Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsledky?

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsledky?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Martin Kopáček:
Hodně často se polemizuje, zda se dá investování nebo trading naučit. Já tvrdím, že to jde. O tom, co a jak obchoduji, píšu řadu let na blogu. Řadu let předávám moje burzovní know-how zájemcům na individuálních konzultacích. Každý rok se tak setkávám s desítkami zájemců o burzu a trading. Jaké mají výsledky? Kdo uspěje a kdo ne?
Více detailů na http://proinvestory.cz/da-se-investovan ... i-vysledky" onclick="window.open(this.href);return false;
MilCim
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 25 05, 2015 10:03 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa MilCim »

Dobrý přehled, dík za link. Je vidět že to píše člověk, který má zkušenosti z obou stran, jak z trejdění tak z v mentoringu.
Nobody
Gold Member **
Príspevky: 379
Dátum registrácie: St 09 10, 2013 11:11 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Nobody »

omlouvam se....sem to rozhodne nepatrilo
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Moje názory, analýzy a zveřejněné obchody mají pouze informativní charakter a nemohou sloužit jako doporučení k obchodování na burze.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavé čítaníčko. Sa čudujem, že žiadna debata.
Nesúhlasím, keď sa vyhlasuje, že trading sa dá naučiť ako remeslo a nie je to žiadne umenie ani veda.
Tak prečo všetci nazahodia lopaty a nevyučia sa remeslu pri ktorom stačí 5 minút denne kontrolovať zarábajúce pozície?
Lebo nevedia ako ľahko sa zarába vypisovaním opcií?
To s tým remeslom tvrdil aj Gladiš a potom zahučal o viac ako 50%... A kolko rokov muselo prejsť kým sa z toho spametal?

Je možné že vypisovanie opcií sa dá ľahko naučiť, ale nemyslím si, že je tu nejaký special edge nad priemerom trhu, nejaké ,,money for free,, pre hocijakého remeselníka...Pozriem sa na to know-how, ale nezdá sa mi, že by tu niekto objavil niečo svetoborné, čo by už dávno chlapci z hedge fondov nepoznali... Tie 2-3 výpisy vyzerajú fajn, ale sú to len 2-3 výpisy zo 150, od tých čo sú ochotní ukázať report... Na to aby som o Honzovi Vašíčkovi mohol vyhlásiť, že je konzistentne ziskový mi nestačí report za jeden mesiac...Konzistentnosť je o tom, či všetky tie malé zisky nebudú dlhodobo vymazávané, alebo silne zredukované zlými obdobiami.

Zatial, pokial som to pochopil dobre, tak pri vypisovaní opcií ide len o prémiu, ktorá časom vyprší. Takže robím výber poistného a hurá..zarobil som ked sa nič nestane. Ale pozerám, že kopa trejdov po +50 (cca 5%) a zrazu jeden -1000 (-50%). A tak si dávam otázku, aká je šanca, že tých -50% sa nevyskytne pohromade..a nepríde ich veľa. Čo k tomu treba? Turbulencie na trhu? Zlé obdobie?

Mám také skúsenosti, že určité stratégie fungujú celé roky ako švajčiarské hodinky. Áno, vtedy je to remeslo.
Ale potom sa trh zmení a zrazu nič nefunguje. Už to nie je remeslo, už sa musíš prispôsobiť....niečo zmeniť. Už je to veda a umenie. Umenie prežiť. Pokial viem, tak je to i s prémiami pri opciách. Proste sú obdobia , kedy sú prémie tučné a určité stratégie prinášajú super zisky. To si všimnú ostatní, začnú ryžovať, zakladať fondy a edge sa zrazu vytratí.

Vcelku sa mi páči to vypisovanie opcií. Hlavne tých 5 minút denne... :wink: Dávam si záväzok, že si pozriem aj tie videá. Už len preto, že sa pri tých výpisoch spomína earnings sezóna a to je parket po ktorom rád tancujem...
Ale dvíham obočie nad tým, že by to bolo niečo, čo sa len tak naučím, resp. natrénujem a potom do konca života budem robiť ako remeslo...
Zatial som takých remeselníkov nestretol veľa... Skôr si myslím, že stretávam len majstrov. A za každým z nich akousi náhodou nie je žiadny jednodňový kurz, alebo webinár, ale aspoň 10 rokov driny a učenia... :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trading aj investovanie sa da naucit. Zial, naucit sa nestaci k uspesnosti. Su tu este tri dalsie faktory. Jednym su spolahlive informacie, druhym su transakcne naklady a tretim dostatok zdrojov. Pre bezneho nasinca splahlive informacie neexistuju, transakcne naklady su vyssie ako subjektom z priemyslu a zdroje su obmedzene.
Pokial ide o vypisovanie opcii, potrebujes spolahlivy Black-Scholes program, ktory vypocita ich teoreticku cenu. Potom potrebujes hlupakov, ktori opciu kupia. Nie je od veci aj zaistovat, ale tam je problem s transakcnymi nakladmi. Zasa plati, ze vypisovanie opcii je lahke, ale zarobit na nich je bez stastia nemozne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:Zaujímavé čítaníčko. Sa čudujem, že žiadna debata.
Nesúhlasím, keď sa vyhlasuje, že trading sa dá naučiť ako remeslo a nie je to žiadne umenie ani veda.
Tak prečo všetci nazahodia lopaty a nevyučia sa remeslu pri ktorom stačí 5 minút denne kontrolovať zarábajúce pozície?
Lebo nevedia ako ľahko sa zarába vypisovaním opcií?
To s tým remeslom tvrdil aj Gladiš a potom zahučal o viac ako 50%... A kolko rokov muselo prejsť kým sa z toho spametal?

Je možné že vypisovanie opcií sa dá ľahko naučiť, ale nemyslím si, že je tu nejaký special edge nad priemerom trhu, nejaké ,,money for free,, pre hocijakého remeselníka...Pozriem sa na to know-how, ale nezdá sa mi, že by tu niekto objavil niečo svetoborné, čo by už dávno chlapci z hedge fondov nepoznali... Tie 2-3 výpisy vyzerajú fajn, ale sú to len 2-3 výpisy zo 150, od tých čo sú ochotní ukázať report... Na to aby som o Honzovi Vašíčkovi mohol vyhlásiť, že je konzistentne ziskový mi nestačí report za jeden mesiac...Konzistentnosť je o tom, či všetky tie malé zisky nebudú dlhodobo vymazávané, alebo silne zredukované zlými obdobiami.

Zatial, pokial som to pochopil dobre, tak pri vypisovaní opcií ide len o prémiu, ktorá časom vyprší. Takže robím výber poistného a hurá..zarobil som ked sa nič nestane. Ale pozerám, že kopa trejdov po +50 (cca 5%) a zrazu jeden -1000 (-50%). A tak si dávam otázku, aká je šanca, že tých -50% sa nevyskytne pohromade..a nepríde ich veľa. Čo k tomu treba? Turbulencie na trhu? Zlé obdobie?

Mám také skúsenosti, že určité stratégie fungujú celé roky ako švajčiarské hodinky. Áno, vtedy je to remeslo.
Ale potom sa trh zmení a zrazu nič nefunguje. Už to nie je remeslo, už sa musíš prispôsobiť....niečo zmeniť. Už je to veda a umenie. Umenie prežiť. Pokial viem, tak je to i s prémiami pri opciách. Proste sú obdobia , kedy sú prémie tučné a určité stratégie prinášajú super zisky. To si všimnú ostatní, začnú ryžovať, zakladať fondy a edge sa zrazu vytratí.

Vcelku sa mi páči to vypisovanie opcií. Hlavne tých 5 minút denne... :wink: Dávam si záväzok, že si pozriem aj tie videá. Už len preto, že sa pri tých výpisoch spomína earnings sezóna a to je parket po ktorom rád tancujem...
Ale dvíham obočie nad tým, že by to bolo niečo, čo sa len tak naučím, resp. natrénujem a potom do konca života budem robiť ako remeslo...
Zatial som takých remeselníkov nestretol veľa... Skôr si myslím, že stretávam len majstrov. A za každým z nich akousi náhodou nie je žiadny jednodňový kurz, alebo webinár, ale aspoň 10 rokov driny a učenia... :wink:

nevidim na tom clanku nic , cim by si mal zasluzit pozornost , alebo nebodaj diskusiu. fakt je to stale o tom istom, rovnaky vzorec a model pre edukacny biznis. proste nuda.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Zatial, pokial som to pochopil dobre, tak pri vypisovaní opcií ide len o prémiu, ktorá časom vyprší. Takže robím výber poistného a hurá..zarobil som ked sa nič nestane. Ale pozerám, že kopa trejdov po +50 (cca 5%) a zrazu jeden -1000 (-50%). A tak si dávam otázku, aká je šanca, že tých -50% sa nevyskytne pohromade..a nepríde ich veľa. Čo k tomu treba? Turbulencie na trhu? Zlé obdobie?
To čo obchoduje sú výsledky firiem a konkrétne short strangle. Nie je vidieť aké striky vypisoval iba sumy, ktoré inkasoval a výsledky. Tu máš príklad ako to obchodujú. http://www.martinkopacek.cz/2015/03/earnings-mon.html Šanca, že to bude -50% viackrát asi nie je vysoká. Predsa len sú to rôzne spoločnosti a podľa tvojich skúseností, koľko z firiem, ktorých výsledky obchoduješ gapne tak, že ťa vypísané striky na jednej strane položia? Asi ich veľa nebude. Inak nie je vypisovanie opcií ako vypisovanie opcií. Stratégie sú rôzne. Ja osobne by som na short strangle nervy nemal. Už vôbec nie vo výsledkovej sezóne. Každý sme však iný. Na túto stratégiu ti však 5 min. denne nebude stačiť. Treba veľmi dobre poznať podklad na ktorý vypisuješ. Pre teba by mohol byť Long Strangle, ak vieš vybrať firmy, ktoré sa po výsledkoch pohnú výrazne.
Vo všeobecnosti však s Kopáčkom súhlasím, len nerozumiem, že vo všetkom má reklamu na svoje školenia. Mne by sa do toho nechcelo. Už by to bolo viac ako 5 minút. :lol: Každý sme však iný.
Rokosák napísal: Pokial ide o vypisovanie opcii, potrebujes spolahlivy Black-Scholes program, ktory vypocita ich teoreticku cenu.
To neviem čo je. Ja obchodujem opcie a nepoznám ani ich deltu. Tú len tuším. TWS v mobile mi ju neukazuje. :oops:
Obchodovanie opcií (vypisovanie) je podobné ako jazda autom. Ja na aute jazdím a priznám sa, že neviem ako úplne presne funguje. Moja žena vie toho ešte menej a tiež sa dokáže odviesť. Pri jazde autom dávaš pozor, aby si nenarazil a do cieľa sa dostaneš. Pri obchodovaní dávam pozor na zachovanie kapitálu a zisky ako cieľ prídu. (jednoducho napísané :lol: )
Predpokladám, že Scholes je riadna hlava veď dostal nobelovku a predsa s LTCM skrachoval.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Marcos »

Rado napísal:len nerozumiem, že vo všetkom má reklamu na svoje školenia.
ja som si tie videa pozrel aj som sa prihlasil do odberu newslettrov a cca 90% info ktore som zatial dostal je motivacii - pod na skolenie a zacni sa zivit tradingom. netvrdim ze tie skolenia su zle (neviem to posudit), ale zrejme ide hlavne o edukacny biznis
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Airmike »

pozri sa na to takto.

1. vyberies si na nete nejaku trivialnu strategiu ktoru pochopi kazdy blb.
2. vezmes si balik penazi a spravis s tou strategiou par trejdov, par mesacny track record staci
3. strategiu predas na kurzoch za 100 nasobok tvojich nakladov.
4. vytvoris si zopar ultrapravd ktore tlacis ludom do hlavy, aby si mal nieco svojeho a nebol ako konkurencia cez kopirak. to ze su to bullshity tvoji klienti aj tak nepochopia
5. nemusis mat najlepsi marketing, staci ak mas aspon nejake percento s trhu. lepsie ako chodit do prace, alebo nebodaj skutocne profesionalne trejdovat.

a na druhu stranu preco nie. ved to dnes robi kazdy.
no a tie fotky v plavkach na plazi a videa o americkom sne. to k tomu tak nejak patri. len na margo tych hejtov ktorych ma kazdy edukacny guru na strankach tony. asi by som sa radsej na ich mieste sustredil na biznis. lebo robit okolo seba dusno za kazdu cenu. to mi pride ako mrhanie energie. nedava to ziadne vysledky.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika: berie 6800 českých za jedeň deň školenia (jeden na jedného) a za rok vyškolil cez 130 ludí. To je orientačne 900 000 CZK ( 33 000 € ). Ja trejdím cca 200 dní do roka, takže ked on strávi 130 dní školením, tak je to jasná prevaha príjmu z edukačného biznisu a musí mu na tých prachoch záležať. Ak mám stráviť 130 dní školením o žiadnej slobode a nezávislosti sa už nedá hovoriť.
Okrem toho má premakaný marketing, urobené videa, brožúrky, stránku...denne musí stráviť kopu času debatoami zo stovkami klientov lebo im sľúbil doživotne konzultácie zadarmo... No a potom najazdí ročne 20 000 km na motorke...
Zdá sa, že mu tá výučba 1 na 1 začína liezť na nervy, tak v dalsom priebehu chystá webináre...

Rado: no ďakujem velmi pekne: The short straddle is a risky strategy an investor uses when he or she believes that a stock's price will not move up or down significantly. Because of its riskiness, the short straddle should be employed only by advanced traders due to the unlimited amount of risk associated with a very large move up or down.
If a trader writes a straddle with a strike price of $25 and the price of the stock jumps up to $50, the trader would be obligated to sell the stock for $25. If the investor did not hold the underlying stock, he or she would be forced to buy it on the market for $50 and sell it for $25. The maximum profit is the amount of premium collected by writing the options.


Ja sem tam robím opcie, ojedinele aj long straddle ale presne za opačným účelom: len u akcií ktoré sú schopné velkého pohybu a len preto aby som minimalizoval risk. Nemám rád OTM, lebo tam ide len o prémie. Vždy sa snažím o ITM a najbližšiu expiráciu a chytám čo najmenšiu prémiu. Niekedy sa mi podarí kúpiť aj bez prémie.

Mne sa zdá, že oni vypisujú len OTM.

Dole na obrázku vidíš u jedného z nich aj striky a ten druhý má dole napísaný postup že vyberá akcie s avg.volume 2 mil. a potom vypisuje na delte 8, na supportoch a rezistenciách :
OPCIE PM earnings.jpg
Prílohy
OPCIE earnings JP.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Mika: berie 6800 českých za jedeň deň školenia (jeden na jedného) a za rok vyškolil cez 130 ludí. To je orientačne 900 000 CZK ( 33 000 € ). Ja trejdím cca 200 dní do roka, takže ked on strávi 130 dní školením, tak je to jasná prevaha príjmu z edukačného biznisu a musí mu na tých prachoch záležať. Ak mám stráviť 130 dní školením o žiadnej slobode a nezávislosti sa už nedá hovoriť.
Jasne, ze jeho hlavny prijem je edukacny biznis. Ak taketo skolenie trva 8 hodin, tak ma hodinovu sadzbu okolo 900CZK tj. 30 Euro. Ani to neni tak vela, ked si to porovnam zo sadzbami pravnikov, IT-odbornikov, automechanikov, financnych poradcov atd.
Horsie su dosledky takehoto skolenia. Zaciatocnik tomu skoleniu uveri, ved vidi niekolkorocny vypis uctu skolitela, naleje do vypisu opcii velky kapital, ono to aj urcitu dobu funguje a potom pride rok podobny roku 2011 alebo roku 2008 a kapital je fuc. :?
Teraz sa 4 roky darilo vypisom opcii, lebo nebola ziadna kriza, tak edukatori maju za tieto 4 roky exceletne vysledky a na tie chytaju adeptov kurzov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Juggler vypisujú OTM lebo je to strangle a nie straddle.
Čo sa týka školení, tak z pohľadu času problém nevidím. Pri obchodovaní výsledkov firiem je treba sa venovať hlavne podkladom, ale pri spreadoch…? Ja mám toľko času, že by som sa mohol aj zamestnať na fulltime. :lol:
Nemyslím, že má hlavne príjmy zo školení. Skôr je to diverzifikácia. V tradingu môžu nastať aj zlé časy a tak ďalší príjem nie je na zahodenie. Ako pozerám výsledky jeho "študentov", tak sa im investícia do jeho školení vyplatila. :D Všetko sa však dá nájsť aj zadarmo na nete. Chce to však viac času.

Jogo neviem odkiaľ berieš, že posledné štyri roky boli najlepšie na vypisovanie opcií, keď to neobchoduješ. Ja to vidím inak. Podľa mňa boli posledné dva roky najhoršie na vypisovanie opcií za posledných deväť rokov, čo to sledujem. Tento však vyzerá nádejne. :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Airmike »

chlapi , ja sice nerozumiem cim si ten pan zasluzil pozornost stranky pro investory ale jedno viem na beton.

premakany marketing ani biznis plan nema. hoci ma celkom pekny income rate na studenta. teda v porovnani s tym co ponuka je to az monstrozny profit. webinare su len dalsi logicky krok. aj v edukacnom biznise treba ist z dobou.

to co vrta v hlave mne je, preco napriklad financnici tak strasne lezia v zaludku ludom, ked je kvalita toho co ponukaju ovela vyssia, robia to dlhsie a na uplne inej urovni. navyse ich biznisplan kopiruje kdejaky trulo, lebo je skratka overeny (teraz samozrejme nemyslim tohto pana)

kde je ten point preco su oni ti zli a vsade sa na nich nadava, a potom pri linku na nejaky blog napisete ze tento typek je zaujimavy.

teraz bez urazky. ja nemam vo zvyku kategorizovat kto je jaky pan v tradingu, ale je vseobecne zname ze pocetna vacsina opcnych obchodnikov sa regrutuje z rad neuspesnych daytraderov (nemyslim teba Rado :) ). proste kazdy racionalny clovek si casom povie ze bude robit to co mu najlepsie a najjednoduchsie sype. a tak je to aj s edukacnym biznisom. moja otazka ale znie.

preco si vacsina papucovych traderov ktori za sebou nemaju profesionalnu karieru ale zvolili si cestu edukacneho biznisu neodpusti to hejtovanie. ved je uplne v poriadku ze si chcu odhryznut s kolaca, nikto im nebrani. ale trocha slusnosti by malo byt aj v tomto biznise. ci nie ?
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa futurer »

Mika
odpoved je prece jasna. "proinvestory" je vlastnena firmou Silverium a v teto jsou jako spolecnici? No hadej kdo.

Ano, pisatel i skolitel. :) https://www.silverum.cz/about_us.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Masiruji takto a podobne vsechny dostupne blogy a diskuze.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Mika mohol by si byť konkrétnejší? Ja asi také veci prehliadam resp. som pozeral po niečom inom. Inak úspech školenia sa meria úspešnosťou jeho predaja. Nič nie je lepším meradlom. ROI je fantastické a zlepšuje celkový ROI spolu s tým z tradingu. :D

Mýliš sa vo mne. Aj ja som urobil daytrade. Urobil som až tri obchody na opciách. Prvý zisk a dve straty. Ten pocit, čo som pri tom mal je pre mňa nezabudnuteľný. Nedokázal by som fungovať ako daytrader. Aj keď som v tom nebol úspešný, tak moja cesta ku kreditným spreadom neviedla cez tento neúspech, ale v podstate máš pravdu. :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Jogo neviem odkiaľ berieš, že posledné štyri roky boli najlepšie na vypisovanie opcií, keď to neobchoduješ. Ja to vidím inak. Podľa mňa boli posledné dva roky najhoršie na vypisovanie opcií za posledných deväť rokov, čo to sledujem. Tento však vyzerá nádejne. :lol:
Lebo viem, ze rolovanie opcii ma jednu velku slabinu-vytrvaly rychly pohyb jednym smerom.Vtedy ten, co ma "opcnu poistovnu" plati "poistne plnenie" tym, co sa u neho predtym "poistovali" pomocou opcii.
A to sa deje hlavne pocas kriz, ked sa predaju lacne opcie pri nizkej volatilite a naspat sa kupuju drahe pri vysokej volatilite.
Sam vies, ake si mal problemy v 2011 roku(tusim si pisal nieco o 50% drawdowne).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Ja viem, kde sú slabé miesta kreditných spreadov, ale neviem odkiaľ máš, že 4 roky priali vypisovaniu opcií? To, že nebola kríza? :D Podľa tvojej definície, ak predám lacné opcie a trh začne rásť, čo spôsobí pokles ceny opcií, tak som v pohode? Čo v takom prípade s call stranou?
Ďaleko ťažšie odroluješ call spread, ktorý je pod tlakom ako put. Keď nastane kríza, tak sa ceny opcií pohnú spolu so strikami. Keď však volatilita klesá, FED "tlačí" peniaze, tak máš úplne opačnú situáciu. Nízke prémiá, málo rozprestreté krídla kondora a akýkoľvek šum, že FED prestane a hneď neprestane "tlačiť" sposobí, že môžeš mať problémy.
Najskôr by to chcelo mať reálnu skúsenosť so spreadmi a až potom hodiť nejaké to hodnotenie.

Ja sa s Kopáčkom v obchodovaní zhodnem. Zarazil ma ten marketing na školenia. Ja skôr energiu venujem skráteniu času kedy ROI dosiahne 100%, ale aj príjem zo školení je v podstate to isté. RRR je u kreditov problém, na druhej strane sú tu iné plusy, ktoré má obchodník na svojej strane. Aj s RRR 1:1 vymažeš účet bez väčších problémov stačí, keď pomer ako obchodník nedodržíš. Čo nie je až také nezvyčajné. Samozrejme pokiaľ nie si stroj. :lol:

BTW ak obchoduje aj short stradle na výsledky, tak o kríze nemá zmysel hovoriť. To nie sú kreditné spready na indexy. On používa ďaleko viac stratégií a podkladov ako ja.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado ak by trh padol 60% v rychlom slede , tak IC s rolovanim vymaze ucet,rok 2008/2009,myslim ,ze na tom sa zhodneme.Jogo , ale aj ja si myslim , ze daleko prijemnejsie pre opcneho obchodnika IC je suvisly plynuly pohyb trhu do hora. Ze mas nizke premie , mas , ale zarabas , lebo rolovanie ta vzdy zachrani a snad nechces aby volatilita prudko stupala.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ďaleko ťažšie odroluješ call spread, ktorý je pod tlakom ako put. Keď nastane kríza, tak sa ceny opcií pohnú spolu so strikami. Keď však volatilita klesá, FED "tlačí" peniaze, tak máš úplne opačnú situáciu. Nízke prémiá, málo rozprestreté krídla kondora a akýkoľvek šum, že FED prestane a hneď neprestane "tlačiť" sposobí, že môžeš mať problémy.
Najskôr by to chcelo mať reálnu skúsenosť so spreadmi a až potom hodiť nejaké to hodnotenie.
Ja som mal tuna paper skusenost s rolovanim spreadov na CALL strane a strata mi cinila 10% na kazdom rolovani ak si to pamatas.Oponoval si mi vsak, ze v reali na SPX a RUT to rolujete s ICEM s podstatne nizsimi stratami. A teraz mi tu pises, ze mas problemy s rolovanim CALL strany?
Rok 2012 si skoncil v zisku, rok 2013 tiez aj ked to tych proklamovanych 40% nebolo. Minuly rok neviem ako si skoncil, ale pokial to nebola strata, tak myslim, ze to nebolo s CALL spreadmi az take zle.
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =11&t=4445" onclick="window.open(this.href);return false;

BTW ak obchoduje aj short stradle na výsledky, tak o kríze nemá zmysel hovoriť. To nie sú kreditné spready na indexy. On používa ďaleko viac stratégií a podkladov ako ja.
Ale ma, lebo v krize akcie reaguju velmi citlivo na kazdu spravu, samozrejme su tam vyssie opcne premia.



Neviem, ci si to uvedomujes, ale v krize ala rok 2008 mali najvyssiu implicitnu volatilitu najblizsie expiracne mesiace.
Tzn. ze opcie s najblizsim terminom expiracie maju vyssiu cenu kvoli implicitnej volatilite ako opcie, ktore expiruju o mesiac-dva.
Tu mas hodnotu VIXU 16. oktobra 2008. http://vixcentral.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Oktobrovy kontrakt mal hodnotu 63, novembrovy kontrakt mal hodnotu 42 a decembrovy mal hodnotu 35.
Toto neodrolujes bez fatalnej straty.
Zatial si realne zazil krizu pri vypisoch opcii len rok 2011 a mal si velke problemy to ustat...samozrejme, vtedy si este nemal tolko skusenosti ako teraz.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Nepotrebuješ roky 2008 a 2009 na to, aby si vymazal účet. Ja som videl pri kreditných spreadoch oba roky ziskové aj s rolovaním. Ťažko to však budem vyvracať, ale ani to nechcem. Vy máte na to pohľad cez teóriu a svoj pohľad na opcie. Ja už som si so spreadmi preskákal aj dobré aj zlé. Keď aj vy niečo zo svojich peňazí na spreadoch resp. opciách pretočíte, tak to bude plodnejšia debata ako teraz. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Zatial si realne zazil krizu pri vypisoch opcii len rok 2011 a mal si velke problemy to ustat...samozrejme, vtedy si este nemal tolko skusenosti ako teraz.
Píšeš tu o kríze v roku 2011 a o akej? Ty si nejakú na trhoch spozoroval? Ja viem iba o jednej a to 2008/2009.

V roku 2011 som prišiel o skoro polovicu účtu lebo som urobil chybu ja a nie trh. Ono v podstate trh nikdy nerobí chybu. Moja reakcia pred odchodom na dovolenku bola na prd, to je fakt. Použil som na opcie MM z akcií, tak aby som mal lepšie RRR a nefungovalo to. Dostal som sa do sračiek. Keď som bol zo všetkého vonku, tak som dostal "skvelý nápad" pomôcť si smerovými obchodmi na opciách. Na moju smolu mi prvý vyšiel. Takže nie spready mi vymazali skoro polovicu účtu za pár dní. Na druhej strane mi iba spready pomohli všetko dostať späť aj s úrokmi. Tak si vyber.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:
1. to co vrta v hlave mne je, preco napriklad financnici tak strasne lezia v zaludku ludom, ked je kvalita toho co ponukaju ovela vyssia, robia to dlhsie a na uplne inej urovni. navyse ich biznisplan kopiruje kdejaky trulo, lebo je skratka overeny (teraz samozrejme nemyslim tohto pana)

2. kde je ten point preco su oni ti zli a vsade sa na nich nadava, a potom pri linku na nejaky blog napisete ze tento typek je zaujimavy.

3. teraz bez urazky. ja nemam vo zvyku kategorizovat kto je jaky pan v tradingu, ale je vseobecne zname ze pocetna vacsina opcnych obchodnikov sa regrutuje z rad neuspesnych daytraderov
1. nepoznám ich súčasnú úroveň, ale pametám si na ich začiatky za ktoré si vyslúžili prezývku bratia Grimmovci.
Niekde som to už písal, nepametám si už roky, ale zhruba v 2003 prešli kurzom u komodity.cz, vrhli sa na vydavateľský a edukačný biznis a začali sa hrať na tvrdých profíkov. Aj ten ich školiteľ Tom o tom písal a podával dôkazy, že vtedy vedeli houby, proste hrali divadlo a tvrdo zavádzali... To obdobie vyrcholilo vydaním ,,jednej z najlepších kníh na svete,, Ako sa stať intradenným obchodníkom :wink: Tých prvých 5 rokov v biznise boli skrátka ľudom od fachu na smiech a mnohí sa o nich vyjadrovali, že pre svoj biznis idú aj cez mŕtvoly. V roku 2010 potom odmietli preukázať, že sú úspešní v obchodovaní, ked autorka knihy Burza je ich biznis chcela s nimi urobiť interview. Aby som bol objektívny, tá pani mi povedala, že odmietli aj iní, radšej nebudem menovať... Dosť ma to sklamalo, lebo netrebalo veľa a všetci tí, čo predávajú služby verejnosti si mohli urobiť dobrú reklamu. Len proste trebalo preukázať, že naozaj obchodujú a majú nejaké výsledky.

P.S. Teraz som voči ním neutrálny. Dokonca posielam ľudí na ich stránku, nech sa vzdelávajú. Neviem posúdiť to, čo robia posledné roky, ale verím tomu, že dospeli k nejakej úrovni. Teraz by ma neprekvapili ani live tradingom , ani auditovanými výsledkami...ale v rokoch 2003-2010 si u mňa nevybudovali kredit.

2. Ja si nemyslím, že tento týpek je špeciálne zaujímavý, ale mňa zaujal v pozitívnom i negatívnom ohľade. V pozitívnom v tom, že nemá problém z live tradingom, pričom povie dopredu do čoho ide a potom to zreportuje v plnom rozsahu. Pozitívne pre mňa je i to, že je tu nejaké know-how v spojitosti s earnings, čo ma zaujíma. Zaujíma ma to i z toho pohľadu, že môj kapitál vôbec nepracuje, ked nepracujem ja. Na swingy teraz nie je vhodný trh a investor som mizerný. Takže možno nejaká opčná stratégia by popri daytradingu u mňa mala šancu. Negatívne sú samozrejme tie šašky okolo biznisu...

3. S tým súhlasím. On sám píše, že prešiel mnohými kurzami, knihami, pokusmi kým po 10 rokoch objavil, že prachy sa dajú na burze zarobiť iba opciami. Tým mi pripomína Tureka, ktorý sa tiež prepotácal celou TA, kým prišiel na to, že nič nefunguje, iba market profile a pure price action... To ma vie strašne vytočiť, ked ľudia, čo zlyhajú v tradingu potom vyhlásia, že v tradingu nič nefunguje... Ja som presvedčený, že v tradingu funguje veľa vecí, len na trading proste treba mať špecifickú povahu a keď ju máš, tak sa musíš dopracovať k tomu v čom si dobrý...
Naposledy upravil/-a JUGGLER v So 30 05, 2015 12:41 am, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado:

O tom strangle sa píše, že je to velmi riskantná stratégia. Že je vhodná len pre profíkov a to len pre takých, čo radi žijú nebezpečný život. A že treba vkuse mať prehlad o tom čo sa deje ( a nervy! ). Ďalej ten risk/reward je strašný, že max. profit je len získanie prémia, ale strata môže byť neobmedzená, ked akcia vyskočí. Chytil som zopár akvizícii (gapov o 30%), tak si to viem predstaviť ....

Ale mňa zaujalo to, že je tu rozpor. Vypisovanie opcií a zhrabnutie prémia sa robí práve preto, že nečakáš veľký pohyb, nie?

A oni to hrajú na zverejnenia!

Ja predsa hrajem zverejnenia práve kvôli tomu, že čakám pohyb!

Tak som dospel k nasledovnému:

1. Pred zverejneniami stúpa nervozita, mnohí sa chcú zahedžovať. Prispievajú k tomu i tí, čo chcú na poslednú chvílu zahrať na zverejnenie cez nákup opcií. Takže sa domnievam, že ten chlapík využíva to, že vtedy sa opčné prémie nafúknu.

2. ďalej sa domnievam, že oni vypisujú tak, že priamo hrajú na predpokladaný pohyb po zverejnení. To by mohol byť dôvod, prečo ten chlapík vymazal tie striky.

Kým sa odhodlám naštudovať si to bližšie, potrebujem vedieť či uvažujem správne. Samozrejme, zdôraznujem, že v opčných stratégiách som totálny laik. :oops:

Takže, uvažujem správne?:
Vypíšem za najtučnejšie prémie, tesne pred zverejnením, ale na takých strikoch, kde čakám že cena akcie bude zajtra. Ked trafím, tak jedna časť prémie by mi mala dramaticky narásť, čo môže byť extra profitabilná špekulácia.

Samozrejme, musím byť expert na odhad pohybu po zverejnení. Uvedená stratégia by mala výhodu aj v tom, že profit môžem vybrať ihneď, lebo po zverejnení klesnú prémie a mám zisk aj s pohybu ceny.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Oni skôr uvažujú, kde cena po zverejnení nebude. Preto vypisujú OTM. Robia týždenné opcie a tam je vysoká theta. To je hodnota o koľko sa zníži prémium danej opcie bez toho, aby sa pohla cena podkladu. Aj prudký pohyb podkladu nemusí s cenou opcií urobiť nič práve pre existenciu tohto gréckeho písmena. Cena opcie nie je definovaná len pohybom podkladu, ale aj časom a silou pohybu. Čas je v tomto sviňa pre toho, kto kúpil opciu.

Ten jeden z nich vypisuje na delte 0,8. Dá sa povedať, že v čase predaja je šanca na úspech 92% pre neho. Bude na úrovni okolo 2. Štadardnej deviácie. Prémium nemá veľké, ale zodpovedá pravdepodobnosti. Myslím, že tá neistota o ktorej píšeš, ženie prémia a tým volatilitu pred zverejnením.
Všimni si 22.4. vypisoval Facebook. Cena v tento deň bola (83.65-84.74). Striky vybral 76.5 put a 91 call. Pokiaľ sa nemýlim, tak expirácia bola 24.4. Tzn. že FB by musel spraviť skoro -9% a +7,6%, aby mal problémy. Mal na to dva dni. Podobne obchodoval EBAY. ROI na FB bol 4% a na EBAY 2,9% za dva dni. Zverejnenia sú však tvoja parketa. Koľko takých pohybov u takýchto firiem si zažil? Nie je to nemožné, ale ... V prípade, že by musel, tak roluje, ale iba o týždeň. FB by musel udržať trend, aby musel znova niečo robiť. Jemu by stačilo, aby sa pohyb zastavil resp. spomalil. Theta je sviňa pre kupujúceho a Veľký kamarát pre predávajúceho.

Podstatné je to, čo mal vo svojej prednáške Kopáček a to je otázka Čo keď? Treba mať jasno, čo sa bude diať v prípade, že sa podarí vybrať zlý podklad a striky.
Možno by stálo za to pozrieť pri najbližších výsledkoch aké by to hádzalo obchody na deme. Chce to však vybrať dobré akcie. Možno niečo z tech. firiem. Vidím, že obchodoval FB, IBM, INTL, AAPL, EBAY...
Aké máš skúsenosti s prípadným GAPom. Ako často zvykne akcia po takom GAPe korigovať svoj pohyb? V prípade, že by to bolo často, tak rolovania na ďalší týždeň by končilo expiráciou cash. Cena za rolovanie by rozhodla či v strate or zisku.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Píšeš tu o kríze v roku 2011 a o akej? Ty si nejakú na trhoch spozoroval? Ja viem iba o jednej a to 2008/2009.

V roku 2011 som prišiel o skoro polovicu účtu lebo som urobil chybu ja a nie trh. Ono v podstate trh nikdy nerobí chybu. Moja reakcia pred odchodom na dovolenku bola na prd, to je fakt. Použil som na opcie MM z akcií, tak aby som mal lepšie RRR a nefungovalo to. Dostal som sa do sračiek. Keď som bol zo všetkého vonku, tak som dostal "skvelý nápad" pomôcť si smerovými obchodmi na opciách. Na moju smolu mi prvý vyšiel. Takže nie spready mi vymazali skoro polovicu účtu za pár dní. Na druhej strane mi iba spready pomohli všetko dostať späť aj s úrokmi. Tak si vyber.
Presiel som si znova toto vlakno: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =11&t=4445" onclick="window.open(this.href);return false;

Myslim, ze sme to tam vsetko dopodrobna prebrali(aj rok 2011), len ja som uz nejake pasaze z tej diskusie zabudol.
Inac je to velmi zaujimave vlakno a odviedol si tam dobru "mentorsku pracu" a s ICEM sme ti davali tie spravne otazky. :)
Oplatilo sa mi robit tie demo-opcie v tom vlakne, aspon pre mna je to velmi dobry manual, ak by som niekedy v buducnosti predsa len zacal vypisovat opcie.

p.s: ICE tie opcie tiez vzdal.Pozri diskusiu pod tymto clankom: http://www.valueinvesting.cz/2013/10/23 ... a-a-smysl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Asi nie sme vhodne typy na vypisovanie opcii. :)
Dobrý den,
odpovídám poněkud později, protože jsem si dal pauzu a nechci moc komunikovat tak jako dříve. Opční obchodování rok nepraktikuji. Pouze před nákupem, nebo prodejem akcií. Opční strategie jsou příliš rychlé a a to není můj styl. Tedy hlavně držím akcie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Ice začal robiť spready na týždenných opciách. Vyšlo mu zopár obchodov a potom prišla veľká strata. Ťažko sa to dá riadiť, ak máš tak málo času. Striky v čase otvorenia obchodu sú blízko cene podkladu.
Trochu inak vyzerá vypisovanie na výsledky firiem. To si pozriem pri najbližšej výsledkovej sezóne. Je tam síce nižší ROI ako pri spreadoch, ale obchod netrvá dlho, ak ide všetko ako má.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado, pises , ze nemam to odtrejdovane tak to nechapem. O.k. mas pravdu , nemam to urcite tak odtrejdovane ako ty, aj ked som sa tomu venoval cca skoro rok ,dokonca si mi v tom pomahal. Ale polozim ti otazku ? Trejdil si IC s takym uctom a s touto strategiou v 2008/2009? Ak ano s akym vysledkom. Ak nie , so vsetkou uctou k Tebe / vazim si Ta/ ani ty to nemas odtrejdovane.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

2008/2009 som spready nerobil iba akcie aj to čisto ako investíciu. Mal som však možnosť vidieť live obchodovanie spreadov 2008/2009 preto píšem, že sa to dalo aj odrolovať. Ide o to, ako sa aplikuje vypisovanie spreadov. Niekto vypisuje naraz celého kondora a niekto postupne tak, že to ani celý kondor nie je. Ročné výnosy boli kladné v každom z uvedených rokov. Ja tiež nemám iba dobré obchody. Za posledného pol roka som roloval až v dvoch mesiacoch. Napriek tomu som nemal záporný výnos v danom mesiaci. Isto je to aj dávka šťastia, ale aj spôsob obchodovania.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Airmike »

to JUGGLER

ich zaciatky boli v roku 2003 , dnes je rok 2015. myslim si, ze za 12 rokov naucis obchodovat aj delfina. moj nazor je taky, ze to ci isli cez mrtvoly alebo nesli je irelevantne. pretoze to s tradingom nic nema. to ze boli ludom na smiech. to ano. aj ja som sa bavil ked som videl ich prve produkty , lenze dnes uz su tie produkty davno zabudnute. myslim si, ze sa chlapci naucili ucenim a to ze zotrvali v biznise aj napriek vsetkym tym hejtom tak uz len zato si ich vazim nepomerne viac ako ktorychkolvek inych edukatorov. (btw vsetci ich kopiruju to sa da velmi lahko vidiet. aj v tychto diskusiach najdes ludi, ktori sa este pred 6 rokmi na ich strankach ucili co to to obchodovanie vobec je. viem to preto lebo som im na tie otazky odpovedal, a dnes uz vyucuju ako majstri sveta.)
jedine co sa im da dnes vytknut je to , ze prezentuju fake. napriklad webinare o algoritmickom obchodovani. ale to zas a opat nikto nedokaze posudit , tak ako ludia nedokazali posudit ked predavali chujoviny ana baze CCI. ked som pred x rokmi startoval temy ako T&S, order flow a aukciu tak to bolo nove. dnes to maju ako sucast kurzov. takze za mna mozem povedat ze kvalitativne sa urcite posunuli.

co sa tyka zverejnovania alebo odmietania interview. to sa da velmi lahko vysvetlit. pre kazdeho s menovanych je to biznis, a zverejnenie v nejakej nepodstatnej knihe nikomu nepomoze, moze len ublizit, ak by vyslo najavo ze ste horsi ako konkurencia. Ja si pamatam ako sa na trading expe v prahe strapnil turek , ked prezentoval svoj trackrecord. trapne nebolo len to ze mal mizernu performance, ale aj to ze on si v podstate ani neuvedomoval ze je mizerna. a to bolo dost smutne. preto ziadne profesionalne urobene trackrecordy v zivote neuvidime. pretoze ti ostatni skolitelia si aspon uvedomuju. ze ked nemaju top class track record , tak nema cenu to prezentovat. keby dnes prisiel nejaky superguru a dal by na sklo trackrecord 500k USD rocne (co mimochodom ani nieje top class). tak by si asi vybudoval respekt , ale neviem na co by to niekomu bolo. ked edukacny biznis ma schopnost generovat maximalne vyssie desiatky tisic.

to je hlavny dovod toho , preco sa vseliaky gurus do tohto biznisu tak vrhaju, a stravia polovicu casu edukovanim. jednoducho preto, ze je to risk free, prezentuju len trivialne veci ktore su tiez na nete free ale daju sa predat natvrdlim ludom. podstatne ale je, ze ziadne s tych prezentovanych veci im high performance prijem nevygeneruju a v drvivej vacsine pripadov ide o strategie s high risk profilom.
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa futurer »

A pamatujete se jeste na GORDONA? 

kousek citace:
Jak jsem se dostal k Luďkovi? Jednou z perfektních věcí na internetu je, že jsou dostupné jakékoliv kurzy a školení. Já si platím třeba jazykové kurzy (angličtina je moje slabina), tradingové kurzy (rád se učím u jiných praktiků), marketingové kurzy (reklamu považuji za mimořádně obtížnou formu komunikace) atd. Právě jednom kurzu marketingu jsem po letech narazil na Luďka, se kterým se znám už řadu let, nicméně naše cesty se rozešly. Luděk se věnuje intradennímu obchodování, já jsem našel svoji parketu v obchodování opcí.

S Luďkem jsme dali řeč a samozřejmě přišla debata na trading. Opce jsou časově nenáročné, ale mají omezený potenciál zisku. A ne vždy se dají obchodovat s takovým výnosem, jaký požaduji (nízká volatilita apod.).
Proto nevynechám příležitost, kdy můžu do svého arzenálu dostat další strategie a rozšířit trading na další trhy. Ale pozor, nehodlám u kompu vysedávat lovit xy trhů, to nemá smysl.
Nakupuji často tzv. black boxy, čili automaty. Ale na rozdíl od naivků, kteří kupují od neznámých tvůrců, já vždy vím kdo za robotem stojí. Vím, kdo stavěl forexového robota, kterého jsem koupil, vím kdo programoval platformu pro komoditní spready atd.
A vím, co mohu očekávat. Svatý grál neexistuje - každý robot se musí upravovovat, což může samozřejmě s úspěchem provádět jen autor. Proto, jak jsem už uvedl, kupuju roboty jen od tvůrců, které znám.


A ted hadanka na zaver. Kdopak byl timto zakem slavneho skolitele – podvodnika? A autorem teto, pro vnimave, dost jasne zpovedi?

Jsem Martin Kopáček, obchoduji na US burzách řadu let opce. Jsem podílníkem SILVERUM s.r.o.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Tak spojenie s Gordonom ma prekvapilo. Futurer, kde si to našiel?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa davoo »

Cz/sk je veľmi maličký trh. Keby som sa niekedy rozhodol učiť(na to som ale trejderké šteňa ešte), tak to budem riešiť formou stajne. (zoberiem 2 ľudí, za pár mesiacov zaučím, dám im kapitál a budem si brať svoj cut na profite) Mám pasívny príjem a $ toľko ako keby som robil celý rok koncertné šnúry po kulturákoch s najnovšou hot stratégiou.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Kto to vie, ten to robí. Kto to nevie, ten to učí.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Airmike »

davoo napísal:Cz/sk je veľmi maličký trh. Keby som sa niekedy rozhodol učiť(na to som ale trejderké šteňa ešte), tak to budem riešiť formou stajne. (zoberiem 2 ľudí, za pár mesiacov zaučím, dám im kapitál a budem si brať svoj cut na profite) Mám pasívny príjem a $ toľko ako keby som robil celý rok koncertné šnúry po kulturákoch s najnovšou hot stratégiou.
ono to znie sice dobre, ale na to, aby si si tych ludi udrzal by si potreboval nastavit take podmienky, aby ti ti ludia neodisli. dnes ked sa remote traderom plati 30-80% je to velmi tazke. (btw , viem s vlastnej skusenosti)
to co pises, na tom stoji cely proprietary trading. cize aby si udrzal v time viac ludi , musel by si vytrenovat aspon 2-3x tolko. musel by si mat dostatocne velky kapital a stastie na talenty. no a potom samozrejme, musel by si im pripravit podu. bezkonkurencne commissions, vysoke feecka, spickove podmienky.


par krat som videl ze kapital bol, ale len od externych investorov. ludia co mali snahu spustat take schemy u nas jednoducho nevedeli ako sa to robi a tak to aj dopadlo. bavil som sa z manazerom ktory mi vravel ze na jeho "desku" mu preslo pod rukami 400 ludi a nakoniec mu ostali 4. tak som mu narovinu povedal ze je to jeho chyba, pretoze ak ma taku fluktuaciu , tak nema jeho desk absolutne ziadnu pridanu hodnotu. ty ludia tam musia robit pre nejaky dovod, a tym su podmienky ktore sa daju dosiahnut len pri skupinovom tradingu

trejdovali jak tupci, diskrecne strategie. bez risk manazera , vsetci do iste. okrem toho ze nemali vyrieseny risk tak to cele nemalo hlavu ani patu. cca po roku aj cely fond zanikol a to mali v sprave vyssie desiatky milionov.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

osamely chodec napísal:Kto to vie, ten to robí. Kto to nevie, ten to učí.
Asi budeš mať pravdu. Lepšie ako školiť mi príde mať follow traderov. Riziko je rovnaké ako pri učení, len je to pohodlnejšie. Pri tom, čo obchoduje to je aj v pohode realizovateľné. Musí však mať výsledky, čo pri učení nepotrebuješ, ak to študenti nepožadujú. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa futurer »

Rado napísal:Tak spojenie s Gordonom ma prekvapilo. Futurer, kde si to našiel?
http://ggbtading.blogspot.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

Udivuje ma, že ziskový obchodník potrebuje kupovať robota resp. systém, ktorý by mu zarábal. Veľa obchodníkov nepoznám, ale ani jeden nepotreboval nič okrem svojho systému. :shock:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal: ....to je hlavny dovod toho , preco sa vseliaky gurus do tohto biznisu tak vrhaju, a stravia polovicu casu edukovanim. jednoducho preto, ze je to risk free, prezentuju len trivialne veci ktore su tiez na nete free ale daju sa predat natvrdlim ludom. podstatne ale je, ze ziadne s tych prezentovanych veci im high performance prijem nevygeneruju a v drvivej vacsine pripadov ide o strategie s high risk profilom.
Hej..tak je to asi.

Rozprúdil som túto debatu a zaujímam sa o tieto veci aj preto, že ma ľudia často žiadajú aby som ich učil.
Aj ja im vždy odpovedám, že si netrúfam učiť nikoho a nemám na to ani čas, ani energiu. A poviem úprimne, ani by som za to nedokázal zobrať prachy, lebo si myslím, že trading ako ho robím ja sa nedá len tak naučiť. Ja to robím 15 rokov a mám skúsenosti, že trhy sa neustále menia a ja sa im sám musím prispôsobovať, pričom sa sám musím neustále učiť.. Tak ako môžem niekomu odovzdať nejaké ucelené know-how? Ok. Mám stratégie, ktoré by som vedel niekoho naučiť krok za krokom....ale tie stratégie nebudú fungovať vždy a za každých okolností ... takže, čo.. chvílu by mu to fungovalo a potom čo ...skrachoval by? Prispôsobí sa len ten, čo má skúsenosti. A tie sa nedajú odovzdať školením...

No nič. Myslel som, že sa nájde nejaký edukačný biznis, ktorý by som snáď vedel odporúčať ...ale poviem úprimne, asi by bolo najlepšie keby sa na trading dali najprv podstúpiť nejaké psychotesty... Prečo? Lebo si myslím, že v prvom rade je to najmä o povahe....

Ja si myslím, že ten pomer úspešnosti 1:100 má nakoniec rovnako samouk i absolvent školenia. Tomu samoukovi to možno trvá dlhšie, ale aj tak si myslím, že treba prejsť kadečím, kým nájdeš to, čo ti vyhovuje... Nie je to len o tom, že dnes si zaplatím školenie o opciách a zajtra zo mňa vyrastie opčný profesionál.

Určitou výnimkou sú zrejme firmy, ktoré ti dajú kompletné zázemie. Aj do tých sa však neberú ľudia z ulice, ale robí sa výber. A potom ked do nich firma investuje, tak neide len o koučing, ale aj o kontrolu... Kolko je takých, čo sú vo firme hviezdy, ale individuálne sa neuživia...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: No nič. Myslel som, že sa nájde nejaký edukačný biznis, ktorý by som snáď vedel odporúčať ...ale poviem úprimne, asi by bolo najlepšie keby sa na trading dali najprv podstúpiť nejaké psychotesty... Prečo? Lebo si myslím, že v prvom rade je to najmä o povahe....
Tak toto by som tu mal skopírovať asi aj trikrát. :D Ja si myslím to isté. Neviem si napríklad predstaviť, že by niekto, kto trejdi akcie a ja zvyknutý byť veľmi aktívny, obchodoval opčné spready. To má viac k investingu ako k tradingu. Naliať niekomu do hlavy systém, ktorý by išiel proti podstate daného človeka sa nedá.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dá se investování nebo trading naučit? A s jakými výsled

Príspevok od používateľa Rokosák »

S tradingom jednotlivca nemam ziadne skusenosti. Ale nie je rozdiel medzi tradingom a investiciou iba v casovom horizonte? Platia tie iste principy a oboje vyzaduje disciplinu a stastie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"