TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa PredsaJa »

iceberg8 napísal: So 06 08, 2022 8:16 am Ale kartove spolocnosti a ich platobne bray uctuju urcite % za platby tymito kartami (aj debetnou), to predajca musi zapocitat do ceny produktu. Pochybujem ze cashback je vyssi, nez ich poplatok).. Podla mna tieto karty krivia trh.. Mam zlavu 2-3% u roznych obchodnikov, ked platim cash alebo bankovy prevod.. Cize predpokladam, ze tolko usetria na kartovych poplatkoch..
Banky z toho koláča poplatkov majú väčšiu časť ako kartové spoločnosti. Dokopy to tvorí v priemere 2-4% z každej transakcie. Je to individuálne a záleží od objemu a počtu transakcii u daného obchodníka. Čím viac toho takto "otočí", tým na lepších podmienkach sa vie s bankou dohodnúť. Druhý element je ten, že pre väčšiu časť obchodníkov, resp. určite pre všetkých veľkých platí, že je pre nich výhodnejšie používať bezhotovostné systémy ako zbierať cash. Lebo manipulovať s cashom ťa stojí viac (poplatky za vklad plus všetky náklady s tým spojené od času, cesty na pobočku, zabezpečenia, atď). Takže vlastne nie, karty ten trh nekrivia a s rastúcou konkurenciou by mali byť len a len efektívnejšie.
Cashback a podobné bonusy sú vždy nastavené tak, aby na nich banka zarobila. A buď na nich zarobí u teba (poplatok za kartu,...) alebo u obchodníka (poplatok transakcie,...), ideálne oboje. Cashbackom chce iba motivovať k vyššiemu spendingu (objem poplatkov vykompenzuje nižšiu maržu). Zas prečo by ti v trhovej ekonomike mal dávať niekto niečo zadarmo.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa PredsaJa »

JUGGLER napísal: Ut 02 08, 2022 2:03 pm Pozor na to, že peniaze pevných rúk hľadia ďaleko dopredu. Ak sa klesajúce ceny komodít prejavia v zníženej inflácii a earnings budú prijateľné (zatiaľ sú ), trhy môžu začať rásť. Amerika je investorský safe heaven...tézy o predraženosti akcií nemusia fungovať. Jednoducho celý svet je ochotný si priplatiť ...
V tomto by som si dovolil nesúhlasiť, resp. aspoň poukázal na riziká. Hodnota akcií spoločností je v dlhom horizonte odrazom diskontovaného očakávaného cash-flow. Jeden z kľúčových prvkov valuácií je práve ten diskont, resp. inak povedané očakávaný výnos. Ten výnos je individuálny pre každého investora, ale jeden prvok majú spoločný - opiera sa o možné výnosy z iných aktív (dlhopisy - štátne či korporátne, úložky v bankách,...) a ich porovnanie v závislosti od rizikovosti daného aktíva. Ja som doteraz akceptoval do istej miery fakt, že akcie sú preto také drahé, lebo sme mali nulové úrokové sadzby. Čo už som tým cenám ja osobne ale netoleroval, je fakt, že trhy rátali, akoby tieto sadzby mali zostať na nule donekonečna. Zrazu sa situácia otočila a máme tu aktuálne 2,8% na 10Y US bondoch. Tak prečo, rovnako ako posledné 3 roky, by som si mal napr. taký Apple dnes kupovať s 3,6% earnings yieldom? Takto dnes vyzerá priložený graf ceny Applu v korelácií s earnings - oranžová čiara predstavuje 15x EPS (čiže cena pri P/E 15x), kde je vidieť cca 17 ročná krásna korelácia s touto úrovňou. Dnes je to P/E 28 a je vidieť, že je to odtrhnuté z reality. Keby sme mohli očakávať, že Apple porastie 30% (zisk, nie tržby) CAGR počas nasledujúcich 10 rokov, nepoviem na to pol slova. Ale takú prehnane optimistickú predstavu asi nemá nikto (analytici odhadujú CAGR okolo 6-7% 2022-24). A takisto nemôžeme si ani hovoriť, že je to len jedna ojedinelá akcia a kúpou S&P500 to vyriešime - jednak je Apple jeho najväčšia zložka a druhá vec, že podobnú situáciu vidíme naprieč celým spektrom akcií. V TOP 10 nevidím aktuálne stále žiadnu spoločnosť, ktorú by som pri dnešných cenách zvažoval.
Záverom, čo tým chcem povedať: nemám vešteckú guľu, ani neviem predpovedať budúcnosť. Kľudne tu môžeme mať ďalší 10-20ročný bull market so zhodnotením 10-15% p.a. a exit yieldom 4% (P/E 25x)... Môže sa to stať, hoci to nedáva žiadny sense. Ale hovorím, že tu dnes máme významné riziko, že kúpou akcií dnes nedosiahnem historické priemerné zhodnotenie, s ktorým tak nejak automaticky každý počíta. Dokonca by som sa nebál tvrdení, že sa môže stať, že kto nakúpil blízko maxím, si na zelené čísla môže počkať dlhé roky (zase zopakujem príklad dot.com bubble - aj Cathie Wood by o tom vedela rozprávať, keby nebola prepnutá...), resp. je priemerné zhodnotenie bude veľká bieda. Ani DCA to nemusí zachrániť. Záverečná myšlienka: kto kupuje draho, je odkázaný na slabý výnos.
Prílohy
Screenshot 2022-08-06 111151.png
jaja
Gold Member **
Príspevky: 527
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 26 times
Been thanked: 30 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jaja »

iceberg8 napísal: So 06 08, 2022 8:16 amAle kartove spolocnosti a ich platobne bray uctuju urcite % za platby tymito kartami (aj debetnou), to predajca musi zapocitat do ceny produktu. Pochybujem ze cashback je vyssi, nez ich poplatok).. Podla mna tieto karty krivia trh.. Mam zlavu 2-3% u roznych obchodnikov, ked platim cash alebo bankovy prevod.. Cize predpokladam, ze tolko usetria na kartovych poplatkoch..
Tak jasně, že banky na tom neprodělají. Co se týče křivení trhu, obchodník má volbu cash platby zvýhodnit. Když máš slevu za cash platbu, tak radši zaplatíš cash, ale moc časté to není, zvlášť u běžných plateb.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PredsaJa napísal: So 06 08, 2022 3:40 pm V tomto by som si dovolil nesúhlasiť, resp. aspoň poukázať na riziká.
To je v pohode. Výnos bez rizika neexistuje. Tých 2,8% na 10Y bondoch nemusí každému dávať zmysel. bežný človek by mal rátať s dlhodobým horizontom a ísť na maximálny výnos. Experimenty môžu vyjsť draho.
Záverom, čo tým chcem povedať: nemám vešteckú guľu, ani neviem predpovedať budúcnosť. Kľudne tu môžeme mať ďalší 10-20ročný bull market so zhodnotením 10-15% p.a. a exit yieldom 4% (P/E 25x)...
Kľudne. Možno to bude polovica, ale bude to jediný spôsob ako poraziť infláciu a maximalizovať výnos.
Môže sa to stať, hoci to nedáva žiadny sense.
Tak sa to asi stane. :) Už sa to deje.

Keby sa na trhoch dialo to, čo dáva zmysel, každý investičný manažér by prekonával SP500. Žiaľ v tomto sa neoplatí byť príliš múdry.
Ale hovorím, že tu dnes máme významné riziko, že kúpou akcií dnes nedosiahnem historické priemerné zhodnotenie, s ktorým tak nejak automaticky každý počíta. .
Riziko tu bolo vždy a ešte významnejšie: bublina v 2000 bola založená na raste akcií bez fundamentov. Dnešní technologíckí lídri fundamenty majú. A často aj globálny monopol. V 2008 bolo riziko kolapsu finančných trhov bezprecedentné, lebo CB nemali zbrane. Dnes majú.

Záver je u mňa jednoduchý. Riziko bolo a je, ale inej cesty niet. Každý jedinec môže zbohatnúť vlastným podnikaním.
Ak to však nedokáže, ostáva mu iba investovať do iného podnikania. Investovanie do najprestížnejšieho indexu sveta je presne o tom.
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

DanteUnchained napísal: St 03 08, 2022 7:08 pm rapidny pokles ceny novych domov v USA, vacsi ako v 2008.

https://fred.stlouisfed.org/graph/?graph_id=909485&rn=9#
ale celkovo ziadny pokles
https://fred.stlouisfed.org/series/ASPUS
keby pes ne...
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kryptozima pokračuje a Nvidia (NVDA) je najnovšou spoločnosťou, ktorá varuje pred jej dopadmi na verejné trhy.

V pondelok čipový gigant ponúkol predbežné výsledky za svoj druhý štvrťrok, ktoré zďaleka nenaplnili očakávania Wall Street, čo bola správa, ktorá poslala akcie spoločnosti nadol o viac ako 6 %. Týmto poklesom sa trhová hodnota spoločnosti Nvidia znížila o 30 miliárd USD.

Konkrétnym problémom, ktorému Nvidia čelí, je podľa očakávaní spoločnosti 44 % medzikvartálny pokles tržieb z herného segmentu, ktorý zahŕňa predaj špičkových grafických kariet a iných čipov. Tento pokles takmer odráža to, čo spoločnosť utrpela v roku 2018 počas predchádzajúcej kryptozimy.

"Spomalenie herného trhu Nvidie pravdepodobne zahŕňa aj čipy, ktoré predáva na kryptografický trh, ktorý bol slabý, preto je rozsah spomalenia taký výrazný," napísal v pondelok v poznámke analytik J.P. Morgan Sandeep Deshpande.

Môj kolega Dan Howley nedávno podrobne opísal problémy, ktoré odhalili výsledky spoločností ako Microsoft (MSFT), Activision Blizzard (ATVI) a ďalších v oblasti hier. V podstate na tento sektor dolieha kombinácia nezaujímavých herných titulov, nedostatku čipov a spomalenie po pandémii.

Spomalenie spoločnosti Nvidia však ďaleko presahuje mierny záujem hráčov, ktorí si stavajú vlastné zariadenia s najnovšími grafickými čipmi. Ako už začiatkom roka napísal odborník na polovodiče Fabricated Knowledge, očakáva sa, že očakávaný prechod siete Ethereum z proof-of-work na proof-of-stake - známy ako Merge - spomalí aj využívanie procesorov.

"Rozsah, v akom ťažba kryptomien prispela k dopytu po hrách, je pre nás ťažké kvantifikovať s primeranou mierou presnosti," uviedla finančná riaditeľka spoločnosti Nvidia Colette Kressová počas hovoru o výsledkoch spoločnosti za prvý štvrťrok. "Znížené tempo nárastu [miery] hashovania siete Ethereum pravdepodobne odráža nižšiu ťažobnú aktivitu na GPU. Očakávame, že v budúcnosti sa bude tento prínos znižovať.

Spoločnosť Nvidia vo svojom najnovšom 10-Q tieto riziká priznala: "Zmeny štandardov a procesov v oblasti kryptomien vrátane, okrem iného, očakávaného štandardu Ethereum 2.0 môžu znížiť využívanie GPU na ťažbu Ethereum, ako aj vytvoriť zvýšený popredaj našich GPU, ovplyvniť maloobchodné ceny našich GPU, zvýšiť návratnosť našich produktov v distribučnom kanáli a môžu znížiť dopyt po našich nových GPU."

Pokles spoločnosti Nvidia slúži aj ako najnovšia pripomienka, že boje na trhu s kryptomenami sú pre investorov na burze naďalej podstatnejšie.

Medziročný pokles mien ako Coinbase (COIN), Block (SQ) a MicroStrategy (MSTR) v súčasnosti predstavuje 60 %, 47 % a 39 % do pondelkovej uzávierky.

Spoločnosti MicroStrategy a Block si v druhom štvrťroku tiež účtovali náklady na zníženie hodnoty svojich bitcoinových podielov vo výške 918 miliónov USD, resp. 36 miliónov USD.

Spoločnosť Tesla (TSLA) predala v druhom štvrťroku digitálne aktíva v hodnote 936 miliónov USD, čím dosiahla zisk 64 miliónov USD, hoci v prvom štvrťroku výrobca elektromobilov zaznamenal stratu zo zníženia hodnoty 170 miliónov USD. Spoločnosť Coinbase má v utorok po zatvorení trhu oznámiť štvrťročné výsledky.
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
danno
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa danno »

maju taketo spravy pozitivny vplyv na vyriesenie cipovej krizy v automobilkach?
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa PredsaJa »

danno napísal: Ut 09 08, 2022 11:38 pm maju taketo spravy pozitivny vplyv na vyriesenie cipovej krizy v automobilkach?
V podstate takmer žiadny. Čipy, ktoré chýbali automobilkám, nie sú veľké high-end čipy, ale naopak skôr lacné, malé čipy produkované na starých výrobných procesoch. Tá situácia s dodávkami čipov už inak vyzerá byť pomerne zastabilizovaná. Hoci potrvá ešte určitý čas, kým sa dobehne ten gap, ktorý vznikol v minulom roku (ešte stále sa môže čakať na nové auto aj rok u niektorých značiek). Tu tomu trochu nešťastne asi pomôže aj kríza s energiami a inflácia prejavená v zníženom dopyte. Na číslach firiem sa to zatiaľ asi neprejaví, keďže objednávky OEMs majú zablokované na celý rok ešte z tých pokojnejších čias.
Pomaličky sa obnovuje aj dodávateľský reťazec, hoci teda JIT dodávky z pred pandémie už nebudú fungovať v tom extrémnom nastavení asi nikdy (tj. vyššie budú náklady).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2735
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 85 times
Been thanked: 72 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

je to stabilizovane :)
Aug 10 8:30 AM CPI Jul 0.0% 0.2% 1.3%
Aug 10 8:30 AM Core CPI Jul 0.3% 0.5% 0.7%
https://finviz.com/
Bude raketa? :D
Prílohy
fdfd.jpg
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Platinum Member ***
Príspevky: 1185
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

iceberg8 napísal: Pi 05 08, 2022 7:11 pm MEGL dalsi HKD ? :D
K polovodicom a cipom, stale je otazny Fosfor ci co to tazili na ukrajine, ktory ide takmer do vsetkeho a export z UA pokryval 75% svetovej spotreby.

MEGL drop -95%
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2814
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 56 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

spy.png
Ze by taka ista cenova akcia ako 29.3.2022 , najprv falosny brejk a potom dole...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Koncom marca trhy sa prestali bat vojny, teraz sa prestali bat inflacie, co nove moze prist co by trhy poslalo dole ? Ina vojna alebo omielana recesia. Vojnu nikto neodhadne a recesia ? Podla mna este nie. Strach nastupi az koncom augusta a zrychli v septembri.
keby pes ne...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Gold Member **
Príspevky: 453
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

Glogol napísal: St 10 08, 2022 8:34 pmStrach nastupi az koncom augusta a zrychli v septembri.
Kvoli comu?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2735
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 85 times
Been thanked: 72 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: St 10 08, 2022 8:43 pm
Glogol napísal: St 10 08, 2022 8:34 pmStrach nastupi az koncom augusta a zrychli v septembri.
Kvoli comu?
Glogol
myslis kvoli plynu? alebo? Lebo ja si to vobec nemyslim, skor opak. Uz teraz na zaciatku augusta je pekne vidno ako trhy pomaly ale isto lezu zase hore. V septembri nabehnu vsetci do prace vratane traderov a zacne to dalej rast. Us makrodata nie su vobec zle /v ramci moznosti/, platy rastu, nezamestnanost nizka. Ako sa bude vyvijat vojna dalej nikto presne nevie, ale to sa Us indexov skoro vobec netyka.
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Neviem, tazko povedat. Koniec dovolenkoveho obdobia, kontakt s ( drahsou ) realitou, uvodemenie si ze, zima je blizko. Jedno s druhym. Jednoducho v lete sa raduje a mina. Doplnim si maly nepodstatny tip SP500 close 31.08 > SPY500 close 30.09. Ty asi naopak. :beer:
Naposledy upravil/-a Glogol v St 10 08, 2022 9:28 pm, upravené celkom 2 krát.
keby pes ne...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2735
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 85 times
Been thanked: 72 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Praveze prave od septembra zacinaju ludia zase kupovat akcie lebo uz neminaju peniaze na dovolenky.. Ale mozno sa trafis, nikto nevie :)
Ja som na jar predikoval ze rast zacne koncom augusta a vidis zacal este skorej.
Nishin
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Nishin »

Dnes som vôbec nemal čas riešiť akcie a po otvorení IB pozerám, že niečo mi tu nesedí, asi nejaký bug. Pátram a ide o short squeeze Invitae (NVTA). Ihneď som mimo RTH predal hodnotu rovnú mojim vstupným nákladom a uvažujem čo ďalej.
Sledujete niekto čo sa deje s NVTA?
Snímka obrazovky 2022-08-10 o 23.00.07.png
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2735
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 85 times
Been thanked: 72 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pozrite dnesne makrodata pre Us, velmi pekne :)
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Index cien výrobcov (PPI) pre konečný dopyt v júli medzimesačne klesol o 0,5 % (konsenzus +0,3 %).
Index konečného dopytu bez potravín a energií medzimesačne vzrástol o 0,2 % (konsenzus +0,4 %), čo však bolo menej, ako sa očakávalo.

Na medziročnej báze sa index konečného dopytu zvýšil o 9,8 %. To je stále neprijateľne vysoká hodnota, napriek tomu je pre Wall Street kľúčovým bodom to, že sa výrazne znížila z júnových 11,3 %. Index konečného dopytu bez potravín a energií vzrástol o 7,6 % oproti júnovým 8,2 %.

Kľúčovým poznatkom zo správy je zmiernenie zaznamenané v medziročných hodnotách inflácie. To nadväzuje na potešujúce údaje o CPI a presne zapadá do podporného príbehu o vrchole inflácie, ktorý bol prínosom pre náladu investorov.

Index cien tovarov finálneho dopytu medzimesačne klesol o 1,8 %, pričom ho podporil 9,0 % pokles cien energií finálneho dopytu. Išlo o najväčší mesačný pokles indexu od apríla 2020.
Index cien služieb konečného dopytu sa v júli zvýšil o 0,1 % pod vplyvom nárastu marží za obchodné služby konečného dopytu o 0,3 %.
Index spracovaných tovarov pre medzispotrebu medzimesačne klesol o 2,3 %, pričom väčšinu poklesu spôsobil 9,0 % pokles cien spracovaných energetických tovarov. Išlo o najväčší mesačný pokles indexu od apríla 2020.
Index nespracovaných tovarov pre medzispotrebu medzimesačne klesol o 12,4 %, pričom ceny nespracovaných energetických materiálov sa znížili o 21,2 %. Išlo o najväčší mesačný pokles indexu od apríla 2020.

Počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti (Initial jobless claims ) za týždeň končiaci 6. augusta zostali na miernejšej úrovni. Dosiahli 262 000 (konsenzus 263 000), pričom v predchádzajúcom týždni boli revidované smerom nadol, a to na 248 000 (z 260 000). Počet pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 30. júla vzrástol o 8 000 na 1,428 mil. z revidovaných 1,420 mil. (z 1,416 mil.) v predchádzajúcom týždni.

Hlavným záverom správy je, že úroveň počiatočných žiadostí o podporu znamená určité zmiernenie situácie na trhu práce, ale toto zmiernenie stále zodpovedá skôr scenáru "mäkkého pristátia" ekonomiky.

Štvortýždňový kĺzavý priemer počiatočných žiadostí sa zvýšil o 4 500 na 252 000.
Štvortýždňový kĺzavý priemer pokračujúcich žiadostí sa zvýšil o 23 750 na 1 399 250.

Celkový počet pokračujúcich týždňov nárokov na dávky vo všetkých programoch za týždeň končiaci sa 23. júla bol 1 478 780, čo predstavuje nárast o 9 206 oproti predchádzajúcemu týždňu. V rovnakom týždni pred rokom bolo vo všetkých programoch podaných 12 055 317 týždenných žiadostí o dávky.
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Akciový trh otvoril vyššie a počas celej seansy rozširoval svoje zisky a uzavrel na najvyšších hodnotách seansy alebo v ich blízkosti.

Index S&P 500 zaznamenal štvrtý víťazný týždeň po sebe a uzavrel nad úrovňou 4231, čo znamenalo 50 % retracement strát, ktoré trh utrpel od úrovne uzavretia 3. januára (4796,56) a 16. júna (3666,77).

Klesajúce ceny ropy a lepší ako očakávaný predbežný augustový údaj spotrebiteľského sentimentu Michiganskej univerzity podporili dnešné nákupné úsilie.

K správam CPI a PPI za júl sa tento týždeň pridal aj index dovozných a vývozných cien, ktorý poukazuje na možný vrchol inflácie.

Index S&P 500 vzrástol od začiatku týždňa o 3,3 %; Nasdaq vzrástol od začiatku týždňa o 3,1 %; Dow Jones Industrial Average vzrástol od začiatku týždňa o 2,9 %. Vrátane ziskov z tohto týždňa vzrástli indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average od svojich miním z polovice júna o 17,7 %, 23,5 % a 13,7 %.

Dnešné nákupné úsilie malo široký záber a všetkých 11 sektorov indexu S&P 500 uzavrelo v zelených číslach so ziskom od 0,8 % (energetika) do 2,3 % (spotrebný priemysel).

Energetika sa v prostredí klesajúcich cien ropy dostala do úzadia. Futures na ropu WTI ukončili seansu o 2,1 % nižšie na úrovni 92,34 USD za barel. Futures na zemný plyn klesli o 1,3 % na 8,86 USD/mmbtu. Futures na bezolovnatý benzín klesli o 0,02 % na 3,06 USD/gal.

Na vrchol rebríčka sa medzitým dostali spotrebné (+2,3 %), informačné technológie (+2,1 %) a komunikačné služby (+2,0 %) vďaka tomu, že ich komponenty s megakapitalizáciou dosiahli lepšie výsledky. Informačné technológie podporili aj akcie súvisiace s polovodičmi, ktoré dnes zaznamenali silné výsledky. Index PHLX Semiconductor Index uzavrel s nárastom o 3,0 %.

Mega caps viedli trh k rastu, pričom fond Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK) vzrástol na záver obchodovania o 2,0 % oproti 1,6 % zisku fondu Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP). Akcie s nízkou a strednou kapitalizáciou však nezostali mimo rally. Russell 2000 (+2,0 %) a S&P Mid Cap 400 (+1,5 %) uzavreli s výraznými ziskami.

Dve mená, ktoré zostali mimo úsilia o rally, boli Alibaba (BABA) a Pinduoduo (PDD) po dnešnej správe, že päť ďalších čínskych ADR plánuje stiahnuť z burzy NYSE.


Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

Spotrebiteľský sentiment Univ. of Michigan v auguste - predbežná hodnota 55,1 (konsenzus 52,1); predchádzajúca hodnota 51,5

Kľúčovým poznatkom zo správy je, že inflačné očakávania spotrebiteľov sa takmer nezmenili, pričom sa znížili na 5,0 % z 5,2 % na rok dopredu (ale nad 4,6 % zaznamenaných pred rokom) a zvýšili sa na 3,00 % z 2,9 % v prípade päťročného výhľadu.

Dovozné ceny v júli klesli o 1,4 % po revidovanom zvýšení o 0,3 % v máji (z 0,2 %). Dovozné ceny bez ropy klesli o 0,5 % po revidovanom znížení o 0,6 % v máji (z -0,5 %). Vývozné ceny klesli o 3,3 % po májovom zvýšení o 0,7 %. Vývozné ceny bez poľnohospodárstva klesli o 3,3 % po revidovanom zvýšení o 0,8 % v máji (z 0,9 %).

Dow Jones: -7,1 % od začiatku roka
S&P 400: -7,9 % R/R
S&P 500: -10,2 % R/R
Russell 2000: -10,2 % r/r
Nasdaq Composite: -16,6 % R/R

A čo nato vraví Burry? :
Prílohy
Burry vravi still Bear Market rally.jpg
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Platinum Member ***
Príspevky: 1185
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JPMorgan CEO Jamie Dimon told wealthy clients there's a chance the US is heading into 'something worse' than a recession, report says

https://www.businessinsider.com/jpmorga ... 2022-8?amp
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2814
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 56 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

fredgraph (1).png


ano tentokrat to bude inak ... :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Platinum Member ***
Príspevky: 1185
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

osamely chodec napísal: Po 15 08, 2022 2:01 pm fredgraph (1).pngano tentokrat to bude inak ... :)
Explain it to me like i was a child or a dog :D
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1503
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 68 times
Been thanked: 42 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Adammd »

ked uz ELI5
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Platinum Member ***
Príspevky: 1185
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Adammd napísal: Po 15 08, 2022 3:51 pmked uz ELI5
nevzdelanče. Nepamatal som si plemeno, preto som dal dog :D

https://www.youtube.com/watch?v=SmHl7hKlVj4&t=27s
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1503
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 68 times
Been thanked: 42 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Adammd »

:D
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
wladas
Gold Member **
Príspevky: 453
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

Ale to ELI5 som nepochopil :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1503
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 68 times
Been thanked: 42 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Adammd »

Explain like I'm 5
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Fund
Silver Member *
Príspevky: 183
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Fund »

zaujimavy ticker ELI5 :-)
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 412
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa glengoolie »

for the best of times
uhlikova_stopa
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 13 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Myslite ze ten scenar a ceny v tabulke od URSO clanku sa udeju? Lebo ja potom budem platit 450€ za plyn mesacne podla tej tabulky :)
Naposledy upravil/-a uhlikova_stopa v Ut 16 08, 2022 5:55 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
Guru Member ****
Príspevky: 2387
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 97 times
Been thanked: 19 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemyslim si, ved nie je mozne, aby sme prisli o domy a byty a nic nevlastnili a boli stastni..
Ludia by prestali najskor kurit, nastal by prebytok plynu a mozno sa udeje to, co s ropu pocas korony.. Budu nam posielat plyn a este nam aj platit za to ze ho palime.
Ale toto nie je investicna rada...
Benjamin Franklin, "An investment in knowledge pays the best interest "
Odoslané z počítača
Glogol
Platinum Member ***
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Apple sa zbavuje recruiterov ...naco si mi recruiteri ked nikoho nechcem
https://twitter.com/fxhedgers/status/15 ... 3tGO5rWsxw
keby pes ne...
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

uhlikova_stopa napísal: Ut 16 08, 2022 4:38 pm Myslite ze ten scenar s ceny v tabulke od URSO clanku sa udeju? Lebo ja potom budem platit 450€ za plyn mesacne podla tej tabulky :)

Sulík sľúbil, že sa neudejú. Že výpočet URSO bude platiť, ale nie pre tých čo podpíšu zmluvu s SPP.
Lenže Sulík uteká z vlády a zbavuje sa zodpovednosti. Slubil podpísanie zmluvy s SPP niekedy v júni a doteraz nebola podpísaná. Teraz je na dovolenke a k 31. augustu končí ako minister.

Plynu bude dostatok, sľúbil Sulík. Analytik naznačil, koľko nás bude stáť
https://www.aktuality.sk/clanok/s0CvEAi ... bude-stat/
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 6176
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 74 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 16 08, 2022 5:35 pm Sulík sľúbil, že sa neudejú. Že výpočet URSO bude platiť, ale nie pre tých čo podpíšu zmluvu s SPP.
Lenže Sulík uteká z vlády a zbavuje sa zodpovednosti. Slubil podpísanie zmluvy s SPP niekedy v júni a doteraz nebola podpísaná. Teraz je na dovolenke a k 31. augustu končí ako minister.

Plynu bude dostatok, sľúbil Sulík. Analytik naznačil, koľko nás bude stáť
https://www.aktuality.sk/clanok/s0CvEAi ... bude-stat/
Možno nevie splniť ten sľub, tak uteká z vlády.

Ja nechápem, načo sú tie komoditné burzy...asi na to, aby sme my, retail, na nich gamblovali?: https://www.barchart.com/futures/quotes ... ces?page=2

Plyn sa da teraz kúpiť až na rok 2034 a veľkí dodávatelia kupujú za pomaly spotové ceny.
Čo spraví ÚRSO
Analytik pripomenul, že v nasledujúcich dňoch sa cena plynu predávala na trhoch za cenu 40 eur za megawatthodinu na rok 2023. „Len pre porovnanie: pred rokom to bolo nejakých 20 eur. Vidíme, že výška ceny je veľmi vysoká. Uvidíme, ako zareaguje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý stropuje ceny na rok 2023,“ pokračoval.

„Tam to vyzerá že nárast by mohol byť na úrovni koncovej ceny 100 až 150 percent viac, než v tomto roku. Ale na druhej strane vidíme, že ministerstvo hospodárstva a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prichádzajú s nejakým plánom. Zatiaľ to nedali na papier a cenníky sme nevideli. Uvidíme, čo nás čaká. Jedno je isté, cena plynu bude výrazne drahšia,“ zdôraznil Badida.
40€ sa im zdalo veľa, tak teraz zaplatia násobne viac....
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Kosa
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Been thanked: 11 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Kosa »

JUGGLER napísal: Ut 16 08, 2022 5:35 pm Sulík sľúbil, že sa neudejú. Že výpočet URSO bude platiť, ale nie pre tých čo podpíšu zmluvu s SPP.
Lenže Sulík uteká z vlády a zbavuje sa zodpovednosti. Slubil podpísanie zmluvy s SPP niekedy v júni a doteraz nebola podpísaná. Teraz je na dovolenke a k 31. augustu končí ako minister.
Sulík sa nezbavuje zodpovednosti.
V prípade plynu poznamenal, že platí to, čo avizoval. Tí, ktorí uzatvoria štvorročnú zmluvu, by teda mali mať síce nárast ceny, nie však taký drastický ako v prípade, že by zmluva nebola uzavretá. Skonštatoval, že plyn už je zazmluvnený, ale je potrebné spraviť ešte jednu zmenu vo vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a až potom vie SPP uzatvárať tieto zmluvy. „Všetko platí, ale tie zmluvy bude možné začať uzatvárať až o niečo neskôr,“ poznamenal. Pred časom totiž deklaroval, že ich bude možné uzatvárať už od augusta.
https://ereport.sk/sulik-aj-elektrarne- ... h-bruselu/
Slovan_sk
Gold Member **
Príspevky: 321
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 24 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja mam podlahovku a teplu vodu na plynovy kotol , premyslam uz dlho ci podpisat 4 rocny deal , ale kedze Sulikovi neverim tak asi podpisem len na rok , uvidime ci sa budem o dva roky smiat alebo plakat , ako to vidite vy ostatni?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2814
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 56 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vdaka energetickej politike EU mame ceny plynu 10 nasobne vyssie, ako bol dlhodoby priemer a amici ich maju 3 nasobne vyssie. Lenze oni mozu navysit v pohode tazbu a vyriesit problem. EU ak sa bude hrat na sankcie nema sancu v horizonte 4 rokov toto riesit. Vysoke ceny nas neminu. Jedina zachrana moze byt totalna recesia v EU a tym padom velke znizenie spotreby.Deflacia. Ja prve znaky velkeho poklesu spotreby v priemysle uz vidim.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 13219
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kosa napísal: Ut 16 08, 2022 6:38 pm
Sulík sa nezbavuje zodpovednosti.
V prípade plynu poznamenal, že platí to, čo avizoval. Tí, ktorí uzatvoria štvorročnú zmluvu, by teda mali mať síce nárast ceny, nie však taký drastický ako v prípade, že by zmluva nebola uzavretá. Skonštatoval, že plyn už je zazmluvnený, ale je potrebné spraviť ešte jednu zmenu vo vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a až potom vie SPP uzatvárať tieto zmluvy. „Všetko platí, ale tie zmluvy bude možné začať uzatvárať až o niečo neskôr,“ poznamenal. Pred časom totiž deklaroval, že ich bude možné uzatvárať už od augusta.
https://ereport.sk/sulik-aj-elektrarne- ... h-bruselu/
Zbavuje sa zodpovednosti odchodom z vlády. 31 augusta zloží funkciu a pre plyn a elektrinu už neurobí nič.

O elektrine rozhodne Brusel do novembra. Neverím, že schváli zastropovanie starých cien na 2 roky. Môže to byť kľudne o tom, že Sulík poslal do Bruselu niečo o čom tuší, že to neprejde. :roll: Na konci roka potom vyhlási: ja už nie som 4 mesiace vo vláde, ale vybavil som nulové navýšenie.

Pri plyne nebudú zmluvy z SPP uzatvárané v auguste - teda ešte za Sulíka. Takže ,,reči sa hovoria, chlieb sa je,,.
Uvidíme, až keď sa to stane realitou a budeme to podpisovať,.

Pri Sulíkovi treba vytesať do kameňa tieto sľuby:

Pred povalením Radičovej vlády:

Sulík 2011: ,,My určite pokračovať budeme. Ani z koalície neodchádzame, ani sa nebudeme hádzať o zem, keď by sa napríklad mala koalícia v otázke eurovalu spojiť s opozíciou. Sme spoľahlivý partner, došli sme sem preto, aby sme vládli,,.

Pred povalením Hegerovej vlády:

Sulík - máj 2022: „Nie, my neodídeme z vlády, neodídeme ani z koalície, takú radosť Igorovi Matovičovi nespravíme.“

Ešte mi chýba do zbierky niečo, čo sľúbil predtým, než povalil druhú vládu t.j Matovičovú. Hegerová bude až tretia. :lol:

Slovan_sk napísal: Ut 16 08, 2022 7:02 pm Ja mam podlahovku a teplu vodu na plynovy kotol , premyslam uz dlho ci podpisat 4 rocny deal , ale kedze Sulikovi neverim tak asi podpisem len na rok , uvidime ci sa budem o dva roky smiat alebo plakat , ako to vidite vy ostatni?
Ja podpíšem aj 10 ročný deal. Časy lacného ruského plynu sa skončili. Zvýšenie v 2023 len o +33% a následne 3 roky po 10% ročne je pre mňa ako mokrý sen, ktorému uverím, až keď podpíšem zmluvu. Ďakujem nebesám a politikom, ktorí zariadili, že ceny domácnosti sú regulované.

Mimochodom, ja mám zásadu, že plyn beriem len od plynárov (SPP ) a elektrinu len od elektrárni, teda od dodávateľov poslednej inštancie. Nechcem plyn od elektrárni, ani elektrinu od plynárni a už vôbec nie od tretích strán. Vždy sa mi to vrátilo, ked trebalo opraviť poruchu, niečo namontovať a pod.
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
miror
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa miror »

Slovan_sk napísal: Ut 16 08, 2022 7:02 pm Ja mam podlahovku a teplu vodu na plynovy kotol , premyslam uz dlho ci podpisat 4 rocny deal , ale kedze Sulikovi neverim tak asi podpisem len na rok , uvidime ci sa budem o dva roky smiat alebo plakat , ako to vidite vy ostatni?
Podpísať je dobré na čo najdlhšie, veď keby nejakým zázrakom ceny klesli, tak sa dá okľukou vypovedať vždy (prepísať odberné miesto na manželku, rodičov, akože nájomca atď) - ako sa to robí keď je viazanosť u dodávateľa energií a treba prejsť k inému.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"