Hrozi inflace?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

u komunistov je vsetko mozne. Da sa ocakavat ze skor ci neskor bude vo Venezuele zase extremna inflacia takze budu musiet znovu vykonat menovu reformu.
Skor ma zaujalo:
"jednorazové mince"
- co tym myslia?
---
Je to cele iba divadlo pred obcanmi, tvaria sa ze nieco riesia a nieco sa zlepsi- co nie je je ale realita.

--
"1kg syru a 10 vajicok" mesacne, tak to je menej kcal ako vynalozi na tu pracu,
to je prepocet na vajicka syr, co su tie drahsie potraviny. Zemiaky a kukurica su lacne, tým dohanaju kalorie.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa nesta »

Poľská centrálna banka v stredu nečakane zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu. Urobila tak zhruba o pol roka skôr, než predpokladala väčšina ekonómov. Rada pre menovú politiku Národnej banky Poľska (NBP) zvýšila referenčnú sadzbu o 40 bázických bodov na 0,5 %. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá dosiahla 20-ročné maximum.
Poľská centrálna banka pristúpila k nečakanému zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby krátko po tom, ako tak urobila Česká národná banka (ČNB). Tá koncom minulého týždňa zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 0,75 % na 1,5 %, čo bolo najvýraznejšie zvýšenie za posledných 24 rokov.
Tak sa zda, ze makroekonomovia boli zase raz velki optimisti, alebo v tomto pripade skor pesimisti ak si mysleli ze sa inflaciu aj tak nepodari riadne rozpumpovat? Asi zalezi od uhla pohladu.

Madari myslim tiez dvihali uz davnejsie, tieto mensie meny by som bral ako celkom spolahlivu predzvest co pride vo vacsom, uvidime.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Trh není připraven na spád inflace, varuje Jeremy Siegel z Whartonu
https://jenakcie.cz/trh-neni-pripraven- ... d=13762574
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Co asi myslel tymto ?
"Pro dlouhodobé akcie bude výzva," řekl Siegel. "Naklonění bude směřovat k hodnotovým akciím." Vidí dobré podmínky pro společnosti, které těží z rostoucích sazeb, mají cenovou sílu a poskytují dividendy.
Odoslané z počítača
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa nesta »

Ruská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu v tomto roku už päťkrát, z toho poslednýkrát na minulom zasadnutí v septembri. Vtedy kľúčovú úrokovú sadzbu posunula nahor o 25 bázických bodov na 6,75 %. Dôvodom je prudký rast spotrebiteľských cien. Inflácia v Rusku zrýchlila v septembri na 7,4 % zo 6,7-percentnej úrovne v auguste. Septembrová miera inflácie je tak najvyššia od júna 2016.
Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters odhadujú, že banka na zasadnutí 22. októbra zvýši hlavnú úrokovú sadzbu minimálne na 7 %. Podľa Zabotkina banka na zasadnutí posunie smerom nahor aj svoj odhad inflácie v tomto roku. V súčasnosti je stanovený v rozmedzí od 5,7 do 6,2 %.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa nesta »

Londýn 10. októbra (TASR) - Britské domácnosti by sa mali pripraviť na podstatne skoršie zvýšenie úrokových sadzieb, než sa pôvodne predpokladalo. Povedal to člen Menového výboru Bank of England (BoE) Michael Saunders, pričom poukázal na rast inflačných tlakov v britskej ekonomike.
https://www.teraz.sk/ekonomika/briti-by ... sEkonomika
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Som zvedavy ako zareaguju centralne institucie. Peniaze sa rozdavali ked oficialna inflacia nebola a co budu robit teraz ked bude.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

sak uz reaguju, tvrdia , ze inflacia bude len docasna a zachytil som novu mantru Fedu, ze cieluje priemernu inflaciu v dlhsom horizonte , takze ak predtym bola nulova a dnes 5% , tak su v pohode na 2,5% :) , ono vyhovorka preco nezvysovat sadzba sa vzdy najde , len dokedy...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

V podstate skoro cela EU zvysuje zakladnu urokovu sazbu hlavne kvoli inflacii. Preco tomu tak nie je u nas? Preco NBS tvrdi ze je vsetko OK? Banky su stale ochotne na hypo na 10r davat fix 0,5%
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Jari »

wladas, ktora banka dava na 10r fix 0,5%?
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Neviem presne ktora. Je to nejaka relativne cerstva akcia. Segra akurat riesi refinanc.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa samuel »

wladas napísal: Po 11 10, 2021 10:17 am Neviem presne ktora. Je to nejaka relativne cerstva akcia. Segra akurat riesi refinanc.
zisti prosim ta, lebo to znie too good to be true
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Dnes som daco zachytil neviem ci uz nie je neskoro. Som ani nevedel ze existuje nejaka Oberbank.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... -hypoteky/
Na 1% hypo sme si tak zvykli ze uz aj 2% bude pomaly katastrofa. Stale som presvedceny ze z dlhodobeho hladiska to extra dlhe QE bude mat neblahe nasledky minimalne v mysliach ludi volenim populistov ktori budu viac a viac zadlzovat ( sice Cesko to nepotvrdilo, ale uvidime). btw Cesko inflacia za sept 4,9 z augustovych 4,1.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa miror »

samuel napísal: Po 11 10, 2021 10:21 am zisti prosim ta, lebo to znie too good to be true
ja som to zbadal tu pri refinancovaní:

https://www.primabanka.sk/preneste-si-hypoteku
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Muti »

Alebo toto teraz bezi v telke:

https://365.bank/ekohypoteka?index
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, no bolo by zaujimave si prasknut do SPY.. a potom pride "rok 2000"
zacal som investovat pred 2 mesiacmi, som v strate 10% , a "je mi to jedno", ale gemblovat s hypotekou je asi iny level..
urobit to pred 10 rokmi, tak by to vyslo.. ale na burze sa nic neopakuje len tak..

edit: ked tak robim backtesty (s 5% p.a. urokom), prakticky by sa nedalo prehrat, ale mam z toho taky divny pocit, ze toto je hra podobna tej ponzi.. taka jemne hedgnuta nejakymi firmami.. Na nikkei by to ale nevyslo..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Musel by si sa donutit to nechytat aspon 10r.
Taka supa ako rok 2000 uz nebude. To bol vtedy cisty extrem. Vsetci chceli zbohatnut. Niekolko nasobne horsie nez dnes coiny.
Len popravne v dnesnej situacii je to o hubu. Cina, energetika, eko. Velmi neista doba :D
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Moc by som s tym rokom 2000 ako nemoznym neoperoval... nikdy nehovor nikdy.. rocne sa pumpuje tolko prechov do burzy ze stojime na velmi krehkom domceku z kariet.

Inak o 2 dni nove cisla inflacie v USA, aktualne 5.3, uvidime co zase FED vycleni zo skupiny aby to nevyskocilo.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Inflácia znamená, že dodávatelia výrobkov a služieb zvyšujú ceny. Nás sa to týka, bez ohľadu či sú v štatistickom spotrebnom košiku či nie.

Čo nie je zahrnuté vo výpočte inflácie, ale čo sa bežného spotrebiteľa nevyhne?

1. Ceny aktív ako nehnuteľností, investície, zlato a pod. Platíte viac za niečo čo stálo menej.
2. Cena niektorých výrobkov sa nemení, ale tovar sa zmenšuje. Čokoláda, džusy, tekutiny a iné sa zmenšujú. Rozdiel si takmer nevšimneš.
3. Niektoré služby sa odstraňujú. Napríklad samooblužné pokladne kde vykonávate prácu predavačky zadarmo, používanie smartfónov na objednávky, nápoveda cez roboty, menej ľudí v call centre, dlhšie čakanie na služby, atď.
4. Nedostatok lacných vyrobkov, ale plno drahších, napríklad u áut.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák

hlavne ten druhy bod by som zvyraznil. Co som si vsimol, tak balenia potravin ci ineho spotrebneho tovaru sa stale zmensuju. Napr z 1kg balenia je zrazu 900g, z 500g je 450g a samozrejme ze za rovnaku cenu /ak nie vyssiu/.
Dalej veci vela som zvykol kupovat z Usa lebo to tam bolo castokrat podstatne vyhodnejsie aj vratane dopravy. Ale minimalne posledny rok je to uz ine, ceny isli aj tam viditelne hore a tyka sa to aj dopravy.
/a to este neratam do koncovej ceny zmenu ohladom colnych poplatkov na tovar prichadzajuci z mimo EU/

--

Stoji za zmienku, ze aj za socializmu v CSSR boli obdobia ked ceny potravin, elektriny ci benzinu skokovo narastli v kratkom case./napr svetova ropna kriza v 70tych rokoch/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

I napriek tomu, že inflácia vyskočila, FED môže mať pravdu, že odíde. Jediné, čo vyčítam Fedu je, že nezvýšil sadzby tak pohotovo ako ich znížil pri covide. Stačilo symbolicky o +0,25%...bez kecov a dlhých predohier ako oni zvyknú. Ved akciové trhy sú oproti precovidodej dobe + 30% a Nasdaq o +50%.

STále treba brať do úvahy, že toto nie je inflácia s prehriatia ekonomiky. Z toho, že firmy tak prosperujú, že si môžu dovoliť dvíhať ceny. Oni dvíhajú ceny preto, lebo im rastú vstupy. A vstupy rastú kvôli odstávkam, lockdownom a disproporciám v ponuke a dopyte. Napr. dopyt po nehnuteľnostiach prudko zvýšil cenu stavebných materiálov...lebo výrobcovia mali disrupcie a dodavatelia držali na skladoch obvyklé, alebo menšie zásoby. Podobne ako sme čítali pri čípoch: automobilky rátali s menším dopytom a preto znížili objednávky. A stal sa opak: predaj áut sa obnovil velmi rýchlo, ale čípy nemôžeš vyrobiť rýchlo, ked dodávatelia znížili výrobu a dodávky waferu vdaka nižším objednávkam.

Proste toto nie je zdravá ekonomika, ale chaos v ponuke a dopyte vdaka 1,5 roku lockdawnov, sedenia doma, necestovania, atd. Ked je cena papriky vysoká, tak všetci zasadia papriku a na budúci rok jej bude taký prebytok , že ceny znížia na pestovatelské náklady. Tak to môže byť so všetkým, len čo sa výroba a služby stabilizujú. Ja nemám pocit, že svet sa dostal do konkjuktúry. Mám pocit, že pandémia spôsobila škody, odstavila pol sveta od normálneho života, zadlžila firmy a štáty a to sa nakoniec pretaví do ekonomických problémov: bud stagnácie, alebo recesie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

moj laicky pohlad , ludia nepracovali, nevyrabali,ale dostavali peniaze ako keby pracovali, takze spotreba este dokonca narastla lebo ,easy money. Ale spotreba nemohla a este nie je uspokojena lebo v dosledku neprace ludi ni je tovar. Malo tovaru = vysoke ceny. Teraz bude podstatne, ci politici polavia a dalej budu rozavat peniaze v dosledku inflacie teda vyssich cien a tak sa vytvori inflacna spirala.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Problem s cipmi bol uz v roku 2018 len sa o tom nehovorilo , nieje to zalezitost len covidu

Cena lodnej dopravy vzrastla o cca 400% podla jednej znamej co sme u nej firma v podnajme je to z dovodu ze niekto pocas corony skupil vsetky dostupne lodne kontajnery

V priemysle nechybaju len cipy , asi 6 mesiacov dozadu som bol v jednej fabrike a tam klud jak v nedelu pytal som sa co sa deje a ze vraj nieje plastovy granulat , polotovar ktory sa sype do kazdeho vstrekolisu na vyrobu plastovych dielov

Ceska skodovka ma vyrobenych asi 30 000 aut na luke odstavene cakaju na cipy , fabrika viac nevyraba , opel zavrel fabriku v nemecku , PSA v parizi do konca roka sa nebude vyrabat

Paradoxne US steel mal v lete najlepsie obdobie za posledne dekady , odmeny ake si ludia nepamataju

Priemysel stoji dodacie terminy na kable , hlinik ,riadiace systemy , senzoriku atd. nic nieje dodacie terminy marec 2022 v zime sa nebude robit nic vsetko chyba , motam sa v priemysle viac ako 10 rokov a toto je bezprecedentne neviete si ani predstavit co sa deje , firmy co vyrabaju stroje beru kontokorentne uvery , nevedia dokoncit stroje , material chyba ale faktury platit musia , hrozia im pokuty z omeskania , vela firiem to polozi
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

SLovan_sk myslis, ze je to dosledok lockdownov, alebo by to nastalo aj tak?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rokosák napísal: Ut 12 10, 2021 9:23 am Inflácia znamená, že dodávatelia výrobkov a služieb zvyšujú ceny. Nás sa to týka, bez ohľadu či sú v štatistickom spotrebnom košiku či nie.

Čo nie je zahrnuté vo výpočte inflácie, ale čo sa bežného spotrebiteľa nevyhne?

1. Ceny aktív ako nehnuteľností, investície, zlato a pod. Platíte viac za niečo čo stálo menej.
2. Cena niektorých výrobkov sa nemení, ale tovar sa zmenšuje. Čokoláda, džusy, tekutiny a iné sa zmenšujú. Rozdiel si takmer nevšimneš.
3. Niektoré služby sa odstraňujú. Napríklad samooblužné pokladne kde vykonávate prácu predavačky zadarmo, používanie smartfónov na objednávky, nápoveda cez roboty, menej ľudí v call centre, dlhšie čakanie na služby, atď.
4. Nedostatok lacných vyrobkov, ale plno drahších, napríklad u áut.
Konkretne som narazal na FED a jeho sposob vypoctu - oni odtial vyhodili uplne jedlo a este nejake dalsie veci, kde je inflacia 9%+. menia si to ako chcu aby mali pekne cisla. Inak samozrejme inflacia ide vsade, niekede menej niekde viac.

Slovan_sk napísal: Ut 12 10, 2021 5:33 pm Problem s cipmi bol uz v roku 2018 len sa o tom nehovorilo , nieje to zalezitost len covidu

Cena lodnej dopravy vzrastla o cca 400% podla jednej znamej co sme u nej firma v podnajme je to z dovodu ze niekto pocas corony skupil vsetky dostupne lodne kontajnery

V priemysle nechybaju len cipy , asi 6 mesiacov dozadu som bol v jednej fabrike a tam klud jak v nedelu pytal som sa co sa deje a ze vraj nieje plastovy granulat , polotovar ktory sa sype do kazdeho vstrekolisu na vyrobu plastovych dielov


Priemysel stoji dodacie terminy na kable , hlinik ,riadiace systemy , senzoriku atd. nic nieje dodacie terminy marec 2022 v zime sa nebude robit nic vsetko chyba , motam sa v priemysle viac ako 10 rokov a toto je bezprecedentne neviete si ani predstavit co sa deje , firmy co vyrabaju stroje beru kontokorentne uvery , nevedia dokoncit stroje , material chyba ale faktury platit musia , hrozia im pokuty z omeskania , vela firiem to polozi
Presne si to vystihol, lodna preprava isla hore nehorazne, chyba zakladny material - plast, guma, hlinik. Robil som u dodavatela automatizacie, zakaznik nam hovoril ze hlinik (plechy na rozvadzac) ma do konca 07/2021, komponenty nema a na projekty od 08/2021 uz nema ani plechy na rozvadzace...


Automobilky podcenili dopyt/ponuku, ocakavali ze nebudu peniaze a nebudu sa kupovat auta, menej sa robilo na sklad, a teraz meska vyroba, pre tych ktorym zrovna chipy nechybaju
iceberg8 napísal: Ut 12 10, 2021 6:55 pm SLovan_sk myslis, ze je to dosledok lockdownov, alebo by to nastalo aj tak?
pred X rokmi goldman sachs kupil zasoby hlinika, vyhnal cenu na 400% a potom po pokutach od FED a neviem akych vysetrovaniach zasoby pustili. Toto je nieco podobne, niekto sa hra a drzi tovar (mimo ineho).

K tvojej otazke je to vsetko mozne v jednom. Nam na jar 2021 vytopilo sklad a fabriku dakde v Azii, linka vyrabala pre 6 vyrobcov automatizacie veci, uz backlog sa nestihal vyrabat, co sa vyrobilo bolo kazdy tyzden rozposielane. Do toho bola u nas politika COVID, tzn. projekty pre COVID (nemocnice, vakciny, vyroba liekov atd. malo prioritu pred priemyslom, to vyrazne narusilo backlog.. a co som pisal byvalym kolegom tak je to este horsie. Ked somv jli odchadzal jedna rada mala problem s dodanim - cakacka 8 mesiacov v backlogu -900 ks. AKtualne 1500, ocakavanie 03/2022! na objednavkach ktore som este ja riešil a specifikoval :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, taky rozvadzac pred dom, neviem typ, tusim stsal okolo 100eur pred 3 rokmi(?), dnes som najlacnejsi nasiel za 160eur, to je zaujimave.. Pretoze mam 1 na predaj, a nebol cas to nafotit a dat na bazos, hovoril som si "ved hodnotu to nestrati, tlacia sa peniaze" a ejha, asi som dobre investoval, sice neviem po kolko idu pouzite (2 rocny).
To iste CYKY kable som nakupil do zasoby, zial len okolo 200metrov, cize navyse nemam, nemal som volny cash. V krize 2008 to bolo naopak (zatial), ze spekulanti nakupili na vrchole a potom sa ceny prepadli.

Clovek "trejdi" v beznom zivote, a ani o tom nevie.. ale hodnotim to skor ako FOMO, nez rumors-news..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vela z tych chudobnejsich krajin Juhovychodnej Azie ma stale rozne obmedzenia ohladom práce, pretoze maju nizku zaockovanost. A firmy z Usa boli predtym kvoli zvysenym daniam na produkty z Cíny nutene presunut vyrobu do Vietnamu, Barmy, Indonezie, Malajzie. Takze nie su produkty, za druhe je drahsia a slabsia kontajnerova doprava a do tretice je v Usa stale malo ludi na zakladnych poziciach /vodici kamionov, skladnici a pod/. Ale ako uz niekto tu spomenul, suhlasim ze tato situacia je iba docasna, velkou otazkou je ale dokedy.

Dlhodobejsi problem vidim skor u potravin kde sa mozno musime pripravit na stály rast ich cien. Dovodom je zmena globalnej klimy, ktora sposobuje vacsie vykyvy v urode. Zaroven sa zvysuje zivotna uroven /a aj ich celkovy pocet/ ludi v krajinach tretieho sveta a tym rastu aj ich naroky na kvalitu jedalnicka. Je tu aj ten fenomen, ze ceny potravin nezvyknu klesat ani potom ked objektivne priciny ktore vytvorili ich rast uz pominuli.

Velkou neznamou bude ako to nakoniec dopadne s Evergrande a naslednym vplyvom na cinske a svetove trhy. V kazdom pripade firma nezaplatila uz trikrat uroky z dlhopisov co jasne naznacuje neochotu cinskej vlady o jej zachranu.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 12 10, 2021 10:00 pm, upravené celkom 1 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ten hlinik, mas aj zdroj?
Lebo tu oficialne pisu, ze to je hoax
https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium ... conspiracy
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Pozor - conspiracy nie je prekladane ako hoax ci konspiracna teoria, ale znamena to "sprisahanie" v preklade :) Zdrojov mas plny internet staci napisat - aluminium warehousing goldman

Cital som to davno, oni chceli tusim kupit vyrobcu hlinika, to im zakazal regulator ci co, tak s tym vydrbali a kupili firmu co hlinik vyskladnovala/distribuovala a posielali von len zlomok toho co naskladnili a aj to co odoslali tam nechali par dni stat.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano uz som to nasiel, oni vlastne presuvali hlinik zo skladu do skladu (zo svojho do svojho), aby sa javilo, ze su prazdne sklady..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: St 13 10, 2021 9:17 am Ano uz som to nasiel, oni vlastne presuvali hlinik zo skladu do skladu (zo svojho do svojho), aby sa javilo, ze su prazdne sklady..
este ze to nerobili s olovom, to by sa im asi neoplatilo zo skladu do skladu vozit :lol:
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

heh a to este nekomentuje GME short :D

Obrázok
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Muti »

Rychlokvasni poistovaci idu robit biznis s cennymi papiermi. Este len teraz sa ukaze kvalitka:
https://e.dennikn.sk/2571567/zo-sprostr ... d/?ref=tit
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mna odtial byvala spoluziacka namotavala, ale zamlcala mi ten ich cca 2% rocny poplatok , resp spomenula nieco ze je to zanedbatelne, a stale hovorila, ze 7% p.a. 7% 7% budem bohaty.. Uz si ani nepamatam aky produkt to bol - isiel do zberu papiera, ale neviem aky mala motiv, tolke roky "drzime spolu, lebo spoluziaci" a potom taka ponuka.. Asi platia tucne premie za novych klientov..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa wladas »

Tak to je taka stara znama pesnicka ze sa po rokoch ozve kamarat/spoluziak s ponukou ktora sa neodmieta :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Glogol »

Skor vtip je taky ze ked sa ti po rokoch ozve stary kamarat tak si bud chce pozicat alebo ta o.ebat. :lol:
p.s. Slovenska inflacia medzitocne 5.0. Este slusne na sucasnu dodu - ale placu uz vsetci dookola. Akekolvek medium otvorim vsade poziadavky na viac penazi. Zdravotnici, ucitelia, sudcovia, dochodcovia, velke (SK, sotak, duslo, slovalco ....) firmy, uz aj armada ...Pridem do roboty a zase jajajaj co len bude. Zdravi ludia v plnej sile. Sa opakujem ale extra dlhe nepotrebne QE zanechalo na mentalite ludi devastacne zmeny. Stat daj. Ale B - odkial resp. komu zobrat nevie povedat nikto.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

socialne inzinierstvo iduce proti zakladnym trhovym mechanizmum vzdy napacha nakoniec iba škodu, ale to je politikom jedno, oni si sleduju iba svoje populisticke ciele
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zaujimavy clanok k prudkemu rastu cien energii
https://www.iea.org/commentaries/what-i ... ppens-next
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: Št 14 10, 2021 10:16 am socialne inzinierstvo iduce proti zakladnym trhovym mechanizmum vzdy napacha nakoniec iba škodu, ale to je politikom jedno, oni si sleduju iba svoje populisticke ciele
Neviem ci je to proti zakladným trhovým mechanizmom, ale developeri vyzaduju od kupujucich, s ktorymi maju zmluvy, takzvane inflacne navýšenie predajnej ceny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hrozi inflace?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Stat rozdaval nieco pocas korony?
Mne nic neprislo...

Rokosák napísal: Št 14 10, 2021 8:57 pm Neviem ci je to proti zakladným trhovým mechanizmom, ale developeri vyzaduju od kupujucich, s ktorymi maju zmluvy, takzvane inflacne navýšenie predajnej ceny.
Ved ta inflacia je uz zapocitana v tej cene..
Mozem aj ja ziadat od developera spat peniaze, ked som kupil byt za 100 a padol na 60 ? (nekupil som tak, len mi to pride vtipne).
Ked predam akcie, tiez nemozem plakat, ze dajte mi ich naspat, lebo stupla ich hodnota..
Developeri ziskali peniaze predanim papieroveho bytu este pred prvym vykopom, to je silna spekulacia, nelutoval by som ich vobec. A jaj dokazem stavat za cudzie - mali to postavit za svoje, nabalili by sa teraz. Ale aha pockat, nemali na to cash ?


Trumpeta1978 napísal: Št 14 10, 2021 5:44 pm Zaujimavy clanok k prudkemu rastu cien energii
https://www.iea.org/commentaries/what-i ... ppens-next

Co maju vsetci s tou zimou? To ocakavaju (zas a znovu) zimu kde ma byt -20C po 3 mesaice? Zacinam nadobudat pocit, ze ovplyvnovanie pocasia by mohlo byt velmi ziskovy biznis..
Mimochodom, trochu rozumnejsie domy/byty (tj, nie stare nezateplene aby "dom dychal") maju radsej prave tych -20C pri priamom slnku, nez +2C pri hmle. Uz minimalne 10 rokov sa stavaju domy s obrovskymi oknami, tie takmer netreba prikurovat pri "tuhej zime" a ak je "tuha zima" tak zvacsa svieti slnko.. A tie starsie domy, tie su prazdne, "lebo ved naco by som predaval, ked mi ten dom zaraba, realitna bublina"
Tak kto ma spotrebovat tie energie pocas tuhej zimy? To je z toho homeoffice? Ludia nekurili ked chodili do prace?
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"