ECB znížila základnú úrokovú sadzbu

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

ECB znížila základnú úrokovú sadzbu

Príspevok od používateľa qwerty »

Ako viete, dnes ECB znížila základnú úrokovú sadzbu na 0,25%. Všade sa píše, že to bolo nečakané. Očakávalo sa totiž, že sadzba sa zníži až v decembri. Práve na základe tohto tvrdenia - že to bolo nečakané - mám niekoľko otázok k tejto téme.

1. To ECB hocikedy môže spraviť takéto rozhodnutie ? Alebo to funguje tak, že nejaká výkonná rada ECB stretáva vždy pravidelne (napr. vždy k 30. dňu v mesiaci) a vtedy realizuje takéto opatrenia ? Bolo dnes nejaké zasadnutie ECB o ktorom všetci vedeli ? Pýtam sa preto, pretože dnes som si položil takú hypotetickú otázku, že čo keby som bol trejder a práve dnes by som bol short napr. v DAX ? No strata jak hovado. Ale keby som vedel, že dnes je nejaké stretnutie ECB a s velkou pravdepodobnostu sa budú riešiť úrokové sadzby, tak by som šiel long. Tak teraz neviem - bolo dnes nejaké oficiálne stretnutie ECB alebo to bolo námatkové opatrenie ?

2. Prosím vás, kde nájdem nejaký kalendár, resp. kde presne na stránke ECB nájdem nejaký kalendár, kde sú rozpísané stretnutia, alebo zasadnutia nejakej výkonnej rady ECB. Niečo kde bude dátum a téma, ktorá sa bude rozoberať. Existuje niečo takéto ?

3. Jak je možné, že takáto správa vyšvihne rázom tak vysoko ceny akcií ? :D Určite je to len a len tým, že všetci špekulanti idú long (v takýchto prípadoch) len a len na základe toho, že si myslia, že všetci ostatní budú kupovať. Že je to tak ? Toto moje tvrdenie mi potvrdzuje aj to, že ako vidíte akcie sa vrátili na ceny ešte nižšie ako pred vyhlásením.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ECB znížila základnú úrokovú sadzbu

Príspevok od používateľa Istiach »

Ahoj,

1 Myslim si, ze ECB moze skutocne urobit hociaku intervenciu hoci kedy, ale pre zachovanie pohody na financnych trhoch sa radsej snazia byt do istej miery predvidatelny. Preto aj dnesne zasadanie bolo ocakavane a dopredu dohodnute. (Tieto zasadania a vyhlasenia sa konaju pravidelne) Ja osobne pouzivam makroekonomicky kalendar na stranke forexfactory. Nieco podobne som videl aj v slovencine na strankach xtb a asi bude toho na internete viac. Problem je vsak v tom, ze do urcitej miery existuje urcity konsenzus pred vyhlasenim vysledkov rokovania ECB a dnes bol vysledok zasadania o 180 stupnov iny nez konsenzus. (cital som ze cca 22 nalytikov z 23 necakalo zvyseniu urokovych sadzieb)

2 Ako somuz pisal nieco malo je na forexfactory ale ked pogooglujes isto najdes aj ine.

3 No co sa stane to po tom ako vyjde nejaka sprava nevie nikto. Niekedy, nie vzdy, trh zareaguje uplne inac nez by podla fundamentalnej analyzy mal

A ak som nieco napisal zle, kludne maopravte
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: ECB znížila základnú úrokovú sadzbu

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bojí se ČNB měnové krize? Co když tohle je pravý důvod intervencí?
http://proinvestory.cz/cnb-menova-krize" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ECB znížila základnú úrokovú sadzbu

Príspevok od používateľa filip glasa »

"Prezident ECB Mario Draghi na margo inflácie vyhlásil, že v rade guvernérov panuje jednoznačná zhoda, že ECB využije aj nekonvenčné opatrenia, aby zamedzila príliš dlhému obdobiu nízkej inflácie":

http://ako-investovat.sk/clanok/772/ecb ... urovni-025" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"