TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Predseda Fedu Jerome Powell vystúpil s prejavom v Jackson Hole:

Fed je pripravený ďalej zvyšovať sadzby, ak to bude potrebné; má v úmysle držať politiku na reštriktívnej úrovni, kým si nebude istý, že inflácia sa trvalo znižuje

"Moje tohtoročné vystúpenia budú o niečo dlhšie, ale posolstvo je rovnaké: úlohou Fedu je znížiť infláciu na náš 2-percentný cieľ a my to urobíme. V uplynulom roku sme výrazne sprísnili svoju politiku. Hoci sa inflácia oproti svojmu vrcholu znížila - čo je vítaný vývoj -, stále je príliš vysoká. V prípade potreby sme pripravení ďalej zvyšovať sadzby a máme v úmysle držať politiku na reštriktívnej úrovni, kým nebudeme presvedčení, že inflácia sa udržateľne posúva smerom k nášmu cieľu.

Dnes zhodnotím náš doterajší pokrok a budem diskutovať o vyhliadkach a neistotách, ktorým čelíme pri plnení cieľov nášho dvojitého mandátu.
Na záver zhrniem, čo to znamená pre politiku. Vzhľadom na to, ako ďaleko sme pokročili, na nadchádzajúcich zasadnutiach sme v pozícii postupovať opatrne, keď budeme hodnotiť prichádzajúce údaje, vyvíjajúci sa výhľad a riziká.

Prebiehajúca epizóda vysokej inflácie pôvodne vznikla v dôsledku kolízie medzi veľmi silným dopytom a pandemicky obmedzenou ponukou. V čase, keď Federálny výbor pre voľný trh v marci 2022 zvýšil základnú úrokovú sadzbu, bolo jasné, že zníženie inflácie bude závisieť tak od odstránenia bezprecedentných deformácií dopytu a ponuky súvisiacich s pandémiou, ako aj od nášho sprísnenia menovej politiky, ktoré by spomalilo rast agregátneho dopytu a poskytlo ponuke čas na jeho dorovnanie. Hoci tieto dve sily v súčasnosti spoločne pôsobia na znižovanie inflácie, tento proces má pred sebou ešte dlhú cestu, a to aj napriek priaznivejším údajom z posledného obdobia.

Hospodársky rast: Reštriktívna menová politika sprísnila finančné podmienky, čo podporuje očakávanie rastu pod úrovňou trendu. Od minuloročného sympózia vzrástol dvojročný reálny výnos približne o 250 bázických bodov a dlhodobejšie reálne výnosy sú tiež vyššie - o takmer 150 bázických bodov. Okrem zmien úrokových sadzieb sa sprísnili aj úverové štandardy bánk a rast úverov sa výrazne spomalil. Takéto sprísnenie všeobecných finančných podmienok zvyčajne prispieva k spomaleniu rastu hospodárskej aktivity a to sa prejavuje aj v tomto cykle. Napríklad rast priemyselnej výroby sa spomalil a objem výdavkov na investície do bývania sa v každom z posledných piatich štvrťrokov znížil.

Pozorne však sledujeme signály, že ekonomika sa možno neochladzuje tak, ako sa očakávalo. Rast HDP (hrubého domáceho produktu) v tomto roku zatiaľ prekonal očakávania a prekročil svoj dlhodobejší trend a nedávne údaje o spotrebiteľských výdavkoch boli mimoriadne silné. Okrem toho sektor bývania po prudkom spomalení v posledných 18 mesiacoch vykazuje známky opätovného oživenia. Ďalšie dôkazy o pretrvávajúcom nadtrendovom raste by mohli ohroziť ďalší pokrok v oblasti inflácie a mohli by byť dôvodom na ďalšie sprísnenie menovej politiky."

_________________________________________________________________

Spotrebiteľská nálada v auguste oproti júlu klesla

Konečné čítanie indexu spotrebiteľského sentimentu Michiganskej univerzity za august dosiahlo hodnotu 69,5 (konsenzus 71,2) oproti predbežnému údaju 71,2. Konečné údaje za júl boli na úrovni 71,6, čo znamenalo najvyššiu úroveň od októbra 2021. V rovnakom období pred rokom bol index na úrovni 58,2.

Kľúčovým poznatkom zo správy je, že podľa nej spotrebitelia usudzujú, že rýchle zlepšenia zaznamenané v ekonomike v posledných troch mesiacoch sa zmiernili, čím sa stali neistejšími, pokiaľ ide o vyhliadky.

Index súčasných ekonomických podmienok klesol na 75,7 bodu z predbežnej hodnoty 77,4 bodu. Konečná hodnota za júl bola 76,6.
Index očakávaní spotrebiteľov klesol na 65,5 bodu z predbežnej hodnoty 67,3 bodu. Konečná hodnota za júl bola 68,3.
Inflačné očakávania na nasledujúci rok sa zvýšili na 3,5 % z predbežných 3,3 % a 3,4 % v júli.
Päťročné inflačné očakávania boli na úrovni 3,0 % oproti predbežnému čítaniu 2,9 % a 3,0 % v júli, pričom zostali v pásme 2,9 % až 3,1 %, ktoré bolo zaznamenané v 24 z posledných 25 mesiacov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1570
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 122 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Vsetko naopak. NVIDIA rozbila vsetky ocakavania a pokles a stiahla aj trh vo stvrtok, v piatok Powel nevylucil dalsie zvysovanie a trh hore a cakal som presny opak. Nechal si sice otvorene dvierka ze pozorne budu sledovat ale na mna zaposobil skor jastrabim ako holubicim dojmom.
nikto nema ani paru kam trhy pojdu ani z dlhodobeho ani z kratkodobeho pohladu
je jedno ci clovek povie ze nieco pojde ci hore ci dole - raz na jeho slova isto dojde
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak zero hedge neviem ci je doverihodny zdroj na informacie :)
kazdy mesiac je tam nejaky clanok v duchu SHTF a koniec sveta takeho akeho ho pozname..
no ale samozrejme, raz sa musi trafit aj slepy strelec..
Odoslané z počítača
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (28.08.- 01.09.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Dozvíme se inflaci z EMU a zaměstnanost z USA
- Čína se snaží omezit prodeje akcií
- Výsledková sezona odhady nezměnila
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230828.pdf
(250.54 KiB) 48 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bol to ďalší silný deň pre akcie pri malom objeme. Pozitívnym katalyzátorom pre akcie bol veľký pokles trhových sadzieb.
Index S&P 500 sa krátko po otvorení vyšplhal na svoj 50-dňový kĺzavý priemer (4 460) a nakoniec sa usadil len tesne pod hranicou 4 500 bodov. Všetky hlavné indexy sa usadili v blízkosti svojich denných maxím.

Výnosy štátnych dlhopisov prudko klesli po zverejnení júlovej správy JOLTS - Job Openings Report a augustového indexu spotrebiteľskej dôvery o 10:00 ET. Obe tieto správy boli slabšie, než sa očakávalo, čo je v očiach trhu dobré, keďže sa to týka politiky Fedu.

Počet voľných pracovných miest sa v júli znížil na 8,827 milióna z nadol revidovaných 9,165 milióna (z 9,824 milióna) v júni.
Index spotrebiteľskej dôvery medzitým v auguste klesol na 106,1 bodu (konsenzus 116,0 bodu) zo zostupne revidovaných 114,0 bodu (zo 117,0 bodu) v júli, keďže klesajúci optimizmus v súvislosti s podmienkami zamestnanosti negatívne ovplyvnil pohľad spotrebiteľov na súčasnú situáciu a vyhliadky.

Výnos 2-ročných dlhopisov, ktorý bol tesne pred zverejnením údajov na úrovni 5,03 %, klesol oproti včerajšiemu zúčtovaniu o 15 bázických bodov na 4,91 %. Výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni 4,21 % tesne pred zverejnením údajov klesli o deväť bázických bodov na 4,12 %.

Pokles trhových sadzieb sa zhodoval s poklesom očakávaní zvýšenia sadzieb. Podľa nástroja CME FedWatch Tool pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb na novembrovom zasadnutí FOMC klesla na 45,6 % zo včerajších 62,3 %.


Na čele rastu stáli akcie spoločností s kapitalizáciou typu Mega Caps a ďalšie rastové akcie, ktoré pozitívne reagovali na pokles trhových sadzieb. Fond Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK) poskočil o 2,0 % a index Russell 3000 Growth vzrástol o 1,9 %.

Všetkých 11 sektorov indexu S&P 500 uzavrelo so ziskom. Sektory komunikačných služieb (+2,5 %), spotrebiteľských služieb (+2,4 %) a informačných technológií (+2,1 %) posunuli na prvé miesto rebríčka ich silné megakapitálové zložky.

Zisk spoločnosti Best Buy (BBY 76,93, +2,86, +3,9 %) po jej výsledkoch hospodárenia a výhľade poskytol dodatočný impulz pre sektor spotrebného tovaru.

Najmenšie zisky zaznamenali sektory verejných služieb (+0,3 %) a energetiky (+0,3 %).

Z ďalších správ: Akcie súvisiace s kryptomenami boli silnou skupinou po tom, čo federálny odvolací súd rozhodol v neprospech SEC v prípade spotového bitcoinového ETF Grayscale, pričom uviedol, že SEC nesprávne zamietla žiadosť o spotové bitcoinové ETF spoločnosti Grayscale. Coinbase (COIN 84,70, +10,99, +14,9 %) bola hlavným víťazom z tejto oblasti.

Nasdaq Composite: OD ZAČIATKU ROKA +33,2 %.
S&P 500: +17,1 % YTD
Russell 2000: +8,6 % YTD
S&P Midcap 400: +7,6 % YTD
Dow Jones Industrial Average: +5,1 % YTD

Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

Júnový index cien bývania FHFA 0,3 %; predchádzajúci 0,7 %.
Júnový index cien domov S&P Case-Shiller, r/r -1,2 % oproti konsenzu 0,9 %; predchádzajúci -1,7
Spotrebiteľská dôvera v auguste 106,1 oproti konsenzu na úrovni 116,0; predchádzajúca hodnota bola revidovaná na 114,0 zo 117,0
Hlavným záverom správy je, že klesajúci optimizmus v súvislosti s podmienkami zamestnanosti negatívne ovplyvnil pohľad spotrebiteľov na súčasnú situáciu a vyhliadky.

JOLTS - júl - Počet voľných pracovných miest 8,827 mil. Predchádzajúci bol revidovaný na 9,165 mil. z 9,842 mil.

Stredajší ekonomický kalendár bude obsahovať:

7:00 ET: Týždenný hypotekárny index MBA (predchádzajúci -4,2 %)
8:15 ET: Augustová zmena zamestnanosti ADP (konsenzus 195 000; predchádzajúce 324 000)
8:30 ET: HDP za 2. štvrťrok - druhý odhad (konsenzus 2,4 %; predchádzajúci 2,4 %),
deflátor HDP za 2. štvrťrok - druhý odhad (konsenzus 2,2 %; predchádzajúci 2,2 %),
predbežná bilancia obchodu s tovarom za júl (predchádzajúci -87,8 mld. USD),
predbežné maloobchodné zásoby (predchádzajúci 0,3 %) a predbežné veľkoobchodné zásoby (predchádzajúci -0,5 %)
10:00 ET: Predaj domov v júli (konsenzus -1,3 %; predchádzajúci 0,3 %)
10:30 ET: Týždenné zásoby ropy (predchádzajúce -6,14 mil.)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Silver Member *
Príspevky: 235
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Croven »

https://www.trend.sk/spravy/buffett-moz ... ovy-ekonom

Buffettove kroky v druhom štvrťroku „sú v súlade s očakávaním recesie a so skutočnosťou, že akcie sú v súčasnosti drahé,“ povedal S. Hanke. „Je to zároveň znak jeho dlhodobej snahy hromadenia hotovosti v očakávaní búrkových mrakov,“ dodal profesor aplikovanej ekonómie na Unierzita Johnsa Hopkinsa.

Že by nakoniec ešte mali prísť nejaké výraznejšie prepady?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4183
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 377 times
Been thanked: 322 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zavisi ako si zadefinujeme "vyraznejsie prepady" a v ramci akeho dlheho casoveho ramca.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mnoho ludi si mysli, ze je vsetko drahe, ale neviem ci nezabudaju na to, kolko penazi sa napumpovalo pocas poslednych 3 rokov do ekonomiky..
Odoslané z počítača
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Riziko vs výnos (analyza)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
Obsah:
Riziko vs výnos (analyza iShares 20+ Treasury ETF TLT)
Prílohy
DIP_tema_230831.pdf
(453.93 KiB) 34 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hoci celkové zisky na úrovni indexov sú dnes mierne, podporili ich niektoré inak potešujúce údaje, ktoré potvrdili, že americká ekonomika v súčasnosti nesleduje tempo tvrdého pristátia. Konkrétne, počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti - hlavný ukazovateľ - predstavovali v týždni končiacom 26. augusta len 228 000 a osobné výdavky sa v júli zvýšili zdravým tempom 0,8 %. Cenový index PCE a jadrový cenový index PCE vzrástli o 0,2 %, a hoci sa to premietlo do zvýšenia ich medziročných hodnôt na 3,3 %, resp. 4,2 %, tieto správy sa znášajú dobre, pretože presne to sa pred zverejnením správy očakávalo.

P.S. Osobné výdavky sú obľúbeným ukazovateľom u šéfa Fedu.

A look at fed funds futures after today's economic data

Probability of 25 bps rate hike in September at 11.5% versus 11.5% before the data
Probability of 25 bps rate hike in November at 49.0% versus 48.9% before the data
Probability of 25 bps rate hike in December at 43.0% versus 43.0% before the data
Probability of 25 bps rate cut in March at 39.3% versus 40.2% before the data
Probability of 25 bps rate cut in May at 59.4% versus 62.1% before the data

Source: CME FedWatch Tool

Týždenné počiatočné nároky 175K oproti konsenzu 235K; minulý týždeň bol revidovaný na 232K z 230K
Týždenné pokračujúce žiadosti 160K; minulý týždeň bol revidovaný na 1,697 mil. z 1,702 mil.
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že počiatočné nároky - predstihový ukazovateľ - sa naďalej pohybujú na úrovniach, ktoré svedčia o napätom trhu práce, ktorý ide ruka v ruke s ekonomikou, ktorá rozhodne nie je v tvrdom útlme.

Osobné príjmy v júli 0,3 % oproti konsenzu na úrovni 0,3 %; v júni to bolo 0,3 %.
Osobné výdavky v júli 0,8 % oproti konsenzu na úrovni 0,7 %; jún bol revidovaný z 0,5 % na 0,6
Kľúčovým poznatkom zo správy by mal byť nárast medziročných údajov o inflácii. Neboli nijako ohromujúce, mali by však upútať pozornosť Fedu ako základ pre to, aby v dohľadnom čase neznížil sadzby.

Júlové ceny PCE 0,2 % oproti konsenzu na úrovni 0,2 %; v júni to bolo 0,2 %.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Airbnb to Join S&P 500 After Index Rebalancing
https://www.bloomberg.com/news/articles ... out-banner
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (04.09.- 08.09.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Úvod týdne režíruje Čína
- Huawei má tajemný čip
- Průmyslová výroba v Německu, ISM v USA
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230904.pdf
(228.76 KiB) 29 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnešné obchodovanie sa vyznačovalo nedostatkom presvedčenia medzi kupujúcimi. Priemyselný index Dow Jones uzavrel s miernym ziskom, zatiaľ čo indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Russell 2000 klesli o 0,3 %, 0,9 % a 1,0 %.

Spoločnosť Apple (AAPL 177,56, -5,35, -2,9 %) zaznamenala ďalší výrazný pokles, ktorý visel nad širším trhom. Pokračujúce oslabenie nasledovalo po správe agentúry Bloomberg, podľa ktorej sa Čína snaží rozšíriť zákaz používania iPhonov na štátne a federálne úrady. To poslalo nadol aj akcie polovodičov, čo viedlo k 2,0 % strate indexu PHLX Semiconductor.

Tieto správy však presahujú rámec spoločnosti Apple a akcií polovodičov. Trh sa obáva, že ak sa Čína zámerne rozhodne sťažiť podnikanie spoločnosti, ako je Apple, ktorá má v Číne dobré a dôležité pracovné vzťahy, potom to môže urobiť aj pre mnohé iné americké spoločnosti podnikajúce v Číne. Je zaujímavé, že tieto obmedzenia prichádzajú v čase, keď denník The Wall Street Journal informoval, že spoločnosť Huawei predstavila nový smartfón, ktorý má konkurovať spoločnosti Apple.

Najväčší pokles zaznamenal sektor informačných technológií v indexe S&P 500 (-1,6 %), ktorý zaťažila spoločnosť Apple a jej polovodičové komponenty. Sektor verejných služieb (+1,3 %) uzavrel na čele rebríčka.

Účastníci trhu sa sústredili na dianie na trhu so štátnymi dlhopismi, ktoré dnes bolo turbulentné. Výnosy sa posunuli nižšie po tom, čo Čína vykázala za august medziročný pokles vývozu o 8,8 % a medziročný pokles dovozu o 7,3 %. Sadzby sa však o 8.30 h ET obrátili výrazne nahor, keď sa dozvedeli, že počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 2. septembra boli len 216 000 - najnižšie od februára - a že produktivita v druhom štvrťroku bola revidovaná nižšie (na 3,5 % z 3,7 %), zatiaľ čo jednotkové náklady práce boli revidované vyššie (na 2,2 % z 1,6 %).

Z týchto správ vyplýva, že ich kombinácia pravdepodobne ponechá Fed v presvedčení, že základnú úrokovú sadzbu je potrebné dlhšie udržiavať na vyššej úrovni. Trh so štátnymi dlhopismi sa po počiatočnom výbuchu predajného záujmu po údajoch zo Spojených štátov upokojil, a keď sa tak stalo, počiatočný predajný tlak na akcie poľavil.

Výnos 2-ročných dlhopisov, ktorý bol tesne pred zverejnením na úrovni 4,99 %, bezprostredne po zverejnení dosiahol 5,05 %, ale ustálil sa na úrovni 4,96 %. Výnos 10-ročných dlhopisov bol pred zverejnením údajov na úrovni 4,27 %, bezprostredne po ňom dosiahol 4,31 %, ale ustálil sa na 4,26 %.

Futures na ropu WTI klesli o 0,7 % na 86,97 USD za barel, čím prerušili deväťdňovú víťaznú sériu.

Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

Týždenné počiatočné žiadosti o podporu 216 tis. (konsenzus 233 tis.); predchádzajúce boli revidované na 229 tis. z 228 tis.; týždenné pokračujúce žiadosti o podporu 1,679 mil.
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že počiatočné žiadosti o podporu - hlavný ukazovateľ - boli na najnižšej úrovni od februára. To je naozaj dobrá správa - z ekonomického hľadiska - ale zároveň je to zlá správa - z hľadiska menovej politiky - ktorá pravdepodobne udrží Fed v pozícii reštriktívnej politiky dlhšie.

Produktivita za 2. štvrťrok 3,5 % (konsenzus 3,7 %); predchádzajúci 3,7 %; jednotkové náklady práce za 2. štvrťrok 2,2 % (konsenzus 1,6 %); predchádzajúci 1,6 %.
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že jednotkové náklady práce neboli také nízke, ako sa predtým uvádzalo, takže na úrovni celkovej hodnoty vyzerajú ako sklamanie; stále však spĺňajú kritériá dezinflácie vzhľadom na to, že jednotkové náklady práce pred rokom vzrástli o 2,5 %.

Nasdaq Composite: OD ZAČIATKU ROKA +31,4 %.
S&P 500: +15,9 % OD ZAČIATKU ROKA
S&P Midcap 400: +6,0 % YTD
Russell 2000: +5,4 % YTD
Dow Jones Industrial Average: +4,1 % YTD
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Eurokomisia znížila výhľad tohtoročného rastu HDP eurozóny na 0,8 %, na jar odhadovala 1,1 %. Rast sa výrazne spomalí z vlaňajších 3,3 %. Komisia zhoršila prognózu aj pre ekonomiku celej Únie, ktorá má stúpnuť rovnako o 0,8 %.
Predpokladá, že ekonomika eurozóny na budúci rok zrýchli rast na 1,3 %. Na jar ešte očakávala 1,6 %.

Tohtoročnú infláciu v eurozóne EK vidí na 5,6 %, v roku 2024 by sa rast cien mal zmierniť na 2,9 %. Vlani dosiahol 8,4 %.

Prognóza pre celú EÚ: V prípade celej Únie Komisia na jar prepokladala, že tento rok si jej ekonomika polepší o jedno percento.

Inflácia v EÚ sa bude naďalej zvoľňovať a trh práce zostane v dobrej kondícii. Rast cien dosiahne 6,5 % a na budúci rok sa spomalí na 3,2 %. Minulý rok sa inflácia vyšplhala na 9,2 %.

Pomalšie porastie ekonomika aj v budúcom roku, a to o 1,4 %. To je 0,3 percentného bodu menej, ako EK predpokladala v jarnej prognóze. Vlani hospodárstvo EÚ vykázalo rast o 3,4 %.
https://ec.europa.eu/commission/pressco ... ip_23_4408
Prílohy
IMG_0270.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (11.09.- 15.09.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Trh je před ECB rozpolcen
- Americká inflace má opět stoupnout
- ARM pravděpodobně „podraží“
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230911.pdf
(230.78 KiB) 23 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Google trial: US takes on tech giant in landmark case
https://www.bbc.com/news/business-66755272.amp

Pripadne aj tu:

https://burzovnisvet.cz/2023/09/usa-a-g ... o-ztratit/
USA a Google se připravují na střet v monopolním řízení. Obě strany mají co ztratit
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Arm’s IPO Orders Are Already Oversubscribed by 10 Times
Arm will close its order book a day early on Tuesday


————
Objednávky IPO spoločnosti Arm sú už 10-krát prekročené
Arm uzavrie svoju knihu objednávok o deň skôr v utorok
https://www.bloomberg.com/news/articles ... #xj4y7vzkg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Britský návrhár čipov Arm uskutočnil najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií v tomto roku. Zo vstupu na newyorskú burzu získal 4,9 miliardy dolárov, stanovená cena akcií oceňuje celú firmu na 54,5 miliardy.

Primárna ponuka prichádza takmer sedem rokov po tom, ako Arm získal jeho súčasný majiteľ Softbank za 32 miliárd dolárov.

SoftBank v rámci IPO predala 95,5 milióna akcií za cenu 51 dolárov za kus. Akcie kúpili aj zákazníci Armu vrátane firiem Apple, Google, Nvidia, Alphabet, AMD, Intel a Samsung.
https://www.reuters.com/breakingviews/a ... 023-09-14/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ku včerajšku:

Európska centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,5%
K zvýšeniu úrokov prikročila už po desiaty raz za sebou, sprísňovaním menovej politiky sa snaží dostať pod kontrolu infláciu.
Časť analytikov predpokladala, že ECB už sadzby nezvýši.
Banka tiež zhoršila výhľad ekonomiky eurozóny pre tento rok aj na ďalšie dva roky.

Eurostat koncom minulého mesiaca vo svojom rýchlom odhade uviedol, že medziročná miera inflácie v eurozóne v auguste zostala nezmenená na 5,3 %, hoci analytici očakávali pokles na 5,1 percenta. Vlani sa inflácia v eurozóne po prvý raz od zavedenia jednotnej európskej meny euro dostala nad desať percent. Odvtedy už síce výrazne klesla, naďalej však zostáva vysoko nad dvojpercentným cieľom ECB.

„Inflácia naďalej klesá, ale stále sa očakáva, že zostane príliš vysoká príliš dlhý čas. Rada guvernérov je odhodlaná zabezpečiť včasný návrat inflácie k svojmu dvojpercentnému strednodobému cieľu," uviedla ECB v štvrtkovej tlačovej správe. Centrálna banka vo štvrtok tiež zvýšila odhad tohtoročnej priemernej inflácie v eurozóne na 5,6 %, zatiaľ čo doteraz očakávala infláciu na 5,4 %

ECB teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt eurozóny sa v tomto roku zvýši iba o 0,7 percenta, v júni tohtoročný rast odhadovala na 0,9 percenta.
V budúcom roku počíta s jednopercentným rastom, v roku nasledujúcom potom čaká zvýšenie HDP o 1,5 percenta.

https://www.trend.sk/spravy/ecb-zvysila ... 0-percenta

P.S. Úroky stúpajú. Ekonomika klesá. ....Jedna tuhšia zima a sme v kýbli. Modlime sa, aby globálne otepľovanie vydržalo ešte jednu zimu !

K dnešku:

Júlový prebytok obchodnej bilancie eurozóny dosiahol 6,5 mld. eur (posledný prebytok bol 18,5 mld. eur).
Mzdy v 2. štvrťroku medziročne vzrástli o 4,6 % (naposledy o 4,9 %) a index nákladov práce v 2. štvrťroku vzrástol o 4,5 % (naposledy o 5,2 %).

Francúzsky index spotrebiteľských cien v auguste podľa očakávaní vzrástol o 1,0 % m/m (naposledy 0,1 %) a medziročne vzrástol o 4,9 % (očakávania 4,8 %; naposledy 4,3 %).

Taliansky CPI v auguste vzrástol o 0,3 % m/m (očakávaných 0,4 %; naposledy 0,0 %) a medziročne vzrástol o 5,4 % (očakávaných 5,5 %; naposledy 5,9 %).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (18.09.- 22.09.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Naznačí Fed ještě jedno zvýšení?
- BoJ má potenciál hodně zahýbat s jenem
- Stávka UAW
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230918.pdf
(230.52 KiB) 17 stiahnutia
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 345 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

FED sadzby necháva nezmenené.

fed.jpg

"Fed predicts a ‘soft landing’ for the economy."

https://www.marketwatch.com/story/fed-p ... latestnewsLIVE STREAM tlačovky za cca 15 minút: Fed meeting: Watch Jerome Powell's Q&A live

https://www.marketwatch.com/livecoverag ... =home-page

PS: už na tej tlačovke/počas nej by ma vôbec neprekvapila celkom vysoká "otočka" UP, uvidíme :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

TASR to tiež priniesol za 10 minút:

Menový výbor (FOMC) ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 22-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %.

Autor TASR
dnes 20:12,aktualizované dnes 20:24

Washington 20. septembra (TASR) - Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Zároveň však signalizovala, že do konca roka počíta s ešte jedným zvýšením sadzieb a že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhší čas.

Menový výbor (FOMC) ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 22-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %.

FOMC od marca 2022, keď spustil aktuálny cyklus sprísňovania s cieľom utlmiť infláciu, zvýšil úrokové sadzby jedenásťkrát celkovo o 525 bázických bodov. Tempo rastu spotrebiteľských cien však napriek tomu zostáva nad dvojpercentným inflačným cieľom Fedu. V auguste sa medziročný rast spotrebiteľských cien v USA zrýchlil už druhý mesiac po sebe, a to na 3,7 % z 3,2 % v júli.

FOMC v posledných mesiacoch výrazne spomalil tempo zvyšovania sadzieb, keďže vplyv skorších zvýšení sa začal prejavovať v ekonomike.

Fed aktuálne očakáva, že do konca tohto roka zvýši úrokové sadzby ešte raz. Na budúci rok potom počíta s dvomi zníženiami, čo je o polovicu menej, než signalizoval v júni. To by znamenalo, že hlavná sadzba by sa na konci roka 2024 mala nachádzať na úrovni okolo 5,1 %.

Fed prognózuje vyššie sadzby, než doteraz, aj v rokoch 2025 a 2026. V roku 2025 počíta s kľúčovou sadzbou na úrovni 3,9 % a v roku 2026 na úrovni 2,9 %.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Predseda Fedu Powell: ak bude ekonomika silnejšia, ako sa očakávalo, znamená to len to, že budeme musieť urobiť viac, pokiaľ ide o menovú politiku, aby sme sa vrátili k 2 %, pretože sa k nim vrátime !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 345 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

No asi prerušíme našu domácu politiku na nejakú dobu, niečím podstatnejším pre tento web :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Akcie oslabili po vyhlásení FOMC o 14:00 SELČ a tlačovej konferencii predsedu Fedu Powella o 14:30 SELČ. Podnetom na oslabenie nie je to, že Fed a predseda Fedu Powell boli rozhodne jastrabí. Impulzom pre stiahnutie je to, že Fed a predseda Fedu Powell nie sú rozhodne holubičí.

Neuvažujú o znížení sadzieb. Skôr uvažujú v duchu, koľko ďalších zvýšení sadzieb by mohlo byť potrebných, a ak odpoveď znie, že žiadne, ako dlho by mali zostať na reštriktívnej úrovni, aby sa zabezpečilo, že inflácia sa udržateľne vráti na úroveň 2,0 %.

To je podstata toho, čo mal predseda Fedu Powell na mysli, keď niekoľkokrát povedal, že Fed bude pri úvahách o uskutočnení menovej politiky "postupovať opatrne". Fed rešpektuje históriu oneskorených efektov, pokiaľ ide o cykly sprísňovania, zároveň však oceňuje, že tento cyklus by mohol byť z hľadiska načasovania transmisného efektu odlišný vďaka štrukturálnym faktorom.

Fed je síce prekvapený pretrvávajúcou silou ekonomiky, ale vzhľadom na to, že na trhu práce sa začínajú objavovať známky uvoľnenia a pribúdajú dôkazy o tom, že najmä spotrebitelia s nízkymi a strednými príjmami trpia ťarchou inflácie, chce v tejto chvíli pri svojich politických rozhodnutiach postupovať opatrne; silná ekonomika však hrozí, že inflácia zostane na zvýšenej úrovni, ktorá neúmerne poškodzuje domácnosti s nízkymi a strednými príjmami, takže ak bude potrebné zvýšiť sadzby, aby sa inflácia udržateľne znížila na 2,0 % cieľ, potom Fed túto hranicu prekročí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Akciový trh mal klesajúci deň. Hlavné indexy boli od začiatku pod tlakom, ale v neskorom popoludňajšom obchodovaní klesli na najnižšie hodnoty seansy. Indexy nakoniec uzavreli v blízkosti týchto úrovní so stratami od 1,1 % do 1,8 %. Index S&P 500, ktorý včera uzavrel tesne nad úrovňou 4 400, dnes strávil celú seansu pod touto úrovňou.

Najväčším faktorom, ktorý spôsobil oslabenie, bol nárast trhových sadzieb, ktorý sa začal včera popoludní v reakcii na jastrabie stanovisko Fedu. Konkrétne Fed naznačil, že možno ešte neskončil so zvyšovaním sadzieb, že v roku 2024 pravdepodobne nezníži sadzby tak výrazne, ako si trh myslel, a že neutrálna sadzba môže byť vyššia ako odhadovaná dlhodobejšia sadzba (2,5 %).

Výnos 2-ročných dlhopisov bol tesne pred zverejnením včerajšieho rozhodnutia FOMC na úrovni 5,05 %, ale dnes sa ustálil na 5,14 %, keď predtým dosiahol 5,20 %. Výnos 10-ročných dlhopisov, ktorý bol tesne pred zverejnením rozhodnutia FOMC na úrovni 4,32 %, vzrástol oproti včerajšiemu zúčtovaniu o ďalších 13 bázických bodov na 4,48 % - najvyššiu úroveň od roku 2007.

Straty mali široký základ, na čele s megakapitálmi a rastovými akciami. Fond Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK) klesol o 2,0 % a index Russell 3000 Growth klesol o 1,9 %.

Desať z 11 sektorov indexu S&P 500 dnes kleslo o viac ako 1,0 %. Najmenšiu stratu zaznamenal sektor zdravotníctva (-0,9 %), zatiaľ čo sektor nehnuteľností (-3,5 %) zaznamenal najvýraznejší pokles so slušným odstupom.

V ďalších správach Bank of England hlasovala v pomere 5:4 za ponechanie svojej bankovej sadzby na nezmenenej úrovni 5,25 %.
Hongkonský menový úrad a Švajčiarska národná banka tiež ponechali svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenené na úrovni 5,75 %, resp. 1,75 %, zatiaľ čo Riksbank a Norges Bank zvýšili svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov na 4,00 %, resp. 4,25 %.

Nasdaq Composite: OD ZAČIATKU ROKA +26,4 %.
S&P 500: +12,8 % YTD
S&P Midcap 400: +2,8 % YTD
Dow Jones Industrial Average: +2,8 % YTD
Russell 2000: +1,2 % YTD

Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

Týždenné počiatočné žiadosti o podporu 201 tis. (konsenzus 225 tis.); predchádzajúce boli revidované na 221 tis. z 220 tis.; týždenné pokračujúce žiadosti o podporu 1,662 mil.
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že nízka úroveň počiatočných žiadostí o podporu ukazuje, že trh práce stále funguje v utiahnutom režime, čo bude aj naďalej základom pre to, aby Fed naďalej fungoval s reštriktívnym nastavením úrokových sadzieb.

Septembrový index filadelfského Fedu -13,5 (konsenzus -2,0); predchádzajúci 12,0
Saldo bežného účtu v 2. štvrťroku -12,1 mld. dolárov (konsenzus -222,0 mld. dolárov); predchádzajúce bolo revidované na -214,5 mld. dolárov z -219,3 mld.
augustové predaje existujúcich domov 4,04 mil. (konsenzus 4,10 mil.); predchádzajúce 4,07 mil.

Kľúčovým poznatkom zo správy je, že predaj existujúcich domov naďalej brzdí súbeh viacerých faktorov: vyššie sadzby hypoték a vyššie ceny, ktoré zhoršujú dostupnosť, obmedzená ponuka, nedostatočná mobilita v dôsledku remote work pracovných príležitostí a nezáujem o sťahovanie zo strany súčasných majiteľov domov, ktorí sa nechcú vzdať hypotéky s nízkou sadzbou za hypotéku s vyššou sadzbou.

P.S. Všimol som si, že The Hong Kong Monetary Authority and Swiss National Bank also left their key interest rates unchanged at 5.75% and 1.75%

..a zároveňdnes:

Hong Kong's August CPI was unchanged m/m (last 0.0%), rising 1.8% yr/yr (expected 2.0%; last 1.8%)

Čiže Honkong má sadzby 5,75% a infláciu len 1,8% ?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa zea »

JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 10:40 pm P.S. Všimol som si, že The Hong Kong Monetary Authority and Swiss National Bank also left their key interest rates unchanged at 5.75% and 1.75%

..a zároveňdnes:

Hong Kong's August CPI was unchanged m/m (last 0.0%), rising 1.8% yr/yr (expected 2.0%; last 1.8%)

Čiže Honkong má sadzby 5,75% a infláciu len 1,8% ?
Hongkongsky dolár ma skoro fixný kurz voči USD. Pohybuje sa v úzkom pásme len už velmi dlho. Keď z toho pásma vybočí centrálna banka Hong Kongu intervenuje.

Jeden z tých typov intervencie je aj ten že ich úroky by mali byť podobné tým v USA väčšinu času. Preto ten 5,75% úrok

https://viewpoint.bnpparibas-am.com/the ... ollar-peg/
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (25.09.- 29.09.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Akcie stále marně hledají růstové téma
- Skokový nárůst výnosů jim vůbec nesvědčí
- Kdy začne ČNB debatovat o poklesu sazeb?
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230925.pdf
(235.05 KiB) 30 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15197
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1146 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stručný prehľad trhu: Akcie klesajú na pozadí pretrvávajúcich obáv o úrokové sadzby

Včerajšie mierne zisky sa dnes prepadli a potom ešte niečo pre pretrvávajúce obavy z vyšších úrokových sadzieb a slabé akcie megakapitálov, čo je zrejmé z 1,5 % poklesu fondu Vanguard Mega-Cap Growth ETF (MGK). V súčasnosti výnos 2-ročných dlhopisov vzrástol o štyri bázické body na 5,16 % a výnos 10-ročných dlhopisov sa nezmenil a je na úrovni 4,55 % (ale vzrástol zo 4,48 % pri dnešnom rannom minime).

Úrokovú nervozitu dnes podporil výkonný riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon, ktorý pre Times of India povedal, že si nie je istý, či je svet pripravený na 7 %, a prezident minneapoliského Fedu Kashkari (hlasujúci vo FOMC), ktorý podľa agentúry Bloomberg povedal, že podľa neho bude pravdepodobne potrebné ďalšie zvýšenie sadzieb pred koncom roka, ak bude ekonomika silnejšia, než sa očakáva.

Názor pána Dimona nebol oficiálnou prognózou, len upozornením na to, čo by mohlo byť možné. Napriek tomu, keďže bol oznámený v čase, keď trhové sadzby tento mesiac už prudko vzrástli a keď rôzne správy poukazujú na ďalšie faktory, ktoré by mohli udržať sadzby na vyššej úrovni, aj keď Fed skončí so zvyšovaním sadzieb (napr. kvantitatívne sprísňovanie, obavy z deficitu, repatriácia na obranu slabých mien v Japonsku a Číne a ďalšie), samotná myšlienka bola pre kupujúcich odstrašujúcim faktorom na konci tohto pre akcie zlého mesiaca.

P.S. Ja som zaznamenal aj že Evergrande znova nesplatila jednu tranžu a další čínsky developer skrachoval....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Washington - Radikální křídlo amerických republikánů dnes odmítlo kompromisní verzi zákona o dočasném financování federální vlády, která měla předejít hrozícímu omezování výdajů a propouštění zaměstnanců. Žádný další návrh s reálnou šancí na schválení není na stole a podle amerických médií je takzvaný shutdown téměř neodvratný.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-kon ... ko/2420001
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 848
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 94 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

Ake su to defenzivne akcie?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4183
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 377 times
Been thanked: 322 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Oldřich Rejnuš: Americký Fed je bezohledný, banky budou krachovat - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=112wanOSTKo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Old%C5%99ich_Rejnu%C5%A1
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Franto napísal: Pi 29 09, 2023 10:55 pm
Joki napísal: Pi 29 09, 2023 10:36 pm
Washington - Radikální křídlo amerických republikánů dnes odmítlo kompromisní verzi zákona o dočasném financování federální vlády, která měla předejít hrozícímu omezování výdajů a propouštění zaměstnanců. Žádný další návrh s reálnou šancí na schválení není na stole a podle amerických médií je takzvaný shutdown téměř neodvratný.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-kon ... ko/2420001
To čaká všetkých. Ľudí aj vlády. Obmedzovanie výdavkov a prepúšťanie. Firmy už začali prepúšťať a bude sa v tom pokračovať. Už aj maloobchodné spoločnosti hovoria o slabom zákazníkovi. A aj tie defenzívne akcie, ktoré sa odporúčali, klesajú.

Len u nás na Slovensku zasvieti slniečko od pondelka. Na všetko bude dosť peňazí.

Na hadanky ja nemam mozog, vies to prosim Ta definovat presne, na koho mieris?
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2678
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 86 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Obrázok
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Muti
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (02.10.- 06.10.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Shutdown odvrácen – dobře, nebo špatně?
- Nová data jako důležitý vstup pro centrální bankéře
- Akcie budou tančit v rytmu výnosů
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 231002.pdf
(225.55 KiB) 20 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3597
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 105 times
Been thanked: 287 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ako pozeram na 10 rocne US bondy tak za posledne cca 3 roky vymazali svoj 20 rocny rast. Banky a penzijne fondy co ich drzia maju z toho titulu obrovske straty ak FED podrzi sadzby dlhsie vysoko tie straty budu musiet priznavat. Uz v tomto case predtym trhy ocenovali ze sadzby budu uz klesat, stale rastu ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Gold Member **
Príspevky: 597
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Vsetko pada len mon INTC ide hore samozrejme ze ja mam 2* long put strike 35 😁k tomu 100 * akcie a short call 36,5 celeeee zle
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Dnes to veru padá, ak niekto potrebuje povzbudiť :)
Prílohy
IMG_0274.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Trhy asi reagovali na odvolanie; Republikán Kevin McCarthy prišiel o funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov
This has never happened in U.S. history: The House just voted to remove its own speaker.

The House voted 216-210 to oust Rep. Kevin McCarthy, R-Calif., with a handful of conservatives joining Democrats to remove him. There were seven members absent.

What comes next? It's unprecedented. But for now, a temporary speaker pulled from a list of alternates McCarthy compiled earlier this year will take over. Read more about that here.
———

To sa nikdy v histórii USA nestalo: Snemovňa práve hlasovala za odvolanie vlastného rečníka.

Snemovňa hlasovala v pomere 216:210 za odvolanie poslanca Kevina McCarthyho z Kalifornie, pričom hŕstka konzervatívcov sa pripojila k demokratom, aby ho odvolali. Chýbalo sedem členov.

Čo bude nasledovať? Je to bezprecedentné. Zatiaľ to však prevezme dočasný rečník vytiahnutý zo zoznamu náhradníkov, ktorý McCarthy zostavil začiatkom tohto roka. Prečítajte si o tom viac tu.
https://www.nbcnews.com/politics/congre ... rcna118561
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
hifron
Silver Member *
Príspevky: 232
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa hifron »

Môj názor: Keď bude California fungovať, môže sa starať viac do Ameriky... Takto odtiaľ utekajú firmy...
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"