TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado napísal: Št 26 08, 2021 2:03 pm Môžeš byť konkrétnejší? Keď chcem napríklad kúpiť opcie Apple. Ako ma môžu zneužiť? Neviem si to predstaviť.
Teba zneužiť asi ťažko, ale ty nie si ani začiatočník, ani nie neinformovaný. Takisto máš logický čiže nie emocionálny prístup.

Pri opciách Apple, priemysel doporučuje ich vám použivať, aj bez toho že by ste presne poznali technické detaily ako exspirácia, potom matematiku okolo opcii (Black-Scholes). To je ako keby sme Ty a ja vošli do ringu s majstrom Slovenska v našej váhovej kategórii. Boli by sme radi, keby sme súboj prežili.
Naposledy upravil/-a Rokosák v Pi 27 08, 2021 12:20 am, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rado napísal: Št 26 08, 2021 10:30 pm Manipulácia ceny v deň expirácie? Myslím, že na trhu existuje viac akcií ako GME a na to, aby zmanipulovali všetky pozície, ktoré majú otvorené by bolo treba veľmi veľa peňazí. :D Predpokladám, že používajú MM, ak si nemyslíš, že tam sedia amatéri.
Zabudol si aj na regulátora. Keď na Slovensku reportuješ všetky obchody, tak to isté môžeš nájsť aj tam. Všetci sú asi spriahnutí a stretávajú sa v jednej krčme, tam si dohadujú stratégiu ako ošklbať retail. :D
Kde pisem ze vsetky? Samozrejme to co potrebuju kde im stoja velke prachy a cena je mimo toho co treba. GME, aktualne mozno este HOOD (Robinhood). Tam to bolo evidentne, cakali ze vsetci GME holderi pojdu do shortu na RH ked vydali IPO a vsetky puts prebili pred expiraciou az na 70 USD. :) Predpokladam ze si nepozeral to video s Cramerom co som sem niekde daval aj 3x, ten to vsetko vysvetluje co vsetko su schopni spravit aby neboli v strate.

A s tym regulatorom si velmi vtipny. Kym im nehrozi odobratie licencie, alebo pokuta typu strata majority/celeho profitu z obchodu + penale sa ti mozu na regulatora akurat tak vysrat ako to aj robia. Tie pokuty su doslova sucast biznisu. :)
Zrovnal by som to k tomu ako íst 200 km/h na Ferrari na našej dialnici... ak at nechytia pohoda, ak ta chytia tak zaplatis 800€ male vreckove ako sucast vydajov na vylet a ides dalej. Alebo ešte lepšie naša slávna "účinná ľútosť" k nelegálnej vratke DPH, viď Bašternák, prišli ste mi na to tak tu máte, nabudúce na to možno neprídete.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

DanteUnchained napísal: Pi 27 08, 2021 12:01 am A s tym regulatorom si velmi vtipny. Kym im nehrozi odobratie licencie, alebo pokuta typu strata majority/celeho profitu z obchodu + penale sa ti mozu na regulatora akurat tak vysrat ako to aj robia. Tie pokuty su doslova sucast biznisu. :)
Zrovnal by som to k tomu ako íst 200 km/h na Ferrari na našej dialnici... ak at nechytia pohoda, ak ta chytia tak zaplatis 800€ male vreckove ako sucast vydajov na vylet a ides dalej. Alebo ešte lepšie naša slávna "účinná ľútosť" k nelegálnej vratke DPH, viď Bašternák, prišli ste mi na to tak tu máte, nabudúce na to možno neprídete.
Zjavne si nikdy nepracoval v korporáte. Inak by si toto nenapísal, ale ďalej môžeš žiť vo svojich konšpiráciách. Len netuším ako chceš z toho vydolovať profit. Riešiš všetko možné len nie to ako obchoduješ. Píšeš, že pre teba je to zábavka a obchoduješ profitabilne Forex. Toto je však povahová črta, ktorá ti bráni v tom, aby si vedel urobiť profit.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Rokosák napísal: Št 26 08, 2021 11:45 pm Pri opciách Apple, priemysel doporučuje ich vám použivať, aj bez toho že by ste presne poznali technické detaily ako exspirácia, potom matematiku okolo opcii (Black-Scholes). To je ako keby sme Ty a ja vošli do ringu s majstrom Slovenska v našej váhovej kategórii. Boli by sme radi, keby sme súboj prežili.
Ja to skôr vnímam opačne zo strany inštitúcií. Evidujem napr. obchodovanie opcií, že je ako používať zbraň hromadného ničenia, že 90% kúpených opcií expiruje bezcenných a že edge je na strane predávajúceho (dlho som tomu veril), že je lepšie ako vyberať samotné akcie kupovať ETF a pod.
Občas mám telefonáty zo strany pochybných obchodníkov, ktorí sa ma snažia nalákať na rôzne obchody s crypto, komoditami alebo IPO, ale to do tejto skupiny nerátam.
Možno o nejakých inštitúciách neviem, ale lákať retail na burzu, aby obchodovali sami som nevidel.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rado na teba nema zmysel reagovat. Zase raz spajas nespojitelne.

K teme:
Eviction moratorium skoncilo.
https://edition.cnn.com/2021/08/26/poli ... index.html

Tim Crook dostal poslednych 5 mil akcii od Apple - hneď ich predal za cca 720mil USD, ostalo mu 3,2m akcii.
https://appleinsider.com/articles/21/08 ... -than-750m

+
Sumar udalosti ktory nas caka:
-delta covidu v US nabera na obratkach
-vystahovanie neplaticov - eviction moratorium + problem s otvorenymi hypotekami
RRP stale nad 1trilion
-dlhovy strop nezmeneny
-nove regulacie a poziadavky na vyssiu margin od 1.9. pre ucastnikov trhu
-Afganistan konflikt
-Gamma rampa na GME
-inflacia stale nad 5% posledne 3 mesiace
Powell ma mať dnes príhovor o "taperingu" - rozumej uťahovaniu opaskov FED-u

Takže to vidim na nove ATH na S&P500 indexe :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Isiel som po dialnici a napadlo mi, "pozemky pod obchvatom"


insideri vedeli nakupit pozemok pod dialnicou za facku. Nie je to jeden z prikladov, ako sa moze "wall street" zachovat proti "retailu" ?

Velmi nerad na toto forum taham konspiracie, ale zaujimalo by ma, kto prvy hodi krach trhov na koronu.
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jaja »

iceberg8 napísal: Pi 27 08, 2021 8:25 pminsideri vedeli nakupit pozemok pod dialnicou za facku. Nie je to jeden z prikladov, ako sa moze "wall street" zachovat proti "retailu" ?
Tady se bavíme o manipulacích cíleně ždímajících retail. Insider informace je (nelegální) využití nějaké výhody ve svůj prospěch. V tom vidím podstatný rozdíl. Jasně, že velké firmy mají některé výhody, které my nemáme, ale i retail má svoje výhody. Třeba já bych nejspíš nemohl trejdit to, co trejdim s kapitálem víc jak cca $10M, což je vlastně i výhoda, že mi do toho nehodí vidle někdo velký. Některé strategie jsou pro velké firmy nezajímavé, protože sice můžou generovat vysoký procentuální zisk, ale nejsou moc škálovatelné, takže v absolutních číslech je ten zisk mimo jejich zájem.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Kto chce, dnešný Powellov príhovor.
https://www.federalreserve.gov/newseven ... 10827a.htm
tl;dr: Everything is fine FED stále vidí cielovu infláciu 2%, všetko je v pohode :)

a ako som pisal S&P500 (a Nasdaq) new highs.

pričom:
Afganistan
Semiconductor shortage causing lots of production halts.
Oil shortage.
Food supply chain problems.
Global shipping problems.
Housing prices skyrocketing.
Covid variant exploding across the country, many hospitals are overcrowded.
More margin in the market than ever before...
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Nishin »

Vieš opísať jednu epochu v histórii, kedy bolo všetko ideálne? Nad trhmi visí damoklov meč neustále... :)
Tak dlho budeš strašiť pádom trhu, že keď raz dojde (mesiac, rok, päť), budeš sa hrdiť "ja som to hovoril" :D Pritom každý triezvo uvažujúci človek na tomto fóre vie, že veľký prepad/kríza príde, len nikto nevie kedy. Keby som ťa počúval od tvojej prvej hrôzostrašnej predpovede, prišiel by som o 20% výnosov.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Nishin napísal: So 28 08, 2021 12:57 am Vieš opísať jednu epochu v histórii, kedy bolo všetko ideálne? Nad trhmi visí damoklov meč neustále... :)
Tak dlho budeš strašiť pádom trhu, že keď raz dojde (mesiac, rok, päť), budeš sa hrdiť "ja som to hovoril" :D Pritom každý triezvo uvažujúci človek na tomto fóre vie, že veľký prepad/kríza príde, len nikto nevie kedy. Keby som ťa počúval od tvojej prvej hrôzostrašnej predpovede, prišiel by som o 20% výnosov.
haha nebudem tu o rok hovorit "ja som to hovoril :D 31.1.2022 mam najpesimistickejsi deadline-deadlinov. Post som napisal "skratene", nech sa nemotame dokola.

Ja plne chapem naco viaceri narazate, osobne to vidim aktualne do konca 9-10. mesiaca realne keby neboli vsetky nelegalne praktiky pouzite na potlacenie tlaku na GME, tak po 27.1 vsetci brokeri vyplacaju majetnym strop ochrany vkladov, to GME by spustilo iny armaggeddon. Všetko by popadalo, ostatne shorty ako TSLA do squeezu po nutenom exite pozicii, long pozicie masivne dropy - masivny dropy poprednych indexov atd. Fakt wild wild west, kazdy by sa snazil predat co najrychlejsie. Potvrdzoval to sam sef IB - https://www.youtube.com/watch?v=_TPYuIRVfew&t=91s.
Lenže nič sa na tom nezmenilo, situacia je identicka, len po serii regulacii :)

Ak to FED/vlada umelo natiahne tak max. koniec 2021/januar 2022, ale to je uz extrem, to tolko nevydrzi podla mna. Konci dalsi kvartal pre banky, rebalancing, september je na trhoch pomerne divoky. Uz teraz je to velmi velmi našponované.

Problem je ze asi jediny sledujem reddit (resp. este mi par ludi pisalo spravy), kde je kazda novinka a regulacia uverejnena lebo "hivemind" najde viac ako jednotlivec (nie ako niekoho nazor ale realny link na SEC/NSCC/DTCC) alebo report z FED. Od 2008 kedy to bol najvacsi rollercoaster a kradez na financnych trhov za poslednych 15 rokov nebolo prijatych tolko drastickych opatreni (bol "zakazany" naked short, ktory je stale mozny). To co nastalo po 27.1. je diametralne odlisne. A to nejde o pravidla typu "bububu", ale "ak zacnu hromadne likvidacie, co spravit aby z trhu nebol divoky zapad?", mesačné liquidity stress testy a pod. srandy. Banky boli prepakovane kvoli covidu a vidinou lahkych zarobkoch na shortovani a teraz sa im to vypomsti. Ak sa spusti housing kriza v USA, povedzme ze vo vyrazne mensom meritku oproti 2008, hoci rapidne narastaju renty o 10-15%, ich dlhodobe bezpecne investicie - hypoteky sa mozu zo dna na den stat riskantnymi a stratit na hodnote pre collateral. Ved tie narasty nehnutelnosti vidime aj u nas.

Velke banky v US dostali pokyn drzat 1 trilion USD v bezpeci v pripadnej recesii platnost od 1.10. je to dlhe nebudem to linkovat ako obrazok
https://i.redd.it/7oy9vg5rwlf71.jpg

Napr. 3.9 ide do platnosti toto:
25x (z 10k/subjekt na 250k) navyseny nutny depozit pre OTC ucastnikov zaroven ide o zautomatizovanie overovania colalteral. DTCC sa vyjadrilo ze ocakava narast margin calls, vela OTC subjektov nesplna "nove naroky" na collateral v aktualnom stave (vedia o tom od 09/2020). Ano margin calls nie je likvidacia, ale aj tak to je pri najmensom zaujimave

https://www.dtcc.com/dtcc-connection/ar ... rgin-rules
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ten cinsky Evergrande hlasi ma stale vacsie a vacsie problemy.
https://finance.yahoo.com/news/china-ev ... 10972.html
The company says it is in talks to sell certain assets, included stakes in Evergrande New Energy Vehicle and Evergrande Property Services

China's central bank and banking watchdog summon Evergrande's senior executives and issues a rare warning that the company needs to reduce its debt risks and prioritise stability.

Evergrande pledges to do everything it can to resolve its debt issues, and it will work to maintain the stability of the real estate market.

Evergrande issues an earnings warning, expecting as much as 39% drop in its first-half net profit.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa andre »

E9_yDFjUYAAtwhN_w670h620[1].png
Údaje za více než 100 let říkají:
Takto depresivní výnosový poměr vždy vedl k velmi významnému propadu trhu.

Velká deprese
Recese 1937-8
Prasknutí technologií


Očekávaný průměrný výnos pro následující 3 roky se blíží -53%.

Myslet si, že nyní FED může udržitelně ubírat likviditu, je prostě nesmysl.



Richard Vrdlovec je investiční ředitel Zajišťovací fondu, určeného kvalifikovaným investorům
*Diverzifikovaný fond s opční strategii, která efektivně chrání proti velkým propadům na trzích.


zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/607529-makr ... tratou-53/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

andre

to že sa tak trhy v minulosti spravali, nehovori nič o tom, čo sa bude diať na nich v buducnosti, môžme hovorit iba o vacsej alebo mensej pravdepodobnosti. Tým netvrdím že by ta myslienka sama o sebe nemala logiku-má. Analytici ale očakávajú že najneskor v 1/4 2022 bude Usa ekonomika plne zotavená a pojde dopredu ako parný valec a osobne to zatial vidim na zaklade makrodat /dnes napr budu dolezite/ podobne, aj ked mozno nie az tak uplne ružovo.Celkovo tychto apo-hlasatelov je dobre brat s velkou rezervou nech uz sa zastituju akmykolvek zaujimavym grafom.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa andre »

Mne je jasne, ze to je len hra s cislami nazyvana statistika. Nikdo dnes nevie povedat co bude o pol roka na burze.

Skor to beriem ako take upozornenie, byt opatrny.

Ja si tipnem, ze do toho pol roka prijde korekcia, cize > 10%. Ale aka bude velka, tak to fakt netusim.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Hej, ak neberieš do úvahy podmienky v akých sa svet nachádzal v danom období. Od roku 1999 je ten graf až na výnimku roku 2008_2009 choppy.

Ja si myslím, že to nastalo zmenou podmienok na trhu. Rozvoj internetu spôsobil, že je oveľa viac účastníkov na trhu, ktorí sa snažia nakupovať aktíva. Ak to porovnáš s rokom 1929, tak teraz kupuje v Amerike celý svet. Koľko nás je zo Slovenska? Koľko nás bolo pred rokom 1999? Dnes zadáš príkaz z mobilu a predtým to bol dial up. :D
Graf pekný, ale ak by sa upravil o ostatné faktory, tak by mohol vyzerať inak. Kto vie?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

andre

10percent?
som prezil niekolko velkych DD na svojom portfoliu, jeden dokonca mal cez 60percent a nešlo o drobné, takze 10percent by bola pohoda :D
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v St 01 09, 2021 2:22 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Moja reakcia bola na graf. Medzi tým ste s andrem pridali svoje príspevky. To išlo mimo mňa.

Ja netuším, či príde do pol roka korekcie a aká veľká bude, ale korekcia isto príde.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Substance242 »

Investigatívny Nový čas: "Vklady na bežných účtoch Slovákov prekonávajú rekordy"

https://www.cas.sk/clanok/2582133/vklad ... chy-dovod/
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Wellsfargo stale pada

https://finance.yahoo.com/quote/WFC

Inak cramer od 26.8 netweetol nic a v poslednej relacii BULLISH na bankach, a jedna uz sa topi v dobrych srackach :D a WFC sa moc mainstream nevenuje - hlavne CNBC drzi hubu :)

brick by brick..
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Čína otvára vlastnú burzu v Pekingu
https://www.reuters.com/world/china/xi- ... 021-09-02/

Najlepsi je koment na toto na reddite :D
Yeah I have to laugh at the Chinese exchange realizing that their government will control and manipulate it to a point that no one but them can win, then I remember that’s what we have now with the US exchange and it’s pretty depressing.
:D :D :D
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

ESMA (European Securities and Market Authority) varuje pred velkym rizikom market crash.
https://www.politico.eu/article/eu-regu ... ket-crash/

a report ESMA koho to zaujima.. ked si date search "gamestop" je tam 17 zmienok :D
https://www.esma.europa.eu/sites/defaul ... 2-2021.pdf


EDIT:

kontext: https://www.youtube.com/watch?v=gUkbdjetlY8

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DanteUnchained napísal: Št 02 09, 2021 10:00 pm ESMA (European Securities and Market Authority) varuje pred velkym rizikom market crash.
https://www.politico.eu/article/eu-regu ... ket-crash/
Zaujímavé varovanie. Také alibistické, že ked sa niečo stane, tak my sme vás varovali.
Trhy fakt idú hore ako ruský tank...ľudia akoby stratili averziu k riziku. Potom stačí malá iskra a vypukne panika...
Myslím, že ESMA sa bojí tretej vlny, ktorú by kopa firiem možno neustála...ich dlhy by sa preliali do rozváh bánk...všetko je možné.

Najväčším strašiakom a potencionálnou rozbuškou je nahromadený dlh...stále nový a nový...kedy sa splatí starý dlh a z čoho? Dalio minule radil zlato..všetci tlačia peniaze...tak všetky meny majú velkú šancu znehodnocovania voči zlatu ( voči sebe sa asi ťažko znehodnotia.. )
Asi fakt kúpim to ZLATO za eurá....a viac sa budem bavkať s opciami na VIX.... :roll:
Výborné ! :potlesk: :potlesk: :potlesk:

ALL: 2008: Cramer úplne rovnako vyzýva ľudí aby nevyberali peniaze z Bearn Stearns :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Tak ako som písal v inom vlákne, podľa mňa má pre investora aktuálne zlato väčší potenciál ako SPY. Investor kupuje podhodnotené aktíva a to zlato oproti SPY momentálne je. Stačí sa pozrieť na graf, kde mám svoje obchody. Taký rozdiel medzi výnosom zlata a SPY ešte nebol. (od kedy to sledujem) Myslím, že sa znova k sebe priblížia. SPY niečo stratí a zlato naberie. Otázka je kedy? :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ano, ak dolar vyrazne oslabi, co je dost pravdepodobne, zlato (XAUUSD) bude mat nove ATH + je mozne ze v novembri/decembri zacne akumulacia na zlate ako safe haven pre banky a potom januarovy selloff. Obzvlast ak zlatu vzrastie SWAP u brokerov, to jasne indikuje bullish market.
Aktualne je zlato v konsolidacii - v zone nikoho, myslim ze alokacia casti financnych prostriedkov do zlata je OK :)

SPY potrebuje nutnu vyraznu korekciu aby sa oplatil na velku investiciu pre nas drobnych investorov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

There was job growth in August, but it was woefully weaker than the job growth seen in July. The question is, will the Fed be willing to see through the disappointment as a short-term effect of the Delta variant? That effect was evident in the leisure and hospitality industry, which showed no change in nonfarm payrolls in August after an increase of 415,000 positions in July.

In a certain respect, this report painted a picture of labor market stagflation. That is, there wasn't much job growth but there was ample wage growth. Average hourly earnings jumped 0.6% month-over-month, driving up the year-over-year increase to 4.3% from 4.1% in July.

The key takeaway from the August report, frankly, is that it was a real mess from a policy-making standpoint. That is going to fuel continued uncertainty for market participants on the matter of the Fed's course of action. That doesn't relate to what the Fed will do with a tapering decision, but rather when the Fed will make it.

August nonfarm payrolls increased by 235,000 ( consensus 750,000). The 3-month average for total nonfarm payrolls decreased to 750,000 from 876,000 in July. July nonfarm payrolls revised to 1,053,000 from 943,000 June nonfarm payrolls revised to 962,000 from 938,000.

August private sector payrolls increased by 243,000 ( consensus 650,000). July private sector payrolls revised to 798,000 from 703,000. June private sector payrolls revised to 808,000 from 769,000.

August unemployment rate was 5.2% (Briefing.com consensus 5.2%), versus 5.4% in July. Persons unemployed for 27 weeks or more accounted for 37.4% of the unemployed versus 39.3% in July. The U6 unemployment rate, which accounts for unemployed and underemployed workers, was 8.8%, versus 9.2% in July.

August average hourly earnings increased 0.6% ( consensus 0.3%) versus a 0.4% increase in July. Over the last 12 months, average hourly earnings have risen 4.3%, versus 4.1% for the 12 months ending in July.

The average workweek in August was 34.7 hours (consensus 34.8), versus a downwardly revised 34.7 hours (from 34.8) in July. Manufacturing workweek decreased 0.2 hours to 40.3 hours. Factory overtime was unchanged at 3.2 hours.

The labor force participation rate was 61.7%, versus 61.7% in July.

The employment-population ratio increased to 58.5% from 58.4% in July.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Yearly.png


Ked party z rozdanych USD skonci , nastane bruchabol :) , jedine, ze by rozdavacia party pokracovala ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Odkial ma retail peniaze? Co ich rozdavaju ? Ved retail prisiel o zamestnanie. Kusok usetril v mesiaci april a maj 2020, ale rok 2021 vyzera sialene.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

osamely chodec napísal: So 04 09, 2021 6:10 pm Ked party z rozdanych USD skonci , nastane bruchabol :) , jedine, ze by rozdavacia party pokracovala ...
Nemusí. Ak je taký dopyt, tak ho potrebuješ pokryť a to môžeš len tak, že dorovnáš ponuku. Preto teraz tak vyskočili ceny, ale to sa zasa oplatí viac vyrábať a na to potrebuješ viac ľudí atď. Uvidíme.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Yeah well, I don't see what you see Mr. President.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: So 04 09, 2021 6:10 pm Ked party z rozdanych USD skonci , nastane bruchabol :) , jedine, ze by rozdavacia party pokracovala ...
Tento víkend (v pondelok majú sviatok ) 9 miliónom končí 600 USD podpora týždenne (2400 mesačne ) a myslím, že ten zbytok ( 3 mil. ) ju budú mať zníženú na 300 týždenne:

That means about 9 million people are poised to lose those benefits by Labor Day, according to an estimate from The Century Foundation. Another 3 million or so will see their weekly benefits reduced.

Ešte dostávajú podporu na dieťa cash 300 USD...to je myslím do polovice decembra...USA nedáva prídavky, ale zníženie daňového základu o 3600 USD a pri covide sa rozhodli polovicu z toho vyplácať dopredu rovno cashom. Žiadna byrokracia, 90% ľudí to začalo dostávať na účet automaticky bez podávania žiadosti a pod.

K tomu sa mi zdá, že do 2022 sa nemusia splácať študentské pôžičky, čo vraj využíva takmer každý.

https://www.cnbc.com/2021/09/04/end-to- ... cared.html

P.S. Kým u nás štát podporoval zamestnávateľlov aby neprepustili ľudí, tak v USA sa prepúšťa ihned a zamestnanec ide na podporu. Tá podpora 2400 mesačne je od marca 2020..takže trvala 1 a pol roka. Neviem ako teraz, ale pametám si, že všetko bolo v USA ovela lacnejšie ako u nás...takže nedivím sa, že s takou podporou sa nehnali do práce...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

aktualna nezamestnanost v Usa je 5,4%, co vôbec nie je zle, v zhladom na to, že vela ludi este vyuzivalo uz spomenute podpory v nezamestnanosti.
Co je ale zaujimave je predpokladany pomerne velky pokles rastu HDP Číny. Za Q1 2021 to bolo uzasnych 18.3% ale Q2 už len /aj ked stale peknych/ 7.9% , predpoved na Q3 je 6.3% a už teraz sa ozvyvaju hlasy že može byť ešte nižší.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

https://www.youtube.com/watch?v=-G4dlGOegKM

Dobre video, staci aj prvych 10 min.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Takže chlapík s cigaretkou si myslí, že na burze platí, že 2 + 2 = 4? Tak uvidíme.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Dante, nevím, jak to bude s trhy. Ale taková videa, kde si autor vybere pro analýzu indikátor, který mu vyhovuje a odpovídá jeho názoru - to vypadá spíš na confirmation bias, než kvalitní průzkum. Mohl si vybrat jiné a naopak tvrdit, že vše je OK, jak třeba tady: https://ako-investovat.sk/technologicka-bublina-2/ .

U tebe mi přijde, že je to spíš otázka víry a přání, podobně jako qanonisti pořád dokola věří, že TENHLE měsíc už OPRAVDU Trump převezme zpět prezidentský úřad.

Ale je možné, že máš nakonec pravdu, protože nikdo nic neví. Může přijít krach za dva měsíce, nebo se po covidu všechno okamžitě vzpamatuje a nastane 5-letý zlatý věk, bullrun, který nemá v historii precedens.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak pride krach po tych 5 rokoch, ale skor ci neskor musi, fyziku nikto neoklame a ked tlaci energiu, pardon, peniaze, tak raz na to doplatime..

Je mozne, ze Tech akcie su stale v norme, pretoze 1. tlacia sa peniaze a tie sa niekam musia ulozit, za 2. cena akcii je fikcia = je to cena za posledny zrealizovany predaj/nakup, a za 3. zivot ide coraz viac Tech smerom/lifestylom, jednoucho, viac ludi vyuziva viac Tech veci, kazdodenne.

Staci si pozriet film piaty element, este mame co modernizovat.. Stale mame mechanicke klucky na dverach, to by bol dopyt, ak by sme ich menili za digitalne, a podobne.. A v neposlednom rade, ak si masa zmysli, ze hodnota SP500 je milion, tak to bude milion. Ak si masa ludi zmysli, ze strielat do deti je sport, tak to bude definovane ako sport. Nemam strach prakticky z nicoho, krachu alebo medveda v lese, vsetko sa da riesit, ale strach zo stada je nieco ine, stado ide plnou rychlostou vpred, a ak mu nieco stoji v ceste, tak amen dolores.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Kolovrat napísal: Ne 05 09, 2021 2:44 pm Dante, nevím, jak to bude s trhy. Ale taková videa, kde si autor vybere pro analýzu indikátor, který mu vyhovuje a odpovídá jeho názoru - to vypadá spíš na confirmation bias, než kvalitní průzkum. Mohl si vybrat jiné a naopak tvrdit, že vše je OK, jak třeba tady: https://ako-investovat.sk/technologicka-bublina-2/ .

U tebe mi přijde, že je to spíš otázka víry a přání, podobně jako qanonisti pořád dokola věří, že TENHLE měsíc už OPRAVDU Trump převezme zpět prezidentský úřad.

Ale je možné, že máš nakonec pravdu, protože nikdo nic neví. Může přijít krach za dva měsíce, nebo se po covidu všechno okamžitě vzpamatuje a nastane 5-letý zlatý věk, bullrun, který nemá v historii precedens.
Na jednej starne rozumiem, na druhej strane keby sem dam 10 videi a v kazdom iny indikator a zdovodnenia, ze titanic sa sice uz oprel o ladovec, ale party bezdovodne stale pokracuje. Tak aj tak povies ze ide defakto o cherypicking? :D

Ten indikator nebol cherrypick na potvrdenie nazoru(bias), ani nie som market crash fanatik, vzhladom na svetovy dopad by som bol radsej keby nenastal. Skor to je len dalsi ukazovatel, ktory tiež ukazuje,ze to nevyzera najlepsie. Ak mas proti-indikator ktory hovori ze aktualny stav je uplne OK a da sa povazovat za bezny bez nejakeho "budte opatrni" napisu kludne posli. Ja si vsak nemyslim ze inflacia cez 5%, nedorieseny dlhovy strop USA, ozivajuce zombiestocks a vyshortovany gamestop, skody po hurikane, prichadzajuca covid vlna, nadhodnotene techstock, natlacene peniaze vrazene do trhu, 1 trilion v RREPO a neustale nove regulacie na pozadi NYSE a este x dalsich dovodov ktore som uz asi aj zabudol su zarukou "obcania rozidte sa, nie je tu nic k videniu".

EDIT: a k tomu clanku tak sef hedgefundu asi nebude sirit osvetu aby si ludia vytiahli prachy :D

A uvidime co este vymysli priroda, 2020 bol zaujimavy a tento rok tiez.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to zaujímavá situácia. Extrémny negatívny covid sentiment vystriedal extrémny pozitívny covid sentiment. Ak by sa trhy zrútili, mali by sme 2 eventy v jednom balíku: covid krízu + covid bublinu.

Nič zatiaľ nepoukazuje na zmenu sentimentu. Môžeme akurát predvídať, čo by mohlo spôsobiť zmenu z pozitívneho na negatívny.
To video ma naviedlo otvoriť jeho ďalšie video, kde sa šprtal vo výdavkoch štátneho rozpočtu. Poukázal, že štát v niektorých položkách výrazne mešká s platbami, akoby chýbali peniaze. Množia sa vyhlásenia, že sa nepodporí navýšenie dlhového stropu...čiže tento event by mohol byť akýmsi katalyzátorom zmeny sentimentu. Zhoršené dáta pripisujú delte variantu. Ja myslím, že skôr sa amíkom nechce pracovať kým neskončia podpory tento víkend. Takže skutočnú pravdu z trhu práce uvidíme v payrolls za september.

Koniec roka býva najlepším kvartálom. Keď nepríde silnejšia vlna covidu, znova prevládne pocit víťaztva a pozitívneho sentimentu.
V takom prípade sa môže pokles akciových trhov presunúť do 2022, ked sa prejaví skutočný koniec stimulov. Nemalo by však ísť o katastrofu. Len o korekciu.

Negatívny extrém bol korigovaný rastom. Pozitívny extrém potrebuje byť korigovaný primeraným poklesom. Potom to už pôjde podľa ekonomickej reality.

August 2021 bol mimoriadne dobrý a taký môže byť aj september. Som neutrálny - nehrám na pokles a nehrám ani na rast. Vyčkávam.
Budem sa snažiť nedržať long pozície a budem chytať volatilitu cez opcie. Ak sa bez korekcie pretlčieme do earnings sezóny, čo začína v polovici októbra, trhy by potom už nemali padnúť. V takom prípade sa môžeme skôr obávať poklesu v prvom kvartáli 2022.

Úchvatné grafy:
Prílohy
SP500 9.21.JPG
Nasdaq 9.21.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER: dobry odhad, ja to vidim podobne. A vychadza to tak aj statisticky. Bud prijde korekcia v septembri ako v 2018.. Ked nie, tak potom skor az na jar - februar alebo maj.


nejlepsi-a-nehorsi-prumerne-vykonnosti-indexu-sp-500-v-jed.jpg
nejlepsi-a-nehorsi-prumerne-vykonnosti-indexu-sp-500-v-jed.jpg (33.95 KiB) 5954 zobrazenia

market_corrections_since_wwii.png
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Podla mna vacsej korekcii na trhoch zabranuje spravanie centralnych bank. Tie stale generuju novu likviditu aj ked je pravda ze sa planuju znizit objemy. Ina situacia bude vtedy, ked banky zacnu likviditu stahovat ale od toho bodu sme este daleko.

Quantitative Tightening
https://corporatefinanceinstitute.com/r ... ightening/
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

https://www.cboe.com/europe/derivatives/milestones/
Cboe Europe is pleased to announce the launch of the Cboe Europe Derivatives Exchange (“CEDX”) on Monday 6th September, 2021, subject to regulatory approval. As previously announced, the Certification environment has been available since Monday 19th October, 2020 with functionality being added incrementally to allow Participants to test as early as possible. The first participant Weekend Dress Rehearsal will be held on Saturday 24th July, 2021.
Ponukane produkty:
https://www.cboe.com/europe/derivatives/

Aktualne k dispozicii len pre profesionalnych obchodnikov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"