Hrozi inflace?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Everything is fine.

*Cough cough*

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Procesu INFLÁCIE rozumie jeden z milióna. Zlato NEFUNGUJE? Čo nehnuteľnosti a AKCIE?

https://www.youtube.com/watch?v=868pGPF ... arpi%C5%A1
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Nie je tam nic nove co by na tomto fore nebolo x-krat spomenute. Len krajsie zaobalene. Zaver. Pokles ekonomiky, burz, cien nehnutelnosti, nastane niekdedy v intervale od jedneho mesiaca az 100 rokov.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

BREAKING NEWS

On Wednesday, the tax on unrealized capital gains is to be released by Wyden.

It is meant to be only on billionaires.

Vsetko je v pohode, totalne v pohode len tak z nudy sa pokusaju prijat taketo .... nechcem byt vulgarny, ale konci to na -tiny :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

DanteUnchained napísal: Ut 26 10, 2021 11:19 pm Vsetko je v pohode, totalne v pohode len tak z nudy sa pokusaju prijat taketo .... nechcem byt vulgarny, ale konci to na -tiny :D
nechces prelozit menej chapavym ? kto je Wyden ? a co chcu s tymi nerealizovanymi ziskami ? ciimi ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Glogol napísal: St 27 10, 2021 12:28 pm nechces prelozit menej chapavym ? kto je Wyden ? a co chcu s tymi nerealizovanymi ziskami ? ciimi ?
Wyden je random senator ktory to predostre v parlamente, prisla s tym Bidenova kancelaria - Janet Yellen - neviem ako sa to preklada do slovenciny, jej funkcia je "treasure secretary". Ma to byt prijem do statnej kasy pre Bidenovu viziu o zelenej planete...

Ide o to ze chcu zdanit pre miliardarov nezrealizovane zisky, pretoze oni zisky ucelovo neuzatvaraju. Ponuknu banke ako collateral (zabezpeku) cast svojho portfolia, oni im daju peniaze - pozicku za smiesny urok a z toho ziju.. defakto to je zamena (SWAP) penazi za asset bez toho aby to realne odpredali. Takto sa legalne vyhybaju plateniu dani - toto plati u bohatych investorov ako osob. Preto aj kyosaki a dalsi hovoria ze bohati neplatia dane, ale stredna vrstva a chudoba ano a ti zivia americku ekonomiku.

Co sa tyka institucii tie zase ucelovo nemaju uzatvorenu vacsinu ziskov, len to davaju ako collateral (zabezpeku) pre banky na pozicky na dalsie obchody, neviem pre aku velku cast portfolia to takto robia, ale navod je jednoduchy.

Priklad: Institucia si pozicala 10 000 000 akcii firmy XY na cene 3 USD, tymto stiahli cenu na 1 dolar, ta firma postupne stracala kapital a defakto krachla a bola vyradena zo stock market, traduje sa na OTC (off the counter) burze za 0.001 USD. Ty mas floating profit skoro 30 mil USD. Keby poziciu uzavries, cena sa ti mierne vysplha cim si orezes zisk (predaval by si to po davkach) zaplatis z toho pekne velku dan. Vdaka tomuto systemu ty mas 30 mil cash na dalsi trading na paku, ktore nemusis ako firma danit. Tym padom mozes roky vyuzivat nezrealizovany zisk na dalsie obchody a teda aj zisky. Keby kazdym rokom danis tak ti volne prostredky klesnu o 30-50% podla toho v ktorom US state firma sidli.

Ten priklad uz dlho fungovat nebude lebo DTCC prijalo nove pravidlo o koeficientoch assetov pre zabezpeku, AA rating je 100%, ostatne su osekane, takze ak by chceli rucit nejakymi pohladavkami s velkym riskom DTCC im povie ze to neakceptuje, nech daju nieco hodnotne ako protivahu napr. Coca cola akcie.. Takze dalsi tlak na uzavretie starych pozicii a tym padom priznanie zisku a zdanenie.
https://www.dtcc.com/-/media/Files/pdf/ ... 997-21.pdf
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dik Dante. Wydena som si mohol vygooglit, ale prisiel by som o super background. :D Je to jeden z dalsich dosledkov dlhodobej nie nevyhnutnej liecby antibiotikami (QE + 0% uroky). Aj ked uver na short (aj samotny short) je tiez u mna na hrane a mal by mat obmedzenia. Uver na aktivum (akcie) je ok. Ale to je moj pohlad a aj tak to je jedno, nezalezi na nom. Ucelom je zdanenie miliardarov alebo dozvuky z januara ci z feb z afery GME ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

americania maju peniaze a chcu aj tovar, vela tovarov, dokonca tolko, ze hlavné Us pristavy su komplet zahatane a nakladne lode cakaju na vylozenie kontajnerov aj niekolko tyzdnov.
V pristavoch ale problem nekonci- nie je dost kanionistov na dalsi rozvoz tovaru po krajine.
Dalej chybaju pracovnici v skladoch. Tieto vsetky faktory budu hnat inflaciu zase vyssie.
Black Friday. Vianoce.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

na jednej strane sa nakupuju cinske sr.cky ci treba ci nie hlavne ze lacne a na druhej strane ideme bojovat proti globalnemu oteplovaniu, cinskej rozpinavosti a neviem comu este.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Glogol napísal: Št 28 10, 2021 2:52 pm na jednej strane sa nakupuju cinske sr.cky ci treba ci nie hlavne ze lacne a na druhej strane ideme bojovat proti globalnemu oteplovaniu, cinskej rozpinavosti a neviem comu este.
Otazka znie, kto exportoval nasu/EU vyrobu a kam?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Glogol napísal: Št 28 10, 2021 8:32 am Dik Dante. Wydena som si mohol vygooglit, ale prisiel by som o super background. :D Je to jeden z dalsich dosledkov dlhodobej nie nevyhnutnej liecby antibiotikami (QE + 0% uroky). Aj ked uver na short (aj samotny short) je tiez u mna na hrane a mal by mat obmedzenia. Uver na aktivum (akcie) je ok. Ale to je moj pohlad a aj tak to je jedno, nezalezi na nom. Ucelom je zdanenie miliardarov alebo dozvuky z januara ci z feb z afery GME ?
Although some critics of the plan say it opens the door to tax hikes on a broader swath of Americans, the proposal would only impact taxpayers with more than $1 billion in assets, or those with incomes of more than $100 million for three consecutive years.

Takze, nie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

OTC = Over The Counter.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Št 28 10, 2021 4:52 pm Otazka znie, kto exportoval nasu/EU vyrobu a kam?
ak by vyroba v tej dobe zostala v Eu, nedokazala by cenovo konkurovat cinskym alternativam. Teraz, po rokoch je ale situacia trochu ina: cinske mzdy za tie roky znacne narastli a niektore druhy výrob sa pomali vracaju z Ciny do Eu/Usa. Pripadne premiestnuju do lacnejsich krajin Azie /Vietnam, Malajzia, Indonezia a pod/

---
Biden announces revamped $1.75 trillion social spending package
https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... g-package/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Št 28 10, 2021 9:25 pm ak by vyroba v tej dobe zostala v Eu, nedokazala by cenovo konkurovat cinskym alternativam.


Presne tak, ale preco? Cim sme tak zatazili nasich ludi ? Zeby dane a odvody? Ak by neboli dane, nemuseli by byt cesty, ale mozno by aj boli. Cinania zili v tom case ako otroci, tak sili tricka len za jedlo astrechu, aby preili. Mali nizsie naklady, atd..
Ale zaujima ma to aby som to pochopil, v EU sme mali "vyssie platy", mohli sme si dovolit domace produkty, alebo nemohli?
Pretoze ak nie, tak to vidim ako velky fail systemu ako takeho, ktory je zavisly na drancovani cudzieho uzemia/systemu..
To nas potom cakaju velmi zle casy, ak sa EU konkurencia dozaduje vyssieho platu/zisku/ceny.. Potom si to tricko mozem kupit rovno od Slovaka.. Ale konkurencia strati trzby (ak nenajde ineho zakanzika), alebo Slovak zdvihne ceny, lebo ved nepojde za ceny "Made in China".
No veru neviem, je to zvlastne :) Asi pokrocila hodina na moje pochody..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

Cina v tej dobe mala napr velmi nizke ekologicke standardy/oproti Europe ci Usa/, nizka bola aj ochrana jej zamestnancov, benevolentne pracovne zakony a pod. Zaroven bol pretlak lacnych zamestnancov z vidieka ktori boli ochotni pracovat za nizke mzdy. Preto sa vyrobcom neoplatilo vyrabat v Europe, lebo existovlo ix alternativ z Ciny ktore boli aj niekoko nasobne lacnejsie aj ked vacsinou kvalitou horsie. Zakaznik si ale vybral ze chce to lacne aj ked horsie.
Medzitym platy v Cine isli rapidne hore, to samozrejme vyvolalo inflaciu cien nehnutelnosti, naviac uz nie je velmi kde brat novych zamestnancov kvoli politike jedneho dietata.

A v Europe ta ista pani ktora sila kosele nastroji v nejakom zavode teraz robi napr v call centre alebo v sklade Amazonu, Ikea, predava v Lidli, alebo ma eshop a predava na nom tie cinske kosele.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Trumpeta1978 napísal: Pi 29 10, 2021 8:59 am iceberg8

Cina v tej dobe mala napr velmi nizke ekologicke standardy/oproti Europe ci Usa/, nizka bola aj ochrana jej zamestnancov, benevolentne pracovne zakony a pod.
Presne. Cina resp azia ma dost obyvatelov. Bolo by super keby sa azia naucila spotrebovat co sa vyrobi v azii, us co sa vyrobi v us a eu co sa vyrobi v eu. Lacne tricko z Ciny alebo skor uz asi z inde z azie ma dve strany. My europania ( spotrebitelia a tym padom aj vyrobcovia) tlakom na nizku cenu nechceme vidiet druhu stranu. Na druhej strane nemame info o povode materialov vo vyrobku. Co z toho ked sa aj televizor zmontuje v EU/Galante ked ktovie kolko komponentov je dovazanych z x-tisic kilometrovej vzialenosti. Boj proti globalnemu oteplovaniu a v zavislosti na niekom extra dalekom by nemal byt len v dotovani elektroaut z dani nas vsetkych ale aj z uvalenia cla ( hoci aj len 0,000000x percent ) na kazdy kilometer prepravy tovaru (utopia). Alebo vymysliet cokolvek co aspon trocha zastavi sialenu globalizaciu. Samozrejme ako-tak spravodlivo, nie stupidnou priamou dotaciou niecoho co napadne uradnika v Bruseli.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No napriklad ja chcem slovenske tricko od Slovaka a zo slovenskeho materialu.. Ale nenasiel som take..
Neviem kolko by stalo.. 50eur? 70? 100?
Mohlo by vydrzat dlho, ved aj tie cinske drzia pomerne dlho..

Dam sem ale iny priklad, ako si Slovak nemoze dovolit Slovaka. Pravnik berie 80eur za hodinu, to je 2 dnovy plat uradnika. Taky uradnik ak ma prist k pranvikovi, prepoti si tricko z ciny uz len v momente, ked pravnikovi zaklope na dvere kancelarie.. Ale zaujimave je porovnanie uradnik vs remeselnik. Ten berie zvacsa tak 18eur v cistom na hodinu, (odpocital som dane a naklady), takze to je tretinovy az pol dnovy plat uradnika. Samozrejme blbo sa to porovnava, lebo remeselnik nema "dovolenku: a musi si zhanat pracu sam, ma prestoje a podobne, no stale je na tom lepsie (ale nerobil som ani jedno ani druhe).
Urobil som to takto, kupil som si flexu v LIDL, miesadlo v jendom eshope, samozrejme made in china ved to je asi aj Bosch, a toto ma stalo cca 100eur, kupil som kliny spony za 20 eur, kybel vedro na lepidlo a zacal som makat, polozil dlazbu obklad, za 1 kupelnu usetrenych tak 500eur, mal som to za nech 3 dni, pretoze som pouzil epoxidovu skarovacku, ktora da zabrat viac ako cementova, ale lepsie plni funkciu v kupelni.. Dvaja obkladaci by to urobili za 1 den. Cize v prepocte 1 osoba 1 den. Amater dokaze robit tak rychlo ako profik, avsak amater si zvacsa potrpi na kvalitu, miesanie dlazieb aby neboli dve rovnake vedla seba, bije to do oci, a podobne... Ak by som mal urobit vacsiu plochu, oplatilo by sa mi dat vypoved a na mesiac robit svojpomocne to, co by som "outsourcoval" na remeselnika. Pritom konkretne obklady nie su ziadna veda, ale netvrdim ze je to s prstom v nose.
Ak je priemerny plat 1000eur mesacne, a mal by som dat 2000+dph remeselnikovi, tak to spravim za cca 15 dni, a mozem sam sebe vyplatit "cisty zsik obkladaca" 1800eur. a 7 dni mi zostane ako dovolenka. za 15 dni v praci 1800 eur nezarobi ten, kto berie tisicku mesacne.

Preto si podla mna moze remeselnika dovolit jedine remeselnik, alebo niekto yvssi, ako napr lekar pravnik manazer alebo vysoky uradnik, ale nie ten "nizsie" - i ked tu tiez robim asi chybu, ak porovnavam hodinovku "smetiara" s "remeselnikom" pretoze dlazbu nepotrebujem kazdy rok ale raz za napr 20-30 rokov, cize obhajova drahosti remeselnika/pravnika je, ze "je to vynimocny vydaj" a podobne, co aj chapem, ale... stale mi to nesedi.

Cize ja to vidim ako system nuti ludi drancovat sa navzajom, a nie len medzi-narodne/kontinentalne... Samozrejme pravnik si nekupi naradie za stovku a ide hajit klientov, to je ine, ale tiez je to na zamyslenie - zakony sa komplikuju a komplikuju, pricom by stacilzdravy rozum v spolocnosti, apson vacsinou. A to ten chudak uradnik, ak prehra spor, stale dlzi pravnikovi 80eur za hodinu..

Ani by mi nevadil ten rozdiel v ohodnoteni, pokial by tu nebola taka malickost ako "fixne naklady na zivot" ktore ma kazdy viacmenej rovnake, pokial samozrejme pravnik nebyva v centre BA alebo na Kolibe Slavine atd.. Ak su fixne naklady na osobu 800eur mesacne a niekto zarobi 1000, tak je slusne povedane v prdeli. Ak ma niekto 1000naklady ale plat 1800 (vyssie naklady, blizsie k centru), tak je na tom daleko daleko lepsie.. atd.. pri 7K plate moze mat aj 5K naklady, bude natom stale 10x lepsie ako ten prvy nestastnik..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

A co taky youtuber ci influeancer ci ako. Tu nejde o miesadlo z ciny, neda sa zachranit svet smahom ruky. Stacilo by ak by zodpovedni chceli a isto by nasli nejake riesenie na zohladnenie druhej strany tej super-lacnej ceny aby uz nebola taka extra-lacna likvidujuca lokalnejsich vyrobcov. Jasne ze by cena miesadla z Lidlu isla hore. Ale kazde usetrene euro sa ludom vrati v inej podobe ludskej biedy v nejakej lokalite, fabrike co bude treba tak ci tak ratovat priamymi dotaciami ktore tak ci tak zaplatime len my z tych usetrenych eur. Priame dotacie a kadejake vladne balicky su cesta do pekla, co by ale vacsina Bruselu robila ...Sory za odklonenie, vcera ECB a Bidenov balicek tvrdia ze inflacia nebude trvala :D tak som sa nechal uniest. Koncim a idem pozriet co dnes zaujimavo kleslo. :D
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Glogol napísal: Pi 29 10, 2021 11:29 am Koncim a idem pozriet co dnes zaujimavo kleslo. :D
Akcie. :lol:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

svet je zadlzeny, staty su zadlzene, preto je inflacia pre dlznikov vyhodna a preto to aj ide tymto smerom, po urcitu hranicu to podporuje chod globalnej ekonomiky.
--
Btw v bohatsich krajinach, v Zapadnej Europe, je to tak, ze od strednej vrstvy vyssie ludia uprednostnuju domace vyrobky aj ked su drahsie a tento svoj postoj beru velmi vážne, lebo si uvedomuju ze tym podporuju vlastnu ekonomiku-sami seba.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Pi 29 10, 2021 10:48 amPreto si podla mna moze remeselnika dovolit jedine remeselnik, alebo niekto yvssi, ako napr lekar pravnik manazer alebo vysoky uradnik, ale nie ten "nizsie" - i ked tu tiez robim asi chybu, ak porovnavam hodinovku "smetiara" s "remeselnikom" pretoze dlazbu nepotrebujem kazdy rok ale raz za napr 20-30 rokov, cize obhajova drahosti remeselnika/pravnika je, ze "je to vynimocny vydaj" a podobne, co aj chapem, ale... stale mi to nesedi.
1. ludia remeselnikov zaplatia casto z hypoteky/pozicky
2. ak by kazdy druhy clovek co potrebuje daco zmajstrovat to spravil svojpomocne tak majtri maju smolu. Museli by ist s cenou dole lebo inac by nemali robotu. To sa samozrejme nedeje a opak je pravdov. Majstri su vybookovany bezne 2 mesiace dopredu, ti lepsi kludne aj 5.
Ponuka-dopyt, to neodrbes.

Trumpeta
nepokladam sa za strednu triedu zato aj tak vyhladavam SR vyrobky, hlavne jedlo. Napr ani by ma nenapadlo kupit hocijaky druh masa zo zahranicia (ak neratam samozrejme napr ryby ako losos alebo tuniak, atd). Nevidim na tom ziadny zmysel. A casto cena je minimalne vyssia.
Polske vyrobky obchadzam s dostatocnym odstupom. Atd atd.
Kvalitne ponozky sa daju u nas kupit.
Dalo by sa pokracovat.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

U nas sa robi, ale na stitky sa dava vacsinou krajina kde sidli matka. Nedaleko sidlisli 2. Jedno boli navleky madracov pre Ikeu (made in swe) a druhe talianske nieco, tiez isla visacka made in Italy.

V kazdom ohlade podmienky asi jak v tej cine v tychto 2 firmach, robili tam len nudzove pripady.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Prudky pokles zásob medi, najnizsia uroven od 1974

https://www.handelsblatt.com/finanzen/m ... xample.org

----
wladas
ja osobne sa riadim podla hesla najlepsi pomer cena/uzitkova hodnota, malokedy beriem do uvahy povod vyrobku. Samozrejme ze napr u masa clovek rata s tym ze to co muselo prejst vacsiu vzdialenost pravdepodobne bude menej cerstve ako to co je lokálne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: Pi 29 10, 2021 2:41 pm v bohatsich krajinach, v Zapadnej Europe, je to tak, ze od strednej vrstvy vyssie ludia uprednostnuju domace vyrobky aj ked su drahsie a tento svoj postoj beru velmi vážne, lebo si uvedomuju ze tym podporuju vlastnu ekonomiku-sami seba.
Ja tiez.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa danno »

iceberg8 napísal: Pi 29 10, 2021 10:48 am No napriklad ja chcem slovenske tricko od Slovaka a zo slovenskeho materialu.. Ale nenasiel som take..
Neviem kolko by stalo.. 50eur? 70? 100?
Mohlo by vydrzat dlho, ved aj tie cinske drzia pomerne dlho..

Dam sem ale iny priklad, ako si Slovak nemoze dovolit Slovaka. Pravnik berie 80eur za hodinu, to je 2 dnovy plat uradnika. Taky uradnik ak ma prist k pranvikovi, prepoti si tricko z ciny uz len v momente, ked pravnikovi zaklope na dvere kancelarie.. Ale zaujimave je porovnanie uradnik vs remeselnik. Ten berie zvacsa tak 18eur v cistom na hodinu, (odpocital som dane a naklady), takze to je tretinovy az pol dnovy plat uradnika. Samozrejme blbo sa to porovnava, lebo remeselnik nema "dovolenku: a musi si zhanat pracu sam, ma prestoje a podobne, no stale je na tom lepsie (ale nerobil som ani jedno ani druhe).
Urobil som to takto, kupil som si flexu v LIDL, miesadlo v jendom eshope, samozrejme made in china ved to je asi aj Bosch, a toto ma stalo cca 100eur, kupil som kliny spony za 20 eur, kybel vedro na lepidlo a zacal som makat, polozil dlazbu obklad, za 1 kupelnu usetrenych tak 500eur, mal som to za nech 3 dni, pretoze som pouzil epoxidovu skarovacku, ktora da zabrat viac ako cementova, ale lepsie plni funkciu v kupelni.. Dvaja obkladaci by to urobili za 1 den. Cize v prepocte 1 osoba 1 den. Amater dokaze robit tak rychlo ako profik, avsak amater si zvacsa potrpi na kvalitu, miesanie dlazieb aby neboli dve rovnake vedla seba, bije to do oci, a podobne... Ak by som mal urobit vacsiu plochu, oplatilo by sa mi dat vypoved a na mesiac robit svojpomocne to, co by som "outsourcoval" na remeselnika. Pritom konkretne obklady nie su ziadna veda, ale netvrdim ze je to s prstom v nose.
Ak je priemerny plat 1000eur mesacne, a mal by som dat 2000+dph remeselnikovi, tak to spravim za cca 15 dni, a mozem sam sebe vyplatit "cisty zsik obkladaca" 1800eur. a 7 dni mi zostane ako dovolenka. za 15 dni v praci 1800 eur nezarobi ten, kto berie tisicku mesacne.

Preto si podla mna moze remeselnika dovolit jedine remeselnik, alebo niekto yvssi, ako napr lekar pravnik manazer alebo vysoky uradnik, ale nie ten "nizsie" - i ked tu tiez robim asi chybu, ak porovnavam hodinovku "smetiara" s "remeselnikom" pretoze dlazbu nepotrebujem kazdy rok ale raz za napr 20-30 rokov, cize obhajova drahosti remeselnika/pravnika je, ze "je to vynimocny vydaj" a podobne, co aj chapem, ale... stale mi to nesedi.

Cize ja to vidim ako system nuti ludi drancovat sa navzajom, a nie len medzi-narodne/kontinentalne... Samozrejme pravnik si nekupi naradie za stovku a ide hajit klientov, to je ine, ale tiez je to na zamyslenie - zakony sa komplikuju a komplikuju, pricom by stacilzdravy rozum v spolocnosti, apson vacsinou. A to ten chudak uradnik, ak prehra spor, stale dlzi pravnikovi 80eur za hodinu..

Ani by mi nevadil ten rozdiel v ohodnoteni, pokial by tu nebola taka malickost ako "fixne naklady na zivot" ktore ma kazdy viacmenej rovnake, pokial samozrejme pravnik nebyva v centre BA alebo na Kolibe Slavine atd.. Ak su fixne naklady na osobu 800eur mesacne a niekto zarobi 1000, tak je slusne povedane v prdeli. Ak ma niekto 1000naklady ale plat 1800 (vyssie naklady, blizsie k centru), tak je na tom daleko daleko lepsie.. atd.. pri 7K plate moze mat aj 5K naklady, bude natom stale 10x lepsie ako ten prvy nestastnik..
Nemozes porovnavat uradnika s remeslnikom. Ved uradnik je zamestanec institucie a remeslnik samostatna firma. Zatial co remeselnik (stavebna firma) moze spravit zakazku pre instituciu aj za 18€ na hod. Ale ta ista stavebna firma ma tiez zamestnancov a tym dava okolo 7€ na zmluvu. Takze v podstate ake chces byt zamestnanec sluzieb nemas kde moc vyskakovat.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

To pocitanie inflacie je alchymia. Ako mam rozumiet tomuto ? Co vypadne ?
"....v příštím roce by měla začít zvolna zpomalovat, až z čísel vypadnou některé technické jednorázové faktory ...?
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/483 ... dhady.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ked odtial odstrania energie, lebo ludia budu otuzovat..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Jeden z velkych problemov Europy do buducna je ten, ze velku cast /vacsinu?/ ložísk strategickych nerastných surovín na svojom uzemi ma už vytaženú. Najvacsim europskym taziarom ropy je Nórsko ale aj ono od roku cca 2002-2005 produkciu stale znizuje kvoli zmensujucej sa vydatnosti vrtov. V oblasti zemneho plynu je situacia o nieco lepsia ale pravdepodobne nie na dlho.
Z toho potom vznikaju pre Eu nielen vysoke vydavky na dovoz tychto surovin, ale aj nepriama politicka zavislost od vyvozcov, typicky napr Ruska.
A aby toho nebolo málo, Brusel tlačí stale viacej v ramcu Green dealu na odstavovanie nielen uholnych elektrarni ale aj jadrovych, co ma za nasledok neustale zvysovanie cien elektrickej energie.
Tieto vsetky faktory budu dalej podporovat rast skrytej ci zjavnej inflacie v Eu.
Prílohy
22259-export-values-from-norwegian-oil-and-gas.png
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nemci boli za posledne storocie nepriatelmi, priatelmi, nepriatelmi, priatelmi a raz oboje. Ja si myslim, ze EU ma (mal by mat) plan ako ziskat Rusko do EU. Asi by to znamenalo zacat Ukrajinou a Bieloruskom. Potom by sme mali dost plynu a inych surovin. Takisto mocnu armadu. Tym by sme sa stali velmocou ako USA a Cina.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa jaja »

To by se muselo Rusko i Bělorusko pořádně změnit. A dokud tam je Putin, tak to nepůjde.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rusko nema a nikdy nemalo zaujem stat sa sucastou Europy / Eu. A je to tak aj dobre, pretoze tie historicke a kulturne rozdiely su prilis velke a takyto vztah by nefungoval. Rusko samo seba stale povazuje za jednu z hlavnych velmoci /aj ked nou uz nie je, resp iba z hladiska poctu jadrovych zbrani/ a nikdy by sa nepodriadilo nejakym Bruselskym diktatom. Tadeto cesta nevedia aj bezni Rusi maju silne vyhrady voci Eu ako takej, kulturne im je to cudzie dokonca taketo nazory prevladaju aj u ich intelektualov.
Je to trochu podobne ako s Tureckom, ktore bolo dokonca dlhorocnym cakatelom na clena Eu ale nakoniec dospelo do stadia, ze ani Eu ani Turecko nie su ochotne urobit ustupky v mnohych bodoch a su za tym prave obrovske kulturne rozdiely a preto Turecko dostalo jasnu stopku ze clenom Eu sa nikdy nestane ma ale aspon specialny partnersky štatút./aj to iba hlavne vdaka tomu ze je clenom Nato a vyznamnym regionalnym hegemonom naviac v susedstve s Ruskom/.

V pripade Ruska ci Bieloruska vsetku moc v krajine drzia rozne post-komunisticke kadre prepojene v roznom pomere s mafiou a oligarchami- pochopitelne sa o moc a peniaze s nikym delit nechcu a chcu si na svojom piesočku udrziavat dané status qou.

Nemecko robi iba to co sa mu v danej chvili hodí, ale tak sa sprava kazdy stat.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Snad Gazpromu ten plyn nedochadza, len to nechce priznat.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A cim chce EU kurit? Snad nie tepelnymi cerpadlami z FVE :D
Alebo drevom a budeme zapinat hmlovky celu zimu v obciach ? :)
(ostalo mi uz len otuzovanie)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Eu, resp Brusel sa snazi za kazdu cenu co najskor pretlacit zelenu agendu, co najnizsie emisie CO2.

Za prve je to strela do nohy vlastneho hospodarstva ktore na to nie je pripravene a bude ho to stat obrie investicie, ktore v konecnom dosledku samozrejme zase zaplatia iba danovi poplatnici.
Za druhe, z vedeckeho hladiska nie je dokazane, ze by emisie oxidu uhliciteho boli hlavnym dovodom globalnej zmeny klimy ale pravdepodobne ide skor o kombinaciu viacerych faktorov /napr slnecne cykly, zvysena tvorba vodnej pary v atmosfere a pod/
Za tretie, aj keby emisie CO2 boli hlavnym vinikom, tak pocinanie Eu nebude mat z globalneho hladiska prakticky ziaden vplyv, nakolko najvacsi znecistovatelia ako Cina ci India planuju zacat znizovat emisie az o mnohe desiatky rokov neskôr. O chudobnejsich statoch Afriky ci Azie ani nehovoriac, mnohe z nich naopak prave este len vstupia do mohutnej industrialne ery.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

pokus napísal: Ne 31 10, 2021 6:39 pm Chce v prvom rade masivne zateplovat a potom ked mas o 80% nizsiu spotrebu, je "jedno" cim kuris. Hlavne ze to bude lokalne, nie prepravovane cez pol sveta a nie nakupovane od "nepriatela", ktory nam pravidelne vypina kohutiky.


Toto je podla mna nezmysel. Aj ked jedine riesenie, je to nezmysel v tom, ze tie "teplarne" budu mat FIXNE naklady a tie rozpocitaju na odberatela.
Ak by som minul 1kubik vody rocne, co by mi na pitie stacilo, neexistuje aby mi poslali fakturu na 1euro vodne a 1 eur stocne (na ktore by nemali mat narok kedze som to vypil ale nech).. z 2eur by neprezili.
bytovky zateplili, sice na hulvata, ale to staci, a ake su naklady? V byte sa prizivuju teplarne, spravcovia a podobne a byt je drahy.. velmi drahy, extremne drahy. Neviem ci si to niekto vobec uvedomuje, ale v byte som za teplo platil 300-400eur rocne. V dobrom dome sa plati menej. A to pozor - byt je 3x mensi, a kuri sa tam 3x lacnejsou energiou. Spalovanim odpadu, za ktory som si zaplatil nemalu ciastku (150eur rocne pre rodinu v priemere), a este na to dostali dotacie. Odkial asi, ved z nasich dani.
Cize nechutny biznis s FIXNYM nakladom na zivot, nemozno sa odpojit (v panelaku)..
V dome je to ine, tam si kazdy urci svoj biznis plan, s cim bude kurit.. Ale tieto EU hovada nam chcu nahovorit, ze kurenie drevom ma nulovy podiel, a to je dalsie mega klamstvo, pretoze to by platilo jedine v pripade, ak by sa to drevo samo narezalo, samo doviezlo. Nie je mozne akceptovat aby kurenie drevom malo CO2 neutralitu, pokial to drevo kaca benzinova motorova pila a spracuje naftovy stroj, prepravy naftovy kamion, atd atd.. Okrem ineho, odlesnovanie meni pocasie. Myslim ze Dani su v tom experti, importuju drevo, a su CO2 neutral, co tam potom, ze niekde odlesnia nieco neprirodzene.. Niekto tu poslal link na hodinove video s kapacitami, ktore toto rozoberaju..

Udavat trend je fajn, ale nie za cenu, ze to zlikviduje urcitu triedu obyvatelstva.. Okrem toho, je to nekonecna tema, ICE motor vs elektromotor.. Potom nejaky politik, ktory povie, resp politicke hnutie, ktore povie, ze nepotrebujes cestovat viac ako 5km od bydliska. Ano? Kde? V centra hlavneho mesta? Kde si ma sedliak dedincan nakupit kvalitne jedlo, ak v jeho dedine nie je nic ine nez zahranicny retazec potravin? Nie je v nom ani 1 šunka bez konzrvantov. Ok, sedliak nepotrebuej sunku k zivotu, mozi si ju doma vyrobit, ak zozenie maso neprebalene a neimportovane z Brazilie (druhy koniec sveta, to uz nikto nespominal, ze maso nemusi cestovat viac ako 5km k zakaznikovi). Dotacie, ktore likviduju domaci trh, pretoze nemoze byt konkurenciaschopny atd atd. Toto nie je udavanie trendu, toto je...
strih, dlhy prispevok.

PS: EDIT: Ludia ziju v nevedomosti. Veria developerovi, ktory ide po zisku (ten kasle na to, kolko bude zakaznik kurit). Nechcu sa vzdelavat, a nevedia ako zateplovat. Smeju sa ludom, ktori zatepluju, atd atd.. Toto je zaujimavy fenomen, asi len na uzemi CR/SR a ine vychodne krajiny..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus

Eu postupne odstavuje uholne aj jaderne elektrarne a spolieha sa na zelene altenativy. Ale elektrina z veternych, prilivovych, solarnych elektrarni je jednak drahsia a za druhe jej produkcia je nepravidelna. To znamena ze obcas je produkcia prilis vysoka a pretazuje prenosove siete a inokedy je nedostatocna, energie je malo /a musi sa dovazat prave od klasickych "spinavych" vyrobcov zo zahranicia/.

Pokial ide o pretlacanie elektroautomobilov z dovodu emisii, tak tam sa potichu zamlcuje, ze samotna vyroba akumulatorov je narocna pre zivotne prostredie. Dalsia vec je, ze akumulatory su velmi tazke, zvysuju vyrazne hmotnost elektromobilov oproti klasickemu pohonu, co ma za nasledok vacsie opotrebenie pneumatik z ktorych unikaju mikrocastice ktore sa usadzuju v plucach a su karcinogenne. Za dalsie, vacsia hmotnost aj viacej zatazuje cesty ktore si budu nasledne vyzadovat castejsie opravy, co zase generuje znecistenie ziv. prostredia.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A este aj dobre horia..

Inak, Buffet a Charlie Munger hovorili, ze tento "movie"(rok 2021) je najlepsi "movie" na "trhoch" za ich zivota (maju 97 a 90 rokov, asi toho videli viac, nez my)..
Americanom je jedno, ze ich dlh je 28T, ale ak vidia, ze dostanu par stoviek USD na ucet "zadarmo" tak to uz vidia dobre, ale asi len zlomok zlomku sa pyta "a potom co?"
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"