JUGGLER - aktívny investing ( simulácia )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

JUGGLER - aktívny investing ( simulácia )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

S Jogom sme sa v niektorom vlákne dohodli, že vyskúšame DEMO, či je možné aktívnym investovaním do SPY poraziť pasívny investing.

Pre začiatočníkov vysvetlujem, že SPY je indexové ETF ( Exchange Traded Fund, čiže fond obchodovaný na burze ), čo je vlastne 500 akcií indexu SP 500 obchodovaných vo forme jedinej akcie s tickerom SPY.

Pasívny investing je taký, že dané ETF len kúpite a držíte. Výkonnosť SPY tak pasívne kopíruje výkonnosť indexu plus 4 x ročne dostanete dividendy, čo je v priemere okolo 2,5% .

Aktívny investing je taký, že je tu snaha o výhodné načasovanie vstupu a zároveň výstupu, tak aby sa maximalizovali zisky a minimalizovali straty.

Keďže od tohto roku je držanie akcií a ETF nad 1 rok oslobodené od daní a zdravotného odvodu treba v dlhodobom zhodnocovaní zohľadňovať aj tento fakt. Budem sa preto snažiť, aby aktívny investing bol naozaj investing a pozície sa neotvárali a zatvárali príliš často. Ako sa to podarí, to neviem, je to z mojej strany len demo pokus pre srandu králikov, nakolko sám nie som investor. Čiže pasívny investing je od 2016 na 100% vo forme čistého zisku a v aktívnom odčítame dane pri držaní pod 1 rok.

Aby toto vlákno nebolo nudné a updatované len raz za pár rokov, tak sa pokúsim rovno tu aj o aktívny trading, ktorý sa v našom fachu nazýva POZIČNÝ TRADING. Čiže na rozdiel od aktívneho investingu, ktorý je zameraný iba na dlhodobé držanie na rast ceny ( LONG ) sa v pozičnom tradingu otvárajú a zatvárajú obchody, pričom tieto môžu byť zamerané na rast ceny (LONG) alebo aj na pokles ceny, čo nazývame SHORT. V pozičnom tradingu nebude žiadne daňové zvýhodnenie, resp. zohladníme ho iba keby sme trafili držanie nad 1 rok (nevylučujem to ).

Uvidím ako sa to bude vyvíjať, nič nesľubujem..len tu proste začínam takýto demo pokus za predpokladu, že to Jogo bude z času na čas vyhodnocovať.

Takže Jogo: treba vyhodnocovať dve aktívne stratégie na SPY a vyhodnotíme to voči pasívnemu držaniu SPY plus vyhodnotenie pred zdanením a po zdanení. Je možné, že v tom pozičnom tradingu nebudem po čase pokračovať, ale zatiaľ ho tu majme. Takisto neviem, či ten pozičný trading budem robiť vo forme setupov, alebo len real-time..to ešte uvidím. Nechcem sa s tým velmi otravovať a ešte neviem či sa mi to mimo môjho tradingu bude chcieť sledovať.

Takže teraz začínam a potom sa uvidí:

PASÍVNY INVESTING: SPY long cena 200,49 ...otváracia cena 2016 ( 4 január )

AKTÍVNY INVESTING: 100% cash .... vyčkávam na dobrý vstup

POZIČNÝ TRADING: 100% cash ...zatial netrejdím.

P.S. keby niečo nesedelo, opravte ma.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Rokosák »

Keby som chcel porazit SPY, tak by som "aktivne" drzal 100% cash az do Silvestra 2016.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
thigle
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 11:08 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa thigle »

aktivny investing nezmeskal dobry vstup na niekolkorocneho medveda ?
a pozicny trading na zaciatok niekolkorocneho medveda ?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Ok Juggler, aktivny investing do SPY ti vyhodnotim, pozicny trading...dufam, ze nebudes robit 10 tradov za mesiac a ja nebudem musiet v praci tahat 12-ky vratane sobot. :)

JUGGLER napísal: Pasívny investing je taký, že dané ETF len kúpite a držíte. Výkonnosť SPY tak pasívne kopíruje výkonnosť indexu plus v sebe započítava dividendy, čo je v priemere okolo 2,5% . Tie dividendy sa odrazia na koncoročnom výsledku v cene SPY.
Tu mas malu nepresnost, SPY dividendy vyplaca, preto jeho cena tieto vyplatene dividendy nezohladnuje.

Este jeden navrh: Pasivny investing by som tu daval ja, aby sme tu nemali jednorazoveho investora, ale postupneho investora. Takze nakup na 200.49 by som sice nechal, ale dal do neho len asi 1/6 = 17% uctu. Suhlasis?

Resp. Mozme tu mat aj jednorazoveho aj postupneho investora, aktivneho investora a pozicny trading a mozme porovnavat.

p.s: pre-market a after market by som vynechal, lebo investori nemaju cas kontrolovat nelikvidne prostredie mimoburzovych hodin..
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

thigle napísal:aktivny investing nezmeskal dobry vstup na niekolkorocneho medveda ?
a pozicny trading na zaciatok niekolkorocneho medveda ?
Pri spätnom pohľade nie je problém vidieť kopu premárnených šancí. Takisto nie je problém teoretizovať a predikovať, že je pred nami niekoľkoročný medveď a pod. Skutočný problém v investingu a tradingu je otvárať a zatvárať reálne pozície. Teória je nádherná vec...žije z nej kopa edukátorov a autorov kníh, ale na burze platí jediné meradlo úspechu: reálny zisk/strata z reálne otvorených/zatvorených pozícii.

Nech sa páči. Každý má možnosť otvoriť si vlákno a ukázať ako fungujú jeho teórie v praxi.

Aktívny investing u mňa na medveďa nehraje. Hraje len na LONG. Čiže v aktívnom investingu sa budem sústrediť na dobrý vstup. Reálne som zvyknutý takýto vstup robiť na 3x. Aby sme však veci nekomplikovali, budem vstupovať ako ,,jednorazový investor,, čiže 100% kapitálu naraz ,,in,,. Tak s to bude dať jednoducho porovnať s výkonnosťou jednorazového pasívneho investora.

Pozičný trading je u mňa otváranie LONG alebo SHORT. Zatial u seba netrejdím, len pozerám zbežne na trhy, takže nemám nasatú atmosféru trhu ako pri denno dennom tradingu. U mňa platí, že ,,burza nemá nohy , neutečie,, a ,,trpezlivosť ruže prináša,,. Takže sa nikde neponáhľam. Snažím sa robiť uvážené rozhodnutia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Tu mas malu nepresnost, SPY dividendy vyplaca, preto jeho cena tieto vyplatene dividendy nezohladnuje.
Fakt? To som nevedel. Prečo potom skončil index rok 2015 -0,7% a SPY +1,25%. Prečo je vlastne aj taký cenový rozdiel medzi indexom (teraz 1961) a SPY (teraz 198,80). Vždy som si myslel, že cena SPY je jednoducho 10x menej než index + dividendový výnos. Alebo index, že je 10x viac mínus pokles ceny po exdividend date.

Snáď mi to niekto vysvetlí. Dakujem. Ked to nikto nevie, tak sa bude treba spýtať Radvana.
jogo napísal: Este jeden navrh: Pasivny investing by som tu daval ja, aby sme tu nemali jednorazoveho investora, ale postupneho investora. Takze nakup na 200.49 by som sice nechal, ale dal do neho len asi 1/6 = 17% uctu. Suhlasis?
Súhlasím. Len by trebalo na to nájsť riešenie. Super riešenie by bolo nájsť na webe nejaký free simulátor, ktorého výsledky by sa dali kopírovať tu, alebo by tu fungoval aspoň odkaz. Dal by sa real vstup a nahodilo by sa to do simulátora. Takisto výstup a hotovo. Vyhodnocovalo by sa to samo.

Z portfóliami mám skúsenosti z Yahoo Finance, Marketwatch a Finvizu, ale tam to všetko funguje len keď som registrovaný a prihlásený, takže na to sa asi odkaz nedá dať.

Keby sa našlo riešenie nejak sa prelinkovať na nejaký verejný simulátor, tak by sa dali takéto investičné vlákna pekne trackovať. Aj Pepeho, Ladisove a iné investície by sme len nahodili do simulačných portfólii a hneď by bolo po vyhodnocovacích starostiach.
jogo napísal: p.s: pre-market a after market by som vynechal, lebo investori nemaju cas kontrolovat nelikvidne prostredie mimoburzovych hodin..
Samozrejme. Súhlas.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Prečo je vlastne aj taký cenový rozdiel medzi indexom (teraz 1961) a SPY (teraz 198,80). Vždy som si myslel, že cena SPY je jednoducho 10x menej než index + dividendový výnos. Alebo index, že je 10x viac mínus pokles ceny po exdividend date.
Mozno sa to sem-tam rozbehne pri rychlych pohyboch, aj tie nevyplatene dividendy za stvrtrok tam mozu byt zapocitane, ale moze to robit tak 1 bod tesne pred exdividend date.
Napriklad teraz su hodnoty SPY a SP500 skoro rovnake.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Reálne som zvyknutý takýto vstup robiť na 3x. Aby sme však veci nekomplikovali, budem vstupovať ako ,,jednorazový investor,, čiže 100% kapitálu naraz ,,in,,. Tak s to bude dať jednoducho porovnať s výkonnosťou jednorazového pasívneho investora.
Kludne rob vstupy na 3x, neobmedzuj sa. Len vzdy napis velkost pozicie percentualne k uctu. Nemam problem to vyhodnotit len si na to zavediem zosit, lebo excel mam na velkom pocitaci a uz ho nechcem opravovat, lebo sa chystam kupit novy.
A aj tak to v papierovom zosite spocitam skor ako v exceli. :)

p.s: Medzi nami investormi, ak v noci vypukne v Cine panika po zruseni toho 7% obmedzenia, tak zajtra zacnem dokupovat aj tuna na deme aj na realnom ucte(na realnom ucte samozrejme aj mimo burzovych hodin cez CFD-ES - cakacky uz su nastavene) :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aktívny investing: nastavenie príkazu buy SPY pri 187 ... 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: príkaz buy 100% pozície pri SPY 187 (alebo 1 x ES 1861 )


Jogo: zoberme si fiktívny účet 100 000 USD. 100% pozície je 100 000 USD investovaných v SPY. Mne by sa ten pozičný trading robil lepšie cez futures ES. Využil by som vlastné signály, nemusel by som prepočítavať na SPY. Jedno ES pri súčasnej cene je pozícia v hodnote približne 100 000. Počítalo by sa to ľahko, lebo jeden bod na jeden kontrakt = 50 USD. Tak by sa po každom obchode spočítal zisk/strata. To je trading na aký som zvyknutý a mohol by som využiť aj margin ( čiže obchodovať 1-3 kontrakty).Čo povieš?
Ten aktívny investing bude na rozdiel od pozičného tradingu nudný. Budem sa snažiť využiť daňové zvýhodnenie a držať celé roky. Tak si predstavujem investovanie na dôchodok. Sem-tam sa vyberie zisk a sem tam sa prejde do cashu, keď bude treba prečkať krízové časy. Potom sa znova nakúpi pri lepšej cene a znova bude držať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aktívny investing: SPY long 187 ... 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: ES long 1861 ( 1x)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Coudy »

Ahoj Juggler. V pondelok sa neobchoduje. Budeš držať ES počas predľženého víkendu?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Coudy napísal:Ahoj Juggler. V pondelok sa neobchoduje. Budeš držať ES počas predľženého víkendu?
Ahoj. Ja som svoje ES už predal v rámci daytradingu a chytám znova na tom istom vstupe, ale už iba s 25 CFD.
Máš pravdu, víkend je rizikový, takisto v utorok to čínske HDP. Ale v rámci tohto vlákna ten trejd pôjde ďalej.

To čo prezentujem v tomto vlákne je POZIČNÝ TRADING. V rámci pozičného tradingu mám signály hore, žiadne dole, takže áno podržím a rád by som to držal dlhšie. Ide výsledková sezóna, trhy by sa mali ukľudniť.
Prílohy
ES Friday.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Aktívny investing: nastavenie príkazu buy SPY pri 187 ... 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: príkaz buy 100% pozície pri SPY 187 (alebo 1 x ES 1861 )


Jogo: zoberme si fiktívny účet 100 000 USD. 100% pozície je 100 000 USD investovaných v SPY. Mne by sa ten pozičný trading robil lepšie cez futures ES. Využil by som vlastné signály, nemusel by som prepočítavať na SPY. Jedno ES pri súčasnej cene je pozícia v hodnote približne 100 000. Počítalo by sa to ľahko, lebo jeden bod na jeden kontrakt = 50 USD. Tak by sa po každom obchode spočítal zisk/strata. To je trading na aký som zvyknutý a mohol by som využiť aj margin ( čiže obchodovať 1-3 kontrakty).Čo povieš?
Ten aktívny investing bude na rozdiel od pozičného tradingu nudný. Budem sa snažiť využiť daňové zvýhodnenie a držať celé roky. Tak si predstavujem investovanie na dôchodok. Sem-tam sa vyberie zisk a sem tam sa prejde do cashu, keď bude treba prečkať krízové časy. Potom sa znova nakúpi pri lepšej cene a znova bude držať.

Ahoj.
Sorry, ze reagujem az teraz, ale vobec som tento tvoj prispevok nezaregistroval. Kludne rob pozicny trading s ES-kami a aby sme to nekomplikovali, mozme sa dohodnut, ze pozicny trading ide aj mimoburzovnych hodin, aby som sa nemusel pozerat "do vnutra" dnovych barov na ES-ku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Este jeden navrh: Pasivny investing by som tu daval ja, aby sme tu nemali jednorazoveho investora, ale postupneho investora. Takze nakup na 200.49 by som sice nechal, ale dal do neho len asi 1/6 = 17% uctu. Suhlasis?
BUY SPY 184 za 7% uctu

Sumar postupneho investingu:

Nakup SPY 200.49 za 17% uctu
Nakup SPY 184.00 za 7% uctu
Priemerna nakupka: (200.49x17+184x7)/(17+7) = 195.68
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aktívny investing: SPY long 182,40 ...druhá 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: ES long 1820 ( 1x)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Aktívny investing: SPY long 187 ... 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: ES long 1861 ( 1x)
JUGGLER napísal:Aktívny investing: SPY long 182,40 ...druhá 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: ES long 1820 ( 1x)
Vyhodnocujem, ako sme sa dohodli:

Aktivny investing priemerna nakupka: (187x33.33+182.40x33.33) /(33.33+33.33)= 184.70 nakupene za 2/3 uctu

Pozicny trading priemerna nakupka : (1861+1820)/2= 1840.5 nakupene 2 kontrakty
Naposledy upravil/-a jogo v St 20 01, 2016 5:16 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to je real?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal:to je real?
Nie demo, s Juggom sme sa dohodli, ze skusime vyhodnotit jednotlive pristupy: Pasivny jednorazovy investor, Pasivny postupny investor, aktivny investor a pozicny trading.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vstupy a výstupy sú real-time. Popritom si robím vlastný daytrading a swingtrading, ktorý má od pozičného tradingu ďaleko. Napríklad ES som kúpil aj ja pri 1861 a vybral zisk. Potom som na tej istej úrovni kúpil 25 CFD a v pondelok vybral ešte väčší zisk. A do tretice som znova na tej úrovni vstúpil, ale už len z malou pozíciou cez UPRO a teraz, ked som hlásil dokup ES v pozičnom tradingu, tak som dokúpil aj UPRO v mojom tradingu.

Je v tom určitá filozofia. Vstúpil som na long na silnom supporte a vybral zisk. Ked znova atakovalo support, vstúpil som už iba s polovičnou pozíciou a znova vybral zisk. A do tretice som vstúpil iba s malou pozíciou a dokupil pri ďalšom supporte. Zatial som v strate ktorá tvorí len cca 15% predošlého zisku a som pripravený dokúpiť ešte raz.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:Popritom si robím vlastný daytrading a swingtrading, ktorý má od pozičného tradingu ďaleko. Napríklad ES som kúpil aj ja pri 1861 a vybral zisk. Potom som na tej istej úrovni kúpil 25 CFD a v pondelok vybral ešte väčší zisk. A do tretice som znova na tej úrovni vstúpil, ale už len z malou pozíciou cez UPRO a teraz, ked som hlásil dokup ES v pozičnom tradingu, tak som dokúpil aj UPRO v mojom tradingu.
Už som predal aj UPRO. Využil som 60 bodový spike na ES v závere obchodného dňa a vybral zisk. A bolo to nie do tretice, ale do štvorice:

1. prvý zisk som vybral na ES v piatok +17 bodov (scan som dal)...vtedy som znova nakúpil 25 CFD
2. druhý som vybral v utorok ( v pondelok bolo zavreté ), keď som predal 25 CFD...zhruba +40 bodov
3. tretí bol daytrade tiež utorok cez 20 CFD ked to znovu kleslo +15 bodov
4. štvrtý bol UPRO, čo som kúpil v utorok po 48, dokúpil dnes nad 44 a predal všetko po 48.

A idem spať v kľude. 100% v cashi. Je mi jedno kde pôjdu trhy...

Proste daytrading je o tom, že vyberiem v ten istý deň. Swingtrading, že risknem menšiu pozíciu na overnight, alebo víkend a pozičný trading, že sa pokúsim pozíciu dobre načasovať a držať ju dlhšie.

Nie som pozičný trader. Sám som zvedavý, či to zmanažujem s takým výnosom ako DT a swingy.

Ale som na 100% presvedčený, že:

- dobrý pozičný trader skryje do vrecka aktívneho investora
- dobrý aktívny investor s prstom v zadku porazí pasívneho.
- pasívny investor cez takmer nulové náklady porazí každý verejný akciový fond

Pripájam scany a už tu viac nebudem rozoberať môj trading.
Sranda je v tom, že trhy idú dole, ale tradingom sa dá zarábať bez shortovania - na longoch. :wink:
Prílohy
CFD a UPRO UT.JPG
UPRO predaj STREDA.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
thigle
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 11:08 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa thigle »

vyborna pracicka.

a samozrejme ze sa da aj v padajucich trhoch longovat.
ale je to trosku ako plavat proti prudu.
da sa to, ale je to makacka,
pytam sa na co ked sa da pekne unasat prudom ?

ako vravel jeden tibetan:
je dobre si poskrabat svrab,
ale je lepsie ziadny nemat ;)

este by sa mi pacilo keby si to swingoval intradenne, teda ides na to davaj longy ale aj shortuj.
ci ty neshortujes ? som len zvedavy, nekritizujem nevyryvam, pytam sa ;)

vela zdaru.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík.

Shortujem. Čoby nie. Niekedy robím viac shortov ako longov. Ale rád plávem proti prúdu. Verím, že býci môžu zarobiť, medvedi môžu zarobiť, ale nemám rád ovce a prasatá... ovce podoja a prasatá idú na porážku...

Shortujem, keď je trh vysoko a verím, že bude korigovať. Longujem keď je nízko a verím, že pôjde hore.
Je to vec môjho presvedčenia, ale na základe analýzy a skúsenosti. Čas potvrdil , že som dobrý v krátkodobom timeframe, ale nie som dobrý v dlhodobom. Preto sa nesnažím hrať na dlhé trate, hrajem krátkodobé momentum.

Ináč, mojím biznisom nie sú trhy, ale jednotlivé akcie. Trhy hrám len ako vedľajšiu činnosť, keď na akciách nemám príležitostí. Ak mám dosť práce na akciách, tak ma trhy v podstate ani nezaujímajú. Sledujem ich iba preto, lebo majú vplyv na akcie.

Veľa zdaru aj Tebe. Som rád, že si k nám zavítal. :D :D :D

P.S. V opciách sa veľmi nevyznám, ale v rámci mojích možností sa ich snažím implikovať do tradingu. Napríklad teraz uvažujem o otvorení nejakého longu na trh s expiráciou feb, marec...a takisto o shorte na volatilitu. Verím, že trh sa na nejaký čas ukľudní. Čo by si odporúčal? Rád beriem to, čo robí veľké pohyby, o hedžing nemám záujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Pozicny trading priemerna nakupka : (1861+1820)/2= 1840.5 nakupene 2 kontrakty
POZIČNÝ TRADING: 1 x ES out 1898,50

- nech nie sme zapákovaní 1:2 na víkend a pred Fedom
Prílohy
ES Friday.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

All: Nie som za cenzúru, ale tu hádku a osočovanie som na základe dislajku od vás vymazal.

https://www.youtube.com/watch?v=vTgBVM0fNCU" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: POZIČNÝ TRADING: 1 x ES out 1898,50

Zisk je 1898.50-1820 = 78.50x50$ = 3925$ t.j. 3.925%
Ostava otvoreny 1 kontrakt nakupka 1861.

p.s:Position sizing resp. zlozene urocenie robit nebudem, uz by to bolo moc komplikovane. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Juggler ty si ma zablokoval?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:Juggler ty si ma zablokoval?
NIE. Ja nikdy nikoho svojvoľne nezablokujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: POZIČNÝ TRADING: 1 x ES out 1898,50

Zisk je 1898.50-1820 = 78.50x50$ = 3925$ t.j. 3.925%
Ostava otvoreny 1 kontrakt nakupka 1861.
Podľa mňa to počítaš nesprávne.

Po nákupe druhého kontraktu som mal nakúpene 2 kontrakty po 1840.5
Keď som vybral jeden pri 1898,50 tak realizovaný zisk je 1898,50-1840,50= 58 bodov= 58 x50 = 2900 USD
Ostáva otvorený druhý kontrakt po 1840,50 v nerealizovanom zisku.

Tak ako ty, tak to počítal aj Nobody. Ale podla mňa to nie je správne. Matematicky to na konci vyjde rovnako, lenže v skutočnosti mi teraz pripisuješ väčší realizovaný zisk a ostáva mi menší nerealizovaný. To má vplyv na rozhodnutia. Akonáhle mám dva kontrakty po 1840,50 už ma nezaujíma, že som jeden kúpil po 1861 a druhý po 1820. Rozhodnutie robím podľa nového stavu. Je lepšie keď to budeme robiť presne tak ako to prebieha v reále.

P.S. Zložené úročenie netreba. Súhlasim. Stačí keď na konci roka vyhodnotíme stav účtu oproti počiatočnému stavu v 2016 (100 000 USD). Navyše, ja si zisky chcem užiť..nie žiť vo večnom strachu, kedy príde ďalšia kríza... :wink:

P.S.2:
Ak to vydržíme dlho, tak investorom môžeme počítať reinvestíciu ziskov. Ale na konci si neodpustím, aby som im aspoň verbálne neodčítal infláciu :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Po nákupe druhého kontraktu som mal nakúpene 2 kontrakty po 1840.5
Keď som vybral jeden pri 1898,50 tak realizovaný zisk je 1898,50-1840,50= 58 bodov= 58 x50 = 2900 USD
Ostáva otvorený druhý kontrakt po 1840,50 v nerealizovanom zisku.
"I tak se da, i tak se da." :)
Vcera som uz siel spat, tak som sa nechcel este vypytovat, ako to budeme ratat. Pocital som s tym, ze ak sa tento sposob pocitania neujme, prepocitam to inak. :)

Takze urobim teraz celkovu rekapitulacii pozicii:
(SPY 190.52, ES 1899.25 - zatvaracie ceny v piatok, SPY 181.02 - Low z 20.1.2016, ES 1804.25 - Low z 20.1.2016)

Jednorazovy: SPY / nakup: 200.49/ velkost:100% uctu / p.zisk: -4.97% / max.DD: -9.71% /uzav.zisk: 00.00%
Postupny....: SPY / nakup: 195.68/ velkost:..24% uctu / p.zisk: -0.63% / max.DD: -1.79% /uzav.zisk: 00.00%
Aktivny.....: SPY / nakup: 184.70/ velkost:...2/3 uctu / p.zisk..:+2.10%/ max.DD: -1.32%/uzav.zisk: 00.00%
Poz.trader..: .ES / nakup:1840.50/ velkost:..1kontrakt/ p.zisk..:+2.93%/ max.DD: -3.62%/uzav.zisk: +2.90%
Ak to vydržíme dlho, tak investorom môžeme počítať reinvestíciu ziskov. Ale na konci si neodpustím, aby som im aspoň verbálne neodčítal infláciu
Je tam toho este dost a prepocitavanie(reinvesticia ziskov,dane,zdr.odvody, dividendy, reinvesticia dividend,poplatky za obchod aj ine poplatky brokerovi), ale to nech si uz kazdy prepocita sam. Neni som ja "plateny zamestnanec ako Instaforex " aby som to tu vsetko pocital. :)

p.s: Ty si neodpustis inflaciu, ja si neodpustim "trojnasobnu paku", ktoru pouzivas na pozicnom tradingu a vyhodnotim ju :)
Ale kludne ju pouzivaj, aspon je to zabavnejsie. Potom mozno napiseme xzajicovi list, ze si porazil jeho strategiu, kde tiez pouziva 3-nasobnu paku, aby nebol taky "hrdy" na svoje vysledky. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
p.s: Ty si neodpustis inflaciu, ja si neodpustim "trojnasobnu paku", ktoru pouzivas na pozicnom tradingu a vyhodnotim ju :)
Ale kludne ju pouzivaj, aspon je to zabavnejsie. Potom mozno napiseme xzajicovi list, ze si porazil jeho strategiu, kde tiez pouziva 3-nasobnu paku, aby nebol taky "hrdy" na svoje vysledky. :wink:
Kdeže trojnásobnú páku...Pri ES 2000 je hodnota kontraktu presne 2000 x 50 = 100 000 USD. Takže pri kapitále 100 000 som zatial použil maximálne páku 2x. (mal som nakúpené akože za 200 000).

V bežnej praxi sa so 100 000 trejduje 5-10 kontraktov, môžeš aj 20 ...až tu sa dá hovoriť o páke.
10 kontraktov by bola páka 1: 10 a to je bežná páka používaná pri CFD.

Podobne je to pri forexe...trading bez páky nemá zmysel a páka 1:10 ..1: 20 ..1:30 tam v podstate ani nie je páka.
Tá začína až od 1:50 a ide ku 1:200 a viac.

Proste v tradingu máš veci pod kontrolou..Trhy sa denne hýbu rádovo v percentách a ty manažuješ riziko.
Pri takom prístupe ako mám ja ( max. 1 kontrakt na 30 000 ) riskuješ menej ako pasívny investor! Ten za posledných 15 rokov bol už dvakrát v strate viac ako 60% !!! Taký DD si v tradingu neviem predstaviť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Kdeže trojnásobnú páku...Pri ES 2000 je hodnota kontraktu presne 2000 x 50 = 100 000 USD. Takže pri kapitále 100 000 som zatial použil maximálne páku 2x. (mal som nakúpené akože za 200 000).

Proste v tradingu máš veci pod kontrolou..Trhy sa denne hýbu rádovo v percentách a ty manažuješ riziko.
Pri takom prístupe ako mám ja ( max. 1 kontrakt na 30 000 ) riskuješ menej ako pasívny investor! Ten za posledných 15 rokov bol už dvakrát v strate viac ako 60% !!! Taký DD si v tradingu neviem predstaviť.
Aj paka 1:3 je paka. :) Keby to padalo dalej pod 1800, tak by si pravdepodobne dokupil este jeden kontrakt.
Ani ja si neviem ani zdaleka predstavit drawdown vacsi ako 60% v takomto tradingu, lebo vstupy su jednoduchsie ako vystupy. Vstupovat som vzdy vedel, horsie to bolo s vysedenim ziskov. Tam zlyhavam, lebo vybrat zisk je cosi ako shortnut index(v podstate dostanem signal na short a uzavriem long poziciu-signal sa ukaze falosny a index dalej veselo rastie bezo mna). :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pozičný trader: nastavujem ES long 1860 (Fed roztriasol trhy )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER napísal:Aktívny investing: nastavenie príkazu buy SPY pri 187 ... 1/3 celkovej pozície.

Pozičný trading: príkaz buy 100% pozície pri SPY 187 (alebo 1 x ES 1861 )


Jogo: zoberme si fiktívny účet 100 000 USD. 100% pozície je 100 000 USD investovaných v SPY. Mne by sa ten pozičný trading robil lepšie cez futures ES. Využil by som vlastné signály, nemusel by som prepočítavať na SPY. Jedno ES pri súčasnej cene je pozícia v hodnote približne 100 000. Počítalo by sa to ľahko, lebo jeden bod na jeden kontrakt = 50 USD.
Ako sa robi prepocet ES-SPY?
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jari napísal:Ako sa robi prepocet ES-SPY?
ES je derivát - futures, čiže termínovaný kontrakt. Najviac sa obchoduje najbližšia expirácia (marec). Futures vyjadrujú očakávania trhu, kde bude index SP500 v marci, preto sa môžu pohybovať nad, alebo pod indexom. Index samotný sa nedá obchodovať, ale tých 500 akcií môžeš kúpiť v indexovej akcii SPY . Čiže SPY ide rovnomerne s indexom a futures nad, alebo pod.

V čase ked si ma citoval som chytal ES pri 1861, čiže bolo zhruba 9 bodov pod indexom. Index bol 1870 a SPY 187.
Práve teraz je ES na 1879 a SPY 188,40 (čo zodpovedá indexu 1884 ). Takže futures ES sú už len 5 bodov pod indexom, čo znamená, že sa očakávania do marca posunuli vyššie. Tu však neide o tie očakávania, ale o to, že idú zhruba rovnako.
ES je pákový produkt, vyžaduje cca 20 x menej zálohy na účte. Čiže pri účte 100 000 ide na jedno ES záloha 5000.
Máš zainvestovaných 100 000 a 95 000 môžeš použiť na iné. Ked kúpiš SPY za 100 000, nemáš už nič. Môžeš si akurát ďalších požičať od brokera, spravidla 1:2 , alebo intradenne 1:4.

Takže rozdiel sa prepočitáva len odhadom (vidíš ako sa kótujú), podľa rozhodnutia cez ktorý nástroj chceš obchodovať.

Co sa týka zisku/straty..jedno ES = 50 USD na jeden bod. SPY je ako akcia. Ked kúpiš 100 ks po 188, tak zaplatíš 18800 USD. Ked chceš vraziť kúpiť SPY za 100 000 USD, tak potrebuješ kúpiť 100 000: 188 = 531 akcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Jari napísal: Ako sa robi prepocet ES-SPY?
1 kontrakt ES = 500 akcii SPY
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

POZIČNÝ TRADING: 1 x ES out 1922
Prílohy
ES exit Friday.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal: Fakt? To som nevedel. Prečo potom skončil index rok 2015 -0,7% a SPY +1,25%. Prečo je vlastne aj taký cenový rozdiel medzi indexom (teraz 1961) a SPY (teraz 198,80). Vždy som si myslel, že cena SPY je jednoducho 10x menej než index + dividendový výnos. Alebo index, že je 10x viac mínus pokles ceny po exdividend date.
Fondy nesledujú svoje indexy úplne presne, vždy je tam nejaký tracking error. Má to niekoľko príčin:

- náklady samotného správcu (správa, licenčné poplatky, marketing a tak), pre SPY za rok 2015 to bolo 0,0945%
- spready a brokerage ktoré generujú market makeri pri vytváraní alebo redemovaní unitov
- okrem toho cenu unitov ovplyvňuje samotný dopyt a ponuka, market makeri to nemusia vedieť (resp. to asi nie je v ľudských silách) vždy ukočírovať

Samotný State Street uvádza za rok 2015 výkon indexu 1,38%p.a., výkon NAV 1,35%p.a. a trhová cena unitov urobila 1,29%p.a. Za posledných 5 rokov index urobil 12,57%p.a., NAV fondu urobilo 12,42%p.a. a unity 12,39%p.a.

Inak, pri porovnaní stratégií nezabudni odrátať z aktívnej aj 14% zdravotné odvody.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

podla mna je rozdiel aj to ze fondy ako podklad maju futures. Futures sa iba priblizuje ku indexu a v case expiracie futures by to malo byt co najtesnejsie, lebo by mohla byt arbitraz cash vs futures. Takze contango znevyhodnuje ETF.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Vladimir J »

osamely chodec napísal:podla mna je rozdiel aj to ze fondy ako podklad maju futures. Futures sa iba priblizuje ku indexu a v case expiracie futures by to malo byt co najtesnejsie, lebo by mohla byt arbitraz cash vs futures. Takze contango znevyhodnuje ETF.
to pre niektoré fondy, samozrejme, platí. SPY však investuje priamo do akcií
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ok potom pre SPY to neplati, opsravedlnujem sa.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"