidel
No ved to! Ja som sa to snazil googlit uz pol roka dozadu. Ze aky dopad to moze eventualne mat na moj styl obchodovania lebo prve co ma napada => to akoze okrem poplatku u brokera teraz este stat bude brat akusi dan z celej transakcie nezavisle od toho ci skonci mojim ziskom alebo stratou? WTF??!!! :evil:
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa petok »

filip glasa napísal:neviem, podrobnosti ako to ma vyzerat som nikde nevidel
http://ec.europa.eu/taxation_customs/re ... imates.pdf
As already stated in the Impact Assessment accompanying the Proposal for a Council Directive on a Common system of financial transaction tax and amending Directive 2008/7/EC (SEC(2011) 1102), at a tax rate of 0.1% for securities and of 0.01% of the notional value for derivatives agreements and payable by each side of a transaction, the revenue estimates for the tax are about €57bn2.

About one third of this revenue is expected to be generated by taxing trading, borrowing and lending in securities (bonds and shares), and two thirds are expected to come from taxing derivatives.

Revenue estimations (57,1 mld rocne)
Product
Securities 19,4 mld (sadzba 0,1%)
- shares 6,8
- bonds 12,6
Derivatives 37,7 mld (sadzba 0,01%)
- equity linked 3,3
- interest rate linked 29,6
- currency linked 4,8
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Biosko »

Zase plus pre brokra mimo EU asi.
Používateľov profilový obrázok
senor valasco
Silver Member *
Príspevky: 264
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 12:32 pm
Bydlisko: HUMENNE
Kontaktovať používateľa:

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa senor valasco »

Biosko napísal:Zase plus pre brokra mimo EU asi.
stačí český, či?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Biosko »

To neviem, uvidime. Ako to dopadne ked to bude platit a ze ci to bude platit a od kedy.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

http://ec.europa.eu/taxation_customs/re ... imates.pdf
As already stated in the Impact Assessment accompanying the Proposal for a Council Directive on a Common system of financial transaction tax and amending Directive 2008/7/EC (SEC(2011) 1102), at a tax rate of 0.1% for securities and of 0.01% of the notional value for derivatives agreements and payable by each side of a transaction, the revenue estimates for the tax are about €57bn2.
...
Revenue estimations (57,1 mld rocne)
Product
Securities 19,4 mld (sadzba 0,1%)
- shares 6,8
- bonds 12,6
Derivatives 37,7 mld (sadzba 0,01%)
- equity linked 3,3
- interest rate linked 29,6
- currency linked 4,8
Toto som uz niekde videl. Teraz ma ale napadlo. Sak nas sa to prakticky nebude vobec tykat. Ak obchodujeme futures alebo akcie na USA burze tak to je uplne mimo EU (napada ma ze to iste bude aj burza v CR alebo v UK, kedze oni maju tiez dost rozumu a pridat sa nechcu). Takze vlastne mi to moze byt sum a fuk z mojho cisto osobneho papucoveho tradingu ci niekde vo frankfurte budu vyberat x% percent na platanie EU/narodnych rozpoctov.
Alebo to az tak mimo nebude kedze ja budem jedna strana tej transakcie a ja som z EU. Hmm tj. ako sa to vlastne bude zdanovat. Priamo burza odvedie danu dan z kazdej transakcie alebo sa ta povinnost prenesie na tych co vystupuju ako predavajuci/kupujuci v zmysle ze to budu musiet niekde priznat. To mi pride ako blbost ked najjednoduchsie je skratka tu dan odviest rovno z transakcie a rovno na tej burze?
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa petok »

rasto800 napísal:Alebo to az tak mimo nebude kedze ja budem jedna strana tej transakcie a ja som z EU. Hmm tj. ako sa to vlastne bude zdanovat. Priamo burza odvedie danu dan z kazdej transakcie alebo sa ta povinnost prenesie na tych co vystupuju ako predavajuci/kupujuci v zmysle ze to budu musiet niekde priznat. To mi pride ako blbost ked najjednoduchsie je skratka tu dan odviest rovno z transakcie a rovno na tej burze?
Zdanovat sa maju vsetky financne transakcie okrem vynatych (operacie na primarnom trhu, pripadne s centralnou bankou).
Podrobnejsie informacie tu:
http://europa.eu/legislation_summaries/ ... 087_sk.htm
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

no vsetky ako vsetky. nech si to citam v slovencine ci v anglictine stale mi to neni jasne. tomu jazyku pouzitemu moc nerozumiem.
kazdopadne ked citam nieco ako tu http://www.cnbc.com/id/100403170 tak cloveka to ukludni, ze ved sa este na nicom v podstate nedohodli :)
Ale fakt je, ze je tazke sa o tom bavit ked vlastne nie su jasne celkom podstatne detaily a ak som spravne pochopil tak este aj kazdy stat si to moze upravit. skratka bordel ale nastastie este nie aktualny v tomto roku. a co bude o rok to je predsa este daleko!

Ale hlavne ze politici mozu vraviet, ako to tym bankarom a spekulantom idu ukazat :)
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

Tak dnes citam ze dan chcu vybera od januara 2014 - http://www.reuters.com/article/2013/02/ ... KH20130214" onclick="window.open(this.href);return false;
Stale ale ziadne podrobnosti. Alebo som len ja taky sprosty a neviem ako sa to mojho obchodovania futures dotkne?
amoniak
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 09 09, 2012 12:44 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa amoniak »

Pri futures kontraktoch to vyzera ze budes akoby obchodovat so spreadom 1tick. Ja obchodujem FGBL a holnota je 100 000Eur cize 0.01% pre derivaty je 10Eur dan + poplatok u brokera.
Mne to skor pripada ze nie je rozhodujuce kde sa burza nachadza ale s akej krajiny obchodujes.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

amoniak napísal:Pri futures kontraktoch to vyzera ze budes akoby obchodovat so spreadom 1tick. Ja obchodujem FGBL a holnota je 100 000Eur cize 0.01% pre derivaty je 10Eur dan + poplatok u brokera.
Mne to skor pripada ze nie je rozhodujuce kde sa burza nachadza ale s akej krajiny obchodujes.
Ako mne to tiez pride, ze podstatne je kde sa nachadzas. Ale netusim ako chce toto riesit krajina EU s brokerom v USA. Lebo to akoze broker v USA bude strhavat ludom s danovou rezidenciou v EU tuto dan a inym to strhavat nebude? Alebo to snad necha na mojej dobrovolnosti a ci to ja vykazem v mojom danovom priznani?
No asi este skoro sa o tom dohadovat kedze vlastne nikto nevie nic poriadne :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Biosko »

A mozno sa to vyrovna na urovni brokera/banky atd. Teda pre teba mozno vyssi poplatok za kontrakt? Komisia? Tax priamov platforme?
Neviem uvidime ako to bude nastavene pri uvedeni do praxe. Veci sa budu pravdepodobne menit este.
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

rasto800

pokial budeš obchodovať cez US brokera iba US trhy tak žiadnu daň ti strhávať nebudú, pretože amíci žiadnu takú daň nemajú to sa bude týkať iba EU trhov, iba vtedy ti zrazia tú daň ,ked urobíš obchod na nejakej EU burze. Ak to príde do platnosti tak určite likvidita padne a obchodníci sa buď presunú do UK alebo k 3 korunkám tieto krajiny su proti alebo sa obchodníci presunú do amreiky , ale to sa uvidí .ked to začne platit.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

by ma zaujimalo co bude s ADR
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

to peter.cmorej
pokial ide o ADR na eu akcie obchdovane na US burzách tým ,že su registrované na US burze tak podliehajú US zákonom a nie EU zákonom a tým nebudú podliehať transkačnej dani
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dik
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

Diky Obelix. Som dnes kukol este aj EU press release: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-115_en.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
As before, the "residence principle" will apply. This means that the tax will be due if any party to the transaction is established in a participating Member State, regardless of where the transaction takes place. This is the case both if a financial institution engaged in the transaction is, itself, established in the FTT-zone, or if it is acting on behalf of a party established in that jurisdiction.

As a further safeguard against avoidance of the tax, today's proposal also adds the "issuance principle". This means that financial instruments issued in the 11 Member States will be taxed when traded, even if those trading them are not established within the FTT-zone.
Takze tu mame "issuance principle" a z toho mi to pride jasnejsie trochu, ze sa jedna iba o take financne instrumenty, ktore su "issued" v tychto 11krajinach co chcu tuto hlupost prijat. Takze mojich oblubenych CL a NG futures by sa to dotknut nemalo aj ked ja som rezident jednej z tychto 11 krajin.

Akurat nikde nevidim jasne napisane, ze "residence principle" AND "issuance principile", tj. ze obe podmienky musia platit aby sa dan vybrala. Ale tak asi to tak je, sak ono keby nieco hrozilo tak uz o tom asi davno je nieco na webe :)
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa rasto800 »

tak som dnes zistil ako taka transakcna dan funguje v praxi. a to uplne nahodou (aspon pre mna to bolo prekvapenie).
totizto taki francuzi to uz zaviedli minuly rok. a zaviedli to okrem ineho aj na akcie firiem ktorych hodnota je vacsia ako 1 miliarda eur.
No a ja som dnes kupoval TOTAL (NYSE:TOT). A aky som bol prekvapeny ked na vypise vo FIO som zbadal takyto riadok, ze "Daň z finančních transakcí Francie". Kokso 0,02% z nakupnej ceny si francuzi zobrali z tohto mojho nakupu.
No tak mam aspon skusenost. Potom som dokonca aj nasiel na nete info, ze republikani uz broja v kongrese, ze ako je mozne, ze nejaka cudzia krajina vybera dan z obchodu vykonaneho na USA burze.

Viac info napriklad aj tu: http://www.tradersmagazine.com/news/td- ... 718-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: Transakčná daň

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

rasto800 napísal:tak som dnes zistil ako taka transakcna dan funguje v praxi. a to uplne nahodou (aspon pre mna to bolo prekvapenie).
totizto taki francuzi to uz zaviedli minuly rok. a zaviedli to okrem ineho aj na akcie firiem ktorych hodnota je vacsia ako 1 miliarda eur.
No a ja som dnes kupoval TOTAL (NYSE:TOT). A aky som bol prekvapeny ked na vypise vo FIO som zbadal takyto riadok, ze "Daň z finančních transakcí Francie". Kokso 0,02% z nakupnej ceny si francuzi zobrali z tohto mojho nakupu.
No tak mam aspon skusenost. Potom som dokonca aj nasiel na nete info, ze republikani uz broja v kongrese, ze ako je mozne, ze nejaka cudzia krajina vybera dan z obchodu vykonaneho na USA burze.

Viac info napriklad aj tu: http://www.tradersmagazine.com/news/td- ... 718-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a ja som si myslel,že pokial su ADR tradovane na US burze tak môžu trt ,ale to je dobre ,že sa v kongrese zobudili dúfam,že zákon schvália čo v najkratšom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"