Zrušenie min. mzdy

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa peter25 »

V poslednej dobe sa dosť v médiách spomína, že zrušenie minimálnej mzdy by bolo akosi nápomocné. Vie mi niekto rozpísať čo by vlastne znamenalo zrušenie min. mzdy ? Lebo ked tearz sa zamestnávateľ sťažuje že min. mzda je vysoká, tak potom ked ju zrušia, tak kolko bude platiť svojim zamestnancom ? 200€ na mesiac ? Alebo čo ?
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

Asi tak zamestnávatelia budú vždy nariekať , tým že by sa zrušila min. mzda tak ti bude môcť dať aj 100 eur
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa peter25 »

Tak potom prečo nejaký vedúci odboru zamestnávateľov tvrdí, že zrušenie min. mzdy by prinieslo akési zlepšenie situácie na trhu práce (alebo jednoducho nejaké nekonkretizované zlepšie). Však ak by sa zrušila min. mzda tak tí, pre ktorých je teraz vysoká by dali zamestnancom kolko ? 200€ ? a čo by sa tým zlepšilo pre zamestnancov ?

Neviem ako to vlastne funguje v tom Nemecku ? Tam sú asi tí ludia (zamestnávatelia) ludskejší , ked to tam funguje :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

za minimalnu mzdu nikto nerobi, na zamestnacov to nema vplyv ziadny.

Minimalna mzda vsak ma vyznam pre vypocet odvodov a podobne. Ked sa kazdy rok zvysuje, tak sa zvysuju aj vsetky vec, z ktorych vypocet je naviazany na minimalnu mzdu. Zvysuju sa ti vymeriavacie zaklady.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa Rado »

Každý obchod je stretnutie ponuky a dopytu. To isté platí aj pre zamestnanie. Ak ja ponúkam prácu za 300€ a je niekto ochotný za takýto peniaz pracovať, tak so mnou podpíše zmluvu. Na každú úroveň ponúkanej mzdy existuje určitý počet ľudí ochotných pracovať za takú sumu. To isté platí aj pre zamestnávateľa. Ak mám na mzdové náklady vyčlenených 1500€, tak môžem zamestnať 5 ľudí a dať im 300€ mesačne (ak nepočítam odvody). V prípade, že by som vedel na trhu predať mzdu 100€, tak môžem zamestnať 15, ktorí sú ochotní za takú mzdu pracovať. Takto je to čisto o tom, že ponuka musí stretnúť dopyt.

Štát sa, ale rozhodol, že treba pomôcť ľuďom, kotrí si nevedia vyjednať mzdu resp. minimum potrebné na život. Stanovil minimálnu mzdu. Táto hranica však kriví ponuku a dopyt. Dopyt sa zafixoval na minimálnej mzde. Pod touto hranicou sa nenájde žiadny ochotný pracujúci lebo sa to jednoducho nedá. Na druhej strane ponuka tiež končí na minimálnej mzde. Tam je však vzhľadom na náklady obmedzený počet miest. Ak by bola v našom príklade 350€, tak by som mohol zamestnať len 4 a nie 5 ľudí. Jej zrušením by sa táto anomália odstránila. Nemyslím si, že by sa našlo veľa ľudí ochotných pracovať za 100€ mesačne, to je skutočne extrém.

Ľudia nie sú takí nešikovní, aby si nevedeli vyjednať toľko, koľko potrebujú. Na druhej strane, ak zemestnávateľ potrebuje zamestnancov, tak musí ponúknuť toľko, aby toľkých našiel. Inak bude musieť makať sám. V regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť je viac ľudí ochotných pracovať aj za menej ako je minimálna mzda. Na druhej strane v Bratislave ponúkať minimálnu mzdu asi nemá zmysel. Je teda otázne, či držať minimálnu mzdu na úkor vyššej nezamestnanosti alebo ju obetovať a mať mierne zlepšenie. Nepredpokladám, že by reálna minimálna mzda, ktorá by bola stanovená ako prienik ponuky a dopytu klesla na Slovensku pod 300€. Politicky je však minimálna mzda silný kaliber v boji o voliča.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa jogo »

Minimalna mzda ma pre zamestnanca, ktory ju pobera jednu vyhodu: Kazdy rok ma taky zamestnanec zaistene zvysenie mzdy, co zamestnanci s vyssimi mzdami vobec nemaju iste a dokonca aspon u nas(v nasom okrese) im este platy aj znizuju, lebo kriza...(teda aspon zivnostnikom pracujucim ako zamestnanci)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:za minimalnu mzdu nikto nerobi, na zamestnacov to nema vplyv ziadny.
Vy v tej Blave mate nejake divne predstavy o mzdach u nas na vychode. :)
Takmer vsetky manualne pracujuce zeny(krajcirky, zeny v pasovej vyrobe, obchode atd.) robia za minimalnu mzdu(teda mozno +10 Euro) a muzom, ktori im zoraduju stroje a robia udrzbu prihodia 100 Eur navyse, aby sa nepovedalo.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

no sak uz ked robia za minimalnu mzdu + 10 eur, tak to znamena ze robia za viac. A ten coma o stovku viac, tak tiez.

To ze ked znizia minimalnu mzdu neznamena, ze ten chlapik co robi za 420 bude zrazu ochotny robit za 310. A ani to, ze zamestnavatel bude moc znizit na 310, alebo 210. Nebude, lebo mu za to nikto nepojde robit.

Ani dnes mu ten udrzbar za nizsiu nez 400 nejde robit - ako si sam pisal.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:no sak uz ked robia za minimalnu mzdu + 10 eur, tak to znamena ze robia za viac.
Vidim, ze by si si s tym podnikatelom, ktory jednej krajcirke od nas povedal: U nas sa nerobi za minimalnu mzdu, u nas dostanete 10 Eur mesacne navyse, rozumel. De jure nerobi za minimalnu mzdu ale de fakto robi za minimalnu mzdu.
V inych krajcirskych dielnach sa robi tvrdo za minimalnu mzdu, ale vplyvom nadcasov zarobia trocha viac a v statistike sa neobjavia ako pracujuci za minimalnu mzdu.

To ze ked znizia minimalnu mzdu neznamena, ze ten chlapik co robi za 420 bude zrazu ochotny robit za 310. A ani to, ze zamestnavatel bude moc znizit na 310, alebo 210. Nebude, lebo mu za to nikto nepojde robit.
Ale bude, lebo nikde inde v okoli viac nedostane. Jedine, ze zbali rupsak a pojde za robotou dalej na zapad.
Rodina bez otca vsak trpi, preto uz zacinaju teraz balit rupsaky cele rodiny aj z detmi a odchadzaju dalej na zapad.

Ani dnes mu ten udrzbar za nizsiu nez 400 nejde robit - ako si sam pisal.
Ale pojde, tolko mi ponukli ako spravcovi budovy vo velkom markete. Tolko maju tabulkovy plat na to miesto a viac nevyjednas, lebo sa vyhovaraju na zahranicneho majitela, ktory im pre nas okres nalinkoval taky plat. A tuto pracu(spravcu budovy) budes robit popri praci dokladaca do regalov, aby si bol plne vytazeny.
Ked som prikyvol, tak sa na mna ten managerik vyrutil, ze ci by som to zobral aj za minimalnu mzdu.
Ano zobral, lebo musim byt kazdy den doma z rodinnych dovodov a vzdy je lepsie na ucet 300 Eur dostavat ako z neho 300 Eur vyberat na prezitie rodiny.
Velmi sa mu tato odpoved zapacila a vyhral som konkurz. Ked som sa vsak dozvedel, ze 95% casu budem dokladat do regalov pri neonkach, tak som podakoval. Nemozem robit pri neonkach, bolia ma z nich oci a preto hladam vzdy pracu pri dennom svetle. Je to na figu, stale sa musim motat po stavbach a u nas sa toho vela nestava. A ked uz sa stava nieco vacsie, pride velky developer zo svojimi "batohovymi stavbarmi" a postavi to.
Tak nasi chlapi chodia s batohmi tam a tamti chlapi chodia s batohmi tu.
Hlavna vec, ze rodiny su rozdelene a deti vyrastaju bez otcov a manzelky bez manzelov. Ved uz nam patricne stupa rozvodovost aj v nasej dedine, aspon v tomto dobiehame zapad... :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked bude minimalna zrusena tak to neznamena, ze automaticky vsetci co robili za 310 alebo 410 zrazu budu robit za 250.

To ze nerobia za minimalnu mzdu ale za minimalna mzda + 10 jasne ukazuje, ze ti podnikatelia nejdu na hranu. Ze jednoducho na to aby prilakali ludi, tak musia dat aspon o kustik viac. Inak povedane ak by bola moznost dat vyplatu 250, tak on to moze skusit, ale nikto mu tam za tolko robit nebude.

A neriesim ci je to vela, malo, ci je to tvrda praca alebo ci niekto niekoho zdiera. Riesim len to, ze znizenie minimalnej mzdy neznamena, ze zrazu ludia budu automaticky robit za 250 ked im pred tym davali 310.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa jogo »

Trochu som sa rozkecal a trochu som odisiel od merita veci.
Na rozdiel od drtivej vacsiny ludi si myslim, ze sa z minimalnej mzdy da vyzit, ak ma clovek cas si porobit veci doma sam a sem tam urobi nejaku fusku.
Ale ak zrusia minimalnu mzdu, tito nasi podnikatelia u nas bez mihnutia oka zacnu nam tlacit platy dole a skusat, co este znesieme. Zo 100 Eur mesacne si uz vsak neviem predstavit prezitie, hoci su ludia, ktori preziju aj zo socialnej davky 60 + 50 Euro na byvanie.
U nas traktoristi na druzstve robia na zivnost. Dostavaju 2.50 Eura na hodinu. To je po zaratani dovolenok,statnych sviatkov a odvodov, ktore za zamestnanca plati zamestnavatel, ako keby si mal plat 1.70 Eura na hodinu v hrubom.
Priemerny mesacny hodinovy fond je tusim 172 hodin. 172 x 1.7 = 292 Eura. Je to menej ako minimalna mzda. Ak sa ozvu, vyhodi ich a zoberie rumunov a ukrajincov. Dojicky krav a pastierov uz u nas robia zahranicni pracovnici.

Raz vo vlaku som si vypocul rozhovor dvoch byvalych pracovnikov slovenskych telekomunikacii.
Rozpravali, ako sa u nich znizovali stavy zamestnancov. Bolo 20 ludi u nas v okrese. Prepustili dvoch a ich pracu dali zvysnych 18-tim. Ludia aby nestratili zamestnanie robili aj za nich. Zas prepustili dalsich dvoch(tych, co si dovolili najviac frflat) a zas tu pracu rozdelili.
A tak skusali, co este ludia znesu.
A ludia toho zniesli velmi vela. Nakoniec ostali dvaja a vacsie prace robia externe firmy.

P.S: Myslim si, ze tak ako arabi este nedorastli na demokraciu zapadneho typu, tak ani Slovaci este nedorastli a zrusenie minimalnej mzdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: P.S: Myslim si, ze tak ako arabi este nedorastli na demokraciu zapadneho typu, tak ani Slovaci este nedorastli a zrusenie minimalnej mzdy.
To som sa dobre pobavil. My si myslíme, že oni chcú demokraciu. Podľa mňa nie je demokracia najlepšie možné usporiadanie.

Osobne si myslím, že minimálnu mzdu netreba. Nechal by som to na voľný trh. Aj tak sa obchádza pracovaním na živnosť ako píšeš. Ak je niekto ochotný pracovať za menej, tak sa mu to asi oplatí. Ak sa nikto nenájde, tak asi bude treba ponúknuť viac.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa slimak »

filip glasa napísal:
To ze ked znizia minimalnu mzdu neznamena, ze ten chlapik co robi za 420 bude zrazu ochotny robit za 310.
Mne sa stalo ze sme sa pred nastupom(ani nie 10 dni pred koncom roka, pred vianocami) dohodli na 18 000 Sk a po dvoch dnoch ze mozu dat 12 000 Sk. Som len povedal ze koncim(za to nemozem robit - nemalo to vyznam) po troch kralov. A to nebol nejaky zivnostnik - velka spolocnost SMZ Jelsava.

Este som nemal ani podpisanu zmluvu. Ojebavaci. teda kludne a verim ze tlak na mzdy by bol.

------------
Dovetok - som pochopil len teraz. Preco som nemal zmluvu. Lebo boli to aj neschopaci ,ale aj to boli ojebavaci(ian by to neurobili).
Ja som dal skor navrh o rozviazani pracovneho procesu ako som podpisal pracovnu zmluvu - tu mi dali az po troch kralov.

U nas minimalna mzda je aspon isto istota. Verim tomu ,ze by bola minimalna mzda aj 200 eur a ziadne pracovne miesta navyse.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tlak na mzdy by sice bol, ale jednoducho tu robotu za 250 eur nezoberies. Nezobral si ju ani za 12 000 korun v dobe, ked bola minimalna mzda mozno 6500 korun.

A presne to ti hovorim. Ak by bola vtedy minimalna mzda 1000 korun, alebo vobec ziadna, tak by to ovplyvnilo tvoje rozhodnutie, ze pojdes zrazu robit za 12 000 korun? Ked nejaky median, alebo priemer bol niekde celkom inde a v tvojom obore este vyssie?
Minimalna mzda by v takom pripade namala absolutne ziadny vplvy na tvoje rozhodnutie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Minimalna mzda deformuje trh. Ak by nebola, mohli by existovat nizkokvalifikovane prace typu ukladac nakupov do tasiek a pod. trebars za 150 eur. Pozitivne efekty su jednak pre socialny system .. nizsie vyplacane davky a jednak udrziavanie pracovnych navykov pre dlhodobo nezamestnanych.

Avsak, v situacii ked je absolutna nudza o robotu, by zrusenie min. mzdy velmi pravsepodobne dopadlo tak ako pise jogo. Takze najprv treba dotiahnut dialnicu do Kosic a odstranit bariery podnikania
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Asi 5% zamestnancov ma mzdu blizko minimalnej:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=50649" onclick="window.open(this.href);return false;

Akurat v tej tabulke je 5 percentil na Slovensku za rok 2011 310 eur. Pricom minimalna mzda bola 317 eur. Statisticky urad teda zrejme pocital aj vyplaty z ciastocnych uvazkov, ked mu vyslo cislo nizsie ako je minimalna mzda.
Kazdopadne je tam vidiet kolko ludi sa tyka minimalna mzda. Teda okolo 5% zamestnancov ( v realite bude cislo inde, lebo v tom 5 percentile budu aj ludia co maju ciastovne uvazky a zasa nie su tam ludia co robia na cierno tiez za cenu +- okolo minimalnej mzdy).

Obrázok
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Minimalna mzda sa tyka viac ako 5% zamestnancov. V prvom rade posuva vyssie aj dalsie skupiny nizsie platenych a znizuje odmeny podnikatelov, ktori dokazu podnikat iba platenim minimalnej mzdy zamestnancom.
Logicky vychadza, ze zvysovanie minimalnej mzdy znizuje zamestnanost. V skutocnosti existuju konkretne pripady, kde zvysovanie minimalnej mzdy nasledovalo zvysovanie zamestnanosti.
V niektorych krajinach existuju rozne minimalne mzdy. Celostatna, ktora je najnizisia, potom vyssie regionalne a najvyssie na urovni okresov ci miest. Takisto sa obcas vyzaduje vyssia minimalna mzda pri zakazkach pre stat a ine verejne institucie a uzemne celky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa filip glasa »

To is myslis ze priemerna mzda rastie preto, lebo rastie mzdy minimalna? O tom dost pochybujem.

Okrem toho minimalna mzda znamena len jedno - kto chce platit menej a najde si takeho zamestnanca, tak mu to bude platit na cierno, na dohodu a podobne.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zrušenie min. mzdy

Príspevok od používateľa slimak »

filip glasa napísal:Tlak na mzdy by sice bol, ale jednoducho tu robotu za 250 eur nezoberies. Nezobral si ju ani za 12 000 korun v dobe, ked bola minimalna mzda mozno 6500 korun.
Ja som mal vtedy tu istu firmu co mam aj dnes. Moja prva vyplata dva tri roky predtym bola 6000 Sk. Vtedy ked som sa zamestnal to bolo asi 9 000. Malo a zacal som mat rodinu(vtedy som len kupil byt a musel splacat 6000 sk,za uver) a potreboval viac penazi. Kvoli peniazom som som bol ochotny makat viac. Viac denne o 8 hodin. Robil by som aj vo firme, druha vec ma to lakalo robit v normalnej firme. Uz tu sancu nedostanem a myslim to uz nikdy robit nebudem(nieco ako financny(ekonomicky) riaditel a podobne). Ale 12 000 hrubom a verim ,keby som tam bol dnes mozno 18000 - ozaj nemalo ziaden vyznam. Inak v tom roku sa nam zacalo darit viac. Ale keby som nemal ten dalsi prijem, co by som asi robil? Musel by som zobrat aj 12 000.
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"