Novy zaciatok

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Ahojte,

V prvom rade Vam dakujem ze ste si nasli cas na toto forum a moj prispevok.
Chcel by som Vas, skusenych poprosit o radu, ak by ste mali chvilku.

Uz som niekolko krat obchodoval (backtest, papertrade, live) Vzdy som s tym prestal nakolko som sa odklonil od planu, resp. povodny plan sa ukazal ako nerealny.

Nakolko verim ze v zivote je dolezita vlastnost nevzdavat sa, tak by som sa rad vratil naspat.
Dal som vypoved v praci, nasetril som si cca 15 000eur na obchodovanie (samozrejme mam este nejaku brigadu na prezitie a zaplatenie uctov). Rozhodol som sa, ze budem trader.

Koncom roka 2013 som sa Vas pytal o radu ako dalej. Povzbudili ste ma, aby som sa nevzdal. Odvtedy som dumal a premyslal. Poslednych par mesiacov aktivne vyvijam obchodny system, robim to tak ze si ho naprogramujem a nasledne spustim na rokoch 2004-2014. System je velmi jednoduchy. Nakolko nedokazem zhodnotit danu akciu, beriem vstupy viac menej nahodne podla par primitivnych kriterii (velkost spolocnosti, priemerne volume a RSI)
Funguje to tak ze si vezmem vsetky akcie ktore mam (7000) viac menej nahodne vyberiem jednu do ktorej vstupim. Snazim sa skor sustredit na vystupovanie, kedy kolko akcii predat kedy dokupit kam vhodne dat SL a PT.
Dokazem takto "zhodnotit" kapital o cca 30% rocne (nic moc na zivobytie). Som si plne vedomy ze tieto vysledky nemaju z realitou mnoho spolocneho,(psycho, slippage,fundamenty...) no pisanie systemu tymto sposobom ma naucilo vytvorit si pevne a presne pravidla. (Rucny backetest som si vzdy prisposobil a vzdy som nasiel dovod preco vziat zisk a nevziat stratu)

Moje ciele:
1. Vyvinut system
2. Prvy rok obchodovania skoncit na 0, ale ziskat kopu skusenosti a hlavne statistickych dat na dalsie testovanie - hlavne fundamenty a intraday tipy na lepsi money management
3. Druhy rok zarobit aspon 3-5%
4. Do 5 rokov sa zivit tradingom

Chcel by som Vas teda spytat:
1. Co podla Vas robim zle?
2. Co by som mohol zlepsit?
3. Ma to, co robim zmysel? (ok aj ked poviete ze nie, tak sa nevzdam:) )
4. Tak nejak vseobecne ako postupovat.

Vzdy si hovorim ze toto je uz posledny pokus a potom to vzdam a pojdem robit nieco ine, ale nemozem prestat mysliet na trading :-)

Dakujem za odpovede
Pekny den
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Ladis »

Neni rozumné ztratit 15.000 euro s tradingem za rok, tak jak se ti to stalo už několikrát v minulosti a pak akcie nechat na pokoji několik let, když ti ten trading zase letos nefungoval.
Malý trader bojuje proti rychlým a velkým automatům, reaguje na zprávy v televizi, je poškozován manipulacemi. Malý investor poškozován neni, protože nemá v plánu rychle prodávat, neplánuje prodávat se ztrátou, ale má čas léta čekat na výnos, až mu to obchodní automaty a manipulace na burze umožní.
Lepší je dělat jakoukoliv práci za peníze a těch 15.000 euro nechat v levných blue chips akciích s nadprůměrnou dividendou ležet celý rok nebo několik let. A 15.000 euro bych rozdělil na 5 podceněných akií a pak čekal rok nebo několik let, až se ty akcie přecení. Pokud by šly i levné akcie do mínus a byly by i několik let v minus, nic bych s nimi nedělal, ale měl radost z dividend. Omezil bych se na akcie z indexu DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones, plus akcie které by v těchto indexech snadno mohly být, jako je Alcoa a Bank of America, pokud by měly dobrou dividendu.

Kdejaký Slovák si nakoupí za 1.000 euro nejrůznější knihy pro trading a pak experimentuje několik let na burze. Snaží se o rychlé peníze bez úspěchu. Je zklamán a ztratil tisíce eur a už spekulaci na burze nikdy nebude zkoušet. Proto se všechny knihy snaží zas prodat a současně prodává i chytré knihy o investování na burze. To neni rozumné. Vždyť dividendy z akcií by mohly být ten nejvýhodnější důchod, který zdědí i mladá vdova a děti. Proto 87-letý děda nesmí mít 13% peněz v akciích a 87% peněz v dluhopisech, jak píšou hloupé knihy, neboť ten kapitál po dědovi zdědí děti, pro které podle houpých knih platí zas jiný poměr mezi akciemi a dluhopisy.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa máš na full time málo kapitálu. Keď vylepšíš trading a dokážeš výsledky predať, tak hľadaj investorov. Cudzí kapitál ti zvýši výnos na tom vlastnom. Neviem si predstaviť ako sa dá dlhodobo uživiť z 15000.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Podla Vas je teda nerealne vyhrabat sa tradingom z 15 000 na 100 000 za 5-8 rokov?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa jogo »

To zavisi od toho, ako dlho musis tych 15 000 Eur sporit.
Ak ich nasporis za mesiac, tak sa ti to sem-tam podari. Ak 15 000 Eur sporis niekolko rokov( napriklad ako ja), tak ta vlastna psychika nepusti do takychto zhodnoteni.

Rozdel kapital na dve ciastky.
90% investuj dlhodobo a s 10% skusaj velke zhodnotenia v tradingu.
Pre dlhodobe investovanie sa inspiruj nakupom 3 kontraktov ES-ka v Jugglerovom vlakne http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=1613" onclick="window.open(this.href);return false; a spocitaj si, kolkonasobne by zhodnotil ucet a kolko by mal zisk, ak by ES-ko nepredal na 1000 ale drzal doteraz. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Otázka nie je, či sa dá zhodnotiť 15000 na 100000 za nejaký čas. Podľa mňa by si mal postupovať opačne. Koľko potrebuješ mať mesačne z tradingu na život? 1000€? 700€? Ak je to 1000, tak potrebuješ spraviť 12000. To sa už približuješ 100% výnosu ročne zo svojho vkladu, čo sa vzďaľuje výrazne od toho, čo robíš teraz. (30%). Na to, aby si sa uživil budeš musieť viac riskovať. S nejakou stratou, ktorá sa ti prihodí to riskneš ešte viac.
Ak by si získal kapitál napr. 300000€ za 10% na rok, tak pri tvojich výnosoch máš 90000€ ročne. Po vyplatení nákladov ti ostane 60000, čo je zhodnotenie tvojho kapitálu o 400% bez toho, aby si musel niečo meniť. Vychádzam z toho, že tých 30% robíš, ale ja si na rozdiel od teba nemyslím, že je to málo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Ja si to predstavujem, tak ze by som zhodnotil 15 000eur na takych 55 000eur - nevyberal by som nic. Popri tom budem samozrejme pracovat na polovicny uvazok alebo na brigadach . Nasledne by som ucet zhodnocoval priemerne o 30% rocne s tym ze by som vyberal cast zisku na zivobytie a tym sa postupne zbavil ostatnej prace.

Momentalne backtestujem system ktory ma viac menej uplne nahodne vstupy a myslim ze by sa dala zvysit uspesnost pomocou fundamentov a hlavne skusenosti.A na to potrebujem mat odkrutene hodiny v reale. Pod tym si predstavujem tych 5 rokov. Ak by som sa venoval trhom 4-5 hodin denne po dobu 5-tich rokov tak si myslim ze sa na mna nieco nalepi.Posledne mesiace sa trhom venujem 8-10 hodin denne no a prave preto som odisiel z prace. Aby som ziskal realne zaklady predtym nez sa pustim do live.

Ale je pravda ze tie zhodnotenia su nerealne, to bol moj hlavny impulz napisat sem na forum. Aj vy mate svoj pribeh, mozno ma niekto podobny :-)

A k tomu systemu, je to len backtest, nerobim ani cent a niekde nie je garancia ze ten cent vobec niekedy zarobim. A system je tak zufalo primitivny ze pochybujem ci je vobec mozne tak jednoducho zarabat peniaze. Vlastne z TA pouzivam len RSI a inak nic. Ziadne patterny, fundamenty psychologicka analyza - nic.
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa kolega »

tobbie napísal:Podla Vas je teda nerealne vyhrabat sa tradingom z 15 000 na 100 000 za 5-8 rokov?
hm, tak ak pocitam spravne pri zhodnoteni 30% rocne, by to slo v danom rozsahu, ale aj tych 30% je celkom dost
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Cize na to aby som sa zivil spekulaciou potrebujem cca 300 000eur. A na to aby som zarobil 300 000 som planoval spekulovat :-) Teda otazka znie, ako sa Vy, co sa zivite spekulaciou dostali k 300 000euram. Ved to je sialena kopa penazi a keby som mal k dispozicii 300 000 neviem ci by som vobec premyslal o spekulacii.
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa heldus »

Rado napísal:Podľa mňa máš na full time málo kapitálu. Keď vylepšíš trading a dokážeš výsledky predať, tak hľadaj investorov. Cudzí kapitál ti zvýši výnos na tom vlastnom. Neviem si predstaviť ako sa dá dlhodobo uživiť z 15000.
Rado ale ty tiež neobchoduješ s kto vie akým velkým kapitálom a tvrdil si že sa živíš tradingom. Ja som si neni istý, ale ak si raz zverejnoval svoje trejdy tak som niekde zahliadol čiastku 20 tis. EUR. Ako nič proti, ja len že podla mna sa dá živiť tradingom s účtom 15 000 EUR. Napr. intraday trading nejakých futures s dvomi,tromi kontraktmi.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Musíš sa vedieť predať. Prvá vec je vybudovať funkčný systém obchodovania a druhá byť šikovný v oslovení súkromných investorov. To je cesta ako sa tým živiť na full time. Stále 30% robiť nebudeš. Príde zlý rok v ktorom spravíš "iba" 16% a bude to polovica toho na čo si zvyknutý. Nikto však nemá rád, keď si musí zmeniť životný štandard.

To heldus: Zverejňoval som tu príklad, ktorý kopíroval môj účet, ale na fiktívnom kapitále 10000$. Dúfam, že si nikto nemyslí, že tu zverejním svoj účet. :D Ak budeš šikovný, tak z tých 15000 spravíš 7500. Pokiaľ ti táto suma stačí na život, tak nevidím dôvod prečo do toho neísť. Ďalší rok však možno spravíš iba 750 a to už bude prúser. To čo som písal tobbimu ja, by znamenalo ROI 100% každé tri mesiace. S takým výsledkom si zachováš pevné nervy, zdravie a aj životný štandard.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tobbie napísal: Nakolko verim ze v zivote je dolezita vlastnost nevzdavat sa, tak by som sa rad vratil naspat.
Dal som vypoved v praci, nasetril som si cca 15 000eur na obchodovanie (samozrejme mam este nejaku brigadu na prezitie a zaplatenie uctov). Rozhodol som sa, ze budem trader.

Moje ciele:
1. Vyvinut system
2. Prvy rok obchodovania skoncit na 0, ale ziskat kopu skusenosti a hlavne statistickych dat na dalsie testovanie - hlavne fundamenty a intraday tipy na lepsi money management
3. Druhy rok zarobit aspon 3-5%
4. Do 5 rokov sa zivit tradingom

Vzdy si hovorim ze toto je uz posledny pokus a potom to vzdam a pojdem robit nieco ine, ale nemozem prestat mysliet na trading :-)

Dakujem za odpovede
Nevidím to nereálne. Pripomína mi to samého seba. Veríš si. Motiváciu máš. Cítiť s teba kus pitbulla ..to sú dobré predpoklady. Aj ja som si kedysi povedal: budem sa živiť cez internet, budem pracovať v Amerike... A bodka.

Zopakujme si to. Kapitál 15 000 €. Na účte IB predpokladám. To je 20 700 USD. Začínaš part time. Práca ťa zatial uživí (nie trading). Nepotrebuješ siahať na kapitál. Máš kde bývať. Máš čo jesť. Máš PC a high speed internet.

Poviem Ti to takto. Kým nemáš systém - nemáš nič. Kým nemáš know-how a reálne výsledky, je úplne jedno aký máš kapitál a ciele. Takže začať musíš tak, že sa naučíš chytať ryby. Až potom si môžeš povedať : viem chytať ryby, mám na to, aby som sa uživil ako rybár.

Je jedna vec ktorú Ti nikto neporadí. Musíš si s ňou poradiť sám. Musíš sa sám dopátrať k tomu, či na to máš, alebo nie. Sám musíš nájsť v sebe to k čomu inklinuješ a sám musíš nájsť nejaký edge, ktorý s teba urobí profitabilného tradera. Mika má vlohy na forex, Rado na opcie, ja sa špecializujem na momentum v akciách. Rabdo na ES. Coudy na technické setupy ETF. Richard Koza na technické setupy akcií. Buffet na komoditné spready...atď. Každý našiel niečo v čom je dobrý a vytvoril si systém a pravidlá. Jedine takto vieš následne zistiť, respektíve zmerať a odhadnúť, čo môžeš od tradingu ako práce očakávať. Poznám x ľudí, ktorí sú lepší ako ja, ale nedokážu robiť trading ako prácu, lebo na to nemajú povahu. Chápeš to? Sú ľudia, ktorí majú edge, ale nemajú povahu hráča, alebo primeranú psychiku. Alebo nezvládajú stres. Najčastejšie býva problém v tom, keď nedokážeš krotiť svoje emócie a dodržiavať pravidlá. Aj v inštitúciách nájdeš špičkových trejderov, ktorí nedokážu dlhodobo profitovať ak nemajú nad sebou kontrolu. Majú šéfa, ktorý ich odstaví od tradingu, keď začnú zlyhávať.

Takže tam niekde treba začať. Sebapoznávaním. Mám na to - nemám na to? Viem čo chcem robiť? Našiel som svoj edge? Ide mi to. Robím to v malom. Zapisujem si výsledky. Deň, týždeň, mesiac, rok. A vyhodnocujem . Som konzistentný - nie som konzistentný? Funguje všetko ako má? Uživím sa tým, alebo nie? Zvládam to ako prácu? Nezačnem vyhasínať? Nepotrebujem nad sebou dohľad? Nepotrebujem kolegov? Zlyhávam? Dokážem sa vyhojiť z vlastných zlyhaní? Dokážem si uznať chyby? Prijať opatrenia? Atď...

OK. Ja neviem kto si. To vieš len ty! Úloha číslo jedna: nájsť sám seba – nájsť edge – mať systém a pravidlá. Najprv ti stačí jedna stratégia. Pozdejšie ich môžeš mať viac. Najlepšie je špecializovať sa.

Nečítal som vela literatúry, ale jednu knihu ti môžem poradiť: Carter: Staňte se mistrem v tradingu ... http://www.martinus.sk/?uItem=118437" onclick="window.open(this.href);return false; ...prípadne si dokúp niečo z psychológie. Psycho sa blbo číta, ale bohužial...trading je hlavne o vlastnej psychike.

To čo ti môžem poradiť z vlastných skúsenosti je, že o všetkom strašne veľa rozmýšľaj. Nehladaj takú cestu, že nejaké know-how, alebo systém odkopíruješ. Dostaň do hlavy to čo ti treba ( kvalifikáciu ) a nájdi sám seba a svoj systém. Druhá vec je, že všetko čo robíš, meraj. Ohodnoť sa, postav si plán...najprv malý...rozmeň ho na drobné a plň! Denno denne. Deň nemusí vyjsť. Tak týždenne. Týžden tiež vždy nevyjde. Tak mesačne. A ročne. Roky Ti musia vychádzať. Mne nevyšli všetky. Ale celkove Ti to musí ísť a musí byť jasné, že si dlhodobo a konzistentne ziskový.

Podme k praxi. Napísal si, že prvý rok chceš skončiť na nule. Ok. Tak netrejdi kým nemáš systém. Máš rok na to, aby si našiel profitabilný systém a pravidlá. Máš rok na to, aby si to preveril stovkami trejdov. Bud na papertradingu, alebo naživo v malom.

Druhý rok. Napísal si, že ti stačí 3-5%. Ok. Z kapitálu 20 000 USD je 5% 1000 USD. Tak si to rozmeň na drobné. Trading year je pre mňa 10 mesiacov a zhruba 40 týždňov po 5 dní, čiže 200 pracovných dní. Profit 1000 USD je 100 USD mesačne, 25 USD týždenne a 5 USD denne.

Dokážeš s kapitálom 20 000 zarobiť zhruba 5 USD denne a 100 USD mesačne? Ak to dokážeš, máš 5% p.a.

OK. Neviem čo ti ešte mám napísať. Mojím prvým cieľom v tvojom prípade by bolo know-how a systém pravidiel. Mojím prvým plánom by bolo urobiť 30% p.a. rozmenených na drobné. Mojím prvým míľnikom by bolo dostať sa nad sumu 25 000, aby som mohol daytrejdiť. Potom by som sa snažil mať na účte vždy aspoň 30 000 a zarábať minimálne 30% p.a.
Nezabudni: systém - pravidlá - plán. Plán rozmenený na drobné ( deň, týždeň, mesiac , rok ) a všetko si zapisuj.
Je to presne ako v podnikaní. Máš stratégiu, plán, čísla , kontrolu, opatrenia...atď.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Ne 20 04, 2014 10:26 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Tilbur »

Pridam sa. Suhlasim s Radom, ze 15 000€ je na moznost zivit sa tradingom malo. Ked potrebujes cca 500-1000€ mesacne vyberat, bude to vytvarat tlak na tvoje obchdovanie aj sa Ti nebude darit, zacnes viac riskovat a myslim, ze to bude vytvarat hlavne stratu, nie zisk. Cize ak sa chces tradingom zivit, musis mat dostatocnu rezervu na urcite obdobie, kedy nebudes vytvarat zisk alebo budes v strate.

Poradim Ti jedno. Skus sa pri vytvarani systemu zamerat hlavne na dobu, ked si spravil zo 7500€ zostatok 1000€.
Hladaj, kde vsade si spravil chybu a snaz sa robit uplne opacne veci, ako si robil na zaciatku. Bud disciplinovany. To je urcite hlavny dovod Tvojho prvotneho zlyhania.

Najdi si nejaku casovo menej narocnu pracu, popri ktorej budes stihat aj studium trhov. Z toho sa snaz vyzit, trading ber ako doplnok, aj ked ho budes robit na 100%. Ak opat spravis z 15 000€ velku stratu (napr. 50% a viac), vykasli sa na to.
Zelam vela stastia.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Neo85
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 11 04, 2014 12:41 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Neo85 »

tobbie napísal:Poslednych par mesiacov aktivne vyvijam obchodny system, robim to tak ze si ho naprogramujem a nasledne spustim na rokoch 2004-2014.
Nazdar, za tych 10 rokov kolko urobis obchodov?
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Dakujem Vam vsetkym za kazdu radu!
Vy vsetci ste pre mna obrovska motivacia, ked vidim ze to ide.
Budem dalej pokracovat v budovani planu a ked pojdem na live urcite si otvorim vlakno s mojimi obchodmi.

Z literatury som si cital len Psychologiu davu a knihy z Financnika (V nich su veci vykreslene priliz ruzovo)

Podla backtestu je uz teraz jasne ze kazdy rok mi proste nemoze vyjst. Kazdy rok jednoducho nebudem mat Vianoce ale za tu nezavislost to jednoducho stoji. A hlavne je ze budem robit to co ma bavi - pocitat peniaze :-)
mirecfx
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 21 04, 2014 9:10 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa mirecfx »

niekedy v 2010 som našiel niekde na webe takýto popis období tradera :-),
tilburom nesúhlasím, 50% strata nie je dôvod na odchod, ale na analýzu, prestávku, zhodnotenie a hlavne rozbor toho čo ťa tam dostalo, od analýz a vstupov cez prístup a riziko až po veľkosť monitora a obedové menu :D
pripájam ti môj vývoj live 1000€ /1 ročneho účtu :D , nepokladám sa zatiaľ ani za začiatočníka, skôr niečo medzi pozorovateľom alebo tetovačom . čas ukáže
vela zdaru
Prílohy
Snímka plochy 2014.04.21_16h25m25s_.jpg
Jak se stát traderem v 5 krocích.docx
(27.39 KiB) 243 stiahnutia
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Airmike »

mirec , ten napad farebne si odlisit mesiace je super. to si poziciam :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Jak se stat traderem v 5 krocich je fakt trefné. Odporúčam.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado

ten clanok som cital velmi davno, ma este aj pokracovanie, ale myslim, ze som nikdy na fore necital nieco tak kratke a vystizne zaroven. niekde sa da dohladat ta dlhsia verzia. autor co to pisal zrejme prisiel na to ze krok 5 nieje koniec hoci si to povodne myslel. ked to pisal , tak tam zrovna bol :)

v tomto clanku sa najde uplne kazdy, fanatici hateri, looseri aj ti ostatni . velmi sa mi pacil a je to pekne takto si to precitat po rokoch :)
mirecfx
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 21 04, 2014 9:10 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa mirecfx »

Mika napísal:mirec , ten napad farebne si odlisit mesiace je super. to si poziciam :)
jj, pohode , požičaj vracať nemusiš :-) ,aj mojej 13 ročnej dcere sa to páči
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Tilbur »

Tobbie, skus zverejnovat svoje obchody, ktore budes realizovat. Ak sa Ti to bude dat, tak uplne vsetky. (neviem, aka bude tvoja frekvencia vstupov a vystupov). Sam nezverejnujem vsetky obchody, lebo by som zbytocne zahlcoval forum.
Tu sa Ti nikto nebude smiat, ak obchodujes. Ak sa bude dat, pomozeme. A pomoze to hlavne Tebe.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
RogueTrader
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ut 22 04, 2014 3:55 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa RogueTrader »

tobbie, pochopil jsem to tak, že Ti jde o obchodování AKCIÍ. U akcií je na uživení 15 tisíc EUR opravdu málo.
Kdyby šlo ale o FUTURES (když jsi četl něco z Finančníka :? a Juggler Ti taky doporučuje Carterovu knížku o obchodování futures), tak na futures trzích je 15 tisíc EUR do začátku i na uživení v pořádku. S 20 tisíci $ (po přepočtu) můžeš obchodovat 3 kontrakty na indexových futures a tím dosáhneš na kapitál zhruba 300 tisíc $. S průměrným denním ziskem 100 $ na kontrakt dosáhneš zhodnocení 24 % ročně. Maximální drawdown než vynuluješ účet budeš mít asi 6 % hodnoty kapitálu na který přes páku futures "dosáhneš", s tím je taky třeba počítat. Doporučoval bych určitě začít jen s 1 kontraktem a vše pečlivě evidovat.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

s 15 000 eur obchodovat futures = financna samovrazda, zial tu na velkosti zalezi...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

osamely chodec napísal: zial tu na velkosti zalezi...
a kde nezáleží? :lol: :lol: :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

oprava: spravne malo byt napisane, zial aj tu na velkosti zalezi...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
RogueTrader
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ut 22 04, 2014 3:55 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa RogueTrader »

Na velikosti samozřejmě záleží :lol: nicméně na intradenní obchodování na krátkých timeframes s malým stoplossem zase takovou velikost nepotřebuješ. Ale každému sedí něco jiného, nejlépe když si to každý vyzkouší sám (s jedním kontraktem pro začátek) a pak uvidí.
Pro mě osobně je 7 tisíc $ na kontrakt tak akorát. S 200$ stoplossem je risk na obchod do 3%. Někomu to vyhovuje, někomu ne, někdo potřebuje větší stopku a někdo menší. O tom kolik $ je potřeba na jeden kontrakt už se toho napsalo tolik, že nemá cenu o tom dál diskutovat.
Mě šlo jen o to, že s 15k EUR se na akciích neuživím. Na futures můžu. Není to jednoduché, chce to "skills" a zkušenosti které začátečník asi mít nebude. Ale možné to je.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Airmike »

ja som teda vobec nechcel reagovat, ale toto sa jednoducho necita dobre .

to, ze sa futures daju obchodovat s 15k je pravda, rovnako tak sa daju obchodovat aj s 1000 USD a aj 1 mega.
to, ze sa daju ale zaroven neznamena, ze je to kapital na prezitie a ze je to rozumne. presne naopak. je to jednoducho nerozumne a pre novacika extremne rizikove. a nielen pre novacika.

poradit mu coilen rozmyslat nad 3 kontraktami a robit si nejake vizie, kolko bude mat za rok, alebo co by bolo keby drzal kontrakt neviemkde, tak to je rovnako nerozumne ako prvy bod. pretoze je to velmi kontraproduktivne a rozhodne mu to nepomoze. to, ze mas na ucte 15 alebo 150k absolutne nehra rolu v pripade, ked nie si schopny obchodovat ani jeden kontrakt.

poradit mu riskovat 3% uctu, to je rada za vsetky drobne. fakt netusim co to akoze je , ale presne tento typ dobrej rady ho akurat tak privedien k margin callu. je to najvacsi a najcastejsie opakovany nezmysel, aky kedy na forach koloval a koluje dalej. skutocne nechapem preco.

tobbie - ak mas trosku zdraveho rozumu, tak si to radsej urovnaj v hlave sam, lebo taketo rady ti pomozu asi len k velmi rychlemu rozhodnutiu to vzdat.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Pette »

Z 15 tisic by som naozaj neobchodoval. A uz urcite nie za ucelom fulltime prace. To je suma na hranie sa a skusanie, co s tebou robi psychologia penazi.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tobbie , tym ze som napisal , ze sa neda ziskovo obchodovat futures s 15000 eur som Ta urcite nechcel znechutit, iba usetrit Ti tych 15000, aj ked si myslim , ze o peniaze musis prist tak ci tak, lebo je to asi nevyhnutna podmienka aby si pocitil bolest straty, inak obchodnikom nebudes. Skusim Ti napisat moj pribeh v skratke, tiez ako v tom clanku JAK SE STAT.... som bol uchvateny lahkostou ako sa na burze zarabaju peniaze, precital som haldu knih, skusil podla nich obchodovat a poviem Ti výsledok je, ze ja som podla tych knih nikdy nebol ziskovy a pisu ich vacsinou ti co sa nevedia tradingom uzivit, dali mi jedine nazoslovie a vysvetlili co je aky instrument , to je tak vsetko. Obchodoval som swingy, intraday, CCI haciky, ci ine nezmysli. Skakal som od forexu cez futky k opciam, skusal som aj akcie. No skoncil som pri zemnom plyne. Moje poznatky : cim nizsi time frame tym tazsie je obchodovanie /aj tu su vynimky, napr. ja si v pohode teraz po vyhlaseni zasob na plyne , urobim par sekundovy ci minutovy trade, ale len ked viem/ myslim si/, ze vysledky su take ze trh byt mal reagovat v danom smere a v danom rozsahu, smer uz nechytim to urobia HFT , ale rozsah v pohode ,ostanu este nejake zbytky po velkych selmach :)/Tvoje edge- znalost, vyhoda sa musi mat moznost prejavit v trhu a tym byt imunne voci sumu trhu a to sa da iba na pre mna dennom frame. Ale hlavna myslienka je , ze musis mat znalost,preco je cena tam kde je a hlavne vediet identifikovat ak je cena tam kde nema byt- to je Tvoja vyhoda, ak to vies.Vies to teraz? Predpokladam ze ano, ked na to chces vsatit peniaze. Ja si naozaj neviem predstavit, ze by som vedel fundamentalne posudit futures na akciove indexy, ci su v danej chvili dobre ocenene,alebo nie. Ak to neviem , tak v podstate som gambler a je jedno ci vsadzam na kone , psy alebo v rulete, len si vyberiem hru ktora ma pre mna najlepsie z najhorsich podmienok.A moj nazor na obchodovanie podla TA je ze je to cisty gambling.Chcem Ti len poradit specializuj sa na nieco, co dokazes fundamentalne posudit ty sam , nie co o tom napisu na nete. Moze to byt jedna akcia, jedna komodita proste nieco v com budes profik,potom budes schopny posudit reakcie davu a odlisit sa od neho, tym , ze si budes sem tam prisvojovat ich peniaze. A este jednu podstatnu vetu zarabanie penazi na burze je iba vedlajsi produkt prisneho riadenia rizika, ktore je hlavne a to najdes v tych knizkach, ktore som tak dehonestoval. Fu , ale som sa rozpisal:)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Nedá sa nesúhlasiť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Pette napísal:Z 15 tisic by som naozaj neobchodoval. A uz urcite nie za ucelom fulltime prace. To je suma na hranie sa a skusanie, co s tebou robi psychologia penazi.
Suhlasim je to malo. Je mi jasne ze asi zijete v inej komunite ako ja. Ludia v mojom okoli zarabaju mesacne 500eur v cistom a usetria 50e/mesiac.
RogueTrader napísal:tobbie, pochopil jsem to tak, že Ti jde o obchodování AKCIÍ. U akcií je na uživení 15 tisíc EUR opravdu málo.
Kdyby šlo ale o FUTURES (když jsi četl něco z Finančníka :? a Juggler Ti taky doporučuje Carterovu knížku o obchodování futures), tak na futures trzích je 15 tisíc EUR do začátku i na uživení v pořádku.
Obavam sa ze futures ci forex nie su pre mna. Velmi rychlo ma zhltne dav a uz to ide dole vodou.

Moj plan je takyto:
Nasiel som si statisticku vyhodu (je ich vela, vybral som si jednu primitivnu) a otestoval som ju na rokoch 2004-2014. Fungovalo to - cisto statisticky som zarobil. A takto planujem obchodovat prvy rok - len na tuto vyhodu. Vsetko si budem zaznamenavat a nasledne vyhodnotim prvy rok. Myslim ze spoznam sam seba, najdem si svoj styl a tomu prisposobim dalsi postup. Potom mozem robit analizu ako robite vy. Ja si len zapisem fundamenty k danemu obchodu a budem nad nimi postupne premyslat. Ano je obrovska sanca ze prerobim ale nemozem stat na mieste, musim sa pohnut. A podla mna je zle rozhodnutie lepsie ako ziadne rozhodnutie - preto radsej ucinim to zle.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa rabdo »

tobbie napísal:Ano je obrovska sanca ze prerobim ale nemozem stat na mieste, musim sa pohnut. A podla mna je zle rozhodnutie lepsie ako ziadne rozhodnutie - preto radsej ucinim to zle.
mnohím sa toto nebude páčiť - no ja mám presne taký istý názor.

JE LEPŠIE MAŤ VLASTNÝ NÁZOR AJ KEĎ NIEJE NAJLEPŠÍ AKO NEMAŤ ŽIADNY :D

OBCHODOVANIE NA BURZE JE VŽDY "NAOZAJ VŽDY" LEN O OSOBNOM ROZHODNUTÍ A ZODPOVEDNOSTI KAŽDÉHO Z NÁS!!!

len veľká škoda pre teba tobbie že tu ide o tvoje peniaze, (predpokladám ťažko zarobené) garantujem ti preto, že i keď máš aké koľvek dobré nervy - EMÓCIE sú sviňa a pri strate peňazí nieje také jednoduché postaviť sa opäť na nohy a otvoriť ďalšie obchody.

preto ti držím palce :D :D :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa Rado »

Tobbie obchoduj, ev. zverejňuj výsledky. Potom to predáš za možnosť obchodovať väčší kapitál. Existujú súkromné fondy, ktoré hľadajú úspešných traderov, ktorým poskytnú kapitál na obchodovanie za odmenu. Trader okrem obchodovania musí vedieť predať aj seba. Drž sa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa jaja »

Zas aby tu nebyl jen pesimismus - dá se to i s podobným kapitálem. Já kdysi začínal s 23k$ a během pár měsíců mne to živilo. A živí dodnes (už skoro 9 roků). Na akciích. Není to snadný, není to asi ani moc pravděpodobný, ale povést se to může.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: Tobbie sa nechystá zvoleja živiť svojím kapitálom. Opakujem jeho ciele:

Moje ciele:
1. Vyvinut system
2. Prvy rok obchodovania skoncit na 0, ale ziskat kopu skusenosti a hlavne statistickych dat na dalsie testovanie - hlavne fundamenty a intraday tipy na lepsi money management
3. Druhy rok zarobit aspon 3-5%
4. Do 5 rokov sa zivit tradingom


Je úplne jedno, či má teraz 10 000, 20 000, alebo 100 000. Ak nemá edge a winning system, tak príde o všetko. Nikto sa nestal traderom len preto, že mal kapitál. Kapitál treba až vtedy, ked máte istotu, že ste ziskový.

Tobbie.
Ja mám stále pocit, že lovíš v nesprávnych vodách. Hladáš mechanický systém overený backtestingom a to nie je podla mna správna cesta pre diskrečného tradera. Skôr by si sa mal snažiť porozumieť všetkému, čo hýbe cenou akcií. Sila akcií je v tom, že sú to podiely v živých firmách a dlhodobý bias je v prospech rastu ceny. Je to logické, lebo každá firma sa snaží prosperovať a rásť...takže cena korešponduje s fundamentami. Samozrejme, v tradingu musíme časovať vstupy a výstupy a preto treba rozumieť TA. A to všetko musíš zosúladiť s tým čo sa deje v odvetví, sektore a na trhu. Ak budeš rozumieť tomu, čo sa deje, tak začneš vidieť príležitosti. Tomu vravím, že začneš vidieť štatistickú výhodu. A na tú výhodu potom hraješ. Doslova ako stávkari. Tipneš si, vsadíš a ideš podla plánu v ktorom riadiš riziko a zvládaš vlastné emócie. Burzu netreba robiť len kvôli peniazom. Burze treba rozumieť a tešiť sa z toho, že vieš čo robíš. Nehladaj systém len tak, že backtestuješ. Ja backtesty neuznávam už len z toho dôvodu, že trh je živý organizmus a neustále sa mení. Proste rôzne veci rôzne fungujú v rôznych časoch. K tomu však dospeješ len vtedy, ked na trhu žiješ a pracuješ.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tobbie
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2010 1:09 pm

Re: Novy zaciatok

Príspevok od používateľa tobbie »

Juggler, ano mas uplnu pravdu. Myslim ze na to aby som pochopil trhovu logiku mal by som byt najprv na trhu. A moj mechanicky system sluzi len na to aby ma udrzal na trhu kym si nenajdem svoju realnu vyhodu.
Je to zly postup?
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"