Slovensko - makro

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Pette »

rogue_trader napísal:Neviem odkial mate informacie ze v Samsungu su platy 400 EUR v hrubom. Ked si pozrem vysledky spolocnosti za rok 2010 tak priemerny plat vychadza 850EUR - co sice nie je vela ale na danu lokalitu je to urcite nadstandard.
Na Slovensku nie su podporovane iba velke zahranicne subjekty ale aj slovenske male a stredne podniky dostavaju podporu.
Z realnych vyplatnych pasok ludi.
Priemer OK, aj ked neviem, ci to je nahodou priemer ceny prace, nie hrubej mzdy. Plus, rataj X tisic eur mesacne na platy manazerov korejskej narodnosti, pri nie tak vela zamestnancoch sa toto zavazne premieta do priemeru.

Kde dostavaju male a stredne slovenske podniky podporu?
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Zdroj Trend Top:
Samsung 2010:
Priemerny pocet zamestnancov 2409, Osobne naklady (vratane odvodov) 33 677 tis. Eur. Na jedneho zamestnanca za jeden mesiac to je 1165 EUR – celkova cena praca. Z toho hruba mzda priblizne 860 Eur.

Z hladiska distribucie je logicke ze vacsina ludi ma menej ako je priemer. Aky velky je vplyv platov manazerov neviem posudit, lebo nemam k tomu cisla.
Verim tomu ze si videl vyplatne pasky ludi a mali tam 400 EUR mesacne v hrubom – to vsak neznamena ze kazdy Slovak pracujuci v Samsungu ma 400 EUR.
Ja som nedavno videl v TV ako lekari ukazovali svoje vyplatne pasky a bola tam hruba mzda 600 EUR – to neznamena ze tolko maju vsetci lekari.


Co sa tyka podpory pre male a stredne podniky tu treba hladat v agenture na rozvoj maleho a stredneho podnikania.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Pette »

rogue_trader - ok, tak priemer tolko, papier znesie vsetko. Ver tomu, ze priemer majority ludi v tom podniku je naozaj nizko.

a podpora - nebud smiesny. stat naopak, aj napriek roku a pol vlady pravice, len kazi a komplikuje podnikanie na Slovensku.
posledny priklad - http://hnonline.sk/podnikanie/c1-539884 ... mam-biznis" onclick="window.open(this.href);return false;

pritom, nic nepomoze viac, ako zopar desiatok jednoduchych!!! zmien v zakonoch, ktore vsetko ulahcia a zrychlia. je smutne, ze ani Miklos, ani Miskov neurobili z toho nic.

otazka potom naozaj stoji, koho volit?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette, tak tu tych desat jednoduchych zmien, resp. svojich navrhov napis. Bez toho sa to velmi nelisi od krcmoveho dristania na vsetko a vsetkych. Prebornikov v tejto discipline mame viac nez dost.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa slimak »

rogue_trader napísal:Zdroj Trend Top:
Samsung 2010:
Priemerny pocet zamestnancov 2409, Osobne naklady (vratane odvodov) 33 677 tis. Eur. Na jedneho zamestnanca za jeden mesiac to je 1165 EUR – celkova cena praca. Z toho hruba mzda priblizne 860 Eur.

Z hladiska distribucie je logicke ze vacsina ludi ma menej ako je priemer. Aky velky je vplyv platov manazerov neviem posudit, lebo nemam k tomu cisla.
Verim tomu ze si videl vyplatne pasky ludi a mali tam 400 EUR mesacne v hrubom – to vsak neznamena ze kazdy Slovak pracujuci v Samsungu ma 400 EUR.
Ja som nedavno videl v TV ako lekari ukazovali svoje vyplatne pasky a bola tam hruba mzda 600 EUR – to neznamena ze tolko maju vsetci lekari.


Co sa tyka podpory pre male a stredne podniky tu treba hladat v agenture na rozvoj maleho a stredneho podnikania.
http://www.samsung.com/sk/aboutsamsung/ ... k_2010.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Na strane 23 mas mzdove naklady na predaj(24,322 mil.eur),pocet zamestnancov je tam uvedena 1916,teda na mesiac pripada cena prace 1057 eur. priemerna mzda 780 eur. Cista 600 eur.
Potom mas tam este administrativne a odbytove naklady, a vtom mzdove naklady 9,335 miliona eur, ked zoberiem ze udaj z trendu je spravny(spolu tie mzdove naklady su zhruba presne), tak tych zvysnych bude 493 a ich priemerna cena prace 1578 eur.
---------
Vcera na Teme dna sa venovali investicnej pomoci. A bol tam expert Jahnatek,ktoremu sa nepacila napr. pomoc pre firmu Secop.
http://www.rokovanie.sk/File.aspx/ViewD ... efixFile=m_" onclick="window.open(this.href);return false;

On tvrdil, ze je protizanne.
“Žiadateľ predpokladá financovanie investičného projektu kombináciou vlastných zdrojov, cudzích zdrojov a poskytnutej investičnej pomoci. Poskytnutá investičná pomoc sa použije na splátku cudzích zdrojov financovania.”

Neviem, nie som expert. Ale v opravnenych nakladoch sa spomina obstaranie, resp. dlhodoby majetok, hmnotny, nehmotny ci mzdy.
Ked si pozriete tie tabulky,okrem toho ze sa mi zdaju nejake amaterske.(ja ako zivnostnik, ked som ziadal od UPSVR o prispevok,bolo to ovela podrobnejsie) Prikl.tabulka poctu novych pracovnikov mi pripomina nejaku logicku hadanku do IQ testu. Ake cislo bude v roku 2016?
Jahnatkovi sa nepacilo aj
“Žiadateľ plánuje okrem vytvorenia nových pracovných miest aj prevod 155 pracovných miest z existujúcej výroby.

a tvrdil, ze nejde o ziadne nove pracovne mieste, resp.len pre 67 ludi.
Nie som expert ale tiez sa mi to nezda.
“Požadovaná investičná pomoc na 1 pracovníka (7 444 584/222 prac.): 33 534 Eur.

Plánovaná priemerná mesačná mzda na 1 zamestnanca pred zdanením vrátane povinných odvodov: 1 154 Eur.”
V Samsumgu maju cenu prace 1000 eur. Ozaj platia tolko dnes sucastnym 155 zamestnancom? Ale zas ked podelite 7,4 miliona 67 ludmi to aj vyda – 1852 eur na jedneho zamestnaca a mesiac.

Spytam sa takto, co moze zabranit “jahnatkovmu” scenaru? Je realny? Ak ano nieje to pridrahe?
------
Pisal som to inam, ale z textu je jasne, ze v buducnosti(2014-2015) budu platy hrube aj 1154. Slusne nie? A to su 200 stredoskolakov a asi 10 vysokoskolakov.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa slimak »

Na trende som mal aj dalsie prispevky a jeden mi zmizol. Ale skuste si kliknut na ten link ci vam pojde.
http://blog.etrend.sk/robert-huran/2011 ... a/diskusia" onclick="window.open(this.href);return false;

Myslim na tie vladne linky, rokovanie.sk a podobne.

dajte do goole priklad tuto vetu co vam najde a co uvidite.

Žiadateľ predpokladá financovanie investičného projektu kombináciou vlastných zdrojov, cudzích zdrojov a poskytnutej investičnej pomoci. Poskytnutá investičná pomoc sa použije na splátku cudzích zdrojov financovania

Ci dajte do google tento odkaz

Celltex Hygiene, s. r. o, investicna pomoc

Tiez dostala investicnu pomoc. A co vam najde a hlavne zobrazi, system error? Pred par hodinami nebol problem. Ta spolocnost v tabulkach nemala nic. Len dotacie od statu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa slimak »

Pritom samotný U. S. Steel sa podieľa na hrubom domácom produkte Slovenska 0,5 percenta. To znamená, že výpadok produkcie o pätinu by za celý rok znížil rast HDP o 0,1 percenta, hovorí Dereník.
http://ekonomika.sme.sk/c/6183764/dlhod ... atiny.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ci Derenik sa kopol ci Sme posunulo ciarku. Derenik, je znamy analytik nejakej banky a pise o realitach.
http://www.usske.sk/corpinfo/2010/USSK_AR_2010_sk.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak by US steel skoncil ani 10 Samsumgov ich nenahradi. Strana 51 US steel ma 2,5 miliardy vynosy a na mzdy da 10% z nich teda 250 milionov pre 13 000 ludi, teda tam ludia zarobia o 60% viac ako v Samsumgu(ku trzbam asi 13 nasobne viac). Ale stale da len 10%. Kto dava to naviac? Priemer miezd je 31 ci 33% z HDP? A to len dve firmy Samsumg a USS ma necelych 10% podiel na nasom HDP.
Spolu maju 10% HDP a pocet zamestnancov necele 1%(0,75). A to pozor,pozor, udavam cenu prace ci mzdove naklady.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

to naviac davaju všetky firmy a firmičky čo robia v oblasti služieb, IT, telekom a spol. Tam máš náklady v podstate len na platy. Žiadny materiál ani výrobné linky nekupuješ. Si kukni napríklad Orange, Eset a nejakú banku a hneď vidíš kde je pes zakopaný.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa slimak »

Orange: cisty zisk 186 milionov, mzdy 54 milionov, vynosy 764 milionov. teda 7%
SLSP: trzby 535 milionov, mzdy 94 milionov- 17,5%
Eset je s.r.o, vykazy som nenasiel. Ale.
http://www.gyogyi.info/content/eset/eset_spravy/8.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
V korunach za rok 2007 trzby 985 milionov, cisty zisk 650 milionov a pridana hodnota 858, teda na zamestnancov daju maximalne 85 milionov. teda 8,5%
Mozno maju programatori podiel na dividendach, ale to nieje mzda.

Po strajku lekarov som si pozrel aj vykazy nejakych nemocnic tak tam to je 70%, po navyseni to bude mozno aj 90% z vynosov, mozno prekrocia aj 100%.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa experience »

Ako sa pozeráte na možnosť emisie našich štátnych dlhopisov pre bežných občanov (ako to urobili Česi) napr. v prípade neochoty trhov kupovať naše dlhopisy? Mohlo by to reálne v takom prípade pomôcť?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Rokosák »

To by bolo prilis normalne, Experience. Pritom to je velmi jednoduchy koncept pre verejnost, ale aj organizacie, vratane financnych. Spominas Cesko, ale v inych krajinach to robia desatrocia.
Zarucene sa najdu obcania so zaujmom investovat do vlastnej krajiny, namiesto krajin s horsimi vyhladmi (Grecko, HU), alebo bohatymi krajinami, ktore financnu podporu od bezneho Slovaciska nepotrebuju.
Mnohe krajiny urok zo statnych dlhopisov nezdanuju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak ako to urobili v CR je to chujovina. Vydali dlhopisy pre par ludi - statnej kase to nijako nepomohlo. Ale dokonca jej to aj uskodilo - vynos ponukli vyssi ako by mohli zohnat pri klasickej aukcii pre instituciel CIze ludia (aj tak to neboli mali investori) to kupili len preto, ze urok bol vyssi nez obvykle.
V Rakusku aj Nemecku to bezne funguje:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... i-dlhopisy" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale necakal by som od toho zazraky, ze to statnej kase strasne pomoze. Vyzbierali by sa v podstate len nejake drobne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pomohlo by to malym sukromnym investorom. Nikto by nebol ukrateny, lebo ostatne subjekty pri drazbach pokracuju svojimi ponukami ako predtym. Jediny rozdiel je, ze velke institucie ponukaju urcity urok, ktory nemusia dostat. Individualni investori maju zaruceny priemerny urok z danej drazby.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som narazal na to, ze v CR tie dlhopisy pre "obcanov" mali vyssi kupon, teda boli pre stat drahsie ako bezne dlhopisy. Komu toto pomaha, ze sa stat zadlzuje drahsie ako by normalne mohol? Obcanom, ktori to aj tak cvakaju z dani? Je to hovadina ponuknut tie dlhopisy obcanom len za cenu, ze to bude pre stat drahsie (inak by ich ludia nechceli). A mali investori ich v CR ani nekupili - kupili to male institucie - cirkvi, smaospravy a podobne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zalezi na konkretnych cislach, ale ak danovnik zaplati susedovi vyssi urok, z ktoreho sused zaplati dan, z ostatneho vynosu vacsinu spotrebuje vo vlastnej krajine, pripadne investuje vo vlastnej krajine nemusi to byt spolocnosti menej vyhodne ako nizsi urok zahranicnemu subjektu, ktory vynos investuje v zahranici.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa experience »

Dnes všetci analytici zhodne tvrdia, že prepad ekonomiky nebude taký zlý ako v roku 2009 a tak čiastočne vykresľujú situáciu ako menej vážnu ako v danom roku. Nie je to však trochu zavádzajúce? Do krízy sme šli s ďaleko nižšou nezamestnanosťou, verejné financie boli vzhľadom na to, že sme zavádzali €, v najlepšej kondícií hádam od vzniku SR, dlh voči HDP bol tiež nižší, nízky deficit, dvojciferný rast, skratka boli sme na tom oveľa lepšie ako dnes. Keď zoberieme súčasnosť, tak to vôbec nevyzerá na nejakú selanku - začne sa prejavovať zvýšenie cien (najmä energií), bude treba zvýšiť dane, prepúšťať (vrátane vereného sektora) atď. a nehovoriac o globálnych hrozbách Irán (ropa), Čína,...

Pritom keď som si teraz pozrel prognózy napr. NBS z decembra 2008, predpokladali rast (po zrevidovaní) cez 4%, čo by aj bola pravda, keby tam dali znamienko mínus. Nemôže sa stať niečo podobné aj teraz, že ekonomická realita bude horšia ako prognózy, alebo sme sa už z minulej krízy poučili? A kým v 2009 bolo jadro krízy v USA, dnes sme v jadre my (eurozóna) a navyše aj susedné Maďarsko zhoršuje pohľad na celý stredoeurópsky región.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

tie odhady sú viac menej od brucha, vôbec by som sa nimi netrápil.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Lobista »

My sme mali nedavno celkom zaujimavu prednasku o tom, preco by situacia tento rok nemala byt taka zla ako v 2009. Hlavnym dovodom je to, ze kym koncom roku 2008 bola ekonomika v raketovom raste, podniky boli nastavene na pokracovanie tohto rastu a preto hromadili velke mnozstvo zasob. Teraz je situacia ina -- linky nebezia na plny vykon a zasob je menej, kedze kazdy ocakava spomalenie. Proste cyklicka zlozka HDP by teraz mala byt vyrazne mensia nez v roku 2009.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa experience »

Lobista napísal:My sme mali nedavno celkom zaujimavu prednasku o tom, preco by situacia tento rok nemala byt taka zla ako v 2009. Hlavnym dovodom je to, ze kym koncom roku 2008 bola ekonomika v raketovom raste, podniky boli nastavene na pokracovanie tohto rastu a preto hromadili velke mnozstvo zasob. Teraz je situacia ina -- linky nebezia na plny vykon a zasob je menej, kedze kazdy ocakava spomalenie. Proste cyklicka zlozka HDP by teraz mala byt vyrazne mensia nez v roku 2009.
Súhlasím, že podnikateľský sektor, najmä priemysel je na krízu lepšie pripravený z toho hľadiska, že mnoho podnikov prepúšťalo, optimalizovalo výrobu, zásoby, rástla produktivita práce, najslabšie podniky možno aj padli, čiže tento sektor ide do krízy oproti predošlej kríze posilnený (narozdiel od štátov, kde to je presne naopak). Len skratka tento stav znamená aj to, že keďže sa už prepúšťalo, nebude extra nárast nezamestnanosti (ako predtým), ale to len preto, lebo vysokú nezamestnanosť tu už máme teraz... Teoreticky teda nebude veľký percentuálny prepad priemyslu či nárast nezamestnanosti, ale v absolútnych číslach to nakoniec bude podobné.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Slovensko sa tak v tomto roku vrátilo k významnejšiemu využívaniu krátkodobého financovania štátneho dlhu cez štátne pokladničné poukážky. K tejto alternatíve financovania sa ARDAL vrátila po dvoch neúspešných aukciách vplyvom otrasov na finančných trhoch v novembri minulého roka, kedy sa podarilo pri aukcii dlhopisov predať cenné papiere iba za necelých 30 miliónov eur.
http://financie.etrend.sk/firmy-a-trhy- ... v-eur.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Radičová chce v Samsungu viac výskumu
Vláda pozastavila schválenie daňových úľav vo výške 28 miliónov eur pre kórejskú firmu
http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny ... skumu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
aspon nejaké pozitívum pred volbami
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

celkom dobrý rozhovor s Odórom:
Ľudovít Ódor: Šetrenie sa dotkne väčšiny ľudí
Ekonomický poradca predsedníčky vlády a ministra financií Ľudovít Ódor hovorí, že akákoľvek bude budúca vláda, musí dvíhať dane. Rozumné je podľa neho okrem spotrebných a majetkových daní dvihnúť aj sadzby DPH a rovnej dane.

Slovensko musí za necelé dva roky ušetriť 1,5 miliardy eur. Je to veľa?

„Keď sa pozrieme na to, koľko štát vyberie celkovo na daniach, je to veľa peňazí. Myslieť si, že takýto balík peňazí sa dá zohnať len jednoduchými opatreniami, ktoré sa dotýkajú malého počtu ľudí na Slovensku, je mýtus. Nedá sa to urobiť bez toho, aby to nebolelo väčšiuskupinu ľudí.“

Minister Ivan Mikloš povedal, že konsolidácia verejných financií zhruba o 1,7 percenta HDP, ktorá nás čaká, bude asi rovnako ťažká, ak nie ťažšia, ako ozdravenie o tri percentá HDP v roku 2011 počas jeho ministrovania. Prečo je dnes konsolidovať ťažšie ako pred rokom?

„Preto je to ťažšie, lebo sa šetrenia dejú krátko po sebe. Niektoré jednoduché riešenia nemožno zopakovať. Aj pre rok 2012 sa už ťažšie hľadali zdroje. Ďalšia vláda má však výhodu v tom, že na začiatku nového politického cyklu je vôľa konsolidovať iná ako v druhom alebo treťom roku vládnutia.“

Ktoré jednoduchšie opatrenia ešte podľa vás ostali?

„V zásade je problém v tom, že hlboké zmeny v dôchodkovom systéme alebo v zdravotníctve sa nedajú stihnúť do roku 2013, dokedy máme znížiť deficit pod tri percentá HDP. Zostávajú jednoduché plošné riešenia ako zmrazenie alebo zníženie platov, dôchodkov, sociálnych dávok či znižovanie výdavkov na nákupy tovarov a služieb.“

Stále počúvame, že sa na výdavkoch ušetrilo päť či desať percent, napriek tomu si ľudia nemyslia, že by štát fungoval tak skromne. Myslíte si, že by štát už naozaj mohol mať problémy s fungovaním a kvalitou služieb, ktoré poskytuje, ak by šetril plošne aj ďalej?

„Nejaké plošné znižovanie výdavkov je ešte možné. Je však vylúčené, že by sme len takto dokázali ušetriť 1,5 miliardy eur. Mali sme tu vládu, ktorá bola najviac pravicovo založená za posledné obdobie, ale nedokázala znížiť výdavky dva roky po sebe radikálnejšie. Ani veľmi pravicoví ministri neboli ochotní ísť s výdavkami štátu v druhom kole nižšie.“

Koľko sa zo sumy 1,5 miliardy dá ešte ušetriť na výdavkoch?

„Z ekonomického hľadiska je možné všeličo. Poviete, že každému znižujete plat alebo dôchodok o 20 percent. Ale žijeme v nejakej politicko-ekonomickej situácii, a keď to zoberieme do úvahy, nemyslím si, že je možné urobiť v najlepšom prípade viac ako polovicu tohto balíka cez výdavky.“



Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6283575/ludov ... z1o2LrGcOg" onclick="window.open(this.href);return false;
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa experience »

Papier síce znesie veľa, ale slovenské domácnosti už asi nie. No a celkom by som rád vedel, kde budú škrtať v sektoroch ako zdravotníctvo či školstvo. A čo s obrovskou nezamestnanosťou mladých? Vyjadrenia našich politikov sú odtrhnuté od reality, ostatne ako vždy, ale teraz to už bude naozaj problém.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Papier síce znesie veľa, ale slovenské domácnosti už asi nie.
v porovnaní s tým čo zniesli v minulosti to znie naozaj presvedčivo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

celkom dobrý rozhovor:
Sme týždeň po voľbách, odvtedy je zrejmé nielen to, kto ich vyhral a s akou prevahou, ale aj to, čo chce robiť. Ste optimista alebo pesimista vo vzťahu k fiškálnemu cieľu, ktorý máme dosiahnuť?

„Ja som optimista. Podľa mňa si nová vláda uvedomuje výzvu, ktorá ju čaká. Verím, že sa k tomu postaví zodpovedne. Mám trochu obavy, aké opatrenia sa konkrétne zvolia, ale z toho, čo som doteraz zachytil, nemám obavy, že by sme sa vybrali takým smerom, ako napríklad Maďarsko. Iste to nebude zďaleka ideálne, ale to je dané aj okolnosťami a každý si môže vyhodnotiť opatrenia a vládnuť podľa svojho presvedčenia. Dá sa zostaviť rôzny konsolidačný mix. Vláda má dostatočne silný mandát na to, aby konala a jej konanie bude pravdepodobne odzrkadľovať preferencie ľudí, ktorí ju volili.“

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6304560/ekono ... z1papp9spI" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Pette »

Ficova vlada v tej ekonomickej oblasti nemusi byt zla, mantinely su uz jasne dane., situcia sa zmenila.

Blbsia bude asi atmosfera a take tie male nenapadne veci okolo arogancie moci atd, Ale, uvidime.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zadlženie slovenských domácností je oproti eurozóne polovičné:

http://ako-investovat.sk/clanok/473/slo ... j-zadlzene" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Historický vývoj zadlženia domácností na slovensku:

http://ako-investovat.sk/clanok/475/zad ... vatelov-sr" onclick="window.open(this.href);return false;
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa peter25 »

Viete niekto ako presne funguje európsky rozpočet ?

Včera či kedy dávali v správach niečo také, že SR dostane behom 6 rokov (alebo kolko...) z rozpočtu EÚ 20 mld. EUR a dá tam iba 9 mld. EUR. To znamená, že nejaká iná krajina musí dostať menej ako tam dala, že ? A to kto toleruje niečo také, že dá do systému viac peňazí (ktoré dostane niekto iný) ako dostane ?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa kiikino »

bohate krajiny naozaj davaju do systemu EU viac penazi ako z nich dostanu napr. rakusko, nemecko
treba vsak pozriet aj druhu stranu mince
pravidla pridelovania penazi z eurofondov su naouaj tvrde a teda cerpanie eurofondov je menej ako 50%, takze len tazko dostaneme 20 mld eur a budeme radi ked dostaneme spat tych 9 mld
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Lobista »

A potom je este otazka, aka cast z tych prostriedkov pojde na rozne "consulting fees", ktore zaplatia firmy za pripravenie projektu tak, aby bol formalne spravny, a teda schvaleny... cize ten efekt pre SR asi bude stale kladny, ale rozhodne nie az tak silno ako sa medializuje.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa peter25 »

Lobista napísal:A potom je este otazka, aka cast z tych prostriedkov pojde na rozne "consulting fees", ktore zaplatia firmy za pripravenie projektu tak, aby bol formalne spravny, a teda schvaleny... cize ten efekt pre SR asi bude stale kladny, ale rozhodne nie az tak silno ako sa medializuje.
takže bez projektov nie sú peniaze z EÚ rozpočtu ?

a čo sú to tie consulting fees ? Predsa nejaké poplatky nemôžu stáť tak vela, že by mi vlastne ani nestálo zato robiť nejaké projekty....
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Rokosák »

Priklad: Projekt na 199,000. Sprostredkovatel 125,000 prevadzatel ostatne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Istiach »

To sa mi nejako nevidi. chces povedat ze poplatky a administrativa zhltne cca 60%? By som povedal tak max 5. Kazdopadne neviem, len sa mi to nezda.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zavisi od toho aky je to sprostredkovatel. Ci tunelar eurofondov, polotunelar, alebo takmer slusna firma :)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Lobista »

takže bez projektov nie sú peniaze z EÚ rozpočtu ?
Este mas aj nejake priame platby, napr. dotacie pre polnohospodarov a pod. Na to projekty predkladat nemusis. Vacsina penazi ale ide cez strukturalne a kohezne fondy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

Inflácia pomaly klesá k nule:

http://ako-investovat.sk/clanok/677/inf ... esa-k-nule" onclick="window.open(this.href);return false;
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa qwerty »

Inak prečo sú všetci (médiá, atď.) z toho úplne hotový, že ceny klesajú ? Alebo lepšie povedané - že posledné roky rastú iba 0,5 alebo 1%-tom ? To je zlé akože ? Prečo ECB považuje za stabilnú takú politiku, keď ceny budú rásť 2%-ným tempom ? Jednopercentný rast je nestabilný alebo čo ? :D

...toto by ma veľmi velmi zaujímalo, tak dúfam, že sa niekto vyjadrí.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa Lobista »

Inak prečo sú všetci (médiá, atď.) z toho úplne hotový, že ceny klesajú ? Alebo lepšie povedané - že posledné roky rastú iba 0,5 alebo 1%-tom ? To je zlé akože ? Prečo ECB považuje za stabilnú takú politiku, keď ceny budú rásť 2%-ným tempom ? Jednopercentný rast je nestabilný alebo čo ? :D
Klucovym v tomto pripade je to, aby nenastalo dlhsie obdobie deflacie - t.j. medzirocneho poklesu cien. Ak by ceny dlhsie klesali, ludia by mohli zacat odkladat nakupy veci do buducnosti, pretoze by cakali dalsi pokles cien /vsak naco kupovat teraz, ked za rok bude to auto lacnejsie/. To by potom malo negativny vplyv na ekonomiku -- obchodnici by mali nizsie trzby, tovarne menej objednavok, prepustanie, menej dani atd.

To preco si ECB vybrala prave 2% a nie napriklad 2,5 % neviem. Proste si zvolila taky ciel, aby tam bol dostatocne velky vankus pre chybu. Kazda predpoved ma totiz urcitu chybovost a moze sa stat, ze tu inflaciu presne neodhadnes a realita bude pod tvojim odhadom. Pri 2% cieli /resp. odhade/ je ale pravdepodobnost, ze pride tak velke prekvapenie, ze inflacia by klesla pod nulu, pomerne male.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovensko - makro

Príspevok od používateľa filip glasa »

bat sa toho niko neboji. Myslim ze vacsina ludi je spokojna s nizkou inflaciou. To ze je to taka senzacia je preto, lebo vsade zlatokopovia masiruju mozgy ludom furt s tou hyperinflaciou. A ona furt neprichadza a nie ze len neprichadza, ale inflacia je nejaka moc nizka :-)

Deflacia - tej sa myslim neboja vseobecne ako takej (nizke ceny), ale tej deflacie, ktora vyplyva zo znizovania ekonomickej aktivity, znizovania apetiu firiem investovat, znizovania apetitu bank uverovat firmy, znizovaniu apetitu ludi nakupovat atd. Teda deflacia spojena s recesiou. V niektorych odvetviach podnikania taka deflacia dokonca prebieha - stavebnictvo napriklad.

Obycajne znizenie ceny sposobene zvysenim efektivity produkcie nikomu nevadi (vid. vypoctova technika).
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"