Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

To nevie ani sám Traxler :)
http://finez.cz/odborne-clanky/detail/s ... vesticemi/" onclick="window.open(this.href);return false;
Popravdě, to sám nevím. Už v investičním výhledu na tento rok jsem vyjádřil své znepokojení ze současné situace ve světě a na finančních trzích. Varoval jsem, že pro většinu lidí by bylo asi moudřejší se v této době vůbec nepouštět do investování na kapitálových trzích, že na konci roku bude většina lidí ráda, pokud moc neprodělá. Tato situace trvá, ve vzduchu visí příliš mnoho rizika za málo muziky, a tak nemá smysl se bezhlavě pouštět do akcií ani dluhopisů a už vůbec ne do komodit. Prozatím investujte raději do vztahů - do rodiny, do přátel, do kolegů v práci... na investice do cenných papírů nebo nemovitostí přijde čas později, až budou ve výprodeji.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Tibor »

Prečo sa vždy riešia len otázky typu: "Kedy budú nejaké aktíva rásť?". Však táto doba je ako stvorená na shortovanie. Pravdepodobnosť, že by povedzme európske akciové indexy vyleteli povedzme do konca budúceho roka o 20-30% je pri poznaní všetkých tých problémov veľmi nízka. Pričom výnosy reverzných bonusových certifikátov pre zodpovedajúcu investičnú stratégiu sú celkom zaujímavé. Však Traxler je na certifikáty. Tak prečo nie na "reverzné"? Alebo prečo je rozdiel v špekulácii na rast vs. špekulácii na pokles?
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Airmike »

neriesia sa vzdy. riesia ich len ludia ktori vyznavaju taketo teorie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

Alebo prečo je rozdiel v špekulácii na rast vs. špekulácii na pokles?
jednak preto že nie všetko je shortovateľné. A potom to nie je také jednoduché ako long. Hlavne pri dlhodobejších short pozíciách. Šak si spomeň koľkí shortovali v roku 2009, lebo šak ešte kríza neskončila, potom pokračovali v roku 2010, lebo trhy sú už vysoku. A nič. MOžno im dovtedy prišiel aj margin call.
Alebo striebro - ja som písal že je na ňom bublina už na začiatku roku pri cene cez 30 USD. Ale určite by som to neshortoval. A dobre som urobil, lebo vyliezlo na 49,5 USD.

Alebo Čína. Že tam príde recesia píše každý. Ale recesia tu furt nie je a nevieš kedy presne príde. A na short by si si vylámal zuby (pokiaľ by si mal vôbec možnosť shortovať nejaký čínsky index).
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Tibor »

Ja som to myslel hlavne vo vzťahu k Traxlerovi. Ktorý je zástancom certifikátov. A reverzné bonus certifikáty na európske akciové trhy sú celkom dostupné. A pokrývajú nerastúce trhy, nie je nutný pokles.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

mne hovoril, že úplný odborník na certifikáty zase nie je. Používa ich niekedy, ale asi nie je odborník úplne do hĺbky.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Ladis »

Jan Traxler je poradce s pojištěním a vyzná se v tom, jaké jsou druhy pojištění a jak lidi přesvědčit začít platit pojištění, které nepotřebují.
Nyní se dostává pomalu ale jistě do skupiny pesimistů, kteří čekají 5 let po krizi další velkou krizi a s takovými pesimisty lidmi nemá význam se bavit, ti jsou stále v krizi a nikdy se z krize nedostanou.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja si myslím, že práve naopak v roku 2009 bol Traxler v mnohých investíciách silne na long. Ako jeden z mála. To ukazuje že je pružný a nie je večne v kríze.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal:Jan Traxler je poradce s pojištěním a vyzná se v tom, jaké jsou druhy pojištění a jak lidi přesvědčit začít platit pojištění, které nepotřebují.
Nyní se dostává pomalu ale jistě do skupiny pesimistů, kteří čekají 5 let po krizi další velkou krizi a s takovými pesimisty lidmi nemá význam se bavit, ti jsou stále v krizi a nikdy se z krize nedostanou.
Keď kritika, tak treba začať od seba.
V roku 2008 som vyhodnocoval optimistu Ladisa na serveri traders.cz:
JUGGLER napísal:Citujem LADISA na začiatku 2008:
Muj akciový fond = moje portfolio jako 100% se skládá z techto investic, to jsou jen akcie :
Barclays 17%, HBOS 17%, Royal Bank of Scotland 17% ( celkem akcie bank jen pro dividendy = 51% )
A pro růst kapitálu: Siemens 8,5%, Daimler 8,5% , Solon 8%,
Adidas 6,5%, Vossloh 6,5%, Rheinmetall 5,5%, Singulus 5,5%
To znamená jen, kolik procent kapitálu jsem dal na kazdou akcii a ne aktuální vyrostlou hodnotu 26.1.2008



Aká je situácia za 1 rok?:
Barclays sa prepadol zo 700 na 281 -60%
HBOS sa prepadla z 1000 na 270 -73%
Royal Bank of Scotland zo 630 na 204 -68%
Siemens zo 150 na 110 -35%
Daimler z 95 na 61 -35%
Solon zo 70 na 55 -22%
Adidas zo 47 na 38 -19%
Vossloh ja na nule ! 0%
Reinmetall sa prepadol zo 70 na 44 -37%
Singulus z 10 na 7 -30%

A keďže banky majú v portfóliu najväčšiu váhu, tak resume je také že aj popri dividendách tu ide o statu okolo -50% za jeden rok !!!

Zodpovedne môžem prehlásiť, že toto je najhlupšie investičné portfólio aké som kedy videl. Tragikomédia je v tom, že sa tvári ako bezpečné a konzervatívne a výsledok je totálny prepad. Najhlupšie je preto, lebo autor mal možnosť z prvej ruky čítať analýzy a varovania ohladom finančného sektoru, no i napriek tomu nechal plnú váhu v najväčších prepadákoch !
A to ešte len kríza začínala! Dno bolo v 2009.
Pri radách opatrného Traxlera nemôžu investori stratiť nič.
Pri radách hlupáka môžu prísť o všetko.

P.S. Komu sa chce, môže to portfólio vyhodnotiť na dnešné ceny. Ale keďže ide o hlúpe portfólio, nediverzifikované a zamerané na banky, tak tipijem, že ešte bude dlho v strate.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa kubik »

Nyní je podle mě rozumné investovat do drahých kovů,perfektně jsem odhadl dno krize r.2008-9,kdy jsem koupil ETF na ropu skoro úplně na dně,plyn jsem také kupoval na dně,ale vlivem kontanga se investice moc nepovedla,nedal jsem bohužel na Jugglera a důvěřoval menežerům fondů,že dokáží kopírovat cenu,ale bohužel to tak není.U stříbra a zlata,paladia atd žádné kontango není,stříbro(cca 37 usd/oz) jsem nakoupil místo akcií- 1/20 svého jmění-,ropy a plynu se zbavím a budu za ně znovu nakupovat drahé kovy,tedy celkem asi 30% zbytek mám v nemovitosti.Bohužel když jsem odhadoval dno krize,tak jsem předpokládal,že stříbro padne na 4 usd,to se nestalo,určitě bych v té chvíli investoval do něho,nyní vím,že i když se spletu s nákupem drahých kovů,dá se to vysedět,ale ETF a další podfuky ne,ty jdou limitně k nule.Takže moje rada:nkup stříbra s možností zdvojnásobení až zdvacetinásobení investice(cca700 usd/oz),nákup zlata v podobě prstýnků,mincí,řetízků atd.Těch 700 usd je možné při krachu usd-totální hyperinflace.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa jogo »

Kubik: Striebro kupujes priamo na burze alebo nejake CFD?
Neviem ako je to na burze, ale CFD ma slusne swapy tak na moc dlhodobe vysedenie by som to nehral...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Ladis »

Když už počítají moji nepřátelé od 16.7.2010 do 16.7.2011 propad mých akcií, které už dávno nemám, měli by do toho započítat taky akcie Nokia a Ericsson, které jsem prodal už roku 2004 s výdělkem.
Ty akcie Nokia a Ericsson mi taky moc ublížily od 16.7.2010 do 16.7.2011. Pro pomluvu je to dobré. A že už jsem ty akcie prodal 2004 a nemám je, to nikoho zde nezajímá. Hlavně že mi ošklivě spadly od 16.7.2010 do 16.7.2011.
Ovšem je to sranda, vyčíslovat zde propady akcií, které nemám, jen aby mi to ublížilo.
Takovouto zlou reklamou neprodám 2 miliony mých knih, ale jen jeden milion mých knih.
Od 1.1.2010 do 1.1.2011 rostl muj kapitál v akciích +32% a
od 1.1.2011 do 1.1.2012 dosáhnu taky krásný růst akcií.
Vy však vypočitejte propad od 6.3.2007 do 6.3.2009 a taky propad od 20.3.2000 do 20.3.2003 u všech 50 akcií, které jsem kdy měl a už dávno prodal s výnosem. Jako pomluva to bude výborné.
On tady počítá někdo propad mých akcií Singulus, Siemens, Vossloh, jenže já ty akcie už dávno prodal s výnosem, tedy mi jejich propad do 16.7.2011 vůbec nevadí. Jako pomluva to bude výborné, když se mi propadly akcie 2011, já však je prodal už 2004 a léta už je nemám.
Jsem rád, že mám plno dobrých přátel na Slovensku, já je taky mám moc rád a těším se moc na setkání s kamarády v Bratislavě roku 2041.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ako dopadol tvoj kapital v akciach od 1.1.2008 do 1.1.2009 a od 1.1.2009 do 1.1.2010 ?
mala by na to byt jednoducha odpoved ked tvrdis, ze ta niekto ohovara
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa Airmike »

Ladis

cele toto dotahovanie a utocenie je len znamkou (ne)serioznosti. jedine co moze pomoct tvojej knihe k predaju je ze by si mal aspon nejaky kredit. bohuzial svojim vystupovanim si ho stratil uz davno. to ze nazyvas svoju knihu bestsellerom by sa dalo prekusnut s tym ze nevies co to bestseller je, to ze v prispevkoch pises o sebe v tretej osobe tiez poukazuje na nejaku anomaliu ale nakoniec cudaci su v kurze. neustale utocenie na diskutujucich a ohovaranim ze su to klamari a hlupaci a ze len v tvojej knihe sa nachadza ta jedina spravna cesta, tak to je uz trosicku za hranicou pre priemerne inteligentneho citatela. prestan z nezmyselnym hladkanim svojho ega. a ked prezentujes nejaky verejny projekt , tak zverejni aj svoje realne vysledky. to je jedina cesta ako ziskas svoju posramotenu povest spat.

co sa tyka predaja knihy a snivani o milionoch predanych kusov. tak by som ti poradil aby si sa velmi rychlo prebral . velka vacsina ludi, ktora sa zaobera investovanim. si ovela radsej kupi knihu od autora ktory 1) ma vo svete meno. 2) kniha ma informacnu hodnotu

velmi dobrymi prikladmi je kniha : ako som zarobil milion dolarov od L.W.
tato kniha sa stala skutocnym bestsellerom, a stala sa nim prave preto ze L.W ma meno ktore ziskal v sutazi o najlepsieho komoditnaho obchodnika. hoci informacna hodnota tej knihy je diskutabilna a bol to viacmenej marketingovy produkt. tak sa predalo obrovske mnozstvo po celom svete

takze ak to myslis s predajom skutocne vazne , mozes si urobit predstavu o tom, co ponukas a kalko ludi sa najde co si tu knihu kupi.
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa kubik »

jogobela napísal:Kubik: Striebro kupujes priamo na burze alebo nejake CFD?
Neviem ako je to na burze, ale CFD ma slusne swapy tak na moc dlhodobe vysedenie by som to nehral...
Přes IB- SIVR a SLV,když tam dáš do vyhledávání silver,tak to vyhodí spoustu etf-k,tak jsem jen tak vybral ty dvě.Já vím,je to etf,ale aspon tam není to kontango,doufám mě znovu nevyvedeš z omylu,tam by se to skladováním neměla ta cena tak strácet.Fyzické držení zatím nechci,počítám s tím,že to může jít prudce nahoru a zase prudce dolů,je možné,že fyzické stříbro prostě na vrcholu za tu cenu nestihneš prodat anebo to nikdo od tebe nekoupí a ta cena může být pár minut či vteřin?
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa kubik »

Jinak si myslím,že i akcie půjdou nahoru,ale je to jenom třeba z 12500 na 14100 u DJ indexu,stříbro mě nyní ukazuje,že to může jít z 39 na 71 usd/oz,je potřeba být trochu chamtivý.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

s tými striebornými ETF kami by to chelo porovnať so spotovou cenou striebra. Tam b bolo vidieť, ktoré ETF cenu striebra najlepšie kopíruje. Ale na 100% ju nedokážu replikovať presne. Tak či tak musí rolovať kontrakty a manažér musí vyberať aké termíny nakúpi, aby urobil cca priemernú cenu. Tá sa však od spotovej určite bude líšiť.

Martin Baláž - nevieš v Bloomergu pozrieť ETFká na striebro + spotovú cenu do jedného grafu?
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa kubik »

Já myslím,že nejdůležitější bude kdy z toho stříbra utéct(tedy kdy se přijde na to,že ty ETF nemají ani kg stříbra v trezoru),prostě dokonalé načasování,ale jinak z dlouhodobého hlediska mu věřím,kam se člověk podívá tam se ta finanční pyramida hroutí.Aji energiím věřím,ale bohužel skladováním strácí.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj príspevkom dávam do témy Ladisová kniha..zbytočne tu zahlcujeme toto vlákno.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
janaK
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2010 10:51 pm

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa janaK »

Asi to sem nepatrí, ale je to zaujímavé.
Vizualizácia štátneho dlhu USA:
http://www.wtfnoway.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kríza verejných financií, ako teraz investovať

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozhovor s bývalým guvernérom NBS:
Jusko: Neverím, že sa nedohodnú
Bohaté krajiny nemajú právo len tak zbankrotovať a prestať platiť svoje dlhy. A Grécko je podľa Mariána Juska bohatou krajinou. Hovorí, že chudobné štáty videl na vlastné oči, keď v Afrike rokoval o odpúšťaní ich dlhov.



Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6005528/jusko ... z1ULPvIy1K" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"