Hrozi inflace?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

pokus napísal:
Ne 31 10, 2021 6:39 pm
Chce v prvom rade masivne zateplovat a potom ked mas o 80% nizsiu spotrebu, je "jedno" cim kuris. Hlavne ze to bude lokalne, nie prepravovane cez pol sveta a nie nakupovane od "nepriatela", ktory nam pravidelne vypina kohutiky.

Toto je podla mna nezmysel. Aj ked jedine riesenie, je to nezmysel v tom, ze tie "teplarne" budu mat FIXNE naklady a tie rozpocitaju na odberatela.
Ak by som minul 1kubik vody rocne, co by mi na pitie stacilo, neexistuje aby mi poslali fakturu na 1euro vodne a 1 eur stocne (na ktore by nemali mat narok kedze som to vypil ale nech).. z 2eur by neprezili.
bytovky zateplili, sice na hulvata, ale to staci, a ake su naklady? V byte sa prizivuju teplarne, spravcovia a podobne a byt je drahy.. velmi drahy, extremne drahy. Neviem ci si to niekto vobec uvedomuje, ale v byte som za teplo platil 300-400eur rocne. V dobrom dome sa plati menej. A to pozor - byt je 3x mensi, a kuri sa tam 3x lacnejsou energiou. Spalovanim odpadu, za ktory som si zaplatil nemalu ciastku (150eur rocne pre rodinu v priemere), a este na to dostali dotacie. Odkial asi, ved z nasich dani.
Cize nechutny biznis s FIXNYM nakladom na zivot, nemozno sa odpojit (v panelaku)..
V dome je to ine, tam si kazdy urci svoj biznis plan, s cim bude kurit.. Ale tieto EU hovada nam chcu nahovorit, ze kurenie drevom ma nulovy podiel, a to je dalsie mega klamstvo, pretoze to by platilo jedine v pripade, ak by sa to drevo samo narezalo, samo doviezlo. Nie je mozne akceptovat aby kurenie drevom malo CO2 neutralitu, pokial to drevo kaca benzinova motorova pila a spracuje naftovy stroj, prepravy naftovy kamion, atd atd.. Okrem ineho, odlesnovanie meni pocasie. Myslim ze Dani su v tom experti, importuju drevo, a su CO2 neutral, co tam potom, ze niekde odlesnia nieco neprirodzene.. Niekto tu poslal link na hodinove video s kapacitami, ktore toto rozoberaju..

Udavat trend je fajn, ale nie za cenu, ze to zlikviduje urcitu triedu obyvatelstva.. Okrem toho, je to nekonecna tema, ICE motor vs elektromotor.. Potom nejaky politik, ktory povie, resp politicke hnutie, ktore povie, ze nepotrebujes cestovat viac ako 5km od bydliska. Ano? Kde? V centra hlavneho mesta? Kde si ma sedliak dedincan nakupit kvalitne jedlo, ak v jeho dedine nie je nic ine nez zahranicny retazec potravin? Nie je v nom ani 1 šunka bez konzrvantov. Ok, sedliak nepotrebuej sunku k zivotu, mozi si ju doma vyrobit, ak zozenie maso neprebalene a neimportovane z Brazilie (druhy koniec sveta, to uz nikto nespominal, ze maso nemusi cestovat viac ako 5km k zakaznikovi). Dotacie, ktore likviduju domaci trh, pretoze nemoze byt konkurenciaschopny atd atd. Toto nie je udavanie trendu, toto je...
strih, dlhy prispevok.

PS: EDIT: Ludia ziju v nevedomosti. Veria developerovi, ktory ide po zisku (ten kasle na to, kolko bude zakaznik kurit). Nechcu sa vzdelavat, a nevedia ako zateplovat. Smeju sa ludom, ktori zatepluju, atd atd.. Toto je zaujimavy fenomen, asi len na uzemi CR/SR a ine vychodne krajiny..
Odoslané z počítača

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus

Eu postupne odstavuje uholne aj jaderne elektrarne a spolieha sa na zelene altenativy. Ale elektrina z veternych, prilivovych, solarnych elektrarni je jednak drahsia a za druhe jej produkcia je nepravidelna. To znamena ze obcas je produkcia prilis vysoka a pretazuje prenosove siete a inokedy je nedostatocna, energie je malo /a musi sa dovazat prave od klasickych "spinavych" vyrobcov zo zahranicia/.

Pokial ide o pretlacanie elektroautomobilov z dovodu emisii, tak tam sa potichu zamlcuje, ze samotna vyroba akumulatorov je narocna pre zivotne prostredie. Dalsia vec je, ze akumulatory su velmi tazke, zvysuju vyrazne hmotnost elektromobilov oproti klasickemu pohonu, co ma za nasledok vacsie opotrebenie pneumatik z ktorych unikaju mikrocastice ktore sa usadzuju v plucach a su karcinogenne. Za dalsie, vacsia hmotnost aj viacej zatazuje cesty ktore si budu nasledne vyzadovat castejsie opravy, co zase generuje znecistenie ziv. prostredia.

iceberg8
Platinum Member ***

A este aj dobre horia..

Inak, Buffet a Charlie Munger hovorili, ze tento "movie"(rok 2021) je najlepsi "movie" na "trhoch" za ich zivota (maju 97 a 90 rokov, asi toho videli viac, nez my)..
Americanom je jedno, ze ich dlh je 28T, ale ak vidia, ze dostanu par stoviek USD na ucet "zadarmo" tak to uz vidia dobre, ale asi len zlomok zlomku sa pyta "a potom co?"
Odoslané z počítača

andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Zeby aspon v CEE vedeli robit monetarnu politiku?

Český úrokový masakr. Do konce roku mohou být sazby ČNB až dvojnásobné
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... ne-1384843

Centrální bankéři střední Evropy a eurozóny si nerozumí. Jablkem sváru je přechodnost inflace
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... ce-1384855

Centralne banky v US a EU sa tvaria, ze inflacia neexistuje. Uvidime casom, ale obavam sa, ze to dobre nedopadne.. Aby o rok nebola inflacia cez 10% a ludia budu "hadzat" cash do krypta a do akcii..

iceberg8
Platinum Member ***

Ak nejaky budu mat, ked zakladne veci pojdu hore. Ale tipujem ze "bohaci" (tj kto ma prebytok) budu mat..
Odoslané z počítača

Glogol
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Príspevok od používateľa Glogol »

tak CNB sa s tym nebabre - dala to na 2,75

DanteUnchained
Gold Member **
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Obrázok

andre
Gold Member **

Během zimy se meziroční inflace přiblíží sedmi procentům, předpověděl Rusnok (guverner CNB). https://www.e15.cz/byznys/cnb-zvysila-z ... 97-1385006

A Vavra je dalsi co uz pred mesiacom predpoveda inflaciu 6-7%. Asi v 3minute https://www.youtube.com/watch?v=_LhlobYdbBA Opati sa pozret cele.

iceberg8
Platinum Member ***

Hm, znamena to, ze by EUR/CZK isla smerom hore (czk oslabi)? zatial je na 25,2 - avsak neviem, ako velmi CNB kopiruje kurz eura..
V clanku sice pisu opacne, ale nedava mi to takto vecer zmysel - inflacia = viac penazi = silnejsia koruna?
Odoslané z počítača

andre
Gold Member **

Ta inflacia bude podobna aj v EU, mozno trochu mensia. Posilenie koruny by malo sposobit zvysovanie urokov na CZK pri sucasnom ponechani nulovych na EUR. CNB v zvysovani urokov ocividne mienia pokracovat, minimalne kym inflacia nezacne klesat.

Glogol
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Príspevok od používateľa Glogol »

CNB bude pokracovat ale asi uz miernejsie. Politici/Babis a ceski exporteri sa uz ozyvaju. Osobne tiez velmi neverim ze cesi samotni zastavia rast inflacie bez pomoci ECB. Ak tak snad len drahsie uvery na hypoteky spomalia rast cien bytov. Rast cien potravin a ineho rovaru osamotene vyssie ceske uroky velmi nezastavia. btw isto cesky inflacny kos kopiruje europsky ?

andre
Gold Member **

Glogol: inflacii vieme rozdelit na dopytovu a ponukovu. A ako spravne predpokladas, aktualnu inflaciu zvysovanim urokov zrejme nie je mozne zastavit, len mierne spomalit.

Cesi maju ako jedni z mala v kosi aj nehnutelnosti. Inak kazda krajina ma vlastny kos, ktory si nejak historicky vedie a updatuju..

ECB vydava pre eurozonu Harmonised Index of Consumer Prices te by malo byt rovnake. Ale samozrejme ludia na slovensku kupuju ine produkty ako v Taliansku.. takze podla mna aj tam budu rozdiely.

Cize neexistruje jednotna metodika a aj keby bola, tak nebude funkcna, leb o musis zohladnovat lokalne specifika a este k tomu vekovu strukturu obyvatelstva, kedze 20rocny clovek kupuje ine produkty ako 40rocny s detmi a ten zas ine ako dochodca.

DanteUnchained
Gold Member **
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Titanic, ale S&P500 da dalsie ATH, vsak co...

EDIT: a to pripominam ze ide o FED upravene cisla ktore su prikraslene..

Obrázok

Trumpeta1978
Guru Member ****

praveze to dava logiku ze pri vysokej inflacii indexy rastu lebo ludia presuvaju peniaze do aktív, ale vyse 6percent uz teraz v novembri, fúu, to uz je celkom dost a mali by sme si drzat klobuky lebo inac ich odfukne..Nastastie ziaden cash nedrzim vsetko je v akciach a zaroven o to lahsie sa splacaju pozicky s pevne stanovenou urokvou mierou, takze za mna ok :)

iceberg8
Platinum Member ***

To mas vsetko mimo cash? Neobavas sa korekcie alebo krachu? :)
Odoslané z počítača

Trumpeta1978
Guru Member ****

iceberg8 napísal:
St 10 11, 2021 4:30 pm
To mas vsetko mimo cash? Neobavas sa korekcie alebo krachu? :)
korekcia skor ci neskor nastane, ale bude docasna. Krach myslis aky? nech pod tym myslis cokolvek, tak kvalitne akcie budu mat vzdy svoju cenu, co sa o cashi povedat neda :) Eura, Usd a podobne fiat výmysli ponechavam inym :)

iceberg8
Platinum Member ***

Korekciu aj krach v tom zmysle, aby si vedel dokupit za akciovu cenu. Netusim, ja uz predpovedam krach asi 10 rokov.. Tak som uz prestal, preto tipujem, ze som polavil a tiez som (ale uz nie 100%) v akciach, tak to mozno naozaj pride, ale potom tu stale pocujem to BRRRRRRRRRRRRR, tak neviem veru co bude, bude ako bude. Ale paradoxne, urcite lepsie spim ked nemam na ucte 100% cash, ako tych 10 rokov co som akcie kritizoval..
Odoslané z počítača

Trumpeta1978
Guru Member ****

pritom ako rastie globalna inflacia a aka giganticka likvidita bola emitovana, pri tej globalnej zadlzenosti- z mojho pohladu je nezmysel drzat cash. Zaroven csah ti nikdy neda tolko zabavy a adrenalinu ako stocks :D

nesta
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm

Príspevok od používateľa nesta »

Rado napísal:
Po 27 09, 2021 11:03 pm
Prevody medzi bankami budú v rámci EU rovnako rýchle ako prevody v rámci banky. Pripravuje sa to už dlho (ja to registrujem posledné dva roky) stálo to dosť peňazí. Doteraz platby prebiehali v dávkach a bol čas skontrolovať, či je na účte zostatok, ktorý sa odosiela. Platby však budú skoro okamžité, takže sa zmení komplet filozofia prevodov.

Keď to nastane, tak nevidím, žiadny dôvod mať ďalšie euro. Pre bežného človeka stačí aj to, čo je aktuálne k dispozícii. Ja ho teda isto nepotrebujem. :D
Vyzera to tak, ze coskoro sa tieto instantne platby budu zavadzat aj u nas.

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... -startuju/

iceberg8
Platinum Member ***

No neviem preco ale do napriklad Nemecka viem peniaze poslat rychlejsie, nez vramci Slovenska.. Mne sa ten predpotopny system D+3 pacil, mali by sme ho u nas nechat.
Odoslané z počítača

jaja
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm

Príspevok od používateľa jaja »

Hm, okamžitý převody u nás máme už docela dlouho. Horní limit je 400k CZK, většinou bez poplatku, jen pár bank za to chce korunu. Ale není to stoprocentní, občas se stane, že jim to nejede. A ne všechny banky to podporujou.

nesta
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm

Príspevok od používateľa nesta »

Taliansko znižuje hranicu na platbu hotovosťou na 1000 eur
https://www.teraz.sk/ekonomika/taliansk ... sEkonomika

Strasne im musi vadit, ze v niektorych pripadoch este nevedia, ze si nejaky Jozko kupil pocitac bez ich vedomia...

dusantt
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm

Príspevok od používateľa dusantt »

https://www.bloomberg.com/news/articles ... h-payments

IT malo dlho 1k, preco to dali hore na 2k , len aby to mohli znovu bububu dat dole na 1k? nieco som si nevsimol ?

PS; toto znacne komplikuje kupu auta napr, pretoze SR nevie poslat instant platbu do IT, aby som mohol kupit auto na otocku, a je tomu takto uz dlhe roky (pre tych, co budu hovorit, ze veeeed instant platby uz buduuuu)

PS: neda sa to obist ani tak, ze si otvorim ucet v IT a vlozim tam hotovost, banka neotvori ucet len tak.
Inflacia je predsa nula.

Adammd
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Príspevok od používateľa Adammd »

Revolut bank má instant platby v €.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci

dusantt

Adammd napísal:
Ut 23 11, 2021 10:14 pm
Revolut bank má instant platby v €.
Ako to funguje? Musim si zalozit dalsi ucet u Revolut, a poslem to predajcovi do Talianska, on potrebuje Revolut, alebo mu to pride do 1-2hodin na jeho IBAN?
Inflacia je predsa nula.

Adammd
Platinum Member ***

Zalozis Revolut Bank, mas IBAN, ktory je vedeny na tvoje meno, normalne ako v ktorejkolvek inej banke. Na iny ucet v inej banke € pridu radovo v sekundach(ak je v systeme SCT Inst)
f.i.r.e.
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci

dusantt

Adammd napísal:
St 24 11, 2021 5:50 pm
Zalozis Revolut Bank, mas IBAN, ktory je vedeny na tvoje meno, normalne ako v ktorejkolvek inej banke. Na iny ucet v inej banke € pridu radovo v sekundach(ak je v systeme SCT Inst)
To je dobre vediet, dakujem. Este v 2013, ked som takyto transfer potreboval, som o Revolute nevedel, musel som prespat v IT, aby som pockal na medzibankovy prevod. Lebo fuj fuj hotovost nad 1000eur v IT.
Takze vlastne, ak chcem napr zo Slovenskej banky poslat do inej Slovenskej banky, tak cez Revolut to viem urobit okamzite?
Inflacia je predsa nula.

Joki
Active Member
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm

Príspevok od používateľa Joki »

Dokonca, ak posielam peniaze z Revolut čo je v Litve na účet v Estónsku, dokonca aj v sobotu alebo v nedelu, pripišu sa v paar sekundách. Mám taku skusenosť, ak posielam na Coinbase, má účet v Estónsku
Ak má niekto záujem o referral link IBKR
(ešte 14 možností)
https://ibkr.com/referral/jozef719
Investujem do akcii a etf, aby som mal príjemný život.

Adammd
Platinum Member ***

Je jedno, kde dana banka sidli. Aby si dostal platbu "okamzite" , musia byt v systeme SCT Inst. Neviem, ktore SK banky v nom su. Revolut je.
Niekde som cital, ze do urcitej doby vsetky banky v eurozone budu musiet byt v danom systeme.

National plan for the implementation of instant payments in the Slovak Republic
f.i.r.e.

Alojz
Dátum registrácie: Ut 02 11, 2021 8:51 pm

Príspevok od používateľa Alojz »

dusantt napísal:
Št 25 11, 2021 10:40 am
To je dobre vediet, dakujem. Este v 2013, ked som takyto transfer potreboval, som o Revolute nevedel, musel som prespat v IT, aby som pockal na medzibankovy prevod. Lebo fuj fuj hotovost nad 1000eur v IT.
Takze vlastne, ak chcem napr zo Slovenskej banky poslat do inej Slovenskej banky, tak cez Revolut to viem urobit okamzite?
V 2013-tom Revolut ani neexistoval.
A nie nevies. Je to system kde sa banky postupne pridavaju. A teraz bolo oznamene, ze sa do neho pridavaju prve 3 slovenske banky SLSP, TB, VUB od februara 2022.

dusantt

Aha, tak to je potom stale nic moc.
Inflacia je predsa nula.

Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"