JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaja
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa jaja »

Jasně, pokud ti jde o odd loty, je to jiná.
Ale u nás se daní opce a akcie zvlášť a nejde uplatnit ztrátu z jednoho vůči druhému. Takže když koupíš hluboko ITM CALL, tak máš na opci ztrátu ve výši ceny opce a na akciích máš v okamžiku exercise zisk (cena podkladu)-(strike), což je daňově dost nevýhodné. U výpisu PUT to máš opačně, což můžeš dohnat růstem ETF, ale hlavně nemusíš jít tak hluboko ITM, protože neplatíš (ale dostáváš) premium.

Adammd
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Príspevok od používateľa Adammd »

Preco vlastnit priamo SPY a nie nejake ETF naviazane na SPY? Kolko je teoreticke usetrenie?

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal:
Ne 03 01, 2021 1:45 pm
Jasně, pokud ti jde o odd loty, je to jiná.
Ale u nás se daní opce a akcie zvlášť a nejde uplatnit ztrátu z jednoho vůči druhému. Takže když koupíš hluboko ITM CALL, tak máš na opci ztrátu ve výši ceny opce a na akciích máš v okamžiku exercise zisk (cena podkladu)-(strike), což je daňově dost nevýhodné. U výpisu PUT to máš opačně, což můžeš dohnat růstem ETF, ale hlavně nemusíš jít tak hluboko ITM, protože neplatíš (ale dostáváš) premium.
Už sme to tu riešili a André nam to vysvetlil.
andre napísal:
St 01 04, 2020 10:50 am
V tomto pripade podla mojho nazor podporeneho FS vid. ( https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie" onclick="window.open(this.href);return false; ) v pripade nakupu akcii pomocou opcie si vies ako vydavok uplatnit cenu akcie + cenu opcie. Cize len cenu opcii, priamo spojenej s nakupom konkretnych akcii. Inych opcii sa tyka co uvadzam nizsie.

Vseobecne plati co pisal hokaido, ako fyzicka osoba si stratu / zisk z opcii ani z derivatou (futures, CFD) nevies zapocitat so ziskom z cennych papierov (akcie, ETF..) ani medzi opciami a derivatmi a ani opacne.

Proste v DP ide kazda kategoria do ineho riadku.

Pri opciach ani derivatoch si ani nevies uplatit casovy test tj. oslobodenie po 1 roku drzania, to plati len pre cenne papiere.

Dalsou nevyhodou obchodovania ako fyzicka osoba je to, ze z obchodovania s cennymi papiermi, derivatmi a opciami nie je mozne vykazat stratu, ktoru by bolo mozne uplatnit v dalsich rokoch.

Stratu / zisk si vies vzdy uplatnit len v ramci kazdej triedy aktiv zvlast. Preto sa opcia a derivaty oplati obchodovat na firmu. Ako bonus zo zisku firma neplati ani zdravotne odvody.
viewtopic.php?f=48&t=1319&start=1200
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal:
Ne 03 01, 2021 1:59 pm
Preco vlastnit priamo SPY a nie nejake ETF naviazane na SPY? Kolko je teoreticke usetrenie?
Ide o princíp ako kúpiť USA ETF napriek európskej regulácii. SPY som uviedol len ako príklad. Ja som konkrétne vtedy riešil ETF TAN na solárne panely.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

jaja
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Príspevok od používateľa jaja »

jogo napísal:
Ne 03 01, 2021 2:06 pm
Už sme to tu riešili a André nam to vysvetlil.
viewtopic.php?f=48&t=1319&start=1200
Tak u nás se to právně řešilo u zaměstnaneckých opcí (ale to je podobný princip - koupíš nebo dostaneš opci a pak ji uplatníš) a finanční správa vydala předpis, že daníš již uplatnění opce - tedy musíš to danit zvlášť.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

VYHODNOTENIE k 31.3. 2021

AKTÍVNY INVESTOR
JUGGLER napísal:Stav účtu k 31.12.2020:155 222

BRK 300 x 231,87 = 69561 USD
KIE 700 x 33,58 = 23506 USD
CASH: 62 155

Vyhodnotenie:

BRK 300 x 255,47 = 76641 USD
KIE 700 x 36,65 = 25655 USD
CASH: 62 155

Spolu: 164 451 USD ( +9229 USD )

Stav účtu k 31.12.2020: 155 222
Stav účtu k 31.3.2021: 164 451

Rozdiel: + 9229 USD = +5,94 %

Záver:
za 2021: +5,94 %
Od 2016: +64,45 %
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rokosák Q1 2021 +0.17%

Takýto iracionálny trh som nikdy nezažil.

Viac držím v nehnuteľnostiach a firmách mimo burzy. V investičných účtoch väčšinou cash už niekoľko rokov. Čakám na pád trhov, ale ten nie a nie nastať. Aspoň som diverzifikovaný. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

pokus
Gold Member **
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Príspevok od používateľa pokus »

Pred rokom jeden sympaticky a dlho ocakavany pad nastal. Asi cakas na Godota

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák

pokial Fed nezvysi znatelne urokove sadzby /co este dlho nenastane/ tak nie je dôvod aby investory masovo opustali akcie, pretoze ich nemaju kde inde rozumne umiestnit. Teraz sa caka na to, ako velmi sa ekonomika v Usa rozbehne a ci ludia budu utracat ako zmyslov zbaveni alebo ani nie, od toho sa potom odvijaju samozrejme zarobky firiem, ktore ale zase budu zasiahnute zvysenou korporatnou danou z 21 na 28perc. aj ked vzdy to bude lepsie ako bola nastavena pred Trumpom na 35percent. Platnost odkedy by mala zacat som zatial nenasiel, asi to ani sami nevedia. Mali podnikatelia zase hlasia problemy so ziskanim zamestnancov, pretoze lavicove socialne balicky sposobily, ze mnohym sa viacej oplati sediet doma a nič nerobiť.

andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Statistika nepusti, ocenenia su prilis vysoko. Do nekonecna to rast nemoze. Tu je pekny clanok: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare ... kove-fondy
Faktom je, že ocenenia akcií spoločností sa dostali na úrovne, ktoré nedávajú žiadnu logiku. Model BofA ukazuje, že aktuálna cena indexu S&P 500 sa nachádza na 25-násobku normalizovaného ročného zisku. Tým pádom očakávaná návratnosť indexu pri aktuálnej cene predstavuje 2 percentá za rok v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:
Št 08 04, 2021 1:43 am
Rokosák Q1 2021 +0.17%

Takýto iracionálny trh som nikdy nezažil.

Viac držím v nehnuteľnostiach a firmách mimo burzy. V investičných účtoch väčšinou cash už niekoľko rokov. Čakám na pád trhov, ale ten nie a nie nastať. Aspoň som diverzifikovaný. :D
Dík. Zapísané.

Trh je iracionálne vysoko, ale taká je doba. Úroky v bankách žiadne, akcie sa kupujú ako teplé rožky.
U brokera na EUR cash je úrok negatívny: -1,7%..to je priam znásiľňovanie do investovania...

Ja nečakám pokles...aspoň nie teraz. Teraz je najlepší na long Nasdaq...uvidíme, čo bude za mesiac, za dva. Apríl, máj to vyzerá ešte na eufóriu..hoci je veľmi ťažko pri týchto úrovniach hrať na rast. Ale berme to tak, že investori kupujú jednotlivé akcie ( kašlú na to kde je trh ako celok ) a ostatní čo idú cez indexové ETFs tí majú dlhodobý horizont. Nevidím dôvody na pokles ani v prvom polroku...najskôr v druhom ak by sa reopening nevyvíjal ideálne...
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

akoze ja tiez nejak nespekulujem... (viem ze na mojom nazore nezalezi, nie som nejaky expert :))...
Ale mam taky vnutorny zavazok nakupit 2x za rok v aprili a septembri vzdy za 2000 eur ETFka a ak by bol prepad, tak potom mozno za viac... ale takto pravidelne dokupujem uz asi 3 roky a ide to dobre... aj to rastie aj divi chodia pravidelne... takze zatial ok

Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"