JUGGLER - aktívny investing ( simulácia )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:POZIČNÝ TRADING: 1 x ES out 1922
Jednorazovy: SPY / nakup: 200.49/ velkost:100% uctu / p.zisk: -4.97% / max.DD: -9.71% /uzav.zisk: 00.00%
Postupny....: SPY / nakup: 195.68/ velkost:..24% uctu / p.zisk: -0.63% / max.DD: -1.79% /uzav.zisk: 00.00%
Aktivny.....: SPY / nakup: 184.70/ velkost:...2/3 uctu / p.zisk..:+2.10%/ max.DD: -1.32%/uzav.zisk: 00.00%
Poz.trader..: .ES / nakup:1840.50/ velkost:..1kontrakt/ p.zisk..:+2.93%/ max.DD: -3.62%/uzav.zisk: +2.90%
Vyhodnotenie:

(SPY 193.72, ES 1930.00 - zatvaracie ceny 29.1.2016, SPY 181.02 - Low z 20.1.2016, ES 1804.25 - Low z 20.1.2016)

Jednorazovy: SPY / nakup: 200.49/ velkost:100% uctu / p.zisk: -3.37% / max.DD: -9.71% /uzav.zisk: 00.00%
Postupny....: SPY / nakup: 195.68/ velkost:..24% uctu / p.zisk: -0.24% / max.DD: -1.79% /uzav.zisk: 00.00%
Aktivny.....: SPY / nakup: 184.70/ velkost:...2/3 uctu / p.zisk..:+3.25%/ max.DD: -1.32%/uzav.zisk: 00.00%
Poz.trader..: .ES / nakup: 000.00/ velkost:..0 kontrakt/ p.zisk..:+0.00%/ max.DD: -3.62%/uzav.zisk: +6.97%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Chris »

Pani, super & mate moju pochvalu. 8) Konecne moja salka kavy. :mrgreen:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Vladimir J »

jogo napísal: Poz.trader..: .ES / nakup: 000.00/ velkost:..0 kontrakt/ p.zisk..:+0.00%/ max.DD: -3.62%/uzav.zisk: +6.97%
To je hrubý zisk alebo čistý (tzn. po poplatkoch?) Dík.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: To je hrubý zisk alebo čistý (tzn. po poplatkoch?) Dík.
Dôležitá otázka.

Zisk je 6975 USD.
Poplatky za nákup a predaj 1 kontraktu 5 USD...takže dokopy 10 USD.

A teraz dopyt z mojej strany.

Za posledných 10 rokov má SPY ( benchmark SP500) zhodnotenie 51,5%. Väčšina verejných akciových fondov nedosahuje ani zhodnotenie benchmarku. Ale privrime oči a berme, že dosahuje.

Priemerné ročné zhodnotenie benchmarku za posledných 10 rokov je 5,15%.

Priemerný ročný poplatok za správu fondu je 2%.(vrátane vstupného poplatku)

Ročné náklady na investovanie cez SPY (etf) sú 0,1%. Zaokrúhlime náklady na 0,2% (aj broker niečo stojí).

Dávam 2 otázky pre finančne a matematicky gramotných ľudí:

1. Koľko by ste zaplatili na poplatkoch banke za 10 rokov keby ste pred 10 rokmi investovali do fondu 100 000 USD?

2. Koľko by ste zaplatili za 10 rokov, keby ste investovali sami (cez nákup etf) u brokera?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Rokosák »

Za poslednych 15 rokov, teda toto tisicrocie od 1.1.2000 do 31.12.2015 je rocny vynos S&P 500 3.77%. K dnesnemu dnu este nizsi.

S&P 500 nie je portfolio zlozene z konkretnych firiem, kde sa obcasne predaju slabsie ci aspon mensie firmy a kupuju vacsie, ale virtualne vymienaju. Akym sposobom sa to robi som nezistil.

Toto tisicrocie zacalo tromi rokmi dvojcifernych strat. Kolko ludi by to neriesilo, ale pokojne bralo straty?

Fondy maju vydavky na spravovanie portfolia vratane transakcnych nakladov. Kupuju a predavaju akcie za ktore platia poplatky a potrebuju spravovat hotovost, ked si klienti vyberaju podiely. Ale investicne rozhodnutia robia pre klienta. Obycajne nedokazu porazit index, ale dokazu porazit vacsinu individualnych investorov. Za to investori platia naklady fondu a obcas poplatky. Ja ziadne poplatky neplatim a nikdy neplatil.

Kupou ETFka sa stavas buy and hold investorom. Som zvedavy kolko vydrzis v SPY ak napriklad MSCI ma vyssie vynosy. Pri fonde viem, ze pocas kritickych situacii sa portfolio preraba. Znizuje to vynosy, ale znizuje riziko. Nerobim to vsak ja a za to niekomu platim.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Vladimir J »

[quote="JUGGLER"]
Poplatky za nákup a predaj 1 kontraktu 5 USD...takže dokopy 10 USD.

Dík. Cez koho to pls obchoduješ? V IB cenníku som našiel E-mini future na FX ... asi zle vidím
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Kupou ETFka sa stavas buy and hold investorom. Som zvedavy kolko vydrzis v SPY ak napriklad MSCI ma vyssie vynosy. Pri fonde viem, ze pocas kritickych situacii sa portfolio preraba. Znizuje to vynosy, ale znizuje riziko. Nerobim to vsak ja a za to niekomu platim.
Noze nam prezrad, ake to ty fondy drzis, nech sa pozrieme, ako znizovali riziko vo velkych krizach.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Za posledných 10 rokov (k 13. januáru) má S&P 500 index total return (vrátane reinvestovaných dividend) 82,812%, čo je 6,219%p.a. SPY má tracking error cca 0,2%, takže pasívny investor v ETF by získal celkový výnos asi 79,40% (6,02%p.a.)
JUGGLER napísal: Dávam 2 otázky pre finančne a matematicky gramotných ľudí:

2. Koľko by ste zaplatili za 10 rokov, keby ste investovali sami (cez nákup etf) u brokera?
Na poplatkoch a ušlom zisku by pasívny investor v SPY prišiel (voči indexu) o cca. 3.406USD
JUGGLER napísal: Dávam 2 otázky pre finančne a matematicky gramotných ľudí:

1. Koľko by ste zaplatili na poplatkoch banke za 10 rokov keby ste pred 10 rokmi investovali do fondu 100 000 USD?
10 krát viac ako v prvom prípade, teda 34.060USD

ALE

Pri aktívnom tradingu vygeneruješ náklady 5 USD denne (otvorenie a zatvorenie jedneho kontraktu, ako si písal). Ak chceš simulovať plne zainvestovaného investora, treba to urobiť každý deň (aktívny pozičný trader to, samozrejme, urobiť nemusí, ale pre účely porovnania to nechcem komplikovať). 250 obchodných dní po 5 USD je celkový ročný náklad 1.250USD (za 10 rokov 12.500USD), teda 1,25% ročne. Ale to sú náklady len na samotnú realizáciu obchodov. Správu účtu (teda tú najdôležitejšiu vec) robíš zadarmo, keďže z účtu si nevyťahuješ žiadne peniaze (v poplatkoch za ETF a aktívny fond je to zarátané). Tým pádom je toto porovnanie trochu nefér. Ale nejako to prežijeme.

Z nákladového hľadiska je teda aktívny trading výrazne horší ako pasívne investovanie cez ETF a o niečo lepšie ako aktívny fond.

Vzhľadom na nové pravidlá zdaňovania (19% daň a 14%zdravotné odvody zrušené pre nástroje držané dlhšie ako rok), za predpokladu že v najbližších 10 rokoch bude mať SPY rovnakú výkonnosť ako doteraz, musel by aktívny trader prekonať SPY o VIAC AKO POLOVICU ročne (konkrétne v tomto prípade by musel v hrubom - pred započítaním nákladov - dosahovať 9.06%p.a. - 1,05%p.a. na zvýšené náklady voči SPY, 1.14%p.a. na daň zo zisku a 0.84% na zdravotné odvody). Nemám úplný prehľad, ale zdá sa mi, že za posledných 10 rokov takých traderov veľa nebolo.

A to všetko bez páky. Každý poriadny trader však používa páku, povedzme 1:20. Teda každý deň by namiesto 1 kontraktu zobchodoval 20, každý po 5 USD. Denný náklad 100USD, za 250 pracovných dní je to 25.000 USD. Z hodnoty účtu je to 25%. Whoops...

Tzn. trader s pákou by musel, za predpokladu, že SPY bude v nasledujúcich 10 rokoch dosahovať také výsledky ako doteraz, robiť hrubý (pred poplatkami) výnos 32.81%p.a. z objemu účtu (o 500% prekonávať SPY). A to len na to, aby dosiahol rovnaký výnos ako pasívny investor v SPY, ktorý nemusel celý čas pohnúť prstom.

Zdá sa mi, že takých frajerov veľa nebude. Čo si o tom myslíte? Rátal som to narýchlo, tak dúfam, že tam niekde nie je nejaká fatálna chyba.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal:
Noze nam prezrad, ake to ty fondy drzis, nech sa pozrieme, ako znizovali riziko vo velkych krizach.
V case krizy mnohi klienti predavaju podiely, takze fond musi predavat, aby mal hotovost pre nich. Ciastocne sa zbavuje nevyhovujucich akcii, ale ciastocne musi predat aj take co by za inych okolnosti nepredal. Co vsak fondy robia na zaklade beznej teorie portfoliovych investicii je, ze sa snazia kupit akcie solidnych firiem, ktore klesli kvoli trhu. To ja nedokazem, vzhladom na to, ze ide casto o stovky diverzifikovanych akcii v portfoliu, ktore nedokazem sledovat.

Takisto nedokazem posudit, ktore akcie budu rast najrychlejsie potom ako sa trh otoci.

Tieto dve metody znizuju riziko aj napriek tomu, ze sa to neodrazi ihned na cene podielovej jednotky.

Ktore fondy drzim, napisem, az ich stav budem znovu kontrolovat co v sucasnej dobe bude skor ako neskor.

Medzitym predpokladam, ze investicni manazeri sleduju trh pozorne, za co maju zaplatene. Tak ako s vymenou pneumatik, ja by som bol lacnejsi, ale nie lepsi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák: to sú teórie. Stačí povedať v akých fondoch si a hneď uvidíme ako teórie fungujú v praxi. Stavím sa, že výkonnostne neporážajú benchmark, rizikovo nie sú výhodnejšie a nákladovo na nich zbytočne strácaš. :wink: Samozrejme, za pohodlie a neznalosť sa platí. Lenže ty nie si laik. Robil si vo fachu v Amerike, stretol si sa s legendami ako Soroš a určite si na všetkým veľa rozmýšlal. Je pravda, že možnosti investovať cez ETF prišli až internetom, takže posledných 20 rokov...ale i tak sú to nákladovo zbytočne vyhodené peniaze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Za posledných 10 rokov (k 13. januáru) má S&P 500 index total return (vrátane reinvestovaných dividend) 82,812%, čo je 6,219%p.a. SPY má tracking error cca 0,2%, takže pasívny investor v ETF by získal celkový výnos asi 79,40% (6,02%p.a.)
Hej. Keď zabudneme na infláciu a dane. Zo zahrnutím inflácie klesne total return na 53% a ročný výnos na 4,4%
(počítané od. 1.2.06). Čiže dividendy prakticky pohltí inflácia.

Preto pre informatívne účely beriem normálny return a môžem spomenúť, že priemer dividend je okolo 2,5%. Takisto nepletiem do výnosu dane, zrážkové dane z dividend, odvody z dividend a pod.
Pri aktívnom tradingu vygeneruješ náklady 5 USD denne (otvorenie a zatvorenie jedneho kontraktu, ako si písal). Ak chceš simulovať plne zainvestovaného investora, treba to urobiť každý deň (aktívny pozičný trader to, samozrejme, urobiť nemusí, ale pre účely porovnania to nechcem komplikovať). 250 obchodných dní po 5 USD je celkový ročný náklad 1.250USD (za 10 rokov 12.500USD), teda 1,25% ročne. Ale to sú náklady len na samotnú realizáciu obchodov. Správu účtu (teda tú najdôležitejšiu vec) robíš zadarmo, keďže z účtu si nevyťahuješ žiadne peniaze (v poplatkoch za ETF a aktívny fond je to zarátané). Tým pádom je toto porovnanie trochu nefér. Ale nejako to prežijeme.

Z nákladového hľadiska je teda aktívny trading výrazne horší ako pasívne investovanie cez ETF a o niečo lepšie ako aktívny fond.
Aké 5 USD denne? Práve sme urobili vyhodnotenie, že na zisk 7000 USD boli náklady dokopy 10 USD. Nákup jedného kontraktu stojí 2,40 a predaj 2,40. Bol urobený 2 x nákup a 2 x predaj, dokopy 10 USD.

Netreba sa zaoberať nepodstatnými vecami. Ak začneme teoretizovať o daytradingu, čo vôbec nie je predmetom tohto vlákna tak treba povedať, že ani 5 USD denne nie sú náklady.
Nie sú preto, lebo daytrader na každý náklad preinvestuje priamoúmerne viac kapitálu. Ak z kapitálom 100 000 preinvestujeme denne 100 000 a zaplatíme 5 USD, tak spolu za 250 dní preinvestujeme 25 miliónov USD !. Ak urobíme denne 5 obchodov po 1 kontrakte, tak za rok preinvestujeme 125 mil. dolárov! Ak urobíme 5 obchodov z dvomi kontraktami, tak spolu preinvestujeme 250 miliónov! To sa však týka iba vybraných obchodníkov. V skutočnosti trader vôbec nemusí obchodovať ani s pákou, ani na margin. Ja väčšinou pri tradingu akcií využijem len zlomok toho, čo je na účte.
Vzhľadom na nové pravidlá zdaňovania (19% daň a 14% zdravotné odvody zrušené pre nástroje držané dlhšie ako rok), za predpokladu že v najbližších 10 rokoch bude mať SPY rovnakú výkonnosť ako doteraz, musel by aktívny trader prekonať SPY o VIAC AKO POLOVICU ročne (konkrétne v tomto prípade by musel v hrubom - pred započítaním nákladov - dosahovať 9.06% p.a. - 1,05%p.a. na zvýšené náklady voči SPY, 1.14%p.a. na daň zo zisku a 0.84% na zdravotné odvody). Nemám úplný prehľad, ale zdá sa mi, že za posledných 10 rokov takých traderov veľa nebolo.
Unavuje ma, že v kuse spomínaš niečo, čo tu doteraz nebolo. Je to taká istá argumentácia, akoby si podnikateľovi radil, aby nevytváral zisk, lebo potom musí platiť daň. To nie je dobrá argumentácia. Dane boli a budú. To, že dlhodobý investing bude od 2016 oslobodený od daní a odvodov je len nová výhoda pre investorov. Pre trading nič nové.

Už na začiatku sme s Jogom písali, že tá výhoda v investingu bude započítaná. Hoci doteraz, ked som hodnotil výkon benchmarku, nikdy som z výnosu nič neodčítaval. Proste tým sa netreba zaoberať – to je každého individuálna vec. Mimo toho pri daniach a odvodoch ide o relatívne čísla, lebo variácii je viac. Poviem niekoľko:

- študent, alebo konateľ firmy, ktorý nemá žiadny príjem urobí z kapitálom 10 000 USD zisk 2000 USD (+20% ).
Nezaplatí žiadnu daň, lebo nezdaniteľný základ príjmu je 3800 € a do príjmu 1900 € ani nepodáva daňové priznanie.
(2000 USD =1900 € )

- investor z kapitálom 1 milión urobí zisk 200 000 (20%) a zaplatí daň. Lenže v skutočnosti nezaplatí 14% odvod, lebo mu vyrúbia len rozdiel medzi tým, čo už zaplatil a stropom 7200 €. Čiže ak mu vyrúbia 6000 €, tak zaplatí v skutočnosti odvod len 3% zo zisku (nie 14%).

- pri tradingu na firmu sa zdravotný odvod neplatí, daň z príjmu môže byť nižšia, lebo odčítava náklady a pod.
Každý poriadny trader však používa páku, povedzme 1:20. Teda každý deň by namiesto 1 kontraktu zobchodoval 20, každý po 5 USD. Denný náklad 100USD, za 250 pracovných dní je to 25.000 USD. Z hodnoty účtu je to 25%. Whoops...

Tzn. trader s pákou by musel, za predpokladu, že SPY bude v nasledujúcich 10 rokoch dosahovať také výsledky ako doteraz, robiť hrubý (pred poplatkami) výnos 32.81%p.a. z objemu účtu (o 500% prekonávať SPY). A to len na to, aby dosiahol rovnaký výnos ako pasívny investor v SPY, ktorý nemusel celý čas pohnúť prstom.
Ďalšie nepodstatné veci. Aká páka 1:20? Po tretí raz opakujem, že bola použitá páka max. 1:2. Z kapitálom 100 000 boli cca 10 dní držané 2 kontrakty ES..tie mali hodnotu po cca 96 000 USD. Až keď ES bude na úrovni 2000 bodov, až vtedy bude mať jeden kontrakt hodnotu 100 000 USD. V skutočnosti v tradingu ani nejde o páku. Aby trader dosiahol stratu -60%, to je stratu akú dosiahol pasívny investor v 2001, alebo v 2008 musel by s tými 2 kontraktami prežiť pokles 500 bodov ! Reálne sme zatiaľ prežili priemerný pokles 40 bodov a vytvorili zisk cca 2 x 70 bodov.

Treba si zapametať jedno: trading a aktívne investovanie je o manažovaní rizika, kým pasívne investovanie je o fatálnej bezmocnosti. Napr. Gladiš v svojom liste investorom po poklese ich majetku o 85% ( !!! ) argumentoval tým, že taký pokles má pravdepodobnosť 1: 4 miliónom. Pritom indexy padli o viac ako 60% dvakrát za posledných 15 rokov.

P.S. Vyhodnotenie nákladovosti pri investícii 100 000 USD za posledných 10 rokov:

1. Nákladovosť, keď investujeme cez ETF u brokera :
Vladimir J napísal: Na poplatkoch a ušlom zisku by pasívny investor v SPY prišiel (voči indexu) o cca. 3 406USD
2. Nákladovosť , keď investujeme cez banku (cez fond)
Vladimir J napísal:10 krát viac ako v prvom prípade, teda 34 060 USD
Takže počítajme:

Total return za 10 rokov: +82%...investor má akože zisk 82 000 USD
Bez inflácie: 53% ... zisk očistený o infláciu je už iba 53 000 USD
Poplatky pre banku/fond: 34 000 USD (už tie poplatky znižujú total return, ale to nepočítam)
Zbytok zisku investora: 19 000 USD

Otázka 1: Kto zarobil viac: KLIENT alebo BANKA ?
Otázka 2: Kto riskoval viac? (koľko klient a koľko banka? )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Rokosák »

Juggler, Sorosa som nikdy nestretol. Asi si myslel zakladatela IB - tiez madarskeho povodu.
Moje sucasne verejne obchodovatelne portfolio: ticker, percento zaokruhlene na najblizsiu desiatku, rok otvorenia a vacsinou nahodne doplnovane.
FBIOX 30, 2000, PRMSX 5 2012, PRESX 25 1993, PRSVX 40 2002.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Juggler, Sorosa som nikdy nestretol. Asi si myslel zakladatela IB - tiez madarskeho povodu.
Moje sucasne verejne obchodovatelne portfolio: ticker, percento zaokruhlene na najblizsiu desiatku, rok otvorenia a vacsinou nahodne doplnovane.
Hej. nevedel som si spomenúť, či Soroš alebo Peterffy. Len to som si pametal, že obaja maďari.
FBIOX 30, 2000, PRMSX 5 2012, PRESX 25 1993, PRSVX 40 2002.
Very smart. Náklady do 1%, diverzifikácia. BIO,EU,Emerging,Small Caps...(čísla z tickerov treba vynechať).
Pridal by som viac Ameriky, hlavne technológie. V tom sú lídri. A dolár drží. Ale to je len môj názor. Ináč sa mi páči, že nie si value, ani dividendovo orientovaný.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Január máme za sebou. Investorov som nahádzal do simulátora, bude sa to vyhodnocovať samo.

VYHODNOTENIE PRIEBEŽNÉHO STAVU (kapitál 100 000 USD)

1. PASÍVNY INVESTOR: strata -3 380 USD. -3,38%...zainvestované 100% kapitálu
2. AKTÍVNY INVESTOR: zisk +3 260 USD... +3,26%... zainvestované má 2/3 kapitálu
3. JOGO – POSTUPNÝ INVESTOR: strata -240 USD ...-0,24%..zainvestované 24% kapitálu
4. JUGGI - TRADER: zisk +6970 USD ... +6,97% ...zainvestovaná nula. 100% cash, kľud, žiadne riziko.

P.S. Obrázky (kliknúť pre zväčšenie)
Prílohy
PASIVNY INVESTOR 2016.JPG
AKTÍVNY INVESTOR 2016.JPG
JOGO - postupný investor.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Moje sucasne verejne obchodovatelne portfolio: ticker, percento zaokruhlene na najblizsiu desiatku, rok otvorenia a vacsinou nahodne doplnovane.
FBIOX 30, 2000, PRMSX 5 2012, PRESX 25 1993, PRSVX 40 2002.
Nevidim tam od roku 2000 ziadne mensie drawdowny ako mal SPY okrem FBIOX v krize 2008 roku. A vynos od roku 2000 neni vyssi ako SPY vratane dividend.

Preto by som toto netvrdil:
Kupou ETFka sa stavas buy and hold investorom. Som zvedavy kolko vydrzis v SPY ak napriklad MSCI ma vyssie vynosy. Pri fonde viem, ze pocas kritickych situacii sa portfolio preraba. Znizuje to vynosy, ale znizuje riziko. Nerobim to vsak ja a za to niekomu platim.
lebo ako sam vidis, tvoje fondy v krize padali podobne a mozno este viac ako SPY.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Vladimir J napísal:
Správu účtu (teda tú najdôležitejšiu vec) robíš zadarmo, keďže z účtu si nevyťahuješ žiadne peniaze (v poplatkoch za ETF a aktívny fond je to zarátané). Tým pádom je toto porovnanie trochu nefér. Ale nejako to prežijeme.
Vladimir, sorry, ale ty chces za kazdu cenu dokazat, ze len pasivne investovanie do indexu ma najvyssi vynos. Inac by si nepouzil taketo argumenty.

Ak mam pravdu povedat, tak Juggler je jediny clovek na tomto fore, o ktorom si myslim, ze ma sancu jednoznacne porazit dlhodobu vykonnost SPY tradingom indexu SP500.Preto som ho aj inspiroval zalozit toto vlakno.
Ze SPY nasobne poraza svojim pre-after market daytradingom na akciach, o tom vobec nepochybujem.
Sam dlhodobe pozicie navysujem pomocou tradingu, ale rad by som dokazal aj tie zisky vybrat a znova naskocit do pozicie. Lebo za 2 roky sa mozu rozplynut aj 10 rocne zisky, ako sme to videli v 2008 roku alebo v 70-tych rokoch a v pripade deflacneho celosvetoveho vyvoja to bude jedina cesta ako zarobit na burze-pozri si japonsky index a uvidis, ako moze dopadnut dlhodoby investor v deflacnom prostredi.
SP500 je -10% pri drawdowne -15%, Juggler je +6% pri drawdowne -3.6%. Zatial je to vyborne, uvidime, ako to bude pokracovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:pozičný trader: nastavujem ES long 1860 (Fed roztriasol trhy )
1 x ES long 1874

- order 1 x ES long 1860 ostáva v platnosti !
- už potretí krát sa to obrátilo na 1865, preto chcem mať aspoň jeden kontrakt v hre
Prílohy
ES long 1874.png
ES long 1874.png (8.19 KiB) 10240 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
- order 1 x ES long 1860 ostáva v platnosti !
Prave som sa ta to isiel opytat, ked som videl ten prepad. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tri veci zatlačili na trhy: Fed, Čína a ropa. Tušil som , že ide o suckers rally, preto som predtým vybral zisk. Po Fede sa to obrátilo pri 1865 , trhy sa otriasli a šli hore. Pomohol rast ropy - po rumore, že sa dohodnú na znížení produkcie o 5%. Potom prišli dáta z Číny a ropa začala padať. Prvý pokles ropy v pondelok o -6% trhy ustáli. Mal som signál na long 1930, ale bolo to len na daytrading. 1930 padlo a znova to vyzeralo na pokles ku 1880 a 1860. Druhý pokles ropy v utorok o -7% už trhy nerozdýchali. Začali klesať. Najprv k 1900. Hranica 1880 padla dnes. Paradoxne, dnes je ropa +6%, ale dôvera trhov je otrasená. Čakajú nás dáta z trhu práce koncom týždňa a zase Čína (trade balance ) v nedeľu. Hranica 1860 môže padnúť a nemusí. Trikrát už odolala. Mám teraz signál hore na 1930, ale v hre je aj 1860. Tak uvidíme. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1 x ES out 1904 ( 30 bodov, +1500 )

- pri +1,5% za deň s pokorou vyberám zisk.
Prílohy
ES výber 1904.png
ES výber 1904.png (8.83 KiB) 10163 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Vyhodnotenie obchodu +1500$:
JUGGLER napísal: 4. JUGGI - TRADER: zisk +6970 USD ... +6,97% ...zainvestovaná nula. 100% cash, kľud, žiadne riziko.
JUGGI - TRADER: zisk +8470 USD ... +8,47%

p.s: Daytrader sa nezaprie :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa futurer »

Velmi pekne nacasovani Juggler .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

futurer napísal:Velmi pekne nacasovani Juggler .
:wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1 x ES in 1900 PT 1929
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa matematema »

JUGGLER napísal:1 x ES in 1900 PT 1929
Gratulujem Juggi k predchadzajucim vstupom. Ak by si to trejdil na svojom ucte aky by si daval SL ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja to trejdím aj na svojom účte. Len dnes cez CFD a popri akciách.

ES je teraz 1916. U seba som už vybral zisk, lebo idem preč z domu.

Ak chcete riadenie rizika:

ES SL 1910. PT 1929

Visíme na rope ako na šnúrke od gatí. takže sledujte, či sa ropa drží. Ak by začala klesať, tak treba zdrhnúť. Posledné dni dosť oslabil dolár a to tlačí ropu hore. Slabý dolár a nízka (ale rastúca) cena ropy = optimizmus pre trhy, že sa ekonomika pozviecha. Good luck.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak ES out 1910 na SL.

- pozerám, že kým som tu nebol tak to 2 x vyšlo nad 1920.
- ale ropa začala klesať a trh stratil paru
- keby som tu bol, tak nad 1920 by sa SL posunula na 1915.
- nevadí. Aspoň niečo je v kapse.
- už do ničoho nechodťe. Zajtra sú payrolls a v nedelu v noci Čína.
- nový signál dole: 1874 a starý 1860. Signál hore 1930 ostáva.

Všimnite si ako závisíme od ropy. Graf ES a pod ním graf ropy:
Prílohy
ES STVRTOK.png
ES STVRTOK.png (9.45 KiB) 10029 zobrazenia
ROPA.png
ROPA.png (7.83 KiB) 10029 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Na forexe sa už tie payrolls prejavujú.
Asi to nebude žiadna sláva, aj nezamestnanosť, lebo euro vystrelilo. Dobre sa mi robili opcie na EUR/USD.
Ale ten s&p 500 je premňa španielska dedina.
Obdivujem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Vyhodnotenie:
jogo napísal: JUGGI - TRADER: zisk +8470 USD ... +8,47%
1 x ES in 1900 PT 1929
Tak ES out 1910 na SL.
JUGGI - TRADER: zisk +8970 USD ... +8,97%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ES je teraz 1883

- nastavujem príkaz: 1 x ES long 1874
- takisto starý nastavený príkaz je platný: 1 x ES long 1860
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1 x ES long 1874

- presne tam sa to odrazilo :)
- na dnes to už asi nižšie nepôjde, ale v pondelok by mohlo zobrať aj 1860
- potom to už vyzerá len na long, čiže držať a držať (no uvidíme ako Čína a ropa )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:1 x ES long 1874

- presne tam sa to odrazilo :)
Cumim na to jak puk. :shock:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Záver dňa: tam kde som začal, tam som aj skončil.
Paradoxne, ani štvrtykrát sme nedošli ku 1860, ale otočilo sa to pri 1865.
Pozícia ostáva otvorená, takisto príkaz na otvorenie ďalšej pri 1860.

Dávam graf posledných dvoch dní a prajem pekný víkend.
Prílohy
ES štvrtok + piatok.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Pozícia ostáva otvorená, takisto príkaz na otvorenie ďalšej pri 1860.
1 x ES long 1860

- príkaz sa vyplnil
- sumár aktuálne: 2 x ES long 1867
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa futurer »

Ahoj, nejake dalsi nastaveni? St/Tp
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

futurer napísal:Ahoj, nejake dalsi nastaveni? St/Tp

Zatial nie je dôvod. Mám to pod kontrolou. Do konca dňa sa rozhodnem, či z jedným ES nevystúpim.

Núdzový plán: denná SL na obidva kontrakty: 1924
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Núdzový plán: denná SL na obidva kontrakty: 1924
Low ES je 1823.25, mam obidva SL povazovat za zasiahnute?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej. 2 x ES out 1824 ( na SL )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGI - TRADER: zisk +8970 USD ... +8,97%
1 x ES long 1860
- príkaz sa vyplnil
- sumár aktuálne: 2 x ES long 1867
JUGGLER napísal:Hej. 2 x ES out 1824 ( na SL )
JUGGI - TRADER: zisk +4670 USD ... +4.67%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Uz to tak vyzera ze to prerazi , na short je uz asi neskoro a long je asi tiez utopia ak padne 1800 bude to zabava ale nechcel by som byt v longu
ako to vidis zongler ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"