JUGGLER - aktívny investing ( simulácia )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:december 2020 je o 10 usd vyssie cez 32 , produkcia je v USA stale na maximach a dopytovy sok z odstavky dopravy tvrdo zasiahol ropu
A čo si myslíš o pláne Trumpa, že za miliardy nakúpia ropu a naplnia zásobníky až po okraj.
Takisto slubil že v rámci stretnutia G7 budú tlačiť arabov aby dvihli cenu, resp. vytvorili strategické spojenie..akýsi new OPEC

Aj dnes vyšlo: U.S. Energy Department Has Funds for Potential Purchase of Oil for Strategic Petroleum Reserve, Working with Congress on Details - Reuters
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja len vidim ze plyn s nastupom bridlic vstupil do 10 rocneho medvedieho trhu, to same caka aj ropu , proste je prebytok ponuky nad dopytom a ponuka musi klesat dost dlho aj par mesiacov aby sa cena zacala dvihat hore,co sa zatial nedeje sme +8% v produkcii oproti min. roku a mali by sme byt -8% ak sa ma nieco diat.Ropa by skolabovala aj bez covid 19 ale nebolo by to tak expresne. a ci je ropa v zemi alebo v zasobnikoch Trumpa jej je to jedno. Zda sa skor ze kazde extremne zdvihnutie ceny by bolo dobre predavat, ale ja ropu nerad obchodujem vela mimo fundamentalnych politickych vplyvov. Ale cena okolo 20 usd je viac ako ferova, no ked nebude dopyt medvede zoderu bykov z koze :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:GILD long 100ks po 70
GILD out po 73,20 ( +320 USD )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa zea »

V USA SPR (statnych rezervach) je volne miesto na cca 75 mil barrelov.

Pokial ratame ze svetovy prebytok dalsi mesiac bude 10 mil barelov DENNE (co si myslim ze je pomerne celkom realne cislo) tak by to zaplnili za cca 8 dni - prd vo vesmire. Samozrejme to budu plnit pomalsie a len USA ropou ale aj tak. Tie rezervy to nezachrania. Bud sa stane este nieco ine (dohodnu sa na obmedzeni, najde sa zazracny liek a tak) ale ak nie tak si ani neviem predstavit kde skonci cena ropy. Podla mna to teraz nevie nikto.

Ps
Daco sa vojde do prazdnych tankerov a rezerv ostatnych krajin (napr cinskych) tiez ale tiez toho nieje nekonecne vela.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

zea napísal: Tie rezervy to nezachrania.
Dik. Budú musieť znížiť ťažbu. Možno spravia z núdze cnosť. Keby dohodli nový kartel s arabmi ( akoby svet nevedel, že aj tak spolupracujú ) môžu vyhlásiť, že spolu znižujú ťažbu, aby podporili cenu ropy.


Stav: MES 2607.

10 minút pred close trh vyskočil z 2567 na 2625 ! Takmer + 60 bodov !
Nevedel som nájsť, čo vyvolalo tento pohyb...nemám velmi dobré news... bodol by Bloomberg.

Myslím si, že Powell to ukludnil, ked povedal, že nič zlé sa s ekonomikou nedeje. Že rast sa vráti v druhom polroku:

“We may well be in a recession, but I would point to the difference between this and a normal recession,” Powell cautioned. “There’s nothing fundamentally wrong with our economy. Quite the contrary. The economy has performed very well right through February. We've got 50-year lows in unemployment. So we start in that position. This isn’t something that’s wrong with the economy. This is a situation where people are being asked to step back from economic activity.”

They’re being asked to close their businesses, to work remotely, to stop their mall trips. It’s not a typical catalyst for economic downturn. Partly for that reason, Powell expressed confidence that controlling the virus will trigger recovery.

“You may well see significant rises in unemployment, significant declines in economic activity, but there can also be a good rebound on the other side of that,” he said.

When, exactly, that rebound comes is uncertain. “The virus is going to dictate the timetable here,” he said. The strength of that rebound is also in question.

“We don’t have comparable experiences to go back and look at,” Powell noted. “We know that economic activity will decline probably substantially in the second quarter, but I think many expect, and I would expect, economic activity to resume and move back up in the second half the year.


P.S. takisto vyšla správa o ratingu: Fitch Affirms Sovereign Rating On United States; Outlook Remains Stable

...nuž, včera bol spike dole, dnes spike hore (a new high)... Ostávam v pozícii na short.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa zea »

JUGGLER napísal: 10 minút pred close trh vyskočil z 2567 na 2625 ! Takmer + 60 bodov !
Nevedel som nájsť, čo vyvolalo tento pohyb...nemám velmi dobré news... bodol by Bloomberg.
Dakde som cital taku tezu, ze prebieha mesacne a kvartalne rebalancovanie. Kedze trhy velmi padli tento stvrtrok tak niektore fondy predavaju dhopisy a nakupuju akcie aby mali ten pomer akcii a dlhopisov konstantny ku 31.3 (rovnaky ako 1.1)

Takze do 31.3 tato mini raly moze skoncit (skonci sa rebalancovanie), ale to je len taky tip
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:SELL 3 x MES po 2585

BUY TO COVER 3 x MES po 2555 ( +450 USD )

- dramatický trejd po včerajšom spajku proti , pred close :roll:
- bál som sa dokúpiť, pritom každý obchod rátam, že dokúpim až do 10 MES ( =1 ES )
- dnes ráno to bolo na 2550..to som ale tvrdo spal
- potom to šlo znovu k 2600...mamma mia !
- nakoniec som to radšej vybral...na 2550 sa vytvoril support.

Osobne si myslím, že support 2550 padne . Akurát neviem či dnes, alebo na budúci týždeň.
Včera bolo veľa upokojúcich faktorov: Powell, Fitch rating ..svoj podiel má iste aj rebalancing a short covering
Na druhej strane Ameriku čaká horší scénar ako si teraz nahovárajú. Sentiment bude v prospech výpredajov.
Neviem ako to dnes pôjde, ale budem uvažovať o otvorení aspoň malej short pozície na víkend

Graf:
Prílohy
MES Friday cover.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Istiach »

JA by som tipol ze dnes pridu vypredaje a sucker rally skonci, lebo profici nebudu chciet byt long cez viked.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:AKTÍVNY INVESTOR


BUY 100 po 281 = 28100 USD
BUY 100 po 261 = 26100
BUY 160 po 251 = 40160
BUY 100 po 240 = 24000
BUY 50 po 230 = 11500
BUY 50 po 221 = 10050

SELL 100 SPY po 253,84 ( +400 USD )


Spolu bolo na účte 560 SPY za 139 910 USD
Priemerná cena je 249,84 USD

Časť SPY predávam z dôvodu, aby účet o veľkosti 114 000 USD nebol v riziku na páku.
Očakávam totiž ďalší pokles trhov a páku si radšej ponechám na dokupy v extréme.

Ak sa tak nestane, nič sa nedeje. Nie je to špekulatívny účet, len aktívny. Účet je teraz zainvestovaný zhruba na 100%.

Nový stav na účte AKTIVNY INVESTOR je 460 SPY po 249,84 USD

Nakupené je za 114 926 USD...stav z nerealizovaným ziskom je zhruba 117 000 .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SELL 2 x MES po 2589

PT 2555
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BUY TO COVER 2 x MES po 2555 ( +340 USD )

- nebol som pritom, strejdilo sa samo
- minimum bolo 2522

- keďže mi neostalo nič na víkend, kúpil som experimentálne 1 opciu VIX CALL APR14 strike 30 za 22,70
- to nehlásim tu ako trejd , ale budem informovať čo zistím
- obchodoval som tie opcie v 2017, ale odvtedy som o nich všetko zabudol :roll:
- dorobím smoothie a dám graf
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V závere opcia na VIX poskočila z 22,70 na 23,80 a ukazuje mi zisk 108 USD

- to znamená, že sa to dá trejdiť po 100 USD..nemusím po 1000 USD ako futures
- tá opcia nemala skoro žiadnu prémiu....strike 30 + 22,70 = 52,70 a v čase kúpy VIX oo APR15 šiel po 52
- nevýhodou opcií je, že nevyberiete zisk mimo trading hours..vtedy, keď práve futures môžu spajknúť do extrému

tu je graf MES trejdu:

- bol to dosť ,,chicken,, trade...chytal som vrchol proti celodennému uptrendu... :roll:
- bol založený na čisto psychologickej analýze, že pred close príde Santa Claus...vstup samozrejme podľa grafu
- nemám rád trejdy na konci týždňa, aj mesiac už pomaly končí...nechcem si pokaziť výsledky
- spajklo to proti mne...mal som to chytať po 2599...ale ak by to nekleslo, tak to nechám na víkend
Prílohy
MES last hour trade.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: - tá opcia nemala skoro žiadnu prémiu....strike 30 + 22,70 = 52,70 a v čase kúpy VIX oo APR15 šiel po 52
Nad týmto tvrdením sa trochu zamyslím, lebo sa to týka všetkých USA ETF, ktoré chce burzian získať kúpou CALL opcie a jej priradením resp. expiráciou.
-v čase kúpy mala táto opcia cenu 52,70x100ks = 5270
-VIX mal v tom čase cenu 52x100ks = 5200
-premium(časová hodnota opcie) bolo 70USD, ktore si zaplatil za tu opciu navyše oproti vnútornej cene opcie.
-vnútorná cena opcie = aktuálna cena podkladového aktíva - strike cena opcie

Premium 70USD pri cene podkladového aktíva 5200USD je 1.3%. Týchto 1.3% sú priame náklady na kúpu podkladového aktíva cez opcie. Je to vlastne to isté, ako spred BID a ASK ceny podkladového aktíva.
Preto som doteraz nenakúpil týmto spôsobom ani jedno USA ETF, lebo náklady na ich kúpu cez CALL opcie sú vysoké.
Na druhej strane, keď som minule kupoval SXR8(najlikvidnejšie ETF na SP500 predávané v Eurách), tak spred medzi BID a ASK cenou bol 0.7€, čo pri cene SXR8 okolo 217 bol tiež drakonický poplatok 0.32%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

je lepsie vypisovat put opciu vysoko ITM delta 95% a mas to so zlavou, teda ked chces ist long.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Nad týmto tvrdením sa trochu zamyslím, lebo sa to týka všetkých USA ETF, ktoré chce burzian získať kúpou CALL opcie a jej priradením resp. expiráciou.
Tento prípad nemá nič spoločné s kupovaním ETF.
Tá prémia je prekvapivo nízka vzhľadom na to, že do expirácie chýba 18 dní.
Ak by som kupoval ETF cez CALL, tak to robím v deň expirácie, hlboko v ITM a takmer úplne bez prémie.

Tá zľava, čo sa prezentuje pri vypisovaní PUT opcie mi trochu smrdí rizikom.
Všetci predsa vieme, že vypisovanie opcií je vypisovanie poistenia, kde za limitovaný zisk môžeš mať nelimitovanú stratu.
Z toho hľadiska to nemám preverené, preto sa do vypisovania opcií nehrniem. Ale verím vám, preto moje info pre iných je, že sa to dá aj cez vypisovanie PUT.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ak by som kupoval ETF cez CALL, tak to robím v deň expirácie, hlboko v ITM a takmer úplne bez prémie.
Pozeral som na to a spred BID - ASK bol natiahnutý skoro na 1 USD x 100ks = 100 USD. Dobre, možno by som kúpil v strede rozpätia, ale stále je to 50 USD za nákup.
Ale možno sa mýlim, lebo nemám kúpené real - time dáta na opcie, tak neviem či mám správne ceny.
Tá zľava, čo sa prezentuje pri vypisovaní PUT opcie mi trochu smrdí rizikom.
S tým súhlasim, je to vlastne výpis nekrytej naked PUT opcie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja som chapal tuto diskusiu, ze chcete kupit podklad a to sa da kupou call opcie , alebo vyhodnejsie predajom ITM put opcie.
Napr. chcem byt v longu na SPY tak vypisem put opciu strike 340 /vrchol ceny indexu/ dam expir. pre porovnanie aby to bolo jasne 7 dni a expiraciu 180 dni na tej expiracii 180 dni je uz nejaka casova hodnota , cize mam bonus tutu casovu hodnotu a som v longu na podklade /v momente vypisu ziskavam celu vnutornu hodnotu opcie PLUS tu casovu hodnotu , to je naviac/. Samozrejme sa jedna o investovanie cize som rozhodnuty drzat ten podklad aj pri naslednom prepade ceny. Este jeden aspekt je dolezity a to vyska marginu, ktora je pri opcii daleko mensia ako pri drzani podkladu . Len treba si uvedomit ze v momente priradenia short put ITM opcie idete do longu na podklade a ked nemate na to ucet hrozi margin call a broker vam zavre short put opciu ale nie ste v podklade, da sa tomu zabranit prerolovanim opcie pred expiraciou na novu expiraciu pri tom povodnom strike.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík za rozumy.

Uvažujem, že keď sa takto dá privyrobiť na opciách na SPY, tak iste aj pri futures options na ES.
Chytať dno cez futures options je zaujímavé kvôli páke, ale zase nákladné, lebo sú drahé.
Výhodou je, že sa obchodujú takmer 24 hodín denne. Umožňuje to vybrať zisk v situáciách, ktoré nemusia vydržať do regular trading hours. Musím si to pozrieť v TWS.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:
AKTÍVNY INVESTOR

Stav na účte AKTIVNY INVESTOR ..nakupené za 114 926 USD.
Celková pozícia: Long 460 SPY po 249,84 USD


SELL 460 SPY po 291,60 ( +19 209 USD )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Tango »

JUGGLER napísal:
SELL 460 SPY po 291,60 ( +19 209 USD )


Uff, krásný obchod, krásný zisk, blahopřeju ;)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tango napísal: Uff, krásný obchod, krásný zisk, blahopřeju ;)


Dík Tango. :D V tomto prípade ide len o simulovaný aktívny investing.

AKTÍVNY INVESTOR = snaha o aktívny investing do indexu SP 500 cez etf SPY. Ide o simulované časovanie vstupov a výstupov s cieľom aby bol dlhodobý výnos vyšší ako pri pasívnom investovaní, ale riziko straty výrazne nižšie.

Nákupy a predaje boli real-time, alebo cez dopredu oznámené príkazy:

Nákupy:
BUY 100 po 281 = 28100 USD
BUY 100 po 261 = 26100
BUY 160 po 251 = 40160
BUY 100 po 240 = 24000
BUY 50 po 230 = 11500
BUY 50 po 221 = 10050

Predaje:
SELL 100 SPY po 253,84 ( +400 USD )

ALL: pozdejšie pridám nejaký pokec. Možno bude sranda, ked to raz budem čítať spätne... :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading (simulovaný+skutoč

Príspevok od používateľa Adammd »

Takze nakupy/predaje SPY je simulacia, ostatne real trading(co som prepokladal).
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Doplnil som to do názvu. Mrzí ma, že ľudia majú problém rozoznať, čo je simulované a čo real trade.


Oddeľ aktívny investing(SPY) do osobitého vlákna, podobne ako som oddelil JSDF, postupného investora a gambling z Jogovho fóra ja.
Ináč uzavretím pozície na SPY v aktívnom investingu, by si v reáli prišiel o tretinu zisku, lebo si nesplnil daňový test.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL. Diskusia vítaná, ale vlákno budem čistiť, aby ostalo prehľadné. Nebudem mazať všetko ako v Hitparáde, iba pokec, ktorý nemá pridaný obsah a neoplatí sa ho presúvať.

K predaju celej pozície SPY.

Po dvoch mesiacoch investovania simulovaný aktívny investor znova vplával do domovského prístavu CASH kde kotvil od mája 2016.

Mal som target 300 na konci roka 2020.

Ale trejder mieni, Mr. Market mení. :lol: Predvčerom bol SPY blízko targetu. Vyšplhal sa ku 297.
Takže včera som sa rozhodol predať zhruba na mojom koncoročnom targete (SPX 3000 ).

Urobil som rozhodnutie po vyhodnotení mojích 3 tradičných analýz: FA + TA + PA

1. Z fundamentálneho pohľadu sú podľa mňa akcie silne PREDRAŽENÉ.

To už nech si spočítajú ,,value,, investori. Beriem do úvahy aj fakt, že ceny predbiehajú vývoj.

Samotná nákaza ako príčina poklesu je už zahrnutá v cenách. Trh ešte nevie aké budú fundamentálne následky, ceny však už odrážajú návrat do normálu. Ten normál z 30 miliónmi nezamestnaných v USA, z ochromenou globálnou ekonomikou a zníženým celosvetovým dopytom je však u mňa otázny. Takisto vírus ešte nie je preč.

Trh kričí, kráľ zomrel, nech žije kráľ ! Covid19 je možno porazený, ale corona vtípky vravia , že príde Covid20.
Návrat druhej vlny je pravdepodobný. Vidím to aj na tom, ako zúfalo američania tlačia na vývoj vakcíny.

2. Z technického pohľadu sme na úrovniach, ktoré boli prekonané len nedávno - na jeseň 2019.

Pásmo 280-300 bolo prelomené koncom októbra 2019. Potom prišla silná rally hnaná nadmerným optimizmom. Všetko, čoho sa teraz trh vzdal je iba zisk z breakoutu nad 3000. Z pohľadu TA by sme teraz mali ísť dole a otestovať dno.

V kríze 2008/2009 centrálne banky objavili nové steroidy – tlačenie peňazí, vykupovanie dlhov a záchranu veľkých korporácii znárodňovaním. Túto paletu štátno-monopolistických zásahov rozšírili Japonci na nákup akciových etf priamo na burze.
Bank of Japan je vďaka tomu vo veľkej strate...nuž ale, deje sa niečo? Bolí niekoho strata natlačených jenov? Kdeže! Naopak: zavládla by v Japonsku radosť, kedy vďaka tomu oslabil jen..

Nákup akcií cez etf sa čoraz viac spomína v Amerike i v Európe ( pri ECB to dokonca navrhoval Kažimír )...Testuje sa čo na to verejnosť...tá kladie otázky. Kompetentní zatial nevravia nie, len že je to vysoko nepravdepodobné. Takže raz to príde...Kupovanie indexových etf za natlačené peniaze to by bola zbraň najťažšieho kalibru. FED by to urobil šikovnejšie ako japonci. FED by kupoval iba v extrémnom poklese, takže by zarobili všetci.

OK. Dosť bolo úvah.. Neviem čo sa vyvinie z tejto krízy, v druhom polroku však počítam z poklesom cien.
Ak nedôjde k retestu dna 220, tak očakávam aspoň retest levelu 250.

To je level pri akom som mal teraz nakúpený SPY. Takže páčilo by sa mi vstúpiť do tej istej rieky ešte raz. :)

3. Z psychologického hľadiska počítam , že veľkí chlapci uvažujú obdobne.
Tí čo mali rozum, už zarobili. Ak ho majú ďalej, iste sa už zaoberajú fundamentálnymi dôsledkami + reálnym ocenením akcií. Nemyslím si, že ,,pevné ruky,, pri týchto cenách nakupujú. Skôr si myslím, že sa budú zbavovať predražených akcií.

Z investičného hľadiska ostali na trhu isté dlhodobé príležitosti, napr. akcie letecké, ropné, cestovanie, plavby, kasína ...
Ale myslím si, že tie to tak rýchlo nepotiahnú hore, proste SPX je privysoko.

Včera bol posledný aprílový deň. Tento rok je výnimočný. Každý mesiac niečo iné:

Február: americké trhy urobili new high (zatiaľ čo Čína kolabovala ! )
Marec: SPY padlo z 340 pod 220 ( -35% )
Apríl: SPY vyrástlo z 220 na 297 ( +35% )
Máj = veľký otáznik. Bude to zrejme súboj býka (odchádzajúca nákaza ) s medveďom (fundamentálne dopady) .

Tipujem, že v máji nákaza odíde, ale medveď bude dominovať .

Tu je včerajší obrázok grafu. Urobil som si ho, keď som sa rozhodol predať SPY.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kopírujem si tu vyhodnotenie Q1, aby som to robil už do tohto vlákna.

VYHODNOTENIE – 1Q 2020 ( k 31.3.2020 )


2. AKTÍVNY INVESTOR

Nákupy:
BUY 100 po 281 = 28100 USD
BUY 100 po 261 = 26100
BUY 160 po 251 = 40160
BUY 100 po 240 = 24000
BUY 50 po 230 = 11500
BUY 50 po 221 = 10050

Predaje:
SELL 100 SPY po 253,84 ( +400 USD )

Stav na účte AKTIVNY INVESTOR ..nakupené za 114 926 USD.
Celková pozícia: Long 460 SPY po 249,84 USD

Vyhodnotenie k 31.3.2020: SPY cena 257,75

Stav účtu k 31.12.2019: 114 000

Realizovaný zisk: +400 USD
Nerealizovaný zisk: 3638 USD
Úroky za 2 mesiace: 260 USD
Poplatky: -8 USD

Spolu: +4290 USD

Stav účtu k 31.3.2020: 118 090 USD ....+3,59%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

VYHODNOTENIE – prvý polrok 2020 ( k 30.6.2020 )


AKTÍVNY INVESTOR


JUGGLER napísal:
SELL 460 SPY po 291,60 ( +19 209 USD )



Stav účtu k 31.3.2020: 118 090 USD

Nákupy: žiadne
Predaje: zisk 19 209 USD
Poplatky: 4 USD

Zisk/loss: +19 205 USD

Stav účtu k 30.6.2020: 137 295

Vyhodnotenie polroku:

Stav účtu k 31.12.2019: 114 000
Stav účtu k 30.6.2020: 137 295
Rozdiel: + 23 295 USD = +20,43 %
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nahodil so hlasovanie, či je záujem, aby som tu simulačne investoval aj do iných etfiek, alebo cenných papierov.

Preberali sme to s jogom v mojom vlákne o tradingu:
viewtopic.php?f=48&t=5537&start=1760

P.S. SPY nie je momentálne pre mňa atraktívny na rast ceny, ale miesto držania cashu by som mohol investovať do niečoho iného.

Hlasovanie potrvá krátko, max. 24 hod. Ide mi predovšetkým o názor ľudí, ktorý tu chodia každý deň, resp. často. Dík.

Ak to bude odsúhlasené, z názvu bude odstránené: ( SPY ). SPY pritom ostane môj hlavný investičný nástroj, aj benchmark.

Kopírujem si tu podmienky:

Sumarizujem podmienky:

1. Investovanie long only, z velmi nízkym rizikom a dlhými obdobiami cashu.
2. Investovanie do tradičných vysoko likvidných cenných papierov ktoré sú pri držaní nad 1 rok oslobodené od zdaňovania a odvodov ( akcie, etfká, dlhopisy...žiadne deriváty ako futures, opcie, cfd a pod. )
3. Zodpovedné investovanie s dlhodobým horizontom, tak akoby som ho robil u seba, alebo pre vlastnú rodinu.
4. Target zainvestovanosti: 0 až 100%, s občasným krátkodobým využitím marginu do výšky +80%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dovolim si tvrdit, ze pre mnohych je financne najvynosnejsie predcasne splacanie hypoteky. Je to bez rizika a vynos je znamy z umorovania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR (etf SPY)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BRK in 300ks po 183,50


Hlasovaním v pomere 9 : 2 som dostal mandát investovať aj do iných aktív ako SPY
Sľubujem, že to nebude veľká zmena, iba zaujímavá zmena
Navyše budem písať názory a tipy o ktorých môžeme debatovať

Stav účtu bol k 30.6.2020 presne 137 295 USD ... cash
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

KIE in 700 ks po 28,70

je to SPDR S&P Insurance ETF

The investment seeks to provide investment results that, before fees and expenses, correspond generally to the total return performance of an index that tracks the performance of publicly traded companies in the insurance industry. In seeking to track the performance of the S&P Insurance Select Industry Index (the "index"), the fund employs a sampling strategy. It generally invests substantially all, but at least 80%, of its total assets in the securities comprising the index. The index represents the insurance segment of the S&P Total Market Index ("S&P TMI"). The fund is non-diversified.

- vytipoval som si ju pred niekolkými dňami a odvtedy uteká a uteká hore..
- dnes sú trhy dole, finančný sektor dole a všetky poisťovacie etfká idú hore
- z technického hľadiska na nej vidím breakout..takže super ( hoci je to dlhodobo nepodstatné )
- z fundamentálneho som presvedčený že zisky pôjdu hore..insideri nakupujú...
- z psychologického si myslím, že teraz sa ľudia boja.. majú peniaze na poistenie a budú sa viac poisťovať

- BRK i KIE by som chcel podržať viac ako rok..dosiahne sa tým oslobodenie od daní a odvodov...
- ibaže v živote som nedržal niečo 1 rok...ked nevydržím..tak aspoň držím palce všetkým čo sa inšpirujú a podržia to 1 rok
- ak predám skôr, po roku to vyhodnoťte a zdrbte ma !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Koniec štvrťroka:

BRK close cena: 212,94
KIE close cena: 28,03
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - AKTÍVNY INVESTOR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

VYHODNOTENIE k 30.9. 2020

AKTÍVNY INVESTOR

JUGGLER napísal:Stav účtu k 30.6.2020: 137 295 USD


Odvtedy:
BRK nákup 300ks po 183,50 = 55 050 USD
Stav k 30.9: 300 x 212,94 = 63 882 USD
Rozdiel: +8832 USD

KIE nákup 700ks po 28,70 = 20 090 USD
Stav k 30.9: 700 x 28,03 = 19621
Rozdiel: -469 USD

Spolu nerealizovaný zisk/strata: +8363 USD

Vyhodnotenie:

Stav účtu k 31.12.2019: 114 000
Stav účtu k 30.6.2020: 137 295
Stav účtu k 30.9.2020: 137 295 + 8363 = 145 658
Rozdiel: + 31658 USD = +27,77 %

Záver:
za 2020: +27,77%
Od 2016: +45,66%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa JUGGLER »

VYHODNOTENIE k 31.12. 2020

AKTÍVNY INVESTOR
JUGGLER napísal:Stav účtu k 30.9.2020:145 658
BRK 300 x 212,94 = 63 882 USD
KIE 700 x 28,03 = 19621
CASH: 62 155

Vyhodnotenie:

BRK 300 x 231,87 = 69561 USD
KIE 700 x 33,58 = 23506 USD
CASH: 62 155

Spolu: 155 222 USD ( +9564 USD )

Stav účtu k 31.12.2019: 114 000
Stav účtu k 31.12.2020: 155 222
Rozdiel: + 41 222USD = +36,16 %

Záver:
za 2020: +36,16%
Od 2016: +55,22%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jaja »

Po delší době jsem otevřel a pročetl tohle vlákno, tak budu reagovat na dost starou OT diskuzi, ale nedá mi to, protože mi to přijde jako nepochopení principu nákupu ETF přes opce. Kdyžtak to J. přesune celé jinam.
JUGGLER napísal: Ne 29 03, 2020 6:41 pm Tá zľava, čo sa prezentuje pri vypisovaní PUT opcie mi trochu smrdí rizikom.
jogo napísal: Ne 29 03, 2020 6:52 pm S tým súhlasim, je to vlastne výpis nekrytej naked PUT opcie.
Výpis naked PUT ITM opce je rizikem jen v případě, když NECHCEŠ podklad koupit. Pokud ho chceš koupit, tak jediné riziko oproti přímé okamžité koupi podkladu je, že podklad po výpisu opce vystoupá nad strike a tím podklad nezískáš (ale pak rovnou vyděláš celou cenu opce).

Mimochodem, vypadá to, že forum neumí citaci v citaci a tu vnitřní smaže...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: So 02 01, 2021 10:59 pm Po delší době jsem otevřel a pročetl tohle vlákno, tak budu reagovat na dost starou OT diskuzi, ale nedá mi to, protože mi to přijde jako nepochopení principu nákupu ETF přes opce. Kdyžtak to J. přesune celé jinam.Výpis naked PUT ITM opce je rizikem jen v případě, když NECHCEŠ podklad koupit. Pokud ho chceš koupit, tak jediné riziko oproti přímé okamžité koupi podkladu je, že podklad po výpisu opce vystoupá nad strike a tím podklad nezískáš (ale pak rovnou vyděláš celou cenu opce).

Mimochodem, vypadá to, že forum neumí citaci v citaci a tu vnitřní smaže...
Ak chcem nakúpiť napr. 10ks SPY na dlhodobé držanie, tak to viem urobiť len cez opcie a ich priradenie. A tam je riziko, lebo keď vypišeš PUT opciu na SPY, tak to je ako by si kúpil 100ks SPY a až po expirácii opcie vieš 90ks SPY predať a držať len 10 ks SPY. To je to riziko.

Potom som však zistil, že toto riziko sa dá obísť okamžitým uplatnením CALL opcii. Viac v tomto článku: https://dobretrejdy.com/?p=1081

Kúpim hlboko ITM CALL opciu na SPY a hneď po kúpe urobim na ňu okamžité exercise a následne 90ks SPY predám. Lebo ak by som uplatnil obyčajné exercise, tak to vysporiadajú tuším až o 2h v noci a to sa SPY môže posunúť od close ceny o 22h aj o 1% niekedy. A mne by pristala neželaná strata z 90ks SPY.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa jaja »

Jasně, pokud ti jde o odd loty, je to jiná.
Ale u nás se daní opce a akcie zvlášť a nejde uplatnit ztrátu z jednoho vůči druhému. Takže když koupíš hluboko ITM CALL, tak máš na opci ztrátu ve výši ceny opce a na akciích máš v okamžiku exercise zisk (cena podkladu)-(strike), což je daňově dost nevýhodné. U výpisu PUT to máš opačně, což můžeš dohnat růstem ETF, ale hlavně nemusíš jít tak hluboko ITM, protože neplatíš (ale dostáváš) premium.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa Adammd »

Preco vlastnit priamo SPY a nie nejake ETF naviazane na SPY? Kolko je teoreticke usetrenie?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Ne 03 01, 2021 12:45 pm Jasně, pokud ti jde o odd loty, je to jiná.
Ale u nás se daní opce a akcie zvlášť a nejde uplatnit ztrátu z jednoho vůči druhému. Takže když koupíš hluboko ITM CALL, tak máš na opci ztrátu ve výši ceny opce a na akciích máš v okamžiku exercise zisk (cena podkladu)-(strike), což je daňově dost nevýhodné. U výpisu PUT to máš opačně, což můžeš dohnat růstem ETF, ale hlavně nemusíš jít tak hluboko ITM, protože neplatíš (ale dostáváš) premium.
Už sme to tu riešili a André nam to vysvetlil.
andre napísal: St 01 04, 2020 10:50 am V tomto pripade podla mojho nazor podporeneho FS vid. ( https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie" onclick="window.open(this.href);return false; ) v pripade nakupu akcii pomocou opcie si vies ako vydavok uplatnit cenu akcie + cenu opcie. Cize len cenu opcii, priamo spojenej s nakupom konkretnych akcii. Inych opcii sa tyka co uvadzam nizsie.

Vseobecne plati co pisal hokaido, ako fyzicka osoba si stratu / zisk z opcii ani z derivatou (futures, CFD) nevies zapocitat so ziskom z cennych papierov (akcie, ETF..) ani medzi opciami a derivatmi a ani opacne.

Proste v DP ide kazda kategoria do ineho riadku.

Pri opciach ani derivatoch si ani nevies uplatit casovy test tj. oslobodenie po 1 roku drzania, to plati len pre cenne papiere.

Dalsou nevyhodou obchodovania ako fyzicka osoba je to, ze z obchodovania s cennymi papiermi, derivatmi a opciami nie je mozne vykazat stratu, ktoru by bolo mozne uplatnit v dalsich rokoch.

Stratu / zisk si vies vzdy uplatnit len v ramci kazdej triedy aktiv zvlast. Preto sa opcia a derivaty oplati obchodovat na firmu. Ako bonus zo zisku firma neplati ani zdravotne odvody.
viewtopic.php?f=48&t=1319&start=1200
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Ne 03 01, 2021 12:59 pm Preco vlastnit priamo SPY a nie nejake ETF naviazane na SPY? Kolko je teoreticke usetrenie?
Ide o princíp ako kúpiť USA ETF napriek európskej regulácii. SPY som uviedol len ako príklad. Ja som konkrétne vtedy riešil ETF TAN na solárne panely.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny investing

Príspevok od používateľa jaja »

jogo napísal: Ne 03 01, 2021 1:06 pm Už sme to tu riešili a André nam to vysvetlil.
viewtopic.php?f=48&t=1319&start=1200
Tak u nás se to právně řešilo u zaměstnaneckých opcí (ale to je podobný princip - koupíš nebo dostaneš opci a pak ji uplatníš) a finanční správa vydala předpis, že daníš již uplatnění opce - tedy musíš to danit zvlášť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"