Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa namer »

Zdravím vás,
ja by som sa chcel spýtať, že ako vlastne ovplyvňujú, resp. akým sposobom ovplyvňujú niektoré správy/výsledky/udalosti atď. vývoj nejakého inštrumentu na burze. Uvediem konkrétny príklad. Teraz som si prečítal článok zo sekcie Trhy a makro s názvom "Automobilky-čo sa zmenilo za poslednú dekádu".
Takže tam sa napríklad píše "Euro voči doláru minulý týždeň posilnilo o 1,8 % a aktuálne atakuje hranicu 1,30 USD. Začiatkom týždňa sme síce videli mierny výpredaj eura v dôsledku zníženia ratingu Francúzska agentúrou Moody‘s. Koncom týždňa však euro v dôsledku lepších výsledkov indikátorov IFO a PMI zaznamenalo výrazný rast."
alebo "v Európe zaznamenali akcie v dôsledku lepších čísel IFO a PMI rast. Nemecký index DAX si za posledný týždeň pripísal 3,3 %, kým americké S&P rástlo o 2,1 %."
"Výnos španielskych 10-ročných bondov klesol z 6,0 % na 5,6 %, k čomu prispela úspešná aukcia dlhopisov v rámci predfinancovania sa pre budúci rok v objeme 3,3 mld. EUR ako aj výsledky volieb v Katalánsku."
Proste všade pri nejakom spravodajstve je každá zmena na trhu,alebo na nejakom inštrumente pripísaná nejakej udalosti, pritom ja vobec nerozumiem, že ako napr. určitá udalosť ako napr. zníženie ratingu ovplyvní kurz EUR/USD. Ako si to mám predstaviť ? Že niekto v FED si prečíta, že Francúzsku znížili rating, tak okamžite dá príkaz k zbaveniu sa nejakých eurových rezerv a tým euro slabne voči doláru alebo čo ?
Alebo pri tom nemeckom DAX - to akože nejaká agentúra avizuje, že nejaký index sentimentu alebo index nákupných manažérov dosiahol nejaké zlepšie, tak veľké fondy začnú hneď dokupovať nemecké akcie len zato, že vzrástol nejaký blbý index?? Ja ani neviem, že čo sú to za indexy. Proste chcem, aby mi niekto vysvetlil, že prečo sa vždy pripisuje nejaký pád/vzrast inštrumentu nejakým blbým výsledkom/ratingom/udalostiam/správam atď...
Jasné, že neberme do úvahy správy tipu, že USA ide vo vojny, alebo teroristické útoky...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa jogo »

Lebo analytici sa hraju na mudrych a spetne v case pripisuju udalostiam urcity vyznam, az ked sa trhy pohnu urcitym smerom.
Priklad: Dnes vyjde zla nezamestnanost. Ak zajtra trhy klesnu, tak napisu, ze je to dosledkom zlej nezamestnanosti. Ak vzrastu, tak napisu, ze vplyvom zlej nezamestnanosti pravdepodobne FED spusti QE a preto trhy rastu.
Ak predpovedaju vplyv udalosti dopredu, ich uspesnost je asi 50%, cize ziadna.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Biosko »

Jogo to dobre vystihol co sa napise potom po udalosti to uz je nanic :D. Ale mozes si vytvorit nejaky consenzus napr ak sa ocakava vysoka nezamestnanost mena padne a podobne. A este je dolezite si vyvorit aj sentimentalnu analyzu ono nie vzdy ide trh podla fundamentov makier. Musis sa vcitit ako fundamenty makra citia investori.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Samotne makro a ine faktory nie su dolezite. Dolezite je ako si ich vysvetluju akteri na trhu. Inymi slovami, ak napriklad Slovensko vyhlasi vojnu (viem, dnes sa to nerobi) Cine a na zaklade toho sa vacsine obchodnikov na Sanghajskej burze roztrasu kolena, tak burza klesne. A to napriek tomu, ze samotna zprava by si to nevyzadovala.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Biosko »

To som presne pisal :D sentimenty :D ale skor by sa im roztriasli od smiechu kolena keby sa to stalo a nie od strachu :)
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa namer »

takže vlastne ono sa popíše v tých správach hocičo, ale pritom ten dovod, čo niekto uviedol, že prečo klesli akcie XY nie je dovodom toho poklesu. Ono proste dovod je ten, že napr. v tento týždeň viac ľudí predávalo ako kupovalo, a preto cena akcie XY klesla o napr. 3%...
Ale mozes si vytvorit nejaky consenzus napr ak sa ocakava vysoka nezamestnanost mena padne a podobne
Keď už si mi uviedol takýto príklad na konsenzus, tak mi aj vieš vysvetliť, že ako vlastne určitá mena (dajme tomu USD) zoslabne oproti ostatným, ak sa napr. v USA očakáva zvýšená nezamestnanosť ? To akože niekto začne vypredávať USD, resp. centrálne banky iných krajín alebo ako si to mám predstaviť ?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Istiach »

Vsetko je to len vestenie z krystalovej gule. Nikto nevie co sa stane a ako sa bude trh spravat.

A analytici? Ich praca je pisat a vestit z tej gule.

Raz som pozeral jednu prednasku s Tomasom Sedlackom, on je ekonom, a ludia sa ho pytali ako sa robia rozne ekonomicke analyzy. Tusim tam padla nejaka otazka, ako dokazu ekonomovia vypocitat ze HDP v buducom roku stupne/klesne o x,xx (na dve desatinne miesta) percent. A on im povedal ze jednoducho sa to odhadne podla nejakeho vzorca. Tak sa ho ludia opat pytali, preco sa to odhaduje. Tak im na to odvetil ze preto, lebo ludia jednoducho potrebuju pocut odpoved. Ludia sa neuspokoja s odpovedou, HDP stupne/klesne. Ani s odpovedou trosku stupne, bude +- rovnake. Ludia/politici jednoducho potrebuju vediet "presne". No tak im to analytici "vypocitaju" aby mali pokoj.

Samozrejme ze existuju aj objektivne dovody na to preco meny stupaju a klesaju, ale vacsina toho co sa popise a porozprava je Bullshit.

Nacitaj si ako funguje dnesna ekonomika, ako sa do obehu dostavaju peniaze, ako funguju centralne banky atd a bude ti to jasnejsie.
Naposledy upravil/-a Istiach v Št 29 11, 2012 5:16 pm, upravené celkom 2 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa jogo »

namer napísal:Keď už si mi uviedol takýto príklad na konsenzus, tak mi aj vieš vysvetliť, že ako vlastne určitá mena (dajme tomu USD) zoslabne oproti ostatným, ak sa napr. v USA očakáva zvýšená nezamestnanosť ? To akože niekto začne vypredávať USD, resp. centrálne banky iných krajín alebo ako si to mám predstaviť ?
Teraz je moda vsetko vysvetlovat cez QE. Velka nezamestnanost = FED spusti QE na rozbehnutie ekonomiky = tlacia sa nekryte dolare = oslabi dolar.
To iste sa deje s Yenom a viac-menej aj s Eurom. Ostatne meny, kedze posilnenim by stratili konkurencieschopnost nasleduju tieto tri meny, podla toho, kde ide ich export, cize Europske meny s Eurom a svetove meny skor s dolarom.

P.S: Osobne sa fundamentami neriadim, lebo ich neviem dopredu interpretovat. Ak dolar teraz oslabi, vsetci budu tvrdit, ze je to vplyvom QE. Ak vsak posili, vsetci budu tvrdit, ze je to vplyvom Europskej krizy. (myslim voci Euru)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Lobista »

Je to o tom, ze vyznamne fundamenty maju dopad na sentiment na trhu, ktory vedie k tomu, ci trh pojde hore alebo dole... Makro vysledky je vsak vzdy potrebne porovnavat s konsenzom... dopad na trh byva vacsinou iba vtedy, ak je ten realny vysledok vyrazne mimo konsenzu... cize ak napriklad non-farm payrolls vyjdu 200k a konsenzus bol 100k, tak je velky predpoklad, ze to trh potlaci do "risk on" modu -- traderi sa budu presuvat z bezpecnych aktiv do aktiv rizikovejsich, cize defaultne napr. akcie budu rast, kym US treasuries budu na cene klesat.

Podobne ak by bol konsenzus 100 a actual vysledok 0 , tak by to bolo opacne -- rizikova averzia /"risk off"/ a tym padom vypredaj akcii a nakup bezpecnych aktiv...

Dopad na menove pary je trosku zlozitejsi /zavisi napr. od toho, ci je to carry par alebo nie - co sa moze tiez menit v case podla zmien urokovych sadzieb/, standardne vsak napr. pozitivny fundament v US hned po ohlaseni tlaci na posilnenie USD -- t.j. pokles EURUSD. Nasledne vsak vacsinou potom prevladne "risk on" atmosfera, a kedze EUR je rizikovejsia mena, tak v dalsich hodinach EURUSD potom rastie...

Problemom vsak niekedy je, ze tych fundamentov je za den plno a niektore maju vacsi dopad a ine mensi plus trhom hybu vyjadrenia politikov a pod.... a niekedy sa samozrejme trh hybe aj ked ziadny fundament nie je...
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vplyv makro a iných výsledkov na trhy

Príspevok od používateľa Biosko »

namer -> lobista a jogo zhrnuli a odpovedali dobre na otazku ktoru si mi polozil
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"