KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mne sa zdá, že príliš veľa ekonómov nás straší infláciou a znehodnotením úspor.
Rád by som pochopil, prečo?

Môj názor je taký, že vysoká inflácia nehrozí. Resp., že riziko inflácie, či hyperinflácie je veľmi nízke.

Pozerám sa na to sedliackým rozumom.

V Amerike máme nulové sadzby pomerne dlho a k čomu došli na predposlednom zasadaní fedu?

- že nulové sadzby ponechajú ešte prinajmenej 2 roky

A čo vymysleli na poslednom zasadaní fedu?

- operáciu Twist, ktorej účinok sa dá prirovnať k ďalšiemu znižovaniu sadzieb.

Takže čoho sa bojí Fed? DEFLÁCIE a japonského scénara. Veľmi dobre vie, že inflácia nehrozí.

1. Všetky hrádze sú uvolnené, len aby do systému pritieklo viac peňazí a aj tak tých peňazí nie je dosť. Takže hrozí nejaká inflácia z prebytku peňazí v systéme? Zatiaľ nehrozí.

Pozrime sa na ďalšie možnosti inflácie.

2.Ceny idú hore, keď je dopyt. Dopyt = spotreba. Bude spotreba stúpať, keď sme v dlhovej kríze, šetríme, uťahujeme opasky? Nebude. Dopytová inflácia nehrozí. Bude sa vyrábať na sklady a predávať za nižšie ceny. To je opak inflácie. Tlak na defláciu.

3. Ceny idú hore, keď stúpajú náklady. Náklady, to sú hlavne ceny komodít. Materiály a energie. Predovšetkým ropa. Budú stúpať v recesii? Nebudú. V poslednej kríze klesla ropa zo 150 na 35. Takže ceny komodít budú klesať. Klesajú už teraz!

Takže, keď dopytová a nákladová inflácia nehrozí a v systéme nie je dosť peňazí, čo môže spôsobiť hyperinfláciu?

Ja si myslím že jedinou odpoveďou môže byť prebytok peňazí v takom prípade, keby sa tie peniaze bezhlavo natlačili a použili na míňanie ( vyššie, platy, vyššia spotreba, vyššie ceny).
A to si myslím, že u mocností ako EU a USA nehrozí.
U hociktorého iného štátu s vlastnou menou možno áno. Aj u mocností v minulosti, keď svet nebol globalizovaný - možno áno. Ale teraz, keď sú ako spojené nádoby, tak hyperinfláciu považujem za takmer nereálnu.

Reálnu možnosť hyperinflácie by som hádam videl až v scenári, keby naraz skrachovala spústa bánk a firiem. Vtedy by asi vznikol akútny nedostatok peňazí ( a natlačilo by sa ich veľa) a v dôsledku krachu firiem možno aj nedostatok tovarov (a ceny by vyleteli hore). Ale to si myslím, že je dosť nepravdepodobné.

Tak kde sa berie tá hrozba inflácie, ktorej verí toľko ekonómov?

Dík za názory.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Dlhová kríza 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa slimak »

Ak ti rast ekonomiky nepokryva sadzbu uroku - mas deflaciu. Ak stat nieje schopny aj pri poklese ekonomiky pokryvat svoje uroky, musi tlacit. Ak zvysi dane niesu schopne splacat domacnosti ci firmy. Ak stat tlaci skor ci neskor to uvidis na inflacii.

Mas to presne ako pri bubline najprv sa rozleje a potom mas velky prepad. Tlacene peniaze sa najprv rozleju a ked sa vratia mas inflaciu.

Co je inflacia? Normalne co si niekto pozicia - toho sa niekto musel zrieknut. Urok sluzi len na prerozdelovanie. Uspory sa rovnaju istinam(dlhom). Ak to tak nie je -inflacia. Je to len docasne prerozdelenie.

Ina vec je ked sa najdu nove peniaze.Nove potreby deficitu - ktore niesu kryte niecou usporou. Natlacis peniaze na splatky.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

slimak: Jenom tlačení peněz nestačí. Je to podmínka nutná, ale ne dostačující. Musí být taky ochota pak ty peníze dávat z ruky. Což je při katastrofických scénářích obsazujících první stránky novin u vystrašené veřejnosti velice pofidérní. Japonsko se snaží o nastartování aspoň nízké inflace bezúspěšně už 20 let. V USA teď navzdory nulovým sazbám a tištění byl FED taky dlouho vyděšenej reálnou hrozbou deflace.
Takže tištění se někdy projeví, ale jde o to kdy. Musí tady být ochota utrácet. Tzn. snižující se nezaměstnanost, vyhlídky na světlé zítřky, vyřešení/utlumení dluhové krize.
Navíc hotovost je dnes už jen velmi malou výsečí "peněž" (měnových agregátů). Takže tištěním se sice přidá hotovost, ale současně ubývá peněz jinde (vlivem blbé nálady i objektivních problémů s (re)financováním).
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa radvan »

suhlas s ferin/juggler ... je faktom, ze je risk, ze ked sa raz ekonomika vyrazne rozbehne, tak FED na 100% nebude schopny tie money dostatocne rychlo stiahnut spat a niekde nam napucia bubbles ... ale je otazne, ci sa zapadne ekonomiky vobec niekedy tak rychlo rozbehnu, aby inflacia bola velky problem ... 2-3% rast hdp nie je beh, to je pokus o chodzu ... a zapadny svet (US, EU, Japan) tazko bude schopny vyprodukovat vyssie cislo najblzisie roky, bude rad, ak udrzi rast hdp nad 0 ... a do toho problemy ako starnutie obyvatelstva, nizka porodnost, vysoke zadlzenie ... toto je skor mix na deflaciu ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Dlhová kríza 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Myk »

Je to složitá otázka a podle mě na ní nikdo nezná odpověď a to ani esa z centrálních bank. NA FED bych nespoléhal, podle mě tápe a ani s jejich informacemi neví, jaké důsledky budou mít jejich kroky. Proč?

Současná globalizovaná ekonomika je tak složité monstrum, že obsahuje miliardy a bilióny závislostí, které se zatím nepodařilo dostatečně přesně popsat v žádném ekonomickém modelu. Všechny modely jsou vytvořeny na nějaké míře abstrakce a obsahují výrazná zjednodušení, aby model dokázal popsat chování ekonomiky s rozumnou mírou složitosti. Ano, jsou modely, které v klidném období růstu docela dobře a docela dlouho fungovaly. Ale jakmile se v ekonomice projeví silně něco, co tyto modely zjednodušily nebo zanedbaly, tak tyto modely přestávají fungovat.

Navíc, nikdo ani FED ani ECB nemá dostatek informací o tom, co se v ekonomice děje.
Vezměme si inflaci. Inflace se měří spotřebním košem, kde je zahrnuto zboží od rohlíku po lokomotivu, ale zdaleka tam není všechno a zdaleka tam nejsou "správně" nastaveny váhy jednotlivých komodit. Není tam zlato, platina, drahokamy, umělecká díla, akcie. Jsou tam nemovitosti správným poměrem? Jsou tam správným poměrem počítače, auta, výrobní stroje?
FED se koukne na inflaci a zjistí, že se nepohnula a natiskne víc peněz. Peníze se přelijou do zlata, nemovitostí, komodit, akcií. Inflace se nezvýší. Vytiskne se opět víc peněz. Peníze se přelijou do zlata, nemovitostí, komodit, akcií. Inflace se opět nezvýší. Co když se ale investoři rozhodnou, že krize pominula, vyberou peníze ze zlata, nemovitostí, akcií a začnou utrácet? Pak se peníze přelijou do poptávky po zboží a vznikne tlak na inflaci. Dokáže FED předvídat něco tak vrtkavého jako je nálada investorů a jejich obchody?
Můžeme argumentovat, že až investoři budou chtít vybrat peníze, nepodaří se jim aktiva prodat. Opravdu? Co když prostě zlato od investorů začne nakupovat Čína a milióny na zlatě zbohatnuvších investorů si půjdou utratit své bohatství za nová auta, domy, pozemky, luxusní večeře? Dokáže tohle vůbec někdo předvídat?
A problém s informacemi je i u všech dalších veličin, které FED sleduje....HDP, investice, spotřeba, transfery... všechno to jsou jen agregovaná čísla, která neříkají, kam přesně peníze putují.

Argument, že v Japonsku tisknou už deset let a jsou deset let v deflaci nemusí být vůbec relevantní. Japonci tiskli v době, kdy se peníze přelévaly podle nejakýc pravidel (celosvětový růst, růst Číny, carry trade na yenu, nikdo si nelámal hlavu se státními dluhy) a navíc japonci mají vysoký sklon k úsporám, nesrovnatelně vyšší než evropané a amíci. Dokáží USA absorbovat tištění peněz stejně jako to dokázala japonská ekonomika?
Ty řeči o inflaci jsou z velké míry založené na tom, že existuje historická zkušenost. Vždycky, když se natiskly peníze a nakoupily za ně státní dluhopisy, přišla inflace. Ale stejně jako paralela s Japonskem, platí dnes i tahle zkušenost?

Proč se po dvou letech kvantitativného uvolňování nezdvihá inflace? Protože natištěné peníze se zatím nedostávaly v masivním měřítku k běžným spotřebitelům. Peníze se dostaly do ztrátových bank, ale banky je neposkytovaly formou levných úvěrů dál. Místo toho nakupovaly státní dluhopisy, akcie, zlato a podobně. Co když se to ale změní a banky usoudí, že je čas začít zase půjčovat? Ano, teď vládne pesimismus a nikdo nechce půjčovat. Nikdo nevěří, že by se to mohlo v dohledné době změnit a mohlo se nějak vyřešit Řecko, Portugalsko, Euro, v Amrice nastat vysoký růst. Opravdu se to nemůže stát? Vždyť v historii se to už mockrát stalo, credit cruch už tu byl, pak se ho podařilo překonat, banky zase začaly půjčovat o sto šest..... Stačí tak málo, třeba že se začne psát v novinách, že poklesla nezaměstnanost a bankéři zase zmírní pravidla poskytování úvěrů.... A co když jednoduše peníze, které FED utratí za státní dluhopisy rozdá Obama na dávkách pro chudé? Zatím je utrácel v Iráku, ale to se může změnit ze dne na den.

Vím, že jsem v tomhle příspěvku nedal žádnou odpověď, ale podle mě jí prostě nemůže dát nikdo. Je to taková malá loterie a někdo v ní má více nápověd a někdo nemá žádné. Ale ti co to trefí a vyberou správnou strategii si polepší, ti co to netrefí si pohorší. Čistě filosoficky...jestli má ekonomika fungovat, nemůže většina populace jen užívat bohatství a nepracovat. Takže vývoj bude musí směřovat tak, aby se nadbytek peněz v ekonomice nějakým způsobem vytratil tak, aby většina populace nezbohatla. A jestli nepřiměřeně zbohatne většina populace (třeba díky státním transferům a dávkám pro chudé), skončí to inflací. Jestli většina populace nepřiměřeně zchudne, skončí to sociálními nepokoji nebo i válkou a nerovnoměrné bohatství se přerozdělí.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa slimak »

Ale jakmile se v ekonomice projeví silně něco, co tyto modely zjednodušily nebo zanedbaly, tak tyto modely přestávají fungovat.
Šok. Ak mame zdroje vyrobne kapacity, ktore su schopne pokryt dopyt(vedia dat na trh tovary) inflacia nebude. Ma ale europa v rukach(pod palcom) tie zdroje? Potraviny, energie,pracu,kapital? Dovera - obchodna bilancia - hodnota eura. Kym sa zdroje neminu(peak oil), resp. vyvoj technologii(efektivnejsie vyuzivanie zdrojov) prestane drzat krok s poklesom, teda zdrojov bude menej a ich cena vzrastie. Neuroda, katastrofy. Cena prace. Kym Cinan bude akceptovat euro a cinsky robotnik svoju mzdu, inflacia nebude.

Sok. Cim nas to strasia ak euroval neprejde? Aky to pokles ci naklady(20-50% HDP)? Kvoli comu? Ako sa to bude riesit?
Jenom tlačení peněz nestačí. Je to podmínka nutná, ale ne dostačující. Musí být taky ochota pak ty peníze dávat z ruky.
Nove (lacne) peniaze vytesnuju stare. Nieje po nich dopyt(urok),straca zmysel sporenie(znizuje sa dividenda).
tradermiso
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 10:09 am

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa tradermiso »

Moj oblubeny blogger uvadza 15 argumentov preco v US deflacia aktualne prebieha:
http://globaleconomicanalysis.blogspot. ... ation.html" onclick="window.open(this.href);return false;

a tento blogger jeho argumenty popiera:
http://seekingalpha.com/article/291547- ... n-argument" onclick="window.open(this.href);return false;

je to ale cisto ekonomicke citanie...zhrnul by som to tak ze najvacsi problem je s definiciou deflacie...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Priklanam sa k inflacnemu scenaru. Ak sa dohodne dostatocne mnozstvo hracov, alebo aspon USA, ECB a Cina na inflacii tak svetova inflacia bude.
Momentalne su mnohe krajiny a ich subjekty zadlzene. Ako lahsie splatit ako inflaciou devalvovanymi peniazmi? Ako lahsie je dat spotrebitelom, novopecenym milionarom, pocit solventnosti, aby znovu nakupovali? Inflacia vsak musi byt kontrolovana. Nesmie dojst k hyperinflacii.
Ostava otazka, preco to nevyslo Japonsku. Zeby preto, ze ine subjekty, vratane USA, mali opacne zaujmy?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ostava otazka, preco to nevyslo Japonsku. Zeby preto, ze ine subjekty, vratane USA, mali opacne zaujmy?
áno. a preto nahovorili japonským obyvateľom a firmám, aby sa nezadlžovali, nenakupovali, ale aby sporili. A zabralo to.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Japonske firmy si poslednych 20 rokov poziciavali od stedrej japonskej vlady. Inak by firmy ako Sony, Nomura, Toyota a dalsie skrachovali, pripadne viac pravdepodobne skoncili za facku v zahranicnych rukach. Ten isty process s podobnou lehotou sa moze opakovat aj v EU a USA.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Amos »

(aj ked sa makroekonomike absolutne nerozumiem, prispejem nazorom)

mne to vychadza asi tak, ako sa to (vraj) uz udialo v nemecku pocas 1.svetovej vojny a po nej (do tusim cca r.1923):

najprv tam bola deflacia - napriek tomu ze sa "tlacili" nove peniaze! Pretoze bola vojna, neistota, recesia (cize pochmurne nalady ako teraz vo svete - cize tlak na setrenie), ludia nemíňali...

potom ale prislo mierne ozivenie (koniec vojny) a ludia chceli tie svoje uspory vymenit za nieco "hmatatelne-fyzicke". No a (zjednodusene) potom prisla hyperinflacia (PS: nadalej sa "tlacili" peniaze).

Viem, "pojal" som to velmi zjednodusene, ale nechcelo sa mi to moc rozpisovat.

Este by som upozornil na jeden nesúlad (aspon tak to vnimam), ktory sa mi zacina vynarat. A to je rozdiel medzi "elektronickym" obchodovanim tovaru a "fyzickou" dostupnostou tohto tovaru. Hovorim o striebornych minciach. Teraz po poklese striebra som chcel kupit strieborne mince (nakoniec som ich aj kupil). Ale mal som problem ich zohnat. Az ma zamrazilo, ked som prisiel do predajne a oni sa museli ist pozriet do skladu, co im este zostalo...

Cital som aj jeden blog od americana, ktory opisoval, ako cakal v rade (az na ulici) na strieborne mince a zial sa nedockal, vypredali sa (v piatok minulý tyzden). Samozrejme, bola z toho panika - co vyuzili tí, co este stihli kupit a potom na parkovisku predavali (aj s marzou).

Príde mi to čudné, ze cena striebra je nízka, ale fyzicky sa k striebru nedostanes. Co to potom kupujes (myslim to, elektronicky)? To je predsa vytrhnute z reality. (vraj takato situacia uz bola, ked striebro bolo tusim za 10USD alebo menej)
To ako keby mi pride do postovej schranky letak z tesca, ze vsetko je o 50% lacnejsie, no a ja pridem hned v prvy den zaciatku tejto "vypredajovej akcie" a regale su prazdne, lebo z kazdeho tovaru mali len jeden kus (...co sa mimochodom aj stava :lol: ).
Predstavte si tu paniku, keby sa skutocne vypredali vsetky mince na skladoch. Kam by az vyletela cena? A kto by v takej situacii mal zaujem o "elektronicke striebro"? V situacii, ked by vsade boli palcove titulky: "Strieborne mince nateraz beznadejne vypredane, ("elektronická") cena striebra mimo reality".
To ako keby sa elektronicky predava 1kg chlieb za 0,10E. Ale v ziadnom obchode ti ho fyzicky nedaju za cenu nizsiu ako 1E (lebo za 0,10E ziadny pekar nebude piect).

Ja si myslim, ze hyperinflacia nastane, ked si vacsina ludi bude chciet kupit nieco "fyzicke". Takze nastane tá stále "omielaná" strata dovery. Strata dovery v papierove peniaze (teda ich obchodovatelnu hodnotu). Ja viem, vyzera to ako sci-fi. Ale pamatajme, kazdy z nas ma v sebe ukryte primitivne pudy.
"Trhy hybe strach a chamtivost" (a tieto vlastnosti nemaju nic spolocne so zdravym usudkom)

No a "bezbrehé tlacenie penazi" sa musi prejavit. Dam taky priklad:

Na celom svete je 100 domov. Penazi v obehu je 100.000 E (t.j. 1 dom sa rovna 1.000E). Tlacia sa peniaze, ale domov nepribuda. Uz je penazi v obehu 100milionov. T.j. na jeden dom pripada 1mil.E. Nic hrozne sa nedeje - az pokial si to ludia neuvedomia. Potom sa z penazi stanu "horuce zemiaky" a kazdy ich bude chciet hodit" niekomu inemu...A na svete je hyperinflacia. Nikto nechce peniaze - kazdy chce reálne-fyzické hodnoty.
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Inflace obecně vyhovuje dlužníkům.Už jen proto se mi zdá pravděpodobnější
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Myk »

Honzajs napísal:Inflace obecně vyhovuje dlužníkům.Už jen proto se mi zdá pravděpodobnější
Proti tomu je myslím dobrý argument:
centrální bankéři a politici jsou movití lidé, kterým inflace majetek užírá. Budou se snažit, aby moc velká nebyla. :)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Pokud vidí, že to k ní směřuje, zařídí se podle toho...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Podobnost čistě náhodná?

3. října 2008: SPX=1099.23; VIX=45.14.
3. října 2011: SPX=1099.23; VIX=45.45

10. října 2008: SPX=899.22; VIX = 69.95
10. října 2011: ???????

Až z toho mrazí…
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Myk »

Opustil jsi fundamentální analýzu a dal ses na analýzu numerickou? :D
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Honzajs »

To ani ne, ale tahle shoda mě fascinovala :roll:
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa slimak »

Základným zadaním podľa Radičovej je, ako zabezpečiť regulovaný bankrot krajiny, aby mal pokiaľ možno minimálne dopady na ostatné štáty. Zapojenie Európskej centrálnej banky (ECB) do tohto riešenia by znamenalo riziko vysokej inflácie, postup bez nej zase hrozbu rastu nezamestnanosti. "Stojím si za rozhodnutím, ktoré som urobila - nie väčšia nezamestnanosť. Niet horšej situácie, ako keď je občan bez príjmu," zdôraznila.
Tak pani premierka si vybrala inflaciu. Pri schvalovani eurovalu sa nam "starala" o uspory.
http://finweb.hnonline.sk/c1-53335910-p ... -bolestive" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

infláciu oproti deflácii si vyberá úplne každý politik. Snáď okrem Sulíka a podobných menších liberálnych strán v Európe. To nie ej vec Radičovej, ale dnešnej mainstreamovej ekonomiky ako takej. A mainsteamových politikov tiež.
Btw. pri deflácii by sme všetci plakali (bankroty, prepúšťania, znižovania platov, ...). Možno viac ako pri inflácii.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Snáď okrem Sulíka a podobných menších liberálnych strán v Európe.
aj Sulik by si vybral inflaciu .. predpokladam
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa filip glasa »

prečo centrálne banky furt "tlačia peniaze" ale nie je hyperinflácia ani vysoká inflácia?
Ďalším dôvodom prečo nebolo kvantitatívne uvoľnovanie doteraz extrémne inflačné je fakt, že centrálne banky doteraz netlačili peniaze, ale rozširovali komerčným bankám rezervy a na tieto rezervy im platili úrok. Tento úrok znamená pre komerčné banky motiváciu, aby defacto nepúšťali do obehu nové peniaze, avšak zároveň majú dostatok rezervnej likvidity v prípade problémov. Monetárna politika mala vyriešiť problémy finančného trhu a všetko sa malo vrátiť do normálu. Malo, ale nevrátilo.
http://blog.etrend.sk/standardna-chyba/ ... -politika/" onclick="window.open(this.href);return false;
Že by sa KRBPNP (Klub rytierov Bojovníkov proti nekrytým papierikom) mýlil?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

..To znamená, že V, teda rýchlosť peňazí v obehu, bolo stabilné len do 1980 a pokusy cieľovať množstvo peňažnej zásoby boli od tohto momentu neúspešné a Juraj Karpiš sa s tým bude musieť zmieriť...

Osobne si myslím, že...peniaze sa nedostávajú do obehu ( nielen kvoli úroku , ale aj kvoli rizikovosti úverov ) ... slabne dopyt po tovaroch a službách...továrne majú plné sklady a tak znižujú ceny (chýba dopytová inflácia)...a znižovanie cien je podporované i klesajúcimi cenami komodít ako vstupov ( ropa, kovy ..)

Ak kríza bude mať chronický priebeh - vyzerá to na japonský deflačný scénar.
Ak by hrozil kolaps a začalo skutočné QE a dodávanie likvidity - vtedy hrozí hyperinflácia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa slimak »

Nemate pocit, ze mate menej penazi? Resp. vam vyplata uz nestaci na taky "standart" co vam pred nedavnom stacila? ja o proti minulemu roku to pocitujem. Od roku 2009 sme nedvihali ceny, aj dvaja zakaznici odisli aj sa vratili( cca po 2,ci 3 rokoch) dvaja odisli na dobro do dochodu(ale mame dalsich novych a tohto roku sme to o cca 5% zdvihli)). Dva roky klesaju trzby(popri nezdvihani davame aj zlavy, my si na rozdiel od Roberta uvedomujeme aj ludsky kto nas zivi)), ale vieme alebo tie poklesy pokryjeme znizovanim nakladov. V cistom nemam menej,ale ja uz pomaly nemam na pivo. A to uz vyse roka do krcmy idem naozaj malokedy oproti minulosti. Usetrim omnoho menej aj v porovnani z minulym rokom. tohto roku setrim. Kvoli domu. Ale vysledky su horsie ako v minulom roku. Je to lepsie iba kvoli tomu ze som zene zrusil poistky. A to uz vraj mi zena povedala, ze kupila posledne plienky pre malu(ze ich uz nebude potrebovat).

Pritom naklady na byvanie u mna nesli hore alebo su konstatne(kvoli miernejsim zimam, ci ze mi uz rok po vymene radiatora(ten radiator mi menil spravca bytu, vlastne stal 115 eur, a vlastne ma nestal nic,lebo to teplo zaplatili susedia) nevedia nan zavasit merac, verte ci nie, minuly rok som im to oznamil 3 krat(dvakrat ja a raz zena, to bolo osobne tohto roku telefonicky) a tohto roku raz, ja nepotrebujem okradat svojich susedov) asi 5 rokov. Mimo toho ze setria asi 3 mesiace na novu sedlovu strechu ale to je 15 eur?

Nemyslim to ironicky, ci usmievacne, ci povysenecky. Chcem sa len vas opytat ci mate podobny pocit? Mna to hneva.

------------------------
Je to moj prispevok z ineho fora.

Ale spytam sa tak. Kupovali by ste pozemok za premrstenu cenu? Od realnej je asi na dvojnasobnej vyske. NIe na investiciu, pre svoj dom. Mam na to(relativne), ale je normalne,aby v zapadakove ako je Revuca stal pozemok 1/3 ci 1/4 ceny , ci 1/5 celej nehnutelnosti? Zas ja chcem vacsi pozemok. Aj na kurt aj bazen aj na.., nejde o 600 ci 800 m. Ale stavebny je na 1200. Cena 25 eur. Je to sialene. Keby ta cena bola nizsie. Keby pozemok nebol len jeden. Sa aj v revucej moze daleko viac stavat.

--------------
Keby som veril ze bude hyperinflacia to uz mam kupene. Ale tomu neverim. Lebo ta moja situacia ako pisem o tom vyssie tomu nenasvedcuje.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

slimak napísal:Nemate pocit, ze mate menej penazi? Resp. vam vyplata uz nestaci na taky "standart" co vam pred nedavnom stacila? ja o proti minulemu roku to pocitujem. .
Takto si žijeme: Životná úroveň sa na Slovensku 4 roky nepohla!

Vlani však Slováci dosiahli 73 % životnej úrovne Európanov, avšak od roku 2008 sme sa v tomto ukazovateli neposunuli ani o krok,“

http://www.cas.sk/clanok/227801/takto-s ... pohla.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa shc »

JUGGLER napísal: Takto si žijeme: Životná úroveň sa na Slovensku 4 roky nepohla!
Tak ale podla tejto matematiky sa zivotna uroven v celej EU nepohla
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Bude hyperinflácia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

shc napísal: Tak ale podla tejto matematiky sa zivotna uroven v celej EU nepohla
No a ?
Mám roniť slzy za stagnujúci ,,developed,, Luxemburg? :
Priemerný plat 3914 eur ...minimálna mzda 1684 eur... priemerná penzia 3000 eur....

...alebo za ,,emerging,, tigra s najväčšou produkciou áut na hlavu na svete?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa experience »

V posledných dňoch sa čoraz častejšie hovorí o možnej (za posledné roky už tretej) potravinovej kríze. Môžeme čakať nejaké zvýšenie inflácie práve kvôli nárastu cien komodít? Nepodceňuje sa práve potravinová kríza, ktorá je v tieni dlhovej, pretože pokiaľ sa na to retrospektívne pozriem, najväčšie nepokoje inicioval rast cien potravín (zatiaľ len v rozvojovom svete) a nie "dlhy"?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pocit bohatstva nie je priamo umerny skutocnemu majetku. Pocit bohatstva najskor rastie po urcitu vysku s rastom samotneho bohatstva a po urcitom case rastie pomalsie ako bohatstvo. To s vynimkou malej skupiny chorobne snaziacich sa o ziskanie vsetkeho bohatstva zemegule a prilahlych planet.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

v rozvojových krajinách tvoria potraviny dajme tomu aj 50-80% spotreby domácnosti. Preto je to tam problém. U nás to až také čísla nie sú. Naviac v mnohých krajinách boli potraviny dotované a keď sa dotácie rušili/znižovali, tak ceny prudko narástli. Percentuálne viac než u nás teraz.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa experience »

Ja som čítal taký postreh, že rast cien potravín môže byť veľmi kontraproduktívny pre Čínu, ktorá sa snaží rozbehnúť brzdiacu ekonomiku, ale rast cien by znamenal zvýšenie inflácie a tým pádom by asi nebolo také jednoduché pumpovať peniaze do ekonomiky. Môže to byť teda pre túto krajinu naozaj vážny problém?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

pre Čínu určite väčší ako pre nás.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako trpí Eurozóna reštriktívnou menovou politikou?
Dôležitým problémom juhu Eurozóny je strata konkurencieschopnosti. Keďže spoločná menová politika neumožňuje týmto krajinám, aby oslabením vlastných mien povzbudili export a utlmili import, tak doterajšia stratégia velila znížiť nominálne mzdy (jednotkové náklady práce). Takáto stratégia síce zlepší konkurencieschopnosť južných krajín voči ostatným krajinám Eurozóny, avšak má to háčik. Tým háčikom je reštriktívna menová Eurozóny, čo znamená pokles agregátneho dopytu (ako neustále opakujem: nominálneho HDP = NHDP).
http://blog.etrend.sk/standardna-chyba/ ... -inflacie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: KRÍZA 2011 - hrozí INFLÁCIA, alebo DEFLÁCIA?

Príspevok od používateľa filip glasa »

zhadzovanie penazi z vrtulnika:
makroekonimicke okienko pokracuje: http://blog.etrend.sk/standardna-chyba/ ... -eurozonu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"